Aktīvie lietotāji: 49 Šodien ievadītie novērojumi: 638 Kopējais novērojumu skaits: 1176465
Tu neesi reģistrējies
Rakstu arhīvs
2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
Mazuļu šķilšanās bums Latvijas Dabas fonda tiešraidēs
Pievienots 2021-05-28 21:54:20

Baltie stārķi Tukuma novadā

Balto stārķu pāris Volts un Fāze turpināja perēt savas piecas olas, taču gandrīz katru dienu teritorijā bija kāds svešinieks, un viņi abi aktīvi klabināja un izlidoja ieviest ligzdas apkārtnē kārtību. Bija dienas, kad netālu bija vienlaicīgi redzami vai dzirdami pat divi sveši baltie stārķi.


Fāze un Volts sargā ligzdu no svešinieka 10.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Abi ligzdas saimnieki vienlaikus ligzdā uzturējās galvenokārt naktīs un izrādījās diezgan aktīvi: gan nokārtojās, gan grozīja oliņas, izvingrināja spārnus, kā arī aizlidoja vai atlidoja. Tikai dažas naktis Fāze bija atstāta viena pati nakts dežūrā.


Baltie stārķi mēdz izlidot vai ielidot ligzdā arī naktī. 12.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Pirmie divi cāļi izšķīlās 22. maijā ar dažu stundu starpību, savukārt pārējie – 23., 24. un 25. maijā. Paldies aktīvajiem foruma dalībniekiem, kas ļoti sīki un smalki reģistrē visu ligzdā notiekošo un arī ieraksta video. Te divi no tiem: abi vecāki un pirmais mazulis un te jau izšķīlušies trīs cāļi.

Diemžēl ar barošanu jaunajiem vecākiem no sākuma neveicās tik gludi, jo mātīte cāļiem piedāvāja nēģus, kas tiem izrādījās pārāk liels kumoss. Tēviņš nesa piemērotāku ēdienu, taču tā nebija pietiekoši, un mazuļi izrādīja agresiju viens pret otru, diviem jaunākajiem pie kopgalda gāja grūti.


Fāze baro mazuļus, jaunākais kaut kur aprakts zem vecākajiem brāļiem un māsām 25.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Melnie stārķi Siguldas novadā

Pēc 5. maija kautiņa melno stārķu ligzdā valdīja romantiska ģimenes dzīve ar mājas labiekārtošanu, savstarpēju uzmanības izrādīšanu un, protams, pārošanos. 12. maija rīts uzausa ar pārsteigumu – naktī Grāfiene bija izdējusi pirmo olu, forumieši domā, ka tā tika izdēta jau vēlu iepriekšējā vakarā.


Melnie stārķi Grāfs un Grāfiene un viņu pirmā ola 12.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Piedāvāju noskatīties video no stārķu ikdienas, kad tēviņš atnes milzīgu sūnu kumšķi un dāma pirmajā mirklī viņu nepazīst, sargā olu.

14. maija un 16. maija naktī Grāfiene izdēja vēl divas olas. Pašlaik ligzdā var vērot skaistu ģimenes idilli, Grāfiene gan dažkārt ir prom ilgu laika periodu (24. maijā aizlidoja un atgriezās pēc vairāk nekā 42 stundām), bet ornitologs Māris Strazds stāsta, ka tas ir normāli šajā perēšanas posmā, ja nomaiņa notiek vienu reizi dienā vai pat var kādu dienu nenotikt vispār.

Šajā 15. maija video var redzēt, kā stārķis reaģē uz zemu virs ligzdas pārlidojošu helikopteru.

Ornitologs Māris Strazds jau pirms olu izdēšanas brīdināja, ka, visticamāk, jaunos putnus nevarēs izaudzināt, jo šis ir ļoti vēls dējums, un otrs faktors, kas to, visticamāk, ietekmēs, ir salīdzinoši nesen notikusī grāvju tīrīšana šajos mežos, kas ir samazinājusi potenciālās barošanās vietas.

Melnās klijas Kurzemē

Melno kliju ligzdā maija sākumā viss ritēja pēc mierīgas perēšanas plāna, un vienīgais ciemiņš, kas traucēja Goldas un Greja ikdienu, bija gredzenota melnā klija A97, kas ir šķīlusies šajā ligzdā 2018. gadā. Kā skaidroja ornitologs Aigars Kalvāns, tad nav zināms vai Golda te ligzdoja jau 2018. gadā, tādēļ droši apgalvot, ka šis ir viņas pēcnācējs, nevar, tomēr izslēgt arī to nevar. Viņš bija redzams ligzdā 7. un 9.–11. maijā (video).


Golda nav priecīga par gredzenotā A97 vizīti ligzdā 09.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Arī 21. maijā pie ligzdas pielidoja gredzenota klija un, visticamāk, tieši šis putns, bet Golda to patrieca zibens ātrumā, jo mazuļi bija sākuši šķilties un "svešie" ligzdas tuvumā bija ļoti nevēlami. Pirmie divi cāļi izšķīlās ar dienas starpību – 22. un 23. maijā, savukārt trešais mazulis – 27. maijā.


