Aktīvie lietotāji: 148 Kopējais novērojumu skaits: 2077321
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt

Tiešraides 2023./2024. gada ziemā

nodrošina Latvijas Dabas fonds

Latvijas Dabas fonds kopš 2012. gada izvieto tiešraides kameras sabiedrības izglītošanas un pētniecības nolūkos. 2023.-2024. gada ziemā tiešraide tiek nodrošināta no jūras ērgļa ligzdas, baltā stārķa ligzdas, vistu vanaga ligzdas un zemūdens pasaules.

Forums

Forums

Forums

Forums

 


Visas tiešraides kameras vienā logā

 



Tiešraides Tevi priecē, pateicoties daudzu brīvprātīgo darbam un sabiedrības ziedojumiem.
Dabas vērošana noteikti arī Tavu dzīvi padara krāsaināku. ZIEDO ARĪ TU!

 


JŪRAS ĒRGLIS Haliaeetus albicilla Durbē

Kopš 2015. gada tiešraidē vērojamā jūras ērgļu ligzda atrodas Kurzemē, Durbes novadā. Šī ligzdošanas teritorija zināma kopš 2014. gada. Ligzda būvēta vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs. Lauzuma vietai apkārt apauguši vairāki zari, kas veidoja ligzdas būvēšanai piemērotu žākli aptuveni 30 metru augstumā. Kamera uzlikta vienā no galotnes zariem 2015. gada janvāra nogalē. Ligzda interesanta ar to, ka ir būvēta eglē, jo egles jūras ērgļi ligzdošanai izvēlas reti, - atrašanas brīdī šī bija tikai ceturtā Latvijā zināmā eglē būvētā ligzda. Aptuveni puse no visām jūras ērgļu ligzdām tiek būvēta priedēs, trešā daļa – apsēs un mazākā skaitā arī bērzos, melnalkšņos un ozolos. Eglēs ligzdas parasti tiek būvētas tieši uz šādām nolauztām galotnēm un parasti atrodas augstu virs zemes.

2015. gadā ērgļu pāris Durbe un Roberts sekmīgi izaudzināja vienu mazuli - Durbertu. Vairāk par norisēm ligzdā 2015. gadā var izlasīt šeit vai noskatīties īsfilmu. 2016. un 2017. gadā ligzdas saimnieki vairākkārt nomainījās, un ligzdošana nevienā no abiem gadiem netika uzsākta.

2017. gada martā ligzdu aizņēma jūras ērgļu pāris, kam ligzdas vērotāji deva vārdus Milda un Raimis. 2018., 2019. un 2020. gadā šis pāris sekmīgi ligzdoja katru gadu izauga divi mazuļi.

Arī 2021. gadā izšķīlās divi mazuļi, taču pazuda Raimis un barības nebija pietiekami, lai mazuļi izdzīvotu.

2022. gadā Mildai bija jauns partneris Voldis, tika izdētas divas olas, tomēr arī šoreiz ligzdošana nebija sekmīga sveša mātīte olas izēda.

Vairāk informācijas par jūras ērgli var atrast šeit.

Kameras sistēmu izveidoja Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis un Ģirts Strazdiņš. Tās uzturēšanā ir palīdzējuši arī Māris Freibergs, Juris Lauva, Arnis Zacmanis, Leks van Drongelens (Lex van Drongelen) un un Jelle Lips.

Forums latviešu valodā

Forum in English


BALTAIS STĀRĶIS Ciconia ciconia

Tiešraide no balto stārķu ligzdas nodrošināta sadarbībā ar AS "Sadales tīkls".

Saskaņā ar Dabas aizsardzības pārvaldes un "Sadales tīkls" (ST) datiem, pēdējo gadu laikā gaisvadu elektrolīniju balstos reģistrēts vairāk nekā 8000 stārķu ligzdu. Aptuveni 70% Latvijas balto stārķu populācijas dzīvo ST infrastruktūrā. Tāpēc AS "Sadales tīkls" rūpes par balto stārķi ir viena no sociālas atbildības prioritātēm.

Pirmajā tiešraides gadā 2021. šajā ligzdā ligzdojošie stārķi tika nosaukti par Fāzi un Voltu. Pārim izšķīlās pieci mazuļi, taču sveša balto stārķu mātīte tos izmeta no ligzdas.

2022. gadā ligzdā bija apmeties cits balto stārķu pāris, savukārt Volts un Fāze ligzdoja citviet. Šoreiz ligzdošana tiešsaistes ligzdā bija sekmīga izauga četri mazuļi.

Par "Sadales tīkls" un baltajiem stārķiem - stāsts 2019. gada "Panorāmas" sižetā.

Forums latviešu valodā

VISTU VANAGS Accipiter gentilis

Vistu vanaga ligzda šajā vietā Rīgā ir zināma kopš 2016. gada – domājams, ka ligzdojošais pāris šurp pārcēlās no citas mājvietas aptuveni 600 metru attālumā. Ligzdas tuvākajā apkārtnē ir gan rūpnieciski objekti, kuru skaņas fons ir nereti dzirdams, gan privātmāju apbūve. Pats ligzdas koks atrodas nelielā mitrā teritorijā, kas aizaugusi ar nezālēm un krūmiem. Ligzda uzbūvēta melnalksnī, kas aug grāvja malā. Vanags savu māju uzbūvējis uz vārnas ligzdas atliekām. Par to, ka vārna bijusi izturīgu celtniecības materiālu piekritēja, aizvien liecina ligzdā iepītās metāla stieples.

