Aktīvie lietotāji: 264 Šodien ievadītie novērojumi: 49 Kopējais novērojumu skaits: 2141167
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt
Rakstu arhīvs
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
Atskats uz blaktīm Dabasdati.lv 2021. gadā
Pievienots 2022-03-27 20:23:46

Lai arī kukaiņu vērošanas sezona jau bija sākusi uzņemt apgriezienus, tomēr atkal laika prognozēs iezīmējas vēsāks periods - šis ir piemērots brīdis, lai beidzot atskatītos uz to kā mums Dabasdatos gājis iepriekšējā gadā! Es, protams, šoreiz runāšu atkal par sev tik mīļajām blaktīm (Heteroptera) - un ir patiess prieks joprojām redzēt, ka šajā visai apjomīgajā "cīņā" ar Latvijas blakšu faunas izzināšanu, es neesmu viens - Dabasdati.lv lietotāju pienesums ir pat ļoti ievērojams jau trešo gadu pēc kārtas! Bet par visu pēc kārtas.


2021. gadā ziņoto blakšu novērojumu (ieskaitot līdz sugām nenoteiktos sp.) izkārtojums gada laikā pa mēnešu dekādēm.

2021. gadā ziņotāju aktivitāte  bijusi tuvu identiska 2020. gadam - saņemti 3708 ziņojumi (ieskaitot līdz sugai nenoteiktus novērojumus)! Gadu iepriekš - 3730. Pirmajā vietā joprojām ir 2019. gads, kad bijuši 3987 ziņojumi, taču kā redzams vēl nevienā gadā nav pārsniegta 4000 ziņojumu robeža. Varbūt šogad? Protams, kvantitāte ir laba lieta, bet svarīga ir arī ziņojumu kvalitāte. Kā jau iepriekš rakstīts (tiem, kas nav lasījuši 2020. gada pārskatu - saite ŠEIT), tad blakšu noteikšana pēc foto var būt sarežģīta un nereti pat neiespējama, tāpēc ir tikai normāli, ja kāda daļa novērojumu paliek nenoteikti līdz sugai. 2021. gadā uz doto brīdi šādi novērojumi ir 364 jeb gandrīz 10% no kopējā novērojumu skaita, kas ir aptuveni līdzvērtīga proporcija kā citos gados (+ ejot laikam un krājoties pieredzei, šīs nenoteiktās sugas mēdz arī tapt noteiktas, tāpēc šī statistika varbūt nav tā pati svarīgākā) - tātad kvalitāti neesam zaudējuši! Gada griezumā novērojumi izkārtojas ļoti tradicionāli - ar varbūt nedaudz mazāku vēla rudens/ziemas sākuma aktivitāti ziemojošo blakšu meklēšanā. Interesants šķiet izteikts novērojumu kritums aprīļa pēdējā dekādē, kas šķietami ir skaidrojams ar nelabvēlīgiem laika apstākļiem (aprīļa beigās bija nokrišņiem bagātas dienas, pat ar slapju sniegu un vēsas naktis).


2021. gadā novēroto sugu skaits individuālā vērtējumā. Tumšākais skaitlis - noteiktās sugas, gaišākais skatlis - līdz sugai nenoteikto ģinšu ziņojumi (piemēram, 12 Lygus sp. novērojumi skaitās kā 1).  

Lai arī blakšu vērošanā netiek likts izteikts uzsvars uz sacensību garu (kā tas, piemēram, bija Tauriņu Vērošanas akcijās), tomēr intereses pēc jāapskata arī 2021. gada ziņotāju individuālais TOPs. Uģis Piterāns šoreiz tīri komfortabli saglabāja vietu augšgalā - tomēr, lai arī rezultāts virs 300 sugām ir vērtējams kā ļoti labs, visai tālu palika kārotā 400 sugu robeža. Topa otrajā vietā arī šogad ir Kārlis Freibergs ar 172 sugām - atzīmēšanas vērts ir fakts, ka tās visas novērotas pirmo gada 6 mēnešu laikā līdz jūnija beigām, kas, ņemot vērā arī atrasto interesanto sugu daudzumu, ir izcils rezultāts. Trešo un ceturto vietu matemātiski šķīra tikai 2 sugas - Marekam Ieviņam 123, bet Laurai Taubei 121 suga. Ņemot vērā gan, ka abiem uz doto brīdi ir vairāk kā 10 nenoteiktu sugu ziņojumi, tad man personīgi šķiet, ka abu veikums 2021. gadā būtu vērtējams principā līdzvērtīgi. Bet matemātika ir matemātika - līdz sugai noteiktu vienību Marekam šoreiz bija par divām vairāk. Šie minētie četri vērotāji arī šogad bija vienīgie, kas pārsniedza 100 sugu robežas. No pārējā TOP-10 vēl atsevišķi vēlos izcelt Kristīni Pokratnieci un Māri Lukstiņu, kuri abi savus pirmos blakšu ziņojumus Dabasdatos bija ziņojuši vien 2020. gadā, bet 2021. gadā jau ir spējuši ielauzties ziņoto sugu TOP-10. Jāpiezīmē, ka Kristīnes blakšu (un ne tikai) ziņojumi ir sevišķi vērtīgi, jo pārsvarā tiek veikti Latgales reģionā, kas tradicionāli kukaiņu ziņojumu kontekstā ir "baltais plankums" jeb maz izpētīta teritorija.


Visā Dabasdati.lv pastāvēšanas vēsturē ziņoto sugu skaits jeb tā dēvētie "mūža saraskti". Sarakstā visi kas pārsnieguši 50 sugu robežu. Protams, ja kādam ir arhīvos vēl kādas sugas, kas nav ziņotas arī no agrākiem gadiem - laipni aicināti pievienot.

Otrs tops, ko pirmo reizi skatījām pagājušā gada pārskatā ir Dabasdati.lv ziņoto blakšu sugu Mūža Saraksts. Šajā sarakstā skaitītas ir tikai līdz sugai noteiktie ziņojumi - "sp." šeit es neņemu vērā, tāpēc šie skaitļi ir atšķirīgi no tiem, kas ir redzami Dabasdati.lv statistikas sadaļā, kur kopā tiek skaitīti visi taksoni - nenoteiktās sugas tajā skaitā. Kā nozīmīgākās izmaiņas jāatzīmē noteikti Kārļa Freiberga sasniegtās 300 sugas kā arī izmaiņas TOP 6 - Laura Taube pakāpusies uz 5. vietu, kamēr TOP-6 pagaidām pametusi ir Valda Ērmane, kuru pamanījies apsteigt Sandis Laime. Tiesa arī šis tops varbūt nav obligāti jāuztver kā sacensību elements - vairāk kā atskaite tam cik tālu katrs no mums ir līdz kādām lielākām vai mazākām jubilejām, jo noteikti katrs sasniegtais apaļais skaitlis, vai tās būtu 50, 100 vai 200 sugas (šeit Topā attēloti visi, kuri ir sasnieguši 50 sugu robežu) vienmēr ir kā mazi svētki. Varbūt, redzot, ka varbūt tā kārotā robeža ir tik tuvu, tas var kalpot kā papildus motivācija pameklēt kaut ko jaunu? Vēl viens interesants aspekts šajā tabulā iespējams ir tas, ka, pat esot TOP-a galvgalī, ir joprojām iespējams pievienot savam mūža sarakstam ne tikai dažas sugas, bet pat sugu desmitus! Tas tik vien parāda, ka Latvijas blakšu fauna joprojām ir maz izpētīta!


Trīs no jaunajām sugām Latvija faunai 2021. gadā. No kreisās uz labo - Psallus montanus, Apolygus rhamnicola, Tytthus pubescens.

Tieši pienesums blakšu faunas izpētē patiesībā ir visu novērotāju ziņojumu lielākā vērtība - arī 2021. gadā ir tikušas gan konstatētas vienkārši retas (vai droši vien pareizāk būtu teikt - maz izpētītas?) sugas, gan arī jaunas sugas Latvijai! Kopā 2021. gadā tika konstatētas 9 jaunas sugas Latvijai kā arī viena suga atrasta kā jauna suga starp iepriekš ziņotiem novērojumiem. Šīs 10 sugas šoreiz sadalījušās starp 3 atradējiem - 5 (!) jaunas sugas atrada Kārlis Freibergs (KF - šeit un turpmāk, konkrētās sugas pirmatklājēja iniciāļi), 3 Uģis Piterāns (UP), bet atlikušās 2 - Mareks Ieviņš (MI). Kā vienmēr, jaunās sugas var iedalīt dažādās grupās - piemēram, dažas no tām bija kā tāda "ķeksīša" ievilkšana tukšajā vietā, jo tās bija zināmas no apkārtējām valstīm un, ņemot vērā šo izplatības areālu, Latvijā tām vienkārši bija jābūt sastopamām. Šoreiz tādas sugas bija, piemēram, trīs mīkstblaktis - Psallus montans (UP, Olaines novads), Apolygus rhamnicola (KF, Pape) un Tytthus pubescens (UP, Lejasciema apk.), kas katra varbūt nav iepriekš tikušas konstatēta katra savu iemeslu dēļ. P.montanus - sīka izmēra, no līdzīgām sugām droši atšķirama g.k. pēc ievākta eksemplāra, A.rhamnicola - dzīvo uz krūkļiem un caurmērā reģionā esot visai sporādiski sastopama zemā blīvumā (vismaz salīdzinot pret krūkļu daudzumu mūsu mežos...), T.pubesens - sīka izmērā un dzīvo mitrās vietās tuvu pie zemes starp grīšļu ceriem, speciāli nemeklējot, praktiski neiespējams nejauši atrast.

Principā šajā grupā varētu pieskaitīt vēl divas sugas - zemesblakti Emblethis denticollis (KF, Pape) un mīkstblakti Chlamydatus evanescens (KF, Rīga, Ķīpsala), jo arī tās abas ir sugas, kam areāli ir strauji izplatījušies uz ziemeļiem un šobrīd abas sugas ir konstatētas jau pat Somijā - tātad tīri teorētiski loģika teiktu, ka arī Latvijā tām būtu jābūt? Taču tā kā abas sugas nekur mūsu Eiropas ziemeļaustrumu pusē tomēr vēl nav ļoti bieži sastopamas, tad par šo sugu atrašanu tomēr varēja būt kādi jautājumi - vai tiešām jau ir pie mums? Un ja arī ir - varbūt tik ļoti lokāli, ka praktiski neiespējami atrast? Bet redz ka tomēr izdevās! Ja zemesblakts E.denticollis saistību ar kādu biotopu pagaidām varētu būt grūtāk definēt (Papē tika atrasta ļoti sausā zālājā netālu no jūras), līdz ar to katrs nākamais atradums varētu būt relatīvi nejaušs (bet visticamāk jāturpina meklēt būtu Kurzemes piekrastē), tad mīkstblakti C.evanescens gan var mēģināt meklēt mērķtiecīgāk, jo tā ir cieši saistīta ar dažādiem laimiņiem (Sedum sp.). Latvijā, acīmredzot tas būs plaši izplatītais kodīgais laimiņš (Sedum acre), taču nevar izslēgt, ka suga var izvēlēties apdzīvot arī vietas ar kādiem dekoratīviem laimiņiem kaut kur apstādījumos. Suga gan ir izmēros starp sīkajām sugām (ap 2-3mm) un visai veikli skrien, kas padara tās konstatēšanu grūtāku. Varbūt nedaudz palīdz fakts, ka suga pārziemo pieaugušas blakts (imago) stadijā - tātad to var meklēt arī tagad agri pavasarī, kad varbūt tās ir nedaudz rāmākas. Tātad, ja gribētu šo sugu meklēt citās vietās, jākoncentrējas būtu uz ļoti saulainām, smilšainām vai akmeņainām (līdz šim vienīgais novērojums bija vietā kur kodīgu laimiņu puduri izveidojuši apaugumu uz betona plāksnēm urbānā vidē) vietām ar bagātīgiem laimiņu puduriem. Blaktis visticamāk slēpsies zem vai starp laimiņa pudura kātiem un lapām vai tiešā to tuvumā.  

