Aktīvie lietotāji: 416 Šodien ievadītie novērojumi: 16 Kopējais novērojumu skaits: 2195667
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt

Tiešraides kameras 2015

2016         2017

    

Forums

Ziņo novērotās sugas

Atbalsti projektu

#juraserglis

       

Forums

Ziņo novērotās sugas

Atbalsti projektu

#melnaisstarkis

       

Forums

Ziņo novērotās sugas

Atbalsti projektu

#zivjerglis

       

Forums

Ziņo novērotās sugas

 

#lielaisdumpis

Jaunumi

  • Jūras ērgļu ligzda interesē ne tikai tās saimniekus, 30.12.2015.
  • Par norisēm jūras ērgļu ligzdā rudenī, 20.11.2015.
  • Latvijas Dabas fonds aicina uz lekciju par tiešraides kamerām pie aizsargājamo putnu ligzdām, 12.10.2015.
  • Jūras ērgļu ligzdas kameru apklusina zibens spēriens, 18.08.2015.
  • Par gaidāmo melnā stārķa mazuļa aprīkošanu ar raidītāju, 03.07.2015.
  • Lielo dumpju ligzdošanas sezona beigusies - 30. jūnijā tika noņemta kamera no lielo dumpju ligzdas.
  • Māris Strazds par gaidāmo melno stārķu mazuļu gredzenošanu un gredzenošanas nozīmi putnu pētniecībā un aizsardzībā, 12.06.2015.
  • Niedru lijas uzbrukums lielo dumpju ligzdai, 02.06.2015.
  • Par jaunumiem jūras ērgļu ligzdā, 30.05.2015.
  • Ligzdošanas norises lielā dumpja ligzdā, 29.05.2015.
  • Māris Strazds par aktuālo melno stārķu ligzdā, 26.05.2015.
  • Interneta tiešraidē vērojama lielā dumpja ligzda, 14.05.2015.
  • Vēl divas tiešraides kameras pie dienas plēsīgo putnu ligzdām, 21.04.2015.
  • Jūras ērgļu ligzdā izšķīlies mazulis, 15.04.2015.
  • Melno stārķu ligzdā viss notiek, 10.04.2015.
  • Tiešraidē iespējams vērot melnos stārķus, 04.04.2015.
  • Šobrīd jūras ērgļu tiešraidei nav iespējams sekot līdzi, jo ir izlādējušies akumulatori, un saules baterijas šādos laikapstākļos nepaspēj tos uzlādētēt. Gaidām saulainākas dienas! (02.04.2015.)
  • Vārna izēd jūras ērgļa olu, 18.03.2015.
  • Ar interneta tiešraides kameru novērotajā jūras ērgļu ligzdā izdēta pirmā ola, 09.03.2015.
  • Ciemiņi jūras ērgļu ligzdā, 18.02.2015.
  • Interneta tiešraidē var vērot jūras ērgļu dzīvi, 11.02.2015. 

  • Jūras ērglis

    Kamerā vērojamā ligzda atrodas Kurzemē, Durbes novadā. Šī ligzdošanas teritorija zināma tikai kopš 2014. gada, kad tika atrasta pirmā šī pāra ligzda, kas bija uzbūvēta cirsmā atstātā priedē. 2014. gadā ērgļu pāris ligzdoja ļoti sekmīgi – tā bija viena no četrām šai gadā zināmajām jūras ērgļu ligzdām Latvijā, kurās tika izaudzināti trīs mazuļi.

    2015. gadā ērgļi nolēma pārcelties uz jaunu ligzdu un sāka to būvēt netālu esošas vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs. Lauzuma vietai apkārt apauguši vairāki zari, kas veidoja ligzdas būvēšanai piemērotu žākli aptuveni 25 metru augstumā. Kamera uzlikta vienā no galotnes zariem janvāra nogalē - laikā, kad ligzdas būvēšana bija tikko uzsākta, tā dodot retu iespēju vērot jaunas ligzdas būvēšanas procesu, - līdz šim kameras liktas galvenokārt pie jau vairākus gadus apdzīvotām jūras ērgļu ligzdām.

    Ligzda interesanta ar to, ka ir būvēta eglē, jo egles jūras ērgļi ligzdošanai izvēlas reti, - šī ir tikai ceturtā līdz šim Latvijā zināmā eglē būvētā ligzda. Aptuveni puse no visām jūras ērgļu ligzdām tiek būvēta priedēs, trešā daļa – apsēs un mazākā skaitā arī bērzos, melnalkšņos un ozolos.

    Eglēs ligzdas parasti tiek būvētas tieši uz šādām nolauztām galotnēm un parasti atrodas augstu virs zemes. Augstākā zināmā jūras ērgļu ligzda Latvijā atrodas Ķemeru nacionālā parka teritorijā 31,5 metrus virs zemes un arī ir būvēta eglē.

    Februāra pirmajā pusē varam vērot, kā abi pāra putni nododas ligzdas būvēšanas darbiem. Ja ligzdošana tiks uzsākta, viena līdz trīs olas varētu tikt izdētas februāra beigās vai marta sākumā, retos gadījumos pat vēl aprīļa sākumā. Perēšana ilgst 38 dienas, mazuļi izšķiļas ar laika intervālu, jo perēšana tiek uzsākta uzreiz pēc pirmās olas izdēšanas. Jaunie putni lidotspēju sasniedz aptuveni divarpus mēnešu vecumā.

    Šīs ligzdas mātīte ir gredzenota – uz tās labās kājas ir gredzens ar krāsu kombināciju „zils virs balta”, kas nozīmē, ka šis putns ir gredzenots Igaunijā. Uz kreisās kājas ir gredzens K404 ar krāsu kombināciju „zils virs sarkana”. Igauņu kolēģi ziņo, ka šis putns ir gredzenots 1999. gada 18. jūnijā Sāremā salas dienvidu galā, gredzenotājs Veljo Volke. Ērgļu pāra tēviņa izcelsme mums nav zināma, jo putns nav gredzenots.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

    Vairāk informācija par jūras ērgli lasāma šeit.