Pāris, kas šeit ligzdoja līdz 2020. gadam, un jo sevišķi mātīte, apmeklējušo gredzenotāju vidū bija zināma ar savu īpašo raksturu tā mēdza uzvesties sevišķi agresīvi un uzbrukt cilvēkiem, kad tie vēl tikai tuvojas ligzdai. Savukārt pie cilvēkiem un tehnikas, kas darbojas aiz sētas netālajā rūpnieciskajā objektā, putni bija pieraduši un tiem nepievērsa uzmanību. Interesanti, ka laikā, kad mātīte iedēja pirmo olu, pavisam netālu, aptuveni 50 m no ligzdas, vārnu pāris būvēja savu ligzdu. Vārnas ir biežs vistu vanagu barības objekts, bet gadās novērot, ka vanagi savas ligzdas tuvumā citus ligzdojošos putnus neaiztiek, un tie šo drošības zonu izmanto. 2020. gadā ligzdā izauga divi mazuļi.

2021. gadā šajā ligzdā ligzdoja cits vistu vanagu pāris jaunāki putni, kuriem izauga trīs mazuļi. 2022. gadā vistu vanagu pārim izauga četri mazuļi.

Kameras sistēmu pie šīs ligzdas uzstādīja Ģirts Strazdiņš, Arnis Zacmanis un Jānis Rudzītis. Translāciju ilgstoši atbalsta darbaspars.lv.

Forums latviešu valodā


LAŠVEIDĪGĀS ZIVIS LĪGATNES UPĒ

Kamera sniedz iespēju ielūkoties zemūdens dzīvē Līgatnes upē lejpus zivju ceļam, kas tika atjaunots 2020. gada vasarā. Zivju ceļš Līgatnes upē ir viena no retajām šāda veida konstrukcijām Latvijā, kas nodrošina zivju un citu ūdens organismu migrāciju pār cilvēku radītiem upju aizsprostiem – slūžām un hidroelektrostacijām. Lašveidīgās zivis, kuras pastāvīgi vai migrācijas laikā mājo Līgatnes upē un citās ūdenstecēs Latvijā, rudenī un ziemā nārsta laikā nespēj pārvarēt dažāda veida aizsprostus, no kuriem daļa ir veidoti elektroenerģijas iegūšanai. 2020. gada augustā Līgatnes upes zivju nārsta apstākļu uzlabošanas nolūkā Līgatnes novada dome atjaunoja 2013. gadā uzstādīto koka konstrukcijas zivju ceļu, lai laši, strauta foreles, taimiņi un alatas varētu pārvietoties uz nārstošanas vietām upes augštecē, jo šīm sugām raksturīga nārsta migrācija. Pēc darba veikšanas jau pirmajā nārsta sezonā tika novērotas daudzas migrējošās zivis, un zemūdens tiešraides kamera sniedz ieskatu šajā procesā.

Kameras sistēmu uzstādīja Jānis Ķuze un Jānis Rudzītis, piedaloties arī Jānim Zilveram, Gunaram Šķēlem un Mārim Mitrēvicam. Latvijas Dabas fonds pateicas Līgatnes novada domei un īpaši Aināram Šteinam, uzņēmuma "Līgatnes komunālserviss" pārstāvjiem un citiem šīs tiešraides kameras uzstādīšanā un nodrošināšanā iesaistītajiem!

Forums latviešu valodā


VĒSTURE

2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022

 

 


ATBALSTĪTĀJI

Datu pārraide: 

Finansiāls un tehniskais atbalsts, 4G rūteri:

Sistēmas konfigurēšana:

 

  

PRIVĀTI ZIEDOTĀJI

 

 

Pēdējie novērojumi
Chloris chloris - 2025-01-03 Amanda
Phoenicurus ochruros - 2023-06-04 Siona
Passer domesticus - 2025-01-03 Amanda
Emberiza citrinella - 2025-01-03 Amanda
Poecile palustris - 2025-01-03 Amanda
Passer montanus - 2025-01-03 Amanda
Coccothraustes coccothraustes - 2025-01-03 Amanda
Nezināms
Ignotus
@ W
Pēdējie komentāri novērojumiem
ekologs 04.janvāris, 01:07

Ziemeļu sikspārnis (Eptesicus nilssonii).


Ivars Leimanis 04.janvāris, 00:02

Lūdzu nolabot uz Piepe (nenoteikta).


Ivars Leimanis 03.janvāris, 23:58

Šo es riskētu labot uz Skeletocutis kuehneri, bet tas ir administratoru varā. Vai Piepe (nenoteikta). Katrā gadījumā ne Sidera lenis.


Ivars Leimanis 03.janvāris, 23:42

Lūdzu nomainīt uz Klājeniska sēne (nenoteikta).


Ivars Leimanis 03.janvāris, 23:39

Lūdzu nomainīt uz piepe (nehoteikta). Man neizdodas.


Ivars Leimanis 03.janvāris, 23:38

Lūdzu nolabot uz Antrodia xantha. Man neļaujās.


Ivars Leimanis 03.janvāris, 23:14

Jālabo uz Antrodia xantha.


Ivars Leimanis 03.janvāris, 23:12

Jālabo uz Antrodia serialis.


Ivars Leimanis 03.janvāris, 23:10

Jālabo uz Antrodia serialis.


Ivars Leimanis 03.janvāris, 23:08

Drīzāk Piepe (nenoteokta).