Runājot par areālu izmaiņām, nākamā sugu grupa varētu būt tādas sugas par kurām lielākoties ir līdz šim zināms, ka tās ir sastopamas uz dienvidiem vai dienvidrietumiem no Latvijas, bet, ņemot vērā klimata pārmaiņas, ir sagaidāms ka to areāli varētu būt jau pavirzījušies mūsu virzienā. Starp šīm varētu iekļaut pat trīs no jaunatrastajām sugām. Īpaši izteikts piemērs droši vien ir zemesblakts Orsillus depressus, kas visā Eiropā pēdējo 10-20 gadu laikā ir strauji izplatījusies Z virzienā. It kā bija skaidrs, ka ar laiku tā varētu tiešām sasniegt Latviju, bet kā izrādījās - ir jau sasniegusi! 2021. gadā Kārlis Freibergs to vispirms atrada Rīgā, Ķīpsalā, bet pēc tam vēlāk arī Papē. Visticamāk, ka ir šobrīd satopama arī jau citās vietās (piemēram, Liepājā šķiet jau nu sugai noteikti ar jābūt). Šī suga apdzīvo tūjas, pacipreses un citus radniecīgu dekoratīvos krūmus un līdz ar to būtu meklējama pilsētu apstādījumos, kapos utml. vietās (šķiet varētu būt vēlams, lai konkrētie koki/krūmi būtu vismaz daļēji saules apspīdēti). Visvienkāršākā sugas meklēšanas metode acīmredzot ir paladziņa metode (par kukaiņu vērošanas metodēm lasīt ŠEIT), bet iespējams  tās var arī vienkārši pamanīt sēžam uz koka rūpīgi aplūkojot tūju "čiekuriņus".

Vēl divas citas sugas, kuras varētu dēvēt par ienācējiem no dienvidiem ir racējblakts Sehirus morio un vālīšblakts Berytinus montivagus. Pirmā suga līdz šim ir konstatēta tikai Latvijas pašos galējos DR (Papē, KF) un iespējams Latvija tiešām ir uz sugas areāla pašas ziemeļu robežas. Tiesa arī pašā dienvidu pierobežā tā iespējams ir sastopama biežāk, jo apdzīvotais biotops nav nekas pārāk unikāls - suga dzīvo uz ārsniecības vēršmēles (Anchusa officinalis). Varbūt ar vientuļu augu ceļmalā varētu nebūt pietiekami, bet ja kādā vietā Kurzemes (varbūt arī Zemgales?) dienvidos ir kāda sausa pļaviņa vai cits biotops ar bagātīgāku vēršmēļu daudzumu, tad ir vērts pārbaudīt. Suga būtu meklējama zem vēršmēļu lapu rozetēm pie zemes, taču kādos brīžos iespējams mēdz pakāpties arī augstāk uz auga lapām un ziediem. Teorētiski līdzīga ir otra pie mums sastopamā suga - Sehirus luctuosus, taču tā ir mazāka (parasti zem 8mm, kamēr S.morio virs 8mm - līdz pat 10mm) un saistīta ar neaizmirstulītēm (Myosotis sp.). Savukārt vālīšblakts B.montivagus izskatās, ka vismaz Latvijas rietumu daļā varētu būt sastopama jau pat samērā plaši. Konkrēta saistība ar kādu barības augu pagaidām Latvijā nav īsti skaidra, bet sastopama ļoti sausos biotopos - tuvu pie zemes starp sūnām un augiem. Šī bija tā suga, kuras pirmo atradumu Latvijā retrospektīvi izdevās atrast starp citiem iepriekš ziņotiem novērojumiem - Mareks Ieviņš bija nofotografējis Kolkas apkārtnē jau 2020. gadā, bet atpazinām to tikai 2021. gadā. Tiesa noteikti jāizceļ arī Lauras Taubes 2021. gada atradums Papē, kas lika caurskatīt iepriekšējos ziņojumus. 

Savukārt atlikušās divas no jaunajām sugām ir no kategorijas - "Negaidīts pārsteigums"! Viena no sugām ir bruņublakts Eurygaster austriaca, ko Melnsila apkārtnē pludmalē atrada Mareks Ieviņš. Suga, kas, lai arī ir atzīmēta Lietuvā un ir plaši sastopama Polijā, man īsti nebija tādā tuvākajā laikā sagaidāmo sugu sarakstā. Eiropā šis noteikti iznāk tālākais atradums uz ziemeļiem! Ņemot vērā, ka atradums veiks pludmalē starp citiem kukaiņu tūkstošiem, tad var droši pieņemt, ka līdz konkrētajai vietai tā ir atmigrējusi - cik tālu un no kurienes? Kur Latvijā meklēt citus šīs sugas eksemplārus? Varam tikai minēt, bet, ja man būtu jāsaka, tad droši vien otrs sugas atradums Latvijā arī būs kaut kur Kurzemes pusē. Suga dzīvo uz dažādām graudzālēm, t.sk. arī kultūraugiem - piemēram, auzām.

Savukārt otra kategorijā "Negaidīts pārsteigums" ir zemesblakts Heterogaster artemisiae, ko pagājušā gada laikā izdevies atrast pat divās vietās (Lietuvas un Baltkrievijas pierobežā Latvijas Dienvidaustrumos, abi atradumi UP)! Šī suga ir pat vēl negaidītāks atradums Latvijas faunā, jo tuvākās zināmās atradnes ir vien Polijas vidusdaļā. Bet acīmredzami, sugas areāls sasniedz arī pašu Latvijas DA malu. Suga apdzīvo sausus, saulainus biotopus ar mārsiliem un abās vietās tā arī tika konstatēta uz mārsiliem. Šīs sugas atradums patiesībā liek pat nedaudz pārskatīt potenciālo sugu sarakstu, jo ir vesela virkne sugu, kurām, piemēram, Polijā ir līdzīga izplatība, taču tās esmu atmetis kā maz ticamas sugas Latvijas faunai. Tagad gribas uzdot jautājumu - kas vēl Latvijas dienvidaustrumu stūrī vēl dzīvo? Ņemot vērā, ka arī starp citām kukaiņu grupām (piemēram, dienastauriņiem) ir sugas, kas sastopamas tikai Daugavpils apkārtnē, tad nebūtu brīnums, ka arī starp blaktīm būtu sugas ar līdzīgu izplatību.

