Aktīvie lietotāji: 269 Šodien ievadītie novērojumi: 170 Kopējais novērojumu skaits: 1996215
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt
Rakstu arhīvs
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
Trešais Latvijas ligzdojošo putnu atlants – pielāgota mobilā lietotne un portāls Dabasdati.lv
Pievienots 2021-10-05 14:09:50

Trešais Latvijas ligzdojošo putnu atlants – pielāgota mobilā lietotne un portāls Dabasdati.lv

 

Šogad pavasarī klusu, bet aktīvi iesācies trešais Latvijas ligzdojošo putnu atlants (LLPA3), kura mērķis ir ievākt informāciju par visām Latvijā ligzdojošajām putnu sugām 2020.–2024. gadā. Mērķis ir pirmo reizi Latvijas atlantu vērsturē (iepriekš bijuši četri - divi Latvijas un divi Eiropas) sasniegt teicamu apsekotību visā Latvijas teritorijā!

Detalizēta informācija par atlantu, kā arī atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem ir 2020.g. tapušajā LLPA3 datu ievākšanas un ziņošanas metodikā. Aicinu katru datu ievācēju pārlasīt šo atjaunoto metodiku.

 

Baltmugurdzeņa izplatība 2013.–2017.g. (Eiropas atlants)

Baltmugurdzeņa izplatība 2013.–2017.g. (Eiropas atlants)

Svarīgākais:

 

  • 2020.–2024. gadā notiek trešais Latvijas ligzdojošo putnu atlants, kura mērķis ir katrā Latvijas 5x5 km kvadrātā konstatēt visas tajā ligzdojošās putnu sugas;
  • Atjaunināta Dabasdati.lv lietotne ar būtiskiem papildinājumiem ērtākai datu ievākšanai. Datu ievākšanai aicinājums ir izmantot tieši lietotni; 
  • Pabeigta LLPA3 statistikas un web ievades sadaļa - https://dabasdati.lv/lv/putnuatlants/ievadellpa3/
  • Aicinājums visus novērojumus ziņot kā punktveida, jo tehnisku iemeslu dēļ šobrīd daudzpunkti (poligoni, līnijas u.tml.) LLPA3 atlantā netiek integrēti; 
  • Visi 2020.–2024. gada punktveida putnu novērojumi ar ligzdošanas pazīmēm, kas atrodami portālā Dabasdati.lv automātiski tiek integrēti atlantā. Tādēļ veids kādā iesniegts ziņojums portālā (lietotne, datu ievade caur pašu portālu, uzskaišu sadaļa, datu imports u.tml.) nav būtisks; 
  • Datu precizitātei pievienotas 20 papildziņu sugas (par 74 sugām papildziņas nav obligātas), un, ziņojot caur Dabasdatu LLPA3 ievades sadaļu, ilgākais periods par ko iespējams ievadīt datusvi ir divas dienas.


2020. gada sākumā notika darbs pie portāla Dabasdati.lv ievades un statistikas sadaļas pilnveidošanas (šobrīd darbi ir pabeigti), bet jūlijā, saņemot LVAF finansējumu par datu ievākšanu līdz nākamā gada sezonas beigām, tika pielāgota arī mobilā lietotne ērtākai un ātrākai putnu datu ievadei. Šobrīd uzlabotā mobilā lietotne ir publicēta gan Play Store (Android) gan AppStore (iOS) veikalā un pieejama bez maksas.

 

Dabasdati.lv lietotne iestatījumi

Jaunākie Dabasdati.lv mobilās lietotnes uzlabojumi (versija 1.3.8 (Android) un 1.4.2 (iOS)) realizēti tā, lai novērojumus varētu ievadīt pēc iespējas ērtāk, ātrāk un precīzāk.

Veiktie uzlabojumi (pilna lietotnes funkcionalitāte un 2020.g. video pamācība (jāieslēdz subtitri) redzama arī aprakstā pie lietotnes):

  1. Statusa lauka uzlabojumi. Lietotnes iestatījumos iespējams atzīmēt lauku "Pielāgot ligzdojošo putnu atlantam". Šī atzīme sarindo “Statusus” atbilstoši putnu atlantam un statusa laukā atlanta pazīmes rādās pirmās (noklusējuma pazīme ir "Uzturas ligzdošanas piemērotā biotopā (B)"). Ziņojot statusu “Uzturas ligzdošanas piemērotā biotopā (B)” vai “Dzied (D)”, tā kļūst par noklusējuma pazīmi nākamajam novērojumam. Ja nākamais novērojums tiek ziņots ar citu statusu (ārpus B vai D), piemēram, statuss “Redzēti mazuļi (RM)”, tad nākamajam novērojumam noklusējuma pazīme tiek atkal uzlikta kā “Uzturas ligzdošanas piemērotā biotopā (B)”. 
  2. Noklusējuma grupas prioritizēšana. Lietotnes iestatījumos iespēja norādīt (no saraksta) vienu interesējošo ziņošanas grupu (piemēram, putni, rāpuļi, augi u.tml.), kuru sugu meklēšanas atlasē rādīt kā pirmo (ziņojot novērojumu). Pārējo grupu sugas rādās pēc šīs pirmās izvēlētās grupas. Šī opcija samazinās ierakstāmo zīmju skaitu meklētājā, lai atrastu ziņojamo sugu. Ja pārsvarā ziņojat putnu novērojumus (piemēram, priekš LLPA3), tad kā pirmo grupu meklējot sugu uzlieciet "Putni".
  3. Dabasdati.lv sugu meklēšana

