Aizvadījuši vasaras saulgriežus, putni Latvijas Dabas fonda (LDF) tiešsaistes ligzdās cenšas pasargāties te no lietavām, te jau no jūnijā piedzīvotā sausuma un karstuma.
Baltais stārķis Tukumā
Visi četri balto stārķu mazuļi aug, un tā vien šķiet, ka pa stundām, nevis pa dienām. Putnēni jau stāv uz savām kājām, bet pūkaino un pelēko spalvu vietā aug melnas un baltas spalvas. Daži pat izmēģina spēkus spārnu vingrinājumos.
Vecāki uzcītīgi viņus baro, rekords novērots 14. jūnijā, kad veiktas 20 barošanas reizes. Tas tomēr neremdē visu stārķēnu apetīti, jo gadās saplūkties par vecāku atnesto glodeni vai čūsku (video). Vecāki savus pienākumus veic uz maiņām, viens otru nomainot, reti kad redzami ligzdā kopā ilgu laiku. Sastopoties ar karstumu, vecāki sāka arī piegādāt mazuļiem ūdeni, ko ielēja katram knābī.

Balto stārķu mazuļi dala zalkti 19.06.2022. Foto avots: Dabasdati.lv forums
Satraucošs brīdis bija 19. jūnijā, kad ligzdu apciemoja svešs stārķis, mazuļi te pieplaka pie ligzdas, te veica izklupienus un nelūgtajam ciemiņam mēģināja ieknābt. Svešajam stārķim nebija sliktu nodomu un pēc brīža viņš aizlidoja prom. Pēc kāda laika, kad ligzdā atgriezās mātīte, svešais stārķis viņai sekoja, bet ligzdai netuvojās.
Melnais stārķis Siguldā
Melnā stārķa tēviņš, kurš vēl nesen varēja lepoties ar divu mātīšu uzmanību, jūnija vidū piedzīvoja vientulību – ligzdā viņš pāris dienas bija redzams viens. Pēc tam, kad uz ligzdu atlidoja mātīte, tēviņš bija devies savās gaitās, un tad viena ligzdā nakšņoja mātīte. Taču 15. jūnijā abi satikās un, neslēpdami savu satikšanās prieku, vairākas reizes pārojās.

Melnie stārķi ligzdā 19.06.2022. Foto avots: Dabasdati.lv forums
Vistu vanaga ligzda Rīgā
Hildas un Hara ligzdā viss notiek pēc plāna, visi četri mazuļi ir brangi jaunieši, kas izmēģina savus spēkus lidošanā. Bija pierasts, ka varēja redzēt visus kopā augam un ēdam ligzdā, nu jau ierastāks skats ir uz tukšo ligzdu, kamēr jaunie vanadziņi tup uz tuvējiem zariem. Hilda ar Hari turpina piegādāt ēdienu un to izdalīt savām atvasēm.

Jaunie vistu vanagi 12.06.2022. Foto avots: Dabasdati.lv forums
Mazo ērgļu ligzda eglē
Andris ar Annu lolo savu mazuli Rotu, kurai abi vecāki piegādā dažāda lieluma medījumus – gan mazputniņus, gan strupastes un ūdensžurkas. Mazā Rota bieži ligzdā redzama viena, mamma Anna uzturas netālu no ligzdas vai dodas medībās.

Ērglēns ar atnesto žurku 28.06.2022. Foto avots: Dabasdati.lv forums
Anna nosargāja ligzdas drošību, patriecot kādu uzbrucēju. Ligzdas mieru patraucēja kāds uzmācīgs sīlis, kurš mēģināja uzbrukt Annai. Redzams, ka Annai kaut kas ir noticis ar kreiso aci, tā ir pavisam balta un viņa bieži to tur ciet.
Ierasta sistēma ir tā, ka Andris atnes uz ligzdu medījumu, ko Anna savai atvasei izbaro. Kādu rītu, kad Annas ligzdā nebija, mazā Rota pati mēģināja tikt galā ar svarīgo uzdevumu un pašas spēkiem apēda žurku. Tagad viņa bez mammas palīdzības pati spēj apēst mazu medījumu – strupasti vai kurmi.
Mazo ērgļu ligzda bērzā
Jūnija sākumā dzimušais ērglēns 17. jūnijā ticis pie vārda un dēvējams par Hugo. Laila un Uldis velta visu savu laiku un pūles, nesot medījumus un barojot mazo Hugo. Mazulis tiek lutināts ar dažādiem medījumiem – žurkām, strupastēm un kurmjiem. Mamma Laila sadala barību pa kumosiņiem, ko jaunais ērglēns apēd ar gardu muti.

Mazie ērgļi ligzdā bērzā 19.06.2022. Foto avots: Dabasdati.lv forums
Laila ar saviem spārniem mazuli cenšas pasargāt gan no lietavām, gan tiešiem saules stariem (video). Arī šajā ligzdā ērglēns pierādīja savu patstāvību un bez vecāku palīdzības notiesāja strupasti.
Svīres Cēsu pilsdrupās
Jūnija sākumā bija problēmas ar tiešraidi no svīru būra, bet tehniskās ķibeles tika atrisinātas, un varam sekot līdzi svīru dzīvei.
Mātīte ir izdējusi divas olas, ko abi vecāki perē uz maiņām – kolīdz viens ielido būrī, otrs dodas prom. Taču var novērot arī tandēma perēšanu, kad vienlaicīgi to dara abi vecāki. Tiek rēķināts, ka olām jāšķiļas kuru katru dienu.

Svīres kopīgi perē 23.06.2022. Foto avots: Dabasdati.lv forums
Zivjērglis Kurzemē
Ligzdā bieži uzturas Teo un viņa šī gada partnere ar gredzenu 7T3. Abi bieži redzami pārojoties. Teo nenogurstoši turpina labiekārtot ligzdu, nesot lielākus un mazākus zarus. Tā kā ligzda ik pa laikam paliek tukša, to apciemo citi putni, gan dzeguze un dižraibais dzenis, vistu vanags, gan arī dažādi mazputniņi, kas te vāc materiālus savām ligzdām.

Zivjērgļu pāris ligzdā 25.06.2022. Foto avots: Dabasdati.lv forums
Pārējās kameras
Melnās klijas Golda un Grejs šogad ligzdo citur un tika domāts, ka kaut kur netālu, jo regulāri ieradās uz iepriekšējo ligzdu pēc būvmateriāliem. Ornitologs Aigars Kalvāns ziņo, ka bija devies jaunās ligzdas meklējumos, lai gredzenotu mazuļus, taču ligzdu neatrada. Meklējumi turpināsies rudenī, kad kokiem būs nokritušas lapas. Tikmēr ligzdu apciemo dažādi mazputniņi.
Lielā dumpja mātīte tiešsaistes kamerā vairs nav redzēta, kopš jūnija sākumā ligzdai uzbruka ūdele. 27. jūnijā pēdējo reizi redzēti mazuļi.
Jūras ērgļu ligzdā Durbē uzturas kāds pāris, visiem jaucot galvas, vai tie ir vai tomēr nav Milda ar Voldi. Abi ērgļi bieži redzami ligzdā.

Jūras ērglis ligzdā 22.06.2022. Foto avots: Dabasdati.lv forums
Rosība vērojama arī zemūdens kamerā, kur ik pa laikam redzamas dažādas zivis.
Aija Cepliša
2022-06-30
Ziņa sagatavota LVAF finansēta projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros.