Aktīvie lietotāji: 344 Šodien ievadītie novērojumi: 996 Kopējais novērojumu skaits: 2197345
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt
Rakstu arhīvs
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
Gļotsēnes Dabasdatos 2023. gadā, 2024. gada pirmajā trešdaļā un ieteikumi gļotsēņu ziņošanai
Pievienots 2024-04-28 13:28:41

Šogad, 2024. gadā, gļotsēnēm un gļotsēņu vērotājiem laika apstākļi patīk, sezona sākusies agri, daudz novērojumu arī ar gļotsēnēm, kas saglabājušās no pagājušā gada. Īstā sezona (rudens) vēl tālu, bet ziņojumu skaits šogad, vēl nedaudz pirms aprīļa beigām, jau pārsniedz 1000 novērojumus, kas jau tagad vairāk nekā divreiz pārsniedz iepriekšējo gadu janvāra līdz aprīļa novērojumu skaita rekordu (430 novērojumi 2020. gadā, kad bija zaļā ziema bez sniega, toties bija čakli "dabas skaitītāji", kas bija arī gļotsēņu ziņotāji).

Jau tagad uzstādīts arī gada pirmās trešdaļas ziņotāju skaita rekords – 45 gļotsēņu ziņotāji – un ziņoto taksonu skaita rekords – 71 taksons (iepriekšējie rekordi attiecīgi 2020. gadā – 41 ziņotājs un 2023. gadā – 49 taksoni). Šajā gadā jau gan atrastas, gan noteiktas arī trīs jaunas sugas. Nu vareni!


Tīklotā vilkomlangeja Willkomlangea reticulata – jauna ģints Latvijā.
Foto un atradēja 2024. gada 1. aprīlī – Marina Šlapakova-Pjankova.

10., 11. aprīlī notikusi arī Latvijā pirmā pēcsniedzīšu ekspedīcija, vairāku cilvēku sastāvā meklējot un mācoties meklēt gļotsēnes, kas uzaug tikai pēc ilgstošas (vairāku mēnešu) sniega segas nokušanas. Ar savu pieredzi iepazīstināja Marina Šlapakova-Pjankova.


Pēcsniedzīšu meklējumos, no kreisās, Vija Sīmansone, Sandis Laime, Marina Šlapakova-Pjankova.
Foto: Julita Kluša

Jāteic – pēdējais laiks atskaitīties par 2023. gadā paveikto un ieskicēt nākotnes plānus.

Dabasdati.lv 2023. gadā tika ziņoti 4180 gļotsēņu novērojumi, kas ir tikai nedaudz mazāk nekā jau minētajā 2020. gadā (4266), kā rezultātā tas bija otrais novērojumiem bagātākais gads. Ņemot vērā šīgada pavasara uzrāvienu, jāsāk domāt, vai 2024. gads neiet uz jaunu rekordu.

2023. gadā Latvijā noteikti 44 jauni gļotsēņu taksoni – 37 jaunas sugas un 7 varietātes; ~puse no jaunajām sugām jeb 18 – jaunas sugas Baltijā (1. tabula)! Jauniem gļotsēņu atklājumiem bagātākais gads! Līdz šim atklājumiem bagātākajā – 2021. gadā bija par 10 taksoniem mazāk – 34 jauni taksoni (32 sugas un 2 varietātes), no tiem 15 jaunas sugas Baltijā.

1. tabula. 2023. gada rezultātu salīdzinājums ar citiem gadiem

Tā kā publikācijai tika gatavots Latvijas gļotsēņu sugu saraksts, tad notika arī intensīva mikroskopēšana un jaunu sugu noteikšana, kas rezultējās ar vēl vienu rekordu – lielākais noteiktais gļotsēņu taksonu skaits viena gada laikā – 190, kas ir 75% no visiem Latvijā atklātājiem taksoniem un 81% no visiem taksoniem, kas ziņoti Dabasdati.lv visu gadu laikā līdz 2023. gada beigām.


Tārpveida garenmizaine Gulielmina vermicularis, pirmā 2023. gadā atrastā jaunā suga Latvijā, Laima Birziņa to atrada jau 31. janvārī! Foto: Laima Birziņa

Lai arī kopējais gļotsēņu ziņotāju skaits 2023. gadā nebija būtiski pieaudzis (ko varētu skaidrot ar to, ka sugu noteikšana ir sarežģīta un bieži prasa mikroskopēšanu, kamdēļ daži, kas ir ziņojuši, ar laiku atmet ar roku), būtiski pieaugusi ziņotāju aktivitāte – nu jau 7 ziņotāji, kas gada laikā katrs ieziņojis vairāk nekā 300 gļotsēņu atradumus (2. tabula)!

2. tabula. Aktīvāko ziņotāju skaits pa gadiem

Jāatzīmē, ka, lai arī sugu noteikšana mēdz būt sarežģīta, tomēr vismaz līdz ģintij tiek noteikti ap 90% visu ziņojumu, kas nav maz! Līdz sugai tiek noteikti ap 80% ziņojumu, lai arī ne uzreiz, jo gan pēc foto, gan, it īpaši, pēc paraudziņiem, noteikšana prasa laiku. Tādējādi no 2023. gada ziņojumiem šobrīd līdz sugai noteikti nedaudz virs 70%, bet daudzi paraudziņi noteikšanu vēl gaida.


Dāmsa pumpurīte Physarum daamsii, jauna suga Baltijā; atradēja un foto: Iveta Bukša.
Suga atrasta 2023. gada oktobrī, noteikta 2024. gada februārī.

2023. gadā vismaz 50 ziņojumi bijuši 10 aktīvistiem (3. tabula). Pirmajās četrās vietās – gļotsēņu aktīvistu pēdējo gadu kodols, pamainoties tikai secībai (bez manis arī Vija, Inguna un Sandis). Bet divas aktīvistes, kas 2023. gadā pēc ziņojumu skaita ir 8. un 5. vietā, sākušas ziņot tikai 2023. gadā, attiecīgi, Iveta Bukša un Marina Šlapakova-Pjankova. Lielisks sākums! Abas atklājušas arī jaunas sugas Latvijā, turklāt Marinai piecas no tām ir arī jaunas sugas Baltijā!

3. tabula. Čaklākie gļotsēņu ziņotāji Dabasdatos 2023. gadā



Savukārt Astra Kalve un Guna Taube ir kļuvušas ievērojami aktīvākas un gļotsēņu ziņojumu ir vairāk nekā iepriekš.


Zeltkodola krāterīte Craterium aureonucleatum, jauna suga Baltijā; atklāja un foto pa kreisi: Astra Kalve. Foto sporu stadijā: Julita Kluša.

Vismaz 10 novērojumus ziņojuši 27 Dabasdatu lietotāji.

2023. gada beigās žurnālā "Acta Biologica Universitatis Daugavpiliensis" tika publicēts Latvijas gļotsēņu taksonu saraksts "Complete checklist of myxomycetes in Latvia", kas ir zintānisks raksts 25 lpp. garumā angļu valodā. Rakstā publicēts 251 taksons (230 sugas, 20 varietātes un 1 sīksuga), no kuriem 141 taksons ir jauns Latvijai (salīdzinot ar G. Adamonītes 2020. gada publikāciju, kas bija veidota pēc literatūras datiem līdz 2006. gadam), 47 sugas – jaunas Baltijai.


Vāki žurnālam, kurā publicēts Latvijas gļotsēņu saraksts.
Uz žurnāla vāka – Gada gļotsēne 2024 – trauslā lāsenīte Leocarpus fragilis.

Pirmoreiz Latvijas sarakstā parādās pēcsniedzītes jeb nivicolous sugas, kā arī pirmoreiz oficiāli publicēti arī latviskie nosaukumi visiem gļotsēņu takoniem. Gļotsēņu latviskošanu veica jau minētais aktīvistu kodols – Sandis Laime, Vija Sīmansone, Inguna Riževa un Julita Kluša.


Tīklotā lampīte Lamproderma arcyrioides, viena no pēcsniedzītēm. Foto un atradēja: Marina Šlapakova-Pjankova

Līdz ar taksonu nosaukumiem publicēta arī sīkāka informācija – par atklājējiem, gadiem, vietām, biotopiem un substrātiem (pēdējie trīs – jaunajām sugām, kas atklātas pēc 2006. gada). Raksts bez maksas lejuplādējams šeit. Ja ir interese tikt pie žurnāla drukātās versijas, dodiet ziņu man personīgi vai šī raksta komentāros. Līdz ar publicēto sarakstu Latvija pēc publicētās literatūras datiem gļotsēņu sugu skaita ziņā veikusi strauju lēcienu uz augšu, no pēdējās vietas Baltijā paceļoties uz pirmo, kā arī apsteidzot vairākas citas Eiropas valstis.


Latvija pirms (2020) un pēc (2023) publicētā gļotsēņu saraksta salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm pēc gļotsēņu sugu skaita atbilstoši publicētās literatūras datiem, kas izmantoti apkopojumā Gøtzsche, H. F. 2016-2024: World Reports of Myxomycetes (http://www.myx.dk/wrom/); skatīts 13.03.2024.

Gļotsēņu saraksta latviskā versija publicēta dziedava.lv.


Olīvsporu gļotpūpēdis Licaethalium olivaceum, jauna suga Latvijā; Sandis Laime to atrada jau 2019. gadā, bet tikai 2023. gadā viņam to izdevās noteikt, mikroskopējot ievākto paraugu. Foto: Sandis Laime

Uzskaitīt šajā rakstā visus atklājumus un atklājējus būtu ļoti gari, to varat lasīt minētajā publikācijā, tāpēc te minēti tikai daži interesantākie atradumi. 2023. gadā kopumā 13 atradējiem noteiktas jaunas sugas Latvijā (4. tabula), pēc atklājumu skaita otrajā vietā pēc manis izvirzoties iesācējai Marinai ar 9 jaunām sugām Latvijā!

4. tabula. Gļotsēņu atradēji, kuru atradumi noteikti par jaunām sugām 2023. gadā




Plakanā sveķenīte Dianema depressum, jauna suga Baltijā, atrasta un noteikta 2023. gadā; jaunāka oranža un nobriedušāka – violetīga; atrada Vija Sīmansone, foto: Julita Kluša.


Plakanās aveņgļotsēnes Tubifera applanata izplatības karte pēc publicētās literatūras datiem (http://www.myx.dk/wrom); Latvijā atrada un nofotografēja Inguna Riževa 2022. gadā, noteikta 2023. gadā ar D. Ļeontjeva palīdzību; līdz 2024. gada aprīlim suga noteikta tikai 5 valstīs – Latvijā, Ukrainā, ASV, Krievijā un Ķīnā.

Plašāku pārskatu par galvenajiem ar gļotsēnēm saistītiem notikumiem 2023. gadā (Gada gļotsēne, izstāde, kalendārs, kongress, paraugu kolekcija, pasaules mērogā retākie mūsu atradumi u.c.) var noklausīties Dabasdatu kopsapulces ierakstā. Šīs uzstāšanās prezentācija "Gļotsēnes 2023. gadā (notikumi, sasniegumi) un nākotnes ieceres" pieejama šeit.

Šogad, 2024. gadā, galvenais akcents ir labāk apzināt jau zināmās sugas, kas varētu ļoti noderēt, domājot par topošo gļotsēņu grāmatu. Ziņojot gļotsēnes, arī parastas sugas, vēlams, ja zināms, norādīt, uz kā aug – uz kāda koka kritalas, sausokņa vai dzīva koka, vietā ar vai bez mizas. Ja aug uz sūnām vai citiem augiem – ja iespējams, norādīt sugu. Aprakstīt biotopu, kādā aug – kādu koku mežā, vai tas sauss vai slapjš. Ja nav mežs, tad kāda vieta tā ir – purvs, pagalms, ceļmala, dārzs v.tml.

