Aktīvie lietotāji: 74 Šodien ievadītie novērojumi: 436 Kopējais novērojumu skaits: 1093238
Tu neesi reģistrējies
Rakstu arhīvs
2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
Jaunākie notikumi Latvijas Dabas fonda tiešraidēs
Pievienots 2021-04-13 11:32:53

Zivjērgļi Kurzemē

Precīzi pateikt, kurā datumā atlidoja ligzdas saimnieks Teo, nav iespējams, jo kamerai bija tehniskas problēmas, kas tika novērstas 8. aprīlī, un izrādījās, ka Teo jau ir atgriezies. Putns nav gredzenots, bet tam ir raksturīga pazīšanas zīme – rēta kreisajā acī. Teo sāka ligzdas labiekārtošanas darbus, tai skaitā atraka pagājušā gada neizšķīlušos olu, ko pēc dažām dienām pats izripināja no ligzdas.

9. aprīlī ligzdu apmeklēja gredzenots zivju ērglis K33 (gredzenots kā mazulis 7.07.2014. 51 km attālumā no tiešraides ligzdas), kas ligzdu jau ir apmeklējis iepriekš – 2017. gada 7. augustā.

Teo jau citus gadus ir bijis slavens ar atraktīviem ligzdas kārtošanas paņēmieniem. Marikas ierakstītajā video var apskatīties, cik filigrāni viņš māk stāvēt uz galvas.


Teo demonstrē, cik perfekti māk stāvēt uz galvas 09.04.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

10. aprīli Teo atvilina uz ligzdu negredzenotu zivju ērgļu mātīti, kā arī 11. aprīlī pēc Teo uzvedības var nojaust, ka apkārtnē ir vēl kāda zivju ērgļu dāma, bet kadrā tā neparādās. Teo un visi skatītāji turpina gaidīt atlidojam viņa draudzeni ar gredzenu V28.

12. aprīlī ligzdā ciemojās viešņa no Somijas ar dzeltenu gredzenu ar melniem burtiem JNH, taču pēcpusdienā atgriezās ligzdas saimniece Vita ar sarkanu gredzenu V28. Teo steidza labiekārtot ligzdu, atnesa pirmo zivi šogad savai vienmēr izsalkušajai dzīvesbiedrei (video).


Abi ligzdas saimnieki ir atgriezušies 12.04.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Satraucošie notikumi Jūras ērgļu ligzdā Durbē

Kamēr citās LDF piedāvātajās kamerās ligzdošanas sezona vēl nebija tā īsti sākusies, Durbes jūras ērgļu ligzdā nozīmīgu notikumu netrūka. Diemžēl arī daudz emociju raisošu. Jūras ērgļu pāris Raimis un Milda bija ligzdas saimnieki kopš 2017. gada, kad uzturējās teritorijā, bet ligzdošanu vēl neuzsāka. Savukārt sākot ar 2018. gada ligzdošanas sezonu, katru gadu izaudzināja pa diviem ērglēniem.

Šogad mātīte izdēja olas gandrīz identiski kā pagājušajā gadā: 12., 15. un 18. martā, un abi putni prasmīgi un saskanīgi veica visus ar perēšanas periodu saistītos pienākumus. Pārsvarā perēja Milda, bet bija arī pa kādai naktij, kad ligzdā palika tēviņš.

13. martā Raimis uz ligzdu atnesa padriskāta kaķa paliekas – galvu un ādas gabalu. Ornitologs Jānis Ķuze komentēja, ka tas neizskatījās pēc paša ērgļa noķerta dzīvnieka un to nav iespējams pateikt, kā tas ir gājis bojā. Viņa praksē ir bijis vēl viens gadījums, kad ērgļa ligzdā ir atrastas kaķa paliekas, galvaskauss, arī par to gadījumu nav skaidrības.

20. martā ligzdas kokā ielaidās gandrīz pieaudzis negredzenots jūras ērglis, par ko perējošā Milda, protams, bija ļoti nikna. Pasēdējis zarā pie ligzdas, tas pēc mirkļa pats aizlidoja, skaļo Mildas saucienu pavadīts.

Savukārt 24. martā Milda no kaut kā sabijās un strauji aizlidoja, tikai pēc stundas un 25 minūtēm ligzdā ar zivi ielidoja tēviņš, bet pati Milda ligzdā atgriezās pēc vairāk nekā piecu stundu prombūtnes.

27. martā abi putni pārmaiņus perēja, bet, visticamāk, teritorijā bija svešinieks vai vairāki, jo abi daudz klaigāja un sargāja teritoriju. Vakarā (plkst.19.25) Raimis aizlidoja, un tā bija pēdējā reize, kad tiešraidē tas tika manīts. Par tēviņa pazušanu ornitologs Jāņis Ķuze skaidro: "Visdrīzāk putns ir vai nu beigts, vai nopietni savainots. Varam tikai minēt, kas ir īstais iemesls, un varianti ir daudzi. Ņemot vērā pēdējo dienu notikumus un jaunā ērgļu pāra parādīšanos, ticams skaidrojums ir iekšsugas konflikts."


