Currently active users: 182 Observations added today: 2 Total number of observations: 2153885
You have a guest status
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt

Latvijas Dabas fonda tiešraides kameras 2016

2015         2017

Latvijas Dabas fonds 2016. gadā nodrošināja tiešraidi no piecu aizsargājamu putnu – melnā stārķa, jūras ērgļa, zivjērgļa, vistu vanaga un lielā dumpja ligzdām.

 

Forums

Atbalsti projektu

#juraserglis

  

Forums

Atbalsti projektu

#melnaisstarkis

  

Forums

Atbalsti projektu

#vistuvanags

  

Forums

Atbalsti projektu

#zivjerglis

Visas tiešraides kameras vienā logā

Jaunumi

  • 2016. gada tiešraides kameru ligzdošanas sezona – vērtīgi novērojumi un spraigi notikumi, 20.10.2016.
  • Lielā dumpja ligzdā sezona beigusies nemaz tā īsti nesākusies, 28.05.2016.
  • Latvijas Dabas fonds uzsāk tiešraidi no lielā dumpja ligzdas, 20.05.2016.
  • Translācija no zivjērgļu ligzdas Vidzemē, 14.04.2016.
  • Māra Strazda komentārs par mātītes atgriešanos - notikumiem melnā stārķa ligzdā 7.aprīlī, 09.04.2016.
  • Latvijas Dabas fonds aicina sekot līdzi notikumiem vistu vanaga ligzdā, 31.03.2016.
  • Tiešraidē iespējams vērot melno stārķu ligzdu, 24.03.2016.
  • Īsfilma par jūras ērgļa Durberta ģimeni, 10.03.2016.
  • Īsfilma par 2015.gada ligzdošanas sezonu lielā dumpja lizgdā Engures ezerā, 07.03.2016.

  • JŪRAS ĒRGLIS (Haliaeetus albicilla)

    Kamerā vērojamā jūras ērgļu ligzda atrodas Kurzemē, Durbes novadā. Šī ligzdošanas teritorija zināma tikai kopš 2014. gada. Ligzda būvēta vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs. Lauzuma vietai apkārt apauguši vairāki zari, kas veidoja ligzdas būvēšanai piemērotu žākli aptuveni 25 metru augstumā. Kamera uzlikta vienā no galotnes zariem 2015. gada janvāra nogalē. Ligzda interesanta ar to, ka ir būvēta eglē, jo egles jūras ērgļi ligzdošanai izvēlas reti, - šī ir tikai ceturtā līdz šim Latvijā zināmā eglē būvētā ligzda. Aptuveni puse no visām jūras ērgļu ligzdām tiek būvēta priedēs, trešā daļa – apsēs un mazākā skaitā arī bērzos, melnalkšņos un ozolos. Eglēs ligzdas parasti tiek būvētas tieši uz šādām nolauztām galotnēm un parasti atrodas augstu virs zemes.

    2015. gadā šīs ligzdas mātīte Durbe bija gredzenota, kā mazulis ligzdā Igaunijā. Igauņu kolēģi ziņoja, ka šis putns ir gredzenots 1999. gada 18. jūnijā Sāremā salas dienvidu galā, gredzenotājs Veljo Volke. Ērgļu pāra tēviņa Roberta izcelsme mums nebija zināma, jo putns nebija gredzenots. Olas tika izdētas 9. un 12. martā, un, lai gan perēšanas laikā vienu no tām izēda vārna, atlikusī ola izšķīlās un ērgļu pāris sekmīgi izaudzināja vienu mazuli - Durbertu. Vairāk par norisēm ligzdā 2015. gadā var izlasīt šeit vai noskatīties īsfilmu.

    2016. gada sākumā situācija ligzdā ir mainījusies – iepriekšējās sezonas ligzdas saimniece Durbe ir nozudusi (pēdējo reizi ligzdā tā tika redzēta 2015. gada decembra beigās, visdrīzāk devusies uz citiem medību laukiem, jo bija sasniegusi pieklājīgu vecumu) un par ligzdas piederību aizsākās intensīvi konflikti. Tā arī šajā gadā ligzdošana netika uzsākta, tomēr tajā risinājās gana daudz notikumi – jaunu jūras ērgļu mātīšu mēģinājumi uzsākt attiecības ar ligzdas saimnieku Robertu, jauna pāra mēģinājumi uzsākt ligzdošanu, dažāda vecuma jūras ērgļu apciemojumi, kraukļu vizītes u.c. notikumi.

    2016. gada rudenī jūras ērgļu ligzdā īpašuma tiesības ir pieteicis jauns pāris. Abi ērgļi ir gredzenoti - tēviņu 2010. gada vasarā, kā mazuli ligzdā Kurzemē, Kuldīgas pusē, gredzenojis ornitologs Jānis Ķuze (uz kreisās kājas C602, uz labās - Latvia Riga 221), savukārt mātīte ir gredzenota 2009. gadā Lietuvā (gredzena Nr.- B556) Šilutes rajonā, gredzenotājs - Deivis Dementavicius. Ligzdu vērotāji abiem ērgļiem devuši vārdus - Vents un Šiltute. Šobrīd notiek cītīgi ligzdas atjaunošanas darbi, kas vieš cerības uz veiksmīgu ligzdošanas sezonu 2017. gadā!

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (SIA „Rewind”, sistēmas konfigurēšana) un Ģirts Strazdiņš, tās uzturēšanā ir palīdzējuši Māris un Leo no Dabasdati.lv foruma, kā arī Leks van Drongelens (Lex van Drongelen) un un Jelle Lips. Datu pārraidi 4G tīklā nodrošina LMT.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

    Vairāk informācija par jūras ērgli lasāma šeit.


