Aktīvie lietotāji: 74 Šodien ievadītie novērojumi: 2 Kopējais novērojumu skaits: 2075015
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt
Rakstu arhīvs
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
Sugu noteicējs CerambyX
Pievienots 2021-09-02 13:05:06

Entomologs Uģis Piterāns par Dabasdatu filtru un to, kam viņam pietiks kukaiņu

Nebūt ne katram bioloģijas studentam lemts izkopt to spēju, ko šī zinātne piedāvā – spēju lasīt dabā kā atvērtā grāmatā. Palasot ierakstus Latvijas Nacionālā Dabas muzeja entomologa Uģa Piterāna blogā, kļūst skaidrs, ka Uģim tas ir izdevies, un arī tam neprofesionālim, kuram laimētos doties dabā kopā ar vienu no pašlaik azartiskākajiem Latvijas zaļajiem jeb lauka biologiem, viņš spētu radīt atvērtās dabas grāmatas sajūtu. Gluži tāpat, kā Uģis to dara portālā Dabasdati.lv ar segvārdu Cerambyx, noteikdams citu vērotāju iesūtītās sugas. Neraugoties uz apskaužamu noteikšanas ātrumu, ne vienmēr viņš to pagūst izdarīt uzreiz pēc tam, kad novērojums ir iesūtīts Dabasdatiem, jo vasarā dažreiz pat visu nedēļu no vietas pavada sugu medībās. Šovasar priecīgs atradums Uģim bija gultas blakšu suga, kas dzīvo čurkstu ligzdās, bet vienu no šāgada mērķiem ieraudzīt savas galvenās pētāmās grupas, blakšu, 400 sugas gan laikam neizdošoties piepildīt.


Uģis Piterāns. Foto: Anitra Tooma/Vides Vēstis (2016)

Tu esi biologs trešajā paaudzē. Kas tevi ietekmējis vairāk – tēvs, entomologs Andris Piterāns, vai vectēvs, Latvijas vadošais ķērpju floras pētnieks, Dr.habil.biol. Alfons Piterāns?

Noteikti tēvs. Kukaiņu iepazīšana bērnībā notika tēva virsvadībā. Jātnieciņi, ko tēvs pētīja, man nelikās interesanti, bet vaboles gan – smukas, krāsainas! Labprāt gāju viņam līdzi dabā. Vēlāk tā interese vienubrīd pavērsās vairāk fotografēšanas virzienā, tagad esmu atkal atgriezies uz zinātnes takas.


Daudzveidīgā mārīte Harmonia axyridis. Foto: Uģis Piterāns/https://upiterans.blogspot.com/

Fotografē tu tagad tikai zinātniskiem nolūkiem vai tomēr uzbildē kaut ko arī vienkārši prieka pēc?

Galvenokārt dokumentēju savus novērojumus. Man ir tuva, teiksim tā, sugu kolekcionēšana – atrast, ieraudzīt kādu jaunu sugu, kuru neesmu nofotografējis. Nevis kādu mākslu taisīt, bet "pases foto", kas apliecina, ka man tā suga ir. Tā kā tagad strādāju Latvijas Nacionālajā Dabas muzejā, vācu arī materiālu muzeja kolekcijām un pētu to smalkāk.

Tavs blogs liecina, ka arī citas dzīvnieku grupas, vispirms putni, tev kā sugu kolekcionāram nav vienaldzīgas.

Putni man tagad ir vairāk kā hobijs. Šogad tiem sanācis mazāk laika veltīt, bet gan jau atgriezīšos. Mans mērķis ir sugu vākšana cik var ieraudzīt gada laikā vai noteiktā teritorijā. Tāds sportisks azarts, par ornitologu mani noteikti nevar saukt. Runājot vispār par zaļo bioloģiju mūsdienās, man patīk ārzemju kolēģi, ar kuriem iznācis satikties – tādi kungi gados, kuri pārzina visu. Viņi varbūt ir kādas grupas guru, speciālisti, bet tajā pašā laikā viņiem ir ļoti plašas zināšanas arī par citām dzīvnieku grupām, par augiem un tamlīdzīgi. Tāds ir arī, piemēram, mans Dabas muzeja kolēģis, tauriņu speciālists Nikolajs Savenkovs. Tādam ir jābūt zaļajam biologam – nav jāierokas tikai savā šaurajā pētāmajā grupā, par citām neko nezinot. Es tāpēc cenšos augus iepazīt, tas man kā kukaiņu speciālistam ir īpaši svarīgi, interesējos arī par citām grupām kā smejos, balansēdams uz robežas "kurš it kā zina visu, tas nezina neko".

Tavs galvenais pētniecības objekts tagad ir blaktis.

Jā. Brīva niša, tās Latvijā neviens ilgu laiku padziļinātāk nebija pētījis. Daudzveidīga grupa, tāpēc arī interesanta.

Ar Dabasdatiem sāki saistīties kā novērojumu iesūtītājs vai uzreiz kā sugu noteicējs?

Laikam jau kā iesūtītājs. 2008. gadā Dabasdati.lv sākās kā putnu novērojumu portāls, es sāku tur ziņot savus novērojumus. Tad vēl nekāds lielais spečuks nejutos, man likās intereanti, ka es kaut ko nofotografēju, ielieku, un visi redz, ka tas, ko es esmu redzējis, ir varbūt kaut kas retāks un ka es to esmu pareizi noteicis. Tā sakot, iespēja parādīt, ka neesi muļķis, parādīt sevi, kamēr vēl esi mazāk zināms censonis.

Dabasdati tagad nav vienīgā vieta, kur citi meklē tavu palīdzību sugu noteikšanā.

Protams, mūsdienās sociālie tīkli tādu iespēju paver.

Cik tīklos tu darbojies kā sugu noteicējs?

Tviteris un feisbuks ir tie galvenie, bet vienmēr aicinu lietot arī Dabasdatus ar domu, ka tas, ko man atsūta tviterī vai fesibukā, bieži vien paliek tajā vēstulē un nekur tālāk neaiziet, arī pats varu to aizmirst. Toties portālā Dabasdati.lv iesūtīts atradums ir punkts kartē, tas tur glabāsies, cerams, gadu desmitiem, un ja nākotnē kādam citam pētniekam šī informācija būs svarīga, viņš to varēs atrast. Domāju, šī ir pati galvenā Dabasdatu nozīme. Kaut vai blaktis, lai gan par tām Dabasdatos sāka ziņot vēlāk nekā par putniem – atlasot novērojumus, jau parādās smukas kartes par biežāk ziņotajām sugām, pievienotā vērtība ir jūtama. Vēl pēc desmit gadiem, kad datu būs uzkrājies vairāk, būs pavisam forši.

Vai tu Dabasdatos kaut ko uzlabotu?

Uzlabot var vienmēr, piemēram, ātrdarbību vai citus tehnoloģiskus risinājumus. Jāatzīst, ka, piemēram, tāda lielā portāla kā iNaturalist lietošana ir ērtāka un vienkāršāka, novērojumus var pievienot vieglāk un ātrāk. Bet mums tomēr ir ieteicams lietot mūsu pašu portālu.

No kurām Latvijas vietām ziņojumu Dabasdatos ir mazāk?

No austrumpuses.

Kāpēc tā?

Grūti pateikt. Skaidrs, ka arī tur dzīvo tādi cilvēki, kurus daba interesē, bet neesam līdz viņiem aizrakušies un ievilinājuši viņus portālā. Ir jau Dabasdatiem aģenti katrā Latvijas malā, bet no Latgales un Kurzemes vidienes pagaidām ziņojumu ir mazāk.