Starp olām, papīriem un plēvēm redzams pirmais melno kliju cālis 22.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums


Grejs un pirmais mazulis 23.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Zivjērgļi Kurzemē

Zivjērgļu ligzdā, kā jau ierasts, perēšanas periods norit ar nelielām, bet diezgan biežām trauksmēm, kad mātīte aizlido no ligzdas un atgriežas pēc īsa mirkļa. Ligzdā gan traucētājus varēja redzēt trīs reizes. Tā 16. martā ligzdā ielidoja svešs zivjērglis, bet Teo sargāja ligzdu un olas un ligzdu nepameta, savukārt 23. maijā Vita pameta ligzdu un tajā ielidoja nepieaudzis vistu vanags (video). Arī 27. maijā ligzdā Teo dežūras laikā ielidoja negredzenots zivjērglis.


Svešs zivjērglis ligzdā, Teo sargā ligzdu un oliņas 16.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums


Nepieaudzis vistu vanags ligzdā, Vita pametusi ligzdu un olas vienas 16.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Atgādinu, ka šogad olas tika izdētas precīzi tajos pašos datumos kā pagājušajā sezonā un toreiz izšķīlās viena ola (nav gan skaidrs, kura no trijām) 31. maijā. Tāpēc varam gaidīt, ka tuvākajās dienās arī šajā ligzdā sāks šķilties mazuļi.


Teo un Vita pārstumda lielgabarīta mēbeles 14.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Vistu vanagi Rīgā

Vistu vanagiem forumieši deva arī vārdus; iedvesmojoties no to gredzenu numuriem, tie sākas ar H burtu: Hilda un Haris. Lai arī putni ir jauni un nepieredzējuši, te ir izveidojies saskanīgs pāris, kas raiti nomaina viens otru. Literatūrā var lasīt, ka vistu vanagu mātīte ir galvenā perētāja, bet tēviņš vairāk uzrauga olas mātītes prombūtnē, taču Haris labprāt neilgu laiku perē un dažkārt abi putni tik jauki viens otru izstumj no ligzdas, lai tiktu pie iecienītās nodarbes (video). Olas ligzdā vienas pašas tika atstātas ļoti reti, taču kaut kādu iemeslu dēļ 20. maijā tās bez uzraudzības bija vairāk nekā 21 minūti.


Haris perē, kad Hilda ielido ligzdā ar zariņu knābī 22.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

25. maijā no rīta, kad šķīlās pirmais cālis, Haris asistēja Hildai, gulēja blakus ligzdā, stūma viņu nost no olām, lai varētu redzētu mazulīti (video). Tās pašas dienas vakarā izšķīlās otrais vanadzēns, savukārt trešais – 27. maijā. Mātīte jau pirmajās barošanas reizēs ar jauno pienākumu lieliski tika galā.


Trīs jaunajiem vanadzēniem pusdienās tiek servēts mājas strazds 27.05.2021. Foto avots: 
Dabasdati.lv forums

Jūras ērgļu ligzda Durbē

Ligzdā pašlaik visbiežāk var redzēt tēviņu, kuru forumā sauc par K kungu un kurš savulaik apēda Mildas un Raimja neizšķīlušos olu. Aprīļa beigās tam bija savainota kreisā kāja, bet nu jau tā ir sadzijusi. Viņš ir aizrautīgs ligzdas uzrušinātājs, rokas pa to un mēģina atrast ko interesantu ligzdas pagrabstāvā. Milda ligzdā ir redzama daudz retāk, pēdējo reizi kopā ar K kungu ligzdu apmeklēja 20. maijā.


Milda un viņas jaunais kavalieris ligzdā 20.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Ligzdā ciemojas daudz un dažādi ciemiņi. Kā interesantāko jāmin vālodžu pāri, kas dzīvojās pa ligzdu 24. maijā. ValdisRap daudzās foruma tēmās vakaros ieliek interesantus dienas kopsavilkuma video, un šeit 24. maija notikumi Durbes ligzdā – K kungs un vālodzes.

Jūras ērgļi Slīterē

Abi pāra putni diezgan bieži turpināja apmeklēt ligzdu, kaut ko mazliet piekārtot, bet ilgstoši ligzdā neuzturējās. 20. maijā ligzdu apmeklēja gredzenots klinšu ērglis ar melnu gredzenu 420K uz kreisās kājas un zaļu gredzenu uz labās kājas. Putns ir šķīlies Igaunijā un gredzenots ligzdā kā mazulis 2020. gada 1. jūlijā.


Gredzenots Igaunijā šķīlies klinšu ērglis Slīteres ligzdā 20.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums


Klinšu ērgļa 420K gredzenošana 01.07.2020. Foto: Gunnar Sein, igauņu klinšu ērgļu populācijas monitoringa darbu vadītājs

22. maijā ligzdā ciemojās pavisam jauniņš, raibs jūras ērglis (video), savukārt 23. maijā – lauku balodis (video).

Mazo ērgļu kameras

Abās mazo ērgļu ligzdās tā arī tika izdēta tikai viena ola, kas visticamāk nemaz nav slikti, pie nosacījuma, ja tā izšķiļas.

Kamerai, kas atrodas pie ligzdas eglē, bija tehniskas problēmas, un dažas dienas tiešraide nebija vērojama, taču, tai atjaunojoties, ligzdā nekas nebija mainījies un ritēja vienmuļais perēšanas periods. Kopumā Andris ir ļoti labs pārtikas sagādātājs, taču gadījās arī dažas badošanās dienas.


Anna uzpoš ligzdu ar priedes zariņu 22.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Bērzā esošajā mazo ērgļu ligzdā 8. un 9. maijā bija trauksme un saimniekiem bija jāievieš teritorijā kārtība (video). Ja Andris egles kamerā pārsvarā uz ligzdu nes grauzējus, tad Uldis bērza kamerā piegādā ļoti dažādu pārtiku: gan ķirzakas, gan zivi, gan grauzējus, gan kurmjus, gan putnēnus, kā arī vardes.