    MELNAIS STĀRĶIS (Ciconia nigra)

    Melnā stārķa ligzda atrodas Zemgalē (reģionā starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi), tā ir būvēta nelielas upītes krastā augošā vecā ozolā. Lai gan ligzda ir atrasta 2013. gadā, par tās iemītniekiem mēs vairāk uzzinājām tikai gadu vēlāk, kad ligzdā tika izaudzināti divi mazuļi. Novērojumi pie ligzdas liecināja, ka abi pieaugušie putni bija bez gredzeniem, tātad par to izcelsmi nekas nebija zināms. 2015. gadā putni ligzdā atgriezās jau marta beigās, kad sāka tās atjaunošanas darbus, veidojot ligzdas vainagu, kā arī šai sugai raksturīgo ligzdas izklājumu no sūnām. Abi putni bija negredzenoti, tomēr apgalvot to, ka tie ir tie paši stārķi, kas ligzdu apdzīvoja gadu iepriekš, mēs nevaram.

    2015. gadā stārķi ligzdoja sekmīgi – lai gan olu perēšanas laikā tie piedzīvoja jūras ērgļa uzbrukumu, kura laikā divas olas tika izmestas no ligzdas, atlikušās divas no izdētajām četrām olām izšķīlās un abi stārķēni izauga un sekmīgi atstāja ligzdu. Viens no jaunuļiem – stārķu meitene Zīļuka tika aprīkots ar satelītraidītāju un tā pārvietošanās ceļiem var sekot līdzi interneta vietnē www.goris.lv, kur tai dots vārds Upene. Vairāk par norisēm ligzdā 2015. gadā var izlasīt šeit.

    2016. gada sezonas sākumā - marta beigās, aprīļa sākumā – melno stārķu tēviņš, nevarot sagaidīt savu partneri, uzsāka attiecības ar jaunu mātīti, tomēr tām nebija lemts ilgs mūžs, jo ligzdā atgriezās īstā saimniece un savu konkurenti izsvieda laukā. Taču tā kā neviens no pieaugušajiem putniem nav gredzenots, nevar droši apgalvot, ka šie bija tie paši putni, kas iepriekšējā gadā. Aprīļa pirmajā pusē ligzdā tika izdētas četras olas, no divām izšķīlās mazuļi, divas - vanckari. 5. augustā abi izaugušie stārķēni uzsāka migrāciju un ligzdā vairs netika redzēti.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (SIA „Rewind”, sistēmas konfigurēšana), Jānis Kažotnieks, Māris Strazds un Torbens Langers (Torben Langer). Datu pārraidi 4G tīklā nodrošina LMT.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.


    VISTU VANAGS (Accipiter gentilis)

    Tiešraidē iespējams vērot vienu no Rīgas pilsētas vistu vanagu ligzdām, kas atrodas pilsētas rūpnieciskajā zonā un ir būvēta papelē. Tā ir atrasta 2013. gadā, kad ligzdu atstāja trīs jaunie putni, savukārt gadu vēlāk ligzdā tika izaudzināti četri mazuļi. Lai gan parasti vistu vanagi uzsāk ligzdošanu 2-3 gadu vecumā, retumis tas notiek jau nepilnu divu gadu vecumā jeb otrajā kalendārajā mūža gadā un tas ir bijis vērojams arī trijos no četriem gadiem, kad mums par šajā ligzdā ligzdojošajiem pāra putniem ir bijusi pieejama informācija. 2013. gadā mātīte bija savā otrajā mūža gadā, savukārt 2015. un 2016. gadā nepilnīgi pieaudzis ir tēviņš, kas ir atšķirams gan pēc mazākā izmēra, gan spalvu tērpa – jauniem putniem ķermeņa apakšpusē ir raksturīgi iegareni raibumi, savukārt pieaugušiem putniem vēderpuse ir klāta ar šķērssvītrām.

    2015. gadā pēc kameras uzstādīšanas tika piedzīvotas tehniska rakstura problēmas, kā rezultātā laika periodā no 3. līdz 14. aprīlim tā nebija pieejama. Olas ligzdā tika iedētas šajā laikā. Diemžēl ligzdošana bija nesekmīga, domājams, tādēļ, ka jaunais tēviņš nespēja perējošajai mātītei nodrošināt barību. Pamestajā ligzdā 8. maijā viesojās vārna, kas olas izēda.

    2016. gadā sistēma ir aprīkota ar citu kameru un mikrofonu, kas nodrošina labāku attēla un skaņas kvalitāti, ir mainīts arī kadrējums, kas tagad nodrošina labāku skatu uz ligzdu. Marta beigās mātīte ligzdā jau pavada salīdzinoši daudz laika, kas varētu liecināt par gatavojošanos olu dēšanai. Šogad ligzdā tika iedētas četras olas, no kurām gan izšķīlās tikai divi mazuļi. Līdz ligzdošanas sezonas beigām ligzdā palika tikai viens mazulis, jo otrs gāja bojā.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (SIA „Rewind”, sistēmas konfigurēšana). Datu pārraidi 4G tīklā nodrošina LMT.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.


    ZIVJĒRGLIS (Pandion haliaetus)

    Ligzda atrodas Vidzemē, zivjērgļu ligzdošanas teritorijā, kas ir zināma kopš 2011. gada. Sākotnēji netālu esošā izcirtumā tika novēroti divi pieaugušie putni un tika atrasts arī iespējamais ligzdas koks – nokaltusi egle, zem kuras bija redzamas nokritušas ligzdas atliekas. Tajā gadā ligzdošana, visticamāk, nav bijusi sekmīga. Tā paša gada rudenī netālu tika uzbūvētā mākslīgā ligzda, ko zivjērgļi aizņēma 2013. gadā, savukārt sekmīga ligzdošana ligzdā tika reģistrēta vēl gadu vēlāk, kad tajā tika izaudzināti trīs mazuļi. 2014. gadā tika konstatēts, ka tēviņš ir gredzenots ar krāsaino gredzenu (sarkanu „E82”), kas ļāva noskaidrot tā izcelsmi – ērglis bija gredzenots kā mazulis ligzdā 2008. gadā 97 km attālumā no šīs vietas. Tas pats putns ligzdā saimniekoja arī 2015. gadā, savukārt 2016. gadā tēviņš ir cits, gredzenots ar sarkanu gredzenu „397”, kas ļauj secināt, ka arī šis ērglis ir Latvijas izcelsmes, šķīlies 2012. gadā 63 km attālumā no šīs ligzdas. Otrs pāra putns (mātīte) nevienā no šiem gadiem nav bijusi gredzenota, līdz ar to tās izcelsme mums nav zināma un nevaram arī būt pārliecināti, vai darīšana visus šos gadus bijusi ar vienu un to pašu putnu. 2015. gadā ligzdā tika izaudzināti trīs jaunie putni - par norisēm ligzdā šajā gadā vairāk varat izlasīt šeit.