    Teksts: Jānis Ķuze

     

    Melnais stārķis

    Melnā stārķa ligzda atrodas Zemgalē (reģionā starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi), tā ir būvēta nelielas upītes krastā augošā vecā ozolā. Lai gan ligzda ir atrasta 2013. gadā, par tās iemītniekiem mēs vairāk uzzinājām tikai gadu vēlāk, kad ligzdā tika izaudzināti divi mazuļi. Novērojumi pie ligzdas liecināja, ka abi pieaugušie putni bija bez gredzeniem, tātad par to izcelsmi nekas nebija zināms.

    Šogad putni ligzdā atgriezās jau marta beigās, kad sāka tās atjaunošanas darbus, veidojot ligzdas vainagu, kā arī šai sugai raksturīgo ligzdas izklājumu no sūnām. Abi putni ir negredzenoti, tomēr apgalvot to, ka tie ir tie paši stārķi, kas ligzdu apdzīvoja pērn, mēs nevaram.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (sistēmas konfigurēšana), Jānis Kažotnieks, Māris Strazds un Torbens Langers (Torben Langer). Serveri nodrošina EENET Igaunijā.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

    Teksts: Jānis Ķuze

     

    Zivjērglis

    Ligzda atrodas Vidzemē, zivjērgļu ligzdošanas teritorijā, kas ir zināma kopš 2011. gada. Sākotnēji netālu esošā izcirtumā tika novēroti divi pieaugušie putni un tika atrasts arī iespējamais ligzdas koks – nokaltusi egle, zem kuras bija redzamas nokritušas ligzdas atliekas. Tajā gadā ligzdošana, visticamāk, nav bijusi sekmīga. Tā paša gada rudenī netālu tika uzbūvētā mākslīgā ligzda, ko zivjērgļi aizņēma 2013. gadā, savukārt sekmīga ligzdošana ligzdā tika reģistrēta vēl gadu vēlāk, kad tajā tika izaudzināti trīs mazuļi. 2014. gadā tika konstatēts, ka tēviņš ir gredzenots ar krāsaino gredzenu, kas ļāva noskaidrot tā izcelsmi – ērglis ir šķīlies kā mazulis ligzdā 2008. gadā 97 km attālumā no šīs vietas. Otrs pāra putns – mātīte – nav gredzenots, līdz ar to tā izcelsme mums nav zināma.

    Šogad viens putns ligzdas apkārtnē novērots jau 30. martā. Aprīļa vidū abi ērgļi bija aizņemti ar ligzdas atjaunošanu.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (sistēmas konfigurēšana), Aigars Kalvāns un Mārtiņš Kalniņš no AS „Latvijas valsts meži”. Serveri nodrošina EENET Igaunijā.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

    Teksts: Aigars Kalvāns un Jānis Ķuze

     

    Lielais dumpis

    Lielā dumpja ligzda atrodas niedrājā Engures ezerā. Engures ezers ir viena no labākajām šīs sugas ligzdošanas vietām. Līdzīgi kā citas plašas, seklas un ar niedrēm aizaugušas ūdenstilpnes (piem., Kaņiera, Papes, Lubāna ezeri) tā ievērojamās niedrāju platības nodrošina piemērotus apstākļus lielākam skaitam dumpju. 2015. gadā pirmais vokalizējošais lielo dumpju tēviņš Engures ezerā dzirdēts jau 2. martā.

    Ligzda, pie kuras uzstādīta novērošanas sistēma, pirmo reizi atrasta 2015. gada 24. aprīlī, kad tajā jau bija iedētas trīs olas. Pēc tam izdēta vēl viena ola, tādejādi pilns dējums ir četras olas. Sugai raksturīga perēšanas uzsākšana līdz ar pirmās olas izdēšanu. Līdz ar to arī šķilšanās un cāļu vecums ligzdā atšķiras par 2-3 dienām. Caurmērā vienā ligzdošanas sezonā lielais dumpis dēj 3 – 7olas, kas tiek perētas aptuveni 25 – 26 dienas.

    Šīs tiešraides kameras darbības sezona būs īsāka nekā pierasts redzēt, piemēram, lielo plēsīgo putnu gadījumā. Tas tādēļ, ka dumpja mazuļi jau aptuveni divu nedēļu vecumā sāk atstāt ligzdu un bieži uzturas ārpus tās.

    Tiešraides kameras darbību nodrošina Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Engures ezera dabas parka fondu un tā vadītāju Robertu Šiliņu projekta COASTLAKE LIFE12 NAT/LV/000118 ietvaros.

    Tiešraides kameras darbību izveidot palīdzēja Jānis Ķuze. Jānis Rudzītis no SIA „Rewind” nodrošina sistēmas konfigurēšanu un uzturēšanu. Datu pārraides risinājumi sadarbībā ar SIA „Latvijas Mobilais Telefons” un SIA „Mikrotik”. Serveri nodrošina EENET Igaunijā. Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas palīdzēja izvietot arī Māris Maskalāns un Zane Kuriloviča.

    Projektu  “Lielā dumpja biotopa atjaunošana divos piekrastes ezeros Latvijā” (LIFE COASTLAKE) finansiāli atbalsta Eiropas Komisijas LIFE+ programma un līdzfinansē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF).

    Ligzdā notiekošajam iespējams sekot un to komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā  angļu valodā.

    Vairāk informācija par lielo dumpi lasāma šeit.