Vēl aicinājums rūpīgāk paskatīties ne vien tradicionāli mežos uz kritalām, bet arī uz kādiem neparastākiem substrātiem, kur gļotsēnes atrast varētu retāk, toties paši atradumi varētu būt retas vai pat jaunas sugas Latvijai un, ja paveicas, arī zinātnei.


Olīšu aplocīte Claustria didermoides uz salmiem, viens no diviem sugas atradumiem Latvijā.
Foto un atradēja: Valda Ērmane

Tālāk iedvesmai uzskaitīti substrāti, par kuriem zināms, ka uz tiem mēdz augt gļotsēnes. Konkrētos piemēros minēti atradumi uz kādiem neparastākiem substrātiem (sugas, kuras Latvijā vēl nav atrastas) un atrašanas laiki Norvēģijā. Jāņem vērā, ka Latvijā klimatiskie apstākļi atšķiras un jebkurā gadījumā atrašanas laiks nav akmenī cirsts. Reizēm gļotsēnes saglabājas un ir atrodamas visu gadu.

Substrāti:

  • Sūnas uz dzīviem kokiem: 

- uz sporgainēm Ulota sp. Listerella paradoxa (atrasta aprīlī),

- uz sprogainēm, pūkcepurenēm – Physarum bryocorticola (oktobris-aprīlis),

- uz pārzobēm Zygodon sp Licea synsporos (oktobris-februāris).

  • Sūnas, ķērpji uz kaļķakmens: 

- uz ķērpjveida leptogijas Scytinium lichenoides un sprogainās slaidlapes Homalothecium sericeum (u.c. sūnām) – Diderma sessile (augusts);

  • Dzīvu un kalstošu koku, krūmu, sīkkrūmu miza, kalstoši zari: 

- uz kadiķa – Licea sambucina (augusts-marts),

- uz aveņu stublājiem – Licea clarkii (februāris-marts),

- uz plūmes, pīlādža, arī apses – Trabrooksia applanata (oktobris-aprīlis),

- uz upenes zara – Physarum corticola (novembris),

- uz mežvīteņiem Clematis sp.

  • Augi: 

- uz plašā doņa Juncus effusus purvainā vietā – Paradiacheopsis fimbriata var. penicillata (maijs),

- uz bastarda tūsklapēm Petasites hybridus, lapu apakšpusē – Didymium tussilaginis, D. vernum (jūnijs-jūlijs),

- uz veciem vīgriežu Filipendula ulmaria kātiem – Hemitrichia pardina (aprīlis),

- uz hiacinšu sīpoliem un apkārtnes augsnē – Didymium annulisporum (oktobris, decembris).

  • Citi neparastāki substrāti  uz nobirušām spurdzēm, nobirām blakus degumiem, uz ķērpjiem kāpās, uz dzīvnieku mēsliem, kompostā, uz sēnēm, puķpodos un dārzos.


Vēl nenoteikta gļotsēne uz dālijas guma. Foto un atradēja: Ieva Rožlapa


Foto un pasaules izplatības karte gailenes olītei Diderma rufostriatum, ko atrada (un nofotografēja) Marina Šlapakova-Pjankova. Kartē atradnes pēc literatūras datiem (http://www.myx.dk/wrom/).
Latvija – viena no 4 valstīm.

Septembra otrajā pusē (orientējoši 24.-26. septembrī) projekta "Life for Species" ietvaros paredzētas divu dienu sēņu un gļotsēņu mācības (telpās un dabā), kur plānots, ka es stāstīšu un rādīšu par gļotsēnēm. Ja ir kādi interesenti, tad dodiet ziņu personīgi vai te komentāros. Kad būs iespējams pieteikties, aizsūtīšu pieteikšanās informāciju, jo dalībnieku skaits būs ierobežots un publiska pieteikšanās izsludināta netiks.

Ne sporas šogad!

Julita Kluša, https://glotsenes.dziedava.lv

Pēdējie novērojumi
Coccothraustes coccothraustes - 2025-07-02 andrisb
Crex crex - 2025-07-02 Justs K
Jynx torquilla - 2025-07-02 finesse
Carduelis carduelis - 2025-07-02 finesse
- 2025-07-02 megemege
Jynx torquilla - 2025-07-02 finesse
Columba palumbus - 2025-07-02 finesse
Nezināms
Ignotus
@ dziedava
Pēdējie komentāri novērojumiem
Eggy 02.jūlijs, 21:05

Labi, paldies! Pievienošu kādu skaidrāk saprotamu bildi, kad izdosies. Baigi speciāli netraucēju, bet šad tad ģimene iziet pastaigās. :)


roosaluristaja 02.jūlijs, 20:44

Pēdējos ~ 10 gados nav drošu ziņu par brūnkrūtainā eža sastapšanu Latvijā. Te sugu precīzi pateikt nevar. Ticams jau, ka ziemeļu baltkrūtainais.


Ziemelmeita 02.jūlijs, 18:46

Paldies,Uldi!


kamene 02.jūlijs, 10:15

Daļa zied, daļa vēl pumpuros.


kamene 02.jūlijs, 10:04

Paldies, Mārtiņ! Pirmo reizi tādu redzēju.


kamene 02.jūlijs, 10:02

Paldies, Mārtiņ! Varbūt tik smuks no netipiskas barības palicis.


adata 02.jūlijs, 08:05

Varētu būt smailā aveņgļotsēne, galiņi ieskatoties spici.