  4. Biežāko ziņoto putnu prioritizēšana. Lai paātrinātu datu ievadi un mazinātu kļūdu iespēju ziņojot retas sugas, jaunajā versijā putni tiek sašķiroti pēc to ziņošanas biežuma 7 biežuma kategorijās (iepriekš kārtošana bija alfabētiskā secībā), bet katras kategorijas iekšienē tie tālāk ir sašķiroti alfabētiskajā secībā. Tādējādi, meklējot putnu sugu un, piemēram, meklētājā ierakstot pirmos burtus “ster”, kā pirmā tiks parādīta nevis 1985.g. vienu reizi novērotā birztalu stērste, bet gan dzeltenā stērste, niedru stērste, dārza stērste utt. Tādēļ biežāk ziņotās sugas vienmēr būs saraksta sākumā, bet pavisam retās – saraksta beigās. Šāda biežāko putnu sugu prioritizēšana tiek iespējota brīdī, kad ir izvēlēta kāda no grupām laukā "pirmā grupa meklējot sugas". Ja neviena grupa nav izvēlēta, tad putni rādās alfabētiskā secībā. Arī citām grupām ir iespējams ātri piešķirt šādu "biežuma" kategoriju.
  5. Ērtāka skaita norādīšana. Norādot skaitu vēlamajam novērojumam, ierakstot skaitu “NO”, šis cipars automātiski dublējas arī laukā skaits “LĪDZ”. Lietotājs var arī pašrocīgi izmainīt skaitu LĪDZ, ja tas bijis no-līdz robežās.  
  6. Saraksta pabeigšana. Veidojot sarakstu (saglabājot novērojumus sarakstā ar unikālu identifikatoru un precīzu laiku no un laiku līdz) pēc pēdējās sugas pievienošanas un pogas “PABEIGT” nospiešanas lietotne pārjautā “Vai tiešām vēlaties beigt sarakstu un nosūtīt novērojumus?”. Tādējādi saraksti vairs netiks pabeigti kļūdas pēc, netīšām uzspiežot uz pogas. 
  7. Uzlabota karte. Ne gluži lietotnes uzlabojums, bet lietotnē izmantotajā Jāņa Sētas pamatkartē šobrīd tiek attēlotas arī ĪADT un mikroliegumu teritorijas. ĪADT teritorijām tiek parādīts arī to nosaukums, bet mikroliegumi bez nosaukumiem attēloti ar rūtainu svītrojumu.

 

Kāpēc izmantot mobilo lietotni Dabasdati.lv?

Lai gan datus atlantam ir iespējams ziņot gan portālā speciāli tam izveidotajā sadaļā (vai arī izmantojot jebkuru citu ziņošanas formu), gan LOB (rakstot e-pastu vai uz papīra lapas), tomēr vēlamākais variants ir ziņot tieši caur mobilo lietotni. Dabasdati.lv mobilā lietotne ir mūsdienīgākais, ērtākais, ātrākais un precīzākais veids kā ziņot datus. Tālāk uzskaitītas vairākas priekšrocības:

    Dabasdati.lv lietotne karte

  1. Navigācija un maršruta plānošana. Mobilajā lietotnē ir ērti redzēt gan savu atrašanās vietu, gan kvadrātu tīklu (tiek rādīts 25x25km, 5x5km, 1x1km un 250x250m tīkls) – tas palīdzēs ne tikai orientēties 5x5km kvadrāta robežās, bet arī ērti noteikt aptuveno attālumu. Savukārt navigācijai izmantojama Baltijā labākā karte, ko izveidojusi Jāņa Sēta. Tādējādi, esot kādā 5x5km kvadrātā par ko ievācami visi tur ligzdojošie putni, var ērti izplānot maršrutu kā kvadrātu apbraukāt un, kā pabūt visos tur pieejamajos biotopos (piemēram, mežs, ciems, viensēta, upe, dīķis, ezers, purvs, pļava u.tml.). Tā kā kartē šobrīd redzamas arī ĪADT teritorijas, tad iespējams mērķtiecīgi apmeklēt arī tās. Lietotnē Jāņa Sētas karti iespējams pārslēgt uz ortofoto karti – šī karte var, piemēram, palīdzēt apkārtnē saskatīt vecāko mežu (kur labi saskatāmi atsevišķo koku vainagi), redzēt izcirtumus u.tml. 
  2. Ātrums un precizitāte. Tā kā putnu atlanta dati lielā mērā ir pilsoņu zinātne – t.i. jebkurš cilvēks var piedalīties zinātniskā projektā, tad svarīgi, ka visi ievāktie dati ir precīzi un izmantojami. Tā kā mūsdienu tehnoloģijas ļauj ērti un ātri ievākt punktveida datus ar precīzu pulksteņa laiku par visiem novērojumiem (iepriekšējos atlantos lielākajai daļai sugu ievāca tikai 5x5 km kvadrātu, kur tā ligzdo, tādējādi citiem mērķiem šie dati īsti nebija derīgi), tad nekorekti būtu to neizmantot. Tādēļ, ziņojot caur mobilo lietotni, iespējams precīzi norādīt punktveida vietu (vai lauku, meža masīvu, ūdens tilpni), kur putns novērots, kā arī novērojumam pievienojas precīzs novērojuma laiks līdz sekundei. Nosūtot novērojumus, tas uzreiz nonāk kopējā datubāzē, kur visiem ir pieejams. Pievienot novērojumus lietotnē ir ne tikai daudz precīzāk, bet arī ātrāk nekā tos atzīmēt, piemēram, uz lapas, bet vēlāk no lapas pārrakstīt datorā, radot papildus kļūdu riskus. Iegūtie punktveida novērojumi tālāk ērti izmantojami gan dabas aizsardzībā, gan citos projektos. Jaunizstrādātajā LLPA3 statistikas sadaļā tiek attēloti visi šādi punktveida novērojumi no izvēlētā 5x5km kvadrāta, tādējādi lietotājam ērti redzēt, kurās kvadrāta vietās dati ievākti un, kur tos būtu vēl jāievāc, lai veicinātu pilnīgu kvadrāta apsekotību. Starpcitu, lai uzlabotu datu precizitāti arī jaunajā ziņošanas sadaļā, kas pieejama portālā Dabasdati.lv ir veikti uzlabojumi. Proti, pie papildziņu sugām (sugām, kurām reģistrējama punktveida vieta, precīzs laiks un putnu skaits – vairāk metodikā) ir pievienotas visas īpaši aizsargājamās putnu sugas, kā arī lielākā daļa ūdensputnu, kopā 20 papildu sugas salīdzinot ar iepriekšējiem atlantiem (skat. metodiku). Vēl viens jaunums – ja datus no blociņa ievada portālā, tad katram novērojumam vēlams atzīmēt precīzu dienu, jo LLPA3 datu ievades sadaļā garākus periodus par divām dienām ziņot vairs nevar (divu dienu periods ir atstāts gadījumiem, kad novērošanas laiks ietver pusnakti, tādēļ pārējās situācijās novērojumam jānorāda viens datums). Arī šeit nepieciešams ievadīt precīzu laiku no un laiku līdz. Laiku, kas pavadīts kvadrātā jānorāda precīzi līdz minūtei, nenoapaļojot. 
  3. LLPA3 statistika

