Aktīvie lietotāji: 150 Kopējais novērojumu skaits: 2082912
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt

Tiešraides kameras 2015

2016         2017

    

Forums

Ziņo novērotās sugas

Atbalsti projektu

#juraserglis

       

Forums

Ziņo novērotās sugas

Atbalsti projektu

#melnaisstarkis

       

Forums

Ziņo novērotās sugas

Atbalsti projektu

#zivjerglis

       

Forums

Ziņo novērotās sugas

 

#lielaisdumpis

Jaunumi

  • Jūras ērgļu ligzda interesē ne tikai tās saimniekus, 30.12.2015.
  • Par norisēm jūras ērgļu ligzdā rudenī, 20.11.2015.
  • Latvijas Dabas fonds aicina uz lekciju par tiešraides kamerām pie aizsargājamo putnu ligzdām, 12.10.2015.
  • Jūras ērgļu ligzdas kameru apklusina zibens spēriens, 18.08.2015.
  • Par gaidāmo melnā stārķa mazuļa aprīkošanu ar raidītāju, 03.07.2015.
  • Lielo dumpju ligzdošanas sezona beigusies - 30. jūnijā tika noņemta kamera no lielo dumpju ligzdas.
  • Māris Strazds par gaidāmo melno stārķu mazuļu gredzenošanu un gredzenošanas nozīmi putnu pētniecībā un aizsardzībā, 12.06.2015.
  • Niedru lijas uzbrukums lielo dumpju ligzdai, 02.06.2015.
  • Par jaunumiem jūras ērgļu ligzdā, 30.05.2015.
  • Ligzdošanas norises lielā dumpja ligzdā, 29.05.2015.
  • Māris Strazds par aktuālo melno stārķu ligzdā, 26.05.2015.
  • Interneta tiešraidē vērojama lielā dumpja ligzda, 14.05.2015.
  • Vēl divas tiešraides kameras pie dienas plēsīgo putnu ligzdām, 21.04.2015.
  • Jūras ērgļu ligzdā izšķīlies mazulis, 15.04.2015.
  • Melno stārķu ligzdā viss notiek, 10.04.2015.
  • Tiešraidē iespējams vērot melnos stārķus, 04.04.2015.
  • Šobrīd jūras ērgļu tiešraidei nav iespējams sekot līdzi, jo ir izlādējušies akumulatori, un saules baterijas šādos laikapstākļos nepaspēj tos uzlādētēt. Gaidām saulainākas dienas! (02.04.2015.)
  • Vārna izēd jūras ērgļa olu, 18.03.2015.
  • Ar interneta tiešraides kameru novērotajā jūras ērgļu ligzdā izdēta pirmā ola, 09.03.2015.
  • Ciemiņi jūras ērgļu ligzdā, 18.02.2015.
  • Interneta tiešraidē var vērot jūras ērgļu dzīvi, 11.02.2015. 

  • Jūras ērglis

    Kamerā vērojamā ligzda atrodas Kurzemē, Durbes novadā. Šī ligzdošanas teritorija zināma tikai kopš 2014. gada, kad tika atrasta pirmā šī pāra ligzda, kas bija uzbūvēta cirsmā atstātā priedē. 2014. gadā ērgļu pāris ligzdoja ļoti sekmīgi – tā bija viena no četrām šai gadā zināmajām jūras ērgļu ligzdām Latvijā, kurās tika izaudzināti trīs mazuļi.

    2015. gadā ērgļi nolēma pārcelties uz jaunu ligzdu un sāka to būvēt netālu esošas vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs. Lauzuma vietai apkārt apauguši vairāki zari, kas veidoja ligzdas būvēšanai piemērotu žākli aptuveni 25 metru augstumā. Kamera uzlikta vienā no galotnes zariem janvāra nogalē - laikā, kad ligzdas būvēšana bija tikko uzsākta, tā dodot retu iespēju vērot jaunas ligzdas būvēšanas procesu, - līdz šim kameras liktas galvenokārt pie jau vairākus gadus apdzīvotām jūras ērgļu ligzdām.

    Ligzda interesanta ar to, ka ir būvēta eglē, jo egles jūras ērgļi ligzdošanai izvēlas reti, - šī ir tikai ceturtā līdz šim Latvijā zināmā eglē būvētā ligzda. Aptuveni puse no visām jūras ērgļu ligzdām tiek būvēta priedēs, trešā daļa – apsēs un mazākā skaitā arī bērzos, melnalkšņos un ozolos.

    Eglēs ligzdas parasti tiek būvētas tieši uz šādām nolauztām galotnēm un parasti atrodas augstu virs zemes. Augstākā zināmā jūras ērgļu ligzda Latvijā atrodas Ķemeru nacionālā parka teritorijā 31,5 metrus virs zemes un arī ir būvēta eglē.

    Februāra pirmajā pusē varam vērot, kā abi pāra putni nododas ligzdas būvēšanas darbiem. Ja ligzdošana tiks uzsākta, viena līdz trīs olas varētu tikt izdētas februāra beigās vai marta sākumā, retos gadījumos pat vēl aprīļa sākumā. Perēšana ilgst 38 dienas, mazuļi izšķiļas ar laika intervālu, jo perēšana tiek uzsākta uzreiz pēc pirmās olas izdēšanas. Jaunie putni lidotspēju sasniedz aptuveni divarpus mēnešu vecumā.

