|
Kokus, kuros ir dabiski veidojušies vai putnu izkalti dobumi, ir jāsaglabā mežā, jo tos izmanto ne tikai putni, bet arī citi dzīvnieki. Lai iezīmētu meža un cilvēka attiecības, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) veido tematisku rakstu ciklu "Mežu elementi", kurā skaidroti dabas daudzveidībai nozīmīgi elementi mežā.
Divu veidu dobumi
Dobumi kokos rodas divos veidos. Ir dabiski [...]
Mājas strazds Sturnus vulgaris ir viens no pazīstamākajiem Latvijas putniem, kuru visbiežāk redzam pavasarī un vasarā, kad tas dzied, ligzdo un aktīvi barojas. Tomēr daļa strazdu izvēlas palikt pie mums arī ziemas periodā, nevis doties uz Rietumeiropu. Ziemām paliekot siltākām, ziemojošo putnu skaits pēdējo gadu laikā ir palielinājies.
1. attēls. Ziemā novēroto mājas strazdu skaits Latvijā [...]
Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) tikko izdevusi žurnāla "Putni dabā" 2024. gada otro numuru (#94) ar reto ziemas viesi –svītraino pūci uz vāka. Vāka foto autors ir Sandis Laime. Par ko lasīsim šajā numurā?
LOB goda biedrs Jefims Kacs. 2024. gadā par LOB goda biedru tika ievēlēts ornitologs un populārzinātnisku grāmatu autors Jefims Kacs, un šajā [...]
Sveiciens visiem dabā gājējiem! Aizvadīta vēl viena branga koksngraužu sezona. Kā tad mums ir gājis? Kopumā ziņoti 1798 koksngraužu novērojumi, kas ir otrs labākais rezultāts Dabasdatu pastāvēšanas laikā.
Koksngrauzis Stenurella melanura. Foto: Inguna Riževa
Kopējais portālā ziņoto koksngraužu novērojumu skaits sasniedzis 11 243. No tiem 8648 (ap 77%) pēdējo piecu gadu laikā.
Koksngraužu ziņojumi portālā [...]
Mazā gulbja Cygnus columbianus Latviju šķērsojošā migrāciju ceļa populācija ir tikai nepilns 21 tūkstotis īpatņu (Wetlands International 2023). 90.-to gadu vidū to skaits tika lēsts līdz 30 tūkstošiem īpatņu, bet drīz sekojis skaita kritums (1. att.), ko izraisījušas sliktas ligzdošanas sekmes vairākus gadus pēc kārtas.
Mazie gulbji Cygnus columbianus pie Kaltenes 12.10.2024. Foto: Anastasiya Samokhina
1. attēls. [...]
Līdz nesenai pagātnei Latvijā bija ļoti maz apzinātu kādas atsevišķas teritorijas gļotsēņu pētījumu. Pirmā publikācija par Latvijas gļotsēnēm vispār bija Roterta 1890. gada raksts par Rīgas apkārtnes gļotsēnēm (tā ietvēra 40 sugas), kur "Rīgas apkārtne" bija plašs jēdziens un nebija konkrēta teritorija ar fiksētām robežām. Pagājušā gadsimta sākuma gļotsēņu atradumi lielākoties bija blakusprodukts vispārējā sugu [...]
Baltijas mēroga putnu vērošanas pasākums gada īsākajās un tumšākajās dienās ir klāt. Putnu vērošana ar vērtīgiem mirkļiem dabā, savas apkārtnes putnu iepazīšanu, jaunu vietu izzināšanu, ziemojošo retumu meklēšanu vai fotografēšanas prasmju izaicināšanu šādos apstākļos.
Šī pasākuma mērķis ir piedāvāt simbolisku ziemas saulgriežu brīvdabas piedzīvojumu, iegrimstot trauslajā dienasgaismā, izbaudot putnošanas aizrautību un atzīmējoties mūsu reģiona putnotāju [...]
Ikviens putnu vērošanas entuziasts ir aicināts klātienē apmeklēt putnu noteikšanas rokasgrāmatas "Putnu noteicējs" 2. papildinātā izdevuma atvēršanas svētkus, kas norisināsies vienlaikus ar mākslinieces Martas Gotlības zīmējumu izstādes atklāšanu piektdien, 13. decembrī, plkst. 16.00 Latvijas Nacionālajā dabas muzejā.
"Grāmatas pirmais izdevums piedzīvoja labus panākumus, tādēļ pieņemt lēmumu par Eiropas mērogā visplašāk lietotā noteicēja jaunākās versijas [...]
Uzsverot svina toksiskumu un ietekmi uz vidi un dabu, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina Latvijas iedzīvotājus ar savu parakstu atbalstīt prasību Eiropā aizliegt svinu saturošas munīcijas izmantošanu medībās un svina atsvaru izmantošanu makšķerēšanā un zvejā.
Petīcijā pausta prasība Eiropas Savienības lēmumu pieņēmējiem pārtraukt svina izmantošanu. Aicinām Eiropas Komisiju publiskot priekšlikumu, lai efektīvi ierobežotu svinu saturošas munīcijas [...]
Sēnes vienmēr ir bijušas atspaids — papildu pārtikas avots grūtos laikos, sēņošanas tradīcijas ir populāras un saglabājamas mūsdienās, īpaši nestabilajā šābrīža politiskajā situācijā. Lai veicinātu Dienvidkurzemes reģiona unikālo sēņošanas un ar sēnēm saistītā nemateriālā kultūras mantojuma izzināšanu, saglabāšanu un popularizēšanu, Latvijas Mikologu biedrība šoruden īstenojusi projektu "Sēņu dienas Dienvidkurzemē".
Sēņu izstāde Rucavā 2024. gada septembrī. [...]
|
|