Raimis sargā olas un teritoriju 27.03.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Kopš Raimja pazušanas Milda perēja olas viena pati un aizsargāja teritoriju, cik nu vien šajā situācijā tas bija iespējams. Jau pirmajās dienās pēc tēviņa pazušanas pretenzijas uz ligzdu un teritoriju pieteica divi citi jūras ērgļi, no kuriem viens bija gandrīz pieaudzis un gredzenots, otrs – pilnībā pieaudzis bez gredzeniem. Gredzenotais ērglis gan ligzdas apkārtnē pēc tam vairāk netika manīts, savukārt precīzi pateikt, tieši cik un kādu dzimumu putni apmeklēja ligzdas apkārtni, nav iespējams.

Viens no putniem izpelnījās Mildas uzticību, un 30. martā viņa aizlidoja, atstājot otru par olu sargu. Viņš tās apskatīja, paviļāja ar knābi, gandrīz uzkāpa virsū, bet neko ļaunu olām neizdarīja. Pirmo reizi uz ilgāku laiku Milda aizlidoja tikai 4. aprīlī, kad prom bija vairāk nekā piecas stundas. Ligzdā viņa atgriezās kopā ar vēl vienu jūras ērgli un turpināja perēt, taču ligzdas apkārtnē, visticamāk, bija vēl trešais ērglis, jo gan Milda, gan svešinieks satraukti klaigāja. 5. aprīlī, visticamāk, divi tēviņi sakāvās pie ligzdas, un vēl 20 minūtes zem tās bija dzirdamas to balsis (video).

Raibie notikumi pie ligzdas turpinājās, Milda gan biežāk pameta ligzdu nekā pirmajās dienās pēc Raimja pazušanas, savukārt 8. aprīlī viņa beidzot atkal aizlidoja no ligzdas un atgriezās tikai pēc piecām stundām. Tās dienas rītā ligzdā notika kautiņš, kad, visticamāk, viens tēviņš uzbruka citam (video). Kopš šīs dienas Mildai blakus uzticīgi turas svešs ērglis, kam ir raksturīgas atpazīšanas pazīmes: īpatnējs balss tonis un tumšs pigments mutes kreisajā pusē. Viņa uzvedība ligzdā liek domāt, ka tas ir jau ligzdojis – zina, kā apgrozīt olas un uzrušināt bedrīti. 11. aprīlī jaunais sargs atnesa uz ligzdu egles zariņus. Neskatoties uz to, ka šogad ligzdošanas sezona Durbē visdrīzāk nebūs sekmīga, notikumi ļauj ieraudzīt vēl neredzētus notikumus jūras ērgļu dzīvē.


Milda un tēviņš ar īpatnējo balss toni 10.04.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Jūras ērgļi Slīterē

Abi ligzdas saimnieki gandrīz katru dienu apmeklēja ligzdu, to labiekārtoja un pārojās, taču nezināmu iemeslu dēļ līdz izdētai olai tā arī nav nonākuši. Ligzda ir krietni uzkrāmēta, un, ērglim stāvot ligzdā, tā galva vairs nav redzama kadrā.


Gada laikā ligzda ir uzkrāmēta līdz priedes rētas vietai. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Varētu rasties šaubas par to, vai pāris nav izvēlējies ligzdošanai citu ligzdu, taču tad viņi neturpinātu katru dienu šo kameras ligzdu labiekārtot. Savukārt netālu esošajā mākslīgajā ligzdā, kur ir uzstādīta kustību sensora kamera, tikai vienu reizi (15. martā) piefiksēta šīs ligzdas mātīte. Mākslīgajā ligzdā pavasarī aktīvi darbojās klinšu ērgļu pāris, tomēr, kā jau bija sagaidāms, neuzsāka ligzdošanu tik tuvu jūras ērgļu aizņemtai ligzdai.

13. martā Slīteram ligzdā piebiedrojās pavisam jauns negredzenots jūras ērglis, savukārt 9. aprīlī ligzdā ciemojās jau mazliet vecāks negredzenots putns (video). 12. aprīlī teritorijā bija vēl trešais pieaugušais jūras ērglis, un notika attiecību skaidrošana (video).

Vistu vanagi Rīgā

20. martā ligzdu apmeklēja putns ar gredzenu C86, kuru kā mazuli 2018. gada 18. maijā Matīsa kapos gredzenojis ornitologs Imants Jakovļevs. Putns ir tēviņš, kurš abās iepriekšējās sezonās ligzdoja kameras kaimiņu ligzdā, kas atrodas kilometra attālumā un, visticamāk, arī šogad ligzdo turpat. Savukārt 22. martā pirmo reizi ligzdā ieradās pagājušajā gadā šķīlies putns ar gredzenu H44, kas ir C86 dēls (gredzenots kā cālis ligzdā 26.05.2020.). Šis putns ligzdu apmeklēja aizvien biežāk un 2. aprīlī tam pievienojās arī pagājušajā gadā šķīlusies mātīte H21 (gredzenota kā cālis ligzdā 24.05.2020. Rīgā, Šķirotavā). Jaunos ligzdas saimniekus var aplūkot šajā video. Visticamāk, šogad tie vēl neligzdos, taču ir ieņēmuši šo ligzdošanas teritoriju.