    Šogad zivjērglis pirmo reizi pie ligzdas tika novērots jau 29. martā. Nedēļu vēlāk (5. aprīlī) ligzdā tika redzēti divi putni – jau pieminētais tēviņš „397” un īslaicīgi arī mātīte ar melnu gredzenu „JE” (gredzenota Igaunijā 2013. gadā 88 km attālumā no šīs ligzdas). Aprīļa vidū, kad abi ērgļi ir aizņemti ar ligzdas atjaunošanu, mātīte ir bez gredzena – iespējams, ka tā pati, kas te ligzdoja iepriekšējā gadā. 2016. gadā ligzdā izaudzināti trīs mazuļi, no kuriem 1. jūlijā vienu ligzdā nomedīja vistu vanags.

    Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (sistēmas konfigurēšana, SIA „Rewind”), kā arī Aigars Kalvāns un Mārtiņš Kalniņš no AS „Latvijas valsts meži”. Datu pārraidi 4G tīklā nodrošina LMT.

    Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.


    LIELAIS DUMPIS (Botaurus stellaris)

    Lielā dumpja ligzda atrodas niedrājā Tukuma novadā, Pūres pagastā. Ligzdu 2016. gada 11. maijā atrada ornitologi Artūrs Laubergs un Jānis Bētiņš. Atrašanas brīdī ligzdā jau bija pilns dējums – piecas olas. Tiešraide uzsākta 19. maijā, diemžēl jau pēc nedēļas, 25. maijā, tiešraides sezona noslēdzās, jo nakts aizsegā ligzdā bija paviesojusies Amerikas ūdele un izēdusi visas piecas olas. Amerikas ūdele (Neovison vison) ir viena no zināmākajām ligzdojošo ūdensputnu ligzdu postītājām.

    Vairāk par lielo dumpi lasi šeit.

    Tiešraides kameras darbību nodrošina Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Engures ezera dabas parka fondu un tā vadītāju Robertu Šiliņu projekta COASTLAKE LIFE12 NAT/LV/000118 ietvaros.

    Tiešraides kameras darbību izveidot palīdzēja Jānis Ķuze, novērošanas sistēmu pie ligzdas uzstādīja Jānis Reihmanis, Roberts Šiliņš un Artūrs Laubergs. Jānis Rudzītis no SIA „Rewind” nodrošina sistēmas konfigurēšanu un uzturēšanu. Datu pārraidi 4G tīklā nodrošina LMT.

    Projektu “Lielā dumpja biotopa atjaunošana divos piekrastes ezeros Latvijā” (LIFE COASTLAKE) finansiāli atbalsta Eiropas Komisijas LIFE+ programma un līdzfinansē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF).

    Ligzdā notiekošajam iespējams sekot un to komentēt Dabasdati.lv forumā

     

    2015. gada sezona


    ATBALSTĪTĀJI

     

    Datu pārraide: 

      

    Finansiālais atbalsts, 4G rūteri:

     

     

     

    Sistēmas konfigurēšana:

    Jānis Rudzītis, SIA „Rewind”


    PRIVĀTI ZIEDOTĀJI

     

     

     

    Projekts COASTLAKE:                                     

     

    Projekts COASTLAKE:                                   

    Projekts COASTLAKE:                    

     

     

    Recent reports
    Acrocephalus schoenobaenus - 2025-05-10 ligausis
    Botaurus stellaris - 2025-05-10 ligausis
    Strix aluco - 2025-05-09 Vladimirs S
    Ichneumonidae sp. - 2025-05-09 Siona
    Pyrrhula pyrrhula - 2025-05-09 Siona
    Fringilla coelebs - 2025-05-09 Siona
    Cyanistes caeruleus - 2025-05-09 Siona
    Unknown
    Ignotus
    @ felsi
    Recent comments on observations
    CerambyX 09.maijs, 22:31

    polyctena/rufa abas ārēji tiešām līdzīgas (te dabasdatos droši vien būtu patiesībā korekti visas Formica rufa, atzīmēt kā rufa/polyctena sugu pāri, jo tikai tā no malas pēc pūžņa vai vienkārša foto laikam atšķirt īsti nevar - tas tik tā kaut kā iegājies, ka tie lielie pūžņi ir rūsganā meža skudra, kaut polyctena ir tik pat bieži sastopama suga), galvenā atšķirība it kā, ka rufa krūšu virspuse ar lielāku skaitu atstāvošu matiņu/sariņu, bet polyctena mazāk - atkarībā no noteicēja kuru skatās, tas tā robeža norādīta samērā dažāda (12, 20, vismaz 3 pāri utml). It kā iesaka no vienas ligzdas skatīties kādu 'sēriju' eksemplāru (nu teiksim kādus 5-10, bet varbūt pat vairāk), lai tad var 'vidēji' novērtēt matiņu skaitu, jo vienam eksemplāram tie var būt arī, piemēram, nodiluši vai 'uz robežas'. Šis man ar izskatās pēc polyctena/rufa, tomēr kopumā jau jāņem vērā, ka vēl jau arī ir citas ~ līdzīgi krāsotas sugas, kas atšķirsies, piemēram, ar matainu pakausi/galvas aizmugurējo daļu (aquilonia, pratensis, lugubris, truncorum - pēdējā gan ar sarkanāku galvu, atšķiras labāk) vai ar iegriezumu klipeusa priekšējā malā (sanguinea). Nu un tad vēl sugas kam galvas aizmugurējā daļa ieliekta (exsecta, forsslundi, pressilabris, foreli). Nu un vēl citas :D


    nekovārnis 09.maijs, 18:32

    Man vecās mājas sienā iemitinājušās skudras, visdrīzāk Formica polyctena. Pagājušogad mēģināju tā droši noteikt ķeksītim, gan art fotoaparātu, gan zem mikroskopa - tā arī nesanāca :(


    ekologs 09.maijs, 17:55

    Uģi, Marek, skaidrs, ka te ne bez sarežģītības pakāpes noteikšanā, bet, vai nevarētu būt Formica polyctena?