    Šīs ligzdas mātīte ir gredzenota – uz tās labās kājas ir gredzens ar krāsu kombināciju „zils virs balta”, kas nozīmē, ka šis putns ir gredzenots Igaunijā. Uz kreisās kājas ir gredzens K404 ar krāsu kombināciju „zils virs sarkana”. Igauņu kolēģi ziņo, ka šis putns ir gredzenots 1999. gada 18. jūnijā Sāremā salas dienvidu galā, gredzenotājs Veljo Volke. Ērgļu pāra tēviņa izcelsme mums nav zināma, jo putns nav gredzenots.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

    Vairāk informācija par jūras ērgli lasāma šeit.

    Teksts: Jānis Ķuze

     

    Melnais stārķis

    Melnā stārķa ligzda atrodas Zemgalē (reģionā starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi), tā ir būvēta nelielas upītes krastā augošā vecā ozolā. Lai gan ligzda ir atrasta 2013. gadā, par tās iemītniekiem mēs vairāk uzzinājām tikai gadu vēlāk, kad ligzdā tika izaudzināti divi mazuļi. Novērojumi pie ligzdas liecināja, ka abi pieaugušie putni bija bez gredzeniem, tātad par to izcelsmi nekas nebija zināms.

    Šogad putni ligzdā atgriezās jau marta beigās, kad sāka tās atjaunošanas darbus, veidojot ligzdas vainagu, kā arī šai sugai raksturīgo ligzdas izklājumu no sūnām. Abi putni ir negredzenoti, tomēr apgalvot to, ka tie ir tie paši stārķi, kas ligzdu apdzīvoja pērn, mēs nevaram.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (sistēmas konfigurēšana), Jānis Kažotnieks, Māris Strazds un Torbens Langers (Torben Langer). Serveri nodrošina EENET Igaunijā.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

    Teksts: Jānis Ķuze

     

    Zivjērglis

    Ligzda atrodas Vidzemē, zivjērgļu ligzdošanas teritorijā, kas ir zināma kopš 2011. gada. Sākotnēji netālu esošā izcirtumā tika novēroti divi pieaugušie putni un tika atrasts arī iespējamais ligzdas koks – nokaltusi egle, zem kuras bija redzamas nokritušas ligzdas atliekas. Tajā gadā ligzdošana, visticamāk, nav bijusi sekmīga. Tā paša gada rudenī netālu tika uzbūvētā mākslīgā ligzda, ko zivjērgļi aizņēma 2013. gadā, savukārt sekmīga ligzdošana ligzdā tika reģistrēta vēl gadu vēlāk, kad tajā tika izaudzināti trīs mazuļi. 2014. gadā tika konstatēts, ka tēviņš ir gredzenots ar krāsaino gredzenu, kas ļāva noskaidrot tā izcelsmi – ērglis ir šķīlies kā mazulis ligzdā 2008. gadā 97 km attālumā no šīs vietas. Otrs pāra putns – mātīte – nav gredzenots, līdz ar to tā izcelsme mums nav zināma.

    Šogad viens putns ligzdas apkārtnē novērots jau 30. martā. Aprīļa vidū abi ērgļi bija aizņemti ar ligzdas atjaunošanu.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (sistēmas konfigurēšana), Aigars Kalvāns un Mārtiņš Kalniņš no AS „Latvijas valsts meži”. Serveri nodrošina EENET Igaunijā.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

    Teksts: Aigars Kalvāns un Jānis Ķuze

     

    Lielais dumpis

    Lielā dumpja ligzda atrodas niedrājā Engures ezerā. Engures ezers ir viena no labākajām šīs sugas ligzdošanas vietām. Līdzīgi kā citas plašas, seklas un ar niedrēm aizaugušas ūdenstilpnes (piem., Kaņiera, Papes, Lubāna ezeri) tā ievērojamās niedrāju platības nodrošina piemērotus apstākļus lielākam skaitam dumpju. 2015. gadā pirmais vokalizējošais lielo dumpju tēviņš Engures ezerā dzirdēts jau 2. martā.

    Ligzda, pie kuras uzstādīta novērošanas sistēma, pirmo reizi atrasta 2015. gada 24. aprīlī, kad tajā jau bija iedētas trīs olas. Pēc tam izdēta vēl viena ola, tādejādi pilns dējums ir četras olas. Sugai raksturīga perēšanas uzsākšana līdz ar pirmās olas izdēšanu. Līdz ar to arī šķilšanās un cāļu vecums ligzdā atšķiras par 2-3 dienām. Caurmērā vienā ligzdošanas sezonā lielais dumpis dēj 3 – 7olas, kas tiek perētas aptuveni 25 – 26 dienas.

    Šīs tiešraides kameras darbības sezona būs īsāka nekā pierasts redzēt, piemēram, lielo plēsīgo putnu gadījumā. Tas tādēļ, ka dumpja mazuļi jau aptuveni divu nedēļu vecumā sāk atstāt ligzdu un bieži uzturas ārpus tās.

    Tiešraides kameras darbību nodrošina Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Engures ezera dabas parka fondu un tā vadītāju Robertu Šiliņu projekta COASTLAKE LIFE12 NAT/LV/000118 ietvaros.

