Aktīvie lietotāji: 23 Šodien ievadītie novērojumi: 21 Kopējais novērojumu skaits: 955963
Tu neesi reģistrējies

Dabasdati.lv mobilā lietotne

Lietotne “Dabasdati.lv” ir paredzēta portāla Dabasdati.lv reģistrētiem lietotājiem. Lai to aktivizētu, nepieciešams pievienoties savam kontam vai arī jāizveido jauns konts portālā Dabasdati.lv. Lietotnē ir izmantota SIA “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” karte un Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras Ortofotokarte, kurā iespējams atlikt punktveida novērojumus vai nu atrašanās vietā, vai, pārvietojot karti, - vietā, kur redzēta suga. Arī lietotnē tāpat kā portālā ir iespējams ziņot “nezināmu” novērojumu, pievienojot līdz trim fotogrāfijām. Šai gadījumā precīzu sugu vēlāk palīdzēs noteikt eksperti vai zinoši lietotāji portālā Dabasdati.lv. 

Mobilā lietotne "Dabas dati" pieejama mobilajām ierīcēm (viedtālrunī vai planšetē) ar Android 4.1 un iOS 8.1 operētājsistēmu, vai jaunāku.
2020. gada augustā publicēta Android 1.3.8. versija un iOS 1.4.2. versija.

Get it on Google Play

Dabasdati lietotne

Informācija par lietotni:

 • Lai lietotne spētu noteikt precīzu jūsu atrašanās vietu, viedierīcē jābūt ieslēgtai GPS funkcijai.
 • Lietotnē iespējams atlikt tikai punktveida novērojumus - vai nu atrašanās vietā, vai pārvietojot karti - vietā, kur rādās krustiņš.
 • Sugu var izvēlēties caur meklētāju (rakstot jebkuru daļu no sugas latīniskā vai latviskā nosaukuma automātiski tiks piedāvāti sugu varianti), vai caur klasifikatoriem.
 • Ja suga nav zināma, tad līdzīgi kā portālā, iespējams izvēlēties sugu "Nezināms".
 • Katram novērojumam var pievienot 3 fotogrāfijas, kuras automātiski tiek samazinātas līdz 1100 pikseļiem.
 • Zem iestatījumiem ir iespējams atjaunot sugu datu bāzi, izslēgt karšu lejupielādi no interneta un ieslēgt kvadrātu tīklu (veicot kartes pietuvināšanu, rādās 25x25 km, 5x5 km, 1x1 km, 250x250 m  kvadrātu tīkli un to numuri).
 • Lietotnē iespējams izveidot pilno sarakstu ar novērotajām sugām (ja, piemēram, ir uzskaitītas visas putnu sugas un neviena suga nav apzināti izlaista). Lai veidotu pilno sarakstu, aktivizē to un pievieno novērojumus sarakstam. Ja saraksts ir aktīvs, tad poga iekrāsojas zaļā krāsā un veiktie novērojumi tiks pievienoti šim sarakstam. Novērojumi tiks nosūtīti uz portālu tad, kad saraksts tikts pabeigts.
 • Lietotne strādā arī bez interneta pieslēguma - novērojumi tiek saglabāti un nosūtīti tiklīdz ir pieslēgums internetam.
 • Lai karte darbotos bez interneta, vēl esot pie interneta, jāapskata interesējošie reģioni dažādos palielinājumos, šie reģioni tiks saglabāti lietošanai, kad interneta pieslēgums nebūs pieejams.
 • Lietotnes kreisajā augšējā stūrī ir poga, kas ļauj ātri pārslēgties no Jāņa sētas kartes uz Ortofotokarti.
 • Lietotnē pievienotos novērojumus (izņemot, ja tiek veidots saraksts) nav iespējams rediģēt, vai apskatīt, to labošanu var veikt tikai portālā Dabasdati.lv.
 • Sākot ar 2020.g. augustu lietotnē iespējams izvēlēties sev interesējošo sugu grupu, kuru meklētājā rādīt pirmo, tādējādi būtiski ietaupot laiku (piemēram, putnu ziņošanā).
 • Sākot ar 2020.g. augustu lietotnē iespējams atzīmēt "Pielāgot ligzdojošo putnu atlantam" - tas nodrošinās, ka noklusējuma pazīme būs "Uzturas ligzdošanai piemērotā biotopā (B)" vai arī "Dzied (D)" (atkarīgs no tā, kura no šīm pazīmēm būs lietota pēdējā).
 • Vairāk par lietotni, tās funkcijām un tās ieteicamo lietošanu ligzdojošo putnu atlantā iespējams uzzināt atlanta datu ievākšanas un ziņošanas metodikā.
Dabasdati portāls lietotne Android putni

 

Informācija par pilnajiem sarakstiem:

Veidojot pilno sarakstu, vajadzības gadījumā ir iespējams ievadīt saraksta nosaukumu, lai pēc tam, portālā, viegli atrastu, kuri novērojumi ziņoti šajā sarakstā. Sākuma un beigu datums un laiks ievadās automātiski, ņemot vērā pirmo un pēdējo saraksta novērojumu, taču to iespējams lietotājam izmainīt. Ja nepieciešams, lietotnē var labot aktīvā saraksta novērojumus.
Lai nosūtītu sarakstu, jāspiež "Pabeigt".