    Santoo 09.maijs, 17:23

    Gribēju pievienot novērojumu, bet ar telefona starpniecību nekādīgi nesanāca kartē vietu atzīmēt.


    Bounijs 09.maijs, 17:06

    Netika. Mēģināju mednī, bet biju jau prom no tās vietas un nevarēja atzīmēt lokāciju..vai nemācēju. Bet informēju vietējo mednieku un, cik sapratu, viņi apsekoja.


    ekologs 09.maijs, 16:46

    Paldies, Uģi!


    Alvis Āboliņš 09.maijs, 15:39

    Sveiki! Vai tā neizskatījās sākotnēji kā melnā stārķa būvēta ligzda? Netālu 2023. gadā meklēju ligzdu.


    erts 09.maijs, 14:01

    Tajā pat vietā kur 2021.gadā.


    IlzeP 09.maijs, 13:33

    Mārtiņ, tad derētu ieziņot novērojumu!


    ekologs 09.maijs, 13:29

    Anthocoris confusus?


    Berts 09.maijs, 13:26

    Paldies Uģim!


    IlzeP 09.maijs, 11:01

    Un šim nu nevajadzētu būt testēšanas vajadzībām, bet īstai sugai.


    IlzeP 09.maijs, 10:59

    Šī cita suga. Arī novērojums bez sugas vārda.


    IlzeP 09.maijs, 10:56

    Un šai vajadzētu būt tai pašai sūnu sugai, par ko rakstīju iepriekšējā komentārā. Slēpjama atradnes vieta, Sarkanajā grāmatā, bet pazaudējusi vārdu.


    IlzeP 09.maijs, 10:53

    Migrējot pirmo datu porciju uz Ornitho, atradās novērojumi, kam datu bāzē trūkst sugas (t.i., nevis nenoteikti, bet vispār trūkst). Ir kaut kāds sugas ID, bet tas nekam neatbilst. Viena no tiem ir šī sūna. Lūdzu, palīdziet - kas šī ir?


    BI 09.maijs, 10:34

    Gredzenota: 02.01.2025. Holandē, martā vēl pa Holandi: https://submit.cr-birding.org/animals/223260/tO4fggzTxYgfMtJRQ1Ba/


    IlzeP 09.maijs, 10:15

    Vai šis ir tests?


    Santoo 09.maijs, 09:09

    Kūko, kūko dzeguzīte :))) Tikko pagalmā, Salacas ielejā, Staiceles pagastā, mājas pagalmā caur saimniecības ēkas durvju spraugu, redzēju krāšņo Pupuķi, arī pagājušajā vasarā manīju.


    IlzeP 09.maijs, 08:02

    Paldies par ziņu! Jā, šis nav labi. Būs jāpārbauda.


    ekologs 09.maijs, 07:35

    Paldies!


    dziedava 09.maijs, 07:28

    Ilze, vadot Dabasdatu aplikācijā apšu graudaini, ir divi ieraksti ar šo sugu. Tagad apskatījos, ka viens DD skaitās dzēsts. Izskatās, ka aplikācijā joprojām kā dzīvas eksistē visas dabasdatos dzēstās sugas. Nezinu, cik tādas ir vēl bez apšu graudaines. Bet tas ir slikti, jo vismaz apšu graudainei zem dzēstās sugas rādās 5 ziņojumi. Nez vai ziņotāji gribējuši būt dzēstajā versijā - aplikācijā to jau neredz. Vajadzētu panākt, ka visi dzēsto sugu ziņojumi pārceļas uz dzīvajām sugām un lai aplikācijā dzēstās sugas nerādās!


    Martins 08.maijs, 20:07

    Ja teiksi, ka latviskais nosaukums ir acīmredzamā pretrunā ar attēlā redzamo - piekritīšu. Latviskais nosaukums nav veiksmīgs, jo Latvijas populācija (vismaz tik daudz, cik es esmu redzējis) ir riktīgi melna.


    Martins 08.maijs, 19:58

    Šis vēl ir "tīnis" - sugu nevarēs notreikt. Var tikai pateikt, ka nav gludais vārpstiņgliemezis.


    Amanda 08.maijs, 19:57

    Dziedātājstrazds


    Ivars Leimanis 08.maijs, 17:03

    garenporu tauriņpiepe (Trametes gibbosa)


    Ziemelmeita 08.maijs, 16:11

    Paldies,Julita!


    dziedava 08.maijs, 16:10

    Sporām skaidri redzams smalks tīkliņš - tā būs nelīdzenā pilienīte :)


    Ziemelmeita 08.maijs, 16:05

    Pievienoju mikroskopijas bildes.


    Vīksna 08.maijs, 11:47

    Paldies !


    CerambyX 08.maijs, 11:17

    Web Archive var atrast: https://web.archive.org/web/20240613213249/http://leb.daba.lv/Formicidae.htm


    Amanda 08.maijs, 10:09

    Lauku piekūns


    BI 08.maijs, 09:33

    Jau martā tusēja pa šo rajonu, tā ka "rajonu" notur.


    ekologs 08.maijs, 06:58

    Kāda no ērcēm (Acari sp.), jā. Kāda augsnes ērce vai arī samtērce.


    dziedava 07.maijs, 18:06

    P.S. Un cik patīkami šajā vietā kartē redzēt mikroliegumu!!! Ivar, arī Tavs nopelns :)


    dziedava 07.maijs, 18:03

    Ivar L. - tas ir Tavs atradums! 2016. gadā šī suga Latvijā nebija zināma, atklāta tika tikai 2022. gadā pēc 2021. g. novērojuma, kad tika mikroskopēts. Tāpēc tolaik pēc kopskata neko tādu noteikt nebiju spējīga. Šogad atradu pati 3. atradni LV, un tad, savelkot kopā visus redzētos 3 novērojumus, ir pārliecība, ka šo sugu var noteikt arī pēc kopskata - nekas cits līdzīgs nav zināms. Nu vismaz pagaidām.


    nekovārnis 07.maijs, 13:59

    Bija pieejams vecajā LEB mājaslapā, bet izskatās ka šobrīd tā vairs nav aktīva.