    Tiešraides kameras darbību izveidot palīdzēja Jānis Ķuze. Jānis Rudzītis no SIA „Rewind” nodrošina sistēmas konfigurēšanu un uzturēšanu. Datu pārraides risinājumi sadarbībā ar SIA „Latvijas Mobilais Telefons” un SIA „Mikrotik”. Serveri nodrošina EENET Igaunijā. Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas palīdzēja izvietot arī Māris Maskalāns un Zane Kuriloviča.

    Projektu  “Lielā dumpja biotopa atjaunošana divos piekrastes ezeros Latvijā” (LIFE COASTLAKE) finansiāli atbalsta Eiropas Komisijas LIFE+ programma un līdzfinansē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF).

    Ligzdā notiekošajam iespējams sekot un to komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā  angļu valodā.

    Vairāk informācija par lielo dumpi lasāma šeit.

    Teksts: Jānis Reihmanis

     

    Vistu vanags

    Ligzda atrodas Rīgas pilsētā. Tā ir atrasta 2013. gadā, kad ligzdu atstāja trīs jaunie putni, savukārt gadu vēlāk tajā tika izaudzināti četri mazuļi. Lai gan parasti vistu vanagi uzsāk ligzdošanu 2-3 gadu vecumā, retumis tas notiek jau nepilnu divu gadu vecumā jeb otrajā kalendārajā mūža gadā un tas ir bijis vērojams arī šajā ligzdā. 2013.gadā mātīte bija savā otrajā mūža gadā, savukārt šogad nepilnīgi pieaudzis ir tēviņš, kas ir atšķirams gan pēc mazākā izmēra, gan spalvu tērpa – jauniem putniem ķermeņa apakšpusē ir raksturīgi iegareni raibumi, savukārt pieaugušiem putniem vēderpuse ir klāta ar šķērssvītrām.

    Pēc kameras uzstādīšanas tika piedzīvotas tehniska rakstura problēmas, kā rezultātā laika periodā no 3. līdz 14. aprīlim tā nebija pieejama. Olas ligzdā tika iedētas šajā laikā.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (sistēmas konfigurēšana). Serveri nodrošina EENET Igaunijā.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

    Teksts: Jānis Ķuze un Aigars Kalvāns

     

    Atbalstītāji

     

    Datu pārraide: 

      

    4G rūteri:

     

    Serveris:

    Sistēmas konfigurēšana:

    Jānis Rudzītis, SIA „Rewind”


    Finansiālais atbalsts: 

    PRIVĀTI ZIEDOTĀJI

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Projekts COASTLAKE:                                     

    Projekts COASTLAKE:                                   

    Projekts COASTLAKE:                    

     

     

    Pēdējie novērojumi
    Corvus corone cornix - 2025-01-17 kirsisnelsons
    Columba livia f. domestica - 2025-01-17 kirsisnelsons
    Poecile palustris - 2025-01-17 kirsisnelsons
    Coccothraustes coccothraustes - 2025-01-17 kirsisnelsons
    Bombycilla garrulus - 2025-01-17 Aiša
    Chloris chloris - 2025-01-17 kirsisnelsons
    Passer montanus - 2025-01-17 kirsisnelsons
    Nezināms
    Ignotus
    @ Vitjoks1987
    Pēdējie komentāri novērojumiem
    Osis 17.janvāris, 22:08

    Paldies Edgar!


    Osis 17.janvāris, 20:37

    Paldies Edgar!


    dziedava 17.janvāris, 17:12

    Pēc atslēgas gandrīz sanāk B.panicea, bet tā aug uz kritalām (nav redzēts, ka apaugtu sūnas uz dzīva koka) un sporu raksts, lai ar formāli gandrīz atbilst (ir tumšākas kārpu grupas un iekļaujas 10-14 mkm), tomēr salīdzinot ar tipisko izskatās mazliet skrajāks.


    Alarion 17.janvāris, 16:43

    Dūdotājs īsti rokās nedodas, lai kārtīgi varētu apskatīt gredzenus, bet prom arī pagaidām nelaižas un sēž lodžijā. Cerams, ka atpūtīsies un varēs doties tālāk savās gaitās.


    StarFlare 17.janvāris, 15:08

    Lielās gauras tēviņi


    BI 17.janvāris, 14:09

    Varētu būt, ka no Polijas. Diemžēl baložu audzētājiem nav centralizētas institūcijas, kur varētu kaut ko noskaidrot. Dažreiz mēdz būt telefona numurs uz gredzena, tad var šutīt SMS vai zvanīt.


    Alarion 17.janvāris, 12:28

    Ciemiņš vēl tepat uzturas, šķiet, ka uz gredzena saskatīju PL - varētu būt no Polijas?


    IlzeP 17.janvāris, 08:34

    Paldies, Rūta!


    MJz 16.janvāris, 21:42

    1.bildē kākauļi, 2.bildē nevar īsti saprast - iespējams lielā gaura un kākaulis; 3.bilde - nenosakāmi.