Par kurām kukaiņu grupām tiek ziņots visvairāk?

Topā ir dienastauriņi – vieglāk ieraugāmi, krāsaini, koši, samērā vienkārša noteikšana, nav jāskatās tik smalkas nianses kā dažiem citiem kukaiņiem, kurus pēc fotogrāfijas ne vienmēr var noteikt. Arī spāres ir populāras, pēdējos gados aicinām ziņot par koksngraužiem.

Vai ir tādi neprofesionāļi, kas paši mēģina noteikt kukaiņus?

Man jau vislabāk patīk tādi, kas paši cenšas mācīties. Ja interese ir noturīga, mācību process notiek diezgan strauji. Viens no šādiem labiem piemēriem ir Mareks Ieviņš, kurš piecu gadu laikā jau kļuvis daudz zinošāks par dažu labu mācītu biologu. Visas kukaiņu sugas jau pēc fotogrāfijas nemaz nevar noteikt. Jā, ir arī tādas, kuru tēviņiem jāizpreparē ģenitālijas. Bet, jo lielāka ir pētnieka pieredze, jo vieglāk sugas noteikt. Latvijā ir kādas 520 blakšu sugas, pusi no tām pēc bildēm var noteikt ļoti viegli, no atlikušās puses vēl pusi var noteikt, ja bilde ir laba. Līdzīgi ir daudzām citām grupām, atskaitot tauriņus, tie nosakāmi vieglāk.


Kukaiņu pievilināšana uz gaismu Uģa vadībā Latvijas Ornitoloģijas biedrības Rīgas grupas pasākuma laikā 2016. gadā. Foto: Baiba Kaškina

Cik aktīvu entomologu Latvijā tagad ir?

Nav pārāk daudz. Entomologu biedrībā ir ap 40-50 biedriem, aktīvi ir daži desmiti. Samērā ar citām valstīm tas ir niecīgs skaits. Somijas tauriņu pētnieku biedrībā vien ir ap 800 biedru. Tāpēc mēs par daudzām savām sugām zinām ļoti maz, un portāls Dabasdati.lv ir viens no veidiem, kā ar citu entuziastu palīdzību mēs, entomologi, varam kaut ko uzzināt. Katrs, kurš pievērš kukaiņiem uzmanību, ja arī viņa interese nav profesionāla, mums palīdz ļoti ievērojami.

Tātad citu vērotāju iesūtīto kukaiņu starpā ir bijuši tev ļoti vērtīgi atradumi?

Protams. Ir iesūtīti daudzi Latvijai jaunu sugu novērojumi, par retumiem nemaz nerunājot. Tā ir pilnīgi normāla situācija, kad kāds, varbūt nemaz īpaši neinteresējoties par kukaiņiem, nofotografē Latvijai jaunu sugu.

Kas vēl bez tevis Dabasdatiem nosaka kukaiņus?

Otrs aktīvākais ir Mareks Ieviņš, pārējie pieslēdzas ik pa laikam. Mēs ar Mareku mēģinām turēt buru, bet vasaras periodā, kad pašiem aktīvākais darba laiks un došanās dabā, reizēm saskrien tik daudz nosakāmā, ka ar visu nav iespējams uzreiz kvalitatīvi tikt galā. Bet rudenī jau var vēlreiz caurskatīt. Ir jau bijis arī tā,ka kāds iesūta novērojumu Dabasdatos, nesaņem dažu dienu laikā atbildi un tad sūta arī feisbukā vai Entomoloģijas biedrības e-pastā. Nepacietīgākajiem būtu jāsaprot, ka tad, ja entomologs ir daudzas stundas nostaigājies pa mežu un tikai astoņos vakarā ievēlies mājās, ne vienmēr atliek laiks vēl pāris stundas pasēdēt pie datora Dabasdatos.

Cik ilgi tev būtu jāsēž, ja gribētu visu dabasdatos iesūtīto noteikt uzreiz?

Ja noteiktu katru dienu, tad vasarā tā būtu stunda, pusotra, it īpaši brīvdienās. Ja neesmu ilgāku laiku skatījies, vakarā jāpasēž citreiz pat četras stundas. Pēdējā laikā gan cenšos selektīvi izvēlēties tās grupas, kuras zinu labāk, un neķeros pie tām grupām, par kurām zinu, ka tās var noteikt arī kāds cits, piemēram, spāres atstāju Mārtiņam Kalniņam.

Kādi kukaiņu noteicēji tagad tiek lietoti?

Mūsdienu priekšrocība ir tā, ka noteicēju ir daudz un dažādās valodās, arī interneta resursi saradušies visvisādi, iespējas ir milzīgas. Tā ir priekšrocība tieši entuziastiem, kas nav studējuši bioloģiju mācību iestādēs – pašmācības ceļā šobrīd var apgūt daudz vairāk nekā pirms gadiem piecdesmit, kad bija tikai dažas specializētās literatūras grāmatas, un, ja tās grāmatas tev nebija, tu biji kā bez rokām.

Kas notiek kukaiņu sistemātikā? Savā blogā šajā sakarā raksti, ka esi diezgan konservatīvs un visas izmaiņas ne uzreiz gribi pieņemt.

Zināma inerce zinātnē ir, jāpaiet kādam laikam, kamēr izmaiņas ieietas. Dažviet es sistemātikā pieturos pie vecāka dalījuma, jo tas šķiet praktiskāks. Bet kādā brīdī, kad visi būs pieņēmuši izmaiņas, arī man būs sevi jālauž (smaida).

Kāda ir situācija ar kukaiņu latviskajiem nosaukumiem?

Diezgan slikta. Lielākajai daļai kukaiņu nav latvisku nosaukumu. Naktstauriņiem savulaik Aleksandrs Šulcs ir izdomājis nosaukumus vairākiem simtiem sugu, tie tiek lietoti. Jā, tā zināmā mērā ir problēma. Vienkāršam cilvēkam, kuram sugas zinātniskais, latīņu nosaukums šķiet ķīniešu ābece, latviska nosaukuma trūkums liedz vieglāk ievirzīties sugu pazīšanā. Protams, būtu labi izdomāt sugām latviskus nosaukumus. Pieļauju, ka agri vai vēlu tie radīsies. Iniciatīva būtu jāizrāda katras grupas pētniekam. Piemēram, somu blakšu noteicējā visām piecsimt sugām ir arī somu nosaukumi, dažs labs itin pagarš.

Par kuru ieraudzītu sugu tev ir bijis vislielākais prieks?

Pārāk daudz jau tādu ir bijis… Man prātā ir tādu sugu saraksts, kuras es gribētu dabā ieraudzīt, un, kad eju un tādu ieraugu, tad man ir prieks. Protams, prieks ir arī par negaidītiem atklājumiem, par jebkuru jaunu sugu. Manā izpratnē Latvijas daba ir tik daudzveidīga, ka, ja sāk sugu medības, tad pat līdz šim neredzēta parasta suga var radīt tādu pašu prieku kā vēlāk liels retums. Katram jau sava mēraukla.

Kāda kukaiņiem bija aizvadītā vasara?

Kā jau dažus pēdējos gadus – īpatnēja. Maijs bija auksts, sekoja karstums, tad atkal aukstums. Tāpat bija ar kukaiņiem – sākumā likās, ka nekas nebūs, tad nāca sprādziens, un vasaras beigas atkal nesaprotamas. Lielā karstumā kukaiņi bieži vien īsākā laika periodā izdara to, kas citādi būtu gājis ilgāk. Bet tas jau ir interesanti, ka gads no gada atšķiras. Klimats mainās, parādās jaunas sugas no dienvidiem…

Tātad klimats paliek siltāks?

