Aktīvie lietotāji: 227 Šodien ievadītie novērojumi: 641 Kopējais novērojumu skaits: 2134181
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt

2018. gada tiešraides kameru lapa atrodas šeit

Tiešraides kameras no aizsargājamu putnu ligzdām 2017. gadā

nodrošina Latvijas Dabas fonds

Latvijas Dabas fonds jau sesto sezonu (kopš 2012. gada) pie aizsargājamo putnu ligzdām izvieto interneta tiešraides kameras – gan sabiedrības izglītošanai, gan pētniecības nolūkos. 2017. gadā tiešraidē var vērot sešas ligzdas: ūpju, zivjērgļu, jūras ērgļu, vistu vanagu, melno stārķu un lielā dumpja ligzdu.

Forums

Forums

Forums

Forums

Forums

Forums

Visas tiešraides kameras vienā logā

Tiešraides no aizsargājamo putnu ligzdām Tevi priecē, pateicoties daudzu brīvprātīgo darbam un sabiedrības ziedojumiem.
Putnu vērošana noteikti arī Tavu dzīvi padara krāsaināku. ZIEDO ARĪ TU!

JAUNUMI

Aktuālie notikumi ligzdās
Video arhīvs


ŪPIS Bubo bubo

Tiešraides kamera novietota pie ligzdas, kas atrodas Kurzemē. Šī ūpja ligzdošanas teritorija ir zināma kopš 1998. gada, kad dabiskā ligzdvieta atrasta uz zemes. Pēc tam, kad ūpji vairākkārt nesekmīgi ligzdoja uz zemes, Juris Lipsbergs uzbūvēja mākslīgo ligzdu eglē, aptuveni 10 metru augstumā. Kopš 2013. gada šajā ligzdā ik sezonu ligzdošana norit sekmīgi. Ligzda ir tik liela, ka tajā varētu saritināties pieaudzis cilvēks.

Šobrīd ligzdā mājo ūpju ģimene, un aprīļa sākumā mātīte perē trīs olas. Tēvs uzturas ligzdas tuvumā un to sargā, visas dienas laikā ar mātīti sasaucoties. Pirmo liecību par ligzdas saturu ieguvām 22. marta rītā, kad, ūpim uz brīdi nolidojot no ligzdas, bija redzama viena ola. Pārējās divas olas tika piedētas laikā līdz 26. martam. Olas tiek perētas aptuveni 35 dienas, kas nozīmē, ka pirmais cālis šķilsies aprīļa beigās.

Pie ūpju ligzdas uzstādītā kamera ir arī ar jaunām tehniskām iespējām – tai ir iespējams attālināti regulēt pietuvinājumu, līdz ar to pētnieki ūpju dzīves norisēs var ieskatīties ļoti precīzi. Diennakts krēslainajā laikā kamera darbojas ar palēninātu ekspozīciju, tā ļaujot turpināt novērot putnus. Vēlāk sezonas gaitā kameras sistēmu ir plānots pilnveidot, padarot iespējamu skatīšanos arī tumsā.

Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

Kameras sistēmu izveidoja Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis un Pēteris Daknis.


ZIVJĒRGLIS Pandion haliaetus

Kamerā vērojamā ligzda atrodas Kurzemē - Saldus novadā. Šī zivjērgļu ligzdošanas teritorija ir zināma jau kopš 1989. gada, kad tika atrasta ligzda bebrainē. 90. gadu sākumā tika uzstādīta mākslīgā ligzda eglē, diemžēl koks nolūza 1996. gadā. Pēc tam zivjērgļi ligzdojuši bebrainē dažādos nokaltušos kokos.

2007. gada novembrī Aigars Kalvāns uzstādīja mākslīgo ligzdu priedē, kuru 2010. gadā pirmo reizi apdzīvoja zivjērgļu pāris. Diemžēl tajā gadā ligzdošana nebija sekmīga. No 2012. līdz 2015. gadam ligzda bija apdzīvota un ligzdošana sekmīga – 2012. gadā tika izvesti trīs zivjērgļa mazuļi, 2013. gadā – viens, 2014. gadā – divi un 2015. gadā – trīs. 2016. gadā ligzda bija apdzīvota, bet ligzdošana nesekmīga.

Gados, kad ligzdā bija mazuļi, nevienam no pieaugušajiem putniem nebija gredzenu, līdz ar to putnu izcelsme mums nav zināma.

Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

Kameras sistēmu izveidoja Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis un Aigars Kalvāns.


JŪRAS ĒRGLIS Haliaeetus albicilla

Kamerā vērojamā jūras ērgļu ligzda atrodas Kurzemē, Durbes novadā. Šī ligzdošanas teritorija zināma tikai kopš 2014. gada. Ligzda būvēta vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs. Lauzuma vietai apkārt apauguši vairāki zari, kas veidoja ligzdas būvēšanai piemērotu žākli aptuveni 30 metru augstumā. Kamera uzlikta vienā no galotnes zariem 2015. gada janvāra nogalē. Ligzda interesanta ar to, ka ir būvēta eglē, jo egles jūras ērgļi ligzdošanai izvēlas reti, - atrašanas brīdī šī bija tikai ceturtā Latvijā zināmā eglē būvētā ligzda. Aptuveni puse no visām jūras ērgļu ligzdām tiek būvēta priedēs, trešā daļa – apsēs un mazākā skaitā arī bērzos, melnalkšņos un ozolos. Eglēs ligzdas parasti tiek būvētas tieši uz šādām nolauztām galotnēm un parasti atrodas augstu virs zemes.