    Codex Seraphinianus 16.janvāris, 20:10

    Jā, mātīte. Augusta beigas, tāpēc vēderā olas, un spārni mātītēm ir tipiski īsāki. Līdz ar to tās slikti izplatās salīdzinājumā ar tēviņiem (neveic pārlidojumus).


    nekovārnis 16.janvāris, 10:45

    Paldies, Uģi! :)


    IlzeP 16.janvāris, 08:12

    Paldies, Dagmāra!


    dziedava 15.janvāris, 22:46

    Diemžēl vismaz priekš manis te pietrūkst info, lai varētu pateikt, kas tas ir. Neredz kausiņu, nevar saprast, vai kapilīcija pavedieniem ir daudz brīvu galu vai nē. Ja nē, tad var būt Hemitrichia clavata/calyculata. Bet kaut kas tur mani mulsina, krāsa, vai, varbūt vispār kas cits..


    inita_h 15.janvāris, 21:59

    Paldies!


    Ragaste 15.janvāris, 21:39

    Eristalis sp.


    Ragaste 15.janvāris, 21:38

    Eristalis sp, tēviņš


    Ragaste 15.janvāris, 21:37

    Sphaerophoria sp, mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 21:36

    Helophilus sp, tēviņš. Šai ģintij gan tēviņiem acis nesaskaras, bet augšdaļā tās ir paralēlas viena otrai. Mātītēm tā nav.


    Ragaste 15.janvāris, 21:33

    Eristalis sp, mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 21:31

    Helophilus pendulus


    Ragaste 15.janvāris, 21:27

    Eristalis arbustorum vai abusiva tēviņš, droši nosakāmi pēc sariņa taustekļa galā - vai uz tā attiecīgi ir gari matiņi vai īsi, jo krāsojums ļoti līdzīgs.


    Ragaste 15.janvāris, 21:24

    Eristalis sp, mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 21:19

    Eristalis sp, tēviņš


    Ragaste 15.janvāris, 21:19

    Platycheirus sp, tēviņš


    Ragaste 15.janvāris, 21:17

    Sphaerophoria sp., mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 21:13

    Helophilus pendulus (mātīte), jo pakaļējās kājas stilbs apmēram 2/3 dzeltens. Līdzīgajām hybridus vai trivittatus sugām būtu vairāk melns.


    Ziemelmeita 15.janvāris, 21:11

    Paldies,Dagmāra!


    Ragaste 15.janvāris, 21:07

    Sphaerophoria sp, tēviņš


    Ragaste 15.janvāris, 21:07

    Eupeodes sp., mātīte.


    Ragaste 15.janvāris, 21:05

    Eupeodes corollae mātīte, šai sugai ļoti raksturīga vēdera dzelteno plankumu forma


    Ragaste 15.janvāris, 21:03

    Eupeodes corollae mātīte, sugai ļoti raksturīga dzelteno plankumu forma vēdera virspusē.


    Ragaste 15.janvāris, 21:01

    Ersitalis sp, mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 21:00

    Eristalis sp, mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 20:58

    Sphaerophoria sp, mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 20:57

    Šī nebūs, Helophilus ir tumši taustekļi, un uz vēdera virspuses būs dzelteni plankumi, nevis joslas. Šī būs drīzāk kāda no Syrphinae apakšdzimtas ziedmušām.


    Ragaste 15.janvāris, 20:53

    Sphaerophoria sp, mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 20:52

    Sphaerophoria sp, mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 20:52

    Eristalis sp., tēviņš


    Ragaste 15.janvāris, 20:51

    Eristalis arbustorum vai abusiva, tēviņš.


    Ragaste 15.janvāris, 20:48

    Eristalis sp, mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 20:48

    Eristalis sp, mātīte


    Ragaste 15.janvāris, 20:47

    Helophilus pendulus


    Ragaste 15.janvāris, 20:45

    Helophilus pendulus tēviņš


    Ragaste 15.janvāris, 20:44

    Domāju, ka Cheilosia sp, jo uz sejas redzams ģintij raksturīgais "puns", tēviņš.


    Ragaste 15.janvāris, 20:42

    Vai nu Eristalis abusiva vai arbustorum tēviņš.


    Ragaste 15.janvāris, 20:32

    Helophilus sp, mātīte.


    Ragaste 15.janvāris, 20:24

    Eristalis sp.


    Ragaste 15.janvāris, 20:24

    Bildēs vismas divas dažādas sugas. Pirmajā, spriežot pēc ķermeņa krāsojuma - tievām, gaišām joslām vēdera posmu apakšmalā, varētu būt Eristalis sp. Pārējās divās Syrphinae apakšdzimtas suga.


    Ragaste 15.janvāris, 20:18

    Eristalis ģints.


    Ragaste 15.janvāris, 20:14

    Esmu pārliecināta, ka šī ir Helophilus pendulus.


    Ragaste 15.janvāris, 20:11

    Tā būs Helophilus ģints.


    marsancija 15.janvāris, 19:11

    Paldies Inesei un Ilzei par tik sena novērojuma komentāriem!


    Tihomirova 15.janvāris, 17:18

    Kamera nebija līdzi, fočēts ar telefonu uz max zoom, putni bija diezgan tālu no krasta


    Tihomirova 15.janvāris, 17:17

    Neesmu droša, vai ir lielais alks, bet knābji likās pārāk lieli, salīdzinot ar kākauli


    Miksrieksts 15.janvāris, 17:14

    Paldies, Ivar!


    Ivars Leimanis 15.janvāris, 16:50

    Lielā pergamentsēne Phlebiopsis gigantea


    bišudzenis 15.janvāris, 11:22

    15.01.2025. Vēl uz vietas, kopā ar 3 cekulpīlēm.


    IevaLeite 15.janvāris, 06:08

    Ir jau viss izdarīts,tai pat dienā tika sarunāta aizgādāšana speciālistiem.