Jaunie ligzdas saimnieki ar gredzeniem H44 un H21 10.04.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Melnie stārķi Siguldas novadā

Dabasdatu forumā jau bija joks, ka kameras tēma ir jāpārsauc par vāveru dzīvi Siguldas novadā. Tās martā diezgan bieži saimniekoja ligzdas apkārtnē. 30. martā acīgie forumieši ir pamanījuši un ierakstījuši interesantu video ar trīs melno dzilnu attiecību skaidrošanu – teritorijas saimniekpāris dzen projām trešo putnu.


Pirmais šīgada melnais stārķis ligzdā 06.04.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

6. aprīlī ligzdā ieradās šogad pirmais melnais stārķis, kas gan izskatījās piestājis tikai ceļā uz savām mājām un šeit ilgi neuzturējās. Savukārt 11. aprīlī cits putns divas reizes bija ligzdā vairāk nekā stundu – gan svilpa, gan kārtoja zarus, gan mazliet pagulēja (video). Visticamāk, tas pats putns uzturējās ligzdā arī 12. aprīlī, un ornitologs Māris Strazds apstiprināja, ka šis ir tēviņš. Vēlāk tajā pašā dienā uz īsu mirkli ligzdā ielidoja vēl viens putns, kas esot mātīte.

Baltie stārķi Tukuma novadā

6. aprīlī sadarbībā ar AS "Sadales tīkls" uzsākta tiešraide no balto stārķu ligzdas. Abi pāra putni esot atlidojuši iepriekšējā dienā. Stārķi regulāri apmeklēja ligzdu un pārojās. 12. aprīlī notika cīņa starp ligzdas saimniekiem un citu pāri (video).

Melnās klijas Kurzemē

Melno kliju ligzdā gan martā, gan aprīlī ciemojās peļu klijāni (26. marta klijāna vizītes video). 12. aprīlī ar dažu minūšu intervālu no migrācijas atgriezās abi pagājušā gada putni, kas atpazīstami pēc dažādu krāsu kājām – mātītei Goldai tās ir dzeltenas, savukārt tēviņam Grejam – pelēkas. Pagājušajā gadā pāris izaudzināja trīs cāļus, no kuriem diviem bija dzeltenas kājas un vienam – pelēkas.


Grejs cienastā atnesis kurmi 12.04.2021. Foto avots: Dabasdati.lv forums

Pirmie mazie ērgļi LDF tiešraižu kamerās tika manīti 12. aprīlī, kad ligzdā, kas atrodas eglē, uzturējās viens putns, bet otrs ērglis bija nojaušams aizkadrā (video).

Lašveidīgo zivju kamerā aprīļa sākumā tika veikta ekspozīcijas maiņa, un turpinām gaidīt, kad kadrā iepeldēs kāds interesants Līgatnes upes iemītnieks (video).

Ilze Bojāre

2021-04-13

Ziņa sagatavota LVAF finansēta projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros.

 

Pēdējie novērojumi
Larus canus - 2021-05-10 edge
Anas acuta - 2021-05-10 edge
Columba palumbus - 2021-05-10 edge
Fringilla coelebs - 2021-05-10 edge
Cygnus olor - 2021-05-10 edge
Alauda arvensis - 2021-05-10 edge
Grus grus - 2021-05-10 edge
Nezināms
@ Pūcis
Nezināms Nezināms Nezināms Nezināms
Pēdējie komentāri novērojumiem
erts 10.maijs, 10:26

2012.gadā pēdējo reizi bija novērota Daugavpilī- Grīvā, pāris ligzdoja. Šodien novērota pārlidojumā un uz īsu brīdi ielaižoties eglēs pie Daugavpils zooloģiskā dārza.Negaidīti jauna loga suga!


Matrus 10.maijs, 09:46

Šajā Juglas ezera līcī paugurnieki ligzdo vismaz kopš 1992. gada. Savukārt, 1995. gada maijā piegāju pie ligzdas, no dažiem metriem nofotografēju perējošo putnu un attēlu nopublicēju "Rīgas balsī" ar stāstu par gulbjiem Rīgā...)


Irbe 10.maijs, 09:45

Ja kas, putni.lv Lauku zvirbulis 14-15 cm Akmeņčakstīte 14,5-15,5 cm Mājas zvirbulis 15-17 cm Un Lielā čakste 24-25 Melnais strazds 24-27 :)


Aidzinieks 10.maijs, 09:44

Paldies!


Liepzieds 10.maijs, 09:28

Kadiķu rūsas sēne?


marsancija 10.maijs, 09:22

Paldies Lilita!


marsancija 10.maijs, 09:19

Paldies par sugu!


bitene 10.maijs, 08:33

Brīnumainā vijolīte


felsi 10.maijs, 07:54

Paldies, pirmais maldinošās mikroskopija, tā tik krāterveida.


Irbe 10.maijs, 07:39

Mazais ķīris?


CerambyX 10.maijs, 07:34

Nebija iepriekš vēl DD ziņota šāda suga :)


Irbe 10.maijs, 07:17

Žubīte M


Irbe 10.maijs, 07:14

Purva tilbīte


Mari 10.maijs, 07:13

Kaut kā nevaru nomainīt sugu :(


Mari 10.maijs, 07:10

Paldies, Uģi! Šķiet, ka būs īstais. :)


galochkin 10.maijs, 00:02

Ilgi gaidītā tikšanās. https://www.facebook.com/VictorIvanov.WildlifePhotography/posts/1641768262699458


marsancija 09.maijs, 23:47

Paldies, Uģi! Nebiju īsti pārliecināta par sugu. Skaits tiešām bija vairāk nekā 4 :)


dziedava 09.maijs, 23:26

Nu Tev gan superīgs tīkliņš sanāca! Man tām T.decipiens reti tik smuki sanāk.