2015. gadā ērgļu pāris Durbe un Roberts sekmīgi izaudzināja vienu mazuli - Durbertu. Vairāk par norisēm ligzdā 2015. gadā var izlasīt šeit vai noskatīties īsfilmu.

2016. gada sākumā situācija ligzdā bija mainījusies – iepriekšējās sezonas ligzdas saimniece Durbe gada sākumā no ligzdas nozuda un par tās piederību aizsākās intensīvi konflikti. Ligzdošana šajā gadā tā arī netika uzsākta, tomēr tajā risinājās gana daudz notikumu – jaunu jūras ērgļu mātīšu mēģinājumi uzsākt attiecības ar ligzdas saimnieku Robertu, dažāda vecuma jūras ērgļu apciemojumi, kraukļu vizītes u.c. notikumi.

2016. gada rudenī un ziemā Durbes ligzdas saimnieki bija jūras ērgļi Vents un Šilute, kuri cītīgi nodarbojās ar ligzdas atjaunošanas darbiem, kas viesa cerības uz veiksmīgu ligzdošanu 2017. gada pavasarī. Diemžēl kopš 27. janvāra ligzdā vairs netika redzēta jūras ērgļu mātīte Šilute - par viņas pazušanas iemesliem var izteikt tikai minējumus. Aptuveni pēc divām nedēļām ligzdu pameta arī Vents, un šobrīd ligzdā notiek aktīva jūras ērgļu nomaiņa, kurai dažbrīd grūti izsekot.

Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

Vairāk informācijas par jūras ērgli var atrast šeit.

Kameras sistēmu izveidoja Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis un Ģirts Strazdiņš. Tās uzturēšanā ir palīdzējuši arī Māris Freibergs, Juris Lauva, Arnis Zacmanis, Leks van Drongelens (Lex van Drongelen) un un Jelle Lips.


VISTU VANAGS Accipiter gentilis

Tiešraidē iespējams vērot vienu no Rīgas vistu vanagu ligzdām, kas atrodas pilsētas rūpnieciskajā zonā un ir būvēta papelē. Tā ir atrasta 2013. gadā, kad ligzdu atstāja trīs jaunie putni, savukārt gadu vēlāk ligzdā tika izaudzināti četri mazuļi. Lai gan parasti vistu vanagi uzsāk ligzdošanu 2-3 gadu vecumā, retumis tas notiek jau nepilnu divu gadu vecumā jeb otrajā kalendārajā mūža gadā un tas ir bijis vērojams arī trijos no četriem gadiem, kad mums par šajā ligzdā ligzdojošajiem pāra putniem ir bijusi pieejama informācija. 2013. gadā mātīte bija savā otrajā mūža gadā, savukārt 2015. un 2016. gadā nepilnīgi pieaudzis ir tēviņš, kas ir atšķirams gan pēc mazākā izmēra, gan spalvu tērpa – jauniem putniem ķermeņa apakšpusē ir raksturīgi iegareni raibumi, savukārt pieaugušiem putniem vēderpuse ir klāta ar šķērssvītrām.

2015. gadā pie ligzdas tik uzstādīta tiešraides kamera, diemžēl ligzdošana bija nesekmīga - mātīte pameta olas, domājams, tādēļ, ka jaunais tēviņš nespēja perējošajai mātītei nodrošināt barību. Pamestajā ligzdā 8. maijā viesojās vārna, kas olas izēda.

2016. gadā sistēma tika aprīkota ar citu kameru un mikrofonu, kas nodrošināja labāku attēla un skaņas kvalitāti, tika mainīts arī kadrējums, nodrošinot labāku skatu uz ligzdu. Ligzdā tika iedētas četras olas, no kurām gan izšķīlās tikai divas. Līdz ligzdošanas sezonas beigām ligzdā palika tikai viens mazulis, jo otrs gāja bojā. Abi pieaugušie putni ligzdu neregulāri apmeklēja arī rudenī un ziemā.

2017. gada februārī ligzdā atsākās pavasara rosība - abi putni ķērās pie ligzdas atjaunošanas darbiem. Marta sākumā kamerai pamainīts skatu leņķis, laiputni ligzdā būtu redzami pilnā augumā. Aprīļa sākumā ligzdā tiek perētas piecas olas.

Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

Kameras sistēmu izveidoja Jānis Ķuze un Jānis Rudzītis.


MELNAIS STĀRĶIS Ciconia nigra

Kamerā vērojamā ligzda atrodas Sēlijā (reģionā starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi), tā ir būvēta nelielas upītes krastā augošā vecā ozolā. Tiešraides kamera pie šīs ligzdas uzstādīta 2015. gadā, kad ligzdā tikai izaudzināti divi stārķēni. Arī 2016. gadā ligzdā tika izaudzināti divi mazuļi. Abos gados viens no stārķēniem (2015. - Upene, 2016. - Rasa) tika aprīkots ar satelītraidītāju un to pārvietošanās ceļiem varēja sekot līdzi interneta vietnē www.goris.lv.