    IlzeP 07.maijs, 11:48

    Paldies!


    Sassa2507 07.maijs, 11:09

    Dala pagalmu ar vārnām, zvirbuļiem un citiem mazputniņiem. YT video": https://youtube.com/shorts/onLFaEc89LE


    CerambyX 07.maijs, 10:57

    Tomēr vēlreiz apskatot šo novērojumu, Nikolajs saka, ka laikam jau tomēr 'košs' pectinea - gaišo plankumu forma tomēr ne līdz galm atbilst masculella


    Vīksna 07.maijs, 10:48

    Paldies !


    meža_meita 07.maijs, 08:36

    Viss vajadzīgais ir redzams, - ķērpis "guļ" uz paklājiņa (laponis), kuram ir oranži-rūsgani-sarkani pleķi :)) + klasisks biotops, nojaušams aķ tonis, forma.


    Vīksna 06.maijs, 23:27

    Paldies !


    kirsisnelsons 06.maijs, 22:29

    Kļūda bija.


    dziedava 06.maijs, 21:37

    Paldies! Jauki, ka ir atsaucīgi DNS pratēji :)


    IlzeP 06.maijs, 21:29

    Paldies, Renāte! Kā to pēc šīs miglu bildes var pateikt?!


    pustumsa 06.maijs, 20:31

    Paldies!


    Ziemelmeita 06.maijs, 19:48

    Tad jābrauc šurp uz Ziemeļgauju.


    meža_meita 06.maijs, 19:26

    Gribu šajā gultā iegulties!


    Mežirbe777 06.maijs, 19:19

    Pateicos par Sveicieniem! Sekvencēšanu veica Tartu Universitātes Liheniloģe Ave Suija. Lielisks raksts par sugu un tās ekoloģiskajām prasībām lasāms Areskoug & Thor 2005. gada Zin. Publikācijā.


    Siona 06.maijs, 19:00

    Ir kaut kur pieejams nesvaigs? :)


    dziedava 06.maijs, 18:50

    Sveicieni Raivo un Renātei! :)) Kas veica DNS?


    Mežirbe777 06.maijs, 15:35

    Brīnišķīgi, ko lai citu saka :) Priekš pilnas laimes būtu vēl jāatrod gan C.tigillare , gan C.inquinans Pēc literatūras datiem šī suga esot reta visā mūsu reģionā. Igaunijā pirmo reizi atrasta pirms 20 gadiem , mums tikai tagad izdevās :)


    meža_meita 06.maijs, 14:42

    Hiphip urrā! DNS rezultāti ir apstiprinājuši šo sugu kā Notarisa kalīciju Calicium notarisii (Tul.) M. Prieto & Wedin (syn. Cyphelium notarisii). Pirmais, droši pierādītais, sugas novērojums Latvijā! Sveicam Raivo!


    megere 06.maijs, 13:50

    Paldies!


    Mežirbe777 06.maijs, 09:49

    Paldies par padomu ! Rūpīgāk apskatot paraugu, jāpiekrīt, ka šis nav D.alboatrum, drīzāk kāds no gaišajiem Rhizocarpon , piem. R. disporum. Pēc Elurikkus datiem Igaunijā (kur ir arī šis novērojums) ir vismaz 64 atradnes, būs kāda no tām jāapskata, jānovērtē morfoloģiskās pazīmes :)


    karlis_t 06.maijs, 09:46

    Ok. Braucu pa ceļu no Ābelniekiem Liekņu virzienā, vietā, kur ielikts punkts, pamanīju vilku. Īsti nesapratu, ko viņš tur darīja, barības objektu neatradu, varbūt vienkāŗši pārsteidzu kustībā. Vilks ievēroja, ka apstājos, uzsāka kuustību uz tuvējo meža nogabalu pāri laukam. Kamēr aplūkoju to binoklī, aizmirsu, ka jāuzņem arī foto, foto uzņēmu ar telefonu 10x digitālo zoom brīdī, kad vilks bija ticis pāri lielākajai lauka daļai.


    ekologs 05.maijs, 21:47

    Samtērce (Trombidiidae sp.).


    Ziemelmeita 05.maijs, 21:01

    Paldies,Renāte, par sugu noteikšanu!


    meža_meita 05.maijs, 21:01

    Ir vairākas līdzīgas, bet šī nebūs Diplotomma alboatrum. Tā ir ļoti reta, bez mūsdienu atradnēm un pierādāma tikai mikroskopiski.


    IlzeP 05.maijs, 20:07

    Pašu video diemžēl ielikt nevar, var tikai ielikt saiti uz to (komentāros vai piezīmēs) - tad video jābūt ieliktam kaut kur citur (piemēram, YouTube).


    VijaS 05.maijs, 18:55

    8.-9. bildes - atliekas vairāk kā desmit mēnešus vēlāk, 01.05.2025.


    cielava 05.maijs, 18:42

    Paldies!


    cielava 05.maijs, 18:42

    Paldies!


    adata 05.maijs, 18:09

    Julita, apse nevar būt. Melnalksnis vai visticamāk blīgzna. Vieta mitra, kaut gravas uzkalniņš, bet dūksnains un ēnains. Pēdējā bildē mazliet no atlikušās mizas koka sugai.


    Ziemelmeita 05.maijs, 17:07

    Paldies,Edgar!


    CerambyX 05.maijs, 16:02

    Tad it kā vajadzētu būt augļukoku tīklkodei (Yponomeuta padella).


    lauraporuka 05.maijs, 15:51

    Paldies par sugas noteikšanu :) Man šķiet, ka tā bija kāda krūmveida plūme - tas bija tās biezs, blīvs krūmveidīgs augs, kas izmantots mājas dzīvžogam. Es pieliku vēl bildes ar pašu augu.


    CerambyX 05.maijs, 15:03

    Jā, tā izskatās, ka cursitans. Retāk var būt šādi eksemplāri, kam uz vēdera viens liels melns 'pleķis'.


