Aktīvie lietotāji: 115 Šodien ievadītie novērojumi: 1772 Kopējais novērojumu skaits: 2084684
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt
Rakstu arhīvs
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
Laiks būvēt “kukaiņu māju”!
Pievienots 2019-03-09 21:13:06

Pasaulē samazinās kukaiņu sugu daudzveidība, ieskaitot ziedaugu apputeksnētājus. Ikvienam zināms par "apputeksnētāju krīzi" daudzviet Pasaulē. Protams, labības augiem, kaņepēm, lazdām u.c. tie nav nepieciešami. Taču vēlamies arī ābolus, bumbierus, plūmes, ķiršus, jāņogas, gurķus, ķirbjus, kam nepieciešami apputeksnētāji. Arī divgadīgajiem augiem – kāpostiem, burkāniem un bietēm tas ir nepieciešams. Eļļas auga – rapša – ražu neievāksim bez kukaiņu palīdzības. Apputeksnētāji nodrošina apmēram 70% kultūraugu sugu apputeksnēšanu un ražu. Latvijā nav pētījumu par apputeksnētājiem, taču pieļauju, ka apdzīvotās vietās un intensīvas lauksaimniecības rajonos "apputeksnētāju krīze" tomēr ir. Tāpēc tiem jāpalīdz.

Latvijā ir uzbūvētas neskaitāmas "kukaiņu mājas" ("kukaiņu viesnīcas"). Neesmu pārliecināts, kādām kukaiņu grupām tās ir domātas. Iespējams, apputeksnētājiem – vientuļajām bitēm. Analizējot pieejamo informāciju par tām, droši varu apgalvot, ka māju būvnieki nav painteresējušies par kukaiņu prasībām pret dzīves vidi. Vismaz pēdējos gados neviens nav konsultējies ar entomologiem – kukaiņu pētniekiem. Būvētāju pieredze iegūta, balstoties uz neprofesionāliem avotiem. Kukaiņu mājai ir ne tikai jāizskatās skaistai, bet arī jābūt piemērotai kukaiņiem. Entomologi, arī es, ir piedalījušies kukaiņu māju atklāšanā, bet nevis to dizaina veidošanā.

Tagad analizēšu dažu "kukaiņu māju" piemērotību kukaiņiem (1. un 2. attēls).

1. attēls. Pa kreisi skaisti izveidota kukaiņu māja Vērmanes dārzā. Izmantots koka stumbrs, piepildīts ar dažādu saturu. Skaists jumts. Vienīgā vieta, kura ir vientuļo bišu apdzīvota, ir "bēniņi" ar sagrieztiem niedru kūlīšiem. Pārējais ir neapdzīvots. Kāda rutka pēc mājā atrodas ķieģeļi, sausi skali, mizas un skujas, kas kukaiņiem ir pilnīgi vienaldzīgi? Pa labi kukaiņu māja Kronvalda parkā. Skaista māja, kurā ir apdzīvoti tikai "bēniņi" ar niedru kūlīšiem. Pārējā daļa ir pilnīgi nepiemērota kukaiņiem. Kāda rutka pēc mājā ir čiekuri? Pozitīvi ir tas, ka mājai izmantots koka stumbrs, un arī tas, ka mājas saturs robežojas ar augsni. Pēdējais ir svarīgi ziemojošiem kukaiņiem. Foto: Voldemārs Spuņģis


2. attēls. Pa kreisi
kukaiņu māja Kārķos. Mājai ir plusi – koka baļķīši ar saurbtiem caurumiem vientuļajām bitēm. Resnā kritala ar koksngraužu ejām ir pievilcīga krāšņlapsenēm. Pozitīvi, ka izmantoti vecu kritalu baļķīši apakšējā stāvā. Taču pēc gada, apmeklējot šo vietu, atradu, ka tikai saurbtajos baļķīšos ir novērojamas vientuļās bites. Šur tur pa kādam zirneklim. Pārējais bija "miris". Foto: Voldemārs Spuņģis. Pa labi pilnīgi nederīga kukaiņu māja. Avots: interneta resursi. Čiekuri, sūnas, ķērpji, zariņi, nav saistības ar zemi. Visi laimīgi, izņemot kukaiņus.

Protams, ir vēl daudz kukaiņu māju piemēru Latvijā. Tomēr neesmu atradis ideālu kukaiņu māju. Ļoti labi saprotu kukaiņu māju būvētāju motivāciju ar galveno domu, ka jāpalīdz kukaiņiem un vispār jāpaaugstina sugu daudzveidība. Tas ir ļoti svarīgi bērniem – ne tikai izzināt, bet arī parūpēties par "mazajiem brāļiem"! Vairākās tikšanās reizēs skolās pēc skolotāju un arī ekoskolu vadītāju lūguma ir izveidojies viedoklis par "kukaiņu mājas" dizainu.