    Teksts: Jānis Reihmanis

     

    Vistu vanags

    Ligzda atrodas Rīgas pilsētā. Tā ir atrasta 2013. gadā, kad ligzdu atstāja trīs jaunie putni, savukārt gadu vēlāk tajā tika izaudzināti četri mazuļi. Lai gan parasti vistu vanagi uzsāk ligzdošanu 2-3 gadu vecumā, retumis tas notiek jau nepilnu divu gadu vecumā jeb otrajā kalendārajā mūža gadā un tas ir bijis vērojams arī šajā ligzdā. 2013.gadā mātīte bija savā otrajā mūža gadā, savukārt šogad nepilnīgi pieaudzis ir tēviņš, kas ir atšķirams gan pēc mazākā izmēra, gan spalvu tērpa – jauniem putniem ķermeņa apakšpusē ir raksturīgi iegareni raibumi, savukārt pieaugušiem putniem vēderpuse ir klāta ar šķērssvītrām.

    Pēc kameras uzstādīšanas tika piedzīvotas tehniska rakstura problēmas, kā rezultātā laika periodā no 3. līdz 14. aprīlim tā nebija pieejama. Olas ligzdā tika iedētas šajā laikā.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (sistēmas konfigurēšana). Serveri nodrošina EENET Igaunijā.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

    Teksts: Jānis Ķuze un Aigars Kalvāns

     

    Atbalstītāji

     

    Datu pārraide: 

      

    4G rūteri:

     

    Serveris:

    Sistēmas konfigurēšana:

    Jānis Rudzītis, SIA „Rewind”


    Finansiālais atbalsts: 

    PRIVĀTI ZIEDOTĀJI

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Projekts COASTLAKE:                                     

    Projekts COASTLAKE:                                   

    Projekts COASTLAKE:                    

     

     

    Pēdējie novērojumi
    Caprimulgus europaeus - 2025-07-01 AmandineD
    Crex crex - 2025-07-01 kirsisnelsons
    Acrocephalus dumetorum - 2025-07-01 kirsisnelsons
    Crex crex - 2025-07-01 kirsisnelsons
    Crex crex - 2025-07-01 kirsisnelsons
    Crex crex - 2025-07-01 Vītītis
    Asio otus - 2025-07-01 AmandineD
    Nezināms
    Ignotus
    @ Rekmanis
    Pēdējie komentāri novērojumiem
    megemege 30.jūnijs, 23:45

    Mani mulsināja ogu krāsa.


    VijaS 30.jūnijs, 22:32

    Cik skaista! :)


    VijaS 30.jūnijs, 22:20

    Izskatās pēc ļoti slapjas un ļoti jaunas parastās apmalpiepes :). Bija taču cieta, vai ne?


    VijaS 30.jūnijs, 22:19

    Vai nu pušķainā, vai tumsnējā vālenīte.


    VijaS 30.jūnijs, 22:09

    Nē, tā pati porainā ragainīte, tikai vēl pavisam jēla. Attīstoties tālāk droši vien paliks balta, lai gan gadās redzēt arī jau noformējušās un vēl dzeltenas.


    VijaS 30.jūnijs, 22:04

    Varētu būt kāda vilkpienaine.


    VijaS 30.jūnijs, 22:00

    Domāju, ka meža sausserdis.


    Eggy 30.jūnijs, 21:22

    Paldies! Nokļūdījos ar vārdu.


    Amanda 30.jūnijs, 21:18

    Lielie ķīri


    adata 30.jūnijs, 21:14

    Šādiem baltiem bumbiņplazmodijiem būtu nepieciešama tālāka novērošana, kas no tā attīstās, iespējams kāda vālenīte.


    BI 30.jūnijs, 19:12

    Žēl, ka tālu, varētu būt interesants.


    IlzeP 30.jūnijs, 18:48

    Man tā pēdējās dienās bieži...


    mufunja 30.jūnijs, 17:10

    Julita, mums ir tik daudz lietus, ka tie aug kā raugs. Un daudzi pat nevar nogatavoties:(


    dziedava 30.jūnijs, 16:17

    Marina, ļoti lielas sporas, tāpēc ieteiktu paraugu saglabāt. Arī augšanas mēnesis jūnijs nav tipisks (bet kas šogad laika apstākļiem vispār ir tipisks :)). Tomēr sūnu cukurīte ir vistuvākais


    mufunja 30.jūnijs, 13:38

    Vija,Julita,paldies :)


    nekovārnis 30.jūnijs, 12:58

    Ar raibajām antēnām Stictoleptura maculicornis


    dziedava 30.jūnijs, 11:12

    Tad vajag ielikt otras lapas bildes :)


    Mežirbe777 30.jūnijs, 10:52

    Jāapskatās pārējās bildes, izskatījās pēc putošām sporām. Uz otras lapas bija klājiena veidā.


    dziedava 30.jūnijs, 10:40

    Ilze, pirms tam ar karti gļuku nebija, bet tikko uz datora karte daudzkāršojās vertikālā virzienā un uzklājās komentāriem. Vienā novērojumā.


    dziedava 30.jūnijs, 10:36

    Vai tur nav vnk nosmērējies ar zemi? Nebirst nost? Jo ja ir tūsklapju cukurīte, tad lielā klājienā, daudz pa visu lapu, un izskatās citādāk, tāda kā mataina midziņa ar melnumiem. Te tā nav.


    Ivetta 30.jūnijs, 09:47

    Sapratu, paldies!


    kamene 30.jūnijs, 08:40

    Paldies, Julita!


    kamene 30.jūnijs, 08:37

    Paldies, Vija!