    CerambyX 05.maijs, 15:00

    Kas tas par augu? - neatpazīstu :)


    Mari 05.maijs, 14:59

    Varbūt Sciocoris cursitans?


    Ziemelmeita 05.maijs, 12:19

    Paldies,Julita! Kritala diezgan satrūdējusi, nezinu, kas. Mazu paraugu pańēmu, mēgināšu paskatīties sporas, kaut vai trenińa nolūkos.


    dziedava 05.maijs, 10:47

    Tādām koši dzeltenām pusizjukušām (ja dzeltenais sporu mākonis nav staipīgs), vērts skatīties, uz kādas kritalas auga - vai nav skujkoks. Ja uz skujkoka, tad liela varbūtība, ka medainā bumbulīte, jo citas līdzīgās tipiski aug uz lapkoku kritalām.


    dziedava 05.maijs, 09:03

    Paldies, Ansi, par noteikšanu!


    Vladimirs S 04.maijs, 23:21

    Vai suņa saimnieks.


    CerambyX 04.maijs, 23:05

    Suns gan varēja būt labāk audzināts.


    Ziemelmeita 04.maijs, 21:33

    Paldies,Julita!


    Dravante 04.maijs, 21:20

    https://youtube.com/shorts/xNu7SDd-J5I?feature=share


    dziedava 04.maijs, 20:44

    Paldies, Ilze!


    IlzeP 04.maijs, 20:30

    Kopā ar sējas zosīm


    megemege 04.maijs, 17:18

    Paldies, Edgar!


    alexborzenko 04.maijs, 15:38

    Atvainojos, tā ir pārrakstīšanās kļūda


    Ziemelmeita 04.maijs, 14:02

    Paldies, Uģi!


    CerambyX 04.maijs, 14:00

    Vidējā foto - Pogonocherus fasciculatus


    dziedava 04.maijs, 12:46

    Manuprāt, sanāk Xanthoria fulva. Ķērpju sarakstā nebija, pievienoju. Ja ir kāds gudrāks, var labot.


    dziedava 04.maijs, 12:05

    Vai kritala varētu būt apse?


    dziedava 04.maijs, 12:05

    Vērīga acs! :) Jā, mikroskopija apstiprina izlocīto ērkulīti. Sanāk kādi 300m no iepriekšējās atradnes.


    dziedava 04.maijs, 11:27

    Vai te varētu būt baltpieres zosis kopā ar īsknābja zosīm?


    ivars 04.maijs, 08:10

    Lukstu čakstīte.


    Mari 04.maijs, 07:11

    Paldies! Tā sanāk, pati brīnos :D


    angel 04.maijs, 00:01

    problēmas ar serveri tiešām nopietnas. brīvos brīžos turpat 3 dienas, lai kādu foto pievienotu.


    dziedava 03.maijs, 23:38

    Paldies, Edgar! :)


    Ivetta 03.maijs, 23:02

    Paldies, Uģi, par visiem noteiktajiem!


    CerambyX 03.maijs, 22:48

    Tev uz šo sugu veicas! :)


    CerambyX 03.maijs, 20:17

    Šis foršs atradums!


    nekovārnis 03.maijs, 18:24

    Paldies, Uģi! :)


    apogs apogs 03.maijs, 17:29

    Vispār ,ka aizvakar uzzināju - Tukuma novada Cērē lakstīgala dzirdēta 20.aprīlī.


    zane_ernstreite 03.maijs, 09:13

    Jā, gredzens, tiesa! Paldies, Ilze, par šo piezīmi! Jāpārskata šajā pļavā šopavasar redzētie tārtiņi, ko esmu ieziņojusi kā smilšu, bet vēl vieni noteikti bija upes.


    Mari 03.maijs, 08:25

    Paldies, Marek!


    Osis 02.maijs, 21:34

    Stepes?


    dziedava 02.maijs, 17:16

    Skaisti! :)


    IlzeP 02.maijs, 16:35

    Šeit labi saskatāma upes tārtiņa pazīme - dzeltenais gredzens ap aci.


    dziedava 02.maijs, 12:06

    Paļaušos uz eksperta Ivara (viena no dažiem, kam šai sugai ir novērojumi DD) slēdzienu :)


    dziedava 02.maijs, 12:05

    Lasu apraksta https://www.britishbryologicalsociety.org.uk/learning/species-finder/rhytidiadelphus-subpinnatus/ tulkojumu "Šī ir viena no tām sūnām, kam dabā ir raksturīgs izskats, taču mikroskops sniedz maz papildu informācijas, jo nav īsti noteiktas “atdalīšanas” pazīmes, kas to atšķirtu no R. squarrosus." Nu brīnišķīgi, tad šī suga priekš manis izskatās pilnīgi bezcerīgi :/


    dziedava 02.maijs, 11:33

    Kad nodots paraugs tiks (ja tiks) līdz noteikšanai, neesmu droša, ka vēl eksistēšu :D. Būtu forši, ja būtu kāda vienkārša pazīme, ko ātri noskaidrot :))


    Ivars Leimanis 02.maijs, 11:26

    Zinu! Jāiedod paraugs sūnu ekspertiem.:D


    dziedava 02.maijs, 11:08

    Ivar, būtu laimīga, ja tā būtu! Nekad šo sugu neesmu sapratusi un pati noteikusi. Daudz par to ir domāts, bet katru reizi atmesta tā doma. Šoreiz mocījos mežā, mocījos pa ceļam uz mājām un plānoju mocīties mājās :D. Varbūt zini, kā to noskaidrot droši? Ir ievākta, bet pat nezinu, ko ar to iesākt :(


    Ivars Leimanis 02.maijs, 10:58

    Plagiothecium cavifolium?


    Ivars Leimanis 02.maijs, 10:47

    Gan jau, ka DMB indikators - Rhytidiadelphus subpinnatus.


    Aleksejs 02.maijs, 10:21

    Paldies!


    Kristaps Blūms 02.maijs, 09:17

    Mežu masīvā ligzdo jau vēsturiski, melnie stārķi reģionā manīti katru gadu.