Pēc tām sugām, ko mēs konstatējam, var manīt, ka sugas, kas agrāk bija sastopamas ne tuvāk par Polijas ziemeļiem, Lietuvas dienvidiem, tagad ir ienākušas pie mums. Sākot ar tādiem kolorītiem kukaiņiem kā dievlūdzēji. Blakšu skaitā ir vairāki desmiti tādu sugu, kuras ir parādījušās tikai pēdējo 20 gadu laikā.

Vai dižā briežvabole tiešām šogad Latvijā tika novērota?

Nu, tur mēs, kukaiņu pētnieki, dalāmies divās nometnēs. Pagaidām vienīgais ziņojums ir par beigtu vaboli kaut kur pie Dobeles, eksemplārs nav paņemts, ir tikai fotoattēls. Nākamgad mūsu vaboļu pētnieki Arvīds Barševskis un Dmitrijs Teļnovs brauks un pētīs, vai dižā briežvabole tur tiešām ir noķerama. Ja viņiem tas neizdosies, novērojums būs apšaubāms. Portāls Dabasdati.lv šajā ziņā ir viens no filtriem! Par citām retām vaboļu sugām – par priežu dižkoksngrauzi un lielo dižkoksngrauzi, kas ir iespaidīga izmēra vaboles, bet diezgan grūti novērojamas, pat speciāli meklējot – par tām Dabasdatos ir ziņojumi. Cilvēks ierauga milzīgu vaboli un nofotografē. Arī degunradžvaboles fotografē, bet dižo briežvaboli neviens vēl nav nofotografējis, lai gan telefoni ar fotokameru visiem ir. Domāju, ja jau dižā briežvabole Latvijā būtu, kāds to droši vien būtu nofotografējis un Dabasdatiem iesūtījis. Es attiecībā uz dižās briežvaboles sastopamību Latvijā pagaidām esmu diezgan skeptisks. Lietuvā tā laikam ir izzudusi, Polijā ir tikai dažas atradnes, tātad Latvijas tiešā tuvumā tā nav sastopama. Dienvidzviedrijā un Ēlandes salā dižā briežavabole nav reta suga.

Cik Latvijai jaunas sugas esi konstatējis tu?

Grūti saskaitīt. Tās pašas blaktis būs kādas 30-40 sugas. Bet tā jau tas notiek; ja kāds izvēlētos pētīt, piemēram, kāpurmušas, viņam gada laikā būtu vairāki desmiti Latvijai jaunu sugu, jo tās nav pētītas. Mans sapnis būtu no katras grupas pa kādai jaunai sugai atrast. Tauriņš man jau ir, spāre, vaboles un blaktis arī, putna vēl nav, to vajadzētu.


Viena no Uģa atklātajām Latvijai jaunajām blakšu sugām
mīkstblakts Tytthus pubescens 27.07.2021.

Piemēram, rudo gārni Latvijā ieraudzīt.

Jā, tas būtu diezgan reāls. Potenciāli ieraugāmo putnu sugu sarakstā ir vairāki desmiti sugu, kas zemēs apkārt Latvijai ir konstatētas, mēs tās jau labi zinām, un tajā brīdī, kad kāds no šiem putniem nosēdīsies mums priekšā, mēs viņu uzreiz atpazīsim. Jābūt tikai īstajā vietā īstajā laikā!

Kuri Latvijas kukaiņi pašlaik ir apdraudētāki?

Apdraudētas ir dabisku vecu mežu sugas. Situācija ar mežiem ir tāda divdomīga – it kā viss ir labi, tomēr tās mežu platības, kurās nedrīkst veikt mežsaimniecisko darbību, procentuāli uz kopējā fona, arī uz Eiropas fona ir niecīgas. Pēc 20-30 gadiem attapsimies un kodīsim pirkstos "vajadzēja tomēr arī to un to vairāk pasargāt". Bet, tā kā mums par daudzām sugām nav datu, nevaram novērtēt skaita izmaiņas.

Esi izteicies, ka uz iespēju saglabāt Latvijā dabas daudzveidību raugies pesimistiski.

Mazos solīšos jau it kā kaut kas labs notiek, bet lielos vilcienos viss turpinās, manuprāt, ne visai labā virzienā. Esmu pesimists un savā ziņā nedaudz arī egoists – zinu, ka manam mūžam kukaiņu Latvijā pietiks un, ja nebūs Latvijā, varēs aizbraukt citur pasaulē kukaiņus papētīt, bet to, kas Latvijā būs tālākā nākotnē, es personīgi diez vai vairs varu ietekmēt. Varu tikai cilvēkiem rādīt un stāstīt, kāda ir mūsu dabas daudzveidība. Varbūt kādam jaunietim tas aizķeras un viņš nolemj par dabas aizsardzību iestāties daudz aktīvāk, nekā to spēju es.

Egīls Zirnis

2021-09-01

Ziņa sagatavota LVAF finansēta projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros.

 

Pēdējie novērojumi
Pyrrhula pyrrhula - 2024-12-26 kirsisnelsons
Certhia familiaris - 2024-12-26 kirsisnelsons
Garrulus glandarius - 2024-12-26 kirsisnelsons
Turdus pilaris - 2024-12-26 kirsisnelsons
Leiopicus medius - 2024-12-26 kirsisnelsons
Pyrrhula pyrrhula - 2024-12-26 kirsisnelsons
Sitta europaea - 2024-12-26 kirsisnelsons
Nezināms
Ignotus
@ eksperts 3
Pēdējie komentāri novērojumiem
Ivars Leimanis 26.decembris, 23:57

Jālabo uz Fomitopsis pinicola.


dziedava 26.decembris, 23:33

Kas tas par koku, uz kā aug? Un kāds ir gļotsēņu platums? Ph.clavisporum ir ar divām perīdija kārtām - vai zem baltās virskārtas ir apakšā plāna pelēka? Foto tādu neredzu. Un vai augļķermeņi ir vertikāli uz augšu izstiepti? Man izskatās diezgan plakani, bet nevar saprast. Ph.clavisporum ir dienvidu suga. Vistālākā uz ziemeļiem atradne ir Spānijā. Bet, protams, tas varētu arī neko nenozīmēt, ja citas pazīmes atbilstu. Šobrīd neesmu īsti pārliecināta. Un vēl - Ph.clavisporum tipiski aug uz lapām, bet nu kāda atradne bijusi arī uz mizas.


Amanda 26.decembris, 23:31

Mājas balodis


VijaS 26.decembris, 22:56

Kā izradās, nav nemaz tik viegli sašķirot tās varietātes... Ja abās iepriekšējās mikroskopijās 2021. gada paraudziņiem perīdija bija pietiekami un arī pa kādai plēvei pie kājiņām varēja atrast, tad šis jau vairāk velk uz tādu robežgadījumu - perīdijs šur tur pa kādai skrandiņai atrodams, kaut maz, bet plēvjainās gļotu paliekas neatradu, kaut gan bālganais tonis kājiņām ir. Vēl līdz gala secinājumiem neesmu nonākusi...


mufunja 26.decembris, 20:16

Labvakar, Julita. Tas laikam nav viņš. Var būt Ph.clavisporum?