  4. Ērtums un datu daudzums. Lietojot mobilo lietotni, ir ļoti ērti ievākt gadījuma ziņas. Piemēram, pat speciāli neapsekojot 5x5km kvadrātus, bet pa ceļam ieraugot baltā stārķa ligzdu ar mazuļiem, to uzreiz var precīzi ziņot (īpaši vērtīgi ir jebkuras sugas novērojumi (vēlams ar foto), ja konstatēta ligzda ar olām vai ligzda ar mazuļiem). Tam nav vajadzīgs noorientēties, kurā 5x5 km kvadrātā atrodies, atzīmēt blociņā un vēlāk veltīt laiku blociņa satura ievadei Dabasdati.lv portālā. Tādēļ arī turpmāk jebkādu ligzdojošu putnu ziņošana portālā ir uzteicama! Šoreiz LLPA3 laikā īpašs aicinājums un uzdevums ir apsekot visas ūdenstilpes un, ziņot precīzu tur novēroto putnu skaitu, kā arī pēc iespējas ziņot visus īpaši aizsargājamu sugu novērojumus, kā arī visus naktī novērotos putnus un ziņotājam šķietami retākās sugas. Tas ir būtiski, lai varētu pēc iespējas precīzāk novērtēt retāku putnu populācijas lielumu (tām sugām, kuru populāciju lielumus nevar novērtēt veicot dažādus putnu monitoringus), apzināt retāku sugu atradnes, kā arī tas palīdzēs labāk redzēt, kuras vietas kvadrātā ir apsekotas. Tādēļ arī šeit lietotne var palīdzēt pārvarēt slinkumu (vai taupīt laiku) un, ziņot katru retāku sugas novērojumu. 
  5. Pilnais saraksts. Viskvalitatīvākā datu ievākšana ir, mērķtiecīgi apsekojot 5x5km kvadrātu un precīzi atzīmējot kvadrātā pavadīto laiku. Šim mērķim arī lietotnē iespējams veidot pilno sarakstu (vairāk par pilno sarakstu iespējams uzzināt metodikā un aprakstā par lietotni). Pilnais saraksts nozīmē to, ka novērotājs ir atzīmējis saraksta sākuma un beigu laiku, kā arī visas noteiktās putnu sugas, un nevienu apzināti nav izlaidis. Tādējādi tiek saglabāta informācija gan par kvadrātā pavadīto laiku (kas ir būtiska informācija, vērtējot kvadrāta apsekotības kvalitāti), gan par sugām, kuras nav tikušas konstatētas. Piemēram, pilnajā sarakstā NEatzīmētā svīre 6. maijā liecinās par to, ka tā tiešām vēl nav atlidojusi, bet, vērtējot tikai 6. maija gadījuma novērojumus, nav iespējams pateikt vai svīre tiešām nav tikuvisi novērota, vai arī kādam šāds novērojums nelicies atzīmēšanas vērts. Tieši tāpat daudz precīzāk konstatēt, kad apklust laikstīgalu vai dzegužu dziesmas, kad Latviju pamet stārķi u.tml.

 

Lietotnes publicēšana 2015. gadā ir ļāvusi palielināt ievākto datu daudzumu. Tikai 2015.g. janvārī (8 gadu laikā) portāls Dabasdati.lv sasniedza 100 000 novērojumu. Taču jau šajā vai nākamajā gadā Dabasdatos būs miljonais novērojums (caur lietotni šobrīd ziņoti aptuveni 261300 novērojumi)! Novērojumu ziņošana ir desmitkāršojusies. Kurš būs šī mijonā novērojuma autors un vai tas tiks ziņots caur Dabasdatu lietotni? Kas būs ziņotā suga? Redzēsim!

 

Papildu informācija: www.lob.lv/putnu-atlants, Andris Dekants, atlants@lob.lv

 

Projekts "Datu ieguve Latvijas ligzdojošo putnu izplatības noteikšanai (2020.–2021.gadam)" notiek ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.

 

             

Pēdējie novērojumi
Pernis apivorus - 2024-07-16 Vv
Pernis apivorus - 2024-07-16 Vv
Upupa epops - 2024-07-04 poliina
Lanius collurio - 2024-07-16 dekants
Clanga pomarina - 2024-07-16 dekants
Cyanistes caeruleus - 2024-07-16 dekants
Certhia familiaris - 2024-07-16 dekants
Nezināms
Ignotus
@ nekovārnis
Pēdējie komentāri novērojumiem
Ivetta 16.jūlijs, 09:50

Paldies, Andri!


Ivetta 16.jūlijs, 09:47

Paldies, Marek!


Ziemelmeita 15.jūlijs, 22:50

Paldies,Jāni!


Rocky 15.jūlijs, 22:49

Brūnā čakste


sniedzene 15.jūlijs, 21:48

Brūču pērkonamoliņš.


felsi 15.jūlijs, 21:36

Manējā arī bija uz dzīva koka bojājuma vietā:)


IlzeP 15.jūlijs, 20:47

Vai attēla nav?


ekologs 15.jūlijs, 20:45

Manuprāt, Trīsragu mēslvabole (Copris lunaris).