Pilnais saraksts nozīmē, ka sarakstā ir atzīmētas visas, piemēram, putnu sugas, kuras novērotājs ar pašreizējām spējām atpazinis, un nevienu (arī šķietami parastāko) sugu nav apzināti izlaidis. Nav obligāti jānosaka visas sugas, taču jāatzīmē visas tās sugas, kuras ir identificētas. Šobrīd visā Eiropā ir likts liels uzsvars uz pilnajiem sarakstiem un aicinājums visiem tos veidot. Ziņojot pilnu sarakstu ar putnu sugām, tiek nodota svarīga informācija ne tikai par sugām, kas redzētas vai dzirdētas, bet arī par tām, kas netika konstatētas.

Tādējādi iespējams uzzināt vietas, kur kādas putnu sugas ir novērotas un, kur tās netiek novērotas. Putnu sugas nenovērošana ir tik pat svarīga kā tās novērošana, jo tas ļauj precīzāk uzzināt sugas izplatības robežu vai sastopamību dažādos laikos. Pilno sarakstu dati no portāla Dabasdati.lv tālāk tiek nodoti arī EuroBirdPortal, kur šie dati tiek izmantoti Eiropas putnu sugu izplatības iknedēļas pārmaiņu attēlošanai.

Tādēļ, kad veidojam sarakstu, lūgums ziņot visas sugas un atzīmēt to kā "pilno sarakstu".


Video instrukcija (2020.g.) - Lai redzētu tekstuālu pamācību, jāieslēdz subtitri:


Video instrukcija (2016.g.):

 

 

Mobilā lietotne iOS operētājsistēmām izstrādāta projekta “Klimata valoda” ietvaros. Projekts tiek īstenots ar EEZ finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” atbalstu.

Mobilā lietotne Android un iOS operētājsistēmām 2020.gadā papildināta Valsts reģionālās attīstības āgentūras atbalstītā projekta "Datu ieguve Latvijas ligzdojošo putnu izplatības noteikšanai (2020.–2021.gadam)" ietvaros.

Mobilā lietotne Android operētājsistēmām izstrādāta projekta “Ilgtspējīgas attīstības veicināšana, integrējot vides un dabas aizsardzības prasības politikas plānošanas dokumentos” ietvaros. Projekts tiek īstenots ar EEZ finanšu instrumenta 2009-2014 atbalstu. Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.

Pēdējie novērojumi
Haliaeetus albicilla - 2020-10-22 de kje
Falco peregrinus - 2020-10-22 de kje
Pelophylax sp. - 2020-10-23 anthicus
Branta bernicla - 2020-10-23 Cumulus
Syzygites megalocarpus - 2019-08-02 MoreOrLess
Bombycilla garrulus - 2020-10-23 MJz
Leucobryum glaucum - 2020-10-23 Lemmus
Nezināms
@ Wija
Nezināms Nezināms Nezināms Nezināms
Pēdējie komentāri novērojumiem
andrisb 23.oktobris, 12:02

Paraudziņu kastīti pa nakti neizliku ārā aukstumā un viss sažuva :( lai arī uzlēju ūdeni.


de kje 23.oktobris, 11:59

njaaa...Viški!! Dienvidladgale!


andrisb 23.oktobris, 11:42

Paldies, Julita!


dziedava 23.oktobris, 10:53

Uz vālītes redzamas sudrabainās plēksnītes


Saulītis 22.oktobris, 23:09

Jāsaka, ka nosaukums ir ļoti atbilstošs - tiešām bija milzu, un varēja redzēt jau pa gabalu. :)


Lemmus 22.oktobris, 23:08

Burvīgs foto :)


Ilze Ķuze 22.oktobris, 21:40

Jā, nav viegli. :D Kur nu vēl, ja smalkā fotosesija un veiksmīgāko rakursu meklēšana jāveic lietainā un dubļainā laikā. Pakrēslīte it kā arī tāda parasta suga, bet ļoti simpātiska, es vienmēr tā nedaudz priecājos, to ieraugot. :)


Ivars L. 22.oktobris, 20:52

Mjā, ir skaidrs, ka ir jāaizliedz briologu ğildei par gada sūnu ievēlēt un sabiedrības uzmanību pievērst tik skaistai sugai. Kādreiz es tai žļerpatoju pāri pat nepamanījis, bet tagad varu stundu sēdēt un apbrīnot. Un tad vēl tā fotografēšana - 10 reizes jāaprāpo apkārt, kamēr tiek atrasts tās vissmukākais 'vaigs' un simpātiskākā kompānija. Šoreiz gadījās kaut kāda lapiņa, laikam, pakrēslīte. :D


marsancija 22.oktobris, 20:26

Paldies, Julita!


Rallus 22.oktobris, 19:40

Uģi, pateicīgs par skaidrības ieviešanu par vairākiem "sarspārņiem". To te DD kopumā jau pamaz, ņemot vērā, ka Latvijā varētu būt tuvu 200 sugām.


Ilze Ķuze 22.oktobris, 18:42

Ļoti glīta kompozīcija :)


Ilze Ķuze 22.oktobris, 18:40

Šīs sēnes piederība sugai, visticamāk, tā arī paliks noslēpumā tīta.


IevaM 22.oktobris, 14:58

Parastais pļavraibenis?


gunitak 22.oktobris, 14:39

Jāņogu raibenis.


Laimeslācis 22.oktobris, 12:51

Paldies! Neiedziļinājos, minēju. Tikko painteresējos par parka vīngliemezi, kurš tur ir novērots. Tas nevarētu būt, jo olas dēj bedrītē augsnē no maija līdz jūlija sākumam un to diametrs ir 5-6 mm.