Mežirbe777 26.decembris, 16:45

Ozola ID 85979 (Sia Labie Koki), precīzas koordinātas X: 583670 , Y: 6378907


Amanda 26.decembris, 00:54

Varbūt vidējais dzenis


W 25.decembris, 14:51

Pievienoju Sandras Bremzes foto no Lielupes airēšanas bāzes - 10.09.2024.


W 25.decembris, 13:46

Roņus Lielupē pie Dubultu stacijas 17-20. decembrim novēroja arī vairāki skolēni. Diemžēl, foto mums visiem vienlīdz nekvalitatīvi. Lūgums kādam zoologam nokomentēt atbildes uz skolēnu jautājumiem - Vai tā ir parasta parādība tik tālu no jūras? Vai jūras zīdītājam ilgstoši uzturēties saldūdenī nav kaitīgi? Sportisti stāsta, ka Lielupes airēšanas bāzē roņi ir parasta parādība, tie pieķerti rāpjoties uz laivu plosta.


dziedava 25.decembris, 12:35

Nevar labi saskatīt, bet vai nebija ciets un attiecīgi sēne - lapkoku vēzis Nectria cinnabarina?


dziedava 25.decembris, 12:34

Oho! Es minētu, ka P.straminipes


dziedava 25.decembris, 10:17

Tas gan burvīgi, ka pameklēji vecos paraugos! Vai tam 2023. gada paraugam uz kājiņas gļotas paliekas bija saskatāmas? Bet "pāris skrandiņas" tomēr ir stipri vairāk nekā nemaz.


VijaS 25.decembris, 00:04

Paldies, Julita, prieks, ka nav tik bezcerīgi :). Parakņājos pa savām ievākto paraudziņu kastēm ar mērķi atrast vēl kādu sudrabaino cilindrīti salīdzināšanai. Atradu divus paraudziņus no 2021. gada, kur diezgan labi redzamas perīdija plēksnes, kaut pašas vālītes visnotaļ šķības-greizas-sagāzušās, un arī kaut kādi plēvjveida gļotu fragmenti manāmi. Savukārt 2023. gada paraudziņā, kaut tas ir lielāks, atradu tikai pāris perīdija skrandiņas. Vai tas tāpēc, ka paraugs ievākts vēlākā stadijā, un viss jau nobiris, vai varbūt otra varietāte - nezinu, jādomā. Protams, ka trīsarpus gadus kastē uz grāmatplaukta nostāvējuši paraudziņi nav gluži salīdzināmi ar to, kas palicis vecs mežā... Rīt ceru šos papētīt rūpīgāk, varbūt izdosies tikt pie kāda secinājuma (cerams, mikroskopa kamera arī būs "atjēgusies").


dziedava 24.decembris, 10:43

Ar sporām viss kārtībā, sporu grupas ir nepārprotamas, arī ja fokuss uz malām, tur ir skaidri redzami grupējumi. Par to man šaubu nav, un citu līdzīgu sugu nav. Tā ka tiktāl visam jābūt pareizi - Stemonitopsis typhina. Jautājums bija par varietāti. Jo var. typhina prasītu perīdija paliekas un gļotaino kātiņu, bet var. similis - nē. Kas notiek ar var. typhina, kad tā ir veca un sapelējusi - nav īsti skaidrs. Resp., vai tās pazīmes ar laiku izzūd. Runa bija tikai par varietāti. Suga jau bija noteikta pareizi.


ML 23.decembris, 21:07

Gredzens noteikti ir, krāsas nekādas nesaskatu. Šobrīd pieejams tikai neliels telefons, varbūt uz lielāka ekrāna varētu redzēt ko vairāk.


IlzeP 23.decembris, 21:05

Jā, ir problēmas ar lēnumu, Gada īsāko dienu putnus vadīju 2 dienas, kaut gan vairumu biju saziņojusi caur aplikāciju, dažus novērojumus ilgi (un daudzreiz atkārtoti) neņēma pretī. Ik pa laikam to atgādinu programmētājam, arī šajās dienās.


Vīksna 23.decembris, 21:03

Te bija īpaši aizsargājamais biotops ar kritalām un resniem ozoliem, ko nozāģēja. Tāda privāto saudzīgā attieksme, vairāk pēc uzarta tīruma izskatās, kur iestādīti sīki bērziņi un bagātīgi saaugs nezāles, dadži, zeltslotiņas.


VijaS 23.decembris, 20:44

Doma par sudrabaino cilindrīti sākotnēji radās tieši kājiņu izskata dēļ, bet ja godīgi, tad īsti nevaru saprast, vai to toni rada piekaltušas gļotas, vai tikai kaut kāds pelējums. Varētu būt arī pelējuma vai pat kaut kāds gaismas atstarošanas efekts. No perīdija uz vālītēm neko neatradu, tur arī vietām tikai pelējums uzmeties. Tā kā sporas bojātas, tad to atbilstība mani sugas hipotēzei arī nav simtprocentīgi droša - tās tumšākās kārpu grupas vairāk bija nojaušamas nekā skaidri redzamas. Kopumā - nē, par noteikšanas pareizību galīgi neesmu pārliecināta.


EL 23.decembris, 20:07

Izskatās, ka uz kājas ir gredzens. Vai oriģinālajā bildē skatoties, var ko par to ko pateikt - vismaz vai tas ir krāsu gredzens, vai metāla gredzens?


Vīksna 23.decembris, 19:51

Gandrīz neiespējami kautko pievienot, pat puse no īso dienu putniem vēl nav ielikti, un tūlīt termiņš beigsies. Vēl pērnie un arī šī gada novērojumi nelikti.Vai pārāk pārslogoti dabasdati ? Citi gan te gandrīz katru dienu vienu un to pašu liek.


Ziemelmeita 23.decembris, 17:22

Paldies, Inese!


enesija 23.decembris, 17:01

Dolomedes plantarius


enesija 23.decembris, 17:00

Sparassidae Micrommata virescens Zaļais medniekzirneklis


enesija 23.decembris, 17:00

Dolomedes fimbriatus


enesija 23.decembris, 16:40

Dolomedes plantarius


enesija 23.decembris, 16:29

Dolomedes fimbriatus


enesija 23.decembris, 16:25

Dolomedes fimbriatus


Lietuviete 23.decembris, 14:38

Paldies, Edgar, par sugas noteikšanu!


Lietuviete 23.decembris, 14:37

Paldies, Uldi, par komentāru!


dziedava 23.decembris, 10:26

Gļotainas paliekas ap kājiņu vai perīdija atliekas uz vālītēm tika novērotas?


nekovārnis 23.decembris, 10:24

Paldies, Inese! :)


Lemmus 23.decembris, 00:41

Paldies Renātei par noteikšanu! Prieciņš. :)


meža_meita 22.decembris, 19:55

Ivar, es arī par šo sugu biju pilnīgi aizmirsusi, tikai darot citas lietas ap šo sugu iedomājos par šo novērojumu. Citādi man domu gājiens bija tāds pats kā Tev. Par zilgano leptogiju liecina arī ļoti plānie lapoņi, savukārt C.flaccidum tie ir biezāki. Izīdijas izskatās gan vienkāršas, gan zarotas, kas ir laba C.cyanescens pazīme. Atliek vien apsveikt Evitu!


