Currently active users: 375 Observations added today: 5 Total number of observations: 2203211
You have a guest status
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt

Latvijas Dabas fonda tiešraides kameras 2016

2015         2017

Latvijas Dabas fonds 2016. gadā nodrošināja tiešraidi no piecu aizsargājamu putnu – melnā stārķa, jūras ērgļa, zivjērgļa, vistu vanaga un lielā dumpja ligzdām.

 

Forums

Atbalsti projektu

#juraserglis

  

Forums

Atbalsti projektu

#melnaisstarkis

  

Forums

Atbalsti projektu

#vistuvanags

  

Forums

Atbalsti projektu

#zivjerglis

Visas tiešraides kameras vienā logā

Jaunumi

  • 2016. gada tiešraides kameru ligzdošanas sezona – vērtīgi novērojumi un spraigi notikumi, 20.10.2016.
  • Lielā dumpja ligzdā sezona beigusies nemaz tā īsti nesākusies, 28.05.2016.
  • Latvijas Dabas fonds uzsāk tiešraidi no lielā dumpja ligzdas, 20.05.2016.
  • Translācija no zivjērgļu ligzdas Vidzemē, 14.04.2016.
  • Māra Strazda komentārs par mātītes atgriešanos - notikumiem melnā stārķa ligzdā 7.aprīlī, 09.04.2016.
  • Latvijas Dabas fonds aicina sekot līdzi notikumiem vistu vanaga ligzdā, 31.03.2016.
  • Tiešraidē iespējams vērot melno stārķu ligzdu, 24.03.2016.
  • Īsfilma par jūras ērgļa Durberta ģimeni, 10.03.2016.
  • Īsfilma par 2015.gada ligzdošanas sezonu lielā dumpja lizgdā Engures ezerā, 07.03.2016.

  • JŪRAS ĒRGLIS (Haliaeetus albicilla)

    Kamerā vērojamā jūras ērgļu ligzda atrodas Kurzemē, Durbes novadā. Šī ligzdošanas teritorija zināma tikai kopš 2014. gada. Ligzda būvēta vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs. Lauzuma vietai apkārt apauguši vairāki zari, kas veidoja ligzdas būvēšanai piemērotu žākli aptuveni 25 metru augstumā. Kamera uzlikta vienā no galotnes zariem 2015. gada janvāra nogalē. Ligzda interesanta ar to, ka ir būvēta eglē, jo egles jūras ērgļi ligzdošanai izvēlas reti, - šī ir tikai ceturtā līdz šim Latvijā zināmā eglē būvētā ligzda. Aptuveni puse no visām jūras ērgļu ligzdām tiek būvēta priedēs, trešā daļa – apsēs un mazākā skaitā arī bērzos, melnalkšņos un ozolos. Eglēs ligzdas parasti tiek būvētas tieši uz šādām nolauztām galotnēm un parasti atrodas augstu virs zemes.

    2015. gadā šīs ligzdas mātīte Durbe bija gredzenota, kā mazulis ligzdā Igaunijā. Igauņu kolēģi ziņoja, ka šis putns ir gredzenots 1999. gada 18. jūnijā Sāremā salas dienvidu galā, gredzenotājs Veljo Volke. Ērgļu pāra tēviņa Roberta izcelsme mums nebija zināma, jo putns nebija gredzenots. Olas tika izdētas 9. un 12. martā, un, lai gan perēšanas laikā vienu no tām izēda vārna, atlikusī ola izšķīlās un ērgļu pāris sekmīgi izaudzināja vienu mazuli - Durbertu. Vairāk par norisēm ligzdā 2015. gadā var izlasīt šeit vai noskatīties īsfilmu.

    2016. gada sākumā situācija ligzdā ir mainījusies – iepriekšējās sezonas ligzdas saimniece Durbe ir nozudusi (pēdējo reizi ligzdā tā tika redzēta 2015. gada decembra beigās, visdrīzāk devusies uz citiem medību laukiem, jo bija sasniegusi pieklājīgu vecumu) un par ligzdas piederību aizsākās intensīvi konflikti. Tā arī šajā gadā ligzdošana netika uzsākta, tomēr tajā risinājās gana daudz notikumi – jaunu jūras ērgļu mātīšu mēģinājumi uzsākt attiecības ar ligzdas saimnieku Robertu, jauna pāra mēģinājumi uzsākt ligzdošanu, dažāda vecuma jūras ērgļu apciemojumi, kraukļu vizītes u.c. notikumi.

    2016. gada rudenī jūras ērgļu ligzdā īpašuma tiesības ir pieteicis jauns pāris. Abi ērgļi ir gredzenoti - tēviņu 2010. gada vasarā, kā mazuli ligzdā Kurzemē, Kuldīgas pusē, gredzenojis ornitologs Jānis Ķuze (uz kreisās kājas C602, uz labās - Latvia Riga 221), savukārt mātīte ir gredzenota 2009. gadā Lietuvā (gredzena Nr.- B556) Šilutes rajonā, gredzenotājs - Deivis Dementavicius. Ligzdu vērotāji abiem ērgļiem devuši vārdus - Vents un Šiltute. Šobrīd notiek cītīgi ligzdas atjaunošanas darbi, kas vieš cerības uz veiksmīgu ligzdošanas sezonu 2017. gadā!

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (SIA „Rewind”, sistēmas konfigurēšana) un Ģirts Strazdiņš, tās uzturēšanā ir palīdzējuši Māris un Leo no Dabasdati.lv foruma, kā arī Leks van Drongelens (Lex van Drongelen) un un Jelle Lips. Datu pārraidi 4G tīklā nodrošina LMT.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

    Vairāk informācija par jūras ērgli lasāma šeit.


