|
Lai gan novērojumu 2024. gada pēdējā ceturksnī pēc skaita nebija ļoti daudz (38 406 – par dažiem tūkstošiem mazāk, nekā pērn (infografika raksta beigās)), to vidū ir tik daudz interesanta, ka izvēle, ko iekļaut pārskatā, ir vēl grūtāka, nekā parasti.
Ziema ir ziemojošo sikspārņu konstatēšanas (un monitoringa uzskaišu) laiks, un šoziem ir atrasts arī ļoti [...]
Lai apzinātu, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība no 24. līdz 26. janvārim aicina ikvienu stundas garumā piedalīties akcijā "Ziņo par putniem dārzā 2025". Šajos pašos datumos pēc vienotas metodikas putnus skaitīs gan kaimiņvalstīs, gan citviet Eiropā.
Pelēkais strazds Turdus pilaris. Foto: Baiba Strode
Putnu vērošana stundas garumā dod iespēju [...]
Lai noskaidrotu, vai un kā mainās ūdensputnu populāciju lielums, katru gadu janvāra vidū tie tiek skaitīti.
PALDIES visiem iepriekšējo gadu uzskaišu dalībniekiem! 2024. gada rezultāti aplūkojami šeit.
2025. gada uzskaites centrālie datumi – 18./19. janvārī. Ja centrālajos datumos laika apstākļi ļoti nepiemēroti uzskaitei, drīkst izvēlēties citu dienu iespējami tuvu centrālajiem datumiem.
Foto: Edgars Smislovs
Šī ziema [...]
Latvijas Dendrologu biedrība par Gada koku 2025 izvēlējusies parasto gobu Ulmus glabra, izceļot šī koka nozīmīgumu un pievēršot uzmanību arvien aktuālajai gobu Holandes slimības izplatībai. Gobas mūsdienās ir apdraudētas gan individuālu koku, gan mežaudžu līmenī.
Parastā goba Ulmus glabra. Foto: Gvido Leiburgs
Latvijā savvaļā ir sastopamas 2 gobu ģints sugas – parastā goba Ulmus glabra un [...]
2025. gada dzīvotnes godā ir celta mala – tā lēmis Latvijas Dabas fonds (LDF), kas šo nomināciju piešķir jau kopš 2015. gada, lai pievērstu sabiedrības uzmanību dabas daudzveidības saglabāšanai. Mala ir pārejas zona starp divām vai vairākām ekosistēmām, kurai raksturīga īpaši bagātīga bioloģiskā daudzveidība, jo tajā ir vieta gan tām sugām, kas mājo atšķirīgajās ekosistēmās, [...]
Jau trešo reizi Gada simboliem pievienojas arī gļotsēnes. Par Gada gļotsēni 2025 Facebook grupas "Gļotsēņu apbrīnotājiem un pētniekiem" dalībnieku balsojumā izvēlēta režģa gļotsēne Hemitrichia serpula – neparastas formas gļotsēne, kas novērojama visu gadu.
Šīs sugas nosaukums labi raksturo tās formu, – tā atgādina neregulāru klājenisku tīklu jeb režģi, kas sastāv no sīkām "caurulītēm". Režģa [...]
Zaļā krāsa ir mežs, auglība un dzīvība. Zaļa ir arī 2025. gada sēne – zaļā jeb papagaiļu stiklene Gliophorus psittacinus (Hygrocybe psittacina) – izskatīga, krāšņa un unikāla! Latvijas Mikologu biedrība izvēlējusies aizsargājamo zaļo stikleni, lai pievērstu tai sabiedrības uzmanību, izceltu bioloģiskās daudzveidības un biotopu aizsardzības nozīmi.
Zaļā jeb papagaiļu stiklene Gliophorus psittacinus. Foto: Līga Jēka
Zaļā [...]
Par Latvijas Nacionālā dabas muzeja 180. jubilejas gada dzīvnieku izvēlēts ezis – savvaļas dzīvnieks, kas novērojams arī pilsētvidē. Latvijā sastopamā ežu populācija oktobrī devās ziemas guļā, kas ilgs līdz aprīlim.
Gada dzīvnieks. Foto: Inta Lange
Latvijā ir divas pēc ārējām pazīmēm ļoti līdzīgas ežu sugas – baltkrūtainais ezis Erinaceus roumanicus un brūnkrūtainais ezis Erinaceus europaeus. Biežāk [...]
Latvijas Botāniķu biedrības Sūnu grupa par Gada sūnu 2025 izvēlējusies spuraino dzīpareni Paludella squarrosa. Kā jau nosaukums liecina, sūna dabā izskatās pēc dzijas pavediena, bet atliektās lapiņas piedod spurainumu.
Spurainā dzīparene Paludella squarrosa Raganu purva Sēra dīķos. Foto: Līga Strazdiņa
Spurainā dzīparene ir lapu sūna. Augi ir gaiši zaļi līdz dzeltenīgi, 3–15 cm gari. [...]
Latvijas Botāniķu biedrība par Gada augu 2025 izvēlējusies smiltāja retēju Potentilla arenaria.
Sausās un saulainās mežmalās, nogāzēs un ceļmalās aprīļa beigās-maijā reti kurš augs izceļas tik ļoti kā smiltāja retējs Potentilla arenaria. Tas ir neliels, 5–10 cm augsts, zemei pieplacis rožu dzimtas augs ar gulošu vai pacilu stublāju un trīs vai piecstarainām lapām. Sevišķi ievērojami [...]
|
|