Matrus 01.jūlijs, 22:52

Pareizi!


adata 01.jūlijs, 22:05

Skaista! Nedomāju, ka var būt tik koša! Gluži kā oranžā aveņgļotsēne, ko redz jau pa gabalu!


dziedava 01.jūlijs, 21:47

Jā, Iveta :)


dziedava 01.jūlijs, 21:42

Kad būšu mājās (nākamnedēļ?) paskatīšos rūpīgāk. Sporas nav pārgatavojušās, bet nav nobriedušas, tad ir lielas. Jāmēra mazākās, jo tās tad ir visnobriedušākās.


laumae 01.jūlijs, 21:42

Paldies par noteikšanu, Uģi!


adata 01.jūlijs, 21:36

Gļotas pēdu/apmali neredz, varētu būt parastā lindblādija?


adata 01.jūlijs, 21:30

Dzeltenā ir porainā ragainīte, balto grūti saprast, varbūt ir zarainā.


Orvilks 01.jūlijs, 20:03

Liekas, ka sasteidzu ar apgalvojumu , ticamāk, ka kamolainā pulkstenīte


Ziemelmeita 01.jūlijs, 16:32

Paldies, Mārtiņ, par spāru noteikšanu!


mufunja 01.jūlijs, 12:21

Julita, tā varētu būt Lākturīte sīkā? Izskatās ļoti līdzīga aprakstam.Tikai sporas ir ļoti pārgatavojušās :):)


Bekuvecis 01.jūlijs, 11:25

Dažām pienainēm reizēm gadās 'apmaldīties' un 'uzkāpt kokā'. Lai notektu sugu, ar šīm bildēm ir 'par īsu'.


mufunja 01.jūlijs, 10:12

Svaigs :)


Martins 01.jūlijs, 09:40

Nu Tev krāšņs eksemplārs gadījies! Neesmu redzējis šo sugu ar tik lieliem/daudz tumšas krāsas plankumiem.


Martins 01.jūlijs, 09:33

Šis nav L.maximus. L.maximus mantija (tā "apkakles" daļa aiz galvas) ir raiba, bet L.cinereoniger - vienkrāsaina.


Martins 01.jūlijs, 09:30

Gliemežu olas tās ir, bet sugu droši noteikt nevar.


Martins 01.jūlijs, 09:24

Varbūt vari izkadrēt to, ko spāre ēd? Gribētos saprast - ziedmuša/kamene/laupītājmuša?


Martins 01.jūlijs, 09:09

Jām, pavisam droši strautuspāre!


megemege 30.jūnijs, 23:45

Mani mulsināja ogu krāsa.


VijaS 30.jūnijs, 22:32

Cik skaista! :)


VijaS 30.jūnijs, 22:20

Izskatās pēc ļoti slapjas un ļoti jaunas parastās apmalpiepes :). Bija taču cieta, vai ne?


VijaS 30.jūnijs, 22:19

Vai nu pušķainā, vai tumsnējā vālenīte.


VijaS 30.jūnijs, 22:09

Nē, tā pati porainā ragainīte, tikai vēl pavisam jēla. Attīstoties tālāk droši vien paliks balta, lai gan gadās redzēt arī jau noformējušās un vēl dzeltenas.


VijaS 30.jūnijs, 22:04

Varētu būt kāda vilkpienaine.


VijaS 30.jūnijs, 22:00

Domāju, ka meža sausserdis.


Eggy 30.jūnijs, 21:22

Paldies! Nokļūdījos ar vārdu.


Amanda 30.jūnijs, 21:18

Lielie ķīri


adata 30.jūnijs, 21:14

Šādiem baltiem bumbiņplazmodijiem būtu nepieciešama tālāka novērošana, kas no tā attīstās, iespējams kāda vālenīte.


BI 30.jūnijs, 19:12

Žēl, ka tālu, varētu būt interesants.


IlzeP 30.jūnijs, 18:48

Man tā pēdējās dienās bieži...


mufunja 30.jūnijs, 17:10

Julita, mums ir tik daudz lietus, ka tie aug kā raugs. Un daudzi pat nevar nogatavoties:(


dziedava 30.jūnijs, 16:17

Marina, ļoti lielas sporas, tāpēc ieteiktu paraugu saglabāt. Arī augšanas mēnesis jūnijs nav tipisks (bet kas šogad laika apstākļiem vispār ir tipisks :)). Tomēr sūnu cukurīte ir vistuvākais


mufunja 30.jūnijs, 13:38

Vija,Julita,paldies :)


nekovārnis 30.jūnijs, 12:58

Ar raibajām antēnām Stictoleptura maculicornis


dziedava 30.jūnijs, 11:12

Tad vajag ielikt otras lapas bildes :)


Mežirbe777 30.jūnijs, 10:52

Jāapskatās pārējās bildes, izskatījās pēc putošām sporām. Uz otras lapas bija klājiena veidā.


dziedava 30.jūnijs, 10:40

Ilze, pirms tam ar karti gļuku nebija, bet tikko uz datora karte daudzkāršojās vertikālā virzienā un uzklājās komentāriem. Vienā novērojumā.


dziedava 30.jūnijs, 10:36

Vai tur nav vnk nosmērējies ar zemi? Nebirst nost? Jo ja ir tūsklapju cukurīte, tad lielā klājienā, daudz pa visu lapu, un izskatās citādāk, tāda kā mataina midziņa ar melnumiem. Te tā nav.


Ivetta 30.jūnijs, 09:47

Sapratu, paldies!


kamene 30.jūnijs, 08:40

Paldies, Julita!


kamene 30.jūnijs, 08:37

Paldies, Vija!


KM 30.jūnijs, 03:17

Minu, ka te, drošvien, divas dažādas sugas


Edgars Smislovs 29.jūnijs, 22:42

http://www.putni.lv/egrgar.htm


nekovārnis 29.jūnijs, 22:10

Paldies, Vija! Sadalīšu:)


nekovārnis 29.jūnijs, 22:07

Kāds ķirmis, varbūt Ernobius sp.