2017. gada marta sākumā tika secināts, ka ziemā ligzdas kokam nolūzis liels zars, kas krītot ir nolauzis vienu no ligzdu balstošajiem zariem, turklāt palicis iekāries ligzdā. 5. martā ornitologi ar profesionāla arborista Rolanda Kāpostiņa palīdzību veica koka apsekošanu un zars tika nozāģēts, lai stārķi, atgriežoties no ziemošanas vietām, varētu arī šajā sezonā uzsākt ligzdošanu. Melnie stārķi no ziemošanas vietām Latvijā atgriežas marta beigās – aprīļa sākumā.

Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

Kameras sistēmu izveidoja Jānis Ķuze, Jānis Rudzītis un Māris Strazds. Palīdzību sistēmas uzturēšanā ir sniedzis Jānis Kažotnieks un Torbens Langers (Torben Langer).


LIELAIS DUMPIS Botaurus stellaris - tiešraide beigusies

Ar tiešraides kameru aprīkotā ligzda atrodas niedrājā Engures ezera ziemeļu daļā, kuru 3. maijā atrada ornitologs Jānis Bētiņš. Atrašanas brīdī ligzdā jau bija pilns dējums – piecas olas. Mazuļi izšķīlušies laikā no 5. līdz 8. maijam. Dumpju mātīte jauno paaudzi audzina viena – perē, sargā no ienaidniekiem, medī pārtiku un silda cāļus. Tēviņš tikmēr turpina dziedāt, lai pievilinātu mātītes, kas no siltajām zemēm atlidojušas vēlāk.

Atšķirībā no pārējām kamerām, lielos dumpjus būs iespējams vērot tikai mēnesi, jo aptuveni trīs nedēļu vecumā dumpji sāk pamest ligzdu un tajā vairs neatgriežas.

Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

Tiešraides kameras novērošanas sistēmu pie ligzdas uzstādīja Jānis Reihmanis, Roberts Šiliņš un Jānis Bētiņš. Sistēmas konfigurēšanu un uzturēšanu nodrošina Jānis Rudzītis no SIA „Rewind”. Datu pārraides risinājumi sadarbībā ar SIA „Latvijas Mobilais Telefons”.

Tiešraides kameras darbību pie lielā dumpja ligzdas nodrošina Latvijas Dabas fonds projekta “Lielā dumpja biotopu atjaunošana divos piekrastes ezeros Latvijā” (LIFE COASTLAKE) ietvaros, kuru finansiāli atbalsta Eiropas Komisijas LIFE+ programma un līdzfinansē Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācija.


VĒSTURE

2015
2016


ATBALSTĪTĀJI

Datu pārraide: 

Finansiāls un tehniskais atbalsts, 4G rūteri:

Sistēmas konfigurēšana:

 

  

PRIVĀTI ZIEDOTĀJI

 

 

Pēdējie novērojumi
Emberiza schoeniclus - 2025-04-18 OsKaRiTo
Bombycilla garrulus - 2025-04-18 angel
Ciconia ciconia - 2025-04-18 ilang
Poecile montanus - 2025-04-18 Lietuviete
Columba palumbus - 2025-04-18 Lietuviete
Fulica atra - 2025-04-18 OsKaRiTo
- 2025-04-18 nekovārnis
Nezināms
Ignotus
@ guta7
Pēdējie komentāri novērojumiem
adata 18.aprīlis, 12:16

Paldies, Vija! Prieks, kā arī "manā ceļa pusē" konstatēts. Otrpus lielceļam tādu redzēju aizpērn, izskats bija piemirsies.


ilzuks 18.aprīlis, 12:12

Es ar par to domāju, bet nebiju pārliecināta,


Amanda 18.aprīlis, 11:25

Bildē ziemas žubīte


VijaS 18.aprīlis, 11:09

Dārza vīngliemezis.


VijaS 18.aprīlis, 10:48

Tumšais kailgliemezis - tam ir tāda gaiša svītra "apakšpusē".


ekologs 18.aprīlis, 10:43

Jā, tiešām. Kaut kas uz Cercyon pusi. Paldies, Uģi! ;)


ekologs 18.aprīlis, 10:37

Paldies, Uģi! :)


CerambyX 18.aprīlis, 10:25

Drīzāk kaut kāds Cercyon ūdensmīlis?


Ziemelmeita 17.aprīlis, 20:12

Paldies,Marek!


nekovārnis 17.aprīlis, 20:01

Izskatās ka būs skujkoku ligzdu koksngrauzis


Ziemelmeita 17.aprīlis, 18:23

Paldies,Edgar!


Epsons 17.aprīlis, 17:37

Varbūt arī bija. Neesmu es tik liels speciālists, lai noteiktu, bet izskatījās stipri līdzīgi šitiem. Labāk pievienošu novērojumu tur varēs mēģināt noteikt.


Amanda 17.aprīlis, 16:21

Pelēkais strazds


IlzeP 17.aprīlis, 16:03

Novērojuma punkts nav pie ezera. Tiem, kas dzenāja ezerā zosis, vajadzētu būt citiem.