    MELNAIS STĀRĶIS (Ciconia nigra)

    Melnā stārķa ligzda atrodas Zemgalē (reģionā starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi), tā ir būvēta nelielas upītes krastā augošā vecā ozolā. Lai gan ligzda ir atrasta 2013. gadā, par tās iemītniekiem mēs vairāk uzzinājām tikai gadu vēlāk, kad ligzdā tika izaudzināti divi mazuļi. Novērojumi pie ligzdas liecināja, ka abi pieaugušie putni bija bez gredzeniem, tātad par to izcelsmi nekas nebija zināms. 2015. gadā putni ligzdā atgriezās jau marta beigās, kad sāka tās atjaunošanas darbus, veidojot ligzdas vainagu, kā arī šai sugai raksturīgo ligzdas izklājumu no sūnām. Abi putni bija negredzenoti, tomēr apgalvot to, ka tie ir tie paši stārķi, kas ligzdu apdzīvoja gadu iepriekš, mēs nevaram.

    2015. gadā stārķi ligzdoja sekmīgi – lai gan olu perēšanas laikā tie piedzīvoja jūras ērgļa uzbrukumu, kura laikā divas olas tika izmestas no ligzdas, atlikušās divas no izdētajām četrām olām izšķīlās un abi stārķēni izauga un sekmīgi atstāja ligzdu. Viens no jaunuļiem – stārķu meitene Zīļuka tika aprīkots ar satelītraidītāju un tā pārvietošanās ceļiem var sekot līdzi interneta vietnē www.goris.lv, kur tai dots vārds Upene. Vairāk par norisēm ligzdā 2015. gadā var izlasīt šeit.

    2016. gada sezonas sākumā - marta beigās, aprīļa sākumā – melno stārķu tēviņš, nevarot sagaidīt savu partneri, uzsāka attiecības ar jaunu mātīti, tomēr tām nebija lemts ilgs mūžs, jo ligzdā atgriezās īstā saimniece un savu konkurenti izsvieda laukā. Taču tā kā neviens no pieaugušajiem putniem nav gredzenots, nevar droši apgalvot, ka šie bija tie paši putni, kas iepriekšējā gadā. Aprīļa pirmajā pusē ligzdā tika izdētas četras olas, no divām izšķīlās mazuļi, divas - vanckari. 5. augustā abi izaugušie stārķēni uzsāka migrāciju un ligzdā vairs netika redzēti.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (SIA „Rewind”, sistēmas konfigurēšana), Jānis Kažotnieks, Māris Strazds un Torbens Langers (Torben Langer). Datu pārraidi 4G tīklā nodrošina LMT.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.


    VISTU VANAGS (Accipiter gentilis)

    Tiešraidē iespējams vērot vienu no Rīgas pilsētas vistu vanagu ligzdām, kas atrodas pilsētas rūpnieciskajā zonā un ir būvēta papelē. Tā ir atrasta 2013. gadā, kad ligzdu atstāja trīs jaunie putni, savukārt gadu vēlāk ligzdā tika izaudzināti četri mazuļi. Lai gan parasti vistu vanagi uzsāk ligzdošanu 2-3 gadu vecumā, retumis tas notiek jau nepilnu divu gadu vecumā jeb otrajā kalendārajā mūža gadā un tas ir bijis vērojams arī trijos no četriem gadiem, kad mums par šajā ligzdā ligzdojošajiem pāra putniem ir bijusi pieejama informācija. 2013. gadā mātīte bija savā otrajā mūža gadā, savukārt 2015. un 2016. gadā nepilnīgi pieaudzis ir tēviņš, kas ir atšķirams gan pēc mazākā izmēra, gan spalvu tērpa – jauniem putniem ķermeņa apakšpusē ir raksturīgi iegareni raibumi, savukārt pieaugušiem putniem vēderpuse ir klāta ar šķērssvītrām.

    2015. gadā pēc kameras uzstādīšanas tika piedzīvotas tehniska rakstura problēmas, kā rezultātā laika periodā no 3. līdz 14. aprīlim tā nebija pieejama. Olas ligzdā tika iedētas šajā laikā. Diemžēl ligzdošana bija nesekmīga, domājams, tādēļ, ka jaunais tēviņš nespēja perējošajai mātītei nodrošināt barību. Pamestajā ligzdā 8. maijā viesojās vārna, kas olas izēda.

    2016. gadā sistēma ir aprīkota ar citu kameru un mikrofonu, kas nodrošina labāku attēla un skaņas kvalitāti, ir mainīts arī kadrējums, kas tagad nodrošina labāku skatu uz ligzdu. Marta beigās mātīte ligzdā jau pavada salīdzinoši daudz laika, kas varētu liecināt par gatavojošanos olu dēšanai. Šogad ligzdā tika iedētas četras olas, no kurām gan izšķīlās tikai divi mazuļi. Līdz ligzdošanas sezonas beigām ligzdā palika tikai viens mazulis, jo otrs gāja bojā.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (SIA „Rewind”, sistēmas konfigurēšana). Datu pārraidi 4G tīklā nodrošina LMT.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.