    KM 30.jūnijs, 03:17

    Minu, ka te, drošvien, divas dažādas sugas


    Edgars Smislovs 29.jūnijs, 22:42

    http://www.putni.lv/egrgar.htm


    nekovārnis 29.jūnijs, 22:10

    Paldies, Vija! Sadalīšu:)


    nekovārnis 29.jūnijs, 22:07

    Kāds ķirmis, varbūt Ernobius sp.


    VijaS 29.jūnijs, 21:51

    Brūnā ir parastā aveņgļotsēne. Dzeltenīgā - porainā ragainīte, vēl tikai pavisam jauna. Baltais "ķīselis" ir ragainītes plazmodijs, droši vien tai pašai porainajai ragainītei.


    VijaS 29.jūnijs, 21:45

    Varbūt lindblādija - šķiet, no melnās virskārtas vēl ir saglabājušās atliekas.


    VijaS 29.jūnijs, 21:27

    Pelēcīgā sprodzīte? Grūti saprast.


    VijaS 29.jūnijs, 21:24

    Tiešām gļotsēne? Vairāk atgādina vecu fleogenu.


    VijaS 29.jūnijs, 21:21

    Piekrītu par oranžo aveņgļotsēni.


    VijaS 29.jūnijs, 21:18

    Īsti nav ideju, bet ir aizdomas, ka vēl pavisam vieglu mitrumu jāpaturpina.


    a.b 29.jūnijs, 19:51

    I want to believe.


    Andrejs 29.jūnijs, 18:37

    Paldies!


    dziedava 29.jūnijs, 18:33

    Ievākta netika? Varētu būt ļoti retā apelsīnu pumpurīte


    nekovārnis 29.jūnijs, 18:15

    Tas kas zemāk, no sāna - Stenurella melanura.


    nekovārnis 29.jūnijs, 18:13

    Kājas viscaur melnas - Anastrangalia sp. tēviņš.


    Bekuvecis 29.jūnijs, 18:00

    Cepurīte ir banāli saplaisājusi, nevis zvīņaina kā cildenajai!


    Lemmus 29.jūnijs, 16:03

    Paldies,Ance!


    adata 29.jūnijs, 15:06

    Skaista! Aug atsevišķi, redzama arī gļotaina kājiņa, nezinu vai pietiekoši liela, lai teiktu, kā kājainā ragainīte.


    adata 29.jūnijs, 15:02

    Ja tā ir skujkoku kritala, varētu būt oranžā aveņgļotsēne, diezgan koša izskatās.


    W 29.jūnijs, 14:08

    Marek un Iveta, paldies par sugu noteikšanu!


    Ance.p 29.jūnijs, 12:57

    Zeltītā rožvabole.


    mufunja 29.jūnijs, 12:22

    Julita, varbūt Sūnu cukurīte?


    ekologs 29.jūnijs, 12:17

    Jā, ļoti līdzīgas, bet segspārnu krāsojums kaut kā noveda līdz T. troglodytes :) Paldies, Marek!


    ekologs 29.jūnijs, 11:55

    Meža bambals (Anoplotrupes stercorosus).


    IlzeP 29.jūnijs, 10:43

    Pelēkā dziln: http://www.putni.lv/piccan.htm , zaļā dzilna: http://www.putni.lv/picvir.htm


    IlzeP 29.jūnijs, 10:42

    Bez foto un papildu informācijas nomainu sugu uz daudz parastāko pelēko dzilnu.


    Ziemelmeita 29.jūnijs, 10:29

    Paldies,Marek, par skaidrojumu.


    Mari 29.jūnijs, 09:47

    Paldies, Marek! :)


    nekovārnis 29.jūnijs, 09:38

    Jā decoratus. Šis paskrējis garām :) Jūlijā būs brīvākas dienas paskatīšos iepriekšējās nedēļas rūpīgāk :)


    nekovārnis 29.jūnijs, 09:36

    Rhagium mordax - melnais punkts uz segspārniem redzams.


    Mari 29.jūnijs, 09:33

    Vai varētu būt Pogonocherus decoratus?


    nekovārnis 29.jūnijs, 09:21

    Lielākais Anastrangalia dubia reyi tēviņš. Mazākais Stenurella sp. t aviņš. Šiem šobrīd jāsāk bildēt arī vēders no sāna, jo nupat jau sāk izlidot arī otra suga - S.bifasciata.


    nekovārnis 29.jūnijs, 08:45

    Viena no skarabeju dzimtas ģintīm. Skarabejs nav pārāk latviski skanīgs nosaukums, droši vien tāpēc tajā ir gan mēslu vaboles, gan rožvaboles, gan praulgrauži, maijvaboles, jūnijvaboles, jūlijvaboles, dārza vaboles, smiltājvaboles, degunradžvaboles, kameņvaboles. Kad tika līdz Hoplia nosaukumi droši vien bija izbeigušies :D


    nekovārnis 29.jūnijs, 08:03

    Iespējams ka Trichosirocalus troglodytes, ir gan vēl vismaz divas līdzīgas sugas, kas ir vai iespējams ir sastopamas Latvijā: T.spurnyi un T.barnevillei, tāpēc, vismaz es, tā simtprocentīgi pateikt nevarēšu.


    dziedava 28.jūnijs, 23:27

    Grūti pateikt. Peldināt nevajag, bet ja salvetes ir apakšā, tad nevajadzētu neko sabojāt. Plūdi gļotsēnēm nepatīk, bet vajag mitru mikroklimatu. Kaut kas tur ir nobriedis, lai pastāv vēl, lai pažūst :)


    zemesbite 28.jūnijs, 22:47

    Paldies, Julita! :)


    Liepzieds 28.jūnijs, 22:37

    Vai 2.bildē kaut kas top vai ir salaists grīstē ar pārlieku mitrumu?


    meža_meita 28.jūnijs, 21:32

    Es tomēr neatbalstīšu sīkpunktaino artoniju, vismaz pēc attēla nē. Varbūt ir vēl kāds attēls? Ļoti daudzi ķērpji satur trentepolijas aļģi, kas skrāpējuma vietu padarīs dzeltenu. Arī lekanakti skrāpējot paliek dzeltens. Lekanaktim apotēciji veidojas samērā reti, tie noklāti ar dzeltenīgu apsarmi, bet vēlāk nokrītot apsarmei, tie ir tumši brūni-melni un manuprāt tas arī attēlā redzams. :)


    meža_meita 28.jūnijs, 21:24

    :D :D :D


    IlzeP 28.jūnijs, 21:06

    Laikam jau nav gan, citādi būtu pierakstīts.