Epsons 17.aprīlis, 12:52

Pēc novērojuma Jūras ērgļa jaunuļi. bet iespējams arī mazais ērglis. Nepieciešams precizēt!


Durkts 17.aprīlis, 08:07

Daini, paklausies peļkājīti.


Amanda 17.aprīlis, 07:44

Zivjērglis


CerambyX 16.aprīlis, 21:44

Manuprāt, abas attēlos populeti


Amanda 16.aprīlis, 20:17

Bildēs žubīte


a.b 16.aprīlis, 17:47

Redzēt neredzēju, bet uuuuu balsis bija izcelušas starp kakauļu saucieniem.


Igors 16.aprīlis, 15:44

https://dabasdati.lv/lv/observation/sporlt48g0t0a5l6fd964oubh3/


ekologs 16.aprīlis, 13:01

Zebras lēcējzirneklis (Salticus scenicus).


Amanda 16.aprīlis, 11:59

Mājas balodis


Vīksna 16.aprīlis, 11:15

Paldies !


nekovārnis 16.aprīlis, 10:44

Man arī izskatās pēc M.autumnalis. Nav gan īsti daudz zināšanu par to ģinti/dzimtu.


nekovārnis 16.aprīlis, 10:35

Oho, super!


mufunja 16.aprīlis, 10:34

Paldies Vija. Es nevarēju atcerēties nosaukumu:))


mufunja 16.aprīlis, 10:32

Paldies Inese. Es to redzēju pirmo reizi. Viņa ļoti skaisti dziedāja.


ivars 16.aprīlis, 10:18

Būs nepareizā suga.


finesse 16.aprīlis, 09:04

kaņepītis


Amanda 16.aprīlis, 07:05

Meža tilbīte


CerambyX 15.aprīlis, 23:59

Jā, nešaubīgi glodene.


VijaS 15.aprīlis, 23:29

Vēl viens glīts paraudziņš. Sporām var nojaust gaišākas malas, bet tumšāku kārpu grupu gan nav.


Vīksna 15.aprīlis, 23:19

Paldies ! Ja visas trīs blakus noliktu un pati pētītu, varbūt vēl varētu saprast.


sanciuss 15.aprīlis, 23:00

tiešām glodene? glodenei galva savādāka un melni punktiņi nav uz ķermeņa...


VijaS 15.aprīlis, 22:47

Tāds puslīdz neapēsts paraudziņš :). Sporas bez tumšāku kārpu grupām.


finesse 15.aprīlis, 22:37

paldies, Amanda ;)


Amanda 15.aprīlis, 22:32

Mērkaziņa


VijaS 15.aprīlis, 21:52

Minētu, ka kārpainā mizaine. :)


ekologs 15.aprīlis, 20:31

Paldies, Uģi!


mufunja 15.aprīlis, 20:18

Cik interesanti. Paldies Edgars :)


dziedava 15.aprīlis, 20:02

Īsa. Es tomēr neizslēgtu arī C.elegans


dziedava 15.aprīlis, 19:53

Šis ir tāds C.nigra/C.elegans robežgadījums, jo parametri pārklājas. Paraugu saglabāšu, ja nu kādreiz būs laiks vēlreiz rūpīgāk papētīt.


BI 15.aprīlis, 19:48

Paldies, gaidam ziņas no beļģiem.


Bekuvecis 15.aprīlis, 18:32

Patiešām rets gadījums: izaugušas nevis parastajā sēņu laikā, bet daudz daudz agrāk. Tomēr ne gluži unikāls: reiz esmu sastapis pat siltā februārī (2020-02-20).


ekologs 15.aprīlis, 15:59

Plēvspārnis


ekologs 15.aprīlis, 15:57

Melndzeltenā sēņmārīte (Psyllobora vigintiduopunctata).


ivars 15.aprīlis, 14:28

Nebūs pareizā suga.


ekologs 15.aprīlis, 14:12

Jāskatās uz priekškrūšu vairogu. Zilai eļļas vabolei punktojums (bedrītes) uz priekškrūšu bairoga ir smalks, savukārt tumšai eļļasvabolei tāds izteikti rupjāks. Zilganzaļai eļļasvabolei priekškrūšu vairogs atšķiras pēc formas, t.i., platums lielāks nekā garums.


dziedava 15.aprīlis, 10:16

Marina, pēc franču noteicēja nekas cits nesanāk kā Lamproderma nigrescens, lai arī sporu izmērs izskatās mazliet par lielu (bet varbūt kā sanācis nomērīt). Mani vairāk izbrīna egle, jo līdz šim gan Lamproderma nigrescens, gan Lviolaceum ziņoti uz lapu kokiem. Bet varbūt agrāk, ja bijis uz skujkoka, nav pierakstīts. Būtu ļoti labi, ja uzreiz pierakstītu, uz kāda koka sugas aug, ja tas ir zināms.