Lai nu kā, pēc 2021. gada sezonas, kopumā portālā Dabasdati.lv ir saņemti vairāk kā 14 tūkstoši ziņojumi par 472 no, provizoriski šobrīd Latvijas faunā zināmajām, 527 sugām. Tātad gandrīz 90 % no Latvijas blakšu faunas esam kopīgiem spēkiem spējuši atrast. Manuprāt ļoti labs rādītājs! 2021. gadā tika ziņoti 19 sugu pirmie novērojumi (protams, ieskaitot arī jau augstāk minētās jaunās sugas Latvijas faunai), tātad, ja turpināsim līdzīgā tempā, tad var cerēt, ka pēc 2022. gada sezonas mēs būsim ļoti tuvu 500 sugu robežai. Ja skatās ziņojumu pārklājumu Latvijas teritorijā, tad, protams, šeit tādu acīmredzami būtisku izmaiņu nav - austrumu puse un Kurzemes vidiene, lai arī ir nedaudz vairāk iekrāsojusies, joprojām ir tukšāka, Pierīga samērā labi noklāta utt. Varbūt var izcelt, ka vismaz viena blakšu suga šobrīd (līdz 1. martam) ir ziņota 506 no 741 kvadrāta jeb aptuveni 68%. Tas patiesībā nav nemaz tik maz! Protams, ja paskatāmies uz šo karti no otra gala, tad vairāk kā 100 sugas ir ziņotas tikai 13 kvadrātos jeb nepilnos 2%... Tātad tikai 2% no Latvijas teritorijas varētu būt vērtējami kā "relatīvi labi izpētīti". Tātad atliek tik turpināt un krāt novērojumus! Protams, ja skatāmies uz lietām reālistiski, tad nekad nesasniegsim 100+ sugas visos 10x10km kvadrātos, bet mazais mērķis varētu būt 10% jeb 74 kvadrāti (īpaši labi būtu, ja tādi tie būtu izkliedēti visā Latvijas teritorijā). Interesants varētu būt eksperiments - cik ilgs laiks (stundas, atsevišķu apmeklējumu dienas vai kāds citāds laika vienību uzskaitījums) ir nepieciešams, lai pilnīgi tukšā kvadrātā atrastu 100 sugas. Ja pie tā mērķtiecīgi piestrādā (izmantojot dažādas kukaiņu pētīšanas metodes un apsekojot pēc iespējas dažādākas sugu dzīvotnes), tad man gribētos teikt, ka ideālos apstākļos varbūt varētu pietikt pat tikai ar 3-4 apmeklējuma reizēm dažādās sezonās. Bet varbūt tas ir pārāk optimistiski? Būs interesanti to šosezon pārbaudīt.

Savukārt noslēgumā piemērs ar vienu samērā parastu sugu, ko atrast un novērot (un ziņot Dabasdati.lv) vajadzētu būt pa spēkam praktiski jebkuram. Tas ir ūdensmērītājs Aquarius najas. Lai arī ūdensmērītāji Latvijā ir sastopamas tikai 9 sugas, tomēr pēc fotoattēliem tā var būt samērā sarežģīta grupa noteikšanai - tiem ir grūti piekļūt tuvumā, tie ir diezgan kustīgi (= grūti fotografējami) un atsevišķām sugām labi tās redzēt tiešā tuvumā, lai varētu droši atpazīt. Taču no visām ūdensmērītāju sugām, šī viena - Aquarius najas - varētu būt visvieglāk atpazīstamā. Tā ir ļoti liela izmēra (priekš ūdensmērītāja - lielākie eksemplāri gandrīz 2cm) un savā apdzīvotajā vidē - vidēja un maza izmēra upītēs un strautos ar noēnotiem krastiem - bieži vien ir vienīgā sastopamā ūdensmērītāju suga. Citas līdzīga izmēra sugas apdzīvo nedaudz citus biotopus - vienīgi Aquarius paludum var reizēm apdzīvot arī lielāku upju lēnākus posmus (bet tā šī suga pamatā ir tipiska lielāku dīķu un ezeru piekrastes apdzīvotāja), kur tad var teorētiski gadīties, ka abas sugas sastopamas līdzās. Ja izdodas eksemplāru aplūkot vai nofotografēt tā pavisam tuvu, tad Aquarius najas ļoti raksturīga pazīme ir arī reducētie spārni, kas ir raksturīga iezīme šīs sugas pieaugušajiem īpatņiem (citām sugām, piemēram, A.paludum spārni pilnībā nosedz vēderu no virspuses - izņēmums ir nepieauguši īpatņi, bet tie izmēros būs mazāki). Lielākoties pavediens sugas meklēšanā tomēr būs apdzīvotais biotops - straujākas upes un strauti (reizēm pat visai necila izmēra), kas tek caur mežiem ir tipiska šīs sugas dzīvotne. Vislabāk tos meklēt kādos nedaudz mierīgākos līcīšos un atstraumēs, kur nereti var koncentrēties vairāki desmiti īpatņu. Ērtas novērošanas vietas ir pie tiltiem, caurtekām u.c. līdzīgām vietām, kur novērojumus var veikt no ceļa - nebrienot gar krasta veģetāciju, kas gar šādām upītēm nereti ir visai neizbrienami džungļi (īpaši vasaras sezonā). Šai sugai būtu jābūt izplatītai visā Latvijā, bet kā redzams kartē - atsevišķos reģionos Dabasdatos vēl suga nav ziņota. Latviskā nosaukuma šai sugai nav, bet iespējams ūdensmērītāji varētu būt viena no tām grupām kurām gan varētu katrai sugai izdomāt. Šis varētu būt "upju ūdensmērītājs" [vai kaut kā līdzīgi].

Lai veiksmīga 2022. gada kukaiņu vērošanas sezona!
Uģis Piterāns


 

Pēdējie novērojumi
Tetrao urogallus - 2025-04-25 andriszarins
Tetrao urogallus - 2025-04-25 andriszarins
Acanthis flammea - 2025-04-25 Edgars Smislovs
Anas platyrhynchos - 2025-04-24 Алексей
Strix aluco - 2025-04-24 Алексей
Scolopax rusticola - 2025-04-24 Алексей
Scolopax rusticola - 2025-04-24 Алексей
Nezināms
Ignotus
@ dziedava
Pēdējie komentāri novērojumiem
IlzeP 25.aprīlis, 07:29

Dublikāts šim? https://dabasdati.lv/lv/observation/a86d6226312ea56cd04b3f2cbbb2d7e3/ (Tikai laiks par dažām minūtēm atšķiras - kurš dzēšams?)


Ivars Leimanis 25.aprīlis, 00:14

Julit, "kkāda zilgana somenīte" ... :)) Vai Tu trak's? To tač' nevar aizmirst, ja ļoti gribās 'dzīvajā ēterā' pašam skatīt dīvainās debeszilās eļļas lodītes.


Amanda 24.aprīlis, 22:42

Varbūt melnais mežastrazds


megemege 24.aprīlis, 20:56

Tas atrasts uz meža ceļa, kas pieiet pie pļavas. Bija peļķe, tagad izžuva. Vai ir vērts pārnest līdz ūdenim?