IevaM 22.oktobris, 12:26

Gliemežu olas varbūt?


roosaluristaja 22.oktobris, 12:16

Nedomāju, ka šiem veidojumiem ir kaut kāds sakars ar abiniekiem. Cik zinu, visi Latvijas abinieki nārsto ūdenstilpnēs, turklāt tas notiek pavasarī vai vasaras sākumā nevis augusta vidū.


dziedava 22.oktobris, 09:54

Vareni! Es kopš 2013. gada tā arī vairs neesmu šo sugu redzējusi.


roosaluristaja 22.oktobris, 07:54

Vairāk izskatās pēc Trametes ochracea


Ivars L. 21.oktobris, 23:15

Paldies, Ilze!


dziedava 21.oktobris, 22:07

Nu laikam jau tie garie kātiņi būtu jāpapēta ilgtermiņā - varbūt bez mikroskopēšanas tieši kātiņu neredzamības dēļ noteikts nepareizi.


felsi 21.oktobris, 21:48

Julitai! Situācija, kad garie kātiņi uz sitienu nav redzami, ir reta, un tā ir labi pamanāma pazīme:)


felsi 21.oktobris, 21:44

Pievienoju foto no 18.10. 15. foto plazmodija pārvērtības. 16.,17. un 18. foto pelēcīgo bumbiņu pārvērtības. Paraudziņi turēti istabā brīvā gaisā.


LMihailova 21.oktobris, 21:43

Ja kas, man ir paņēmies neliels paraudziņš no meža.


Vīksna 21.oktobris, 21:42

Paldies !


dziedava 21.oktobris, 21:41

Super, plīsuma vieta ir kā ziedlapas, - viss kārtībā! Salipuši kātiņi - tas tieši ir šai sugai raksturīgs. Tātad slidenais punkts ir "garā" - varbūt ņemt to no latviskā nosaukuma ārā? Ieliku, jo tobrīd tā šķita būtiska pazīme, bet patiesībā var novest maldu ceļos.


marsancija 21.oktobris, 19:42

Nu, re! Atkal kļūdījos! Domāju, ka pietiek tikai ar smiltīm, ne obligāti kāpas. Drusku mazais izmērs gan lika šaubīties. Jau cerēju, ka atradu gada sēnīti :) Bet, tomēr paldies par labojumu!


roosaluristaja 21.oktobris, 19:37

Smiltāju kaussēne Latvijā tikai kāpās.


felsi 21.oktobris, 19:29

Nē, badhāmijas, tās bija pa visu koku biezāk un retāk:)


Ilze Ķuze 21.oktobris, 19:27

Jā, jā, apsveikumi un suminājumi! :)


Mari 21.oktobris, 19:22

Vēl daži tuvplāni - kātiņus atradu, tādi kā salipuši, dažviet vispār knapi saskatāmi. Granulas meklēju, bet neatradu, daži krikumi bija, bet nedomāju, ka tās bija granulas, tam vajadzētu būt lielākā skaitā, nevis kadi pieci gab uz visu preparātu. Es domāju, ka būs vien M.floriformis. Iespējams, ka makroskopisko izskatu ietekmē augšanas apstākļi -siltums, aukstums, sausums, utt. :)


Lemmus 21.oktobris, 17:45

Jā:))


gunitak 21.oktobris, 17:04

Ķerras pievienotas atsevišķā novērojumā.


dziedava 21.oktobris, 16:28

Vai par šo domāts "iepriekšējā rozā"?


dziedava 21.oktobris, 16:27

Tīģerkrasas šai laikā ticamāk


Lemmus 21.oktobris, 16:17

Būs paraudzins :)


Lemmus 21.oktobris, 16:17

Paldies,Ansi!


Lemmus 21.oktobris, 16:16

Likās loti līdzīga,bet tagad domāju,ka esmu sajaukusi ar tīgerkrāsas


Lemmus 21.oktobris, 16:16

Sim diemzēl nav,cerēju,ka ir tā pati,kas ieprieksējā rozā..


ER 21.oktobris, 14:36

Sudrabkaija ar metāla gredzenu EN05892 un dzeltenu plastmasas gredzenu 4LAT gredzenota 20.06.2013. kā mazulis Lietuvā, Kretingā (55°52'50"N, 21°12'50"E), 209 km no atrašanas vietas. Šim putnam zināmi vēl trīs novērojumi Polijā, visi 2013. gada augusta beigās. Pilno ziņu lapu nosūtīšu atradējam pa e-pastu.


Ivars L. 21.oktobris, 14:24

Paldies! :D :D :D


Ivars L. 21.oktobris, 13:53

Iespējams, ka šī ir pat retāk sastopamā rūsas cietpiepe Phellinus ferreus (syn. Fuscoporia ferrea). Abas sugas grūti atšķiramas, un drošai identificēšanai, jāmikroskopē - jāskata hīfas (setal hyphae) - ir vai nav, un jāmēra sporu platums.:) Manas aizdomas rosina aķ kontūrīgā, neizplūdusī mala un šķietami blīvākais pamata audu slānis. Tomēr, šobrīd lai paliek kā P.ferruginosus.


dziedava 21.oktobris, 13:35

Labs! Kaut kad jau ķeršos pie šādām..


dziedava 21.oktobris, 13:33

Kas tur fonā baltie - tās ir jaunas hemitrihijas?