Vīksna 22.decembris, 19:25

Paldies !


adata 22.decembris, 18:54

Paldies, Julita, par noteikšanu! Un man prieks, ka jums prieks, var teikt - sarūpēju dāvanu! Vispār, kad pakoju šīgada vākumu, necerēju, ka būs kas īpašs. Bet, redz, ka jau viena jauna suga, viena reta (par kocīti)! Te jau man jānosprauž sev mērķis - katru gadu pa kādai jaunai sugai. Ir plāniņš nākamajai sezonai, zinu vēl vienu kūtsmēslu kaudzi, arī komposta, ko apmeklēt. Lai gan apkārtnē ir lopkopji, bet ar tām kaudzēm ir kā ir, pārsvarā gaļas lopi un nekādas kaudzes neveidojas.


Laimeslācis 22.decembris, 18:45

Paldies, Raivo!


Mežirbe777 22.decembris, 16:56

Schizophyllum commune.


Toms Čakars 22.decembris, 16:45

Paldies!


Mežirbe777 22.decembris, 16:43

Trichaptum abietinum.


enesija 22.decembris, 16:32

Dolomedes fimbriatus


dziedava 22.decembris, 16:29

4. att. no apakšas - tur man šķiet pilns, skaidrs tīkliņš ne vienai vien. Par atbilstību ar apaļajām malām man nekad nav bijis skaidrs. Šogad es ievēroju to var.olivacea jeb olīvkrāsu pārītim, kam tīkliņu neatradu.


VijaS 22.decembris, 16:22

Nu es šito gan nesauktu par skaidru, nevar ne salīdzināt ar Tavējiem. Turklāt šai vajadzēja būt krāterformas pilienītei, tik smuki apaļas galviņas un perfekti kausiņi..


dziedava 22.decembris, 16:20

Ieliku : https://dziedava.lv/daba/izveleta_daba.php?aug_id=3037&ftips1=96 Grūti teikt, vai cilvēks, kas ikdienā neskatās gļotsēņu sporas, var sajust to, cik šīs sporas specifiskas - bet šādas - ar izteiktām adatiņām, kas savienotas ar līnijām, ir tikai šai vienai sugai. Kad es ieraudzīju, man tās bija pilnīgi kā Ziemassvētku brīnums, uzreiz bija skaidrs, ka jauna suga Latvijai!


enesija 22.decembris, 16:18

Mātīte ar kokonu. Bilde par neskaidru, lai noteiktu sugu.


enesija 22.decembris, 16:15

Dolomedes fimbriatus, mātīte


dziedava 22.decembris, 16:14

Jā, ir skaidrs tīkliņš


enesija 22.decembris, 16:10

Dolomedes fimbriatus


enesija 22.decembris, 16:08

Nepieaudzis Dolomedes fimbriatus


enesija 22.decembris, 16:07

Dolomedes fimbriatus


enesija 22.decembris, 16:05

Dolomedes fimbriatus


roosaluristaja 22.decembris, 15:14

Phellinus viticola Latvijā ir ļoti reta suga. Aug uz skujkokiem. Šeit droši vien Phellinus punctatus


roosaluristaja 22.decembris, 15:07

Viena no mājas zosu šķirnēm


adata 22.decembris, 13:53

Varēšu arī es redzēt tās specifiskās sporas!


adata 22.decembris, 13:50

Protams, droši drīkstat izmantot izmantot!


forelljjanka 22.decembris, 13:40

Manuprāt,meža.


dziedava 22.decembris, 12:48

Tā kā šī ir jauna suga, vai drīkstu foto izmantot Dziedavas papildināšanai ar jauno sugu? :)


zane_ernstreite 22.decembris, 12:27

Likās tāds lielāks un lempīgāks, bet, tā kā bija patālu, nevaru galvot, ka iespaids radās pareizs


IlzeP 22.decembris, 11:54

Pirmais iespaids bija, ka meža (??)


dziedava 22.decembris, 10:39

Šādus vālītes tuvplānus derētu tai ērkulītei :)). Savukārt šai sugai varētu noderēt sporu foto (ehh, nav viena algoritma visam), jo ar šādu vālītes - kājiņas attiecību un pušķīšu augšanas formu izskatās pēc S.axifera, kas raksturīga ar ļoti gaišām un sīkām sporām. Pēc formas līdzīgā tumsnējā S.fusca raksturīga ar tumšām sporām ar tīklotu rakstu. Šīm abām sugām sporu atšķirības varētu manīt arī 400x palielinājumā. Bet vālītes tuvplāns noder jebkurai vālenītei, jo vēl viena pazīme, pēc kuras palīdzēt noteikt retākas sugas (kam kājiņas īsākas), ir skatīties, vai uz tīkliņa ir mazi āķīši. Šajos foto tīkliņš izskatās samērā gluds, bez āķīšiem, vai tie ir reti, un tas arī labāk atbilst S.axifera, jo S.fusca tīkliņam vajadzētu būt ar āķīšiem. Bet būtu interesanti pārbaudīt arī ar sporu foto :)


IlzeP 22.decembris, 09:33

Tātad - jāievieš sarakstā jauna suga?


IlzeP 21.decembris, 23:05

Varbūt datums nepareizs?


Ivars Leimanis 21.decembris, 23:04

Ohoooo! Jā, tiešām, šī būs Leptogium cyanescens. Ir tač' zilgana nevis melna. Par šo sugu neiedomājos - tādi brīnumi man pat sapņos nerādās.


Amanda 21.decembris, 21:54

Meža pīles


Maris ba 21.decembris, 21:04

Nebus gan nepareiza suga sanaca salidzinat ar bildem interneta bet ne nofotografet


adata 21.decembris, 20:38

A ko tik neizdomāsi, lai tas ceļojums būtu saudzīgāks! Diezgan tāls tomēr! Pieķēros Jūsu atslēgvārdiem " likt, lai nesaspiežas". Žēl būtu, ja tādi skaistumi/retumi nonāktu galā apdauzīti...


a.b 21.decembris, 20:26

:)


IlzeP 21.decembris, 20:05

Šodien arī šī vārna turpat netālu bija redzama.


Osis 21.decembris, 20:02

Paldies Gunār!


gunars 21.decembris, 19:58

Ziemeļu sikspārnis


gunars 21.decembris, 19:56

Ziemeļu sikspārnis


Ziemelmeita 21.decembris, 19:13

Paldies,Uldi!


adata 21.decembris, 18:34

Jā, slapja. Sākas purvs, dzērvenes.


Mežirbe777 21.decembris, 18:15

Paldies par padomu! Rīt padarbošos ar ievākto paraugu :)


dziedava 21.decembris, 18:08

Raivo, šis labs atradums! Bet gļotsēnēm ar 400x palielinājumu sporām parasti nepietiek, jo jāredz sporu virsmas rakstu un tonējumu. Taču šajā gadījumā ar mazāku palielinājumu noderīgāk ir saprast vālītes struktūru. Pamēģini izpūst sporas un nobildēt iespējami tuvu vālītes tīkliņu. Ja ir izlocītā ērkulīte, tad tai nebūs ārējā tīkliņa, bet mikroskopijā tā izskatīsies apmēram šādi: https://dziedava.lv/daba/komentet_bildi.php?id=28378 Bet ārēji līdzīga var būt arī noliektā cilindrīte, kuras vālītei ir smalks ārējais tīkliņš: https://dziedava.lv/daba/komentet_bildi.php?id=30216 Ja tiktu galā ar ārējā tīkliņa esamību / neesamību, tad būtu skaidrāks - ir vai nav ērkulīte :).


dziedava 21.decembris, 17:50

Mikroskopēju. Droši ir tas, ka purvu dzelksnīte nav ;). Sporas ir vairāk uz ragansviestu pusi. Bet es vēlāk rūpīgāk paskatīšos, jo kvalitāte nav tā labākā, bet suga varētu nebūt tā parastākā. Un vieta sanāk slapja, vai ne?


enesija 21.decembris, 17:06

Tetragnathidae, Metellina sp.