    IlzeP 28.jūnijs, 21:02

    Paldies, Julita!


    dziedava 28.jūnijs, 19:47

    Jāpārbauda paraugs, ja vēl ir.


    dziedava 28.jūnijs, 19:23

    Divkrāsainie ir tipiski rufa. Bēšie ir vienkrāsaini


    VijaS 28.jūnijs, 19:13

    Eh, nezinu - pēc krāsas jau nu gan gribētos teikt, ka bēšīgs, bet apakšslānis koši dzeltens, un vēl tās sārtās stīdziņas uz apakšas...


    VijaS 28.jūnijs, 18:38

    Vajadzētu būt :)


    dziedava 28.jūnijs, 18:34

    Flava?


    VijaS 28.jūnijs, 18:25

    Visdrīzāk.


    dziedava 28.jūnijs, 18:22

    Hmm, rufa?


    VijaS 28.jūnijs, 17:56

    Nebija rūsgans.


    dziedava 28.jūnijs, 17:41

    Pēdējais foto ar rūsganu malu (rufa) vai vnk nosmērējies no sporām (flava)?


    VijaS 28.jūnijs, 17:20

    Nē, tas īpatnējais tonis no vēl pusšķidrās sporu masas, kas spīd cauri.


    dziedava 28.jūnijs, 16:08

    Sarkans cauri nespīd? Nevar saprast. Velk uz dzelteno drīzāk


    W 28.jūnijs, 16:03

    Paldies, Edgar!


    Miksrieksts 28.jūnijs, 15:37

    Renāte, paldies par komentāru! Lekanaktis tur arī bija, bet bildē redzams, kur pie melnajiem punktiem ieskrāpēju, kur skaisti dzeltens.


    ekologs 28.jūnijs, 14:53

    Te izskatās, ka tas ir jēlādenis (Korynetes caeruleus).


    ekologs 28.jūnijs, 14:39

    Sprakšķis (Agrypnus murinus).


    adata 28.jūnijs, 13:14

    Paldies, Julita! Cik mācēšu, tik palīdzēšu.


    dziedava 28.jūnijs, 12:52

    Tas ir vēl pavisam maziņš un jauns plazmodijs. Būtu jāvēro attīstība. No balta var attīstīties dažādas sugas, ne tikai ragansviests.


    dziedava 28.jūnijs, 11:52

    Mēģinu ieviest kārtību ragansviestos, kuri zinātnē tā samudžināti aprakstīti. Jāievieš pašiem sava kārtība :D. Tāpēc var gadīties, ka vienu sugu nosaku tā un pēc tam citādāk, kamēr saveidosies lielāka skaidrība :)


    dziedava 28.jūnijs, 11:17

    Šur tur dzeltens, šur tur "asiņaini pleķi", tad rūsganais


    ekologs 28.jūnijs, 11:16

    Ko Uģis, Mareks var iekomentēt?


    dziedava 28.jūnijs, 11:16

    iekša spilgti dzeltena, bet ārpuse paliek rūsgana - tad rūsganais


    ekologs 28.jūnijs, 11:14

    Nav nekas izvēlēts. Vienkārši - Vabole :)


    dabasmīlis 28.jūnijs, 10:22

    Vai šai vabolei ir arī latviskais nosaukums?


    anchupaans 28.jūnijs, 10:17

    Braucām pa meža ceļu, piefiksējām gandru lidojumā, virs koku galotnēm.


    dziedava 27.jūnijs, 23:06

    Jāskatās, ja visi ir pušķīši, nevis klājeniska, vai zem katra pušķīša ir gļota. Varbūt kājainā ragainīte


    dziedava 27.jūnijs, 23:02

    Iveta, piešķīru moderatora tiesības, lai var mainīt gļotsēņu sugu nosaukumus (vai mainītu no citām sugu grupām uz gļotsēnēm).. Es nevaru pagūt visas gļotsēnes izskatīt, tāpēc sēnes vispār gandrīz vairs neskatos. Būtu labi, ja pamana kādas gļotsēniskas nepareizības, ka to uzreiz nomainītu. Zināšanas ir gana labas. :)


    dziedava 27.jūnijs, 22:58

    Bet lai precīzi līdz sugai noteiktu, vajadzētu tuvāku attēlu.


    Ziemelmeita 27.jūnijs, 22:49

    Paldies,Renāte!


    Vīksna 27.jūnijs, 22:44

    Paldies !


    Mežirbe777 27.jūnijs, 22:31

    Itkā vietai trūktu retumi, lai jau tiek vēlviens. :D


    meža_meita 27.jūnijs, 22:29

    Super!