čūskis 24.aprīlis, 20:49

Šeit ļoti derētu kāds foto, suga Latvijā ļoti reta, apdraudēta.


čūskis 24.aprīlis, 20:46

Varētu būt parastā varde, ikri vietā, kur iespējams bijis ļoti sekls ūdens, kas izžuvis vai nolaists


dziedava 24.aprīlis, 19:46

Varbūt kāds spēj noteikt šo pagājušā gada jūnija putnu? Kaut kāds plēšputns?


megemege 24.aprīlis, 17:58

Paldies, Ansi!:)


dziedava 24.aprīlis, 13:37

Liels paldies, Amanda! Man jauna suga mūža sarakstam! :D


Amanda 24.aprīlis, 13:32

Meža tilbīte


IlzeP 24.aprīlis, 13:05

Bez foto vai papildu informācijas mainu uz nenoteiktu sikspārni.


dziedava 24.aprīlis, 13:04

Izskatās, ka tur ir pārpalikumi no apvalciņa, ticamāk ir gļotpūpēdis


Mari 24.aprīlis, 11:21

Paldies!


ekologs 24.aprīlis, 11:08

Jā, man arī kaut kā velk uz Gonioctena viminalis.


ekologs 24.aprīlis, 11:01

Skrejvabole (Carabus granulatus).


dziedava 24.aprīlis, 10:41

Paldies, Ansi! Tik sen nebij redzēta, ka šķita, jābūt citādai. Sašaubījos.


dziedava 24.aprīlis, 10:15

Ivar, paldies par sugas atgādinājumu. vakar tieši dabā skatījos - ai, kkāda zilgana somenīte, nau vērc. Bāc, aizmirsu, ka tieši tāda suga vispār eksistē! ;D Turpmāk piedomāšu.


laumae 23.aprīlis, 22:12

Paldies par labojumu!


laumae 23.aprīlis, 22:12

Jā, Ilze, paldies par vērību!


AtisL 23.aprīlis, 21:29

Ja putniem.lv nemelo , tad izskatās pēc agrākā novērojuma.


Ivars Leimanis 23.aprīlis, 20:42

Varētu teikt, ka interesants novērojums, nedaudz pārsteidzošs, jo uz skuju kokiem šī piepe aug ļoti reti.


angel 23.aprīlis, 20:26

Paldies!


adata 23.aprīlis, 18:51

Paldies Andrim par noteiktajiem putniem! Mērkaziņa mani jau sen kaitināja, par meža tilbīti arī pārsteigums, tagad zināšu, biotops ļoti piemērots.


IlzeP 23.aprīlis, 17:44

Izklausās, ka vairāki. Sarkanrīklīte uz beigām.


lauraporuka 23.aprīlis, 16:43

Liels paldies, Uģi :) Salikšu jaunas bultiņas, atbilstošas sugas un piereģistrēšu.


CerambyX 23.aprīlis, 15:57

Melnās ar sarkanajiem plankumiem arī ir divpunktu mārītes - otra krāsu forma. Pa vidu gaišākā - dažādpunktu mārīte (Oenopia conglobata). Pati apakšējā melnā, grūti pateikt - varbūt arī divpunktu mārīte. Daudzveidīgā mārīte būs par šīm lielāka, apaļāka suga.


Dace123 23.aprīlis, 14:00

Ir arī video, ja nepieciešams.


ivars 23.aprīlis, 13:05

Kluss ieraksts, bet, šķiet, sarkanrīklīte.


Vīksna 23.aprīlis, 10:20

Paldies !


megemege 23.aprīlis, 10:20

Paldies, Vija!


ivars 23.aprīlis, 10:02

Arī domāju, ka abi mazie.


CerambyX 23.aprīlis, 09:56

Man jau šķiet, ka abi mazie ērgļi


IlzeP 23.aprīlis, 09:55

Ir, ir, citiem tādas svītras nav.


IlzeP 23.aprīlis, 09:53

Mātīte


IlzeP 23.aprīlis, 09:52

Grūti saprast... Vai kādam ir viedoklis par šo?


Rallus 23.aprīlis, 09:31

Pēc formas der arī lauku balodim, ja pamatīgāk nosmērēta. Bet vispār vairāk atgādina vakarlēpja olu, ja čaumala kaut kā saudzīgi būtu "pārziemojusi"


finesse 23.aprīlis, 09:00

Pateicos, Andri!


kamene 23.aprīlis, 08:51

Paldies, Uģi!


Osis 23.aprīlis, 08:36

Paldies Andri!


Eggy 23.aprīlis, 08:18

Varētu būt, paldies!


Rallus 23.aprīlis, 08:12

Pārliku uz retāko no lokālajām sugām


Rallus 23.aprīlis, 08:11

Ierakstā vairākas sugas: skaļāk paceplītis, dziedātājstrazds, žubīte, sarkanrīklīte, čuņčiņš. Pa saucienam baltpieres zoss, kaut kur tālu fonā arī pelēkā dzilna. Iespējams ko nepieminēju.


adata 23.aprīlis, 07:35

Tumšais kailgliemezis? Pelēkai pēdai balta svītra pa vidu.


Rallus 23.aprīlis, 07:31

Vai ir vēl kāda bilde? Tumšās formas niedru lija: https://simonsbirdingblog.weebly.com/blog/a-dark-morph-western-marsh-harrier


adata 23.aprīlis, 07:01

Paldies, Artur un Uģi! Pati arī tā izpētīju, tik vakar DD neklausīja.


CerambyX 22.aprīlis, 23:16

Zilā gan!


Amanda 22.aprīlis, 21:56

Peļu klijāns


ekologs 22.aprīlis, 21:06

Zilganzaļā eļļasvabole (Meloe brevicollis).


ekologs 22.aprīlis, 20:55

Nu jau pats apmulsu. Laikam jau tomēr zilā eļļas vabole.


IlzeP 22.aprīlis, 20:43

Novērojumam jāizlabo datums!


IlzeP 22.aprīlis, 20:21

Ir, ir


IlzeP 22.aprīlis, 20:14

Vai foto nav?


Osis 22.aprīlis, 20:02

Man būt domāt Kaņepītis


Osis 22.aprīlis, 19:51

Lielā čakste


Amanda 22.aprīlis, 18:44

Dzeltenā stērste


Amanda 22.aprīlis, 18:40

Melngalvas ķauķis


Amanda 22.aprīlis, 18:39

Kajaki


IlzeP 22.aprīlis, 17:54

Izskatās, ka dublikāts šim novērojumam: https://dabasdati.lv/lv/observation/b6b06e7fae37566d9341207b25449bb6/ . Viens būtu dzēšams.