    ZIVJĒRGLIS (Pandion haliaetus)

    Ligzda atrodas Vidzemē, zivjērgļu ligzdošanas teritorijā, kas ir zināma kopš 2011. gada. Sākotnēji netālu esošā izcirtumā tika novēroti divi pieaugušie putni un tika atrasts arī iespējamais ligzdas koks – nokaltusi egle, zem kuras bija redzamas nokritušas ligzdas atliekas. Tajā gadā ligzdošana, visticamāk, nav bijusi sekmīga. Tā paša gada rudenī netālu tika uzbūvētā mākslīgā ligzda, ko zivjērgļi aizņēma 2013. gadā, savukārt sekmīga ligzdošana ligzdā tika reģistrēta vēl gadu vēlāk, kad tajā tika izaudzināti trīs mazuļi. 2014. gadā tika konstatēts, ka tēviņš ir gredzenots ar krāsaino gredzenu (sarkanu „E82”), kas ļāva noskaidrot tā izcelsmi – ērglis bija gredzenots kā mazulis ligzdā 2008. gadā 97 km attālumā no šīs vietas. Tas pats putns ligzdā saimniekoja arī 2015. gadā, savukārt 2016. gadā tēviņš ir cits, gredzenots ar sarkanu gredzenu „397”, kas ļauj secināt, ka arī šis ērglis ir Latvijas izcelsmes, šķīlies 2012. gadā 63 km attālumā no šīs ligzdas. Otrs pāra putns (mātīte) nevienā no šiem gadiem nav bijusi gredzenota, līdz ar to tās izcelsme mums nav zināma un nevaram arī būt pārliecināti, vai darīšana visus šos gadus bijusi ar vienu un to pašu putnu. 2015. gadā ligzdā tika izaudzināti trīs jaunie putni - par norisēm ligzdā šajā gadā vairāk varat izlasīt šeit.

    Šogad zivjērglis pirmo reizi pie ligzdas tika novērots jau 29. martā. Nedēļu vēlāk (5. aprīlī) ligzdā tika redzēti divi putni – jau pieminētais tēviņš „397” un īslaicīgi arī mātīte ar melnu gredzenu „JE” (gredzenota Igaunijā 2013. gadā 88 km attālumā no šīs ligzdas). Aprīļa vidū, kad abi ērgļi ir aizņemti ar ligzdas atjaunošanu, mātīte ir bez gredzena – iespējams, ka tā pati, kas te ligzdoja iepriekšējā gadā. 2016. gadā ligzdā izaudzināti trīs mazuļi, no kuriem 1. jūlijā vienu ligzdā nomedīja vistu vanags.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (sistēmas konfigurēšana, SIA „Rewind”), kā arī Aigars Kalvāns un Mārtiņš Kalniņš no AS „Latvijas valsts meži”. Datu pārraidi 4G tīklā nodrošina LMT.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.


    LIELAIS DUMPIS (Botaurus stellaris)

    Lielā dumpja ligzda atrodas niedrājā Tukuma novadā, Pūres pagastā. Ligzdu 2016. gada 11. maijā atrada ornitologi Artūrs Laubergs un Jānis Bētiņš. Atrašanas brīdī ligzdā jau bija pilns dējums – piecas olas. Tiešraide uzsākta 19. maijā, diemžēl jau pēc nedēļas, 25. maijā, tiešraides sezona noslēdzās, jo nakts aizsegā ligzdā bija paviesojusies Amerikas ūdele un izēdusi visas piecas olas. Amerikas ūdele (Neovison vison) ir viena no zināmākajām ligzdojošo ūdensputnu ligzdu postītājām.

    Vairāk par lielo dumpi lasi šeit.

    Tiešraides kameras darbību nodrošina Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Engures ezera dabas parka fondu un tā vadītāju Robertu Šiliņu projekta COASTLAKE LIFE12 NAT/LV/000118 ietvaros.

    Tiešraides kameras darbību izveidot palīdzēja Jānis Ķuze, novērošanas sistēmu pie ligzdas uzstādīja Jānis Reihmanis, Roberts Šiliņš un Artūrs Laubergs. Jānis Rudzītis no SIA „Rewind” nodrošina sistēmas konfigurēšanu un uzturēšanu. Datu pārraidi 4G tīklā nodrošina LMT.

    Projektu “Lielā dumpja biotopa atjaunošana divos piekrastes ezeros Latvijā” (LIFE COASTLAKE) finansiāli atbalsta Eiropas Komisijas LIFE+ programma un līdzfinansē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF).

    Ligzdā notiekošajam iespējams sekot un to komentēt Dabasdati.lv forumā

     

    2015. gada sezona


    ATBALSTĪTĀJI

     

    Datu pārraide: 

      

    Finansiālais atbalsts, 4G rūteri:

     

     

     

    Sistēmas konfigurēšana:

    Jānis Rudzītis, SIA „Rewind”


    PRIVĀTI ZIEDOTĀJI

     

     

     

    Projekts COASTLAKE:                                     

     

    Projekts COASTLAKE:                                   

    Projekts COASTLAKE:                    

     

     

    Recent reports
    Columba livia f. domestica - 2025-07-12 finesse
    Apus apus - 2025-07-12 finesse
    Phylloscopus trochiloides - 2025-07-12 Edgars Smislovs
    Oriolus oriolus - 2025-07-12 EL
    Cerambycidae sp. - 2025-07-11 Arturidzhan
    Asio otus - 2025-07-11 Tihomirova
    Vespertilionidae sp. - 2025-07-11 megemege
    Unknown
    Ignotus
    @ Ziemelmeita
    Recent comments on observations
    V_Ilze 12.jūlijs, 00:39

    Foto neskaidrs, jo fotogrāfēts no uzņemta video,,bet var redzēt divus pieaugušus laukirbju putnus ar mazajiem cālīšiem.


    Ivetta 11.jūlijs, 22:27

    Paldies, Marek!


    Ziemelmeita 11.jūlijs, 19:16

    Paldies, Marek!


    adata 11.jūlijs, 19:15

    Mazais mārsils.