VijaS 29.jūnijs, 21:51

Brūnā ir parastā aveņgļotsēne. Dzeltenīgā - porainā ragainīte, vēl tikai pavisam jauna. Baltais "ķīselis" ir ragainītes plazmodijs, droši vien tai pašai porainajai ragainītei.


VijaS 29.jūnijs, 21:45

Varbūt lindblādija - šķiet, no melnās virskārtas vēl ir saglabājušās atliekas.


VijaS 29.jūnijs, 21:27

Pelēcīgā sprodzīte? Grūti saprast.


VijaS 29.jūnijs, 21:24

Tiešām gļotsēne? Vairāk atgādina vecu fleogenu.


VijaS 29.jūnijs, 21:21

Piekrītu par oranžo aveņgļotsēni.


VijaS 29.jūnijs, 21:18

Īsti nav ideju, bet ir aizdomas, ka vēl pavisam vieglu mitrumu jāpaturpina.


a.b 29.jūnijs, 19:51

I want to believe.


Andrejs 29.jūnijs, 18:37

Paldies!


dziedava 29.jūnijs, 18:33

Ievākta netika? Varētu būt ļoti retā apelsīnu pumpurīte


nekovārnis 29.jūnijs, 18:15

Tas kas zemāk, no sāna - Stenurella melanura.


nekovārnis 29.jūnijs, 18:13

Kājas viscaur melnas - Anastrangalia sp. tēviņš.


Bekuvecis 29.jūnijs, 18:00

Cepurīte ir banāli saplaisājusi, nevis zvīņaina kā cildenajai!


Lemmus 29.jūnijs, 16:03

Paldies,Ance!


adata 29.jūnijs, 15:06

Skaista! Aug atsevišķi, redzama arī gļotaina kājiņa, nezinu vai pietiekoši liela, lai teiktu, kā kājainā ragainīte.


adata 29.jūnijs, 15:02

Ja tā ir skujkoku kritala, varētu būt oranžā aveņgļotsēne, diezgan koša izskatās.


W 29.jūnijs, 14:08

Marek un Iveta, paldies par sugu noteikšanu!


Ance.p 29.jūnijs, 12:57

Zeltītā rožvabole.


mufunja 29.jūnijs, 12:22

Julita, varbūt Sūnu cukurīte?


ekologs 29.jūnijs, 12:17

Jā, ļoti līdzīgas, bet segspārnu krāsojums kaut kā noveda līdz T. troglodytes :) Paldies, Marek!


ekologs 29.jūnijs, 11:55

Meža bambals (Anoplotrupes stercorosus).


IlzeP 29.jūnijs, 10:43

Pelēkā dziln: http://www.putni.lv/piccan.htm , zaļā dzilna: http://www.putni.lv/picvir.htm


IlzeP 29.jūnijs, 10:42

Bez foto un papildu informācijas nomainu sugu uz daudz parastāko pelēko dzilnu.


Ziemelmeita 29.jūnijs, 10:29

Paldies,Marek, par skaidrojumu.


Mari 29.jūnijs, 09:47

Paldies, Marek! :)


nekovārnis 29.jūnijs, 09:38

Jā decoratus. Šis paskrējis garām :) Jūlijā būs brīvākas dienas paskatīšos iepriekšējās nedēļas rūpīgāk :)


nekovārnis 29.jūnijs, 09:36

Rhagium mordax - melnais punkts uz segspārniem redzams.


Mari 29.jūnijs, 09:33

Vai varētu būt Pogonocherus decoratus?


nekovārnis 29.jūnijs, 09:21

Lielākais Anastrangalia dubia reyi tēviņš. Mazākais Stenurella sp. t aviņš. Šiem šobrīd jāsāk bildēt arī vēders no sāna, jo nupat jau sāk izlidot arī otra suga - S.bifasciata.


nekovārnis 29.jūnijs, 08:45

Viena no skarabeju dzimtas ģintīm. Skarabejs nav pārāk latviski skanīgs nosaukums, droši vien tāpēc tajā ir gan mēslu vaboles, gan rožvaboles, gan praulgrauži, maijvaboles, jūnijvaboles, jūlijvaboles, dārza vaboles, smiltājvaboles, degunradžvaboles, kameņvaboles. Kad tika līdz Hoplia nosaukumi droši vien bija izbeigušies :D


nekovārnis 29.jūnijs, 08:03

Iespējams ka Trichosirocalus troglodytes, ir gan vēl vismaz divas līdzīgas sugas, kas ir vai iespējams ir sastopamas Latvijā: T.spurnyi un T.barnevillei, tāpēc, vismaz es, tā simtprocentīgi pateikt nevarēšu.


dziedava 28.jūnijs, 23:27

Grūti pateikt. Peldināt nevajag, bet ja salvetes ir apakšā, tad nevajadzētu neko sabojāt. Plūdi gļotsēnēm nepatīk, bet vajag mitru mikroklimatu. Kaut kas tur ir nobriedis, lai pastāv vēl, lai pažūst :)


zemesbite 28.jūnijs, 22:47

Paldies, Julita! :)


Liepzieds 28.jūnijs, 22:37

Vai 2.bildē kaut kas top vai ir salaists grīstē ar pārlieku mitrumu?


meža_meita 28.jūnijs, 21:32

Es tomēr neatbalstīšu sīkpunktaino artoniju, vismaz pēc attēla nē. Varbūt ir vēl kāds attēls? Ļoti daudzi ķērpji satur trentepolijas aļģi, kas skrāpējuma vietu padarīs dzeltenu. Arī lekanakti skrāpējot paliek dzeltens. Lekanaktim apotēciji veidojas samērā reti, tie noklāti ar dzeltenīgu apsarmi, bet vēlāk nokrītot apsarmei, tie ir tumši brūni-melni un manuprāt tas arī attēlā redzams. :)


meža_meita 28.jūnijs, 21:24

:D :D :D


IlzeP 28.jūnijs, 21:06

Laikam jau nav gan, citādi būtu pierakstīts.