Mangusts 09.maijs, 23:11

Paldies! Šīsdienas novērojumos ar citu foto - nekas cits laikam nevarētu būt.


VijaS 09.maijs, 23:02

Paldies, Marek!


Siona 09.maijs, 22:31

Skābeņu-vīgriežu ornamentblakts Coreus marginatus


Ivars L. 09.maijs, 22:30

Veca, varbūt Skeletocutis odora.


gunitak 09.maijs, 22:16

Paldies, Uģi.


VijaS 09.maijs, 22:01

Paldies, Uģi, par labojumiem!


CerambyX 09.maijs, 21:56

Tā kā Hadroplontus litura - uz dadžiem/usnēm arī dzīvo tieši.


sandis 09.maijs, 21:02

Karjera klinšu sienā ir nevis sudrabkaiju, bet kajaku ligzdas :)


asaris 09.maijs, 20:57

Jūras ērglis


felsi 09.maijs, 20:55

Pievienoju mikroskopiju.


Ivars L. 09.maijs, 20:49

Man šķiet, ka nav smirdīgā baltene. Kaut kas cits, bet nezinu, kas.


DaceK 09.maijs, 20:10

Paldies par precizējumu!


Edgars Smislovs 09.maijs, 20:10

Ierakstā peļkājīte.


forelljjanka 09.maijs, 19:54

Arī lielā čakste ir mazāka par melno strazdu.;)


IevaM 09.maijs, 19:49

Šī noteikti ir akmeņčakstīte :) Un tā ir lielāka par zvirbuli, protams


felsi 09.maijs, 19:30

Pievienoju mikroskopiju.


FunnyFox 09.maijs, 19:22

Paldies, patiešām izskatās, ka ir!


Gaujmaliets 09.maijs, 18:56

Pats zivju dzenītis foto gan nav redzams, bet nofotogrāfēju vietu, kur pie upes to manīju.


andrisb 09.maijs, 18:49

10 - 15 metru attālumā binoklis nav vajadzīgs, foto uzņemti ar telefonu. Ir tomēr starpība vai zvirbulis vai strazds.


Irbe 09.maijs, 17:50

Čunčiņš?


Irbe 09.maijs, 16:22

Binoklī mazi putni var izskatīties lielāki.


Lemmus 09.maijs, 15:26

Paldies,Ansi! :)


asaris 09.maijs, 15:25

Varētu būt sprakšķis Anostirus castaneus


asaris 09.maijs, 15:22

Aveņu astainītis


andrisb 09.maijs, 14:40

Vai tad akmeņčakstīte ir melnā strazda lielumā?


VijaS 09.maijs, 14:24

Paldies, Ansi!


ievakiri 09.maijs, 14:14

Paldies, Uģi, par tik izcilu info! Zīmējumā izskatās identiska manis novērotajai. Meklēju sarkankakla, dabūju 50% :D


asaris 09.maijs, 14:00

Akmeņčakstīte.


forelljjanka 09.maijs, 13:58

Izskatās pēc niedru lijas M.


Pēteris 09.maijs, 12:07

Pateicos!


dziedava 09.maijs, 11:58

P.S. bet ielikt atsevišķā novērojumā par ļaunu nebūs! Vismaz atcerēsimies, ka vajag ko tādu tur meklēt :)


dziedava 09.maijs, 11:54

Nokarenā nebūs, jo sporu izmēri ir lielāki (paraugā bija 12.5-13mkm), un arī pēc izskata ir kāda no citām pelēkbaltajām. Tiesa, izskatīju fizāru piedāvājumu un pēc sporu izmēriem nekas pārliecinoši neatbilda (ir uz robežas), bet jebkurā gadījumā bez pašām fizārām, no sporām vien noteikšana nebūs. Es gan vēl vēlāk parakāšos - ja tik daudz sporu, varbūt visas galviņas ir nobirušas, palikuši kātiņi, ko tā uzreiz var nepamanīt.


forelljjanka 09.maijs, 10:57

Domāju,ka koku čipste.


forelljjanka 09.maijs, 10:53

Jā.


dziedava 09.maijs, 10:49

Uz šīs kritalas bija abu sugu metatrihijas kopā (pēdējie foto). Augšā bija acīmredzamas staipīgās šūnu, tāpēc apakšējās mikroskopēju, un, mikroskopējot, acīmredzami ir kazeņu.


forelljjanka 09.maijs, 09:55

Labs!Tāda arī pirmā doma bija,sarkankakla hibrīds ar kaut ko.;)


Sintija Martinsone 09.maijs, 07:06

Tītiņš


dziedava 09.maijs, 00:29

Paldies, Ansi, interesanti, ka te dominē Tritomaria exsectiformis


Ilze Ķuze 09.maijs, 00:05

Paldies, Ansi! Necerēju, ka izdosies pamanīt. :)