    Ziemelmeita 11.jūlijs, 19:15

    Paldies, Lilita!


    nekovārnis 11.jūlijs, 16:58

    Iespējams Opesia grandis


    mufunja 11.jūlijs, 15:56

    Meitenes, šī ir viņa:)


    nekovārnis 11.jūlijs, 15:39

    Manuprāt Potosia cuprea


    nekovārnis 11.jūlijs, 15:09

    Manuprāt Araneus angulatus tēviņš


    Karmena 11.jūlijs, 12:07

    Paldies par sugas noteikšanu, Uģi!


    dziedava 11.jūlijs, 11:07

    Vēl var ielikt lielajā FB grupā un pajautāt D.Ļeontjevam


    dziedava 11.jūlijs, 10:46

    Ja paspaidot izšķīst, nevis ir recekļains (no foto nevar droši saprast), tad varētu būt kāda ragainīte Ceratiomyxa sp.


    dziedava 11.jūlijs, 10:45

    Lai droši noteiktu, par jaunu, būtu jāvēro attīstība.


    dziedava 11.jūlijs, 10:41

    Marina, es saprotu, ka par šo ir hipotēze Lycogala alisaulianovae. Tā ir aprakstīta "jau" 2023. gadā, jāmeklē raksts "Fifteen new species from the myxomycete genus Lycogala", tur ir labi foto. Nav laika iedziļināties rakstā, bet attēli ir līdzīgi, jā! Un sporu masa ar laiku maina krāsu, tāpēc no zilas varētu kļūt šāda pelēkzila. Vajadzētu rūpīgi izlasīt visu rakstu un parametrus, varbūt izdotos pierādīt, būtu izcili! :))


    ekologs 11.jūlijs, 10:31

    Lēcējzirneklis (Evarcha falcata).


    ekologs 11.jūlijs, 10:28

    Vilkzirneklis (Acantholycosa lignaria).


    ekologs 11.jūlijs, 10:25

    Koksngrauzis (Stictoleptura maculicornis).


    IlzeP 10.jūlijs, 22:16

    Paldies par skaidrojumu!


    adata 10.jūlijs, 22:16

    Tāpēc gaidu Marinas mikroskopiju. Tā krāsa tāda raksturīga, koksne iekrāsojas, nezinu, vai kādai vēl ir tāda.


    guta7 10.jūlijs, 22:16

    Šogad bija ziedos, ir zilganā brūnkāte.


    Ance.p 10.jūlijs, 22:03

    Manuprāt, bija meža. Vairākas dienas klausījos, bija gan lauku, gan meža. Mana ome (nodarbojusies jaunībā ar ornitoloģiju) arī domāja, ka meža.


    Lemmus 10.jūlijs, 21:52

    Fantastiski!Apsveicu!


    Mitslanevx 10.jūlijs, 21:28

    Sams Silurus glanis


    Mitslanevx 10.jūlijs, 21:23

    Trīsadatu stagars Gasterosteus aculeatus


    Mitslanevx 10.jūlijs, 20:30

    Šī ir salate Leuciscus aspius


    dziedava 10.jūlijs, 19:13

    Iveta, man ar tā šķiet. :) Tik par kausiņu no šādas stadijas nevar zināt.


    adata 10.jūlijs, 17:32

    Man ir doma, ka būs tīklotā lākturīte.


    Ziemelmeita 10.jūlijs, 13:23

    Paldies, Lilita!


    Mari 10.jūlijs, 11:33

    Paldies, Marek! Jā, priekškrūšu vairogs bija gana matains :) Ar šo Anastrangalia atšķiršanu neiet viegli...


    nekovārnis 10.jūlijs, 09:55

    Droši vien arī S.melanura, bet drošībai tēviņiem jāredz vēders.


    nekovārnis 10.jūlijs, 09:50

    Šis manuprāt Anastrangalia dubia reyi. Šķiet saskatu dzeltenīgus matiņus uz segspārniem un priekškrūšu vairoga augšpuse arī diezgan mataina.


    kamene 10.jūlijs, 09:21

    Paldies, Renāte!


    Mari 10.jūlijs, 09:06

    Šķiet, ka varētu būt Anastrangalia sanguinolenta .


    zane_ernstreite 09.jūlijs, 23:03

    Paldies, Marek, par noteikšanu!


    zane_ernstreite 09.jūlijs, 23:02

    Nupat pret vakaru acis no datora raibas bijušas, ka šo varēju sajaukt… Paldies, Marek!


    Ivetta 09.jūlijs, 22:46

    Paldies, Marek, par visiem noteiktajiem! :)


    meža_meita 09.jūlijs, 22:41

    C.norvegica raksturīgi inficēti lapoņi, kas rezultējas kā sarkani pleķīši, bet tas ir uz zvīņām - lapoņa, nevis podēcijiem.


    meža_meita 09.jūlijs, 22:36

    Šad un tad abas sugas var jukt, bet vītolu kalīcijai nav raksturīgs dzeltenīgs un graudains laponis un tā naug tik drukna, dūšīga, saliekusies.


    Ziemelmeita 09.jūlijs, 22:20

    Paldies,Marek!


    zane_ernstreite 09.jūlijs, 22:18

    Marek, un man taču likās, ka nav skujkoku sarkanais un ir Etorofus pubescens, bet pati nošaubījos!!! Paldies!


    nekovārnis 09.jūlijs, 22:18

    Līdzīgi ir :) Etorofus pubescens priekškrūšu vairogs aizmugurējā daļā stipri paplatinās. Stictoleptura rubra tēviņiem priekškrūšu vairoga malas aizmugurējā daļā daudz maz paralēlas.


    megemege 09.jūlijs, 22:07

    09.07.2025. Noejot garām ligzdai mežā dzirdami saucieni. 2 jaunie klijāna mazuļi laidelējas pa mežu no ligzdas līdz pļavai un atpakaļ.


    zane_ernstreite 09.jūlijs, 22:05

    Es viņus vienmēr jaucu...


    nekovārnis 09.jūlijs, 22:01

    Šis drīzāk pēc kāļu balteņa izskatās. Neesmu gan drošs ar tādiem gaišiem.


    mufunja 09.jūlijs, 21:57

    Iveta,Julita,paldies.


    dziedava 09.jūlijs, 21:00

    Jā, Iveta! :)


    ekologs 09.jūlijs, 20:43

    Monochamus urussovi. Vairodziņš pilns.