IlzeP 15.jūlijs, 20:30

Vai šis nav dublikāts tam: https://dabasdati.lv/lv/observation/e7acbce0eedb65b0ce2be7e0cf0de264/ ?


IlzeP 15.jūlijs, 19:36

Vismaz tā ziedošā attēlā ir purva.


dziedava 15.jūlijs, 18:51

Ar statusu “Attīstība” domātas dažādas stadijas vienā novērojumā


IlzeP 15.jūlijs, 18:08

Dzimtu pievienoju. Latviskā nosaukuma jau laikam nav? Vismaz Mareka lapā nebija.


ekologs 15.jūlijs, 18:08

Manuprāt, Kapračvabole (Nicrophorus vespillo).


ekologs 15.jūlijs, 18:01

Lapgrauzis (Galeruca tanaceti).


ekologs 15.jūlijs, 17:57

Parastā spīļaste (Forficula auricularia).


ekologs 15.jūlijs, 17:56

Skrejvabole (Carabidae sp.).


VijaS 15.jūlijs, 17:49

"Iekšas" izskatās pēc ragansviesta, iespējams, tas pats baltais. Gļotpūpēdim iekšējās struktūras nebūs baltas.


dziedava 15.jūlijs, 17:44

Ezītis ir tikai parastajai, bet plakanās ir vairākas nesen izdalītās un neapgūtās. Droši vien būtu jāvāc un jāpēta. Vislabāk, ja ir foto visās stadijās - jaunai un nobriedušai (bet ne izjukušai), jo tas viss noteikšanai noder. Plus biotops un uz kā auga.


guta7 15.jūlijs, 16:55

Paldies par palīdzību noteikšanā un vērtīgajiem padomiem!


adata 15.jūlijs, 16:43

Paldies, Julita, par noteiktajām! Jā, priekš avenes pārāk gluda un nav ezīša, pēc virsmas atgādina šūnaino, bet nav gļotas pēdas, arī sporas izskatās tumšas. Šādām varbūt ir vērts ievākt un aizsūtit paraudziņus?


adata 15.jūlijs, 16:08

Paldies, Vija, par noteiktajām! Es taču pērn apsolījos, ka šādas turpmk mērīšu, tā arī neturu solījumu...


Vīksna 15.jūlijs, 16:05

Latvijā reta ligzdotāja un nometniece. Ligzdo 1-4 pāri (Ķerus u.c. 2021). Biežāk valsts dienvidaustrumu daļā.(putni.lv.). Bez bildes - tiešām zaļā dzilna ?


Kloja 15.jūlijs, 15:40

Nebija atsevišķi ieziņots, bet tūdaļ ielikšu :)


VijaS 15.jūlijs, 15:18

Paldies, Baiba!


IlzeP 15.jūlijs, 14:26

Putniem vienu ģimeni, 1 pāri, 1 teritoriju skaita kā "1".


meiravietis 15.jūlijs, 13:04

Paldies par labojumu!


Bekuvecis 15.jūlijs, 11:04

Pilnīgai pārliecībai, ka nav panteru mušmire (A. pantehrina), gan būtu vajadzējis detālu gredzena foto. Bet noriskēšu... Ar noteikumu, ka, drošs paliek nedrošs, tomēr nevāksiet ēšanai! :)


VijaS 15.jūlijs, 11:03

Paldies!


Bekuvecis 15.jūlijs, 10:57

Pilnīgai pārliecībai gan būtu vajadzējis garengriezuma foto visā augumā. Bet noriskēšu...


Siona 15.jūlijs, 10:19

Tā Uģis arī teica! ;) Un Google Lens arī. Bet tādas dzimtas Dabasdatos nav..


VijaS 15.jūlijs, 10:02

Grūti saskatīt pat caur lupu, bet tiešām škita, ka ir raksturīgais tīkliņš. :)


dziedava 15.jūlijs, 09:50

Varbūt pārpalikums pēc izšķīdušas ragainītes Ceratiomyxa sp.


DaceKKK 15.jūlijs, 09:38

Paldies!


VijaS 15.jūlijs, 09:30

Paldies, Marek! Ātrumā un caur telefonu pat nepiefiksēju, ka katrs savādāks. Vēlāk sadalīšu. :)


dziedava 15.jūlijs, 08:30

Šādā stadijā jau līdz sugai grūti tikt, jo jānovērtē būtu vālītes ārējais tīkliņš, ka te jau izjucis,


dziedava 15.jūlijs, 08:26

Kaut kas uz aveņgļotsēņu pusi. Tie daudzie plakanie ziņojumi mani mulsina, jo nav īsti apzināta suga, kas tāda būtu bieži sastopama. Šī sugu grupa pasaulē tikai nesen sadalīta sugās un Latvijā vēl nav tā stabili apzināta līdz ar visām sastopamībām.


dziedava 15.jūlijs, 08:21

Te ir divi vienā - tie baltie zariņi ir sēne, lākturīšu pīlārsēne Stilbella byssiseda, kas aug uz vecām gļotsēnēm, visticamāk lākturītēm Cribraria sp. (brūnas apakšā).


dziedava 15.jūlijs, 08:12

Pēc krāsas un kopskata, minētu, ka C.cancellata, bet pārbaudīt vajag.


dziedava 15.jūlijs, 08:10

Pēc krāsas un kopskata minētu, ka tīklotā ;)


dziedava 15.jūlijs, 08:10

Izskatās īsas kājiņas, parastākā, šķiet, nebūs.