CerambyX 09.maijs, 00:02

Te līdzīga putna apraksts ar skici: http://birdhybrids.blogspot.com/2014/02/greater-white-fronted-goose-x-red.html Kas to lai zin, varbūt pat tas pats putns - baigi līdzīgs :D Ja 2013. gadā Vācijā novērots, tad tas būtu pilnīgi reāli - zosis jau mierīgi tik ilgi dzīvo (pagājušajā gadā Svētē bija baltpieres zoss ar kakla gredzenu, kas gredzenota 2011. gadā utml.).


andrisb 08.maijs, 23:31

Vai dzeltenzaļā fizāra, bet tās jau nākošā dienā netālu.


andrisb 08.maijs, 23:25

Varētu būt nokarenā fizāra (paraudziņš 4) uz tās pašas P kritalas.


andrisb 08.maijs, 23:06

Paldies, Julita, par ieguldīto darbu! Ļoti interesanti, jāņem lāpsta un jāiet rakt! Nav jau pārāk tālu. :)


VijaS 08.maijs, 23:00

Paldies par sūnām, Ansi!


Ansis 08.maijs, 21:50

Kopā ar Tritomaria exsectiformis


VijaS 08.maijs, 21:06

Gaurai uztaisīšu atsevišķu novērojumu.


sandis 08.maijs, 20:56

Paldies, Ansi, par kārtējo sūnu! Izskatās, ka pirmais šīs sugas ziņojums Dabasdatos :)


VijaS 08.maijs, 20:53

Kārli, paldies par putniem!


Irbe 08.maijs, 20:44

Peļu klijāns


Irbe 08.maijs, 20:41

Parastais šņibītis


asaris 08.maijs, 19:51

1-2 bildē lielā gaura


asaris 08.maijs, 19:51

Akmeņčakstīte


asaris 08.maijs, 19:49

Ķīvīte


Siona 08.maijs, 18:11

Paldies!


W 08.maijs, 18:10

Paldies, Marek!


VijaS 08.maijs, 18:09

Paldies, Marek!


kimkim 08.maijs, 17:31

Paldies,tūlīt izlabošu.


kimkim 08.maijs, 17:30

Paldies


zane_ernstreite 08.maijs, 16:30

Paldies! Nepārliecinošos rakursos man izdodas viņus sajaukt...


Irbe 08.maijs, 16:28

Žubīte


marsancija 08.maijs, 16:26

Paldies! Laikam gan.


zane_ernstreite 08.maijs, 15:14

Paldies!


zane_ernstreite 08.maijs, 15:14

Paldies!


asaris 08.maijs, 15:02

Akmeņčakstīte.


felsi 08.maijs, 15:02

Apskat'iju FB, izcils veikums!


asaris 08.maijs, 15:00

Baltvēderis


asaris 08.maijs, 14:57

Baltais laukums uz kakla - Lauku balodis.


asaris 08.maijs, 14:56


asaris 08.maijs, 14:53

Izlēca pie nezināmajiem - porcelāna tintenes


CerambyX 08.maijs, 14:47

Tas ir jau tāds zināms stārķis ar iesauku 'Sātans' - jau vairākus gadus terorizējot vietējos baltos stārķus šajā apkaimē. Vietējā salvenība. Māris Strazds mazliet to aprakstīta arī šajā goris.lv rakstā - https://goris.lv/pavasara-jaunumi/


VijaS 08.maijs, 14:20

Paldies, Kārli!


pusitis 08.maijs, 12:20

Biju ļoti pārsteigta, ka melnais stārķis bija apmeties baltā stārķa ligzdā. Ko tas varētu nozīmēt?


dziedava 08.maijs, 11:38

Ar šo interesanti. Paraudziņā vizuāli redzēju kribrārijas, mikroskopēju, tīkliņš nepārprotams, raksturīgs C.piriformis, bet mikroskopiski redzamās sporas .. -pavisam citai sugai! Kribrārijas ar pelējumu, tāpēc sporas tām ļoti traumētas un atradu tās un arī granulas ar grūtībām, taču tiktāl viss ok. Problēma ar tām smukajām sporām, kas ir cita suga. Skatos te esošos foto. 2. foto ir pārliecinoša kribrārija, bet pārējos foto ir vēl otra suga, izskatās pēc fizāras. Pēc sporām arī tā varētu būt. Bet paraudziņā nevienu pārliecinošu fizāru neatradu. Sporas gan bija klātesošas visos fragmentos, ko skatīju. Fizāra varētu būt no retā gala, bet laikam tad jau nav ievākta. Tiesa, fizārām tā globāli klāt neesmu ķērusies, varbūt kādā citā paraudziņā tās ir.


asaris 08.maijs, 10:58

Peļkājīte


Lemmus 08.maijs, 10:39

Paldies,Andri! :)


andrisb 08.maijs, 10:21

Apsveicu ar panākumiem!


Lemmus 08.maijs, 09:20

Liels paldies par noteikšanu, Julita! :)


dziedava 08.maijs, 09:18

Sporas līdz ar pieredzi izdevās dabūt labākā kvalitātē :), te var apskatīt: https://www.facebook.com/groups/SlimeMold/?multi_permalinks=2863620023897837


andrisb 08.maijs, 08:50

Pelēkais.


andrisb 08.maijs, 08:49

Pelēkais.


andrisb 08.maijs, 08:40

Nu šis pavisam pelēks.


andrisb 08.maijs, 08:27

Pelēkais.


andrisb 08.maijs, 08:26

Pelēkais.