Uztraukums mazo ērgļu ligzdā bērzā 08.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Lašveidīgo zivju kamera Līgatnē

16. maijā notika kameras tīrīšana, un tā tika pārvietota uz citu vietu, kur ir akmeņaināka gultne. Kadrā ik pa laikam iepeld gan nelielas zivteles, gan kāda skaista forele, gan pat brangāks sapals.


Sapals zemūdens kamerā 17.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums


Strauta forele zemūdens kamerā 17.05.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Ilze Bojāre

2021-05-28

Ziņa sagatavota LVAF finansēta projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros.

 

Pēdējie novērojumi
Polyommatus amandus - 2021-06-25 Ilona_rasa
Maniola jurtina - 2021-06-23 Ilona_rasa
Corvus frugilegus - 2021-06-25 Karīna
Coenonympha glycerion - 2021-06-23 Ilona_rasa
Dryocopus martius - 2021-06-25 Tringa
Pieridae sp. - 2021-06-25 Acenes
Rhagium mordax - 2021-06-25 nekovārnis
Nezināms
@ žubīte
Nezināms Nezināms Nezināms Nezināms
Pēdējie komentāri novērojumiem
gunitak 25.jūnijs, 14:09

Pļavas vēršacītis.


gunitak 25.jūnijs, 14:08

Parastais samtenis.


Martins 25.jūnijs, 14:08

Būtu labi, ja Tu ieliktu to Kojas novērojuma punktu arī - tomēr Koja ir kādu gabalu no šī punkta... (Bilde nav obligāta, jo sugu taču Tu pazīsti! :) )


Martins 25.jūnijs, 14:00

Kāpēc domas par Amerikas sugu? Lai arī eksotiskās sugas ceļo pa pasauli, tomēr ir vērts sākt ar vietējo sugu "kandidatūru" izskatīšanu un tikai tad meklēt eksotiskākus risinājumus.


dziedava 25.jūnijs, 13:58

Un kas tie melnie varētu būt par sugu?


IlzeP 25.jūnijs, 12:58

Melnūsainais?


VijaS 25.jūnijs, 12:51

Pirmā no 24. datumā liktajām bildēm - pa kreisi tas kakao brūnais ir šis ragansviests, pa labi vairāki gandrīz melni augļķermeņi ar iedzeltenām malām - tur nekas nebija ne 20., ne 21. jūnijā, izaudzis pa pēdējām dienām.


dziedava 25.jūnijs, 12:42

Interesanti! Tad tas rūsganais pa virsu varbūt no kādas traumas (lietus?) vai savecējis? Šie būtu vēl jāpēta. Kas ir domāts ar "blakus izaugušo"?


Edgars Smislovs 25.jūnijs, 12:31

Koku čipste ?


Mincis007 25.jūnijs, 12:21

Sausseržu raibenis


Mincis007 25.jūnijs, 12:12

Domāju, ka bildēs ir 2 dažādi taureņi. Ar spārniem ciet varētu būt kāds no pļavraibeņiem. Otrajā resngalvītis.


Izabella 25.jūnijs, 12:11

Paldies Baiba!


Izabella 25.jūnijs, 12:10

Paldies Ieva!


VijaS 25.jūnijs, 12:10

Skatīti tie krikumi. kas kompaktajā gabalā un nebirst nost, tā ka vajadzētu būt iekšējām struktūrām. Krāsa drīzāk gaiši dzeltena. apakšslānis košāks.


Mincis007 25.jūnijs, 12:05

Noras samtenis


dziedava 25.jūnijs, 12:03

Tārpiņi izklausās biedējoši, bet pēc foto iekšas grūti saprast. Jāņem vērā, ka apvalciņš ir dzeltens un nedrīkst sajaukt krikumus, kas no apvalciņa, ar iekšējo struktūru. Ja iekšējā struktūrā būtu rūsgans, to sporu masā varētu arī nepamanīt.. Pati vēl neesmu nopietni ķērusies pie ragansviestu pētīšanas "uz masu", tāpēc pēc šiem foto galīgo spriedumu izteikt pagaidām grūti.


Mincis007 25.jūnijs, 12:03

Varbūt pļavas vēršacītis


CerambyX 25.jūnijs, 11:52

Tomēr Stenurella ģints tēviņš. Visticamāk jau Stenurella melanura, bet nu tā pavisam droši jāredz vēdera krāsa, lai atšķirtu no Stenurella bifasciata tēviņa.


VijaS 25.jūnijs, 11:51

Julita! Iekšās krikumiņi dzelteni. Un sporu masā daudz sīku, gaišu tārpiņu, lasu ārā visu kas kustas. To blakus izaugušo jāieziņo atsevišķi? Tad man uz tās vienas kritalas ir jau kopumā pieci ragansviesti... :)


Mincis007 25.jūnijs, 11:48

Alosterna tabacicolor tabacicolor


Mincis007 25.jūnijs, 11:40

Apšu zaigraibenis


dziedava 25.jūnijs, 10:57

Taksonu sarakstā minēts, ka rets. Par sugas noteikšanas pareizību gan nemāku spriest, kāds gudrāks varētu arī pakomentēt. :)


VijaS 25.jūnijs, 10:14

Paldies, Uģi!


VijaS 25.jūnijs, 10:14

Paldies, Baiba!