    Amanda 02.maijs, 08:33

    Varbūt purva tilbītes


    Amanda 02.maijs, 08:30

    Varbūt krīkļi


    zane_ernstreite 02.maijs, 07:01

    Tomēr upes, paldies, Gint, par komentāru un, Uģi, - pa labojumu!


    CerambyX 02.maijs, 02:00

    Iespējams Andrena flavipes


    megemege 01.maijs, 23:45

    Jā, Amanda, tomēr būs dzeltenā stērste. Paldies!


    megemege 01.maijs, 23:24

    Vairāk sliecos, ka varētu būt pļavas čipste.


    zane_ernstreite 01.maijs, 22:54

    Man šķiet ducīgāks nekā upes


    gints 01.maijs, 22:51

    Es gan neesmu baigais spečuks, bet šis tomēr nav upes tārtiņš? :)


    megemege 01.maijs, 22:44

    Grūti pateikt. Putns, kas pacēlās no ligzdiņas - aste pagara un oranžas krāsas laukums virs astes! To tikai paspēju pamanīt.


    Amanda 01.maijs, 21:34

    Peļu klijāns


    Amanda 01.maijs, 21:03

    Jūras ērglis


    Amanda 01.maijs, 21:03

    Varbūt dzeltenā stērste


    CerambyX 01.maijs, 19:22

    Laikam Rhamphomyia marginata


    ekologs 01.maijs, 15:31

    Pļavas ķirzaka (Zootoca vivipara).


    ekologs 01.maijs, 15:28

    Pļavas ķirzaka (Zootoca vivipara).


    angel 01.maijs, 14:27

    Izskatās, ka savainots labais spārns, mazdārziņu īpašnieki saka, ka patiltē jau 4.dienu. kur var ziņot?


    Vīksna 01.maijs, 13:13

    Eglāju samtenis, Pararge aegeria.


    dziedava 01.maijs, 10:41

    :)


    MJz 01.maijs, 10:36

    Viedokļu daudzveidībai - man izskatās pēc jaunā ķīķa.


    dziedava 01.maijs, 08:50

    Paldies, Ansi, par noteikšanām!


    dziedava 30.aprīlis, 16:16

    Nu tad vajag vēl kādu viedokli. Neesmu tik zinoša, lai pati pieņemtu lēmumu par sugu.


    zane_ernstreite 30.aprīlis, 13:21

    Paldies, Edgar!


    Stelis 30.aprīlis, 08:46

    Paldies!


    Ziemelmeita 30.aprīlis, 00:06

    Paldies,Uģi, par sugu noteikšanu!


    Aleksejs 29.aprīlis, 23:36

    Vai var būt jūras zīriņš?


    IlzeP 29.aprīlis, 22:30

    Pārbaudīju - jā, kaut gan sarakstā ("Sugu saraksti") ir, šī suga neatlasās.


    IlzeP 29.aprīlis, 22:24

    Hmm, es redzu, ka ir dabasdati.ornitho sarakstā. Nav pielikts latviskais ("Ķērpis ...") - varbūt tādēļ neredzēji? Bet pēc latīniskā tāpat vajadzēja varēt atrast... Ķērpju sarakstam tur vajadzētu būt garākam (ir iesniegts garāks), nekā šeit.


    Ivars Leimanis 29.aprīlis, 21:14

    dzeltenā tauriņpiepe


    Lietuviete 29.aprīlis, 19:43

    Esmu kļūdījusies nosakot sugu. Vēlreiz paklausījos ķauķu balss ierakstus, tas tomēr būs gaišais ķauķis.


    Edgars Smislovs 29.aprīlis, 17:48

    Pēc kāju apspalvojuma un acs krāsas manuprāt būs klijāns.


    Edgars Smislovs 29.aprīlis, 17:45

    Lauku vai purva piekūns


    Edgars Smislovs 29.aprīlis, 17:41

    Neapgalvoju, bet mauprāt, trīspirkstu dzenis.


    Vladimirs S 29.aprīlis, 16:47

    http://www.putni.lv/ansans.htm Agrākie novērojumi ar mazuļiem!


    VitaP. 29.aprīlis, 16:46

    Un laikam šis zvēriņš arī nāk pārziemot mūsu bēniņos. Paskaļš kaimiņš augšstāvā. :))


    VitaP. 29.aprīlis, 16:40

    Jā, video redzams, ka krūšu plankums pāriet uz priekškājām līdz elkoņa augstumam. Diemžēl, izkadrēt neizdodas, izplūst attēls. Paldies par komentāru+labojumu!


    Durkts 29.aprīlis, 16:23

    šie nav interesanti: https://dabasdati.lv/lv/observation/dpjnd7as66bnpmhgoc0o0l7a84/; https://dabasdati.lv/lv/observation/d260e92bd5d7005c2b1fbcf25cda6af9/ ?


    Ivars Leimanis 29.aprīlis, 16:10

    'dabasdati.ornitho' šo sugu nevar pievienot. Ķērpju saraksts vispār tur tāds paīss.


    IlzeP 29.aprīlis, 15:49

    Jāņa Ozoliņa komentārs: "Varētu būt akmeņu pēc mazajām ausīm un krūšu plankuma formas, kas šķiet sadalās uz prieksķājām?"


    IlzeP 29.aprīlis, 15:49

    Jānis Ozoliņš komentē, ka neatbilst solis un pirkstu skaits.


    IlzeP 29.aprīlis, 15:48

    Sugas apstiprināšanai vajadzētu situācijas aprakstu - fotogrāfijā dzīvnieks nav pārliecinoši saskatāms.


    IlzeP 29.aprīlis, 15:46

    Ļoti noderētu mērogs, Jānis Ozoliņš komentē, ka izskatās mazi.


    IlzeP 29.aprīlis, 15:44

    Pēc foto noteica Jānis Ozoliņš.


    IlzeP 29.aprīlis, 15:43

    Vai VMD tika ziņots?


    IlzeP 29.aprīlis, 15:43

    Jānis Ozoliņš komentē, ka nav pārliecinošs sugas pierādījums.


    Amanda 29.aprīlis, 12:35

    Bildē kaņepītis


    ekologs 28.aprīlis, 23:36

    Vilkzirneklis (Trochosa terricola).