IlzeP 22.aprīlis, 17:27

Te kaut kas sajaukts.


IlzeP 22.aprīlis, 17:24

Arī šis man izskatās pēc gada staipekņa.


IlzeP 22.aprīlis, 17:23

Vai tad nav gada?


IlzeP 22.aprīlis, 17:14

Vai šis tomēr nav gada staipeknis?


laumae 22.aprīlis, 13:29

Paldies, Uģi!


dziedava 22.aprīlis, 12:05

P.S. Bet paldies par novērojumu, īpaši vērtīgs, jo zināsim, ka šādos apstākļos arī šādas sugas var sākt augt.


dziedava 22.aprīlis, 12:03

Es laikam palikšu Ivetas noteikšanas līmenī :). Jo diezgan liels klājiens, bet arī it kā dalās mazākos. Varētu būt saplacinātā kūlīte, varbūt tumsnējā šokolādes gļotsēne. Būtu jāgaida, kad nobriest un jāmikroskopē, lai droši pateiktu. Aprīlī augt tipiski nav ne vienai, ne otrai. Bet nu šis aprīlis arī nav tipisks..


davis.r.zakis 22.aprīlis, 11:10

https://youtube.com/shorts/paBvXm5ko8c?feature=share


Vīksna 22.aprīlis, 00:45

Paldies !


Inga Vītola 21.aprīlis, 23:22

Ansi, papildināju ierakstu ar labākas kvalitātes fotoattēliem, Sauriešu karjerā ir lielas jūras najādas audzes, pagaidām esmu apsekojusi tikai daļu no divām karjera ūdenstilpēm un abās aug bagātīgas audzes. Vienā no attēliem var saskatīt najādas auglīti.


angel 21.aprīlis, 22:48

Tas otrs ir mazais ērglis?


megemege 21.aprīlis, 22:30

Paldies, Ansi!:)


Vīksna 21.aprīlis, 21:24

Paldies ! Man mājās nav mitrājs un purvu tuvumā nav.


CerambyX 21.aprīlis, 20:59

Latvijā samērā nesen (šķiet 2021. gadā) konstatēta suga - kā reizi Zemgales dienvidu daļā.


CerambyX 21.aprīlis, 20:57

Valda, Tavs eksemplārs diezgan droši, ka granulatus. Tas menetriesi tipiska mitrāju un pārmitru vietu suga - purvi un purvaini meži, purvaini ūdenstilpju krasti, lielu ezeru niedrāji utml. (līdzīgi kā zeltpunktu skrejvabole Carabus clathratus, ar kuru tā kopā varot arī dzīvot vienos biotopos).


Vīksna 21.aprīlis, 20:49

Man tagad arī 18.aprīlī bildēts itkā Carabus granulatus, bet kurš īstais, vēl mazāk saprašana.


Eggy 21.aprīlis, 20:49

Paldies!


nekovārnis 21.aprīlis, 20:33

Oi, skudras ir sarežģīti notiekt, ja neskaita dažas salīdzinoši viegli nosakāmas sugas. Pirmkārt jau vajadzētu svaigu Latvijas (+potenciālo) sugu sarakstu, lai būtu kādi rāmji kuros darboties.


nikrace 21.aprīlis, 20:13

Paldies!


IlzeP 21.aprīlis, 19:41

Kāda no šokolādes gļotsēnēm?


Siona 21.aprīlis, 19:40

Paldies! :) Ar ko to Leptothorax acervorum varētu sajaukt? Kam būtu jāpievērš uzmanība, lai droši varētu noteikt?


Siona 21.aprīlis, 19:38

Ir no virspuses, jā! Pievienoju!


megemege 21.aprīlis, 19:33

Teiktu putēja un spērēja.


VijaS 21.aprīlis, 18:59

Pirkstus smērēja kā ar kakao? Varētu būt atliekas no kaut kā cilindrīšu dzimtai piederīga... Bet liels klājiens, un tas jau būtu no interesantā gala. :)


VijaS 21.aprīlis, 18:51

Divas sugas - sarkanā staipīgā ir šūnu daudzpilīte, dzeltenā - kāda cita no pilienīšu dzimtas gļotsēnēm, kuras ir vairākas līdzīgas. Šī tāda klasiska kombinācija, kas aug kopā, bet novērojumu būtu vēlams sadalīt. :)


adata 21.aprīlis, 18:38

Cilindrīšu dzimtas gļotsēne tā noteikti ir. Tālāk jāspriež ekspertiem.


laumae 21.aprīlis, 18:11

Paldies, Uģi! Iemaņas vēl ieziemotas.


Lemmus 21.aprīlis, 17:04

Paldies,Uģi! :)


CerambyX 21.aprīlis, 17:01

thunbergi


a.b 21.aprīlis, 16:52

feldegg ? thunbergi ?


BI 21.aprīlis, 16:41

Vistiņa gredzenota apmēram 2 km attālumā uz Jaunpļavu pusi 19.04.2024. "Dullie medņi" var būt ne tikai gaiļi, bet arī vistas.


ekologs 21.aprīlis, 15:33

Pļavas ķirzaka (Zootoca vivipara).


Aleksandra 21.aprīlis, 13:53

YouTube video: https://www.youtube.com/shorts/Fr9Kuq-2rcw


ekologs 21.aprīlis, 13:36

Aha:) Tiešu tur tagad skatos:)


nekovārnis 21.aprīlis, 13:34

Myrmica ruginodis un Myrmica rubra viss krāsojums sarkans. Leptothorax - galva un vēders tumšbrūni (Ants of Britain and Europe. Claude Lebas, Christophe Galkowski, Rumsaïs Blatrix, Philippe Wegnez)


ekologs 21.aprīlis, 12:42

Var arī būt kādas no Myrmica ģints. Myrmica ruginodis, Myrmica rubra?


Ziemelmeita 21.aprīlis, 12:33

Paldies,Uģi!