    Ivetta 09.jūlijs, 20:12

    Paldies, Artur!


    ekologs 09.jūlijs, 20:01

    Monochamus sutor


    adata 09.jūlijs, 19:58

    Kaustīklotā lākturīte, cribraria cancellata var. fusca? Meridiānu tīklojums ar kausiņu.


    adata 09.jūlijs, 19:50

    Pirmā doma Jums bijusi pareizāka. Mantija ir vienkrāsaina, pēdai arī redz baltu joslu pa vidu, tātad tumšais.


    dziedava 09.jūlijs, 19:43

    Jā, Iveta, gan jau bija dusmīgs uz mani. Un pārliecinājos, ka gļotsēņprāt, tā kastīte nemaz tik hermētiska nav. ;))


    ekologs 09.jūlijs, 19:34

    Skābeņu-vīgriežu ornamentblakts (Coreus marginatus).


    adata 09.jūlijs, 19:33

    Nu, kuram gan patīk dzīvošana sprostā!


    ekologs 09.jūlijs, 19:28

    Sprakšķis (Selatosomus cruciatus).


    DaceK 09.jūlijs, 18:46

    Paldies par noteikšanu


    IlzeP 09.jūlijs, 18:30

    Alda, varbūt vari atsūtīt foto e-pastā?


    IlzeP 09.jūlijs, 18:19

    Foto atkārtojas


    IlzeP 09.jūlijs, 18:16

    Domāju, ka kāda zīdītāja pārtikas krājumi


    IlzeP 09.jūlijs, 18:14

    Šķiet, ka saskatīju :)


    anthicus 09.jūlijs, 18:03

    Koksngrauzis Spondylis buprestoides


    IlzeP 09.jūlijs, 17:59

    Būtu pievienota bilde no kameras, varētu ielikt ceturkšņa pārskatā :)


    mufunja 09.jūlijs, 17:20

    Varbūt. Es vēl neesmu saticis nevienu rozā.


    dziedava 09.jūlijs, 17:01

    Mans vākums no rīta no aizvērtas kastītes bija vnk aizbēdzis :DD


    adata 09.jūlijs, 16:51

    Varbūt rozīgais ragansviests?


    IlzeP 09.jūlijs, 16:16

    Varbūt foto var nomainīt?


    Zigurds Krievans 09.jūlijs, 11:29

    Jā, ar lielu aizturi pievienojās. Paldies par noteikšanu:)


    Latvju_zēns 09.jūlijs, 10:07

    Pāvs. Torņu cīņu laikā vismaz 1 putns bļāva un bija novērojams īpašumā ezera ZR galā


    IlzeP 09.jūlijs, 09:00

    Audio fails ir pievienojies.


    adata 09.jūlijs, 07:53

    Iespējams, ka papagaiļu pumpurīte. Šādiem pusgataviem ir vērts paņemt paraudziņu, kaut nelielu, lai pavērotu, kā mainās forma un krāsa, tad jau noteikšana drošāka.


    Zigurds Krievans 09.jūlijs, 00:19

    Neļauj pievienot audio failu. Izmeta error message ka var ne garāku par 1 min, kaut gan īsāks. Vēleiz mēģinot pievienot, saka ka tāds jau ir sistēmā. Neredzu ka būtu pievienojies.


    dziedava 09.jūlijs, 00:13

    Kastītē palika parasti balts. Nezinu, ko domāt.


    dziedava 09.jūlijs, 00:12

    Un viss palīdis apakšpusēs


    Zigurds Krievans 09.jūlijs, 00:05

    Varbūt kaut kāds rufinus vai vulpinus ?


    CerambyX 08.jūlijs, 22:54

    Varbūt Myrmosa atra


    VijaS 08.jūlijs, 21:37

    Pēdējie divi foto - nākamajā vakarā.


    VijaS 08.jūlijs, 21:35

    Pēdējais foto - nākamajā vakarā.


    VijaS 08.jūlijs, 21:08

    Dekoratīvi :D


    Lemmus 08.jūlijs, 19:38

    Paldies,Marek!


    dziedava 08.jūlijs, 15:08

    Plazmodijs, jāvēro


    dziedava 08.jūlijs, 14:34

    Domā, ka no pagājušā, sēnes iekonservēja :)


    ekologs 08.jūlijs, 14:09

    Jūlijvabole (Anomala dubia).


    IlzeP 08.jūlijs, 12:55

    Sēne?


    Ivetta 08.jūlijs, 09:05

    Paldies, Uģi!


    ekologs 08.jūlijs, 08:42

    Grūti saprast, iespējams, ka kādas ērcītes (Acari sp.).


    ekologs 08.jūlijs, 08:36

    Sprakšķis (Ampedus sp.), iespējams, A. nigrinus.


    ekologs 08.jūlijs, 08:30

    Es teiktu, ka meža bambals (Anoplotrupes stercorosus). Pavasara bambalim (Trypocopris vernalis) segspārni ir tādi gludāki un spīdīgāki, bez izteiktām rievām.


    ekologs 08.jūlijs, 08:24

    Sprakšķis (Agrypnus murinus).