Ivetta 25.jūnijs, 09:34

Paldies par sugu noteikšanu!


meža_meita 25.jūnijs, 09:05

1 sugas novērojums DD. Lūdzu pievienot sugu "Umbilicaria deusta".


nekovārnis 25.jūnijs, 08:58

Būtu jau skaisti, ja būtu R.sycophanta :), bet tomēr parastais Rhagium mordax. Dzeltenās svītras uz segspārniem tuvu viena otrai, raksturīgais melnais plankums starp tām.


Lemmus 25.jūnijs, 08:39

Paldies,Uģi!


kamene 25.jūnijs, 07:53

Bildē derētu arī lapas. Ja plankumi izplūdušus taisnstūru un kvadrātu veidā, tad Baltijas dzegužpirkstīte. Par to liecina arī zieda un ziedkopas forma.


Mo 25.jūnijs, 00:22

Gāršas samtenis


Mo 25.jūnijs, 00:11

Vaajdzētu būt plankumainajai platspārei.


Mo 25.jūnijs, 00:10

Plakanā platspāre


Mo 25.jūnijs, 00:08

Pļavas sīksamtenis


iljazik 24.jūnijs, 23:56

Tholera cespitis vai Tholera decimalis


felsi 24.jūnijs, 23:12

Paldies Ruslan!


VijaS 24.jūnijs, 22:01

Pēdējās četras bildes - 24. jūnijā.


Irbe 24.jūnijs, 21:29

Jūras zīriņam ļoti īsas kājiņas, tāpēc izskatās zemāks (mazāks) par upes zīriņu. Knābis viss sarkans, tam nav tumšs gals, un, protams, gara aste. Te var apskatīt abus putnus salīdzinājumā: http://www.putni.lv/steaea.htm https://dabasdati.lv/lv/observation/t0ap60g0bthe3nslsbusgdt985/


IlzeP 24.jūnijs, 21:18

Šajās bildēs grūti saprast, kur aste, kur svītras ūdenī. Vēl viena pazīme ir tumšais knābja gals upes zīriņam. Nav viegli šīs abas sugas atšķirt.


Edgars Smislovs 24.jūnijs, 21:11

Lakstīgala?


VijaS 24.jūnijs, 21:11

Paldies, Uģi!


IlzeP 24.jūnijs, 21:09

Ja izmanto ligzdošanas statusu, vienai ģimenei/teritorijai skaitu raksta kā 1. Pēc šīs bildes sugu neņemos noteikt - kāds no mušķērājiem, erickiņiem?


lsinka 24.jūnijs, 20:07

Vadījos pēc "Piekrastē ligzdojošo putnu monitoringa" metodikā īpaši izceltās pazīmes "Sēdoša putna aste sniedzas pāri spārnu galiem", pievienoju vēl pāris bildes. Kas butu uzticamāka pazime ko skatīties?


nekovārnis 24.jūnijs, 19:39

Paldies, Uģi! :)


CerambyX 24.jūnijs, 19:39

Labs i, mainu atpakaļ uz maura :D


CerambyX 24.jūnijs, 19:34

O, šis labs!


gunitak 24.jūnijs, 19:26

Paldies, Uģi, par visiem!


kaarlisfrei 24.jūnijs, 19:24

Būs!


nekovārnis 24.jūnijs, 19:22

Jā, varētu būt Monochamus galloprovincialis.


nekovārnis 24.jūnijs, 19:14

Tā kā uz A.reyi pusi. Uz sezonas beigām šīn nenoteiktās būs japapēta vēl, pagaidām jāmeklē un jāpēta dabā :)


RedStar7 24.jūnijs, 19:14

Pieliku audio. Interesē nevis žubīte, bet tas, kas saka cī-krrr. Izskatījās pēc ķauķa, gaiši brūna mugura ar brūniem punktiņiem uz gaišākajām krūtīm.


CerambyX 24.jūnijs, 19:13

Par šo jāpadomā :D Varbūt ir vēl kāds kadrs?


dziedava 24.jūnijs, 19:05

Paldies, Uģi, aplikācija tobrīd piedāvāja tikai vienu jāņtārpiņu, tāpēc nepārbaudot pieņēmu, ka īstais.


W 24.jūnijs, 18:59

Tas gan pārsteigums! Paldies, Uģi!


Alef 24.jūnijs, 18:22

Ragaciemā vijolīšu audzes ir gandrīz pie jūras. Drošvien ka tās pašas vien ir.


W 24.jūnijs, 17:57

Vai šis nevarētu būt Māņkoksngrauzis Chrysanthia viridissima?


FunnyFox 24.jūnijs, 15:48

Paldies, Marek! Man likās, ka tas ir viņš, bet tad paskatījos vairāk bildes internetā un sāku šaubīties.


Irbe 24.jūnijs, 15:45

Es to pašu gribēju rakstīt.


Edgars Smislovs 24.jūnijs, 15:37

Abi upes zīriņi.


goba 24.jūnijs, 13:54

Pelēkais mušķērājs


lsinka 24.jūnijs, 13:45

Marek - pievienoju vēl vienu bildi (no šodienas gan, bet tāpat vieta), no augšas, vairodziņu saskatīt var, bet noteikt pēc interneta info nevaru.


lsinka 24.jūnijs, 13:26

Ir kaspijas kaija?