Ilze Ķuze 21.oktobris, 13:08

Jā, tā varētu gan būt, paldies, Ivar! Nogabals bija jaukts bērzu, apšu, egļu DMB, aķ - izteikti spilvenveida “plācenīši”.


felsi 21.oktobris, 11:29

Paldies Uģi!


Ivars L. 21.oktobris, 11:00

Augļķermeņu "plāceņu" spilvenīgā forma vedina uz domām par spilvenveida antrodiju Antrodia pulvinascens, kas arī ir daudzgadīga, un, lai gan parasti aug uz apšu kritalām, retumis var augt arī uz bērzu.


dziedava 21.oktobris, 09:14

Paldies, Uģi!


andrisb 21.oktobris, 08:37

Paldies par noteikšanu!


Ilze Ķuze 20.oktobris, 23:42

Mhm, apskatījos foto, varētu būt. Tomēr atradu arī info, ka P.medulla-panis katra slāņa biezums līdz 1 mm. Šai bija biezāki slāņi. Tad lai paliek nenoteikta.


Karmena 20.oktobris, 23:20

Paldies par labojumu, Marek!


roosaluristaja 20.oktobris, 22:54

Klājeniskas piepes nav mana stiprā puse. Teorija māca, ka P.subacida uz lapkokiem ir reti. Parasti tad uz apses. Bet ir tāda suga kā P.medulla-panis, kas aug tieši uz lapkokiekm, t.sk. uz bērziem. Neņemos apgalvot, ka šī ir viņa.


Edgars Smislovs 20.oktobris, 22:48

Un šis varētu būt tas pats putns.


Edgars Smislovs 20.oktobris, 22:48

Krīklis tas nav, tas ir hibrīds ar pelēko pīli, manuprāt, varētu būt pelēkās pīles un meža pīles hibrīds - https://www.flickr.com/photos/36088296@N08/6939662807/ - Jebkurā gadījumā interesants novērojums.


Ilze Ķuze 20.oktobris, 22:24

Neesmu pilnīgi pārliecināta, vai šī suga noteikta pareizi. Biezo slāņpiepi esmu redzējusi reti un uz bērza pirmo reizi. Kritalas apakšā varēja konstatēt arī trīs slāņus šķērsgriezumā. Ja kļūdos, priecāšos par labojumu.


Laimeslācis 20.oktobris, 22:13

Paldies, Uģi par noteiktajiem kukaiņiem!


felsi 20.oktobris, 21:51

Paldies Ivar, cilvēkfaktors:)


felsi 20.oktobris, 21:24

Paldies Julita!


dziedava 20.oktobris, 21:06

Par granulām es ar tik tagad izlasīju - nebija aktuāli :). Bet ar metatrihijām tad jau ne velti es savējos visus mikroskopēju, jo tā ģints tāda aizdomīga šķiet ;D. Standarts ir viens, bet izņēmumi var būt savstarpēji ļoti līdzīgi. Vēl svarīga ir tā vāciņa plīšana - gluds aplis vai neregulāras plēksnes - bet to ne vienmēr var saprast, ne vienmēr vispār ir jau saplīsis.


Mari 20.oktobris, 21:02

Kātiņi varētu būt, bet īsi, vai saliekušies, vai iegrimuši substrātā,...nevaru saprast, ... mēģināšu uzmanīgi paķidot mājas paraudziņu :) Granulas gan nemanīju, vienkārši neiedomājos meklēt., ...tā pieredze krājas lēnām :)


dziedava 20.oktobris, 20:55

Hmm, kātu nav vai nav gari? Jā, pēc gluduma sanāk M.floriformis, bet aprakstā minēts, ka ar kātiņu. Starp citu, ir arī Metatrichia rosea, kas var būt bez kātiņiem un ar gludām elaterām, bet tai starp sporām ir jābūt 3mkm granulām. Te pat kaut kādi krikumi ir redzami, tikai ne 3mkm. Elateras bez āķīšiem un augļķermeņi bez kātiņiem - citu variantu nav.


Laimeslācis 20.oktobris, 20:32

Taisnība, kļūdījos! Paldies, Agri!


dziedava 20.oktobris, 19:49

Skaisti, un jā - ir āķīši, ir šūnu metatrihija! :)


Edgars Smislovs 20.oktobris, 19:29

Kaut kas sajaukts.


OKK 20.oktobris, 19:22

Man izskatās kā zeltgalvīšu zeltainītis


dziedava 20.oktobris, 17:01

Ahā, interesanti! :)


VijaS 20.oktobris, 16:40

Paraudziņu paņēmu, saprotu, ka citādāk būtu bezcerīgi. Šeit arī augšanas apstākļi neparasti - uz celma atstāta nozāģēta koka ripa, bet abas virsmas cieši nepieguļ viena otrai. Intereses pēc to ripu pacēlu, un izrādījās, ka tur apakšā daudz kas saaudzis. Nevaru gan galvot, ka procesā nekas netika saspiests vai kā citādi traumēts.


forelljjanka 20.oktobris, 16:36

Man visi novērojumi jūlija vidus,beigas,un redzējis es viņu esmu biežāk kā parasto! :DD


Laimeslācis 20.oktobris, 16:07

Jā sašaubījos arī tāpēc ka https://lepidoptera.eu/species/LV/113 lidošanas laiks redzams (ja pareizi saprotu) jūnijs,jūlijs, augusts, bet DD maija beigas, jūnija sākums. Un izkatās viņi pilnīgi neatšķirami :)


nekovārnis 20.oktobris, 15:46

Nav gan pieredzes ar šīm divām sugām (saulrozīšu esmu sastapis vienreiz, bet zeltlapu resngalvīti vēl mazāk reižu:D), bet domāju ka šis diezgan drošs saulrozīšu resngalvītis. Zeltlapu resngalvītis pēc Dabasdatiem Latvijā sastapts tikai maija beigās jūnija sākumā.