Kukaiņu mājas celtniecībai ieteicamie materiāli, kas domāti galvenokārt bitēm (3. attēls), ir:

1) niedru kūlīši, sagriezti starp stublāja mezgliem, un saurbti koka baļķīši ar caurumu diametru 4-7 mm un dziļumu 5-8 cm. Tas noder bitēm, kas specializējušās dzīvot koksnē un izmanto koksngraužu atstātās alas;

2) resnāki vertikāli sausi baļķīši ar saurbtiem caurumiem. Var izmantot nokaltuša koka stāvošu stumbeni. Tas koksni apdzīvojošām bitēm, krāšņlapsenēm, racējlapsenēm;

3) ģipša monolītu ar saurbtiem caurumiem. Ģipša lējumu kārtīgi jāizžāvē. Var izmantot arī mālu un, kamēr tas mīksts, sadurt caurumus. Tas bitēm, kas apdzīvo smilšakmeņus, nogāzes un rok tajās alas.

"Sliktie" materiāli ir salmi, zariņi, mizas, čiekuri, skujas, sūnas. Tos neviena bite neapdzīvo. Vissliktākais materiāls ir ķieģeļi. Tos var izmantot tikai mājas izdaiļošanai.


3. attēls. Bitēm piemēroto māju elementi. Padomāts par koksnē un smilšakmenī dzīvojošām bitēm. Augšā pa kreisi
saurbts baļķītis, augšā pa labi sagriezti niedru kūlīši, apakšā pa kreisi saurbts sausoknis, apakšā pa labi saurbts ģipša monolīts. Foto: Voldemārs Spuņģis

Ja māju vēlamies uzbūvēt derīgu arī citiem bezmugurkaulniekiem, jāveido "pagraba stāvs". "Pagrabā" var izmantot resnākus trūdošus lapkoka baļķīšus, kas saskaras ar augsni un nodrošina tajos pietiekamu mitrumu. Var izmantot sūnas, lai aizpildītu telpu starp baļķīšiem. Kukaiņu mājas parasti ir ar jumtu, lai pasargātu no nokrišņiem. Taču nokrišņus var novirzīt tā, lai tie notecētu uz "pagrabu" un nodrošinātu mitrumu mīlošo sugu pastāvēšanu. Bezmugurkaulnieki ziemo "pagrabā", augšējos stāvos – nē. Mājas biezums varētu būt lielāks par 40 cm. "Pagraba" izbūve nodrošinātu dzīves vietu vabolēm, mitrenēm, skudrām, sliekām un citiem, kā arī visiem ziemojošiem bezmugurkaulniekiem.

Līdz šim nav labu ideju, kā veidot māju augsnes alās dzīvojošām bitēm (zemesbitēm).

Tālāk seko pašas labākās skolotāju/skolēnu "kukaiņu mājas", kas nodrošinātu visu bezmugurkaulnieku vajadzības (4. attēls). Katrā no man iesūtītajām 72 skicēm ir savs racionālais kodols. Skiču sagatavošanai tika dotas tikai 10 minūtes, tāpēc jāizturas pret tām radoši/kritiski.

 


4. attēls. Dažādu autoru skices "kukaiņu mājai".

Un, visbeidzot – tādu es iedomājos ideālu kukaiņu māju, tieši 10 minūtes darba (5. attēls).


5. attēls. Manis ierosinātās "kukaiņu mājas" projekts.

Tātad, es ceru, ka ar šo nelielo ievadu spēšu motivēt skolēnus/skolotājus/dabas draugus būvēt "kukaiņu mājas" ne tikai cilvēku intereses/pienākumu apmierināšanai, bet arī, lai kukaiņiem un citiem bezmugurkaulniekiem cilvēku apdzīvotajā vidē būtu savas mājas.

Voldemārs Spuņģis

Latvijas Entomoloģijas biedrība

2019-03-09

Pēdējie novērojumi
Anas platyrhynchos - 2025-01-18 Kiwi
Cygnus olor - 2025-01-18 Kiwi
Ardea cinerea - 2025-01-18 Arnis2
Rallus aquaticus - 2025-01-18 Arnis2
Bucephala clangula - 2025-01-18 Kiwi
Aves sp. - 2025-01-18 Kiwi
Mergus merganser - 2025-01-18 Kiwi
Nezināms
Ignotus
@ Ievucis
Pēdējie komentāri novērojumiem
dziedava 18.janvāris, 19:52

Šī suga aprakstā minēta augam uz dzīviem kokiem, bet šī apse lūzusi, šķiet, vismaz gadu atpakaļ, un gļotsēne neaug arī tieši pie ielām un ēkām, kā citās atradnēs, bet mežā. Sāku pētīt līdzšinējos sugas atradumus un ievēroju, ka visas atradnes ir ne tālāk kā ~150 m no dzelzceļa sliedēm. Vēl varētu domāt, ka dzīvie koki nejauši apsekoti visi tieši netālu no dzelzceļa, tomēr visbiežākajai dzīvo koku sugai B.versicolor tik izteikta korelācija ar dzelzceļu tomēr nav. Būtu interesanti, vai zeltpūšļu pilienīti izdotos atrast arī patālāk no dzelzceļa. Varbūt par dzīvo koku svarīgāki ir kaut kādi dzelzceļa vai pilsētas putekļi? Pie mājām vnk nestāv kritalas, tāpēc arī parasti novērota uz dzīviem kokiem.