Ziemelmeita 21.decembris, 16:55

Ilgi šaubījos, Vietām ir tādas kā mazas adatińas.


roosaluristaja 21.decembris, 16:49

Manuprāt piena grābeklene nav


dziedava 21.decembris, 16:40

Juhū!! Šis gan bija labs, ar tādām specifiskām sporām, prieks mikroskopēt!


meža_meita 21.decembris, 16:39

Vai kāds tuvplāns, kur redz izīdijas? C.flaccidum vismaz kāda būs zvīņveida, kamēr L.cyanescens vienkāršas.


meža_meita 21.decembris, 16:07

Vai šī tomēr nevarētu būt ļoti retā Leptogium cyanescens? Varbūt ir praugs?


roosaluristaja 21.decembris, 15:46

Droši vien, ka ziemeļu baltkrūtainas, kaut gan pēc teorijas brūnkrūtainie eži dodas ziemeas guļā vēlāk.


dziedava 21.decembris, 15:14

Šis ir tas smagais gadījums, kad grūti droši pateikt arī tāpēc, ka noteicējos ir dažādi. Franču noteicējā C.ellae ir līdz 1 mm gara, bet vācu noteicējā - var sasniegt arī 2 mm. Palasīju oriģinālo sugas aprakstu (kurā arī C.ellae ir līdz 1mm), tur atšķirībai no C.nigra, neskaitot garumu, minēti arī C.nigrai brīvi gali ārējā tīkliņā (paraugā nav izteikti), tīklota kājiņas apakša (paraugā nav izteikta), C.nigrai neesot tik labi veidots ārējais tīkliņš (te tas izskatījās labs). Līdz ar to sliecos uz C.ellae pusi, kaut franču noteicējā minēts, ka aug uz dzīvu koku mizas. Bet mēs jau agrāk esam noteikuši C.ellae uz beigtas koksnes. Iespējams, eksistē vēl kāda starpsuga, kas vēl nav aprakstīta, un kas izskaidrotu nesakritības. Šai sugu grupai sistemātiķi vēl nav baigi ķērušies klāt, tā ka nevar zināt, kas var vēl mainīties. Paraugs tiks saglabāts.


dziedava 21.decembris, 14:00

Vēl tik gribēju piebilst - lieliski iepakoti paraugi - stabili, ar izdomu :)


dziedava 21.decembris, 13:57

Kā jau varēja gaidīt, abos paraugos ir vienādas sporas - tumšas ar gaišu līniju. Bet šīs tiešām interesantas - ļoti kājīgi izskatās, lai arī "kājiņa" tik tieva, ka drīzāk ir kā striķītis.Vēl padomāšu.


dziedava 21.decembris, 13:15

Nešaubīgi vilkpienaine, bet milzu vilkpienaine man ir mikroskopēta tikai 1 reizi, pieredze maza. Šobrīd ir dažas pazīmes, par kurām nav skaidrs, vai tās atbilst tieši milzu vilkpienainei. Un tagad jau izdala arvien jaunas sugas. Vēlāk, kad pieķeršos vilkpienainēm, papētīšu rūpīgāk.


dziedava 21.decembris, 12:38

Paldies par vareno sūtījumu!! Vispirms par to bēšīgo toni. Kad gļotsēne nobriest, tad tai iekšpusē nobriest arī sporas, kas šai sugai ir tumšas. No sporu tumšā toņa tumšums parādās redzams arī no ārpuses augļķermenim, jo perīdijs - apvalciņš - ir tāds pa daļai caurspīdīgs. Tās bēšās, jā, ir nenobriedušas - tām iekšpusē nav tumšo sporu un tāpēc viņas izskatās bēšas, nevis kā visas pārējās nobriedušās. Paraudziņu mikroskopēju. Liels paldies par to! Nešaubīgi tā pati suga, kas iepriekš, sporas tumšas un stūrainas, tikai šoreiz laikam vairāk nobriedušas - vēl stūrainākas, un tieši šis fakts man palīdzēja izšķirties arī par Ievas Rožlapas novērojumu, kuras dālijas gumu gļotsēnei bija tieši tādas pašas sporas. Tā kā pieredze vēl maza, un internetā pieticīgi ar foto, tad līdz galam nebija skaidrs, vai šai sugai var būt arī tādas. Ar pārējiem paraudziņiem - pakāpeniski, kā būs laiks.


forelljjanka 21.decembris, 11:23

Foto -visi mājas.


visvaldis.s 21.decembris, 00:11

Orthosia cerasi?


AfroBrazilian 20.decembris, 21:59

Es arī domāju, ka vārda nobeigums ir pareisz uz -s, nevis uz -m. Paldies!


IlzeP 20.decembris, 16:35

Pieliku latvisko nosaukumu.


ligausis 20.decembris, 15:42

Jā, zīmīte klāt nebija. Tādā sāngravas nogāzēs augšpusē aug. Nebūs pamanījuši.


enesija 20.decembris, 15:41

Jā, strīpainais.


Vīksna 19.decembris, 23:11

Paldies !


CerambyX 19.decembris, 21:44

Pēc tādas izskatās jā, bet pareizais nosaukums tad, manuprāt, ir Stethorus pusillus (sinonīms - S.punctillum, bet S.punctum - Ziemeļamerikas suga).


dziedava 19.decembris, 18:10

Tā kā sporas bija par lielu, tad mikroskopēju savu eksemplāru. Sanāca 8-9 mkm, kas šai sugai jau ir ok :)


Ivars Leimanis 19.decembris, 16:39

Man jāizlūdzas piedošanu par šo jau paseno kļūdiņu. Piepe tomēr bija nedaudz apkaltusi un pabāla sārtā mīkstpiepe Rhodonia placenta.


AfroBrazilian 19.decembris, 13:11

Atrasta mārīte Stethorus punctum (LeConte, 1852)


Vīksna 19.decembris, 12:22

Paldies !


pustumsa 18.decembris, 20:25

Paldies, bet dabasdatos neatrodu, ja tas ir svītrainais krastmalu zirneklis


roosaluristaja 18.decembris, 19:20

Varbūt lielā pergamentsēne


Vīksna 18.decembris, 19:10

Paldies !


Mežirbe777 18.decembris, 12:17

Ramalina fraxinea.


enesija 18.decembris, 10:25

Pisauridae, Dolomedes fimbriatus


enesija 18.decembris, 10:25

Varētu būt Dolomedes plantarius, Pisauridae. Jautājums par izmēriem.


enesija 18.decembris, 10:24

Sparassidae Micrommata virerscens Zaļais medniekzirneklis


enesija 18.decembris, 10:23

Lycosidae, Trochosa sp.


enesija 18.decembris, 10:14

Pisauridae, Dolomedes plantarius


enesija 18.decembris, 10:11

Opiliones


enesija 18.decembris, 10:10

Pisauridae, Dolomedes sp., nepieaudzis


enesija 18.decembris, 10:06

Pisauridae, Dolomedes sp., nepieaudzis


enesija 18.decembris, 10:04

Pisauridae, Dolomedes fimbriatus


enesija 18.decembris, 10:03

Pisauridae, Dolomedes sp.


kamene 18.decembris, 09:24

Paldies, Uldi!


Ziemelmeita 17.decembris, 23:10

Paldies,Edgar!