Ivars Leimanis 03.janvāris, 23:07

Vairāk pēc Antrodia serialis izskatās.


dziedava 03.janvāris, 22:58

Paraugs, kas aug pušķītī ir ~8 mm, sarkanbrūns, ar ļoti īsu kājiņu (1/5). Sporas 5,5-6,5 mkm, gaiši kārpainas, ārējais tīkliņš gluds. Lai arī kājiņa ļoti īsa, pēc mikroskopijas sanāk S.axifera. Reizēm tā jau ir gadījies eksemplāriem, kas ir mazāka auguma nekā tipiskie. To varētu skaidrot ar to, ka pati pēdējā aug kājiņa. Acīmredzot, kājiņa neizauga tik gara kā parasti šai sugai - varbūt kaut kas iztraucēja, varbūt tāpat bija sauss, nebija vērts stiepties augstāk. ja būtu kājiņa tipiskā garumā paguvusi izaugt, tad arī garums un izskats būtu tipisks S.axifera.


dziedava 03.janvāris, 22:55

Sugu noteicu paraugam, kas aug izklaidus grupā (2. foto).


Ivars Leimanis 03.janvāris, 22:53

Oki, tad droši vien ir tāda Gloeophyllum odoratum.;)


roosaluristaja 03.janvāris, 22:40

Tādas sugas "Gloeoporus odorus" manuprāt nav


Ivars Leimanis 03.janvāris, 22:36

Jālabo uz Ischnoderma benzoinum.


Ivars Leimanis 03.janvāris, 22:28

Jālabo uz Phellopilus nigrolimitatus.


Ivars Leimanis 03.janvāris, 22:24

Jālabo uz Gloeoporus odorus.


Ivars Leimanis 03.janvāris, 22:23

Jālabo uz Fomitopsis pinicola.


dziedava 03.janvāris, 21:14

Šim divi paraugi :), lūgums atdalīt, centīšos noteikt abus (ir zināms, ka ir dažādas sugas). Viens ir izklaidus grupā, otrs - pušķītī :)


adata 03.janvāris, 20:12

Paldies, Julita, par noteikšanu! Nu gan sarūpēju Jums ņemšanos! Ir daudz interesanta. Priecē tas, ka paraugi ir "labā pētīšanas stadijā"!


Ziemelmeita 03.janvāris, 20:01

Paldies,Ansi, sajaucu nosaukumus labi zināmām sūnām.


dziedava 03.janvāris, 19:50

Lielāko dienas daļu centos tikt skaidrībā ar šo. Vislīdzīgākā vienam jau esošam novērojumam, kuru noteicu kā pagaidu variantu, jo nekam par visiem 100% neatbilda, tad nu šo nosaku ar to pašu variantu. Līdzīga arī vakar noteiktajai, bet kājiņas / galviņas proporcija cita. Šī ir grūta ģints, kamēr vēl saprot, kuras pazīmes ir pašas svarīgākās, kuras ne; kam noteicējos ņemt vērā, ko ne tik ļoti. Ļoti daudzi paraugi pašai stāv nenoteikti. Kad sanāks šo ģinti rūpīgi studēt, tad atsūtītie paraugi arī noderēs, jo paši par sevi tie ir ļoti labi saglabājušies :)


dziedava 03.janvāris, 19:37

Šūnu daudzpilītei būtu staipīgs kapilīcijs un mikroskopijā kapilīcija pavedieni būtu ar adatiņām. Te es neredzu ne vienu, ne otru pazīmi.


Edgars Smislovs 03.janvāris, 17:38

Priekšplānā dzied žubīte un dadzītis.


meža_meita 03.janvāris, 15:56

Sirsniņa <3


meža_meita 03.janvāris, 15:51

Priekš manis visi ķērpji ir pelnījuši "patikšanas", tikai žēl, ka grūti nosakām pēc attēliem. Šis konkrētais ķērpis ir diezgan bieži sastopams, bet ņemot vērā zemo izpētes līmeni Latvijā, tam šis ir tikai pirmais reģistrētais novērojums dabas datos.


BI 03.janvāris, 12:58

21.05.2023. Ķīpsala


Karmena 03.janvāris, 11:19

Paldies par sugas noteikšanu, Inese! Paldies par labojumu, Ilze!


finesse 03.janvāris, 10:48

vai šo būšu pareizi noteikusi?


finesse 03.janvāris, 10:47

Pateicos par noteikšanu , mans pirmais bikšainais :D


adata 03.janvāris, 08:11

Nē, citam novērojumam nevar būt, mājās arī nekas lieks nav palicis (tā,ka nevarētu būt samainīts). Vienīgā atšķirība, ka tas bija kritalas ārpusē uz apdeguma, bet šo nācās lobīt no iekšpuses, pamanīta no plaisām, kritalas iekšpuse stipri satrūdējusi. Var būt, kā viedierīce maldināt ar toni.


dziedava 02.janvāris, 23:09

Šajos foto C.rufa tipisko oranžo toni neredzu, bet paraugā ir izcili C.rufa eksemplāri sporu stadijā, kad palicis tikai kausiņš un tīkliņš, resp., tā pati suga kas otrā novērojumā, kur ir vairāk nenobrieduši eksemplāri, kas vizuāli izskatās mazliet citādāk. Vai foto nevar būt kam citam, ne tam, kas paraugā?


dziedava 02.janvāris, 22:56

P.S. Nekas no biežā gala tas noteikti nav - jebkurā gadījumā novērojums interesants un suga ļoti reta!


dziedava 02.janvāris, 22:23

Šoreiz kļūdījos - nezinu, kā man izdevās saskatīt kausiņu, bet te tā īsti nav, kausiņa vietā ir ribas, līdz ar to suga ir kāda cita. Ar nelielām šaubām pieņēmu lēmumu par C.splendens, kaut kopskats ir visai raksturīgs. Viens no parametriem ir ribu skaits, kas man te saskaitās lielāks nekā noteicējā minēts, bet citu, atbilstošāku, variantu nav. Jebkurā gadījumā paraugs ir izcilā kvalitātē, un ja nu radīsies vēl labākas hipotēzes, to varēs pārnoteikt.