IlzeP 28.jūnijs, 21:02

Paldies, Julita!


dziedava 28.jūnijs, 19:47

Jāpārbauda paraugs, ja vēl ir.


dziedava 28.jūnijs, 19:23

Divkrāsainie ir tipiski rufa. Bēšie ir vienkrāsaini


VijaS 28.jūnijs, 19:13

Eh, nezinu - pēc krāsas jau nu gan gribētos teikt, ka bēšīgs, bet apakšslānis koši dzeltens, un vēl tās sārtās stīdziņas uz apakšas...


VijaS 28.jūnijs, 18:38

Vajadzētu būt :)


dziedava 28.jūnijs, 18:34

Flava?


VijaS 28.jūnijs, 18:25

Visdrīzāk.


dziedava 28.jūnijs, 18:22

Hmm, rufa?


VijaS 28.jūnijs, 17:56

Nebija rūsgans.


dziedava 28.jūnijs, 17:41

Pēdējais foto ar rūsganu malu (rufa) vai vnk nosmērējies no sporām (flava)?


VijaS 28.jūnijs, 17:20

Nē, tas īpatnējais tonis no vēl pusšķidrās sporu masas, kas spīd cauri.


dziedava 28.jūnijs, 16:08

Sarkans cauri nespīd? Nevar saprast. Velk uz dzelteno drīzāk


W 28.jūnijs, 16:03

Paldies, Edgar!


Miksrieksts 28.jūnijs, 15:37

Renāte, paldies par komentāru! Lekanaktis tur arī bija, bet bildē redzams, kur pie melnajiem punktiem ieskrāpēju, kur skaisti dzeltens.


ekologs 28.jūnijs, 14:53

Te izskatās, ka tas ir jēlādenis (Korynetes caeruleus).


ekologs 28.jūnijs, 14:39

Sprakšķis (Agrypnus murinus).


adata 28.jūnijs, 13:14

Paldies, Julita! Cik mācēšu, tik palīdzēšu.


dziedava 28.jūnijs, 12:52

Tas ir vēl pavisam maziņš un jauns plazmodijs. Būtu jāvēro attīstība. No balta var attīstīties dažādas sugas, ne tikai ragansviests.


dziedava 28.jūnijs, 11:52

Mēģinu ieviest kārtību ragansviestos, kuri zinātnē tā samudžināti aprakstīti. Jāievieš pašiem sava kārtība :D. Tāpēc var gadīties, ka vienu sugu nosaku tā un pēc tam citādāk, kamēr saveidosies lielāka skaidrība :)


dziedava 28.jūnijs, 11:17

Šur tur dzeltens, šur tur "asiņaini pleķi", tad rūsganais


ekologs 28.jūnijs, 11:16

Ko Uģis, Mareks var iekomentēt?


dziedava 28.jūnijs, 11:16

iekša spilgti dzeltena, bet ārpuse paliek rūsgana - tad rūsganais


ekologs 28.jūnijs, 11:14

Nav nekas izvēlēts. Vienkārši - Vabole :)


dabasmīlis 28.jūnijs, 10:22

Vai šai vabolei ir arī latviskais nosaukums?


anchupaans 28.jūnijs, 10:17

Braucām pa meža ceļu, piefiksējām gandru lidojumā, virs koku galotnēm.


dziedava 27.jūnijs, 23:06

Jāskatās, ja visi ir pušķīši, nevis klājeniska, vai zem katra pušķīša ir gļota. Varbūt kājainā ragainīte


dziedava 27.jūnijs, 23:02

Iveta, piešķīru moderatora tiesības, lai var mainīt gļotsēņu sugu nosaukumus (vai mainītu no citām sugu grupām uz gļotsēnēm).. Es nevaru pagūt visas gļotsēnes izskatīt, tāpēc sēnes vispār gandrīz vairs neskatos. Būtu labi, ja pamana kādas gļotsēniskas nepareizības, ka to uzreiz nomainītu. Zināšanas ir gana labas. :)


dziedava 27.jūnijs, 22:58

Bet lai precīzi līdz sugai noteiktu, vajadzētu tuvāku attēlu.


Ziemelmeita 27.jūnijs, 22:49

Paldies,Renāte!


Vīksna 27.jūnijs, 22:44

Paldies !


Mežirbe777 27.jūnijs, 22:31

Itkā vietai trūktu retumi, lai jau tiek vēlviens. :D


meža_meita 27.jūnijs, 22:29

Super!


Mežirbe777 27.jūnijs, 22:26

Šo arī I-nat apstiprināja eksperts, nevajadzētu būt šaubām. Lai gan sākumā apmulsu, negaidīju šo reto sugu satikt konkrētajā lokācijā :)


meža_meita 27.jūnijs, 22:23

Cik sulīgi skaisti, až pārdabiski!


meža_meita 27.jūnijs, 22:22

Vai tomēr nav Lecanactis abietina?


meža_meita 27.jūnijs, 22:20

Ja vien noteikts pareizi, tad intersants novērojums!


dziedava 27.jūnijs, 22:01

Iveta, sliecos piekrist, ka te ir gļotsēne. Ķīseleni no gļotsēnes varētu atšķirt pataustot, jo vienai jābūt recekļainai, otra izšķīstu.


zane_ernstreite 27.jūnijs, 21:10

Jā, tie man šķita savādāki, bet domāju - varbūt gaisma )) Paldies, Marek!


nekovārnis 27.jūnijs, 21:10

Izskatās pēc Anaspis rufilabris, bet varbūt arī kāda cita suga.


nekovārnis 27.jūnijs, 21:01

Varētu būt spraugložņa Synchita humeralis


nekovārnis 27.jūnijs, 20:58

T.meridionale tie dzeltenie plankumi uz krūtīm savādāki.