    Mežirbe777 27.jūnijs, 22:26

    Šo arī I-nat apstiprināja eksperts, nevajadzētu būt šaubām. Lai gan sākumā apmulsu, negaidīju šo reto sugu satikt konkrētajā lokācijā :)


    meža_meita 27.jūnijs, 22:23

    Cik sulīgi skaisti, až pārdabiski!


    meža_meita 27.jūnijs, 22:22

    Vai tomēr nav Lecanactis abietina?


    meža_meita 27.jūnijs, 22:20

    Ja vien noteikts pareizi, tad intersants novērojums!


    dziedava 27.jūnijs, 22:01

    Iveta, sliecos piekrist, ka te ir gļotsēne. Ķīseleni no gļotsēnes varētu atšķirt pataustot, jo vienai jābūt recekļainai, otra izšķīstu.


    zane_ernstreite 27.jūnijs, 21:10

    Jā, tie man šķita savādāki, bet domāju - varbūt gaisma )) Paldies, Marek!


    nekovārnis 27.jūnijs, 21:10

    Izskatās pēc Anaspis rufilabris, bet varbūt arī kāda cita suga.


    nekovārnis 27.jūnijs, 21:01

    Varētu būt spraugložņa Synchita humeralis


    nekovārnis 27.jūnijs, 20:58

    T.meridionale tie dzeltenie plankumi uz krūtīm savādāki.


    DaceK 27.jūnijs, 20:43

    Paldies par noteikšanu!


    ekologs 27.jūnijs, 20:14

    Manuprāt, Trichosirocalus troglodytes.


    dziedava 27.jūnijs, 20:04

    Sprodzītei nobriestot parasti veidojas sporu mākoņi, kas sastāv no tīklotiem pavedieniem un sporām. Nobriedusi arī putēs jeb uzpūšot izpūtīsies sporas. Šajā gadījumā “caurums galvā” izskatās pēc traucētas attīstības, tādam nevajadzētu būt. Ja gļotsēni viegli papiestu, tā visdrīzāk izšķīstu, nevis tikai nosmērētu pirkstu ar miltiem līdzīgu sporu masu. Katrā ziņā nobriedusi ir sausa. Tās, kas gaišākas, ir vairāk nobriedušas. Tā ka uz galveno jautājumu par mitrināšanu īsti nevaru atbildēt, jo foto nevar labi saprast, cik nobriedusi tā ir. Tikko sāk palikt sausa, putēt, var beigt mitrināt.


    Liepzieds 27.jūnijs, 19:33

    Vai caurumiņi, kas veidojas daļā galviņu, liecina par gatavību, ka vairs nevajag mitrumu un tagad jāļauj izžūt?


    Vīksna 27.jūnijs, 18:33

    Paldies !


    ekologs 27.jūnijs, 17:12

    Četrpadsmitplankumu mārīte (Calvia quatuordecimguttata).


    mufunja 27.jūnijs, 17:04

    Cik žēl :(


    ekologs 27.jūnijs, 16:59

    Krabjzirneklis (Misumena vatia).


    dziedava 27.jūnijs, 13:52

    Marina, es ļoti labi saprotu. Man bija paraugs ar 1 eksemplāru, kas izskatījās pēc Macbrideola, bet Edvīns neapstiprināja, jo nevarēja saprast, vai kājiņa ir ar tukšu vidu :/. Un vairāk man nav.


    angel 27.jūnijs, 13:30

    Paldies!


    mufunja 27.jūnijs, 13:02

    Paldies, Julita. Cik žēl :(. Man ar to bija tik daudz problēmu, ka vairs nevaru izturēt. Man ir vēl viens, es to noliku zem stikla, baidos to pazaudēt:). Mēģināšu to noskatīties vēlreiz.


    dziedava 27.jūnijs, 11:58

    Ļoti sīkas var būt daudzas sugas. Paradiacheopsis no Macbrideola atšķiras ar kājiņu. Paradicheopsis kājiņa apakšpusē ir tīklota, sk: https://dziedava.lv/daba/komentet_bildi.php?id=26730 https://dziedava.lv/daba/komentet_bildi.php?id=26725 Tā ir svarīga pazīme, te to būtu vajadzējis pārbaudīt. Macbrideola kājiņa ir ar tukšu vidu, caurspīdīga, nav tāda tīklojuma. Vēl vajag redzēt, kā savienots kapilīcijs ar kolumellu. Vai atiet no kolumellas visā garumā, vai tas ir zarots vai tīklots? Es nezinu, vai no šiem foto var noteikt sugu. Macbrideola es pati neesmu redzējusi, nav pieredzes. Paradiacheopsis arī var būt dažādas sugas. Vajadzētu ielikt starptautiskajā FB grupā, bet vispirms ir jāsaprot par kājiņas tīklojumu - bez tā nevarēs noteikt arī ģinti.


    Orvilks 27.jūnijs, 10:29

    skaidri redzēju dziļi šķelto asti, bet ...


    Orvilks 27.jūnijs, 10:27

    Jā, pats saputrojos meistarībā, protams ,tā bija sarkanā. Pēc tam novēroju arī pie Ventas Manģenē...


    zemesbite 27.jūnijs, 10:13

    Paldies, Marek ! :)


    Ziemelmeita 27.jūnijs, 08:39

    Paldies, Marek!


    zane_ernstreite 27.jūnijs, 08:30

    Tagad šis ir atpakaļ dzeltenrakstainais, Scalaris, un apšu, Perforata, kas bija ievadīts, bet palicis bez bildēm, pievienoju abas bildes.


    zane_ernstreite 27.jūnijs, 08:16

    Esmu nedaudz sajaukusi bildes, pievienojot, jo vienuviet bija abi - gan dzeltenrakstainais, gam plankumainais apšu...


    adata 27.jūnijs, 07:32

    Gan jau būs trauslā lāsenīte.


    guta7 27.jūnijs, 07:21

    Paldies, Uģi, par neuzmanības kļūdas labojumu!


    guta7 27.jūnijs, 07:19

    Paldies, Marek, par apstiprinājumu!


    nekovārnis 27.jūnijs, 06:20

    Otrajā foto Saperda perforata. Tas man patrāpījās pirmais :)


    nekovārnis 27.jūnijs, 06:03

    Tā izskatās ka Leiopus linnei, bet pagaidām, lai L.nebulosus/linnei. Kad būs lielāka skaidrība par pazīmēm tad sadalīs smalkāk :)


    dziedava 26.jūnijs, 23:46

    Paldies, Marek, tā jau likās, ka tie vīgriežu koksngrauži bija ar kokiem nosaukumā


    ekologs 26.jūnijs, 19:17

    Tagad ar aplikācinu viss izdevās.