Fuatra 02.janvāris, 22:09

vairāk - bikšainais klijāns


dziedava 02.janvāris, 21:03

Paldies, Vija! :)


VijaS 02.janvāris, 20:29

Sapņu suga - tas pilnīgi neapšaubāmi ir ļoti īpašs atradums! Apsveicu, un novēlu, lai arī turpmāk gads ir tikpat veiksmīgs, cik labi iesācies! Priecājos par Tevi un līdz ar Tevi :D


dziedava 02.janvāris, 20:16

Paldies, Evita! :) Nu tamlīdzīgas uz dzīviem kokiem jau jebkurš var meklēt un atrast ;))). Un es nesaprotu, kāpēc citi arī citur pasaulē ar to neaizraujas. ;D


guta7 02.janvāris, 20:15

Paldies par labojumu, muļķīgi kļūdījos.:)


Ziemelmeita 02.janvāris, 20:12

Paldies,Evita!


Lemmus 02.janvāris, 20:04

No sirds apsveicu! Julita turpina lieliem burtiem rakstīt gļotsēņu izpētes vēsturi Latvijā!


roosaluristaja 02.janvāris, 19:59

Poras nav redzamas, tā kā piepe nebūs


dziedava 02.janvāris, 18:56

Pēc olītes neizskatās, bet saskatīt, saprast grūti, vajadzētu labāku foto, arī lai droši saprastu, vai tā vispār ir gļotsēne.


dziedava 02.janvāris, 18:49

Mana sapņu suga kopš es par to pirms pusotra mēneša uzzināju un 23. novembrī paudu savu vēlmi publiski :)). Vēlmju izteikšana strādā!


kirsisnelsons 02.janvāris, 17:59

Ok, sapratu. Viss kārtībā.


roosaluristaja 02.janvāris, 17:56

Acīmredzot ievadīšanas datums kļūdaini tika uzskatīts par novērojuma datumu


kirsisnelsons 02.janvāris, 17:51

Sveiki ! Nesaprotu, kas šeit tāds brīnumains? Dzērves jau kuro reizi ierodas februārī. Vienkārši 2024.gada februārī Dabas datos neko vēl neliku, bet pirmie atlidojošie gājputni man bija atzīmēti citur. Tagad, sakarā ar ziemas atlantu, atcerējos un ieliku.


Osis 02.janvāris, 17:00

Kopā bija 4 putni / 3 augstu gaisā un 1 pa lauku šiverēja / neesmu pārliecināts vai visas bija lauku lijas. Piedodiet, mācos tikai.


roosaluristaja 02.janvāris, 11:51

Pēc šadiem grauzumiem sugu nevar noteikt. Stirna diez vai tā varētu, bet alni no staltā pēc šadām darbības pēdam atšķirt nevar.


picapica 02.janvāris, 10:52

Paldies! Bija slapjas un likās mīksti graudiņi:)


picapica 02.janvāris, 10:51

Novērojums 28.decembrī, nevis janvārī. Lapa diemžēl nemitīgi maina ierakstus


dziedava 02.janvāris, 10:46

Sēnes. Ja pataustītu - būtu cietas; tā ir sēņu, ne gļotsēņu pazīme.


mazais_ezis 02.janvāris, 10:05

Vistu vanags ar gredzenu U02, gredzenots kā mazulis ligzdā, Rīgā, Pļavnieku mežā 19.05.2023. Tēviņš. Gredzenoja Imants Jakovļevs.


BioEliina 02.janvāris, 09:09

Man pašai bija aizdomas, ka tā ir ķerra, bet šaubījos - ieliku cekulpīli, jo biežāka. Paldies! :)


davis_wi 02.janvāris, 08:40

2024. gada 25. februāris


Vīksna 01.janvāris, 23:48

Jau kādu laiku ezis pa kaķu traukiem barojās. Arī šovakar- 1. janvārī bija.


dziedava 01.janvāris, 23:29

Paldies, Vija, Iveta, paldies par vēlējumiem! :)


VijaS 01.janvāris, 23:25

Izrādās, šī man ir tikai otro reizi, tā ka iepriekšējā pieredze nemaz nav liela :).


dziedava 01.janvāris, 23:13

Ar vecām ko jaunu pierādīt grūti un riskanti, tiesa. Iespējams, Tev par varietāti arī taisnība.


dziedava 01.janvāris, 23:11

Ja T.varia nereti izliekas par to, kas nav, tad T.contorta parasti vnk nekad nestāv atmiņā. To var noteikt, cik reizes gribi, bet katrā nākamā reizē skatīsies uz to kā uz neredzētu brīnumu ;D. Nezinu, kur tas āķis. Bet jebkurā gadījumā substrāts ir neparasts - uz sūnām uz dzīva koka. Nevis uz kritalas mizas šķirbā. Bet nu mikroskopija diezgan tīri šai virzienā..


IlzeP 01.janvāris, 19:35

Paldies, Uldi!