DaceK 18.janvāris, 17:58

Paldies par sugas noteikšanu


ekologs 18.janvāris, 17:03

Iespējams kāds no Otiorhynchus sp. Marek, Uģi, jūsuprāt, kas ar segspārniem, tie apaļie izbīdījumi?


Osis 17.janvāris, 22:08

Paldies Edgar!


Osis 17.janvāris, 20:37

Paldies Edgar!


dziedava 17.janvāris, 17:12

Pēc atslēgas gandrīz sanāk B.panicea, bet tā aug uz kritalām (nav redzēts, ka apaugtu sūnas uz dzīva koka) un sporu raksts, lai ar formāli gandrīz atbilst (ir tumšākas kārpu grupas un iekļaujas 10-14 mkm), tomēr salīdzinot ar tipisko izskatās mazliet skrajāks.


Alarion 17.janvāris, 16:43

Dūdotājs īsti rokās nedodas, lai kārtīgi varētu apskatīt gredzenus, bet prom arī pagaidām nelaižas un sēž lodžijā. Cerams, ka atpūtīsies un varēs doties tālāk savās gaitās.


StarFlare 17.janvāris, 15:08

Lielās gauras tēviņi


BI 17.janvāris, 14:09

Varētu būt, ka no Polijas. Diemžēl baložu audzētājiem nav centralizētas institūcijas, kur varētu kaut ko noskaidrot. Dažreiz mēdz būt telefona numurs uz gredzena, tad var šutīt SMS vai zvanīt.


Alarion 17.janvāris, 12:28

Ciemiņš vēl tepat uzturas, šķiet, ka uz gredzena saskatīju PL - varētu būt no Polijas?


IlzeP 17.janvāris, 08:34

Paldies, Rūta!


MJz 16.janvāris, 21:42

1.bildē kākauļi, 2.bildē nevar īsti saprast - iespējams lielā gaura un kākaulis; 3.bilde - nenosakāmi.


Codex Seraphinianus 16.janvāris, 20:10

Jā, mātīte. Augusta beigas, tāpēc vēderā olas, un spārni mātītēm ir tipiski īsāki. Līdz ar to tās slikti izplatās salīdzinājumā ar tēviņiem (neveic pārlidojumus).


nekovārnis 16.janvāris, 10:45

Paldies, Uģi! :)


IlzeP 16.janvāris, 08:12

Paldies, Dagmāra!


dziedava 15.janvāris, 22:46

Diemžēl vismaz priekš manis te pietrūkst info, lai varētu pateikt, kas tas ir. Neredz kausiņu, nevar saprast, vai kapilīcija pavedieniem ir daudz brīvu galu vai nē. Ja nē, tad var būt Hemitrichia clavata/calyculata. Bet kaut kas tur mani mulsina, krāsa, vai, varbūt vispār kas cits..


inita_h 15.janvāris, 21:59

Paldies!


Ragaste 15.janvāris, 21:39

Eristalis sp.


Ragaste 15.janvāris, 21:38

Eristalis sp, tēviņš


Ragaste 15.janvāris, 21:37

Sphaerophoria sp, mātīte


Ragaste 15.janvāris, 21:36

Helophilus sp, tēviņš. Šai ģintij gan tēviņiem acis nesaskaras, bet augšdaļā tās ir paralēlas viena otrai. Mātītēm tā nav.


Ragaste 15.janvāris, 21:33

Eristalis sp, mātīte


Ragaste 15.janvāris, 21:31

Helophilus pendulus


Ragaste 15.janvāris, 21:27

Eristalis arbustorum vai abusiva tēviņš, droši nosakāmi pēc sariņa taustekļa galā - vai uz tā attiecīgi ir gari matiņi vai īsi, jo krāsojums ļoti līdzīgs.


Ragaste 15.janvāris, 21:24

Eristalis sp, mātīte


Ragaste 15.janvāris, 21:19

Eristalis sp, tēviņš


Ragaste 15.janvāris, 21:19

Platycheirus sp, tēviņš


Ragaste 15.janvāris, 21:17

Sphaerophoria sp., mātīte


Ragaste 15.janvāris, 21:13

Helophilus pendulus (mātīte), jo pakaļējās kājas stilbs apmēram 2/3 dzeltens. Līdzīgajām hybridus vai trivittatus sugām būtu vairāk melns.