felsi 20.oktobris, 15:03

Var būt, tas man ar diskusijas līmenī ar sevi.


angel 20.oktobris, 13:35

Paldies!


dziedava 20.oktobris, 13:19

Paraudziņš būs?


dziedava 20.oktobris, 13:18

Bez paraudziņa nezinu, vai nosakāma līdz sugai


dziedava 20.oktobris, 13:16

Varētu būt veca pārslainā, gļota apkārt izskatās balta. Paciņu ragansviestam gļotai apkārt būtu jābūt oranžīgai..


dziedava 20.oktobris, 13:13

Kāpēc tā droši tieši šī suga?


dziedava 20.oktobris, 13:09

Interesanta un interesanta kompozīcija! :) Lamproderma?


dziedava 20.oktobris, 13:09

Jā :)


dziedava 20.oktobris, 13:04

Vai tik tās nav kādas kāpuru ejas. Katrā ziņā tās varētu būt interesantākas par pašu gļotsēni :)


dziedava 20.oktobris, 12:59

3. foto nav kāda kļūda?


dziedava 20.oktobris, 12:58

Paraudziņš būs? No foto izskatās diezgan bezcerīgi..


dziedava 20.oktobris, 12:54

Diezgan tumša. Kāpēc nevarētu būt tumsnējā?


dziedava 20.oktobris, 12:53

Šo grūti saprast, neko īsti neatgādina :D


marsons 20.oktobris, 12:37

Paldies! "Matiņi" vai sariņi ir izteikti šķiedraini, paberzējot pirkstos, sajūta, ka berz sīkus zāles stiebriņus. Šķiedrainums arī labi redzams mikroskopā. Tāpēc pieņēmu, ka tā nav sēne. Kad paraugs pastāvēja istabas temperatūrā, pēc kādas diennakts daļa matiņu sašķēlās un galos izauga jauni, bet balti. Tāda ātra augšana drīzāk velk uz sēni. Foto pievienoju.


Laimeslācis 20.oktobris, 12:16

Pētīju un salīdzināju, gan noteicējā, gan DD novērojumu attēlus, gan Sintijas tauriņu lapā, saulrozīšu un zeltlapu resngalvīšu bildes un lasīju arī komentārus pie novērojumiem, bet tā arī nesapratu, kuras ir noteicošās atšķirības pazīmes. Lūdzu tauriņeksperta padomu! ;)


degunlācis 20.oktobris, 09:18

Kolosālākais!


Vīksna 20.oktobris, 01:25

Paldies !


Vīksna 20.oktobris, 01:24

Paldies !


Latvju_zēns 19.oktobris, 22:40

īp īp


andrisb 19.oktobris, 22:26

Paldies, Inguna!


felsi 19.oktobris, 22:24

Varētu būt paciņu ragansviests sporu stadijā.


felsi 19.oktobris, 22:22

Arī varētu domāt par tīģerkrāsas gļotsēni.


felsi 19.oktobris, 22:21

Riktīgi labs, varētu būt tīģerkrāsas gļotsēne, tās sākumā tādas dzeltenas beciņas.


felsi 19.oktobris, 22:19

Tas vairāk Julitas nopelns, es tik mācos, it sev., no viņas komentāriem.:)


Ansis 19.oktobris, 21:59

Apmēram šādi varētu izskatīties Scapania umbrosa (sārtbrūni vairķermenīši vēl ir S. nemorea, bet tai tumšāk zaļi dzinumi).


andrisb 19.oktobris, 21:56

Paldies!


pustumsa 19.oktobris, 21:22

Pārskatīju visus panorāmas kadrus.


CerambyX 19.oktobris, 21:15

Tieši to gribēju ar vaicāt. Attēlos baigi pēc 80 neizskatās :) Ja nu tiešām vairākus bariņus kopā skaitot (piezīmēs gan par to ne vārda).


pustumsa 19.oktobris, 21:08

bija. 3 dažādās vietās starp gulbjiem fotografēju. Varbūt pat kāda vairāk


roosaluristaja 19.oktobris, 21:07

Tur tiešam bija 80 Kanādas zosis? Tas jau baigais rekords!


Ivetta 19.oktobris, 20:43

Paldies par noteikšanu !


Ivetta 19.oktobris, 20:40

Paldies !


Ilona_rasa 19.oktobris, 20:04

Pūce kā mākslas darbs!


roosaluristaja 19.oktobris, 18:56

Varētu būt jauna Rhodonia placenta


VijaS 19.oktobris, 18:56

Paldies par skaidrojumu! Zinu, ka ar klasifikāciju man ir bēdīgi, daudz būtu jāmācās :)


VijaS 19.oktobris, 18:54

Paldies, Inguna! Katram gadījumam paraudziņu paņēmu:)


roosaluristaja 19.oktobris, 18:53

Šī nav sīkpiepe, bet reāla piepe. Attēlā, kur fotografēta apakšpuse, labi redzamas poras. Sīkpiepēm poru nav!