Ziemelmeita 01.janvāris, 18:46

Vairāk pēc gliemežnīcenes (Hohenbuehelia sp.) izskatās. Salīdzinat pazīmes. Gliemežnīcenes aug uz apsēm.


picapica 01.janvāris, 15:03

Varbūt


MJz 01.janvāris, 14:08

Pievienotajās bildēs nav neviena nepārprotama mazā gulbja. Šodien, 1.janvārī, ap pusdienlaiku apskatīju to baru. Saskaitīju 29 ziemeļu gulbjus (11 2cy un 18 Ad).


Amanda 01.janvāris, 13:37

Ķerra


VijaS 01.janvāris, 13:36

Paldies, Julita, par palīdzību noteikšanā! :D


VijaS 31.decembris, 23:41

Uz šo esmu skatījusies jau nez cik reižu, un, kaut arī nav uzkrītoši novērojami plēvjaini fragmenti, tomēr domāju, ka baltās gļotas uz kājiņām ir redzamas (pieliku vēl divus foto). Jā, perīdija driskas atrast neizdodas, bet nevaru arī droši apgalvot, ka kaut kur zem pelējuma pūkām kāda neslēpjas. Es, protams, gribētu savā sarakstā vēl vienu taksonu, taču domāju, ka šoreiz tas nebūs, nav sajūta, ka atšķirtos no citiem, pamatsugas, novērojumiem.


Ziemelmeita 31.decembris, 20:49

Paldies,Uldi!


megemege 31.decembris, 20:46

Paldies, Edgar!


roosaluristaja 31.decembris, 20:43

Tādu versiju viņa apskata, bet ar šāda stila objektiem aplikācijai ir problēmas. Nezinu, vai viņai var baigi uzticēties. Bet varbūt Hypoxylon howeanum patiesi arī ir.


adata 31.decembris, 20:24

Julita! Apbrīnas vērtas Jūsu darbaspējas un enerģija! Vēl pašā gadā nogalē paspēt kaut ko "izkast"! Labs gada noslēgums, veiksmi un pārsteidzošus atradumus arī turpmāk!


Ziemelmeita 31.decembris, 20:19

Meklējumi internetā noveduši pie Hypoxylon howeanum. Uldi, ko Tava aplikācija domā?


Ziemelmeita 31.decembris, 20:15

Paldies,Uldi! Apšu diez vai, liepu varbūt. Koks izskatījās pēc liepas, vismaz nobirušās lapas bija liepas. Neesmu liepu graudaini redzējusi, pēc apraksta krāsa īsti nav un viņai it kā vajadzētu augt uz atmirušas koksnes, mana atrastā auga uz dzīvas.


roosaluristaja 31.decembris, 19:49

Varētu būt kāda no graudainēm - apšu (Sclerencoelia fascicularis)?, liepu (Rutstroemia tiliacea)?. Pēc formas principā atbilst, pēc krāsojuma gan ne īpaši. Bet domāju, ka tā ir kāda sēne, ne ķērpis vai vēl kaut kas cits.


VijaS 31.decembris, 19:39

Ļoti labs atradums! :D Apsveicu!


Osis 31.decembris, 18:46

Paldies Uldi un Laimīgu jauno gadu!!!


Ziemelmeita 31.decembris, 18:40

Sēne? Ķērpis? Ļoti sīku kausiņu (līdz 5mm) grupiņas uz dzīva nelielas liepas stumbra. Dažiem kausiņiem iekšpuse zaļa.


megemege 31.decembris, 16:41

Paldies, Uldi!


VijaS 31.decembris, 11:56

Zilganā baltsamtīte.


VijaS 31.decembris, 11:56

Izplestā frulānija.


enesija 31.decembris, 08:39

Agelenidae Tetragnatha sp.


enesija 31.decembris, 08:37

Pisauridae Dolomedes sp.


enesija 31.decembris, 08:28

Araneidae Araneus angulatus


enesija 31.decembris, 08:27

Tatragnathidae Metellina mengei


enesija 31.decembris, 08:23

Philodromidae Philodromus sp.


roosaluristaja 31.decembris, 08:15

Pēdējie Eiropas ūdeles novērojumi Latvijā attiecas uz pagājušā gadsimta 90.gadu vidu.


adata 31.decembris, 07:56

Ļoti labi, tas iepriecina! Paldies!


Ivars Leimanis 31.decembris, 01:21

Phellinus laevigatus


Ivars Leimanis 30.decembris, 23:58

Vajadzētu nomainīt uz "klājeniska sēne (nenoteikta)".


roosaluristaja 30.decembris, 21:49

Mežirbēm nekādus lielos mežu nevajag. Pie Noišvānenburgas mežirbes sekmīgi ligzdoja ~100 - 150 m platā un 300-400 m garā vecā mežā (dominējošā koku suga egle). Laukirbes savukārt mežos neuzturas un kokos nesēžas


adata 30.decembris, 20:13

Interesanti! Vai pēc mēsliem var atšķirt? Savos krūmos/mežmalā bieži redzu šādus izkārnījumus, nav nemaz liels meža masīvs, kas būtu piemērots mežirbes dzīvotnei, lai gan pēc biotopa atbilstu. Tāpēc vienmēr ziņoju laukirbi. Tās tiku redzējusi arī mežmalas pļavā, pēc skata atpazinu (pēc gaišās krūtiņas). Vienreiz gan staigājot mežā, redzēju divus putnus - iztraucēti tie viens aizlidoja krūmos, viens uz mirkli uzsēdās jaunas eglites apakšējā zarā, un tad drīz prom, bija krēsla, tāpēc krāsojumu nesapratu. Tas lika aizdomāties, jo lasīju, ka laukirbes nemēdz uzmesties kokos. Ja tā ir, tad iespējams, ka te mitinās arī mežirbes. Tā meža josla, kur staigāju, ir apmēram pusotra km garumā austrumu - rietumu virzienā.