Naturana 07.maijs, 23:04

Paldies par korekciju! Binoklī redzēju melnos vēderus, bars kustējās ātri, pirmā doma bija kļūdaina... bet tagad salīdzinot balss ierakstus, tiešām dzeltenie tārtiņi.


nekovārnis 07.maijs, 21:31

Paldies par labojumu! Kā par brīnumu vienu izdevās nobildēt. Pārīti izdevās noķert, pārējie lidinās pa māju un meklē pļavraibeņus. :)


CerambyX 07.maijs, 21:21

Veiksmīgi izaudzēts :) Izskatās, ka kāds no māņjātnieciņiem. Somijā raksta, ka tur divas sugas uz ošu pļavraibeņiem - Cotesia acuminata un C.melitaearum, bet nu var jau būt, ka tur vēl kādi līdzīgi var darīties.


andrisb 07.maijs, 21:02

O! Paldies, Julita, par noteikšanu!


KMOsina 07.maijs, 20:50

Nē, tie ir meža baloži. Dzīvojam pie meža. Esmu izpētījusi visus baložu veidus, apskatījusi visus pieejamos foto un aprakstus netā, tie viennozīmīgi ir skaistie meža baloži. Pie mūsu mājas barojās gan parastie, gan lauku, gan meža baloži. Meža baloži ir tik skaisti, kautrīgi. Pie mums barojās pāris. Pārējei baloži lido bariņos.


felsi 07.maijs, 20:35

Man liekas, ka imersijas eļļa ir eļļa tik pēc konsistences, ne eļļa kā tauki, jo šķīst ūdenī (var nomazgāt).


Ilona_rasa 07.maijs, 18:52

Paldies, Marek :)


dziedava 07.maijs, 17:33

Paraudziņš gan bija diezgan traumēts, bet dažas labas galviņas atradās ar pārliecinošām pazīmēm. Apsveicu! :)


dziedava 07.maijs, 17:04

Tiesa, apzināti ar eļļu iekšā toreiz nebāzos.


dziedava 07.maijs, 17:03

Ar spirtu nevajadzētu varēt dabūt nost gan veco, gan jauno (eļļu)? Nu vienīgi, tas laukums dikti maziņš.. Inguna, man, starp citu, bija tāda pati doma (eļļu ar eļļu dabūt nost) savulaik bijusi.. Nekas jauns :D. Es pat domāju, ka tā notika mana pirmā aizmiglojuma "pašattīrīšanās" - kad atsāku mikroskopēt ar eļļu.. Jo tolaik man pat spirta nebija, bet migla pēc ilgās pauzes un atsākšanas pazuda.. Citādi nespēju izskaidrot.


felsi 07.maijs, 16:55

Domāju, ka tā eļļa būs vainīga, jāatro kāds tauku noņēmējs mikroskopam vai jāmaina galviņa. Šitā ideja pārspēj manējās!


ivars 07.maijs, 15:15

Ir.


Irbe 07.maijs, 14:26

Varu piebilst, ka pirms pāris gadiem šajā apkārtnē (nedaudz vairāk uz Mežciema pusi) tiku gan dzirdējusi, gan redzējusi mazo mušķērāju.


Laimeslācis 07.maijs, 14:24

Sava galvā iedomājos, ja eļļa piekaltusi, tad ar eļļu labāk atmiekšķētos.


dziedava 07.maijs, 14:21

Kāpēc ar eļļotu? Kaut kur tā ieteikts?


Laimeslācis 07.maijs, 14:19

Tīrīju arī ar briļļu lupatiņu uz kociņa. Gan ar spirtotu, gan ar sausu, gan ar eļļotu


Irbe 07.maijs, 14:07

Baltvēderi


Irbe 07.maijs, 14:06

3.foto baltvēderis


Mimi Serada 07.maijs, 13:55

Jā, tieši šīs iesārtās apziedņa lapiņas mani samulsināja... Paldies par labojumu!


kimkim 07.maijs, 13:14

Vai arī šī nav koku čipste?


dziedava 07.maijs, 12:56

Tīrīji ar lupatiņu?


CerambyX 07.maijs, 12:51

Pirmajā foto - kārklu raibenis. Var ziņot kā atsevišķu novērojumu


Laimeslācis 07.maijs, 12:17

Paldies! Tas gan labi, ka mikroskops stāv uz vietas :)) Pirms pēdējās mikroskopēšanas cītīgi tīrīju savu 100x objektīva lēcu (arī ar lupu skatīju). Varbūt par 'mata tiesu' kļuva labāk. Tas laukumiņš tik maziņš, ka ļoti grūti saskatīt tos netīrumus un nevaru saprast, kā tur ar manu cītīgo tīrīšanu nav rezultāta. Varbūt ka esmu jau saskrāpējusi plosoties.


ivars 07.maijs, 11:00

Peļkājīte.


ivars 07.maijs, 11:00

Koku čipste.


ivars 07.maijs, 10:19

Vai mājas?