Vīksna 15.aprīlis, 10:02

Nemāku tās eļļas vaboles atšķirt. Pat vairāk kā 10 redzēju, kustīgās tikai miglaini sanāk, cita liela, cita mazāka.


dziedava 15.aprīlis, 09:39

Super, un cik tādas "sveces zem pūra" Tu vēl glabā? :)


Amanda 15.aprīlis, 07:14

Mērkaziņas


VijaS 14.aprīlis, 22:57

Sporu izmērs kaudzīšu pumpurīti izslēdz. Man tā kā sanāk kruzuļotais ragansviests.


dziedava 14.aprīlis, 22:34

Teksts vairāk bija apgalvojuma formā, ka nevar pateikt, jo ir lapukoks. Par to, ka lapukoks, spriežu pēc sarkanās gļotsēnes - šūnu daudzpilītes, kas uz skujkokiem, šķiet, neaug.


megemege 14.aprīlis, 22:13

Pievienoju vēl vienu bildi, kur redzama kritala. Man būs grūti pateikt, kas par koku bijis.


Amanda 14.aprīlis, 21:56

Lielais ķīris


dziedava 14.aprīlis, 20:40

Varbūt medainā Oligonema favogineum, bet bez mikroskopēšanas grūti droši pateikt, ja aug uz lapkoka. Uz skujkoka būtu lielāka varbūtība.


ekologs 14.aprīlis, 19:38

Vai nav tundras sējas zoss?


Amanda 14.aprīlis, 18:20

Dziedātājstrazds


Amanda 14.aprīlis, 18:18

Jūras ērglis


ivars 14.aprīlis, 16:54

Melnais.


Ivars Leimanis 14.aprīlis, 16:42

Smaržīgā sētaspiepe (veca).


Amanda 14.aprīlis, 14:31

Mājas baloži


mufunja 14.aprīlis, 13:58

veca egle


mufunja 14.aprīlis, 13:42


BI 14.aprīlis, 13:16

Tas izskatās somu putns, bet uz dzeltenā gredzena jābūt burtiem un/vai cipariem. Ja ir bildes, kur redz labāk dzelteno gredzenu, lūdzu atsūtiet uz ring@latnet.lv


dziedava 14.aprīlis, 13:09

Šī auga uz lapu koka, ja?


Eggy 14.aprīlis, 11:36

Paldies!


IlzeP 14.aprīlis, 10:29

Putniem ar gredzenu noteikti vajadzētu ieķeksēt "Gredzenots putns"!


IlzeP 14.aprīlis, 10:24

Šis droši vien nebūs objektīvi, bet pelēkā dzilna tāda bēdīga, tītiņš - azartisks :)


dziedava 14.aprīlis, 09:49

Uz kādas kritalas auga?


dziedava 14.aprīlis, 09:48

Kāpēc ir šaubas? Kas šķiet, ka neatbilst?


Eggy 14.aprīlis, 09:30

Paldies!


zane_ernstreite 14.aprīlis, 06:39

Paldies! Pašai arī tā šķita, bet nošaubījos


CerambyX 14.aprīlis, 01:33

Kā Meligethes var atzīmēt, bet vai līdz sugai... diezvai :)


ekologs 13.aprīlis, 23:29

Manuprāt, skrejvabole (Carabus nemoralis), cik var redzēt no foto. Tāda foto kvalitāte interesanta, it kā būtu ielikta iekšā


Osis 13.aprīlis, 23:26

Paldies Amanda un Artur!


ekologs 13.aprīlis, 22:50

Jā, piekrītu :) Niedru lija (Circus aeruginosus).


Amanda 13.aprīlis, 22:24

Niedru lija


Amanda 13.aprīlis, 22:22

Vistu vanags


Amanda 13.aprīlis, 22:21

Dižraibais dzenis


Siona 13.aprīlis, 19:51

Es pievienoju vēl dažas bildes, kur bitei atsegta vēdera daļa, varbūt tas palīdz? Vai arī vajag vēl kādu citu leņķi?


adata 13.aprīlis, 18:50

Paldies, jā. Uh, kā nokļūdījos! Tad arī no kapsētas dzirdētā būs pelēkā dzilna, sauciens bija tāds pats. Diezgan skaļš.


forelljjanka 13.aprīlis, 18:14

Pelēkā dzilna.;)


AtisL 13.aprīlis, 18:03

Nebūs tītiņš. :(


Lietuviete 13.aprīlis, 18:01

Pelēkā dzilna


mufunja 13.aprīlis, 17:43

Julita, tā varētu būt Lamproderma nigrescens? es nevaru saprast :(


Amanda 13.aprīlis, 17:26

Baltais gārnis


ekologs 13.aprīlis, 13:53

Manuprāt, Krustziežu spīdulis (Meligethes aeneus).


ekologs 13.aprīlis, 09:18

Sarkanā klija (Milvus milvus).


ekologs 13.aprīlis, 09:14

Melnulis (Bolitophagus reticulatus).


mufunja 13.aprīlis, 08:15

Jā, Julita. Es domāju, ka tev ir taisnība.:):)


dziedava 12.aprīlis, 22:09

Domāju par to, ka Edvīns izvirzīja Badhamia hipotēzi. Latvijā šī ģints, ja aug uz koka, tad gandrīz vienmēr uz lapkokiem (ne skujkokiem), izņēmums ir B.utricularis, kura patiesībā ēd sēnes un tāpēc kritalas suga nav tik svarīga. Physarum ģintī gan ir arī skujkoku kritalu cienītāji. Šai sugai gan Tavām, gan manai atradnei ir tikai skujkoki, uz koksnes. Man šķiet, tam varētu būt kāda nozīme.


dziedava 12.aprīlis, 20:21

Visi tie paraugi viena suga. Tikai jāsekvence, lai saprastu, kāda.


Ziemelmeita 12.aprīlis, 19:38

Paldies,Ilze, ir kłūda datumā, izlaboju.


dziedava 12.aprīlis, 19:35

Jāpadomā, ko vēl Tu varētu atsūtīt :))


mufunja 12.aprīlis, 19:31

Apsveicu. Tas ir forši. Laimīgs sūtījums.:):):)


mufunja 12.aprīlis, 19:26

Interesanti, Julita. Un kā ar tiem, kas tika atrasti agrāk? 10.11.23 un 22.10.24. Viņi izskatās līdzīgi.


IlzeP 12.aprīlis, 19:22

Pieņemu, ka novērota 2024.g. novembrī?


dziedava 12.aprīlis, 16:32

Abus sūtījumus mikroskopēju. Mikroskopijas tādas pašas kā manai atradnei (tikai paraugi daudz labākā stāvoklī nekā mans).


dziedava 12.aprīlis, 16:25

Marina, absolūti neticami! Tu atsūti paraugus ar šo sugu, es no rīta sūtījumu izņemu un pēc 6 stundām tādu atrodu arī pati. Tas nevar būt iespējams. (Un, nē, es viņu tur nenoliku :))


Ivars Leimanis 12.aprīlis, 12:16

Šī klājeniskā sēnu, savukārt, pati ir piepe - purpura plānpiepe Gloeoprus taxicolus.


Ivars Leimanis 12.aprīlis, 12:14

Zem baltās pelējumsēnes tik tiešām "slēpjas" piepe - maigā mīkstpore Leptoporus mollis (viens mazs augļķermenis redzams arī līdzās, ar balto sēni neapaudzis).


Cardinal 12.aprīlis, 11:25

Glyphium elatum?


dziedava 12.aprīlis, 11:12

Njā, no ragansviesta nav ne smakas (sporu krāsas). Būsim zināt, ka vilkpienaine uz vecumu var iegūt arī šādu skatu!


sandis 12.aprīlis, 00:47

Sporas apstiprina pirmo versiju - milzu vilkpienaine


sandis 11.aprīlis, 22:13

Tad pārlieku šo uz "nezināmu". Atkārtoti nesanāca laika apmeklēt.


Mežirbe777 11.aprīlis, 19:43

Sugas atradne pārbaudīta ar reaģentiem. K- , C+ Sarkans , KC+ Sarkans , UV+ Zilgani balts. Atbilst sugas aprakstam :)


IlzeP 11.aprīlis, 17:40

Ansi, ko Tu par šo saki?


Ziemelmeita 11.aprīlis, 16:00

Paldies,Ansi, par palīdzību sūnu noteikšanā!


mufunja 11.aprīlis, 14:35

ir fotogrāfijas


mufunja 11.aprīlis, 14:34

Julita, es domāju, ka tā ir Cribraria argillacea


Amanda 11.aprīlis, 12:51

Lielais ķīris


zemesbite 11.aprīlis, 12:21

Paldies, Ansi! :)


dziedava 11.aprīlis, 10:41

Paldies, Ansi!


guta7 11.aprīlis, 09:40

Paldies, Ansi, par palīdzību sūnu noteikšanā!


mufunja 11.aprīlis, 07:36

Man liekas, ka tas ir vecs priedes celms.


mufunja 11.aprīlis, 07:29

Paldies Julita :):)


Alvis Āboliņš 10.aprīlis, 23:12

Vai melnais stārķis pārlidoja, kādā augstumā? Vai arī pacēlās no barošanās vietas? Netālu ir sena ligzdošanas vieta, kur pagājušā gadā nolūza ligzdas koks, un jaunā ligzda vēl nav atrasta.


CerambyX 10.aprīlis, 22:51

Drīzāk meža tilbīte


Alvis Āboliņš 10.aprīlis, 22:51

Vai pāris redzēts arī pie baltā stārķa ligzdas, kur gadiem novērots viens putns?


dziedava 10.aprīlis, 22:01

Uz kā auga? Droši vien Cribraria cancellata


dziedava 10.aprīlis, 21:57

Jautājums, vai tā nav sēne


zane_ernstreite 10.aprīlis, 21:35

Paldies, kaut kā neatpazinu pa tādu gabalu.


Amanda 10.aprīlis, 21:23

Krīklis


VijaS 10.aprīlis, 21:22

:) Kaut kā pierakstos bija palaista garām, domāju jau, ka nemaz nav ievākta, bet nē, kastē izdevās atrast. Pārbaudīšu.