VijaS 19.oktobris, 18:51

Paldies, Uldi!


felsi 19.oktobris, 18:49

Šim arī apļveida regulārs galviņas plīsums, tādēļ varētu būt krāterveida trihija:)


IlzeP 19.oktobris, 18:27

Paldies, Marek!


nekovārnis 19.oktobris, 17:56

Ilze, šajā novērojumā var redzēt to divu vertikālo, garāko matiņu joslu izvietojumu uz acīm pēc kurām E.tenax var atšķirt no pārējām, diezgan sarežģīti nosakāmajām Eristalis sugām.


nekovārnis 19.oktobris, 17:48

Jā, ja zin kur jāskatās, tad izkadrējumos tos matiņus var saskatīt :)


roosaluristaja 19.oktobris, 17:46

It kā jau "nav novērots" to pašu nulli arī nozīmē. Žēl, ka neizdevās atrast. Vieta jau lopu gārnim ļoti perspektīva


maariite 19.oktobris, 17:42

Vai nevajadzētu būt iespējai arī ieziņot skaitu 0?


VijaS 19.oktobris, 17:40

Paldies, Uldi!


VijaS 19.oktobris, 17:38

Paldies, Ivar!


IlzeP 19.oktobris, 17:16

Paldies, Marek! Par tiem matiņiem uz acīm īsti nesapratu, pievienoju vienu neasu izkadrējumu.


Ivars L. 19.oktobris, 16:18

Uz apses, ne egles. ;)


nekovārnis 19.oktobris, 15:37

Spriežot pēc paresninātajiem apakšstilbiem varētu būt E.tenax. Drošībai gan būtu jāredz arī vertikālas garāku matiņu joslas uz acīm.


Grislis 19.oktobris, 13:46

Paldies! Nevarēju atrast Sphagnum sp. Bet iemācījos šo sugu :)


dziedava 19.oktobris, 13:04

Pietrūkst tāda laba tuvplāna, tomēr šķiet, ka plīsums galviņai ir regulārs aplis, nevis neregulāri saplaisājis


kamene 19.oktobris, 12:01

Strupais sfagns ir no Cuspidata sekcijas, un tajā nevienai sugai nav sarkanā pigmenta. Šis gan pēc augtenes, gan izskata vairāk līdzinās smaillapu sfagnam Sphagnum capillifolium - sīkas galviņas, izteikti sarkanviolets.


Kukainis 19.oktobris, 09:07

Brīvi dzīvojošs makstenes kāpurs, kurš veido ķeramtīklu. Hydropsyche sp.


OKK 19.oktobris, 00:28

Izskatās, kā kamielīšu dzimtas (Raphidiidae) kāpurs, bet tikai - izskatās.


roosaluristaja 18.oktobris, 22:24

Ir gan viena līdzīga suga - zilganā virpainīte. Pēc augšanas vietas un izskata šī vairāk atbilst zilzaļajai


gunitak 18.oktobris, 22:00

Par tām divām šaubījos, cekulpīles ar baltu pleķi vai ķerras.


roosaluristaja 18.oktobris, 21:56

2.attēlā divas izskatās pēc ķerrām


IevaM 18.oktobris, 20:53

Jā, sauss priežu


Saulītis 18.oktobris, 20:24

Šī bija uz mizas, Phellinus ferrugineofuscus tur nebija. Tad jau būs Skeletocutis odora


Ivars L. 18.oktobris, 18:17

Paldies, Ansi!


felsi 18.oktobris, 17:39

Varētu būt daudzveidīgā trihija.


felsi 18.oktobris, 17:37

Gludais ragansviests.


felsi 18.oktobris, 17:36

Maldinošā trihija.


Ivetta 18.oktobris, 17:02

Paldies par noteikšanu !


Ansis 18.oktobris, 16:58

Apmeklēju šo atradni - tur tomēr aug parastākā Gaujas senielejas suga - Scapania mucronata. Šoreiz bija ar daudziem, zaļiem vairķermenīšiem, kuri sēdēja uz gandrīz gludiem lapu galiem. S. scandica vairķermenīšus veidojošās lapas ir pārveidotas: vairķermenīši izaug zobotu lapu galos.


AAvj 18.oktobris, 11:35

T+2MM


IlzeP 18.oktobris, 10:30

Autors atrakstīja, ka kļūda, bijusi domāta gredzenūbele


CerambyX 18.oktobris, 00:31

Jāpagaida autora komentārs, bet nu tad jau varbūt kaut kas 'pazudis tulkojumā', jo nu vēl mazliet un gredzenūbele tiešām būs parastākā ūbeļu suga Latvijā (Eiropas mērogā jau tā ir).


Mareks Kilups 17.oktobris, 22:22

katrā ziņā parastā ūbele mazticamākais no minētajiem. jāmaina uz 'nenoteikts baložveidīgais'.


IlzeP 17.oktobris, 21:48

Jā, problēma ir zināma, bet pagaidām nav atrasts iemesls


Vīksna 17.oktobris, 21:41

Ne normāli var ieiet DD, ne ko pievienot. Šo dižkoku jau no vakardienas lieku.


Ilona_rasa 17.oktobris, 20:49

Šodien Mangaļsalā viena no komandām novēroja gredzenūbeli


CerambyX 17.oktobris, 19:48

Varbūt austrumu ūbele? :)


Laimeslācis 17.oktobris, 19:45

Pirmā bilde, vēl joprojām, neizdzēsta ;)


IevaM 17.oktobris, 19:41

Kāpēc domā, ka parastā ūbele? Kādas pazīmes redzētas? Šajā vietā iepriekš bijušas gredzenūbeles. Varbūt tā?


felsi 17.oktobris, 19:38

Ups, nav izmērīts:(


dziedava 17.oktobris, 10:15

Izskatās ticami, bet A.incarnata arī līdzīga, turklāt bālganais tonis vairāk it kā pēdējai raksturīgs. Cik gara kājiņa un neizsporojušās vālītes diametrs?