    Mari 07.jūlijs, 21:52

    Pievienoju vienu 7. jūlijā tapušu foto (5.) Dažām jau saskatāms virsmas raksts.


    VijaS 07.jūlijs, 21:16

    Tā arī nesapratu, vai svaiga, vai no pagājušā rudens zem mizas saglabājusies.. :)


    dziedava 07.jūlijs, 20:50

    Sporas vilkpienainēm ļoti līdzīgas, gaišas, nezinu, vai no tā ko var noteikt. Te svarīgs ir virsmas raksts, perīdija mikroskopija, kapilīcija (ko grūti saprast) mikroskopija


    IlzeP 07.jūlijs, 20:30

    Paldies!


    Mari 07.jūlijs, 20:09

    Gaidu, kad varēs apskatīt sporas, nevaru saprast kurā brīdī tās būs pietiekoši nobriedušas :)


    Ziemelmeita 07.jūlijs, 20:05

    Paldies,Lilita!


    dziedava 07.jūlijs, 19:53

    Jauns plazmodijs, sugu tādā stadijā nevar noteikt. Būtu jāvēro, kā attīstās, kas izaug.


    dziedava 07.jūlijs, 19:52

    Man sen nav redzēti


    dziedava 07.jūlijs, 19:51

    Dažas koniskas, dažas apaļas, man bija līdzīga. Kad būs laiks, jāpastudē jaunais Ļeontjeva raksts, ātri pārskrienot šķita, ka līdzīga suga ir statp jaunaprakstītajām. Tagad neesmu mājās, nevaru apskatīt.


    IlzeP 07.jūlijs, 19:39

    Vai foto no kameras būtu iespējams pielikt?


    Mari 07.jūlijs, 19:16

    Sīkas apm. 1,5-2 mm, uz stipri satrūdējušas un izmirkušas nelielas bērza kritalas. 1.,.2 foto 2.jūjijā; 3., 4. foto no paraudziņa 3. jūlijā.


    Ziemelmeita 07.jūlijs, 19:07

    Paldies,Marek!


    Ziemelmeita 07.jūlijs, 19:06

    Paldies,Inese un Ilze!


    Aleksejs 07.jūlijs, 19:01

    Vakar vakarā tieši tur dzirdēju viņu, tad varbūt uzturas lokāli.


    Mo 07.jūlijs, 18:49

    Partenopes?


    enesija 07.jūlijs, 17:48

    Lycosidae Pardosa sp.


    enesija 07.jūlijs, 17:47

    Linyphiidae


    nekovārnis 07.jūlijs, 16:54

    Izskatās ka Stenurella sp. tēviņš. Ja vēders pelēks - S.melanura, ja oranžs - S.bifasciata.


    nekovārnis 07.jūlijs, 16:42

    Noslinkoju paskatīties :) Spīdīgs ir, pēdas (tarsi) varēja būt gaiškas. Ielikšu pagaidām kā sp.


    anthicus 07.jūlijs, 16:34

    Saperda scalaris


    Ziemelmeita 07.jūlijs, 15:57

    Paldies,Lilita!


    ekologs 07.jūlijs, 15:14

    Smecernieks (Cionus sp.).


    ekologs 07.jūlijs, 15:11

    Jā, tie abi ļoti līdzīgi...


    IlzeP 07.jūlijs, 15:02

    Kaut kas nav labi ar novērošanas datumu.


    W 07.jūlijs, 13:53

    Vai tas varētu būt Cionus thapsus? Sarakstā neatradu.


    CerambyX 07.jūlijs, 13:45

    Drīzāk Prionychus melanarius, manuprāt.


    IlzeP 07.jūlijs, 12:34

    Noskaidrošu, vai nav kāds sinonīms


    nekovārnis 07.jūlijs, 11:41

    Paldies par info :)


    bitene 07.jūlijs, 11:09

    Varbūt Kāpurmuša Cylindromyia interrupta?


    Ivetta 07.jūlijs, 10:22

    Paldies, Artur!


    IlzeP 07.jūlijs, 10:15

    Vai šis ir dublikāts novērojumam ar foto (https://dabasdati.lv/lv/observation/fokse0koq7qbt5b0e2th0a0ou4/), dzēšams?


    nekovārnis 07.jūlijs, 09:42

    Salix sp. arī sugas ēdienkartē. https://coleonet.de/coleo/texte/chrysomela.htm


    nekovārnis 07.jūlijs, 09:40

    Vismaz imago Chrysomela populi - melni segspārnu gali.


    nekovārnis 07.jūlijs, 09:31

    Iespējams ir M.variegatus


    kamene 07.jūlijs, 09:05

    Paldies, Uģi. Rūsas sēne Puccinia asarina - nav sarakstā.


    W 07.jūlijs, 07:10

    Artur, paldies:)


    ekologs 07.jūlijs, 07:06

    Vairogblakts (Eurydema oleracea).


    ekologs 07.jūlijs, 07:04

    Lapgrauzis (Smaragdina sp.).


    ekologs 07.jūlijs, 06:55

    Smecernieks (Phyllobius sp.).


    ekologs 07.jūlijs, 06:47

    Zaļā vairogvabole (Cassida viridis).


    ekologs 07.jūlijs, 06:45

    Koku vairogblakts (Pentatoma rufipes).


    ekologs 07.jūlijs, 06:38

    Dārza vabole (Phyllopertha horticola).


    ekologs 07.jūlijs, 06:28

    Koksngraužveida praulvabole (Pseudocistela ceramboides).


    ekologs 07.jūlijs, 06:22

    Manuprāt, melnā praulvabole (Prionychus ater).


    ekologs 07.jūlijs, 06:17

    Skrejvabole (Carabus nemoralis).