Miksrieksts 30.decembris, 20:12

Uldi, paldies! Mežā uz ātru roku esmu sajaucis sugas. Tā patiesi ir E.recisa.


finesse 30.decembris, 20:02

sākumā pamanīju rozīgi bēšīgas maziņās ''sēnītes'', tuvāk pētot, izrādijās tumšā daļa ir kā lapa, bet krokotās maliņas vietām rozīgi bēšas un citas rūsaini brūnas.


Ziemelmeita 30.decembris, 19:19

Paldies,Renāte!


Ziemelmeita 30.decembris, 19:17

Paldies,Ansi, par labojumiem.


IlzeP 30.decembris, 19:16

Droši vien. Bet Initas dotajā sarakstā bija šādi.


Ansis 30.decembris, 17:44

Lapa bojāta vēl pumpurā, tā sanākusi simetrija


Ansis 30.decembris, 17:23

Vizbulītei ir fo. multiloba - ar 5-daivainām lapām. Bet šīs izskatās pēc mehāniski bojātām pamatformas lapām.


zane_ernstreite 30.decembris, 16:53

Paldies!


zane_ernstreite 30.decembris, 16:52

Paldies, Uldi!


roosaluristaja 30.decembris, 16:13

Kauč kāds ķērpis


Agnese 30.decembris, 12:31

Paldies Uldim un Ivaram!


Bekuvecis 30.decembris, 12:03

Vajadzētu konsekventi turēties pie Lyophyllum = čemurpūkaine, Hypsizygus = kokpūkaine. Kādeiz tagadējā 'gobu kokpūkaine' skaitījās "gobu čemurpūkaine' (Lyophyllum ulmarium), bet tas bija jau sen!


adata 30.decembris, 11:57

Paldies, Renāte, par noteikšanu! Bet ar ko izceļas šis ķērpis, ka nopelnījis divas "patikšanas"?


Bekuvecis 30.decembris, 11:36

Punkts uz "i" vecai lietai: tagad jau pavisam droši, ka šī suga. Pirmkārt, atradušies vēl divi citi novērojumi vēsajos gadalaikos (2006 [jā, sestajā!] novembrī, 2020 decembrī). Otrkārt, izdevies pasekot kāda eks. augšanas gaitai. Pašā sākumā tiešām bija varen košs, tikai vēlāk kļuva blāvāks.


roosaluristaja 30.decembris, 11:18

It kā jau vairāk pēc Exidia recisa. Tiesa, ja tas ir ozola zariņš, iespējams netipiska E.truncata (pēc jaunākās sistemātikas E.glandulosa)


roosaluristaja 30.decembris, 11:09

Visticamāk viena no bisonektrijām (Byssonectria sp.)


roosaluristaja 30.decembris, 11:08

Domāju, ka ar porām viss ir labi


Kiwi 30.decembris, 09:36

Paldies, Valda un Uģi, par sugas noteikšanu!


Ivars Leimanis 30.decembris, 02:03

Izskatās daudzgadīga - varbūt tomēr Perenniporia subacida?


Ivars Leimanis 30.decembris, 01:37

Šī tomēr būs cita interesanta piepe - ļoti reti sastopamā Aporpium canescens (syn. Elmerina caryae).


Ivars Leimanis 30.decembris, 01:13

Antrodia xantha


Ivars Leimanis 30.decembris, 01:01

Hydnocristella himantia


roosaluristaja 29.decembris, 21:51

Varētu būt Neoantrodia serialis


Agnese 29.decembris, 21:33

Hm. Nu var jau būt, ka izkosts, es tik domāju, ka tam būtu grūti notikt tik precīzi lapas daivu vidiņos un ka tā notiktu ar vairākiem augiem tajā pašā vietā. Būs jāmeklē tā vieta nākamgad sezonā, lai saprastu vairāk.


IlzeP 29.decembris, 21:07

Tās daivas jau nav kaut kā kopā, kad lapa aug? T.i., dzīvnieks iekodis vienu robu?


IlzeP 29.decembris, 20:56

Veicu tikai darbības divu vienādu taksonu apvienošanai.


IlzeP 29.decembris, 20:56

Veicu tikai darbības divu vienādu taksonu apvienošanai.


IlzeP 29.decembris, 20:55

Veicu tikai darbības divu vienādu taksonu apvienošanai.


IlzeP 29.decembris, 20:55

Veicu tikai darbības divu vienādu taksonu apvienošanai.


Agnese 29.decembris, 18:32

Manuprāt, noteikti ne. Ja vien nav kāds supersimetrisks grauzējdzīvnieks ar spēju trāpīt lapas daivām pa vidu. Varbūt ielociņi ir ar apgrauztām maliņām, tomēr ir paši par sevi.


dziedava 29.decembris, 17:41

Tie “iegrauzumi” lapās nav radušies kāda dzīvnieka ietekmē? Vismaz 2. foto drīzāk pēc kā tāda izskatās


zane_ernstreite 29.decembris, 16:49

Paldies, vismaz virziens, ka aplocene, man ir bijis skaidrs.


zane_ernstreite 29.decembris, 16:48

Kaut kā ne līdz galam biju iedziļinājusies, paldies!


VijaS 29.decembris, 16:24

Plakanā skrāpīte.