CerambyX 17.decembris, 21:05

Varbūt ne tā suga uzklikšķinājusies? :) Zaļā vārna decembrī laikam nebūs īsti reāls variants - ziemo Āfrikā, vēlākais zināmais novērojums Latvijā 3. oktobrī.


Ziemelmeita 17.decembris, 14:10

Paldies, Uldi un Edgar!


Bekuvecis 17.decembris, 12:42

Domāju tāpat kā aplikācija! :) Jā, eksemplāri ir visai netipiski, varētu pat teikt - kropli, jo gadījies izaugt "nepareizā" vietā. Taču raksturīgākā sugas pazīme ir kā uz delnas.


zane_ernstreite 16.decembris, 22:58

Paldies, Inita!


Igors 16.decembris, 19:54

Paldies, Ilmārs


StarFlare 16.decembris, 18:10

Vai, kaut kad, ārpus ligzdošanas sezonas būtu iespējams to kovārņu veidojumu nofotografēt un pievienot bildes dabasdatos? Būtu interesanti, vismaz bildēs, redzēt kā tas viss izskatās.


BI 16.decembris, 17:10

Gredz. 12.12.2021. 52°23'26" N 16°56'19" E Jauno gadījumu poļiem paziņošu


Ziemelmeita 16.decembris, 14:41

Paldies, Uldi, par labojumiem!


Ziemelmeita 16.decembris, 14:38

Paldies, Inita!


Inita 16.decembris, 13:55

Visdrīzāk jau vainaga virpainīte Stropharia coronilla. Agrocybe pediates ir maza, tieva un bwz gredzena.


roosaluristaja 16.decembris, 13:01

Jā, smaržīgā sētaspiepe laikam nav. Varbūt savāda paskata Fomitopsis pinicola?


roosaluristaja 16.decembris, 12:53

Aplikācija domā ka Hypsizygus tessulatus. Nu nez. Tāda īsti tipiska jau nav


VijaS 15.decembris, 22:37

Kārtējo reizi nomocījos ar parastu maldinošo pilienīti. Nu vismaz tai vajadzētu būt maldinošajai pilienītei... Jēdzīgu tīkliņu tā arī nemāku dabūt; vietām tas it kā ir nojaušams, labāk tām sporām, kuras palikušas daļēji sausumā.


Osis 15.decembris, 22:02

Fantastiskas bildes šajā pelēkajā/tumšajā periodā!!


Vīksna 15.decembris, 21:32

Paldies !


VijaS 15.decembris, 21:30

Kājiņas šķiet relatīvi paīsas, jā, bet ņemot vērā, ka auga vietā, kas ir diezgan augstu virs zemes un kur mitrums ilgstoši nevar uzkrāties, tas varētu nebūt rādītājs. Sporas atbilst diezgan labi, un arī pavedienveidīgais caurspīdīgais kapilīcijs bez izteiktiem kaļķa mezgliem izskatās līdzīgi (tad jau viss varētu nebūt sēne:) ). Visticamāk, tieši nokarenā pumpurīte arī ir.


nekovārnis 15.decembris, 20:53

Paldies, Uģi! :)


dziedava 15.decembris, 20:29

Physarum album nevar būt? Kājiņas par īsu?


Bekuvecis 15.decembris, 19:05

Neticās... Visā kātiņa augumā diezgan acīmredzams melnējums, kads Hygrocybe punicea nekādi nepienākas.


Bekuvecis 15.decembris, 18:56

Es pats iebildīšu! :) Jo iepriekš pārsteidzos. ĢINTS nosaukumu "Stachelschirmling", kuru vācieši attiecina uz visām Echinoderma sp., nevajadzētu latviski ieviest kā vienas SUGAS nosaukumu. Vēl jāpadomā.


VijaS 15.decembris, 17:53

Aug uz dzīvas ābeles mizas, vienīgi tā mizas virskārtas plēksne jau ir diezgan atmirusi, drupena. Tās kājiņas gan izskatās dīvaini tumšas, laikam ar kaut kādām aļģēm apaugušas, vismaz es iedomājos tieši tādu izskaidrojumu. Kaļķa granulas ir, bet tā kā uz stikliņa tika likta uzreiz visa galviņas atlieka, tas varētu būt no perīdija. Ar kapilīciju īsti netiku skaidrībā - vai tie caurspīdīgie pavedieni ir kaut daļēji arī kapilīcijs, vai tikai sēne... Laikam gan diezgan droši var teikt, ka kolumellas nav. Un galviņas pamatne iekšpusē ir dzeltenīga - nezinu, vai tā ir noteikšanā noderīga pazīme. Vairākkārtējās mikroskopijās gan neizdevās ieraudzīt neko, kas atgādinātu cukurīšu kristālus vai kapilīciju (pa šīm dienām izķidātas laikam kādas piecas atliekas). Diemžēl perīdiju nav izdevies iedabūt apskatīšanai pietiekami labā leņķī, tāpēc arī bildes ne pāŗāk labas. Pēdējo galviņu pirmīt, cenšoties uz stikliņa apgriezt otrādi, kaut kur aizlidināju un pavisam pazaudēju...Bet kopumā pēc sajūtām visdrīzāk liktu uz pumpurīti.


IlzeP 15.decembris, 15:15

Paļaušos uz Raivo


Ziemelmeita 15.decembris, 15:13

Paldies,Ansi! Sūnu mācībās Ilgās,mikroskopējot paraugu, jau radās aizdomas par rudens pārlapīti. Tagad ir skaidrs, ka tā ir šī suga.


IlzeP 15.decembris, 15:11

Pagaidām pārsaucu šādi. Bet, ja neviens neiebilst, varētu rakstīt "dzeloņainā saulsardzene".


Ansis 15.decembris, 14:55

Šoreiz acumērs sugas noteikšanai nederēja. Paraudziņa izpēte uzrādīja mazākas lapu šūnas - līdz 30 μm platas un pašas šūnas bez izteiktiem stūru paresninājumiem, kādi ir mīlijām (pēdējai šūnas lielas 45-50 μm platas).


dziedava 15.decembris, 09:33

Perīdija tuvplāna nav? Varbūt varētu saprast, vai pumpurīte, vai cukurīte..


dziedava 15.decembris, 09:24

Kaļķa granulas laikam ir? Tad būtu vismaz ierobežojums pumpurīšu/cukurīšu dzimtas


dziedava 15.decembris, 09:22

Šis laikam sanāk tas gļotsēņu mikroskopētāju lielākais bieds - kapilīcijs apēsts, nevar noteikt pat dzimtu! Bet pēc sajūtām - var būt pumpurīte? Koks dzīvs, ir kājiņa. Jāsāk meklēt no šī gala. Aug tīri uz mizas?


VijaS 14.decembris, 22:05

Jā, ja vērīgāk ieskatās, tiešām ir nojaušamas tumšākas grupas. Paldies, Julita! :)


dziedava 14.decembris, 20:23

Man izskatās ar tumšākām kārpu grupām.. Tur kur fokuss uz malām, malas izskatās kā raustīta līnija - tā ir, ja ir grupas


nekovārnis 14.decembris, 17:29

Paldies, Ruslan.


zane_ernstreite 14.decembris, 16:05

Paldies, Ansi! Kaut ko līdz galam neizpētīju...


Matrus 14.decembris, 15:01

Marek, foto pievienoju!


Ziemelmeita 14.decembris, 14:06

Paldies,Uģi!


Ziemelmeita 14.decembris, 08:52

Paldies, Uģi!