nekovārnis 15.jūlijs, 08:08

Nomainīju sugu pēc pirmā foto. Otrajā, protams, lielais meža raibenis :)


dziedava 15.jūlijs, 08:07

Bagātīga augšana un cieši cita pie citas, ir vienas no sugas pazīmēm


nekovārnis 15.jūlijs, 08:07

Pēc šīs būs kaut kā jāaiziet līdz kāpām - pie kāpām dzīvojot joprojām nav :D


dziedava 15.jūlijs, 08:02

Veido piciņas


dziedava 15.jūlijs, 08:00

Jāvēro


dziedava 15.jūlijs, 07:59

Ļoti neparasti. Ja gļotsēne, būtu jāvēro.


dziedava 15.jūlijs, 07:57

Galviņai būtu jabūt D=0,4-0,7 mm, bet to bez mikroskopa tā grūti precīzi nomērīt. Uz galviņas tīkla mezgli nešķiet tumši (kā būtu C.piriformis).


nekovārnis 15.jūlijs, 07:56

Trešajā foto kaut kas cits


nekovārnis 15.jūlijs, 07:55

Nez, varbūt kāds no Eurytomidae dzimtas.


dziedava 15.jūlijs, 07:54

Lākturītes arī mikroskopējot nav viegli noteikt līdz sugai, bet pēc kopskata un krāsas ļoti izskatās pēc dzeltenoranžās. Salīdzinoši garš kātiņš (pēc apraksta būtu jābūt 1-4 galviņas diametriem), mazs kausiņš.


nekovārnis 15.jūlijs, 07:44

Jā, Oncotylus viridiflavus


CerambyX 15.jūlijs, 03:05

Smalks, slaids knābis, mazāka par jauno sudrabkaiju fonā = ne līdz galam pieaugusi reņģu kaija (aste ar raibumiem, galējās lidspalvas galos bez baltiem spogulīšiem, tumšās muguras/spārnu spalvas ar mazliet brūnumu, kaut kāds 3. gada/3cy putns)


Irbe 15.jūlijs, 02:09

Trulītis


Irbe 15.jūlijs, 02:04

Melnspārnu kaija varētu būt jaunais putns 1.foto, izskatās lielāks par tuvāko kaiju.


guta7 14.jūlijs, 23:44

Jā, uz dzīva koka, bet bojājuma vietā.


dziedava 14.jūlijs, 23:21

Uz dzīva koka?


Ivetta 14.jūlijs, 23:12

Paldies, Marek!


VijaS 14.jūlijs, 22:28

Paldies, Julita!


VijaS 14.jūlijs, 22:27

Paldies, Marek! Šķita, ka vajadzētu būt.


guta7 14.jūlijs, 22:05

Šķiet, ka uz kļavas.


Pūcis 14.jūlijs, 22:04

Nebaidās no cilvēkiem. Vienam putnam baltais vaigu zīmējums īpatnējs.


Ilgonis 14.jūlijs, 21:49

otra bilde 14.07. turpat


dziedava 14.jūlijs, 21:30

Uz kā auga? Izskatās pēc milzu vilkpienaines Lycogala flavofuscum


adata 14.jūlijs, 21:20

Paldies, Ilze, viss kārtībā, rāda, ka varēšu pievienot!


IlzeP 14.jūlijs, 20:59

Iveta, kā ir tagad?


Paula.Kļaviņa 14.jūlijs, 19:39

Iespējams melnspārnu kaija.


meža_meita 14.jūlijs, 19:25

Super, paldies!


Ivars Leimanis 14.jūlijs, 19:18

Mežsaimniecība te nav atļauta. Ja Spānijas kailgliemeži visu zaļo nenograuzīs, tad artonija izdzīvos.


dziedava 14.jūlijs, 18:57

Kas par ragu! :)


Normunds R 14.jūlijs, 18:33

Paldies


Aleksejs Šarīpins 14.jūlijs, 18:11

Mazais ērglis.


meža_meita 14.jūlijs, 17:00

Waaauu, izcili! Pēc pieejamajiem aprakstiem, suga apkārt nemētājas, bet saistīta ar ilglaicīgiem, veciem mežiem un ūdeņu tuvumu. Kāds šim mežam ir statuss, vai atļauta mežsamnieciskā darbība?


Ragaste 14.jūlijs, 16:48

Visticamāk Eristalis ģints, to kāpuri ir garām "astēm".


IlzeP 14.jūlijs, 16:27

Vai ir īstā?


Ivars Leimanis 14.jūlijs, 14:00

Toreiz, kad atradu, šķita, ka ir cita artonija, nevis A.vinosa,bet neizdevās noteikt. Skatīju A.incarnata, bet kaut kas neatbilda. Tagad Renātes A.helvola atradums un identifikācija palīdzēja.


Ivars Leimanis 14.jūlijs, 13:53

Vajadzētu nomainīt sugu uz Arthonia helvola. Pašam neizdodas.


ER 14.jūlijs, 12:10

Starp citu, ar baltu "HV" gredzenotais ir tas pats putns, ko 21.06.2023. pie Līvānu-Preiļu ceļa nofotografēja Jānis Skrinda (vairāk DD rakstā: https://dabasdati.lv/lv/article/zalas-varnas-latvija-2023-gada/2023/). Šovasar "HV" ligzdo Garkalnes mežos, 13.07.2024. apgredzenoju 3 mazuļus.


nekovārnis 14.jūlijs, 11:27

Kaut kas cits


IlzeP 14.jūlijs, 09:04

Noskaidrošu!


IlzeP 14.jūlijs, 09:03

Paldies, Marek!


adata 13.jūlijs, 21:55

Ā, paldies Ilze, ka labojāt, pati es tādas nianses vēl nepārzinu. Pavasarī, vasaras sākumā iet viegli, bet tagad man reizēm sanāk taustīties ar tiem statusiem.


adata 13.jūlijs, 21:42

Hm, pēc ceturtās bildes vairs nepiedāvā "pievienot foto". Tas laikam pēc tā brīža, kad ieviesa citādu bilžu dzēšanas iespēju. Iepriekš varēja pievienot jebcik. Reti jau kad gadās vairāk par četrām bildēm, tāpēc agrāk pat nepamanīju.