VijaS 24.jūnijs, 09:52

Pēdējās četras bildes - 22. jūnija vakarpusē.


gunitak 24.jūnijs, 00:34

Paldies!


iljazik 24.jūnijs, 00:31

Eriogaster lanestris


iljazik 24.jūnijs, 00:28

Acronicta auricoma


OKK 24.jūnijs, 00:10

Tas nebija domāts tā - sargāt - nesargāt, bet saglabāt, lai nogādātu uz Dabas muzeju, kas tur notiks tālāk - nezinu. Saprotu - brīvdienas. Man pašam liekas interesanti - kā Rīgas centrā atrod jaunu kosngrauzi Latvijas faunai vai tml., tad ok - jā, tas ir normāli, kā citu kukaiņu sugu - šaubīgi...


Ivetta 24.jūnijs, 00:06

Paldies!


nekovārnis 23.jūnijs, 20:57

Paldies, Vēsma! Tev arī priecīgus svētkus! :)


W 23.jūnijs, 20:06

Paldies, Marek! Skaistus svētkus:)


Ilze Ķuze 23.jūnijs, 16:47

Izskatās pēc ovālās divlapes


OKK 23.jūnijs, 16:30

Parastais apšu sfings, Laothoe populi


MoreOrLess 23.jūnijs, 16:08

Man šķiet, ka lapiņas par platu, ssp. curtisii būtu tā kā jābūt šaurākām - ? Neauga arī jūrmalas smiltīs, bet pļavā. Tiesa, sakneni gan nepārbaudīju.


Alef 23.jūnijs, 13:32

Tās acīmredzami ir jūrmalas vijolītes - Viola tricolor ssp. curtisii Jo visvairāk aug praktiski pašā jūras malā, smiltīs. https://www.latvijasdaba.lv/augi/viola-littoralis-spreng/ Anglijas rietumu piekrastē ir tādas pašas https://www.first-nature.com/flowers/viola-tricolor-curtisii.php


Mimi Serada 23.jūnijs, 11:37

Arī dzeltenā grīšļu pūcīte


Mimi Serada 23.jūnijs, 11:36

Dzeltenā grīšļu pūcīte, Rivula sericealis


Ivetta 23.jūnijs, 11:36

Paldies!


Mimi Serada 23.jūnijs, 11:26

Paparžu sprīžmetis, Petrophora chlorosata


Ivetta 23.jūnijs, 10:25

Paldies!


meža_meita 23.jūnijs, 10:19

Marek, laikam kāda kļuda? Šis izskatās pēc pļavraibeņa.


alineknoblauch 23.jūnijs, 09:03

Paldies, I removed the picture


Irbe 23.jūnijs, 08:59

Vidējais


nekovārnis 23.jūnijs, 08:57

Otrajā foto sarkanspārnis Lygistopterus sanguineus


nekovārnis 23.jūnijs, 08:53

Vai nu S.melanura vai S.bifasciata. Tēviņš. Jāredz vēders - pelēks vai sarkanīgs.


OKK 23.jūnijs, 00:48

Bālganais ķērpjlācītis Cybosia mesomella


OKK 23.jūnijs, 00:36

Krūkļu zaļsprīžmetis Hemithea aestivaria


grieze 23.jūnijs, 00:32

pamanīju


grieze 23.jūnijs, 00:32

neattiecas uz ligzdotājiem


grieze 23.jūnijs, 00:31

neattiecas uz ligzdotājiem


grieze 23.jūnijs, 00:30

"barojas barotavā" nav "teritoriāla uzvedība ligzdotājiem" - jāmaina pazīme


grieze 23.jūnijs, 00:30

diezin vai šis būtu traktējams kā ligzdojošs putns, ņemot vērā, ka novērots ziemā


OKK 23.jūnijs, 00:29

Kazrožu sfings


OKK 23.jūnijs, 00:27

Apiņu šūpotnis - Hepialus humuli


pustumsa 23.jūnijs, 00:16

Ak, kas par nosaukumu! Paldies!


Ivetta 22.jūnijs, 23:47

Paldies!


Ivetta 22.jūnijs, 23:13

Paldies!


nekovārnis 22.jūnijs, 23:13

Ar pagaidām, lai paliek kā Anastrangalia sp. Prasās vai nu asākas segspārnu bildes vai precīzāki no augšas uzņemti foto, lai var novērtēt priekškrūšu vairoga formu un galvas aizmugurējo stūru formu. Jo sevišķi sarkanīgajām mātītēm. Pats esmu šos nupat divreiz sabildējis Gulbenes novadā, bet šaubos vai ar tiem saviem foto būs pietiekami, lai noteikt sugu. Diezgan sarežģīti ar šiem, un ja vēl karstumā hiperaktīvi...


nekovārnis 22.jūnijs, 22:46

Šis manuprāt Anastrangalia reyi tēviņš.


nekovārnis 22.jūnijs, 22:41

Manuprāt krastu medniekzirneklis, Dolomedes plantarius. Ūdenszirneklis mazāks, un faktiski dzīvo zem ūdens.


W 22.jūnijs, 20:17

Paldies, Valda!


W 22.jūnijs, 17:26

Paldies! Tūlīt ielikšu vēl miglas bildes, kur, man šķiet, ir tie paši - lai gan pārliecināta neesmu:)


W 22.jūnijs, 17:09

Paldies, Marek!


nekovārnis 22.jūnijs, 16:45

Jā, ir Phymatodes testaceus


nekovārnis 22.jūnijs, 16:36

Koksngrauzis Anastrangalia sp. Nevar īsti saskatīt pazīmes. Sezonas beigās, kad būs vairāk piešauta acs būs japaskatās vēlreiz.


nekovārnis 22.jūnijs, 16:29

Jā, varētu būt īstais.


aijach 22.jūnijs, 15:45

paldies par komentāriem. izabošu uz punktu.


