Vai zināji, ka bez medus bites, no kuras iegūst dažādus dravniecības produktus, Latvijā sastopamas vēl aptuveni 300 bišu sugas?
Bites ir kukaiņu grupa, kurā lielāko daļu sugu nav iespējams droši atšķirt, balstoties tikai uz fotogrāfijām, kā tas ir iespējams, piemēram, lielākajai daļai dienastauriņu. Lai noteiktu bišu sugas, visbiežāk to indivīdi jāaplūko lielā palielinājumā, jo ir nepieciešams saredzēt mikroskopiskas pazīmes.

Bikšainā grumbuļbite Dasypoda hirtipes. Foto: Betija Rubene
Šajā noteicējā esmu apkopojusi 18 bišu sugas, kuras ir gana viegli noteikt gan dabā, gan fotografējot – indentificējošās pazīmes visbiežāk ir matiņu vai ķermeņa krāsa. Lielākā daļa no noteicējā iekļautajām bitēm ir kamenes. Bites ir ļoti interesanta un daudzveidīga kukaiņu grupa gan pēc izskata, gan ekoloģiskajām prasībām (par to vairāk var lasīt noteicēja ievadā un pie katras sugas apraksta).
Šobrīd Latvijas Universitātē maģistrantūrā studēju bioloģiju un ar bišu pētniecību nodarbojos jau trīs gadus. Ja neskaita 2019. gadā uzsākto savvaļas bišu pētniecību dažādās agrocenozēs, ko šobrīd veicam LBTU augu aizsardzības zinātniskajā institūtā "Agrihorts", informācija par sugu izplatību un to noteicošajiem faktoriem Latvijā ir ļoti limitēta. Noteicējs primāri veidots ar mērķi iegūt papildu novērojumus dažādām bišu sugām. Iegūtos datus plānoju izmantot maģistra darba izstrādē – sugu izplatības modelēšanai Latvijas mērogā. Tomēr mani arī vienkārši iepriecina iespēja dabas entuziastiem iemācīt ko jaunu :)
Vērtīgs ieskats tajā, kā fotografēt kamenes (un ne tikai) atrodams šeit, galvenos aprakstītos principus var attiecināt arī uz citām bitēm.
Droši portālā var ievietot arī novērojumus kā nenoteiktas bites – ja biti būs iespējams identificēt, es vai kāds cits speciālists to noteiks. Ja rodas kādas neskaidrības par sugām, vai ir kādi citi jautājumi, ar mani var sazināties, izmantojot epastu – rubenebetija@gmail.com.
Priecāšos par katru iesniegto novērojumu!
Betija Rubene
Latvijas Entomoloģijas biedrība
2024-07-17