IlzeP 13.jūlijs, 19:30

Nē, tīšām nekāds limits bilžu skaitam nav uzlikts.


IlzeP 13.jūlijs, 19:29

Pazīme "D" ir tikai (riesta) dziesmai.


cielava 13.jūlijs, 18:58

Vai apiņu lucerna..


cielava 13.jūlijs, 18:54

Varbūt šis ir lauka āboliņš?


ekologs 13.jūlijs, 16:46

Aizdomas par Rhinoncus pericarpius.


a.b 13.jūlijs, 16:00

Cossus cossus


patigunta 13.jūlijs, 15:23

Tā pati zvīņainā kātiņpiepe https://dabasdati.lv/lv/observation/ou6iiaoun4ss1k0v4l1lph8sk7/, man ir no apakšas un augšas, pie saknēm redzama no augšas, pirms pāris dienām apakšējos augļķermeņus jau aizslaucīja, laimējās nobildēt vēl ziņkārīgo neaizskartus, augšā parasti parādās vēlāk, šogad neplaisāja, laikam tāpēc, ka vairāk mitruma. Pagājušajā vai aizpagājušajā gadā skaistos apakšējos nolaupīja, šogad tik ziņkārīgi putni bija izlauzuši robus, bet atzinuši par sīkstu.


angel 13.jūlijs, 15:05

Paldies, Marek!


angel 13.jūlijs, 15:04

Paldies, Gunita, par tauriņu noteikšanu!


ekologs 13.jūlijs, 13:46

Vai "I" burts pazuda:) Iezīmētā mārīte:)


ekologs 13.jūlijs, 12:33

Linu krāšņpūcīte (Autographa gamma).


Ziemelmeita 13.jūlijs, 12:32

Paldies,Artur!


ekologs 13.jūlijs, 12:28

Zaļais vītolu koksngrauzis (Aromia moschata).


ekologs 13.jūlijs, 12:27

ezīmētā mārīte (Ceratomegilla notata).


ekologs 13.jūlijs, 12:25

Slaidzirneklis (Tetragnatha sp.). Manuprāt, Slaidzirneklis (Tetragnatha dearmata).


ekologs 13.jūlijs, 12:21

Vālīšlapsene (Cimbex connatus).


ekologs 13.jūlijs, 12:18

Parastā kaulene (Lithobius forficatus).


ekologs 13.jūlijs, 12:17

Smailvēderis (Mordellidae sp.).


ekologs 13.jūlijs, 12:15

Krabjzirneklis (Misumena vatia).


ekologs 13.jūlijs, 11:57

Paldies, Marek! :)


Ziemelmeita 13.jūlijs, 10:42

Paldies,Marek!


Osis 13.jūlijs, 10:38

Paldies Ruslan!


Ziemelmeita 13.jūlijs, 10:37

Paldies,Mārtiń, par labojumiem!


inga62 13.jūlijs, 10:34

Nav foto,ir video....https://www.youtube.com/watch?v=626sZWfn7PI


nekovārnis 13.jūlijs, 09:40

Nu nez - daudz tādu tumšu sugu. Anaspis sp. vēdera apakšā sternītu izaugumi jāskatās. https://coleonet.de/coleo/texte/anaspis_s_str.htm


nekovārnis 13.jūlijs, 09:38

Bija pārsteigums. Kad ieraudzīju pirmā doma bija ka aizkavējies Clytus arietis. Biotops tur apmēram tāds pats kā daudzkur citur gar Ventspils-kolkas šoseju. Gan jau ka apstaigājot pareizajā laikā atrastu arī citur, bet nu biju tur jau gar ceļmalu klblandījies jau kādas 2,5 stundas. Pēc tam vairs arī neatradu. Šie divi uz viena čemurzieža.


adata 13.jūlijs, 07:20

Vai bildēm būtu uzlikts limits? Četras varu pievienot, vairāk varbūt neprotu? Gļotsēnēm tas būtu svarīgi- dažādi rakursi utt.


ekologs 12.jūlijs, 23:11

Sarkankrūšu līķvabole (Oiceoptoma thoracicum).


ekologs 12.jūlijs, 23:10

Līķvaboles kāpurs (Silpha sp.).


adata 12.jūlijs, 21:19

Jā, tur bija arī garastītes! Redzēju īsu brīdi zaros, domāju ka rādās! Lielās zīlītes un tās pelēkās, kam domāju pieder saucieni, redzēju ilgāk, tik nevarēju izšķirt.


Irbe 12.jūlijs, 21:04

Varbūt garastītes?


Irbe 12.jūlijs, 20:55

Pieķerts nedarbos... :(


CerambyX 12.jūlijs, 19:30

Oho, šis gan interesanti - būtiski jauna atradne! Super!


IlzeP 12.jūlijs, 15:53

Vai tad tas nav gada staipeknis?


ekologs 12.jūlijs, 14:54

Ūdensmīlis (Hydrophilus atterimus).


riksons 12.jūlijs, 13:33

Nav foto, redzēju caur binokli.Gaiša iekšpuse tumša galva un izteikta līnija uz astes gala


IlzeP 12.jūlijs, 09:57

Vispār gan meža silpurenei traucējums un skrajāks mežs patīk, un tieši eitrofikācija mēdz būt iemesls izzušanai. Jāvēro, kas notiks tālāk!


Amanda 12.jūlijs, 05:49

Žubītes tēviņš


ekologs 11.jūlijs, 23:42

Manuprāt Anaspis frontalis. Sugu izvēlnē tādas nav. Ko Mareks, Uģis teiks?


FunnyFox 11.jūlijs, 20:21

Paldies, Marek!


dziedava 11.jūlijs, 19:06

Cik glīti sasukāta :).


Ziemelmeita 11.jūlijs, 19:04

Jā,labi, izlabošu.