Ziemelmeita 15.janvāris, 21:11

Paldies,Dagmāra!


Ragaste 15.janvāris, 21:07

Sphaerophoria sp, tēviņš


Ragaste 15.janvāris, 21:07

Eupeodes sp., mātīte.


Ragaste 15.janvāris, 21:05

Eupeodes corollae mātīte, šai sugai ļoti raksturīga vēdera dzelteno plankumu forma


Ragaste 15.janvāris, 21:03

Eupeodes corollae mātīte, sugai ļoti raksturīga dzelteno plankumu forma vēdera virspusē.


Ragaste 15.janvāris, 21:01

Ersitalis sp, mātīte


Ragaste 15.janvāris, 21:00

Eristalis sp, mātīte


Ragaste 15.janvāris, 20:58

Sphaerophoria sp, mātīte


Ragaste 15.janvāris, 20:57

Šī nebūs, Helophilus ir tumši taustekļi, un uz vēdera virspuses būs dzelteni plankumi, nevis joslas. Šī būs drīzāk kāda no Syrphinae apakšdzimtas ziedmušām.


Ragaste 15.janvāris, 20:53

Sphaerophoria sp, mātīte


Ragaste 15.janvāris, 20:52

Sphaerophoria sp, mātīte


Ragaste 15.janvāris, 20:52

Eristalis sp., tēviņš


Ragaste 15.janvāris, 20:51

Eristalis arbustorum vai abusiva, tēviņš.


Ragaste 15.janvāris, 20:48

Eristalis sp, mātīte


Ragaste 15.janvāris, 20:48

Eristalis sp, mātīte


Ragaste 15.janvāris, 20:47

Helophilus pendulus


Ragaste 15.janvāris, 20:45

Helophilus pendulus tēviņš


Ragaste 15.janvāris, 20:44

Domāju, ka Cheilosia sp, jo uz sejas redzams ģintij raksturīgais "puns", tēviņš.


Ragaste 15.janvāris, 20:42

Vai nu Eristalis abusiva vai arbustorum tēviņš.


Ragaste 15.janvāris, 20:32

Helophilus sp, mātīte.


Ragaste 15.janvāris, 20:24

Eristalis sp.


Ragaste 15.janvāris, 20:24

Bildēs vismas divas dažādas sugas. Pirmajā, spriežot pēc ķermeņa krāsojuma - tievām, gaišām joslām vēdera posmu apakšmalā, varētu būt Eristalis sp. Pārējās divās Syrphinae apakšdzimtas suga.


Ragaste 15.janvāris, 20:18

Eristalis ģints.


Ragaste 15.janvāris, 20:14

Esmu pārliecināta, ka šī ir Helophilus pendulus.


Ragaste 15.janvāris, 20:11

Tā būs Helophilus ģints.


marsancija 15.janvāris, 19:11

Paldies Inesei un Ilzei par tik sena novērojuma komentāriem!


Tihomirova 15.janvāris, 17:18

Kamera nebija līdzi, fočēts ar telefonu uz max zoom, putni bija diezgan tālu no krasta


Tihomirova 15.janvāris, 17:17

Neesmu droša, vai ir lielais alks, bet knābji likās pārāk lieli, salīdzinot ar kākauli


Miksrieksts 15.janvāris, 17:14

Paldies, Ivar!


Ivars Leimanis 15.janvāris, 16:50

Lielā pergamentsēne Phlebiopsis gigantea


bišudzenis 15.janvāris, 11:22

15.01.2025. Vēl uz vietas, kopā ar 3 cekulpīlēm.


IevaLeite 15.janvāris, 06:08

Ir jau viss izdarīts,tai pat dienā tika sarunāta aizgādāšana speciālistiem.


BI 14.janvāris, 19:27

Gredz. 22.6.2014 mātīte 3y Ķengaragā


Vladimirs S 14.janvāris, 17:08

Paldies!


BI 14.janvāris, 16:50

Šis putns reģionā ziemo, gredz. Polijā 12.12.21. Vecmīlgrāvī skatīts 13.12.23; 02.01.24;.23.02.24; 16.12.24 2023. gadā Jūsu kontrole


dziedava 14.janvāris, 15:18

Tā var būt, jo suga nav no biežajām plus noteikšana prasa mikroskopēšanu. Vispirms vajag ievērot, ka tā nav "parastā šokolāde", un tad to mēģināt noteikt precīzāk. Līdz ar to mēs ar centīgu mikroskopēšanu varam būt citām valstīm par piemēru :). E.Johannesena 2020. gada publikācijā šī suga nosaukta kā "rather rare species". Un vēl tur ir tāds komentārs: "Most species of Stemonaria are described from Japan and have only been collected there. S. irregularis differs from the two other species of Stemonaria with a widespread distribution (S. longa and S. laxa), by having warted spores, distinctly paler on one side, without any sort of reticulation." Resp., mums vēl varētu būt S. longa and S. laxa, kas līdz šim nav atrastas, bet, lai 100% zinātu, ka arī šajā novērojumā tā nav, vajadzētu tomēr sporu 1000x mikroskopiju. Pēc kopskata man šķiet, ka atbilst S.irregularis, bet nav pieredzes ar abām pārējām.