W 22.jūnijs, 15:13

Vai tā nevarētu būt Cychramus luteus?


Ilze Ķuze 22.jūnijs, 15:03

Paldies, Ansi! Bija tādas aizdomas, bet mulsināja, ka šai sugai vairāk R izplatība. Šajā atradnē ļoti lielā skaitā.


Mimi Serada 22.jūnijs, 11:44

Acainais lapsprīžmetis, Cosmorhoe ocellata


asimetrija 22.jūnijs, 11:38

Paldies!


RedFox 22.jūnijs, 11:14

Konstatēta kāpās. Trīs reizes pielaida ļoti tuvu, pirmo reiz gandrīz uzkāpu virsū, tāpēc arī pieņēmu, ka vistilbe. Redzēju tikai pāris sekundes lidojumā no aizmugures(aptuvenais lielums, strīpas bija, bet nenopētīju kādas) un dzirdēju strīķējošos saucienus. Ja sastopamības laiks nereāls un izcelšanās ko kāju apakšas nav 100% vistilbes pazīme, tad drīzāk mērkaziņa!?


Izabella 22.jūnijs, 10:17

Braucot no ceļa pacēlās kovārņu bariņš. Kādu statusu vispareizāk pievienot? Atstāt tikai Novērots/redzēts?


Izabella 22.jūnijs, 10:14

Paldies Julita!


bitene 22.jūnijs, 07:45

Pļavas pulkstenīte Campanula patula


VijaS 22.jūnijs, 06:54

Paldies, Agri, par apstiprinājumu!


OKK 22.jūnijs, 03:19

Nu lūk, lai nebūtu ticami - neticami, lūdzu DD administrācijai vispār noņemt līniju un poligonu funkciju (kā pareizi izteicās Ansis Opmanis, tas ir pagājušā gs. 50 - 60.to gadu stils). Ja kaut kā ir daudz ap ielikto punktu - apraksti nav atcelti.


sandis 22.jūnijs, 01:59

Ticami, ka tā laucīte augstsprieguma līnijas stigā. Tur šī suga jau vairākus gadus dzīvojas.


edeite 22.jūnijs, 01:29

Paldies!


OKK 22.jūnijs, 00:58

Tas ir - ir pareizā suga :D


Mimi Serada 22.jūnijs, 00:53

Spožais tumšdzīslu sprīžmetis, Siona lineata


OKK 22.jūnijs, 00:39

Izmēram nav nozīmes! Ir!


OKK 22.jūnijs, 00:37

Visdrošāk - kāda suga no sveķodu dzimtas (Macroceridae).


Ivetta 21.jūnijs, 23:42

Paldies par noteiktajām sugām!


VijaS 21.jūnijs, 23:24

Varētu būt mainīgais alkšņu sprīžmetis? Krāsojums atbilst, bet šis kaut kā likās izmēros mazāks...


VijaS 21.jūnijs, 23:17

5.-8. bildes nākamajā rītā.


VijaS 21.jūnijs, 23:14

7.-10. bildes nākamajā rītā.


VijaS 21.jūnijs, 23:03

6.-12. bildes nākamajā rītā, starpība nepilnas 17 stundas.


OKK 21.jūnijs, 22:53

"Novērojumiem ir jābūt atzīmētiem kā punktiem." Un skaitu jātzīmē nodaļā "Skaits" - "No" 6 "Līdz" 6. Diezgan retai sugai labs skaits, tikai nevar saprast, kur ir tā "laucīte"...


VijaS 21.jūnijs, 22:52

Paldies, Marek!


ML 21.jūnijs, 22:50

Paldies! Un Paldies, par darbietilpīgo sugas novērojuma apstiprināšanu!   Piektdienas vakarā skatījos dd vai nav kas noskaidrojies, ieraudzīju ziņojumu par Phymatodes testaceus un "atdzisu", domāju arī nav slikti ,bet tomēr. :)


dziedava 21.jūnijs, 22:44

Jā, griezums mani interesēs - sarkanais tonis nāk virsū! Suga atkarīga no griezuma - ja iekšās rūsgans, tad rūsganais, ja dzeltens, tad dzeltenais, ja balts, tad parastais.


nekovārnis 21.jūnijs, 22:43

Nu jā, diemžēl vairodziņu (gaišo pusaplīti starp segspārniem, pie to pamatnes) saskatīt nevar. Šis var būt arī M.sutor vai pat M.urussovi.


VijaS 21.jūnijs, 22:34

Jā, Julita, skats bija fantastisks! Starp citu, tās šīrīta bildes kaut kādas dīvainas sanākušas, dabā krāsa bija košāk dzeltena. Šo vēl negriezu, vajadzēja paspēt pirms darba visus vakardienas negatavos apskriet...


dziedava 21.jūnijs, 22:31

Plazmodija stadijā kompozīcija ar visu pārējo izskatās pēc super tamborējuma! ;)


VijaS 21.jūnijs, 22:29

6.-8. bildes pēc 17 stundām, nākamajā rītā.