VijaS 10.aprīlis, 21:19

Ir netālu noteikta, jā, turklāt lielsporu varietāte.


dziedava 10.aprīlis, 19:24

Izskatās Diderma subviridifuscum. Varbūt tur netālu jau tāda noteikta?


dziedava 10.aprīlis, 19:17

Julita katru gadu Vijai atgādina par šo novērojumu ;)). Dziedavas atslēgas viedoklis - Kaudzīšu pumpurīte


dziedava 10.aprīlis, 18:25

Ar kājiņām vai bez?


dziedava 10.aprīlis, 18:06

Tas nu gan interesants skats! Tik bez attīstības noteikt nevarēs.


dziedava 10.aprīlis, 18:03

Varbūt Fuligo gyrosa vai baltais ragansviests


dziedava 10.aprīlis, 17:42

Šis ļoti interesants. Dziedavas atslēga piedāvā arī gludo ragansviestu kā versiju. Sporu mikroskopija uzreiz dotu lielāku skaidrību. Pēc skata kā milzu vilkpienaine gludā ragansviesta ādā.


dziedava 10.aprīlis, 17:23

Nu var jau būt arī vienīgais sugas novērojums LV ne uz skujkoka :D


Agnese 10.aprīlis, 15:55

Tas ir smaržīgais mirris Myrrhis odorata.


VijaS 10.aprīlis, 15:43

Hm, visu laiku biju pārliecināta, ka viena no manām "lielajām apsēm"..


mufunja 10.aprīlis, 13:06

Man ir variants Mycoacia fuscoatra ( Phlebia fuscoatra) ???


dziedava 10.aprīlis, 13:02

Skujkoks nevar būt?


dziedava 10.aprīlis, 11:50

Celms gan izskatās pēc priedes


Ivars Leimanis 10.aprīlis, 08:32

Man vairāk nav. Es palieku pie otrā.


Vīksna 09.aprīlis, 23:52

Paldies !


CerambyX 09.aprīlis, 23:45

Kaut kā ar mizas fragmentiem mēģināju iemānīt ar kādu mizgrauzi vai kādu citu radību - nezinu vai tas palīdzēja vai nē (par skādi jau droši vien nenāca). Vairums nimfu gan izskatījās jau diezgan pieaugušas - varbūt ar nevajadzēja nemaz ēst, grūti pateikt. Droši vien tagad, jo tuvāk sugas lidošanas laikam (kaut kad tuvāk aprīļa beigām jau laikam var pieaugušie parādīties arī dabā) izdodas nimfu atrast, jo lielāka iespēja izaudzēt arī tāpat, bez papildus barības. Iespējams, ka suga pat nav reta, bet kaut kā specifiski jāmeklē uz konkrētajā brīdī mizgraužu apdzīvotām priedēm/eglēm - zem mizas, mizgraužu ejās. Abos gadījumos kur tagad izdevās atrast, koki gan bija tādā diezgan saulainā vietā. Varbūt tam ir nozīme.


dziedava 09.aprīlis, 23:18

Ivar, Tu tagad pārskaiti manus variantus. :)) Bet man bija vēl ;D


Ivars Leimanis 09.aprīlis, 23:00

Otrs variants: Chiloscyphus pallescens.


dziedava 09.aprīlis, 22:49

Varbūt Tev, Ivar, taisnība. Tāda trekna noēdusies izskatās, nevarēju izdomāt, ir, vai kas cits.. Jo citas tādas pieplakušas plakanas, bet šī tāda "izcilnēta". Kopskats cits.


Ivars Leimanis 09.aprīlis, 22:36

Lophocolea heterophylla, ne?


Ziemelmeita 09.aprīlis, 21:26

Paldies,Edgar! Tādas aizdomas jau bija.


Aleksejs Šarīpins 09.aprīlis, 20:53

Bez foto, vai vismaz detalizēta apraksta novērojums nav drošs.


Edgars Smislovs 09.aprīlis, 20:26

http://www.putni.lv/cirgal.htm


Ziemelmeita 09.aprīlis, 17:05

Paldies,Marek!


nekovārnis 09.aprīlis, 16:54

Forši! Piebaroji arī?


Vīksna 09.aprīlis, 09:48

Paldies !


mufunja 09.aprīlis, 09:37

Paldies Vija. Tev taisnība :)


mufunja 09.aprīlis, 09:33

Paldies Ivars.


dziedava 08.aprīlis, 23:57

Paldies!


Ivars Leimanis 08.aprīlis, 23:36

Datronia mollis


Ivars Leimanis 08.aprīlis, 23:34

Phellinus laevigatus


dziedava 08.aprīlis, 22:38

Paldies, Vija! Vienreiz jau es šo sugu tikpat nepareizi jau nosaucu..


VijaS 08.aprīlis, 22:19

Ne tā suga iebakstījusies? :)


VijaS 08.aprīlis, 20:54

"Iekšas" samērā tumšas, vairāk atgādina gludo ragansviestu.


Siona 08.aprīlis, 18:34

Paldies! :)


mufunja 08.aprīlis, 14:00

Jā, tā ir Ph.rubiginosum. Es aizmirsu atzīmēt.


dziedava 08.aprīlis, 11:08

Jā, būtu interesanti. Augšana novērota augustā, septembrī.


mandele 08.aprīlis, 10:37

kaut kāds Symphytum. Pārāk brutālas lapas priekš omfalodes.


dziedava 08.aprīlis, 09:33

Varbūt zaļganā pumpurīte Physarum virescens


Ziemelmeita 08.aprīlis, 08:09

Paldies,Julita! Jāpavēro rudenī vai uzaugs svaiga.


dziedava 07.aprīlis, 21:45

Lieliska vālītes mikroskopija, ar skaidri saskatāmu ārējo tīkliņu, kas nav smalks. Sporas kārpainas un viena puse varētu būt gaišāka, izmērs arī atbilst S.irregularis.


pustumsa 07.aprīlis, 21:03

Fotografēju aizlidojošo ērgli, un izrādās kreisā pusē jau viens sēdējis galotnē.