Siona 07.maijs, 08:46

Paldies, tad jau jāiet lūkot pēc paraudziņa :D :)


IlzeP 07.maijs, 08:20

Normund, neviens Tavu zaļo dzilnu neapšauba - diskusija novirzījās no šī novērojuma, jo reaģēju uz Uģa 2. rindkopu par zaļajam dzilnām Dabasdatos kopumā.


IlzeP 07.maijs, 08:15

Sugu datu bāzē ieviesu.


Grislis 07.maijs, 08:11

Es arī teiktu, ka tā ir pļavas zeltstarīte, jo iesārtajai tiešām parasti ir daudz ziedkāti (tikko Iļģuciemā ievāktajiem eksemplāriem pat 18 !). Varbūt mulsina nedaudz iesārtās apziedņa lapas no ārpuses, bet esmu ievērojusi, ka tā var būt arī pļavas zeltstarītei, bet apziedņa lapas tai garākas. Pilnīgi pārliecināties par pļavas zeltstarīti var, uzmanīgi izrokot sīpoliņus - pļavas zeltstarītei tie pārliecinoši ir 3, bet iesārtajai 1 tumši brūnā apvalkā.


IevaM 07.maijs, 06:33

Nav drīzāk lauku baloži?


OKK 07.maijs, 02:23

Ezera varde, bet lai kāds vēl apskatās...


dziedava 06.maijs, 23:09

Ak, turies, mikroskops nekur neaizbēgs!


andrisb 06.maijs, 22:56

Paldies, Julita!


CerambyX 06.maijs, 22:44

Njā nu šis laikam varētu arī būt tik pat labi kas cits.


apogs apogs 06.maijs, 22:29

Netīšam uzgāju Jūsu komentārus manam novērojumam - tas nav ,,netīšām aizmirsies reta putna novērojums,,! , kā Piterāna kungs izsakās. Neskrienu pa pasauli meklējot retumus un ja tāds arī gadās iereģistreju pie visām pārējam kvadrātā noverotam sugam. Jā datus DD vadu tad, kad ir laiks pie tā pieķerties un zaļās dzilnas T, jau nu gan māku atsķirt no pelekās dzilnas T.


Laimeslācis 06.maijs, 22:21

Paldies! Jau nedēļu ceļoju tikai pa gultu... nepaspēju dabūt otru poti, ka norāvos to draņķi :(


Laimeslācis 06.maijs, 22:16

Šīs man patrāpījās pirmo reizi un tik liels pleķis! Kad uzmetu aci, nodomāju ka tai kritalai uzliets kaut kāds melns šķidrums. Tikai ciešāk ieskatoties pamanīju, ka viss nosēts ar bumbiņām vai adatiņveidīgiem kātiņiem uz melnas plēvītes. Interesanti ka šai patīk pakāpties citām gļotsēnēm uz galvas un augt. :)


Karmena 06.maijs, 22:09

Paldies par sugas noteikšanu, Uģi!


dziedava 06.maijs, 22:02

Ohh, cerams, nav nekas traks?! Lai viss labi!


pustumsa 06.maijs, 22:01

Visi bija mazie"? Jauki!


VijaS 06.maijs, 21:54

Paldies, Ansi!


Laimeslācis 06.maijs, 21:53

Kad spēks atgriezīsies, atsākšu mikroskopēt un tad jau būs skaidrs. :) Pagaidām sekoju tikai citu novērojumiem.


Laimeslācis 06.maijs, 21:40

Paldies, Ansi, par sūnu noteikšanu!


Edgars Smislovs 06.maijs, 21:17

http://www.putni.lv/acthyp.htm


felsi 06.maijs, 20:49

Riktīgi daudz!


Martins 06.maijs, 20:20

Iespējams Peridermium pini. (DD klasifikatorā gan pagaidām tādas sugas nav.)


LīgaKrā 06.maijs, 20:06

Binoklī labi redzēju pelēko galvu, rudo pakakli un balto vēderu.


IevaM 06.maijs, 20:01

Kā noteikta suga?


Ilze Ķuze 06.maijs, 19:36

Parastā ausenīte


IlzeP 06.maijs, 19:08

Paldies, Julita!


zemesbite 06.maijs, 19:06

Paldies, Ansi, vēlreiz!:)


zemesbite 06.maijs, 19:04

Paldies, Uģi! :)


CerambyX 06.maijs, 18:56

Aha!


zemesbite 06.maijs, 18:45

Paldies, Ansi! :)


zemesbite 06.maijs, 18:43

Aveņu stiklspārnis?


dziedava 06.maijs, 17:42

Varētu būt gļotsēne, bet pēc šāda foto nevar droši pateikt. Varbūt kāda no trihijām, kuras līdz sugai var noteikt tikai mikroskopējot.


dziedava 06.maijs, 17:40

Šķiet sarkanīga ar resnu kātiņu. Būtu jāizskata arī T.botrytis versija


dziedava 06.maijs, 17:38

Trichia varia?


dziedava 06.maijs, 17:38

Smukas! :)


dziedava 06.maijs, 17:29

Šādām sēnēm diezgan svarīgi zināt, uz kāda koka aug


kaza 06.maijs, 17:19

daudzgadīgā mēnsene netīšām iefiksējās vasaras


dziedava 06.maijs, 17:14

Sugas noteikšanai būtu jāvēro, par ko attīstās dažu dienu vai ~ nedēļas laikā


Irbe 06.maijs, 16:12

http://www.putni.lv/phopho.htm


Pēteris 06.maijs, 15:57

Pateicos par komentāru!