VijaS 21.jūnijs, 22:26

7.-9. bildes - pēc 17 stundām.


lsinka 21.jūnijs, 21:14

Nav noteikts dabā, pievienoju visas bildes, kas ir. Atradās uz koka ēkas upes malā.


nekovārnis 21.jūnijs, 21:08

Ja esmu kaut kur purvmalā man tie purvraibeņi vienmēr sagādā galvassāpes :) No augšas tā ari neesmu iemācījies tos atpazīt.


nekovārnis 21.jūnijs, 20:59

Jā, brūnvālīšu raibenis


Ilona_rasa 21.jūnijs, 20:59

Paldies, Marek! Šogad pirmais purvraibenis, bet atkal jāmācas gandrīz no jauna :))


nekovārnis 21.jūnijs, 20:57

Agrais purvraibenis tāda izteikta purvu suga, un arī uz aizmugurājā spārna tam vidējo iedzelteno laukumu rindā tikai viens, izteikti balts plankums - pašā spārna centrā. Parastajam balti centrālais un abi malējie.


IevaM 21.jūnijs, 20:55

Brūnvālīšu?


W 21.jūnijs, 20:49

Marek, paldies!


Ilona_rasa 21.jūnijs, 20:46

Paldies, Marek!


nekovārnis 21.jūnijs, 20:43

Šim ir vēl divas līdzīgas sugas. Pazīmes vislabāk var redzēt skatoties no augšas. Te foto no mugurpuses . Vai dabā suga atpazīta? Ja ne, tad vai ir vēl kāds foto?


felsi 21.jūnijs, 19:48

Paldies Uģi!


Arnis2 21.jūnijs, 19:35

Protams, ka ikviens pats var salabot laiku. Ja grib.


Irbe 21.jūnijs, 19:31

Jā, ķivulim vairāk dzeltens uz spārniem, zemaste raibāka un aste strupāka, arī kājiņas tumšas.


CerambyX 21.jūnijs, 19:30

Nu jā, nez - tomēr pagaidām nosliecos par labu sutor, jo tādu izteiktu robežu starp segspārnu grumbuļaino sākuma daļu un gludo pārējo daļu tā neredz. Drīzāk plūdeni pārejoša tā zona, kas tad tomēr kā sutor. Bet tad tāds nu ļoti raibs... Varbūt, ka labāk pat būtu atstāt kā Monochamus sp., bet nu ja nav saltuarius, tad ir sutor :D


IlzeP 21.jūnijs, 19:28

Laiku taču var izlabot, vismaz administratori var. Vai pats savam novērojumam nevar? Ja neatceras, tad, manuprāt, labāk rakstīt 00.00, jo šāds precīzs laiks uz minūti vedina domāt, ka tas ir pareizais - pa taisno no aplikācijas.


Acenes 21.jūnijs, 19:09

Viņš bija ļoti kustīgs-"noķert" ar telefonu bija grūti, turklāt tā spožā saule...


Matrus 21.jūnijs, 18:42

Ļoti nepārliecinošs stāsts…


Maruta 21.jūnijs, 17:35

Paldies!


IevaM 21.jūnijs, 17:11

Man drīzāk šķiet, ka ģirlicis


Kristers K 21.jūnijs, 17:06

Jā, izmantoju provacēšanas metodi - piesvilpšanu, bet vispār man nav pareizs laiks, tas bija ap kādiem 4 no rīta, precīzu laiku nemaz nepiefiksēju, uz vietas negribējās ziņot, pa dienu nebija laika, vakarā arī netik laiks atradās, tādēļ vienkārši brīdī kad varēju saziņoju, bet tā nav pareizs laiks ap cikiem tika dzirdēti apodziņi.


IlzeP 21.jūnijs, 16:57

Vai ķivulim svītras uz spārniem nav dzeltenākas?


forelljjanka 21.jūnijs, 16:33

Vai arī ķivulis,astes kantes izskatās gaišas,bet 100 % neņemos apgalvot...


forelljjanka 21.jūnijs, 16:28

Ņemot vērā ,ka Ventā sami dabiskā ceļā nekad nav nonākuši(visi salīdzinoši nesen,pārsvarā nelegāli,ielaisti)-domāju,nebūs nekas interesants.Kur tik viņus tagad nav ielaiduši! ;)


OKK 21.jūnijs, 16:23

Interesants novērojums, Ventā - ļoti reti.


Ivars L. 21.jūnijs, 16:17

Ok, paldies!


CerambyX 21.jūnijs, 16:09

Leiopus, bet nu tāds nedauz netipiski krāsots - tāču domāju ka linnei/nebulosus sugu pāris nevis punctulatus.


Irbe 21.jūnijs, 15:55

Domāju, ka ģirlicis


nekovārnis 21.jūnijs, 13:57

Šī, manuprāt, būs zeltastes nevis zeltvēdera mūķenes kāpurs.


W 21.jūnijs, 13:56

Paldies, Uģi!


bitene 21.jūnijs, 13:25

Paldies, Julita, par noteikšanu!


bitene 21.jūnijs, 13:21

precīzak apskatot visas bildes, tomēr - krūkļi


dziedava 21.jūnijs, 13:14

Vai tomēr ne krūkļiem? Uz krūkļiem būtu pabērzu - graudzāļu rūsa Puccinia coronata


Gaidis Grandāns 21.jūnijs, 13:10

Tiešām zivjērgļu pāris? Vajadzētu papildinformāciju.


bitene 21.jūnijs, 13:09

Uz ievām


dziedava 21.jūnijs, 13:05

Uz kā aug?


gba3 21.jūnijs, 12:43

Pupuķi tur pamanīju pirms 4 dienām. Kopš tā laika katru dienu esmu aizgājis apskatīties, vai tas tur tiešām uzturas regulāri. Izrādījās, ka to tur sastapu ik dienas. Turklāt tur ir pāris. Redzēju pat abus vienlaikus. Tādēļ tas ir pilnīgi droši!