    IlzeP 26.jūnijs, 19:02

    Jā, ar foto tā tas ir, bet par aplikāciju gan neviens neko šādu vēl nebija ziņojis.


    Amanda 26.jūnijs, 16:45

    Ķīķis


    zemesbite 26.jūnijs, 15:00

    Skaists :)


    ekologs 26.jūnijs, 14:48

    Man laikam tā nav. Ir citas problēmas, piemēram, pievienojot novērojumu, uzreiz neizdodas pievienot foto, tikai pēc tam. Joprojām nerāda statistiku un DD aplikācijā nevar uzlikt novērojuma punktu.


    IlzeP 26.jūnijs, 09:46

    Starp citu, vai man vienīgajai tāds gļuks (no vakardienas), ka karte dubultojas un uzsedzas virsū datiem?


    IlzeP 26.jūnijs, 09:42

    Tad šo pārsaukt par nenoteiktu kameni?


    IlzeP 26.jūnijs, 09:40

    Paldies!


    megemege 26.jūnijs, 01:40

    Vija, pievienoju bildes , kas bija uzņemtas 12.06 un 13.06. dienas novērojumi dabā, kad vēl kaut, kas bija redzams. Tālāk jau jūsu mikroskopētās bildes! Paraugi tika paņemti 10.06.


    Mežirbe777 26.jūnijs, 00:30

    Lūgums atradni noziņojiet arī PlutoF platformā, suga EST ļ.reta (Elurikkus tikai 3 atradnes, pēdējā pirms 25 gadiem).


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 23:09

    Bombus lapidarius


    dziedava 25.jūnijs, 23:08

    Līdz galam vēl nav nobriedis - noformējies, tāpēc īsti nevar pateikt, vai būs dzeltenais vai rūsganais.


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 22:59

    Noteikt, ka B.pascuorum


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 22:58

    Šķiet, ka B.bohemicus


    Ziemelmeita 25.jūnijs, 22:57

    Paldies,Kārli!


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 22:57

    Bombus pascuorum


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 22:56

    Bombus rupestris


    dziedava 25.jūnijs, 22:51

    P.S. Un 2 dienas atpakaļ to vietu apmeklēju dabā - atstāts bija daudz, bet pa nedēļu bija pazudis pilnīgi viss.


    dziedava 25.jūnijs, 22:49

    Vija, es šodien tieši izmetu vienu pelēcīgās sprodzītes paraugu, kurš tā arī sapelēja, līdz galam nenobriedis. Tas pats variants :). Krāsu ieraudzīju, bet mikroskopēšanai par maz.


    VijaS 25.jūnijs, 22:30

    Paraudziņš ļoti ilgi negribēja nobriest, beigās nonāca līdz pietiekamai identifikācijai, bet ne mikroskopēšanai, stadijai.


    dziedava 25.jūnijs, 22:27

    Ja ievākšanas datums ir minētais, tad gan jau ir par vēlu ko darīt lietas labā - vai nu ir nobriedusi, vai nav :)


    VijaS 25.jūnijs, 22:20

    Mikroskopēju, lai apstiprinātu papagaiļu pumpurītes hipotēzi. Aiga, aizsūtīšu Tev arī bildes, ja sanāk, pievieno, lai ir arī šeit. Varbūt vari pielikt arī kaut ko no vēlākajām reportāžām, lai redzama attīstība? :)


    zemesbite 25.jūnijs, 21:46

    Paldies, Marek! :)


    dziedava 25.jūnijs, 21:46

    Jauki, ka paraugs, tikai jāskatās, lai nobriest, ka var izpūst sporas, jo jāredz iekšējās struktūras. Ja vēl nevar izpūst sporas, tad nelielu mitruma daudzumu vēl vajag nodrošināt.


    CerambyX 25.jūnijs, 21:41

    Jā, bez apakšpuses mātītes diezgan grūti ar pārliecību atpazīt.


    Ivetta 25.jūnijs, 20:53

    Paldies, Uģi, par visiem noteiktajiem!


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 18:55

    Pirmajā velk uz rupestris, bet piekrītu, ka otrā bildē jau teiksim lapidarius :)


    IlzeP 25.jūnijs, 17:25

    Šis laikam nenosakāms (ir tikai virspuse)?


    IlzeP 25.jūnijs, 17:14

    Paldies, Uģi! Sameklēju vēl vieu foto, kur redzams arī augšspārna punkts.


    Ivetta 25.jūnijs, 16:55

    Paldies, Marek!


    ligausis 25.jūnijs, 16:03

    Izskatās pēc ievu raibsprīžmeta. Naktstauriņš.


    ekologs 25.jūnijs, 15:00

    Ļoti sīciņa, gandrīz kā smilšu graudiņa lielumā :>


    dziedava 25.jūnijs, 14:15

    Kāda skaistule :). Tāda nav ievērota.


    ekologs 25.jūnijs, 13:46

    Labāk jau jā, jo te līdz sugai arī var būt kā pa kalniem :)


    kamene 25.jūnijs, 09:35

    Paldies, Uģi!


    kamene 25.jūnijs, 09:32

    Paldies, Marek!


    IlzeP 25.jūnijs, 09:17

    Vai mainīt uz Bourletiella sp.?