DaceK 27.jūnijs, 20:43

Paldies par noteikšanu!


ekologs 27.jūnijs, 20:14

Manuprāt, Trichosirocalus troglodytes.


dziedava 27.jūnijs, 20:04

Sprodzītei nobriestot parasti veidojas sporu mākoņi, kas sastāv no tīklotiem pavedieniem un sporām. Nobriedusi arī putēs jeb uzpūšot izpūtīsies sporas. Šajā gadījumā “caurums galvā” izskatās pēc traucētas attīstības, tādam nevajadzētu būt. Ja gļotsēni viegli papiestu, tā visdrīzāk izšķīstu, nevis tikai nosmērētu pirkstu ar miltiem līdzīgu sporu masu. Katrā ziņā nobriedusi ir sausa. Tās, kas gaišākas, ir vairāk nobriedušas. Tā ka uz galveno jautājumu par mitrināšanu īsti nevaru atbildēt, jo foto nevar labi saprast, cik nobriedusi tā ir. Tikko sāk palikt sausa, putēt, var beigt mitrināt.


Liepzieds 27.jūnijs, 19:33

Vai caurumiņi, kas veidojas daļā galviņu, liecina par gatavību, ka vairs nevajag mitrumu un tagad jāļauj izžūt?


Vīksna 27.jūnijs, 18:33

Paldies !


ekologs 27.jūnijs, 17:12

Četrpadsmitplankumu mārīte (Calvia quatuordecimguttata).


mufunja 27.jūnijs, 17:04

Cik žēl :(


ekologs 27.jūnijs, 16:59

Krabjzirneklis (Misumena vatia).


dziedava 27.jūnijs, 13:52

Marina, es ļoti labi saprotu. Man bija paraugs ar 1 eksemplāru, kas izskatījās pēc Macbrideola, bet Edvīns neapstiprināja, jo nevarēja saprast, vai kājiņa ir ar tukšu vidu :/. Un vairāk man nav.


angel 27.jūnijs, 13:30

Paldies!


mufunja 27.jūnijs, 13:02

Paldies, Julita. Cik žēl :(. Man ar to bija tik daudz problēmu, ka vairs nevaru izturēt. Man ir vēl viens, es to noliku zem stikla, baidos to pazaudēt:). Mēģināšu to noskatīties vēlreiz.


dziedava 27.jūnijs, 11:58

Ļoti sīkas var būt daudzas sugas. Paradiacheopsis no Macbrideola atšķiras ar kājiņu. Paradicheopsis kājiņa apakšpusē ir tīklota, sk: https://dziedava.lv/daba/komentet_bildi.php?id=26730 https://dziedava.lv/daba/komentet_bildi.php?id=26725 Tā ir svarīga pazīme, te to būtu vajadzējis pārbaudīt. Macbrideola kājiņa ir ar tukšu vidu, caurspīdīga, nav tāda tīklojuma. Vēl vajag redzēt, kā savienots kapilīcijs ar kolumellu. Vai atiet no kolumellas visā garumā, vai tas ir zarots vai tīklots? Es nezinu, vai no šiem foto var noteikt sugu. Macbrideola es pati neesmu redzējusi, nav pieredzes. Paradiacheopsis arī var būt dažādas sugas. Vajadzētu ielikt starptautiskajā FB grupā, bet vispirms ir jāsaprot par kājiņas tīklojumu - bez tā nevarēs noteikt arī ģinti.


Orvilks 27.jūnijs, 10:29

skaidri redzēju dziļi šķelto asti, bet ...


Orvilks 27.jūnijs, 10:27

Jā, pats saputrojos meistarībā, protams ,tā bija sarkanā. Pēc tam novēroju arī pie Ventas Manģenē...


zemesbite 27.jūnijs, 10:13

Paldies, Marek ! :)


Ziemelmeita 27.jūnijs, 08:39

Paldies, Marek!


zane_ernstreite 27.jūnijs, 08:30

Tagad šis ir atpakaļ dzeltenrakstainais, Scalaris, un apšu, Perforata, kas bija ievadīts, bet palicis bez bildēm, pievienoju abas bildes.


zane_ernstreite 27.jūnijs, 08:16

Esmu nedaudz sajaukusi bildes, pievienojot, jo vienuviet bija abi - gan dzeltenrakstainais, gam plankumainais apšu...


adata 27.jūnijs, 07:32

Gan jau būs trauslā lāsenīte.


guta7 27.jūnijs, 07:21

Paldies, Uģi, par neuzmanības kļūdas labojumu!


guta7 27.jūnijs, 07:19

Paldies, Marek, par apstiprinājumu!


nekovārnis 27.jūnijs, 06:20

Otrajā foto Saperda perforata. Tas man patrāpījās pirmais :)


nekovārnis 27.jūnijs, 06:03

Tā izskatās ka Leiopus linnei, bet pagaidām, lai L.nebulosus/linnei. Kad būs lielāka skaidrība par pazīmēm tad sadalīs smalkāk :)


dziedava 26.jūnijs, 23:46

Paldies, Marek, tā jau likās, ka tie vīgriežu koksngrauži bija ar kokiem nosaukumā


ekologs 26.jūnijs, 19:17

Tagad ar aplikācinu viss izdevās.


IlzeP 26.jūnijs, 19:02

Jā, ar foto tā tas ir, bet par aplikāciju gan neviens neko šādu vēl nebija ziņojis.


Amanda 26.jūnijs, 16:45

Ķīķis


zemesbite 26.jūnijs, 15:00

Skaists :)


ekologs 26.jūnijs, 14:48

Man laikam tā nav. Ir citas problēmas, piemēram, pievienojot novērojumu, uzreiz neizdodas pievienot foto, tikai pēc tam. Joprojām nerāda statistiku un DD aplikācijā nevar uzlikt novērojuma punktu.