    BI 14.janvāris, 19:27

    Gredz. 22.6.2014 mātīte 3y Ķengaragā


    Vladimirs S 14.janvāris, 17:08

    Paldies!


    BI 14.janvāris, 16:50

    Šis putns reģionā ziemo, gredz. Polijā 12.12.21. Vecmīlgrāvī skatīts 13.12.23; 02.01.24;.23.02.24; 16.12.24 2023. gadā Jūsu kontrole


    dziedava 14.janvāris, 15:18

    Tā var būt, jo suga nav no biežajām plus noteikšana prasa mikroskopēšanu. Vispirms vajag ievērot, ka tā nav "parastā šokolāde", un tad to mēģināt noteikt precīzāk. Līdz ar to mēs ar centīgu mikroskopēšanu varam būt citām valstīm par piemēru :). E.Johannesena 2020. gada publikācijā šī suga nosaukta kā "rather rare species". Un vēl tur ir tāds komentārs: "Most species of Stemonaria are described from Japan and have only been collected there. S. irregularis differs from the two other species of Stemonaria with a widespread distribution (S. longa and S. laxa), by having warted spores, distinctly paler on one side, without any sort of reticulation." Resp., mums vēl varētu būt S. longa and S. laxa, kas līdz šim nav atrastas, bet, lai 100% zinātu, ka arī šajā novērojumā tā nav, vajadzētu tomēr sporu 1000x mikroskopiju. Pēc kopskata man šķiet, ka atbilst S.irregularis, bet nav pieredzes ar abām pārējām.


    Mežirbe777 14.janvāris, 15:13

    Phellinus tremulae.


    Mežirbe777 14.janvāris, 14:56

    Paldies par apstiprinājumu! Interesanti, ka konkrētai sugai šeit DD ir vairāk novērojumu (13), nekā globālajā portālā INaturalist (tikai 10).


    dziedava 14.janvāris, 14:46

    Ārējo tīkliņu nemana, jā. Ciktāl iespējams saprast bez 1000x palielinājuma, jā, būs ērkulīte. :)


    Mežirbe777 14.janvāris, 14:40

    Pievienoti mikrofoto. Šķiet, ka atbilst ērkulītei.


    ivars 14.janvāris, 09:44

    Ar kaijām ir gaigala.


    kamene 14.janvāris, 09:13

    Paldies, Vija!


    kamene 14.janvāris, 09:06

    Paldies, Ansi! Aizdoma bija par lucernu, bet pārliecības nebija.


    Ziemelmeita 13.janvāris, 21:56

    Paldies,Artur!


    ekologs 13.janvāris, 21:03

    Manuprāt, Labirintzirneklis (Steatoda grossa).


    Durkts 13.janvāris, 17:39

    vidū nē, drusku pie maliņas. Bet ja nopietni- jā uz ceļa, līdzīgi kā rudeņos sēž uz ceļa. Aizmuka tikai no auto.


    Amanda 13.janvāris, 15:55

    Izskatās pēc Vistu vanaga


    Amanda 13.janvāris, 15:53

    Zvirbuļvanags


    Edgars Smislovs 13.janvāris, 15:18

    Manuprāt sudrabkaija un neveiksmīgs leņķis.


    Inita 13.janvāris, 12:48

    Varbūt ziemas sēntiņa?


    Inita 13.janvāris, 12:47

    Varbūt Tubaria?


    Inita 13.janvāris, 12:46

    Varbūt Strobilurus?


    Inita 13.janvāris, 12:43

    Panellus vai Crepidotus


    Kurmata 13.janvāris, 10:56

    Vai putns bija ceļa vidū?


    Ivars Leimanis 13.janvāris, 10:41

    Kāpēc gan ne? Tā kā jaunu gļotsēnu sugu atklāšana pamazām noplaks, tad jāsāk pētīt šādas interesantas gļotsēņu attiecības ar citiem organismiem. Julit, ļoti gaidām šādus pārsteidzošus atklājumus!


    VijaS 13.janvāris, 09:36

    Paldies, Uģi!


    dziedava 12.janvāris, 20:23

    Paldies, Ivar! Šo būs interesanti pavērot arī citos gadījumos, vai spēkā secība Physarum straminipes > Oxyporus corticola. Jo iepriekš arī gļotsēnei bija liels klājiens, bet šogad nav. Vietā piepe, arī klājiens..


    Ivars Leimanis 12.janvāris, 20:19

    Mizas apaļpore


    Osis 12.janvāris, 18:56

    Pamēģini atvērt savu novērojumu un labā pusē pievienot bildi tagad (pēc jau pievienota novērojuma) / vajadzētu darboties!


    FunnyFox 12.janvāris, 18:31

    Man gadījies lapseņu pūžņus redzēt tikai smuki pelēkus, bet sirseņu mājas brūnīgos un smilšu krāsas toņos, tādēļ man likās, ka šim jābūt sirsenim. Mūsmājās un tiešā tuvumā dzīvo gan vieni, gan otri. Neesmu entomologs, klausu uz vārda. Lai būtu lapseņu karalienes namiņš.


