|
 Pēc trīs gadu pārtraukuma atkal aicinām portāla Dabasdati.lv lietotājus uz kopā sanākšanu! Sanāksme plānota 25. februārī Latvijas Nacionālā Dabas muzeja telpās.
Foto: Visvaldis Šteinbergs
Sanāksmes programm šobrīd tiek gatavota, un arī jums ir iespēja rakstīt komentāros ierosinājumus, par kādām tēmām jūs vēlētos dzirdēt sanāksmē.
Sīkāku informāciju par sanāksmes norisi, t.sk. sanāksmes programmu, plānots publicēt ap februāra vidu.
Ilze Priedniece
2023-01-30
 Pagājušā gada pēdējā ceturksnī ziņotāju aktivitāte Dabasdatos bija ļoti līdzīga aizpagājušā gada nogalei – attiecīgajā laika posmā 2022. gadā 446 novērotāji pievienojuši 33 834 novērojumus, savukārt 2021. gadā 481 novērotājs 34 833 novērojumus.
Novērojumu skaita ziņā pēc putniem (27 450 novērojumi jeb 81%) sekoja sēnes (2020 novērojumi jeb gandrīz 6%), trešo vietu ieņemot tauriņiem (1254 [...]
 Atgādinām, ka Latvijas Ornitoloģijas biedrība no 27. līdz 29. janvārim aicina ikvienu stundas garumā piedalīties akcijā "Ziņo par putniem dārzā 2023". Plašāka informācija pieejama šeit.
Lauku zvirbulis Passer montanus. Foto: Aija Čonka
Lai iedrošinātu ziņot arī tos, kas agrāk nav ziņojuši portālā Dabasdati.lv, ir izveidota arī vienkāršota iespēja ziņot, aizpildot anketu. Anketu var aizpildīt arī nereģistrēti lietotāji, [...]
 Latvijas Ornitoloģijas biedrības Latvijas ligzdojošo putnu uzskaišu dati liecina, ka ir deviņpadsmit dienas putnu sugas, kuru populācijas laika periodā no 2005. gada līdz 2022. gadam dažādu iemeslu dēļ piedzīvo samazināšanos.
Apkopotie dati parāda, ka laika periodā no 2005. līdz 2022. gadam samazinājušās vistu vanaga, peļu klijāna, griezes, ķīvītes, parastās ūbeles, mazā dzeņa, lakstīgalas, lukstu čakstītes, [...]
 Rožu ģintī, ko tautā sauc par mežrozītēm, Latvijā savvaļā sastopamas apmēram 15 sugas ar dažādu izcelsmi – gan izteikti ekoloģiski agresīvas un pat invazīvas svešzemju sugas, gan arī retas un aizsargājamas savvaļas sugas. Bieži vien ir grūti pierādīt, vai kāda konkrēta rožu suga tik tiešām ir Latvijas savvaļas floras elements, vai tomēr izsenis kultivēts un [...]
 Lai apzinātu, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība no 27. līdz 29. janvārim aicina ikvienu stundas garumā piedalīties akcijā "Ziņo par putniem dārzā 2023". Šajos pašos datumos pēc vienotas metodikas putnus skaitīs gan kaimiņvalstīs, gan citviet Eiropā.
Mazais dzenis Dryobates minor. Foto: Gaidis Grandāns
"Vērojot putnus pie [...]
 Brūno lāču skaitam Latvijā palielinoties, aizvien lielāka nozīme ir sabiedrības zināšanām un izpratnei par šo dzīvnieku. Lai ikvienam būtu iespēja ielūkoties lāča gaitās savvaļā, Latvijas Nacionālajā dabas muzejā tapusi izglītojoša fotoizstāde. Izstāde atvērta no 2023. gada 20. janvāra līdz 17. septembrim.
Fotoizstādē "Lācis – mūsu kaimiņš" skatāmas 26 Igaunijas autoru fotogrāfijas, kas atklāj brūnā lāča [...]
 Par Gada dzīvnieku 2023 Dabas muzejs izvēlējies divas Latvijā sastopamas ķirzaku sugas – pļavas ķirzaku un Eiropas apdraudēto abinieku un rāpuļu sarakstā iekļauto sila ķirzaku.
Latvijā sastopamas divas klasisko jeb ķirzaku ar kājām sugas – pļavas ķirzaka Zootoca vivipara un sila ķirzaka Lacerta agilis. Ķirzakas ir rāpuļi, un to āda klāta ar ragvielas zvīņām. Briesmu [...]
 Latvijas Mikologu biedrības 20 gadu jubilejai par godu mēs, biedrības gļotsēņu aktīvistes, izlēmām dāvināt šokolādes pušķi jeb pušķaino šokolādes gļotsēni Stemonitis axifera, izvirzot to par Gada gļotsēni.
Pušķainā šokolādes gļotsēne Stemonitis axifera. Foto: Vija Sīmansone
Kā Gada suga kāda no gļotsēnēm tiek iecelta pirmoreiz. Tā varētu būt starp izmēros mazāko sugu grupām, ko vēl var [...]
 Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2023 izvirzījusi daivaino čemureni Grifola frondosa. Sēne Latvijā ir reti sastopama, tā aug pie vecu ozolu pamatnēm mežos, alejās, parkos.
Daivainā čemurene Grifola frondosa. Foto: Inita Dāniele
2023. gadā paiet 20 gadi kopš Latvijas Mikologu biedrības dibināšanas. Daivainā čemurene, kura atrodama pie Latvijas nacionālā simbola – ozola – saknēm, izvēlēta [...]
|
|