VijaS 11.jūlijs, 18:22

Interesanta faktūra vilkpienainēm. Vai kreisajā malā tās skaistās cilindrītes arī ir ieziņotas?


VijaS 11.jūlijs, 18:19

Blakus ir kāda no lākturītēm. :)


Bekuvecis 11.jūlijs, 17:25

Ja papildu info nav, tad tomēr vajadzētu pasludināt par sarkstošo. Skat, cik daudzās vietās izskatās nosarkusi!


Irbe 11.jūlijs, 17:03

Meža zosij sārtas kājas...


dziedava 11.jūlijs, 15:43

Tika veikta atkārtota vietas apsekošana dabā nepilnas 5 dienas vēlāk (9. jūlijā pl.17), lai redzētu, kā attīstība notikusi dabiskos apstākļos (pēdējie 3 foto). Nācās secināt, ka manā kastītē gļotsēnei klājies labāk, jo dabā no gļotsēnes bija palicis tikai "smērējums" (bez precīzas vietas fiksācijas pēc 1. foto tā nemaz nebūtu atrasta) un mikroskopijā redzamās palieku sporas bija attīstījušās ne tik pilnvērtīgi kā kastītē (neregulāra forma, lielāka sporu izskata dažādība par to liecina), izmēri tāpat 6-7 mkm robežās.


Ziemelmeita 11.jūlijs, 15:38

Paldies,Marek, par visiem labojumiem un sugu noteikšanu.


Ziemelmeita 11.jūlijs, 15:37

Paldies,Ilze!


Ziemelmeita 11.jūlijs, 15:35

Paldies,Edgar! Ilgi domāju,kura no šīm abām mušmirēm varētu šī būt. Gredzens arī tāds padilis, mēginot apskatīt otru pusi,izjuka pavisam.


dziedava 11.jūlijs, 15:23

Paldies, Marek! Pievienoju arī labāku foto. Tā kā nebija skaidrs, vai ir izdevies nobildēt, tika veltīta diezgan gara fotosesija, kuras dēļ tika mainīti pat brauciena plāni un veikta neplānota piestāšana vietā, kurā tika atklāti arī vairāki jauni (un skaisti!) dižkoki. Citiem vārdiem - paldies koksngrauzim un Marekam! Ja ne Mareka dēļ, citādi es šai būtnei tādu laiku veltījusi nebūtu.


dziedava 11.jūlijs, 14:42

Super! Vajadzētu būt īstajai! Neskaitās ļoti reta, bet tomēr manās acīs katrs atradums ir vērtīgs, jo nu negadās bieži, nemaz ne.


meža_meita 11.jūlijs, 13:15

Ganjau uz kārtējās ves platformas...


Ivetta 11.jūlijs, 13:10

Paldies, Marek!


zane_ernstreite 11.jūlijs, 12:39

Pfff, kā sapinos meistarībā! Pirms neilga brīža pati jūnijvaboli biju noteikusi...


zane_ernstreite 11.jūlijs, 12:36

Ak tā, paldies par skaidrojumu, Marek, šo es, protams, pati neiedomājos!


zane_ernstreite 11.jūlijs, 12:34

Pareizi, skolija... Biju aizmirsusi, paldies, Marek!


IlzeP 11.jūlijs, 11:34

Pēc lieluma grūti novērtēt, jāskatās krāsojuma pazimes.


IlzeP 11.jūlijs, 11:26

Andrej, vai novērojums ir ieziņots? Atlantam noderētu.


IlzeP 11.jūlijs, 11:24

Pievienoju sarakstam


nekovārnis 11.jūlijs, 11:14

Kaut kas cits.


nekovārnis 11.jūlijs, 10:56

Drīzāk Anastrangalia sanguinolenta tādā, noteikšanai neparocīgā leņķī. P.livida ūsas neveido tādu vizuālu "zāģi", kā arī tā segspārnu gali nav tumši.


Bekuvecis 11.jūlijs, 09:22

Domāju, ka rievainā sānause (P. cornucopiae), bet 100%-īgi drošs neesmu.


Bekuvecis 11.jūlijs, 09:19

Ļoti izskatās pēc tādas sarkstošās mušmires, kurai cepurīte gandrīz pilnībā pazaudējusi gaišās pārslas (tā gadās nebūt ne tik reti ). Izšķīroša pazīme būtu gredzena apakšpuses krāsa, bet to šajos foto neredz.


ekologs 11.jūlijs, 08:50

Melndzeltenā sēņmārīte (Psyllobora vigintiduopunctata).


ekologs 11.jūlijs, 08:48

Zeltmalu airvabole (Dytiscus marginalis).


ekologs 11.jūlijs, 08:46

Miltu melnulis (Tenebrio molitor).


Edgars Smislovs 10.jūlijs, 23:54

Astes spalva pārliecinoši ķīķa, par spārna spalvu nevaru apgalvot.


meiravietis 10.jūlijs, 23:12

Paldies par labojumu!


pustumsa 10.jūlijs, 23:05

Ō. jauna suga pagalmam!


Ilgonis 10.jūlijs, 22:41

Paldies, skaists apaugums izcirtumā/izdegumā


Osis 10.jūlijs, 22:11

Paldies Edgar!!!


AZandovs 10.jūlijs, 21:59

Paldies! Vai audio faila vidū nav dzirdama mazā mušķērāja balss?


Edgars Smislovs 10.jūlijs, 21:31

http://www.putni.lv/hydmin.htm http://www.putni.lv/chrrid.htm


ekologs 10.jūlijs, 21:13

Tumšais apšu koksngrauzis (Rusticoclytus rusticus).


megemege 10.jūlijs, 21:00

Es nepiekritīšu gan , tas ir mazais ķīris. Šis bija stipri mazāks par lielo ķīri.


KrisVi 10.jūlijs, 20:53

paldies par labojumu


Ziemelmeita 10.jūlijs, 20:13

Paldies,Ansi, par labojumiem un sugu noteikšanu.