    MargaritaKri 12.janvāris, 18:13

    Nevaru pievienot foto - bet labprāt nosūtīšu pierādījumam.


    adata 12.janvāris, 17:46

    Varbūt zaķis?


    Vīksna 12.janvāris, 16:51

    Paldies !


    Ziemelmeita 12.janvāris, 16:13

    Paldies,Ansi!


    ūdensvistiņa 12.janvāris, 15:13

    Kāds no briežiem, stirnas stumbru nemizo.


    Osis 12.janvāris, 11:57

    Paldies Amanda un Edgar!!!


    CerambyX 11.janvāris, 23:24

    Man domāt, ka kādai citai lapsenei ne sirsenim.


    Amanda 11.janvāris, 22:38

    Varbūt lielais piekūns


    Amanda 11.janvāris, 22:34

    Peļu klijāns


    FunnyFox 11.janvāris, 22:10

    Man patīk domāt, ka mūsmāju bēniņos bija sirseņmātes ligzda no aizgājušās vasaras.


    FunnyFox 11.janvāris, 22:08

    Kūniņa ienesta virtuvē rudenī ar pētersīļiem podā.


    Ziemelmeita 11.janvāris, 19:22

    Paldies,Edgar!


    Langa 11.janvāris, 18:57

    Спасибо, Игорь !


    Igors 11.janvāris, 17:11

    Fotogrāfijā gandrīz visas pīles ir melnas, tikai viena ar kaijam ir tumšā


    Ziemelmeita 11.janvāris, 13:40

    Paldies,Artur!


    ekologs 11.janvāris, 13:25

    * slaidzirnekļiem


    ekologs 11.janvāris, 13:25

    Kāds no slaidzirnekļie (Tetragnatha sp.).


    Ivars Leimanis 11.janvāris, 11:53

    Nē, nav ok, nav jāpaliek A.gossypium. Jālabo atpakaļ uz Skeletocutis odora. Atvainojos!


    forelljjanka 11.janvāris, 09:21

    Ziemas pali aiznesušu jūrā,kāda no grūti atšķiramajām-ezera/dīķa/zaļā varde.


    Jeva 11.janvāris, 06:28

    Vai kāds atpazīst?


    Ilze Ķuze 10.janvāris, 17:25

    Šoreiz nevaru īsti piekrist. Poru slāņa krāsa ar iPadu bildētam foto arī ir visai nosacīta pazīme. Manā pieredzē kokvilnas antrodija ir ar trauslāku poru slāni, šķērssienas tādas kā papīra, daļēji caurspīdīgas. Te tā nebija. Man izskatījās pēc diezgan drošas S.odora, kas arī ir biežāk sastopama suga. Bet ok - visu cieņu Tavām zināšanām. Lai paliek. Bet vispār, ir interesanti, ka šī diskusija pacēlusies - šogad būs tam vairāk jāpievērš uzmanība.


    Vīksna 10.janvāris, 16:14

    Ziemojoši dienastauriņi katru gadu arvien mazāk mājās atrasti, bet šogad nevienu nemanīju, vismaz istabaugšā.


    picapica 10.janvāris, 13:34

    Paldies! stirnas ir, līdz augstajiem zariem neaizsniegtos, alnis pa laikam pastaigā, bet staltbrieži līdz šim nebija manīti. Tādi grauzumi pirmo reiz šajās vietās satikti....Redzēs, ja paveiksies...


    MoreOrLess 10.janvāris, 10:54

    Super novērojums, foršs gada sākums :)


    Ziemelmeita 10.janvāris, 09:07

    Paldies, Artur!


    MJz 10.janvāris, 00:05

    Cekulpīle


    MJz 10.janvāris, 00:05

    Baltvēderis


    MJz 09.janvāris, 23:55

    Skaisti! Bet ķerru vajadzētu ieziņot atsevišķi, jo ziemojošo atlantā šajā kvadrātā līdz šim nav ziņota.


    kirsisnelsons 09.janvāris, 21:50

    Paldies, Artūr !


    Ivars Leimanis 09.janvāris, 19:50

    Poru slāņa krāsa un tās kontrastāšana ar balto pamata slāni ļoti atbilst A.gossypium šādā attīstības stadijā. Šis nav vairs tik jauns, vairs nav augošs aķ, tāpēc baltā mala vairs gandrīz nav, bet kaut kur vēl kopskata bildē samanāma. Tas, kas ar piepēm notiek vecumā, jau sakalstot, var būt diez gan mainīgi, atkarībā no laika apstākļiem un piepes atrašanās vietas uz kritalas. Domāju, ka šāda bieza gossypium pēkšņas augstas gaisa temperatūras gadījumā, bez nokrišņiem, var sakalst vienā kompaktā gabalā, uzreiz nesačākstot, bet sākumā saplaisājot. Nekas jau nav 100%, bet šī tomēr diezgan droša A.gossypium.


    a.b 09.janvāris, 19:26

    Apsveikumi ar unikālu novērojumu !


    ekologs 09.janvāris, 17:19

    Iespējams kāds no Zemeszirnekļiem (Gnaphosidae sp.).


    Ziemelmeita 09.janvāris, 17:11

    Paldies,Artur!


    ekologs 09.janvāris, 17:07

    Ķērpju māņkrabjzirneklis (Philodromus margaritatus).