Kristers K 17.oktobris, 10:11

Nu piekūns bija diezgan tumšs ar dzeltenīgām kājām, lidoja ļoti ātri, bet vairāk šķita, ka bezdelīgu piekūns, bildes nav ar binokli skatījos.


VijaS 17.oktobris, 10:10

Paldies, Ivar! Krāsa jau likās tāda aizdomīga:)


Mareks Kilups 17.oktobris, 09:13

šī, visdrīzāk, kļūda. varbūt lielais piekūns? varbūt ir bilde?


dziedava 17.oktobris, 08:40

Varbūt kāda badhāmija, bet, neredzot attīstību, droši vien uzzināt nevarēs :(


dziedava 17.oktobris, 08:26

Oho, interesantas!


felsi 16.oktobris, 22:58

Pievienoju foto no 06.10, viens puduris izkaisījis sporas.


Ivars L. 16.oktobris, 22:55

Mjā, interesanta, bet nezin' kas tieši.


Ilze Ķuze 16.oktobris, 20:59

O, zvaigžņu baltene :)


Laimeslācis 16.oktobris, 19:50


Laimeslācis 16.oktobris, 19:49

Sūrā pundurkamolene


Laimeslācis 16.oktobris, 19:48

Oranžā puslocene


IlzeP 16.oktobris, 19:22

Šis Jānim O. patika labāk: "Pēda atbilst, bet svarīgākais, ka ir vairāku pazīmju kopums un situācijas apraksts. Mērogu gan tomēr vajadzētu visām pēdu bildēm".


VijaS 16.oktobris, 17:38

Paldies, Laima!


Laimeslācis 16.oktobris, 17:17

Teiktu, ka jā, bez šaubām ;)


Laimeslācis 16.oktobris, 17:00

:D Labs!


Laimeslācis 16.oktobris, 16:52

Paldies!


VijaS 16.oktobris, 16:38

Varētu būt parastā cinobrpiepe? Izcirtuma malā, uz vairākām nelielām bērzu kritalām.


VijaS 16.oktobris, 16:15

Parastā skaldlapīte?


VijaS 16.oktobris, 16:13

Saplacinātā eksīdija Exidia recisa? Uz nokaltuša kārkla, atbilst.


Ilze Ķuze 16.oktobris, 12:18

Tas taču ir kompliments :)


Ilze Ķuze 16.oktobris, 12:13

Pareti var atrast, parasti gan tikai uz vienas kritalas vai stumbeņa. Šķiet, ka galvenokārt patīk meži ar diezgan mitru mikroklimatu, kuros aug apses un blīgznas. Galvenokārt upīšu/grāvju tuvumā. Šeit upīte taisnota, bet bebra uzpludināta.


Ivars L. 16.oktobris, 11:55

Es jau zināju, ka tikšu apsaukāts (gan klusībā pie sevis gan publiski) visādos "piepīgos" vārdos. :)


Ivars L. 16.oktobris, 11:49

More-Mālpils izskatās tāds G.strigosus reğions, tāpat kā pie Limbažiem.


Ilze Ķuze 16.oktobris, 11:46

Piepjugalva :)


Ivars L. 16.oktobris, 11:40

Ja uz mizas, tad Skeletocutis odora, bet, ja uz Phellinus ferrugineofuscus vai uz koksnes, kuru noārd-a/ījusi šī cietpiepe, tad varētu būt arī Skeletocutis brevispora.


dziedava 16.oktobris, 11:06

Es jau tā aizdomīgi vēru novērojumu vaļā - nez vai tāpat vien plakanpiepe būtu ieziņota. Bet tādu negaidīju! :D


dziedava 16.oktobris, 11:04

:D


dekants 16.oktobris, 10:38

Vai vari, lūdzu, uzrakstīt arī gugatņu dzimumu?


dziedava 16.oktobris, 08:50

Kāda ir tā vieta, parasts mežs?


marsancija 15.oktobris, 16:46

Neesmu nekāda vilku pazinēja, tāpēc speciālista viedoklis ir noteicošais. Līdzīgu ainu esmu ievietojusi DD 03. oktobrī. Ekskrements tāda paša izmēra un sastāva, varbūt mazliet vairāk kaulu drumslu. Tur piedevām ir arī pēdas nospiedums, kas bija redzams netālu. Pēdu nospiedumi man vienmēr likuši šaubīties- suns vai vilks. Tad domās mēģinu ievietot to sērkociņu (:D kā aprakstīts) horizontāli starp vidējiem un sānu pirkstiem. Likās, ka šīs atbilst. Šajā apkārtnē vilki novēroti, dzirdēta arī gaudošana. Un atkal šeit gribētos speciālista komentāru.


roosaluristaja 15.oktobris, 15:58

Kāda no lentārijām droši vien


dziedava 15.oktobris, 15:25

Nopietns "padibenis"! :D


dziedava 15.oktobris, 13:43

Njā, būs rūpīgāk jāizskata vēl varianti, bet daudz nav, ja pieņem, ka elaterām pavedieni vijas pa 3-7 (nevis 1-2). Ievākts paraudziņš tālāk varētu arī neattīstīties. Vienīgi variants ir palikt zem siltas lampas, varbūt tad sporas iznāk laukā, jo nobriedis pietiekami, nav vairs plazmodijs.