Karmena 29.decembris, 16:13

Paldies par sugas noteikšanu, Inese! Paldies par labojumu, Ilze!


zane_ernstreite 29.decembris, 15:34

Ou, cik negaidīti! Paldies!


IlzeP 29.decembris, 14:58

Piekrītu Julitai - sēnes jāliek pie sēnēm. Tieši saistībā ar Ornitho es uz šo "uzdūros". Renāte, sazināšos par sarakstu - sēnes jāpārceļ pie sēnēm.


roosaluristaja 29.decembris, 14:57

Šis nebūt nav kaut kas pavisam vienkāršs. Arī es to nespēju noteikt, bet man ir gudrs palīgs. Domāju, ka šoreiz viņš nekļūdās. Skaitās visai reta suga. Pirmais ziņojums DD


roosaluristaja 29.decembris, 14:44

Visloģiskākā versija it kā ir Tremella (Phaeotremella) foliacea


roosaluristaja 29.decembris, 14:38

Piepe diez vai. Bet, kas tas ir, man nav ne jausmas. Nesaprotams veidojums


roosaluristaja 29.decembris, 14:34

Domāju, ka tomēr ir dzeltenā receklene. Alternatīva varētu būt Dacrymyces chrysospermus, bet tā sastopama uz skujkokiem. Citas tamlīdzīga paskata sēnes vismaz es nezinu


roosaluristaja 29.decembris, 14:28

Te arī ne īsti piepe


roosaluristaja 29.decembris, 14:25

Piepe gluži nebūs


roosaluristaja 29.decembris, 14:12

Mežā pūce, t.s. ocarina balss. Norāda uz putna uztraukumu


dziedava 29.decembris, 12:56

Tam, kādā veidā ir iedots saraksts, nekādi nevajadzētu mainīt sistemātiku. Ne tikai tie, kas ziņo, bet arī tie, kas atlasa datus, nevar uzminēt, kā tieši ir iedots saraksts. Ja sēnes nav ķērpji, tad pie ķērpjiem tām nav jābūt, ja vien visi ķērpji netiek apvienoti iekš sēnēm vienā sarakstā. Tikpat labi tad jau sēnes uz gļotsēnēm arī būtu liekamas pie gļotsēnēm. Un sēnes uz kukaiņiem pie kukaiņiem..


dziedava 29.decembris, 11:54

Paldies, Fons Verheyde, par noteikšanu! Atradu, jo rūpīgi pētīju sūnas uz liela smilšakmens atseguma. Tajā gadā ziemā sniega un sala nebija, droši vien tāpēc arī šis īpatnis negulēja, bet aktīvi pārvietojās. [P.S. Rakstīt angļu valodā man ir mocības, ceru, ka ar Google translate iztulkota atbilde būs saprotama]


Eggy 29.decembris, 11:10

Sveiki! Jā, protams ir iespējams!


mufunja 29.decembris, 09:14

Labi, ka mežs blakus. Atradu citu nobriedušu eksemplāru. Tas skaidri parāda, ka nav otrā, pelēkā slāņa.:)


meža_meita 29.decembris, 00:39

Julitas aspekts ir svarīgs veicot novērojumu atlasi, bet vadot iekšā novērojumu portālā mēs rakstām nosaukumu. Protams, tie nav ķērpji, tas ir skaidrs un es nepiedāvāju tos pārsaukt par ķērpjiem. Domāju par praktisko pielietojumu. Ilzei ir iedots apvienotais saraksts ķērpji+lihenofīlās sēnes. Tagad mums radusies diskusija par to, vai no tā saraksta ir jānoņem nost lih.sēnes.


VijaS 29.decembris, 00:16

Nu bet tas arī bija viss, ko es pa visu paraudziņu atradu, absolūtais vairums vālīšu bez nekā..


dziedava 29.decembris, 00:11

4. foto no beigām ir tagad bildēts vai agrāk? Tur izskatās pārliecinošas perīdija paliekas. Nav jau tām jābūt daudz un lielām, jābūt vispār, kaut kādām nebūt. Un te tās ir ļoti labi novērojamas.Te nekādi nevarētu secināt, ka ar laiku tās pazūd. Varbūt paliek mazākas, bet nepazūd.


dziedava 29.decembris, 00:08

Bet kā tad sēnes uz ķērpjiem varēs atrast Ornitho? Man prātā neienāktu sēnes meklēt pie ķērpjiem. Šīs jau nu toč nav ķērpji, bet sēnes.


VijaS 28.decembris, 23:55

Paraudziņš pa šo laiku nav glabājies pārāk labi - visa kastīte piebirusi ar sporu sūdiņiem. Novērojuma bildēs redzams, ka uz vālītēm ir daudz perīdija plēkšņu, bet tagad parauga materiālā tās praktiski nav atrodamas. Tātad ar laiku šī pazīme var vairs nebūt noteicoša. Ar gļotu atliekām uz kājiņām gan viss kārtībā - tās vēl joprojām labi redzamas, arī kā plēvjaini pārstaipi.


meža_meita 28.decembris, 23:46

Ilze - es ieteiktu nelabot., bet atstāt pie ķērpjiem. Šeit lai paliek kā ir, bet, skatoties uz nākotni, ir vieglāk, ja tās atstāj pie ķērpju čeklistes.


Vīksna 28.decembris, 23:32

Paldies !


IlzeP 28.decembris, 23:09

Labāk šādi, nekā otrādi :) Bet jā, to problēmu apzinos, ka uz "Ozolu" neaiziet labojumi, kas veikti vēlāk...