BI 07.aprīlis, 20:55

Ar raidītājiem mūsējie, gatavojas uz spalvu maiņu. Krāsu arī mūsu.


dziedava 07.aprīlis, 20:54

Avenīte. Kūlītes nebūtu tik gaišas sporu stadijā. Skujkoka kritala un augšanas laiks plus samērā līdzenā virsma dod lielu varbūtību oranžajai.


BI 07.aprīlis, 20:53

Kaimiņiem uzrakstīju


Agnis12 07.aprīlis, 20:32

https://www.youtube.com/shorts/-PRLEiHiyyU


ekologs 07.aprīlis, 19:18

Jā, būs pareizais, kuprainais riteņzirneklis (Cyclosa conica). :)


Karmena 07.aprīlis, 17:50

Paldies par sugas noteikšanu, Julita!


Ziemelmeita 07.aprīlis, 16:27

Ievācu, bet nenobrieda,sažuva.


ekologs 07.aprīlis, 16:14

Dubļu krabis (Rhithropanopeus harrisii).


dziedava 07.aprīlis, 16:14

Izskatās kā milzu vilkpienaine, jā, bet maza un īpatnējā mēnesī. Ievākta?


Ivetta 07.aprīlis, 16:10

Paldies par noteikšanu un skaidrojumu ! Tātad pirmā doma tomēr bija pareiza:)


Ziemelmeita 07.aprīlis, 15:40

Pievienoju mikroskopijas bildes


mufunja 07.aprīlis, 14:20

Diemžēl.:(:(


Amanda 07.aprīlis, 10:08

Baltpieres zoss


ivars 07.aprīlis, 09:46

Jūras.


dziedava 07.aprīlis, 08:30

Gļotsēnes nekad nav ar šādu konsistenci - recekļainas, galertainas. Gļotsēnes paspiežot vai nu izšķīst, ja ir jaunas, vai izjūk, izput, ja ir sporu stadijā.


dziedava 06.aprīlis, 20:14

Izmērā kļūda par 1 m


dziedava 06.aprīlis, 19:22

Ļoti līdzīgi Physarum psittacinum un Physarum rubiginosum. Kājiņu nevar saskatīt. Ja nav, tad Physarum rubiginosum.


dziedava 06.aprīlis, 16:51

Sporu izmērs gan ir paliels, bet ragansviestiem vajadzētu vēl mazāku.


dziedava 06.aprīlis, 16:06

Kāpēc ne P.virsecens? Atslēga arī teic, ka viss derot.


Siona 06.aprīlis, 15:54

Paldies! Jāatceras šogad ap to laiku tur kaut kur paskatīties, varbūt būs atkal parādījusies :) Tad arī ievākšu paraudziņu!


dziedava 06.aprīlis, 15:49

Ja būtu nobriedusi ievākta, varētu būt, ka izdotos pierādīt neskaidro pumpurīti Physarum obscurum, kas būtu 3. atradne Latvijā (atklāta / pirmoreiz novērota mēnesi pirms šī novērojuma), bet pierādījumam vajadzētu mikroskopēt un mērīt sporas. Diemžēl ar šiem foto vien vismaz pagaidām neko pierādīt nevarēšu


dziedava 06.aprīlis, 15:21

Šis netika ievākts?


dziedava 06.aprīlis, 15:13

Nenobrieda?


dziedava 06.aprīlis, 14:57

Paraugs ir? Gribēju ar atslēgu "pierādīt" vizulīti, bet ar viena punkta pārsvaru uzrādās plakancaurā cukurīte. Tajā apkārtnē laikam bija abas sugas noteiktas?


dziedava 06.aprīlis, 14:50

Lai arī paraugs nenobrieda, tomēr pēc visām pazīmēm tas atbilst apelsīnu pumpurītei, un citu hipotēžu šobrīd nav.


Amanda 06.aprīlis, 12:31

Dziedātājstrazds


Siona 06.aprīlis, 07:45

Būs vairāk par ideāli - ieliku tuvplāniņus arī no dažādiem leņķiem :D :)


angel 05.aprīlis, 21:59

Novēroju šo 26.03.2025, lidinājās šurpu turpu un pēcāk pārojās pie Nacionālās operas, šodien ieziņoju dabasdati.lv https://dabasdati.lv/lv/observation/lf7h0ag98d08i4e1v7mivcecg0/ agrāk šeit: https://submit.cr-birding.org/projects/11/


StarFlare 05.aprīlis, 21:27

Pļavu tilbīte


CerambyX 05.aprīlis, 21:23

Jā, pēc tāda izskatās - reta suga. Ideāli gan, ja var šo izkadrēt un ievietot maksimālu tuvinājmu vabolei :)


Mežirbe777 05.aprīlis, 21:08

Piekrītu, līdzīga L.resinaria - man tāda pati atradās, ir novērojums DD.


Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2025
© dabasdati.lv
Saglabāts