Mežirbe777 14.janvāris, 15:13

Phellinus tremulae.


Mežirbe777 14.janvāris, 14:56

Paldies par apstiprinājumu! Interesanti, ka konkrētai sugai šeit DD ir vairāk novērojumu (13), nekā globālajā portālā INaturalist (tikai 10).


dziedava 14.janvāris, 14:46

Ārējo tīkliņu nemana, jā. Ciktāl iespējams saprast bez 1000x palielinājuma, jā, būs ērkulīte. :)


Mežirbe777 14.janvāris, 14:40

Pievienoti mikrofoto. Šķiet, ka atbilst ērkulītei.


ivars 14.janvāris, 09:44

Ar kaijām ir gaigala.


kamene 14.janvāris, 09:13

Paldies, Vija!


kamene 14.janvāris, 09:06

Paldies, Ansi! Aizdoma bija par lucernu, bet pārliecības nebija.


Ziemelmeita 13.janvāris, 21:56

Paldies,Artur!


ekologs 13.janvāris, 21:03

Manuprāt, Labirintzirneklis (Steatoda grossa).


Durkts 13.janvāris, 17:39

vidū nē, drusku pie maliņas. Bet ja nopietni- jā uz ceļa, līdzīgi kā rudeņos sēž uz ceļa. Aizmuka tikai no auto.


Amanda 13.janvāris, 15:55

Izskatās pēc Vistu vanaga


Amanda 13.janvāris, 15:53

Zvirbuļvanags


Edgars Smislovs 13.janvāris, 15:18

Manuprāt sudrabkaija un neveiksmīgs leņķis.


Inita 13.janvāris, 12:48

Varbūt ziemas sēntiņa?


Inita 13.janvāris, 12:47

Varbūt Tubaria?


Inita 13.janvāris, 12:46

Varbūt Strobilurus?


Inita 13.janvāris, 12:43

Panellus vai Crepidotus


Kurmata 13.janvāris, 10:56

Vai putns bija ceļa vidū?


Ivars Leimanis 13.janvāris, 10:41

Kāpēc gan ne? Tā kā jaunu gļotsēnu sugu atklāšana pamazām noplaks, tad jāsāk pētīt šādas interesantas gļotsēņu attiecības ar citiem organismiem. Julit, ļoti gaidām šādus pārsteidzošus atklājumus!


VijaS 13.janvāris, 09:36

Paldies, Uģi!


dziedava 12.janvāris, 20:23

Paldies, Ivar! Šo būs interesanti pavērot arī citos gadījumos, vai spēkā secība Physarum straminipes > Oxyporus corticola. Jo iepriekš arī gļotsēnei bija liels klājiens, bet šogad nav. Vietā piepe, arī klājiens..


Ivars Leimanis 12.janvāris, 20:19

Mizas apaļpore


Osis 12.janvāris, 18:56

Pamēģini atvērt savu novērojumu un labā pusē pievienot bildi tagad (pēc jau pievienota novērojuma) / vajadzētu darboties!


FunnyFox 12.janvāris, 18:31

Man gadījies lapseņu pūžņus redzēt tikai smuki pelēkus, bet sirseņu mājas brūnīgos un smilšu krāsas toņos, tādēļ man likās, ka šim jābūt sirsenim. Mūsmājās un tiešā tuvumā dzīvo gan vieni, gan otri. Neesmu entomologs, klausu uz vārda. Lai būtu lapseņu karalienes namiņš.


MargaritaKri 12.janvāris, 18:13

Nevaru pievienot foto - bet labprāt nosūtīšu pierādījumam.


adata 12.janvāris, 17:46

Varbūt zaķis?


Vīksna 12.janvāris, 16:51

Paldies !


Ziemelmeita 12.janvāris, 16:13

Paldies,Ansi!


ūdensvistiņa 12.janvāris, 15:13

Kāds no briežiem, stirnas stumbru nemizo.


Osis 12.janvāris, 11:57

Paldies Amanda un Edgar!!!


CerambyX 11.janvāris, 23:24

Man domāt, ka kādai citai lapsenei ne sirsenim.


Amanda 11.janvāris, 22:38

Varbūt lielais piekūns


Amanda 11.janvāris, 22:34

Peļu klijāns


FunnyFox 11.janvāris, 22:10

Man patīk domāt, ka mūsmāju bēniņos bija sirseņmātes ligzda no aizgājušās vasaras.