Mari 15.oktobris, 13:36

Mani tomēr mulsina tā spoži melnā(tumšbrūnā) krāsa, un šķiet, bumbiņas arī izskatās ne tik dažādas formas ... jāgaida sporas :)


Mari 15.oktobris, 13:29

Pieliku bildes mērogā uz lineāla, kura mazākā iedaļa ir 0.5 mm


dziedava 15.oktobris, 13:12

Ak, cik skaisti! :)


dziedava 15.oktobris, 13:07

Protams, būtu jauki, ja varētu redzēt sporu stadijā, tas stiprinātu pārliecību, jo šis sanāktu 1. mikroskopētais šajā gadsimtā un ne vairāk kā 6. apzinātais LV (tie pārējie, izņemot 1985.g., ir tikai hipotētiski, jo nav mikroskopēti, un mums tā suga ir jauna, neiepazīta). Varbūt vēl var atcerēties, vai izmēru, formas ziņā bija līdzīga kā šajā novērojumā? :) https://dabasdati.lv/lv/observation/fjnduguc357udrh50tgm2895u6/


dziedava 15.oktobris, 12:58

Nu gan man gramatika. :D Trichia contorta, protams, nevis kādi nu man tur varianti :D


dziedava 15.oktobris, 12:53

Tajā linkā vēl ir teksts, ka šai sugai perīdijs ir biezs, grūti bijis tam "izlauzties cauri", kas pat ļoti saskan ar "bumbiņa plīsa ļoti "negribīgi"" - varbūt vainīgs perīdija biezums :)


dziedava 15.oktobris, 12:49

Sporām pēc franču noteicēja jābūt 11-14mkm, tā ka 12mkm ļoti labi atbilst. Vairāk mulsina tas diametrs. Vai tika mērīts tievākajā vietā? Jo T.concorta ir izstieptās gļotsēnēs, kam plazmodiokarpa garums var sasniegt 4mm, tāpēc diametram jāskatās šaurākā vieta.


Mari 15.oktobris, 12:42

Mikroskopējums ir diezgan līdzīgs, bet sporas šim paraudziņam ir ar tendenci 12 un virs12 mkm. Jā, tas spīdīgums ļoti raksturīgs, tāpēc diezgan grūti nofotografēt tā, lai varētu saskatīt krāsu nianses.


Mari 15.oktobris, 12:33

Paraudziņš joprojām melns, plīsumu vai krāsas izmaiņu arī nav. Biju nepacietīga un vienu bumbiņu paārdīju, rezultāts - sporas un elateras. :) bumbiņa plīsa ļoti "negribīgi", laikam jau nav vēl īsti gatava sporu kaisīšanai.Ja būs iespējams pirmdien palikšu zem binokulārās lupas, vai arī brīvdienās jābrauc skatīties, kas notiek dabā. :)


dziedava 15.oktobris, 12:31

Šobrīd versija Trichia concorta. Mikroskopējums tīri labi atbilst. Mulsina tumšā krāsa un diametrs, kam T.conocrta jābūt 0,4-0,8mm. Tumšai krāsai ir līdzīgs novērojums te: https://forum.waarneming.nl/index.php?topic=445742.0 Vienīgi šai novērojumā izskatās dikti spīdīgas.


dziedava 15.oktobris, 12:05

Nu ļoti interesants! Paraudziņš mājās nekā nav mainījies? Tāds pats melns? (Tumši violets/brūns?) Būtu labi, ja varētu redzēt mazliet, kā izskatās "iekšas" jebšu kaut kas no sporu mākoņa, - nekādu plīsumu galviņās nav?


Mari 15.oktobris, 11:54

Mikroskopēts mājas paraudziņš 15.okt. Sporas vidēji 12(13) mkm, elateras platums 4mkm. Galviņas diam. apm. 1 mm.


IevaM 15.oktobris, 10:44

Izklausās pēc lauku lijas


dziedava 15.oktobris, 10:41

Diskusija par šo tēmu ar ļoti līdzīgiem foto bijusi te: https://dabasdati.lv/lv/observation/35t01cdv180pn1aelipfovjt40/


roosaluristaja 15.oktobris, 10:41

Par šo tēmu tika spriests daudzus gadus. Gala rezultātā vairākums atbalstīja versiju, ka tās ir paliekas no abiniekiem, ko atstājis plēsīgais putns, kas viņus tur ēdis


Grislis 15.oktobris, 08:24

Paraudziņu paņēmi? :):):)


IlzeP 15.oktobris, 08:16

J.: "Lai jau iet vilks :) "


Grislis 15.oktobris, 08:02

Fotografēts pirms 12 dienām bez domas par zaķu spulgpiepi..., tikai vēlāk, caurskatot foto, iedomājos par šo sugu - varbūt ir. Atmiņā palicis, ka bija E stumbenis, bet tagad arī tā neizskatās, drīzāk M, jo tas bija M un B kūdrenis, A tajā nogabalā nebija atzīmēta ne anketā, ne formulā. Paldies par pūlēm noteikt šo sugu! Sanāk, ka drīzāk alkšņu spulgpiepe.


OKK 15.oktobris, 01:41

1. Izcils foto!


OKK 15.oktobris, 01:19

Dzeltenā celmmuša


Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2020
© dabasdati.lv
Saglabāts