Ziemelmeita 10.jūlijs, 20:12

Paldies,Amanda, paldies,Edgar! Koku čipste bija dzirdama, tikai pļavas otrā galā.


a.b 10.jūlijs, 19:50

Paldies par info.


BI 10.jūlijs, 18:46

HV - gredz. 16.07.2022. mazulis, atrasts ~6 km no gredz. vietas


pustumsa 10.jūlijs, 17:14

Tā pēc zaļajām kājiņām likās. Paldies!


PutnuDraugsNagļos 10.jūlijs, 16:28

Gadījās tur būt dažas dienas vēlāk atpūtā. Ir kopā ar vismaz 2 jaunajiem putniem. Arī nobildēju.


ekologs 10.jūlijs, 16:21

Mh... Cassida rubiginosa?


Amanda 10.jūlijs, 15:27

varbūt koku čipste


Ziemelmeita 10.jūlijs, 14:27

Pangodiņš Cystiphora sanquinea uz mauragu un pamauragu lapām veido violetas pangas. Sarakstā neatradu.


Osis 10.jūlijs, 12:36

Paldies Amanda!!!


Amanda 10.jūlijs, 12:30

Dzeltenā stērste


Ziemelmeita 10.jūlijs, 12:13

Lapām ir raksturīgā smarža, mazāk izteikta kā saknēm, bet sajust var. Manuprāt baldriānam ir kompaktāka ziedkopa. Šim tāda skraja, kaut gan varbūt tapēc,ka aug pilnīgā noēnojumā.


IlzeP 10.jūlijs, 10:38

Es gan jūtu baldriānu ziediem smaržu.


Ilgonis 10.jūlijs, 09:45

Paldies, man arī tā izskatījās bet nebiju drošs


dziedava 10.jūlijs, 07:03

Paldies, Renāt! :)


ekologs 09.jūlijs, 23:58

Priežu celmu rudais koksngrauzis (Arhopalus rusticus).


meža_meita 09.jūlijs, 23:46

Pa smuko!


meža_meita 09.jūlijs, 23:46

Mīļš paldies, Julita!


meža_meita 09.jūlijs, 23:46

Pati daile :)


meža_meita 09.jūlijs, 23:44

Paldies Marek par allaž visiem kukainīšiem :)


Amanda 09.jūlijs, 23:08

izskatās pēc meža pīļu tēviņiem pēcriesta erpā


Amanda 09.jūlijs, 23:02

izskatās pēc purva tilbītes


VijaS 09.jūlijs, 22:48

Ziedi, manuprāt, ne pēc kā arī nesmaržo. Raksturīgais aromāts ir saknēm.


Ziemelmeita 09.jūlijs, 22:13

Nebija raksturīgās smaržas.


adata 09.jūlijs, 22:11

Vai tik nebūs labi izplaucis baldriāns?


picapica 09.jūlijs, 22:07

Paldies!


nekovārnis 09.jūlijs, 21:50

Šim tas spārnu apakšas krāsojums manuprāt izteikti brūns, tad mātīte. Tēviņiem pelēcīgs. Varbūt redzēts spārnu virspuses krāsojums? Mātītēm brūns. Mazo viršu zilenīšu mātītēm priekšspārnu apakšpusē izteikti baltu plankumu josla gar ārmalu. Te tie plankumi blāvi, kā lielo viršu zilenīšu mātītēm.


Ziemelmeita 09.jūlijs, 21:26

Paldies,Marek!


Irbe 09.jūlijs, 20:42

Jaunie mājas strazdi


Ilgonis 09.jūlijs, 20:35

Tad kad viņš bija sakļāvis tad bija 6 plankumi. Rīt nobildēšu un pielikšu.Paldies par komentāru.


ekologs 09.jūlijs, 19:09

Ceļteku šis nebūs, tam uz spārniem ir 6 sarkani plankumi. Šis būs Amoliņa raibspārnis (Zygaena viciae) vai Sausseržu raibspārnis (Zygaena lonicerae). Manuprāt, pirmais variants, bet Raibspārnis (Zygaena sp.) tas ir :)


Igors 09.jūlijs, 17:52

Paldis


Ivetta 09.jūlijs, 15:20

Paldies, Marek!


Bekuvecis 09.jūlijs, 14:23

Vietnei latvijasdaba.lv sēņu sadaļa ir sen bezcerīgi apsūnojusi. Izveidota pagājušā gadsimta 90. gados, kopš tā laika praktiski nav aktualizēta (vien tehnisko pārkārtojumu gaitā šur tur saputrota). Trūkst jaunajai, uz DNS bāzētajai sistemātikai atbilstošo zin. nosaukumu, tikpat kā nav iekļautas Latvijā mūsu gadsimtā konstatētās sēņu sugas. Ne jau par velti uz latvijasdaba.lv vairs nekur/nekad neatsaucas pat kādreizējie sēņu sadaļas tekstu autori. Ja par par bazīdijsēnēm, tad jāskatās nupat publicētais "Latvijas makroskopisko bazīdijsēņu konspekts"; links uz to atrodams tepat DabasDatos, tam veltītajā rakstā. Ar askusēnēm situācija bēdīgāka: ļoti provizorisks sugu apkopojums figurē tikai kuluāros.


guta7 09.jūlijs, 13:06

Uldi, man sanāca tieši tāpat. :)


ilzuks 09.jūlijs, 12:45

Otrais foto 07.07.2024.


Ziemelmeita 09.jūlijs, 10:14

Paldies,Vija!


Ziemelmeita 09.jūlijs, 10:14

Paldies,Uldi!


Ziemelmeita 09.jūlijs, 10:12

Tā arī būs, cik palasīju aprakstus, tā sanāk.


Ziemelmeita 09.jūlijs, 10:12

Paldies,Uldi, man sistēma nelāva nomainīt sugu.


VijaS 09.jūlijs, 09:46

Pakāje ir balta.


Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2024
© dabasdati.lv
Saglabāts