|
 Latvijas Nacionālajā dabas muzejā top izstāde par skudrām, mudinot pievērst lielāku uzmanību šo īpašo kukaiņu dzīvei un nozīmei Latvijas dabā. Gatavojoties izstādei, ikviens dabas draugs tiek aicināts iesaistīties foto iniciatīvā "Meklējam Latvijā lielākos skudru pūžņus".
Skudru pūznis. Foto no LNDM arhīva
Skudras ir viena no izplatītākajām kukaiņu dzimtām. Tās dzīvo lielās, labi organizētās kolonijās. Skudru dzimtai [...]
 Daugavpils universitātes (DAU), Latvijas Nacionālā dabas muzeja (LNDM) un biedrības "Zaļā upe" pētnieki (Kristīne Greķe, Mārtiņš Kalniņš un Dmitrijs Teļnovs) ir atgriezušies no aptuveni mēnesi garas bezmugurkaulnieku izpētes ekspedīcijas Zālamana salās, ko organizēja Londonas Dabas vēstures muzejs (Natural History Museum, NHM). Ekspedīcijas galvenais mērķis bija ievākt datus un vaboļu, gliemju, spāru un citu bezmugurkaulnieku materiālu [...]
 Laika gaitā ir pierādījies, ka aktīvie Dabasdati.lv ziņotāji ir ļoti vērtīgs palīgs entomologiem (un citiem pētniekiem) dažādu retu un aizsargājamu sugu meklēšanā. Arī šoreiz mums nepieciešama jūsu palīdzība! Gribam vērst uzmanību uz vienu visai enigmātisku un retu naktstauriņu sugu - kraukleņu sprīžmeti (Baptria tibiale)! Tas Latvijā nav konstatēts jau ilgu laiku, taču var visai droši [...]
 Lai veicinātu Latvijā kritiski apdraudētas sugas – ūpja Bubo bubo – populācijas saglabāšanos un atjaunošanos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība turpina uzstādīt mežos mākslīgās ligzdvietas ūpjiem, vienlaikus jau apzinot pirmās sekmīgi apdzīvotās ligzdas. Papildus pie vienas no ligzdvietām ir izvietota kamera, kura ļauj gūt ieskatu ūpēnu ikdienā un dzīves apstākļos saistībā ar cilvēka darbību.
Ūpēni mākslīgajā ligzdā. [...]
 Maijs ir jau trešais mēnesis, kad aizvadītas ligzdojošo putnu atlanta sacensības, kuru mērķis ir motivēt ievākt datus par īpaši aizsargājamām un retāk konstatējamām putnu sugām. Arī jūnijā un jūlijā sacensības turpinās!Vairāk par atlanta sacensībām iespējams uzzināt, sekojot saitēm lapas apakšā.
Upes ķauķis Locustella fluviatilis - viena no jūnija sacensību sugām. Foto: Jānis Jansons
Maija sacensību sugas bija dzeltenais [...]
 Šī gada 20.–21. maijā norisinājās diennakts putnu vērošanas sacensības "Torņu cīņas 2023", kuras rīkoja Latvijas Ornitoloģijas biedrība ar sadarbības partneriem. Šogad sacensībās piedalījās 19 komandas, to skaitā 11 pieredzējušu putnu vērotāju komandas sacentās, putnus skaitot diennakts garumā, bet astoņas komandas sacentās t.s. "Tautas klasē", putnus vērojot četras stundas. Atšķirībā no pagājušā gada sacensībām laika apstākļi [...]
 Latvijas Dabas fonda vadībā 3.-4. jūnijā saimniecībā "Drubazas" (Talsu novadā, Abavas pagastā) notiks 24 stundu pasākums "BioBlitz" – sugu uzskaites zibakcija. Līdzās sugu uzskaitei divas dienas notiks dažādas ekskursijas, kuru ietvaros dalībniekiem kopā ar nozares ekspertiem būs iespēja iepazīt Latvijas dabu. Dalība "BioBlitz" ir bez maksas un tai pieteikties var te.
"BioBlitz" ir pasaulē populāra [...]
 Pavisam negaidot, kā jau parasti, ir pienācis pavasaris. Koksngrauži jau pavisam aktīvi lien laukā no savām ziemas slēptuvēm. Šogad, līdz 15. maijam, Dabasdatos jau pievienoti 15 sugu vairāk nekā 60 pieaugušo koksngraužu novērojumi. Un vēl noteikti ir vesela sauja sugu, kuras jau ložņā, bet vēl nav nevienam vērotājam acīs trāpījušās.
Koksngrauži Plagionotus arcuatus. Foto: Mareks Ieviņš
Pagājušo [...]
 Lai veicinātu cilvēku izpratni par bīstamajām invazīvajām sugām, to radītajiem draudiem Latvijas dabai un informētu par nepieciešamību ziņot par šo sugu novērojumiem dabā vietnē www.invazivs.lv, Dabas aizsardzības pārvaldes projekts LatViaNature sāk kampaņu "Ķeram svešos Latvijas dabā!". Kampaņa tiks atklāta 19. maijā ar filmas "Invazīvo sugu detektīvi" pirmizrādi un invazīvo sugu ekspertu diskusiju Latgales vēstniecībā [...]
 Latvijas Entomoloģijas biedrība jau trešo gadu pēc kārtas organizē Latvijas dienastauriņu noteikšanas apmācību ciklu, kura mērķis ir plašākam sabiedrības lokam sniegt iespēju iemācīties atpazīt Latvijā sastopamās dienastauriņu sugas. Mērķauditorija – jebkurš interesents, kurš vēlas papildināt savas zināšanas par Latvijas dabu. Apmācību ciklā var piedalīties cilvēki bez priekšzināšanām vai ar nelielām priekšzināšanām dienastauriņu atpazīšanā.
Viens no [...]
|
|