    IlzeP 28.aprīlis, 21:34

    Skaidrs, paldies! Interesanto novērojumu sarakstā dubultojas.


    Amanda 28.aprīlis, 20:36

    izskatās pēc brūnkakļa.


    dziedava 28.aprīlis, 20:06

    Pilienītes tipiski aug septembrī un vēlāk. Būtu ļoti interesanti redzēt, ja izdotos nobriest. Forma ir apaļīga, kas it kā uz krāterformas pilienītes pusi. Bet, ņemot vērā augšanas neparasto laiku, iespējams, ir kāda cita, retāka suga. Garantēt to, protams, nevar, jo laika apstākļi mētājas no plus 30 līdz mīnusiem, tā ka gļotsēnes ar var nesaprast, kāds gadalaiks.


    megemege 28.aprīlis, 20:05

    Paldies, Ivar! :)


    Ziemelmeita 28.aprīlis, 20:03

    Paldies,Ivar!


    Alvis Āboliņš 28.aprīlis, 18:28

    Varētu lūdzu precīzāku aprakstu! Pacēlās no barošanās vai jau lidoja, kādā augstumā un virzienā, varbūt riņķoja?


    Ivars Leimanis 28.aprīlis, 17:26

    tumšā violetpiepe · Trichaptum fuscoviolaceum


    Ivars Leimanis 28.aprīlis, 17:24

    Parastā apmalpiepe Fomitopsis pinicola


    Ivars Leimanis 28.aprīlis, 17:21

    Parastā cietpiepe Phellinus igniarius


    Ivars Leimanis 28.aprīlis, 17:20

    Divkrāsu plānpiepe Gloeoporus dichrous


    Ivars Leimanis 28.aprīlis, 17:18

    Visticamāk Ceriporiopsis aneirina.


    dziedava 28.aprīlis, 17:15

    Paldies par noteikšanu!


    Amanda 28.aprīlis, 15:53

    Sudrabkaijas


    dziedava 28.aprīlis, 10:36

    Ceru, ka sugu noteicu pareizi.


    kamene 28.aprīlis, 10:27

    Paldies, Julita. Piekrītu - aļģe.


    nekovārnis 28.aprīlis, 09:25

    Paldies, Uģi! :)


    Vīksna 28.aprīlis, 08:52

    Paldies ! Cita tomēr !


    Irbe 28.aprīlis, 00:15

    Niedru lija


    Ziemelmeita 27.aprīlis, 22:24

    Paldies,Marek!


    Osis 27.aprīlis, 21:47

    Baltā cielava


    EdgarsJekabsons 27.aprīlis, 21:43

    Šodien atkal redzēju Pupuķu pāri (mātīte un tēviņs barojās dārzā un kaitināja manu kaķi) pie mājas Šalku ielā 15, Rīgā, kuri daudzgadīgi ligzdo pie Šalku ielas 21, Rīgā.(Jaunciems)


    Zigurds Krievans 27.aprīlis, 21:27

    Nezinu, 100% pārliecības nav, nezinu kā viņai vajadzētu dzīvajā izskatīties. varbūt albīns jūraskrauklis :) Ieliku novērojumu, ja nu kāds nobrauks garām, un sanāks labāk redzēt.


    EdgarsJekabsons 27.aprīlis, 21:25

    Šodien (27,04,2025) pŪCES MĀJA apdzīvota


    Fuatra 27.aprīlis, 21:22

    Sulla?


    Ziemelmeita 27.aprīlis, 20:12

    Paldies,Uģi, par sugu noteikšanu!


    zane_ernstreite 27.aprīlis, 19:45

    Paldies, Edgar, tā bija man otra versija - kaut kā nepratu līdz galam noteikt...


    Edgars Smislovs 27.aprīlis, 19:38

    Vajadzētu būt ka kopā ir 3, katra ziņota atsevišķi.


    pustumsa 27.aprīlis, 19:00

    Paldies


    Martins 27.aprīlis, 18:45

    Ņemot vērā piezīmēs ietverto jautājumu / papildinot Andra atbildi - krupju ikri nav "kamolos", bet ir lentēs vai virtenēs. No varžu ikriem labi atšķirami.


    Igors 27.aprīlis, 17:41

    Ļoti agrs novērojums pavasarī!


    Quetzalcoatl 27.aprīlis, 08:40

    Mana meita Gabriela to ir atradusi


    Aolins 27.aprīlis, 00:06

    https://youtu.be/8S38Qo9qS2M?si=ANo_k7x3ZsxiH60c


    Kiwi 26.aprīlis, 20:32

    Paldies, Julita!


    Kiwi 26.aprīlis, 20:32

    Paldies, Lilita, par sugas noteikšanu!


    čūskis 26.aprīlis, 17:51

    Nuja, kapēc ne - ja nav par vēlu.


    Amanda 26.aprīlis, 17:13

    Sāmsalas dižpīle


    dziedava 26.aprīlis, 11:23

    Ehh, Ivar, ja galvā vienlaikus ir gļotsēnes, sūnas, dižkoki, "ahh, cik skaistii!!" un "kā pārāk neatpalikt", tad ne tikai zilgano somenīti var aizmirst ;)


    dziedava 26.aprīlis, 09:43

    Man izskatās, ka tā drīzāk ir Trentepohlia aļģe. Sugās neorientējos.


    Vīksna 25.aprīlis, 12:21

    Paldies !


    VitaP. 25.aprīlis, 11:48

    Tā man likās, ka šī taču aizsargājama.


    ivars 25.aprīlis, 10:39

    Varbūt, jā.


    dziedava 25.aprīlis, 10:00

    O, paldies, Ivar! :)


    ekologs 25.aprīlis, 09:58

    Vairāk jau pēc niedru lijas.


    ekologs 25.aprīlis, 09:55

    Zilā eļļas vabole (Meloe violaceus).


    Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
    Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2025
    This site is supported by the European Union through European Social Fund within the project “Advocacy of public interests for conservation of biological diversity” implemented by the Latvian Fund for Nature. The subactivity is administered by the State Chancellery in cooperation with the Society Integration Fund.
    Saved