    Mežirbe777 07.jūlijs, 02:20

    Beidzot tiku pārskatīt bildes un arī ievākto paraugu ar 40x lupu. Jāpiekrīt, ka diži gļotsēniski neizskatās. Tā notiek, kad no galvas zina tikai pētāmo substrātu, bet ne paša potenciāli atrodamā objekta izskatu :D Vieta šķita perspektīva sugai, jāatgriežas un jāmeklē kamēr atrodas, ja lietus nebūs ieviesis dižas korekcijas.


    zemesbite 06.jūlijs, 23:41

    Paldies, Uģi!


    Kiwi 06.jūlijs, 21:40

    Paldies, Uldi!


    Kiwi 06.jūlijs, 21:40

    Paldies, Marek!


    Kiwi 06.jūlijs, 21:39

    Paldies, Uģi!


    Ansis 06.jūlijs, 18:34

    Bez foto šo noteikt nevarēs.


    dziedava 06.jūlijs, 14:39

    Gļotsēnes nemēdz būt ar šādu konsistenci. Pataustot tā neizšķīstu, neizjuktu. Tā ir sēne.


    Ivetta 06.jūlijs, 11:09

    Paldies, Uģi!


    dziedava 06.jūlijs, 09:30

    Bet, jā, piebildīšu, ka nodevu paraugu, jo man bija aizdomas, ka tā nav paša Ļeontjeva pēc foto noteiktā suga, es iebildu, ka mana ir citādāka :)). Tas arī tika pierādīts sekvencējot. :))


    dziedava 06.jūlijs, 09:27

    Raivo, godīgi sakot, nezinu, nav prātā tāds gadījums :). Biju domājusi par to, ka vispār jau latvieši ir atraduši sugas, kas aprakstītas kā jaunas, zinu, ka uz atsegumiem augošā sūna - mēlītes sīkvijzobe Tortula lingulata - ir aprakstīta pēc Latvijas parauga, bet tas bija sen :) (1880). Konkrēti Dabasdatu aspektā nebiju domājusi. Tagad jau zinātnē ir vairāk iespēju un jaunu sugu aprakstīšana vairs nav tik ekskluzīva lieta kā pagātnē. Konkrētajā gadījumā trāpījos ar pareizo paraugu pareizajā vietā (gļotsēņu kongresā), kur man bija iespēja to nodot personīgi Ļeontjevam.


    Mežirbe777 06.jūlijs, 03:27

    Šis sanāk pirmais DD novērojums kādai sugai, kura recenzētā publikācijā aprakstīta kā jauna, vai arī iepriekš ir bijis tāds precedents? Ja jā, tad tas tikai kārtējo reizi pierāda vietnes neatsveramo lomu dabas vērtību izpētē valstī :)


    Vīksna 05.jūlijs, 23:10

    Paldies !


    Mari 05.jūlijs, 22:49

    Paldies, Julita! :)


    Mari 05.jūlijs, 22:16

    Jā, tas ir vecais labais milimetru papīrs :)


    Vīksna 05.jūlijs, 21:28

    Atstāto apšu puduri cirsmā (varbūt pat ligzdu vieta), vējš visu izgāzis.


    Vīksna 05.jūlijs, 21:13

    Zāģēta egļu audze ar vēl šo to tur bija, un vēl kāda egle blakus palikusi, cirsmā nelieli ozoli atstāti.


    laumae 05.jūlijs, 21:09

    No stipri vējainās pievakares šis bija vienīgais skaidrais portretējums, bet diezgan droši atceros, ka bija S.melanura. Mana pirmā S.bifasciata vēl gaida kaut kur Zemgalē ;]


    Vīksna 05.jūlijs, 21:04

    Tomēr cits. Paldies !


    Vīksna 05.jūlijs, 20:47

    Paldies !


    nekovārnis 05.jūlijs, 20:19

    Šim nav vēl kāds foto citā rakursā, lai mātīti labāk var saskatīt. Tāda aizdomīga (S.bifasciata?), bet varbūt tikai tāds apgaismojums :)


    Ziemelmeita 05.jūlijs, 20:15

    Paldies,Marek!


    dziedava 05.jūlijs, 19:27

    Rūtiņas garums ir 1mm?


    IlzeP 05.jūlijs, 18:25

    Paldies, Uģi, par naktstauriņiem!


    Vīksna 05.jūlijs, 16:54

    Paldies !


    CerambyX 05.jūlijs, 15:57

    Gan jau rūsas sēne Puccinia asarina


    CerambyX 05.jūlijs, 15:51

    Jā, gan jau Globiceps flavomaculatus,


    zemesbite 05.jūlijs, 13:00

    Paldies, Uģi!


    zane_ernstreite 05.jūlijs, 12:08

    Paldies, Marek, par precizējumiem!


    Aceralba 05.jūlijs, 11:04

    Paldies!


    Aceralba 05.jūlijs, 11:04

    Paldies!


    Aceralba 05.jūlijs, 11:03

    Paldies!


    Filips Bobinskis 05.jūlijs, 09:32

    Vai kāda no Globiceps?


    Ivetta 05.jūlijs, 09:04

    Paldies, Uģi, par veltīto laiku visiem noteiktajiem!


    Ziemelmeita 05.jūlijs, 07:47

    Paldies,Uģi, par visiem labojumiem un precizējumiem.


    dziedava 05.jūlijs, 07:32

    Paldies, Uģi!


    zane_ernstreite 05.jūlijs, 07:08

    Un paldies, Uģi, par visiem sprakšķu utt. precizējumiem/noteikšanu!


    zane_ernstreite 05.jūlijs, 07:03

    Un tak likās pašai sākumā, ka brūnvālīšu... Paldies, Uģi!