    Ilze Ķuze 09.janvāris, 17:06

    Piekrītu


    Ilze Ķuze 09.janvāris, 17:05

    Nedomāju gan. Atceros šo novērojumu. Jaunajam aķ nebija tik krasas pārejas starp malu un aķ kā parasti ir kokvilnas antrodijai. Kokvilnas antrodijai ir vairāk gareni izstieptas poras. Vecajam aķ plaisājums raksturīgs smirdīgai baltenei - joprojām "pufīgs", bet saplaisājis. Kokvilnas antrodijai veci aķ saplok un saplēkšņojas.


    kirsisnelsons 09.janvāris, 16:43

    Paldies !


    Zacmanis 09.janvāris, 16:26

    https://dabasdati.lv/lv/observation/a16ef615e624ba3f052901269ccd8e8a/ Šī ir saite uz Jāņa Ķirša tumšās čakstītes foto, 6. janv 2025.


    Zacmanis 09.janvāris, 16:22

    Pievienotais foto ir Jāņa Ķirša, 6. janv 2025 atkārtoti apmeklējot novērojuma vietu.


    IlzeP 09.janvāris, 14:24

    Sarkanrīklīte tur, protams, var būt, bet nevajadzētu ziņot, balstoties tikai uz Merlin!


    IlzeP 09.janvāris, 14:18

    Katra suga ir jāievada atsevišķi. Taču nevajadzētu ziņot novērojumus, tikai balstoties uz aplikāciju! Aplikācijai var būt būtiskas kļūdas. Tas var būt tikai palīglīdzeklis noteikšanā, lai saprastu, kādā virzienā meklēt.


    kanepiite 09.janvāris, 13:28

    sarkanrīklīte


    kanepiite 09.janvāris, 13:27

    Merlin noteicējs .. trīs purnus ievadīju atsevišķi. jo nemacēju izveidot kopejjo sarakstu


    enesija 09.janvāris, 13:01

    Paldies!


    IlzeP 09.janvāris, 09:09

    Un arī par šo - vai atrasts zem mizas?


    IlzeP 09.janvāris, 09:09

    Valda, šeit jautāumi par to, vai jātnieciņš atrasts zem mizas un vai atrasts uz miruša koka?


    finesse 08.janvāris, 23:00

    Platumā ap 4cm, garumā 5,5 līdz 6cm.


    Fonsv 08.janvāris, 22:11

    Thanks for answering!


    Fonsv 08.janvāris, 22:08

    Could I please know if it was found like this?


    Fonsv 08.janvāris, 22:08

    Could I please know if it was found on a dead tree? :)


    kirsisnelsons 08.janvāris, 17:30

    Sveiks ! Pasaki lūdzu savu e-pastu.


    Rallus 08.janvāris, 16:02

    Bilde būtu lietderīgi gan. Biju tur vakar no rīta, putnu neatradu.


    Aleksandra 08.janvāris, 14:56

    Paldies, Ilze un Inese!


    Lemmus 08.janvāris, 12:24

    Paldies, Ivar!


    IlzeP 08.janvāris, 11:20

    Atrašanās pie saldūdens roņiem nav nekas bīstams un satraukumam nav pamata - kad apstākļi būs atbilstoši, ronis dosies atpakaļ uz jūru. Detalizēts Mart Jüssi komentārs: “The seals go to rivers actually quite frequently, as there is fish to eat. Of course they prefer marine areas as it is safer for them there, but if there are not many places they can rest they would look for some place inland. The ringed seals have been seen quite far from the sea in big rivers, sometimes even tens of kilometers, one lived under a waterfall in Narva (East Estonia) for many months. Also harbour seals rest on river islands if the seashore is a long sandy beach, because they can not come out if there are lots of people and dogs on the beach. Grey seals are more shy, but they come to harbours and rivers to catch fish. A boat ramp is a good solid place to rest with easy access to water if someone bothers you. The Baltic Sea is not as salty as ocean, but anyway fresh water does not disturb seals, they do not need salt for living. There are some seals who have moved over to lakes and rivers and live there permanently, as in Ladoga, Lake Baikal and some Canadian large rivers. It is important for them to find food and a place to rest and have their pups so that the terrestrial predators like bears and wolves can not reach them.”


    enesija 08.janvāris, 10:37

    Tēviņš


    AZandovs 08.janvāris, 10:34

    Paldies!


    enesija 08.janvāris, 10:33

    Dolomedes sp., nepieaudzis


    enesija 08.janvāris, 10:29

    Vairāk pēc D.fimbriatus


    enesija 08.janvāris, 10:27

    Varētu būt.


    Ivars Leimanis 08.janvāris, 09:26

    Jauna nav. Diezgan jau sen un vairākkārt atrasta. Tik Dabasdatos nebija ieriktēta, jo nebija īsti saprašanas un pārliecības.


    Vīksna 08.janvāris, 08:32

    Paldies !


    roosaluristaja 08.janvāris, 07:40

    Jauna suga Latvijā??


    roosaluristaja 08.janvāris, 07:21

    Izmērs derēja


    Ivars Leimanis 08.janvāris, 00:15

    Mīkstpiepe Postia sp. (Oligoporus sp.)


    Ivars Leimanis 08.janvāris, 00:10

    Anomoporia bombycina


    Ivars Leimanis 08.janvāris, 00:03

    Antrodia pulvinascens


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:58

    Junghuhnia pseudozilingiana


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:55

    Antrodia xantha


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:53

    Sarcoporia polyspora


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:51

    Antrodia gossypium.