CerambyX 21.jūnijs, 12:34

Šis tāds interesants - nav vēl kādi foto? Tēviņš (antenas garas, bez gaišākiem posmiem) un tik raibi tēviņi var būt principā tikai Monochamus saltuarius. Ja varētu pietuvināt segspārnu pamatnes daļu, tad varētu pavisam būtu droši - saltuarius tāds izteikts grumbuļojums ir tikai pašā segspārnu sākumā (kāda 1/5 -1/4 daļa), ka samērā strikti izbeidzas un tālāk spārni ir visai gludi. M.sutor (kas ir principā vienīgā alternatīva) tas grumbuļojums plašāks, vairā vai mazāk izteikti pat līdz pusspārnam gandrīz. Bet nu tik dzelteni raibumots sutor būtu ļoti netipiski. Tā ka manuprāt - ticamāk, ka saltuarius, kas reta suga :)


ER 21.jūnijs, 12:30

Lielais baltais gārnis ar baltu gredzenu P957 un metāla Mus. Zool. Kaunas Lithuania AP01284 gredzenots 30.05.2020. kā mazulis Alaušu ezerā, Lietuvas ZA daļā apm. 15 km uz ZA no Utenas, 173 km attālumā un 324° virzienā no atrašanas vietas. Citi nolasījumi nav zināmi.


Izabella 21.jūnijs, 12:24

Paldies Uģi!


CerambyX 21.jūnijs, 12:24

Mūķene ir, bet otra - bieži sastopamā zeltastes mūķene.


Izabella 21.jūnijs, 12:23

Paldies Marek!


Gaidis Grandāns 21.jūnijs, 11:31

Nav interesants novērojums.


Gaidis Grandāns 21.jūnijs, 11:28

Tiešām šī suga?


Gaidis Grandāns 21.jūnijs, 09:47

Par šiem 5 apodziņa novērojumiem vienā reģionā vajadzētu papildinformāciju. Gan 2020. gadā, gan 2021. gadā suga šajā apkārtnē ir meklēta, bet nav konstatēta (izmantojot provocēšanas metodi). Vai vienlaikus dzirdēti vairāki tēviņi, vai provocēts u.c.


IlzeP 21.jūnijs, 07:58

Tas, ka pie jūras, nenozīmē, ka vajadzētu būt jūras zīriņam. Neligzdojošie upes zīriņi visbiežāk sastopami jūrmalā. Tumšais knābja gals ir viena no upes zīriņa pazīmēm.


goba 21.jūnijs, 07:56

Koku čipste


Martins 21.jūnijs, 07:29

Ir, ir pareizi! Tā tik turpināt! :)


dziedava 21.jūnijs, 00:13

Paldies, Ansi! :) Uz šo sugu kkā neuzgāju..


Ansis 20.jūnijs, 23:45

Ūdeņos ir divas parastas sugas - avotsūna un dumbrstrupknābe. Ja lapas mala nav zobaina, tad nekas cits, kā dumbrstrupknābe nebūs.


dziedava 20.jūnijs, 23:30

Kribrārija?


lsinka 20.jūnijs, 22:44

Ielidoja no jūras un izlaida vienu loku pa upi, varbūt tomēr jūras zīriņš? Bet nu bildes, varbūt, nav pārāk labas, lai to pateiktu.


meža_meita 20.jūnijs, 22:29

Ansi, liels liels paldies!!!


IlzeP 20.jūnijs, 20:58

Ģirlicis?


OKK 20.jūnijs, 20:50

Ceriņu sfings


nekovārnis 20.jūnijs, 20:37

Jā, tur bija laba vieta. Uz ozola P.detrius, Phymatodes testaceus, zaru kaudzē pāris Aegomorphus, trīs Tetrops, Leiopus, uz liepas zara šis. Vēl pāris parastākas sugas - R.mordax un S.scalaris. Vienkārši piestājām ēnā uzēst pirms mājupbrauciena :D


Martins 20.jūnijs, 20:23

Tā arī laba koksngraužu vieta - pagājušo gadu turpat pie Morozas Plagionotus, Necydalis...


VijaS 20.jūnijs, 20:22

Pēdējās trīs bildes - pēc divām nedēļām, 20.06.


VijaS 20.jūnijs, 20:19

Pēdējā bilde - 20.06. Nekas nav palicis.


VijaS 20.jūnijs, 19:59

Paldies, Marek!


VijaS 20.jūnijs, 19:55

Pēdējā bilde - 20.06.


VijaS 20.jūnijs, 19:53

Pirmajā bildē pa kreisi - baltais "bezē" ragansviests no 06.06.


Irbe 20.jūnijs, 19:04

Ceru ķauķis


Siona 20.jūnijs, 19:00

Āboliņa sprīžmetis - Chiasmia clathrata


Irbe 20.jūnijs, 18:59

Iedzeltenais


OKK 20.jūnijs, 18:44

Paldies!


bitene 20.jūnijs, 18:18

Augs pēc attēliem atbilst klinšu laimiņam. Tam ir vairogveidīga ziedkopa un 7 vainaglapas, kas nav raksturīgs sešstūru laimiņam.


Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2021
© dabasdati.lv
Saglabāts