CerambyX 21.aprīlis, 12:04

T.i. man ir viens Carabus no Engures ezera piekrastes pļavām (clathratus biotops), kas varbūt ir menetriesi, bet nevaru kaut kā līdz galam izdomāt: https://content33-foto.inbox.lv/albums/c/cerambyx/C/Carabus-engure.jpg


CerambyX 21.aprīlis, 11:55

Kura pazīme tur jāskatās? Ar mēģinu dabā sugu ieraudzīt un atpazīt, pagaidām nav izdevies. Te attēlā tas valnītis, kas atrodas starp segspārnu šuvi un pirmo pauguriņu rindu, izskatās garš - vairāk kā 1/2 no segspārnu garuma. To es it kā parasti asociēju ar granulatus (menetriesi tā nav vispār vai izteikta tikai pamatnē), bet varbūt tā tad nav labākā pazīme? Kaut kad sen sen pirms gadiem 10 biju šādu kolāžu salicis kopā: https://content31-foto.inbox.lv/albums/c/cerambyx/C/carabus-menetriesi-granulatus.jpg


CerambyX 21.aprīlis, 11:46

Sorry, komentāru neizlasīju.


anthicus 21.aprīlis, 11:36

Es nevienam neprasīju pievienot sugas nosaukumu, pat nokomentēju "pats pievienošu sugas nosaukumu!" jo sakari nebija izcili. Paldies par noteikšanu, bet tas bija lieki.


dziedava 21.aprīlis, 10:29

Dūnīte, laikam krāšņā. Sporogoni daudzām sugām vienādi, pēc tiem sūnas nez vai var atšķirt. Te būtu iederējusies plašāka lapiņu bilde, lai var skaidrāk saprast pašu sūnu.


nekovārnis 21.aprīlis, 10:16

Izskatās ka ir. Iespējams Leptothorax acervorum.


dziedava 21.aprīlis, 09:17

Jaunā raža! :)


angel 20.aprīlis, 21:51

Paldies!


Tihomirova 20.aprīlis, 21:48

Meža tilbīte :)


VijaS 20.aprīlis, 20:37

Paldies, Uģi!


Amanda 20.aprīlis, 20:31

Sila strazds


megemege 20.aprīlis, 20:27

Paldies!


angel 20.aprīlis, 19:47

Paldies!


FunnyFox 20.aprīlis, 19:34

Paldies, Uģi! Es patiešām cerēju uz Tavu zināšanu bagāžu un pieredzi kukaiņu atpazīšanā.


Vīksna 20.aprīlis, 19:30

Paldies !


Ikrastins 20.aprīlis, 19:26

Nu ja, pusalbīns melnais mežastrazds.


Amanda 20.aprīlis, 19:05

Bildēs melnais mežastrazds


Ikrastins 20.aprīlis, 18:08

Leicistisks strazds. Parasti novērots kopā ar melno strazdu.


IlzeP 20.aprīlis, 17:08

Mātītes ir mazāk dzeltenas (http://www.putni.lv/embcit.htm)


Kiwi 20.aprīlis, 16:31

Paldies, Uģi, par sugu noteikšanu!


CerambyX 20.aprīlis, 15:39

Varbūt ir kāds rakurss no virspuses? Droši vien Berytinus minor


Ziemelmeita 20.aprīlis, 15:35

Paldies,Artur!


ekologs 20.aprīlis, 15:23

Vilks nē. Āpsis


dekants 20.aprīlis, 13:45

Drīzāk bezdelīga, kurai iekštelpās tīri labi patīk ielidot.


megemege 20.aprīlis, 13:21

Īsti dzeltena tā nebija. Tāpēc jautājums?


Amanda 20.aprīlis, 13:02

Dzeltenā stērste


Amanda 20.aprīlis, 13:01

Kaņepītis


IlzeP 20.aprīlis, 09:37

Bez pierādījumiem nešķiet pārliecinoši. Agrākais novērojums līdz šim ir 27. aprīlis.


Kiwi 20.aprīlis, 06:47

Paldies, Edgar, par sugu noteikšanu!


Kiwi 20.aprīlis, 06:45

Paldies, Ivar, par sugas noteikšanu!


Kiwi 20.aprīlis, 06:42

Paldies, Ivar, par komentāru!


janis.garsils 19.aprīlis, 21:18

Pa labi varētu būt lielā tilbīte? To pa kreisi nevaru izdomāt vai ir tā pati, vai cita tilbīte


Lemmus 19.aprīlis, 20:39

Paldies,Marek! :)


Divpēdis 19.aprīlis, 19:38

Paldies, Edgar! Peļķei no otras puses visi putni uzreiz savādāki izskatās...


Ziemelmeita 19.aprīlis, 19:14

Paldies, Marek!


JeļenaM 19.aprīlis, 18:16

Mežā dominēja egles. Tā bija skujkoka kritala :)


dziedava 19.aprīlis, 17:56

:) Varbūt ir zināms, vai tā bij skujkoka kritala? Apkārt skujas ir ...


Carum carvi 19.aprīlis, 17:21

Tāds notikumu pavērsiens! Paldies!


JeļenaM 19.aprīlis, 16:53

Paldies, Julita. Gļotsēnes auga uz lielas kritalas. Tas ir gadījums, kad, klausoties ekspertu stāstījumu mežā, ir vērts pieliekties zemāk.


IlzeP 19.aprīlis, 16:50

Pēc apraksta grūti pateikt, kas, bet dzeltensvītru ķauķītis tas nebūs.


IlzeP 19.aprīlis, 16:46

Vai šāda bilde jau nebija?


IlzeP 19.aprīlis, 16:45

Ritvar, kā Tu zini, ka Normunda redzētais bija tas?


IlzeP 19.aprīlis, 16:40

Man arī izskatās pēc lielās tilbītes.


dziedava 19.aprīlis, 16:39

oo, šis interesanti! Izskatās pilnīgi svaigas, būtu bijis interesanti mikroskopēt. Izskatās pēc neievērotās cilindrītes, bet tā augoša novērota ne agrāk kā maija beigās. Vai nu temperatūra radījusi negaidītu augšanu, vai arī kāda nezināma suga.


ekologs 19.aprīlis, 16:08

Dubļu krabis (Rhithropanopeus harrisii).


OlgaK 19.aprīlis, 15:15

Pazīmes: zvirbuļa izmēra, pelēkā krāsa, uz spārniem svītriņas, uz galvas 2 svītriņas, skatoties no augšas, izskatās kā cepurīte.


KrisVi 19.aprīlis, 15:03

Paldies, Edgar!


Aleksejs 19.aprīlis, 14:27

Lielā tilbīte?