    CerambyX 25.jūnijs, 08:43

    Likās, ka redzu gludu laukumu uz stilba un spārni nav tik tumši, kā rupestris ierasts, bet varbūt ar - nestrīdos, pie kameņu noteikšanas man vēl jāpiešaujas. :)


    Ziemelmeita 25.jūnijs, 08:18

    Paldies,Uģi, par labojumiem!


    zane_ernstreite 25.jūnijs, 08:10

    Paldies, Uģi, par labojumiem! Šim lapgrauzim izrādās, ir vairietātes - gaišs, kuru attiecīgajā punktā bija daudz un ko noteicu, un tad vēl pustumšs un tumšs...


    zane_ernstreite 25.jūnijs, 08:05

    Paldies, Marek, par izvērsto skaidrojumu!


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 07:51

    Bombus rupestris


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 07:43

    Noteikti Bombus campestris mātīte


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 07:41

    Uģi, šī tomēr šķiet bija B.rupestris. Par to liecina matiņu biezums uz ķermeņa un to forma, īpaši sarkanīgie matiņi vēdera galā.


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 07:29

    Bombus hypnorum


    Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 07:27

    Bombus hypnorum


    ekologs 25.jūnijs, 06:38

    Paldies, Uģi!


    Kiwi 25.jūnijs, 05:49

    Paldies, Marek, par sugas noteikšanu!


    Kiwi 25.jūnijs, 05:48

    Paldies, Uldi, par sugas noteikšanu!


    Kiwi 25.jūnijs, 05:46

    Paldies, Uģi, par sugu noteikšanu!


    Kiwi 25.jūnijs, 05:44

    Paldies, Ance un Ilze, par sugas noteikšanu!


    CerambyX 25.jūnijs, 02:06

    gandreņu vai tumšbrūnais


    CerambyX 25.jūnijs, 02:03

    Man tomēr izskatās, ka ir metāliski zilā tonī :)


    CerambyX 25.jūnijs, 01:42

    Domāju, ka pārāk svaigs priekš agrā samteņa.


    asaris 24.jūnijs, 23:05

    Mēles dižvālene, Clavariadelphus ligula


    angel 24.jūnijs, 22:46

    Paldies!


    Cardinal 24.jūnijs, 22:19

    Russula aeruginea, paldies Edgaram


    nekovārnis 24.jūnijs, 22:02

    Salīdzinoši nesen Leiopus nebulosus tika sadalīta divās sugās - L.nebulosus un L.linnei. Pagaidām neesmu vēl atradis tādus nopietnus noteikšanas makro pazīmju aprakstus. Nākas vien ievākt un zem mikroskopa pētīt ģenitālijas. Tāpat arī Uģis pārbauda savus ievāktos eksemplārus muzejā. Kaut kādas ārējās atšķirības pamazām jau iezīmējas - sarkanīgākiem toņiem ūsu posmiņos L.nebulosus, baltākiem - L.linnei. Tāpat arī tumšo/gaišo daļu attiecība ūsu posmiņos - L.nebulosus tumšais mazāk, gaišais vairāk, L.linnei otrādi. Ģeogrāfiski - L.nebulosus retāk, vairāk Zemgalē. Bet tas viss pagaidām tā ne pārāk droši. Ja šīs pazīmes turpinās apstiprināties preparētiem/pārbaudītiem īpatņiem, tad varēs vienkārši kādus 90% vai vairāk dabasdatos ziņoto L.nebulosus/linnei sadalīt, ja ne tad nekā. Kaut kā tā :)


    ekologs 24.jūnijs, 21:51

    Bourletiella sp. noteikti.


    ekologs 24.jūnijs, 21:43

    Ilze, paldies!


    ekologs 24.jūnijs, 21:43

    Uģi, paldies!


    ekologs 24.jūnijs, 21:42

    Ko pārējie entomologi teiks?


    IlzeP 24.jūnijs, 21:40

    Sugu pievienoju datu bāzei. Vai kādam ekspertam ir komentārs par noteikšanas pareizību?


    IlzeP 24.jūnijs, 21:34

    Vai fotogrāfijas nav?


    zane_ernstreite 24.jūnijs, 21:30

    Anastrangalia jābildē galvas leņķi, šiem arī kāda žanra specifika?


    Ziemelmeita 24.jūnijs, 21:29

    Paldies,Marek, par labojumiem!


    zane_ernstreite 24.jūnijs, 21:29

    Paldies, Marek! Kā saprotu, tas nozīmē, ka nav iespējams precizē, vai Leiopus N. vai Leioupus L., ja?


    nekovārnis 24.jūnijs, 21:26

    Šis tā kā manuprāt mazliet vairāk uz L.linnei pusi. Bet pagaidām vel neesmu drošs.


    CerambyX 24.jūnijs, 21:21

    Piekrītu


    CerambyX 24.jūnijs, 21:20

    Jū, Oncochila noteitkti! Teorētiski ievākts eksemplārs (vai foto no datora) nenāktu par skādi pārbaudei, bet laikam Oncochila simplex ir reālākais variants. Šo sugu kā jaunu Latvijai pagājušogad Cesvainē atrada somu entomologi, tā ka šis pēc maniem aprēķiniem tas sanāk otrs atradums Latvijā. Suga it kā saistīta ar dievkrēsliņiem Euphorbia - jājautā vai tur tuvumā tādi varēja būt? Cik esmu pats mēģinājis 'pļaut' pagaidām nav sanācis sastapt. ŠĪ būs motivācija 'pļaut' vairāk :D


    IlzeP 24.jūnijs, 20:58

    Paldies, Marek, par koksngraužiem un tauriņiem!


    Amanda 24.jūnijs, 17:49

    Varbūt melnais erickiņš


    Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
    Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2025
    © dabasdati.lv
    Saglabāts