    KM 05.jūlijs, 00:57

    Paldies, sadalīšu divos novērojumos


    CerambyX 05.jūlijs, 00:41

    Drīzāk Coelioxys conica


    CerambyX 05.jūlijs, 00:27

    Šādi zaļi spīdīgie 3 ārēji līdzīgas sugas (aureolus, hypochaeridis, sericeus).


    CerambyX 05.jūlijs, 00:20

    Vēdera krāsu neredz, bet drīzāk otra suga (Anogcodes melanurus)


    CerambyX 05.jūlijs, 00:16

    Otrajā attēlā - parastais pļavraibenis


    adata 04.jūlijs, 20:43

    To vēl nesaprotu, pēc kādām pazīmēm atšķirt uz aci lampītes no lākturītēm.


    ER 04.jūlijs, 20:42

    Ligzdojošās zaļās vārnas ar baltiem gredzeniem "DD" un "HV" ir man jau zināmais pāris, ko pie ligzdas vairs nevajadzētu traucēt. Abi gredzenoti kā mazuļi pie Silakroga, attiecīgi 2018. un 2022. gadā. Citu putnu gredzeni tuvākajā apkārtnē gan šogad nav nolasīti, tā ka ziņas par tiem būtu ievērojami vērtīgākas.


    Ivars Leimanis 04.jūlijs, 20:36

    Lieliski! Laba ziņa, ka nav pavisam pie mums izzudis! Apsveicu ar atrašanu! Uz kā aug? Uz oša? Uz jauna (kāds D)? Cik augstu? Cik cm2 ķērpja laukums?


    Amanda 04.jūlijs, 20:18

    Mājas strazds


    Amanda 04.jūlijs, 20:15

    Izskatās pēc meža tilbītes


    aer 04.jūlijs, 19:43

    Jā, tur bija cits strazds!


    ekologs 04.jūlijs, 17:58

    Uģi, paldies!


    IlzeP 04.jūlijs, 17:03

    Šis foto jau bija pievienots iepriekšējam novērojumam.


    ekologs 04.jūlijs, 16:40

    Mh... Tāds neliels, Hydrophilus caraboides?


    adata 04.jūlijs, 15:57

    Vai šai var būt cits sugas variants, sašaubījos, jo ļoti sīka, lasīju, ka jābūt 2,5-5mm, šai pat nav divu.


    zane_ernstreite 04.jūlijs, 15:47

    Paldies, Ilze! Biju šodien tajā vietā skatīt vaboles un viena no naktsvijolēm vēl nebija noziedējusi. Nobildēju ziedkopu detalizētāk (pievienoju fotogrāfiju). Jā, pēc raksta redzu - tiešām zaļziedu!


    adata 04.jūlijs, 15:44

    Kritala atradās ēnainā vietā, zem papardēm.


    Wiesturs 04.jūlijs, 12:53

    Pilnīgi noteikti nav mazais vakarsikspārnis, kurš, pirmkārt, ir Latvijā ekstrēmi rets un, otrkārt, varētu būt sastopams tikai pašā LV dienvidu daļā. Nemaz nerunājot par tādiem sīkumiem, ka tas arī izskatās pilnīgi savādāk :) Ja nav zināma suga, Dabasdatos ir opcija "sikspārnis (nenoteikts)" (tāda šeit ir arī daudziem citiem radījumiem, kas nespeciālistam nav viegli nosakāmi). Rakstīt "Nenoteikts" ir ievērojami labāk, nekā minēt un norādīt nepareizu sugu.


    Mežirbe777 04.jūlijs, 12:01

    Vienkārši kolosāls nosaukums. Smaids pa visu seju :D


    IlzeP 04.jūlijs, 11:03

    Vai šeit nav kļūda sugas izvēlē?


    IlzeP 04.jūlijs, 10:44

    Valda Pilāta komentārs: "Aizdomīgi melns (kā pogainais), bet tā kā nekādas sugu raksturojošas pazīmes nav saskatāmas, iesaku norādīt kā nenoteiktu roni."


    ML 04.jūlijs, 10:27

    Āmen.


    Ivetta 04.jūlijs, 10:21

    Paldies, Mārtiņ!


    IlzeP 04.jūlijs, 10:00

    Pazīmes nav saskatāmas, apraksta trūkst (Jāņa Ozoliņa komentārs).


    IlzeP 04.jūlijs, 09:58

    Atgādinājums no Jāņa Ozoliņa, ka vilka pēdām vajadzētu fotogrāfēt arī pēdu virkni. Vajadzētu arī mērogu.


    IlzeP 04.jūlijs, 09:56

    Kārtējais atgādinājums no Jāņa Ozoliņa, ka vilka pēdām vajadzētu fotogrāfēt arī pēdu virkni. Lielo suņu pēdas mēdz būt dažādas...


    IlzeP 04.jūlijs, 09:54

    J. Ozoliņš neatzīst par pierādītu.


    IlzeP 04.jūlijs, 09:53

    Aļņa vai brieža zobu pēdas (Jāņa Ozoliņa komentārs).


    IlzeP 04.jūlijs, 09:51

    J.Ozoliņš neatzīst par pierādījumu.


    IlzeP 04.jūlijs, 09:48

    Jāņa Ozoliņa komentārs: "Tas gaišais apmatojums uz kājām ir mulsinošs, bet galva kā meža tomēr."


    Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
    Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2025
    This site is supported by the European Union through European Social Fund within the project “Advocacy of public interests for conservation of biological diversity” implemented by the Latvian Fund for Nature. The subactivity is administered by the State Chancellery in cooperation with the Society Integration Fund.
    Saved