IlzeP 26.jūnijs, 09:46

Starp citu, vai man vienīgajai tāds gļuks (no vakardienas), ka karte dubultojas un uzsedzas virsū datiem?


IlzeP 26.jūnijs, 09:42

Tad šo pārsaukt par nenoteiktu kameni?


IlzeP 26.jūnijs, 09:40

Paldies!


megemege 26.jūnijs, 01:40

Vija, pievienoju bildes , kas bija uzņemtas 12.06 un 13.06. dienas novērojumi dabā, kad vēl kaut, kas bija redzams. Tālāk jau jūsu mikroskopētās bildes! Paraugi tika paņemti 10.06.


Mežirbe777 26.jūnijs, 00:30

Lūgums atradni noziņojiet arī PlutoF platformā, suga EST ļ.reta (Elurikkus tikai 3 atradnes, pēdējā pirms 25 gadiem).


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 23:09

Bombus lapidarius


dziedava 25.jūnijs, 23:08

Līdz galam vēl nav nobriedis - noformējies, tāpēc īsti nevar pateikt, vai būs dzeltenais vai rūsganais.


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 22:59

Noteikt, ka B.pascuorum


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 22:58

Šķiet, ka B.bohemicus


Ziemelmeita 25.jūnijs, 22:57

Paldies,Kārli!


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 22:57

Bombus pascuorum


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 22:56

Bombus rupestris


dziedava 25.jūnijs, 22:51

P.S. Un 2 dienas atpakaļ to vietu apmeklēju dabā - atstāts bija daudz, bet pa nedēļu bija pazudis pilnīgi viss.


dziedava 25.jūnijs, 22:49

Vija, es šodien tieši izmetu vienu pelēcīgās sprodzītes paraugu, kurš tā arī sapelēja, līdz galam nenobriedis. Tas pats variants :). Krāsu ieraudzīju, bet mikroskopēšanai par maz.


VijaS 25.jūnijs, 22:30

Paraudziņš ļoti ilgi negribēja nobriest, beigās nonāca līdz pietiekamai identifikācijai, bet ne mikroskopēšanai, stadijai.


dziedava 25.jūnijs, 22:27

Ja ievākšanas datums ir minētais, tad gan jau ir par vēlu ko darīt lietas labā - vai nu ir nobriedusi, vai nav :)


VijaS 25.jūnijs, 22:20

Mikroskopēju, lai apstiprinātu papagaiļu pumpurītes hipotēzi. Aiga, aizsūtīšu Tev arī bildes, ja sanāk, pievieno, lai ir arī šeit. Varbūt vari pielikt arī kaut ko no vēlākajām reportāžām, lai redzama attīstība? :)


zemesbite 25.jūnijs, 21:46

Paldies, Marek! :)


dziedava 25.jūnijs, 21:46

Jauki, ka paraugs, tikai jāskatās, lai nobriest, ka var izpūst sporas, jo jāredz iekšējās struktūras. Ja vēl nevar izpūst sporas, tad nelielu mitruma daudzumu vēl vajag nodrošināt.


CerambyX 25.jūnijs, 21:41

Jā, bez apakšpuses mātītes diezgan grūti ar pārliecību atpazīt.


Ivetta 25.jūnijs, 20:53

Paldies, Uģi, par visiem noteiktajiem!


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 18:55

Pirmajā velk uz rupestris, bet piekrītu, ka otrā bildē jau teiksim lapidarius :)


IlzeP 25.jūnijs, 17:25

Šis laikam nenosakāms (ir tikai virspuse)?


IlzeP 25.jūnijs, 17:14

Paldies, Uģi! Sameklēju vēl vieu foto, kur redzams arī augšspārna punkts.


Ivetta 25.jūnijs, 16:55

Paldies, Marek!


ligausis 25.jūnijs, 16:03

Izskatās pēc ievu raibsprīžmeta. Naktstauriņš.


ekologs 25.jūnijs, 15:00

Ļoti sīciņa, gandrīz kā smilšu graudiņa lielumā :>


dziedava 25.jūnijs, 14:15

Kāda skaistule :). Tāda nav ievērota.


ekologs 25.jūnijs, 13:46

Labāk jau jā, jo te līdz sugai arī var būt kā pa kalniem :)


kamene 25.jūnijs, 09:35

Paldies, Uģi!


kamene 25.jūnijs, 09:32

Paldies, Marek!


IlzeP 25.jūnijs, 09:17

Vai mainīt uz Bourletiella sp.?


CerambyX 25.jūnijs, 08:43

Likās, ka redzu gludu laukumu uz stilba un spārni nav tik tumši, kā rupestris ierasts, bet varbūt ar - nestrīdos, pie kameņu noteikšanas man vēl jāpiešaujas. :)


Ziemelmeita 25.jūnijs, 08:18

Paldies,Uģi, par labojumiem!


zane_ernstreite 25.jūnijs, 08:10

Paldies, Uģi, par labojumiem! Šim lapgrauzim izrādās, ir vairietātes - gaišs, kuru attiecīgajā punktā bija daudz un ko noteicu, un tad vēl pustumšs un tumšs...


zane_ernstreite 25.jūnijs, 08:05

Paldies, Marek, par izvērsto skaidrojumu!


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 07:51

Bombus rupestris


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 07:43

Noteikti Bombus campestris mātīte


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 07:41

Uģi, šī tomēr šķiet bija B.rupestris. Par to liecina matiņu biezums uz ķermeņa un to forma, īpaši sarkanīgie matiņi vēdera galā.


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 07:29

Bombus hypnorum


Kārlis Levinskis 25.jūnijs, 07:27

Bombus hypnorum


ekologs 25.jūnijs, 06:38

Paldies, Uģi!


Kiwi 25.jūnijs, 05:49

Paldies, Marek, par sugas noteikšanu!


Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2025
© dabasdati.lv
Saglabāts