Edgars Smislovs 19.aprīlis, 14:26

Pēc spārna formulas - melnā klija, izteikti 6 "pirksti". Krāsojums gan tāds interesantāks, noteikti nav sarkanā, ticamāk melnā klija vai arī abu sugu hibrīds.


apogs apogs 19.aprīlis, 14:10

braucu ar 100km/st un neapstājos


apogs apogs 19.aprīlis, 14:08

jā,mana kļuda -pēc paris stundam pats pamanīju ,ka ievadīta nepareizā suga


ekologs 19.aprīlis, 13:07

Pļavas ķirzaka (Zootoca vivipara).


Vīksna 19.aprīlis, 12:57

Paldies !


ekologs 19.aprīlis, 12:55

Dižzirneklis (Pisaura mirabilis).


ekologs 19.aprīlis, 12:46

Smecernieks (Otiorhynchus sp.).


ekologs 19.aprīlis, 12:42

Manuprāt, Zīļu smecernieks (Curculio glandium).


Vīksna 19.aprīlis, 09:57

Jau šī gada novērojumus vairs nevaru paspēt ielikt. Un kā ar pērnā, aizpērnā gada kas nav salikti, kad pāries uz Ornitho platformu ?


Vīksna 19.aprīlis, 09:51

Todien īpaši daudz bišu, vēl pārojās.Tajā vecajā kleķa būdas sienā visādas bites dzīvo vairumā.


meža_meita 18.aprīlis, 21:45

Skaisti,nebija redzēti :)


Amanda 18.aprīlis, 16:27

Bikšainais klijāns


Osis 18.aprīlis, 15:55

Man ar liekas , jo pēc tam no otras puses bildējot bija viņi.


Amanda 18.aprīlis, 15:51

Varbūt dzeltenie tārtiņi


Ziemelmeita 18.aprīlis, 15:01

Ķērsu baltenis (Anthocharis cardamines)


sanciuss 18.aprīlis, 14:51

Paldies!


Amanda 18.aprīlis, 14:43

Izskatās pēc lielās tilbītes


valters 18.aprīlis, 12:37

Jūras ērglis tas nav, es nezin kas tas ir pa bridēju!


adata 18.aprīlis, 12:16

Paldies, Vija! Prieks, kā arī "manā ceļa pusē" konstatēts. Otrpus lielceļam tādu redzēju aizpērn, izskats bija piemirsies.


ilzuks 18.aprīlis, 12:12

Es ar par to domāju, bet nebiju pārliecināta,


Amanda 18.aprīlis, 11:25

Bildē ziemas žubīte


VijaS 18.aprīlis, 11:09

Dārza vīngliemezis.


VijaS 18.aprīlis, 10:48

Tumšais kailgliemezis - tam ir tāda gaiša svītra "apakšpusē".


ekologs 18.aprīlis, 10:43

Jā, tiešām. Kaut kas uz Cercyon pusi. Paldies, Uģi! ;)


ekologs 18.aprīlis, 10:37

Paldies, Uģi! :)


CerambyX 18.aprīlis, 10:25

Drīzāk kaut kāds Cercyon ūdensmīlis?


Ziemelmeita 17.aprīlis, 20:12

Paldies,Marek!


nekovārnis 17.aprīlis, 20:01

Izskatās ka būs skujkoku ligzdu koksngrauzis


Ziemelmeita 17.aprīlis, 18:23

Paldies,Edgar!


Epsons 17.aprīlis, 17:37

Varbūt arī bija. Neesmu es tik liels speciālists, lai noteiktu, bet izskatījās stipri līdzīgi šitiem. Labāk pievienošu novērojumu tur varēs mēģināt noteikt.


Amanda 17.aprīlis, 16:21

Pelēkais strazds


IlzeP 17.aprīlis, 16:03

Novērojuma punkts nav pie ezera. Tiem, kas dzenāja ezerā zosis, vajadzētu būt citiem.


Epsons 17.aprīlis, 12:52

Pēc novērojuma Jūras ērgļa jaunuļi. bet iespējams arī mazais ērglis. Nepieciešams precizēt!


Durkts 17.aprīlis, 08:07

Daini, paklausies peļkājīti.


Amanda 17.aprīlis, 07:44

Zivjērglis


CerambyX 16.aprīlis, 21:44

Manuprāt, abas attēlos populeti


Amanda 16.aprīlis, 20:17

Bildēs žubīte


a.b 16.aprīlis, 17:47

Redzēt neredzēju, bet uuuuu balsis bija izcelušas starp kakauļu saucieniem.


Igors 16.aprīlis, 15:44

https://dabasdati.lv/lv/observation/sporlt48g0t0a5l6fd964oubh3/


ekologs 16.aprīlis, 13:01

Zebras lēcējzirneklis (Salticus scenicus).


Amanda 16.aprīlis, 11:59

Mājas balodis


Vīksna 16.aprīlis, 11:15

Paldies !


nekovārnis 16.aprīlis, 10:44

Man arī izskatās pēc M.autumnalis. Nav gan īsti daudz zināšanu par to ģinti/dzimtu.


nekovārnis 16.aprīlis, 10:35

Oho, super!


mufunja 16.aprīlis, 10:34

Paldies Vija. Es nevarēju atcerēties nosaukumu:))


mufunja 16.aprīlis, 10:32

Paldies Inese. Es to redzēju pirmo reizi. Viņa ļoti skaisti dziedāja.


ivars 16.aprīlis, 10:18

Būs nepareizā suga.


finesse 16.aprīlis, 09:04

kaņepītis


Amanda 16.aprīlis, 07:05

Meža tilbīte


CerambyX 15.aprīlis, 23:59

Jā, nešaubīgi glodene.


VijaS 15.aprīlis, 23:29

Vēl viens glīts paraudziņš. Sporām var nojaust gaišākas malas, bet tumšāku kārpu grupu gan nav.


Vīksna 15.aprīlis, 23:19

Paldies ! Ja visas trīs blakus noliktu un pati pētītu, varbūt vēl varētu saprast.


sanciuss 15.aprīlis, 23:00

tiešām glodene? glodenei galva savādāka un melni punktiņi nav uz ķermeņa...


VijaS 15.aprīlis, 22:47

Tāds puslīdz neapēsts paraudziņš :). Sporas bez tumšāku kārpu grupām.


finesse 15.aprīlis, 22:37

paldies, Amanda ;)


Amanda 15.aprīlis, 22:32

Mērkaziņa


VijaS 15.aprīlis, 21:52

Minētu, ka kārpainā mizaine. :)


Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2025
© dabasdati.lv
Saglabāts