FunnyFox 11.janvāris, 22:08

Kūniņa ienesta virtuvē rudenī ar pētersīļiem podā.


Ziemelmeita 11.janvāris, 19:22

Paldies,Edgar!


Langa 11.janvāris, 18:57

Спасибо, Игорь !


Igors 11.janvāris, 17:11

Fotogrāfijā gandrīz visas pīles ir melnas, tikai viena ar kaijam ir tumšā


Ziemelmeita 11.janvāris, 13:40

Paldies,Artur!


ekologs 11.janvāris, 13:25

* slaidzirnekļiem


ekologs 11.janvāris, 13:25

Kāds no slaidzirnekļie (Tetragnatha sp.).


Ivars Leimanis 11.janvāris, 11:53

Nē, nav ok, nav jāpaliek A.gossypium. Jālabo atpakaļ uz Skeletocutis odora. Atvainojos!


forelljjanka 11.janvāris, 09:21

Ziemas pali aiznesušu jūrā,kāda no grūti atšķiramajām-ezera/dīķa/zaļā varde.


Jeva 11.janvāris, 06:28

Vai kāds atpazīst?


Ilze Ķuze 10.janvāris, 17:25

Šoreiz nevaru īsti piekrist. Poru slāņa krāsa ar iPadu bildētam foto arī ir visai nosacīta pazīme. Manā pieredzē kokvilnas antrodija ir ar trauslāku poru slāni, šķērssienas tādas kā papīra, daļēji caurspīdīgas. Te tā nebija. Man izskatījās pēc diezgan drošas S.odora, kas arī ir biežāk sastopama suga. Bet ok - visu cieņu Tavām zināšanām. Lai paliek. Bet vispār, ir interesanti, ka šī diskusija pacēlusies - šogad būs tam vairāk jāpievērš uzmanība.


Vīksna 10.janvāris, 16:14

Ziemojoši dienastauriņi katru gadu arvien mazāk mājās atrasti, bet šogad nevienu nemanīju, vismaz istabaugšā.


picapica 10.janvāris, 13:34

Paldies! stirnas ir, līdz augstajiem zariem neaizsniegtos, alnis pa laikam pastaigā, bet staltbrieži līdz šim nebija manīti. Tādi grauzumi pirmo reiz šajās vietās satikti....Redzēs, ja paveiksies...


MoreOrLess 10.janvāris, 10:54

Super novērojums, foršs gada sākums :)


Ziemelmeita 10.janvāris, 09:07

Paldies, Artur!


MJz 10.janvāris, 00:05

Cekulpīle


MJz 10.janvāris, 00:05

Baltvēderis


MJz 09.janvāris, 23:55

Skaisti! Bet ķerru vajadzētu ieziņot atsevišķi, jo ziemojošo atlantā šajā kvadrātā līdz šim nav ziņota.


kirsisnelsons 09.janvāris, 21:50

Paldies, Artūr !


Ivars Leimanis 09.janvāris, 19:50

Poru slāņa krāsa un tās kontrastāšana ar balto pamata slāni ļoti atbilst A.gossypium šādā attīstības stadijā. Šis nav vairs tik jauns, vairs nav augošs aķ, tāpēc baltā mala vairs gandrīz nav, bet kaut kur vēl kopskata bildē samanāma. Tas, kas ar piepēm notiek vecumā, jau sakalstot, var būt diez gan mainīgi, atkarībā no laika apstākļiem un piepes atrašanās vietas uz kritalas. Domāju, ka šāda bieza gossypium pēkšņas augstas gaisa temperatūras gadījumā, bez nokrišņiem, var sakalst vienā kompaktā gabalā, uzreiz nesačākstot, bet sākumā saplaisājot. Nekas jau nav 100%, bet šī tomēr diezgan droša A.gossypium.


a.b 09.janvāris, 19:26

Apsveikumi ar unikālu novērojumu !


ekologs 09.janvāris, 17:19

Iespējams kāds no Zemeszirnekļiem (Gnaphosidae sp.).


Ziemelmeita 09.janvāris, 17:11

Paldies,Artur!


ekologs 09.janvāris, 17:07

Ķērpju māņkrabjzirneklis (Philodromus margaritatus).


Ilze Ķuze 09.janvāris, 17:06

Piekrītu


Ilze Ķuze 09.janvāris, 17:05

Nedomāju gan. Atceros šo novērojumu. Jaunajam aķ nebija tik krasas pārejas starp malu un aķ kā parasti ir kokvilnas antrodijai. Kokvilnas antrodijai ir vairāk gareni izstieptas poras. Vecajam aķ plaisājums raksturīgs smirdīgai baltenei - joprojām "pufīgs", bet saplaisājis. Kokvilnas antrodijai veci aķ saplok un saplēkšņojas.


kirsisnelsons 09.janvāris, 16:43

Paldies !