IlzeP 28.decembris, 22:59

Jā, jā, to redzu. Man tikai gan Rolanda ķērpju sarakstā šī ir, gan tajā ķērpju sarakstā, ko devu šveiciešiem. Būs jālabo.


Vīksna 28.decembris, 22:13

Alu pūcīte.


Ivars Leimanis 28.decembris, 22:09

Trametes versicolor


Ivars Leimanis 28.decembris, 22:08

Bjerkandera fumosa


Fonsv 28.decembris, 22:03

Linycus exhortator


Fonsv 28.decembris, 21:55

Chasmias motatorius, Stenichneumon culpator and Ichneumon sp.


Fonsv 28.decembris, 21:51

Stenichneumon culpator (?)


enesija 28.decembris, 21:48

Agelenidae Eratigena atrica


Vīksna 28.decembris, 21:44

Šī tomēr savādāka nekā dzeltenā receklene, ko 2018 g. atradu. Uz trunējuša lapukoka.


Fonsv 28.decembris, 21:41

Ichneumon crassifemur (?) and Ichneumon suspiciosus/stramentarius


Fonsv 28.decembris, 21:40

Ichneumon lugens


Ivars Leimanis 28.decembris, 21:39

Bildēs nav rožainā apmalpiepe, bet parastā apmalpiepe. Šis nav labi, jo uz DDPS OZOLS 'aizgājis' kā aizsargājamā suga.


Fonsv 28.decembris, 21:35

Ichneumon primatorius


meža_meita 28.decembris, 21:34

Ķērpis ar viedokli :D


Fonsv 28.decembris, 21:34

Chasmias motatorius


Fonsv 28.decembris, 21:33

Stenichneumon culpator


meža_meita 28.decembris, 21:33

Ilze, šodien serveris draudzīgāks, pievienoju.


Fonsv 28.decembris, 21:32

Ichneumon albiger/extensorius/gracilentus


Fonsv 28.decembris, 21:30

Syspasis albiguttata


Fonsv 28.decembris, 21:29

Thyrateles camelinus


Fonsv 28.decembris, 21:28

Ichneumon albiger/extensorius/gracilentus


Fonsv 28.decembris, 21:27

Ichneumon albiger/extensorius/gracilentus


Fonsv 28.decembris, 21:25

Ichneumon primatorius


meža_meita 28.decembris, 21:23

Šī ir uz ķērpjiem augoša sēne, šķiet, ka tam ir izveidota speciāla grupa - sēnes uz ķērpjiem.


Fonsv 28.decembris, 21:22

Ichneumon suspiciosus/stramentarius


Fonsv 28.decembris, 21:21

Ichneumon lautatorius


Fonsv 28.decembris, 21:20

Ichneumon primatorius male


Fonsv 28.decembris, 21:19

Ichneumon lugens


Fonsv 28.decembris, 21:16

Ichneumon primatorius


Fonsv 28.decembris, 21:15

Amblyteles armatorius


Fonsv 28.decembris, 21:14

Ichneumon lugens


Fonsv 28.decembris, 21:13

Was this specimen found below bark? Female Heterischnus truncator.


Fonsv 28.decembris, 21:11

Was this below bark? Syspasis sp., prob. scutellator


Fonsv 28.decembris, 21:10

Lymantrichneumon disparis


Fonsv 28.decembris, 21:08

Ichneumon lugens


Fonsv 28.decembris, 21:08

Ichneumon lugens


Fonsv 28.decembris, 21:07

Ichneumon lugens


Fonsv 28.decembris, 21:06

Stenichneumon culpator


Fonsv 28.decembris, 21:06

Ichneumon primatorius


Fonsv 28.decembris, 21:05

This is Diphyus latebricola, quite a rare report, especially hibernating. Could you say how you found it? Thanks!


janis.garsils 28.decembris, 19:46

Jā, laikam ir gan vidējais.


Ilona_rasa 28.decembris, 19:39

Vidējais dzenis


adata 28.decembris, 19:37

Jā, Julita, kārtīgi salīdzinot, ir citādāka. Paldies Ansim par noteiktajām sūnām! Man tās visas šķiet tik līdzīgas, ka reizēm nezinu, vai tāda jau ieziņota, vai nē. Tā droši vien ir daudziem pētniekiem, iesācējiem!


IlzeP 28.decembris, 18:50

Šī suga man ir ķērpju sarakstos. Tomēr sēne?


dziedava 28.decembris, 18:02

Bija man tāda hipotēze, ka nav nobriedis, jo pati redzēju, ka uz sporām lauztās līnijas parādās vēlāk, kad vairāk nobriedis. Sākumā nav tik izteikti. Pēdējie foto ir P.straminipes, jā :). Bet P. clavisporum bija interesanta hipotēze, es tādu nezināju. Tagad zināšu :))


IlzeP 28.decembris, 17:55

Šī suga datu bāzē dubultā - ar diviem dažādiem latīniskajiem. Veicu apvienošanu.


IlzeP 28.decembris, 17:51

Šī suga datu bāzē dubultā - ar diviem dažādiem latīniskajiem. Veicu apvienošanu.


enesija 28.decembris, 16:56

Agelenidae Eratigena atrica


enesija 28.decembris, 15:54

Agelenidae Agelena labyrinthica


enesija 28.decembris, 15:51

Pisauridae Dolomedes fimbriatus


enesija 28.decembris, 15:50

Pisauridae Pisaura mirabilis


enesija 28.decembris, 15:48

Araneidae Araneus angulatus


Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2025
© dabasdati.lv
Saglabāts