CerambyX 14.decembris, 00:11

Tomēr kāds no Cardiophorus/Dichronychus


Mežirbe777 13.decembris, 23:11

Uz blīgznas lapām atbilst Melampsora caprearum.


Mežirbe777 13.decembris, 22:55

Hypogymnia physodes.


Mežirbe777 13.decembris, 16:31

Uz usnes atbilst Puccinia punctiformis.


Bekuvecis 13.decembris, 12:22

Inita D., papētījusi saņemto paraudziņu, aizvakar publiski apstiprināja, ka tiešām Echinoderma calcicola. Būtu jāievieš sugu sarakstā! Latviskā nosaukuma, cik zinu, vēl nav. Nav arī angliskā (sk. BMS vietnē). Pēc vāciskā "Kakaobrauner Stachelschirmling" parauga varētu "dzeloņainā saulsardzene". Taču tā ir tikai mana ad-hoc ideja!


Ziemelmeita 13.decembris, 09:44

Paldies,Julita!


Ziemelmeita 13.decembris, 09:39

Paldies, Ivar!


Ivars Leimanis 13.decembris, 09:27

Scapania sp. vai Lophozia sp. ar pāris Syzygiella autumnalis dzinumiem.


guta7 12.decembris, 22:01

Rīt palikšu zem mikroskopa, pievienošu.


dziedava 12.decembris, 21:44

Te nevar īsti saprast, bet kārpainajai mizainei vāciņš noplīstu pa precīzu apli (citas mizaines būtu plakanākas, šādas ne). Man izskatās, ka te nenoplīst pa apli. Drīzāk daudzveidīgā pilienīte Trichia varia. Vai kāda cita pilienīte/bumbulīte. Citu foto nav?


Ivars Leimanis 12.decembris, 21:16

Paldies! Tātad sanāk ap 11-12 cm garums un - ošu ramalīna, jo Ramalina sinensis ir mazāks - līdz 6 cm garš laponis, kamēr ošu ramalīna ir līdz 20 cm gara.


Martins 12.decembris, 20:14

Un otrā atradne Latvijā. Pirmā ir Papē (Hawkes W., Selinger F., Willigalla Ch., Haest B., Keišs O., Kalniņš M. 2024. Northward expansion: four new Odonata species for Latvia. Libellula 43 (1/2): 107-116.). Izcili, Artūr!


angel 12.decembris, 20:06

Vai varētu lūgt palīdzību ar šā putna (spalvu) noteikšanu?


Vīksna 12.decembris, 18:58

Paldies !


Acenes 12.decembris, 17:31

Lielā čakste, protams!


a.b 12.decembris, 16:59

o_O Jūs gan modri. Paldies par labojumu.


AinisP 12.decembris, 14:44

Šādi būs labi un pareizi noformulēt šo konkrēto novērojumu. Paliekam pie šī formulējuma. Ainis


Madara Metāle 12.decembris, 12:18

Pievienoju bildes ar lineālu :)


guta7 12.decembris, 10:54

Neizdodas nomainīt nosaukumu uz saulsardzene (Lepiota).


Ziemelmeita 12.decembris, 10:37

Paldies,Renāte!


zane_ernstreite 12.decembris, 07:37

Vismaz ķērpjlācītis bija ))


zane_ernstreite 12.decembris, 07:37

Paldies, Uģi!


Ivars Leimanis 11.decembris, 20:14

Paldies par foto! Vēl pēdējais jautājums: cik garš ir šis ķērpis?


AfroBrazilian 11.decembris, 15:46

Paldies!


Madara Metāle 11.decembris, 11:25

Papildus foto pievienoti!


Amanda 10.decembris, 21:39

Melnā pīle


meža_meita 10.decembris, 15:28

Papildus būtu vēlams ievietot identisku novērojumu, tikai sugas nosaukumā ievadot "Abrothallus sueccius" - tā ir lihenofīla sēne, kas konkrētā ķērpja apotēcijus padarījusi melnus.


Ivars Leimanis 10.decembris, 14:38

Ļoti iespējams, ka šī ir reti sastopamā (vai reti novērotā) Ramalina sinensis. Tāpēc pārliecībai noderētu tie papildu foto, ja iespējams.


AfroBrazilian 10.decembris, 10:25

Šis tripsis arī noteikts līdz ģints rangam.


AfroBrazilian 10.decembris, 10:17

Vel viens noteikts tripsis. Paldies Manfredu. Nomainiet, lūdzu titulu uz zināmu sugu. Paldies.)


Osis 10.decembris, 07:53

Paldies Amanda un Gaidi!


zane_ernstreite 10.decembris, 07:22

Paldies, Uģi! Man pašai tā arī likās, bet nezin kāpēc nošaubījos, kaut sapratu, ka īsti jau Stictoleptura rubra tēviņš nebūs vis.


zemesbite 09.decembris, 23:58

Paldies, Uģi! :)


CerambyX 09.decembris, 22:16

Piektajā (pēdējā) attēlā - Etorofus pubescens


Amanda 09.decembris, 20:46

Gaigala


Ivars Leimanis 09.decembris, 17:26

Šim derētu platāko lapoņa daivu pie pamatnes atdalīt no pārējā ķērpja, un šo daivu nofotografēt no abām pusēm - gan virspusi gan apakšpusi.


kamene 09.decembris, 14:06

Paldies, Renāte!


VijaS 09.decembris, 11:54

:D Nu bet sporas viņām tiešām ir tipiskas, atpazīstamas.


dziedava 09.decembris, 11:43

Kā man patīk, cik strauji notiek izaugsme - pirms 2 nedēļām suga Latvijā tikai atklātā, bet ir jau skaidrs, kas šai sugai ir tipiski, kas nē :))


VijaS 09.decembris, 11:36

Paldies, Julita! :) Droši vien tā arī būs, paraudziņā uz cita mizas kriksīša bija arī pāris mazliet pajukušas, bet sēņu neapsēstas bumbiņas, un tās bija tipiskas B. versicolor. Vakarā pievienošu mikroskopiju.


dziedava 09.decembris, 11:17

Gļotsēnes aug grupās, nevis pa vienai, tāpēc es liktu uz to pašu B.versicolor, kas jau uz tās kļavas atrasta, tikai vecas.. Bet nu tik vecām sporām droši noteikt nez vai iespējams.. Ja nu vienīgi izdodas atrast kādu galviņu, kas nav tik pūkaina.


Ziemelmeita 08.decembris, 23:54

Paldies,Renāte!


meža_meita 08.decembris, 23:10

Jāredz dzīvē Rhizocarpon, tad būs skaidrs, ka līdzība maza. Tie nav sorediozi (miltaini) un neaug uz mizas, bet akmeņiem. Pēc bildēm no lielāka attāluma var atgādināt, jā :)


Kiwi 08.decembris, 21:43

Ilze, pūci redzēju auto gaismās, pēkšņi izlidoja mašīnai priekšā, priecājos, ka nenotriecu. Noteikt sugu nevarēšu, lai paiek pūce nenoteikta.


Izabella 08.decembris, 21:03

Paldies, Vija!


Vīksna 08.decembris, 20:04

Paldies !


Mežirbe777 08.decembris, 18:32

Spirea chamaedryfolia ir līdzīga.


Mežirbe777 08.decembris, 18:14

Vasaras jānītis.


Ziemelmeita 08.decembris, 17:55

Paldies,Raivo!


Mežirbe777 08.decembris, 17:52

Sedum rupestre.


Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2024
© dabasdati.lv
Saglabāts