Zacmanis 09.janvāris, 16:26

https://dabasdati.lv/lv/observation/a16ef615e624ba3f052901269ccd8e8a/ Šī ir saite uz Jāņa Ķirša tumšās čakstītes foto, 6. janv 2025.


Zacmanis 09.janvāris, 16:22

Pievienotais foto ir Jāņa Ķirša, 6. janv 2025 atkārtoti apmeklējot novērojuma vietu.


IlzeP 09.janvāris, 14:24

Sarkanrīklīte tur, protams, var būt, bet nevajadzētu ziņot, balstoties tikai uz Merlin!


IlzeP 09.janvāris, 14:18

Katra suga ir jāievada atsevišķi. Taču nevajadzētu ziņot novērojumus, tikai balstoties uz aplikāciju! Aplikācijai var būt būtiskas kļūdas. Tas var būt tikai palīglīdzeklis noteikšanā, lai saprastu, kādā virzienā meklēt.


kanepiite 09.janvāris, 13:28

sarkanrīklīte


kanepiite 09.janvāris, 13:27

Merlin noteicējs .. trīs purnus ievadīju atsevišķi. jo nemacēju izveidot kopejjo sarakstu


enesija 09.janvāris, 13:01

Paldies!


IlzeP 09.janvāris, 09:09

Un arī par šo - vai atrasts zem mizas?


IlzeP 09.janvāris, 09:09

Valda, šeit jautāumi par to, vai jātnieciņš atrasts zem mizas un vai atrasts uz miruša koka?


finesse 08.janvāris, 23:00

Platumā ap 4cm, garumā 5,5 līdz 6cm.


Fonsv 08.janvāris, 22:11

Thanks for answering!


Fonsv 08.janvāris, 22:08

Could I please know if it was found like this?


Fonsv 08.janvāris, 22:08

Could I please know if it was found on a dead tree? :)


kirsisnelsons 08.janvāris, 17:30

Sveiks ! Pasaki lūdzu savu e-pastu.


Rallus 08.janvāris, 16:02

Bilde būtu lietderīgi gan. Biju tur vakar no rīta, putnu neatradu.


Aleksandra 08.janvāris, 14:56

Paldies, Ilze un Inese!


Lemmus 08.janvāris, 12:24

Paldies, Ivar!


IlzeP 08.janvāris, 11:20

Atrašanās pie saldūdens roņiem nav nekas bīstams un satraukumam nav pamata - kad apstākļi būs atbilstoši, ronis dosies atpakaļ uz jūru. Detalizēts Mart Jüssi komentārs: “The seals go to rivers actually quite frequently, as there is fish to eat. Of course they prefer marine areas as it is safer for them there, but if there are not many places they can rest they would look for some place inland. The ringed seals have been seen quite far from the sea in big rivers, sometimes even tens of kilometers, one lived under a waterfall in Narva (East Estonia) for many months. Also harbour seals rest on river islands if the seashore is a long sandy beach, because they can not come out if there are lots of people and dogs on the beach. Grey seals are more shy, but they come to harbours and rivers to catch fish. A boat ramp is a good solid place to rest with easy access to water if someone bothers you. The Baltic Sea is not as salty as ocean, but anyway fresh water does not disturb seals, they do not need salt for living. There are some seals who have moved over to lakes and rivers and live there permanently, as in Ladoga, Lake Baikal and some Canadian large rivers. It is important for them to find food and a place to rest and have their pups so that the terrestrial predators like bears and wolves can not reach them.”


enesija 08.janvāris, 10:37

Tēviņš


AZandovs 08.janvāris, 10:34

Paldies!


enesija 08.janvāris, 10:33

Dolomedes sp., nepieaudzis


enesija 08.janvāris, 10:29

Vairāk pēc D.fimbriatus


enesija 08.janvāris, 10:27

Varētu būt.


Ivars Leimanis 08.janvāris, 09:26

Jauna nav. Diezgan jau sen un vairākkārt atrasta. Tik Dabasdatos nebija ieriktēta, jo nebija īsti saprašanas un pārliecības.


Vīksna 08.janvāris, 08:32

Paldies !


roosaluristaja 08.janvāris, 07:40

Jauna suga Latvijā??


roosaluristaja 08.janvāris, 07:21

Izmērs derēja


Ivars Leimanis 08.janvāris, 00:15

Mīkstpiepe Postia sp. (Oligoporus sp.)


Ivars Leimanis 08.janvāris, 00:10

Anomoporia bombycina


Ivars Leimanis 08.janvāris, 00:03

Antrodia pulvinascens


Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:58

Junghuhnia pseudozilingiana


Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:55

Antrodia xantha


Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:53

Sarcoporia polyspora


Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:51

Antrodia gossypium.


Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:47

Antrodia sinuosa


Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:39

Lūdzu nolabot uz Mīkstpiepe Postia sp. (Oligoporus sp.)


Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:33

Lūdzu nolabot uz Mīkstpiepe (Postia sp.)


Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:12

Anomoporia bombycina


Karmena 07.janvāris, 23:06

Paldies par sugas noteikšanu, Inese! Paldies par labojumu, Ilze!


Ivars Leimanis 07.janvāris, 23:02

Jālabo uz Antrodia gossypium.


Ivars Leimanis 07.janvāris, 22:57

Lūdzu nolabot uz Sarcoporia polyspora.


Ivars Leimanis 07.janvāris, 22:32

Lūdzu nolabot uz Piepe (nenoteikta).


Ivars Leimanis 07.janvāris, 22:18

Lūdzu, izlabot uz Antrodia gossypium.


Ivars Leimanis 07.janvāris, 22:11

Fibroporia (Antrodia) gossypium


Ivars Leimanis 07.janvāris, 22:05

Resinoporia piceata


Ivars Leimanis 07.janvāris, 21:33

Jānolabo uz Physysporinus sanguinolentus.


AZandovs 07.janvāris, 21:31

Paldies!


Ivars Leimanis 07.janvāris, 21:25

Ļoti pēc Diplomitoporus crustulinus izskatās.


Ivars Leimanis 07.janvāris, 21:11

Aizdomiņas, ka šī ir Antrodia gossypium.


Ivars Leimanis 07.janvāris, 20:54

Jānolabo uz Skeletocutis papyracea.


nekovārnis 07.janvāris, 19:05

Gan jau no kādas lapkoku malkas siltumā izlīdis.


nekovārnis 07.janvāris, 18:59

Paldies, Inese un Ilze! :)


Stach 07.janvāris, 16:08

Iecavas man zināmais lielākais smilšērkšķis ir diezgan bēdīgā stāvoklī,ir ieperinājies kāds vaboļis un ēd nost,pašlaik miza krīt nost , cauri redzams un draud pārlūzt.Ko tādā gadijumā lai iesāk,atzimēts kā dižkoks nav.


Ivars Leimanis 07.janvāris, 11:35

Tomēr, visticamāk (99%), šī ir liesmainā egļpiepe, pat, ja uz tās pašas kritalas, pat, ja uz apses.


enesija 07.janvāris, 11:09

Pisauridae Dolomedes plantarius


enesija 07.janvāris, 11:08

Linyphiidae


Vīksna 07.janvāris, 10:32

Paldies !


enesija 07.janvāris, 10:31

Pholcidae Pholcus phalangoides. Pieņemu, ka apkārt sēž bērni


enesija 07.janvāris, 10:28

Pisauridae Dolomedes fimbriatus būvē saviem bērniem istabu


enesija 07.janvāris, 10:26

Pisauridae Pisaura mirabilis


enesija 07.janvāris, 10:24

Theridiidae Theridion sp.


enesija 07.janvāris, 10:22

Pisauridae Doplomedes fimbriatus


enesija 07.janvāris, 10:19

Agelenidae Agelena labyrinthica


enesija 07.janvāris, 10:16

Pisauridae Dolomedes fimbriatus


roosaluristaja 07.janvāris, 07:18

Nē, apšu spulgpiepe. Tajā pašā vietā, kur iepriekš 2016. gadā. Varbūt pat uz tās pašas kritalas.


roosaluristaja 07.janvāris, 07:16

Jā, kļūda ir. Bet es atceros to vietu. Nez kāpēc purvā ieliku. Vajag pavilkt uz leju, uz meža malu. Tur arī bija.


kirsisnelsons 06.janvāris, 23:45

Paldies ! Sapratu. 10.07.24. apmēram 150 m no šīs ligzdas redzēju vistu vanagu.


dziedava 06.janvāris, 23:30

Par šo man īsti skaidrs šobrīd nav. Saglabāšu pie vēl citām līdz galam nenoteiktajām.


dziedava 06.janvāris, 23:26

Pēc augšanas laika un sporu izmēra sanāk oranžā aveņgļotsēne. Ja būtu atrasta jauna, oranža, tas būtu bijis acīmredzamāks.


Andrejs 06.janvāris, 22:16

Paldies !


dziedava 06.janvāris, 22:00

Mikroskopija sugu apstiprināja.


Ivars Leimanis 06.janvāris, 21:40

Nē, šī ir Gloeoporus taxicola uz priedes.


Ivars Leimanis 06.janvāris, 21:20

Vizuāli visai līdzīga Postia floriformis, bet tā neaug uz apsēm, bet uz egļu trupošas koksnes, piemēram, uz izgāztu egļu saknēm.


IlzeP 06.janvāris, 20:16

Šī ir zināma ligzda, kādreiz ligzdojis vistu vanags.


Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2025
© dabasdati.lv
Saglabāts