Pēteris 06.maijs, 15:56

Pateicos!


Pēteris 06.maijs, 15:52

Pateicos!


ūdensvistiņa 06.maijs, 15:48

Apm. 15 krauķu ligzdas tur ir, jautājums varētu būt, vai visas ir apdzīvotas, bet kāpēc ne, ja blakus Rūjienā ir kādas 300.


angel 06.maijs, 14:19

Sorry, es arī neuzmanīga, neievēroju. Forši tad, ka 24.04!


MoreOrLess 06.maijs, 13:51

Paldies, Uģi! - Pielieku arī pakaļgala foto - tumšo plankumiņu nav!


goba 06.maijs, 13:47

Skaidrs. Neievēroju, ka tas nav šodienas novērojums.


IlzeP 06.maijs, 13:38

Šī novērota 24. aprīlī. Pie interesantajiem novērojumiem parādās tajā datumā, kad novērojums atzīmēts par interesantu.


goba 06.maijs, 13:38

Es vakar ieliku dzeguzes novērojumu ar visu bildi, un tas nebija interesants!!!


dziedava 06.maijs, 13:13

Par šo sugu atradu, ka Latvijā atklāta 1970. gadā un līdz 1982. gadam zināma divās vietās - Slīterē un Skrīveru dendroparkā. Interesanti būtu zināt, cik līdz šim jaunas atradnes apzinātas. 2015. gada taksonu sarakstā minēts, ka reta.


angel 06.maijs, 13:04

Par dzeguzēm šķiet jau ātrāk ziņots. Piemēram, 04.05.2021 https://dabasdati.lv/lv/observation/5b1b491c815f6c529ce56873d1569e4c/


IevaM 06.maijs, 12:53

Kādēļ domājat, ka tas ir baltkakla, nevis melnais mušķērājs? Skat. http://www.putni.lv/fichyp.htm


asaris 06.maijs, 12:13

Tāpēc arī tas tika izlabots, pēdējā versija ir Reti iekšzemē


Laimeslācis 06.maijs, 11:36

Paldies, Ansi!


Aleksandra 06.maijs, 11:11

Ansi, paldies par šaurlapu sfagnu!


dziedava 06.maijs, 10:46

Ar medus lāsēm :)


Irbe 06.maijs, 09:53

Lija. Niedru?


Ansis 06.maijs, 08:04

Priekš iesārtās zeltstarītes, ziedkopā pārāk maz ziedu. Būs pļavas vai Pomerānijas zeltstarīte.


bitene 06.maijs, 07:54

Herbāriju ievāca un fotografēja Valda Baroniņa


Irbe 06.maijs, 00:06

Domāju, ka dzeguze


Edgars Smislovs 05.maijs, 23:50

http://www.putni.lv/lancol.htm


Edgars Smislovs 05.maijs, 23:40

Dzeguze?


tiktaks 05.maijs, 23:33

tēviņš- 100% apm. 3m no loga 10s 'šūpojās' uz veļas auklas, vēlāk turpat uz zariņa 5 s.. (salīdzinu ar Latvijas Lauku vai Meža putni grāmatu)


Vīksna 05.maijs, 23:33

Paldies !


Edgars Smislovs 05.maijs, 23:31

15 AL- ?


pustumsa 05.maijs, 22:51

Varbūt tomēr jūras ķīvīte?


nekovārnis 05.maijs, 22:22

Paldies, Uģi! :)


CerambyX 05.maijs, 21:40

Laboju savu kļūdu noteikšanā - tomēr būs Oligostomis reticulata (melnas kājas, arī lido agrāk sezonā kā H.clathrata).


IevaM 05.maijs, 21:17

Man izskatās pēc koku čipstes


Edgars Smislovs 05.maijs, 21:17

Melnais erickiņš (?).


Gradin 05.maijs, 21:07

Varbūt, kāds var noteikt,kas tā par čipsti?


CerambyX 05.maijs, 21:04

Šis varētu arī būt kāda no divām citām sugām (saliceti/tremulae) - tāds aizdomīgs 'paskats'. Dabā populi labi atšķiras pēc izmēra (pārējās abas sugas mazākas) un tumša plankumiņa segspārnu galos. Foto citreiz tā grūti to novērtēt.


CerambyX 05.maijs, 20:52

Ja pieņem, ka tā ir Xylota (nu man pēc tādas izskatās), tad vajadzētu būt X.segnis. Pēc somu noteicēja, kājas daļēji gaišas un vēders oranžs ar melnu galu - tikai trīs varianti (segnis, ignava un tarda).Pakaļkāju cisku 'dzelkšņi' gari, apmēram 1/4 no ciskas kopējā platuma = segnis (pārējām divām sugām - īsāki, mazāk par 1/8 no ciskas platuma).


CerambyX 05.maijs, 20:47

Tā kā šī suga - tēviņš.


dziedava 05.maijs, 20:44

Paldies, Inguna, par vainīgā atrašanu! Citādi nespēju izšķirties starp sevi un mikroskopu (kā vainīgo) :D


Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2021
© dabasdati.lv
Saglabāts