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:47

    Antrodia sinuosa


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:39

    Lūdzu nolabot uz Mīkstpiepe Postia sp. (Oligoporus sp.)


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:33

    Lūdzu nolabot uz Mīkstpiepe (Postia sp.)


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:12

    Anomoporia bombycina


    Karmena 07.janvāris, 23:06

    Paldies par sugas noteikšanu, Inese! Paldies par labojumu, Ilze!


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:02

    Jālabo uz Antrodia gossypium.


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 22:57

    Lūdzu nolabot uz Sarcoporia polyspora.


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 22:32

    Lūdzu nolabot uz Piepe (nenoteikta).


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 22:18

    Lūdzu, izlabot uz Antrodia gossypium.


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 22:11

    Fibroporia (Antrodia) gossypium


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 22:05

    Resinoporia piceata


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 21:33

    Jānolabo uz Physysporinus sanguinolentus.


    AZandovs 07.janvāris, 21:31

    Paldies!


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 21:25

    Ļoti pēc Diplomitoporus crustulinus izskatās.


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 21:11

    Aizdomiņas, ka šī ir Antrodia gossypium.


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 20:54

    Jānolabo uz Skeletocutis papyracea.


    nekovārnis 07.janvāris, 19:05

    Gan jau no kādas lapkoku malkas siltumā izlīdis.


    nekovārnis 07.janvāris, 18:59

    Paldies, Inese un Ilze! :)


    Stach 07.janvāris, 16:08

    Iecavas man zināmais lielākais smilšērkšķis ir diezgan bēdīgā stāvoklī,ir ieperinājies kāds vaboļis un ēd nost,pašlaik miza krīt nost , cauri redzams un draud pārlūzt.Ko tādā gadijumā lai iesāk,atzimēts kā dižkoks nav.


    Ivars Leimanis 07.janvāris, 11:35

    Tomēr, visticamāk (99%), šī ir liesmainā egļpiepe, pat, ja uz tās pašas kritalas, pat, ja uz apses.


    enesija 07.janvāris, 11:09

    Pisauridae Dolomedes plantarius


    enesija 07.janvāris, 11:08

    Linyphiidae


    Vīksna 07.janvāris, 10:32

    Paldies !


    enesija 07.janvāris, 10:31

    Pholcidae Pholcus phalangoides. Pieņemu, ka apkārt sēž bērni


    enesija 07.janvāris, 10:28

    Pisauridae Dolomedes fimbriatus būvē saviem bērniem istabu


    enesija 07.janvāris, 10:26

    Pisauridae Pisaura mirabilis


    enesija 07.janvāris, 10:24

    Theridiidae Theridion sp.


    enesija 07.janvāris, 10:22

    Pisauridae Doplomedes fimbriatus


    enesija 07.janvāris, 10:19

    Agelenidae Agelena labyrinthica


    enesija 07.janvāris, 10:16

    Pisauridae Dolomedes fimbriatus


    roosaluristaja 07.janvāris, 07:18

    Nē, apšu spulgpiepe. Tajā pašā vietā, kur iepriekš 2016. gadā. Varbūt pat uz tās pašas kritalas.


    roosaluristaja 07.janvāris, 07:16

    Jā, kļūda ir. Bet es atceros to vietu. Nez kāpēc purvā ieliku. Vajag pavilkt uz leju, uz meža malu. Tur arī bija.


    kirsisnelsons 06.janvāris, 23:45

    Paldies ! Sapratu. 10.07.24. apmēram 150 m no šīs ligzdas redzēju vistu vanagu.


    dziedava 06.janvāris, 23:30

    Par šo man īsti skaidrs šobrīd nav. Saglabāšu pie vēl citām līdz galam nenoteiktajām.


    dziedava 06.janvāris, 23:26

    Pēc augšanas laika un sporu izmēra sanāk oranžā aveņgļotsēne. Ja būtu atrasta jauna, oranža, tas būtu bijis acīmredzamāks.


    Andrejs 06.janvāris, 22:16

    Paldies !


    dziedava 06.janvāris, 22:00

    Mikroskopija sugu apstiprināja.


    Ivars Leimanis 06.janvāris, 21:40

    Nē, šī ir Gloeoporus taxicola uz priedes.


    Ivars Leimanis 06.janvāris, 21:20

    Vizuāli visai līdzīga Postia floriformis, bet tā neaug uz apsēm, bet uz egļu trupošas koksnes, piemēram, uz izgāztu egļu saknēm.


    IlzeP 06.janvāris, 20:16

    Šī ir zināma ligzda, kādreiz ligzdojis vistu vanags.


    Ivars Leimanis 06.janvāris, 19:36

    Bet varbūt tomēr ir OK Inonotus rheades. Nevar īsti saprast. Pēc biotopa vairāk atbilst C.trogii - izskatās pēc gaišas, kaut kādas mežaudzes traucējuma vietas (bebraine?).


    Ivars Leimanis 06.janvāris, 18:28

    Tomēr būs alkšņu spulgpiepe Inonotus radiatus.


    Ivars Leimanis 06.janvāris, 18:16

    Vairāk pēc Coriolopsis trogii izskatās.


    Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
    Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2025
    © dabasdati.lv
    Saglabāts