
Vasaras saulgrieži strauji tuvojas, kas nozīmē, ka vienlīdz strauji tuvojas arī šīs vasaras karstākais tauriņu vērošanas notikums - Gada garāko dienu tauriņu vērošanas izaicinājums, kas šogad notiks jau otro reizi! Šīs neklātienes sacensību mērķis ir gada garāko dienu laikā (to ilgums - 17 stundas 52 minūtes) mēģināt ieraudzīt pēc iespējas vairāk dažādas dienastauriņu sugas! Tā kā pašas garākās gada dienas atkal iekrīt darbadienās, tad, lai iespēja piedalīties būtu maksimāli lielākam dalībnieku skaitam, arī šoreiz izaicinājuma dalībniekiem atvēlēta būs visa nākamā nedēļa - no 19. līdz 25. jūnijam. Tātad izvēlamies vienu vai vairākas dienas (kaut visas - ja jūtamies entuziasma un spēka pilni!) un dodamies dabā! Pagājušajā gadā uzvaras laurus plūca Ainārs Valdovskis, kurš Amatas novadā vienas dienas laikā spēja konstatēt 43 sugas. Tas nav maz! Vai šogad kādam izdosies šo rezultātu pārspēt?
Galvenie noteikumi joprojām paliek tādi paši - lai novērojums tiktu ieskaitīts, tas ir jāziņo šeit portālā Dabasdati.lv un novērojumam jāpievieno fotoattēls vai, ja nav izdevies iegūt attēlu, tad obligāti novērojums detalizēti jāapraksta, lai var izvērtēt sugas noteikšanas pareizību. Nepilnīgi novērojumi netiks ņemti vērā kopējā rezultātu uzskaitē. Drīkst ziņot visas tauriņu attīstības stadijas (arī olas, kāpurus un kūniņas), ja vien fotoattēlos ir iespēajms sugu droši identificēt. Lai atvieglotu rezultātu apkopošanu, ļoti vēlams visus novērojumus kartē atzīmēt kā precīzu punktu un piezīmēs atzīmēt kurā novadā novērojums ir veikts. Novērojumi jāieziņo līdz 30. jūnija 23:59!

Arī šogad rezultāti tiks apkopoti divās galvenajās kategorijās - A) visvairāk redzētās sugas viena novada teritorijā (1 suga = 1 punkts) un B) visvairāk redzētās sugas visos novados kopā (par katru sugu tik punkti cik novados tā ir redzēta). Attiecībā uz pirmo kategoriju viss skaidrs - pārvietojamies tikai viena novada robežās un mēģinam ieraudzīt maksimāli daudz sugu. Tātad tā var būt gan vienkārši savas mājvietas tuvākās apkārtnes izpētīšana, gan arī tālāku novada nostūru iepazīšana. Ierobežojumu nekādu! Otrās kategorijas punktu skaitīšana šogad gan ir atšķirīga no pagājušajā gadā - pirmo vietu iegūs tas kurš būs redzējis vairāk sugas dažādos novados. Piemēram, trijos dažādos novados redzēti lielie nātru raibeņi dos 3 punktus utml. Tātad šajā nominācijā dalībniekam pirncipā jācenšas sakrāt nevis viena konkrēta, bet vairāku novadu saraksti. Vai koncentrēties tikai uz 2-3 novadiem mēģinot katrā no tiem pamanīt lielāku sugu skaitu (piemēram, 15-20 katrā novadā) vai ašā skrējienā apsekot 5-10 vai vairāk novadus tajos piefiksējot tikai parastākās, viegāk ieraugāmās sugas (piemēram, 5-10 katrā novadā) - tas paliek katra paša dalībnieka ziņā. Būs interesanti pavērot kura stratēģija varētu dot labāku rezultātu! Attēlā augstāk abu šo nominācijas punktu skaitīšanas shematisks attēlojums.

Ja salīdzina kā iepriekšejos gados šajos konkrētajos datumos no 19. līdz 25. jūnijam ir klājies ar tauriņu vērošanu, tad kopumā jāsecina, ka nedēļas otrajā pusē (23., 24. un 25. jūnijs) sugu daudzveidība ir tomēr nedaudz lielāka - tātad tīri teorētiski šajos datumos varētu cerēt gūt labākus rezultātus. Tas skaidrojams ar to, ka pašās jūnija beigās parādās jau kādas pirmās vasaras vidū lidojošās sugas - piemēram, zaigraibeņi un Argynnis ģints raibeņi. Taču tik pat labi pirmajās nedēļas dienās vēl ir iespēja pamanīt kādu aizķērušos pavasara sugu - piemēram, kādu aveņu astainīti. Pagājušajā gadā dalībniekia atvēlētās nedēļas laikā kopumā redzēja 79 sugas. Ņemot vērā, ka šogad tauriņi vidēji lido apmēram par kādu nedēļu vēlāk, tad var gadīties, ka nedēļas otrās puses dienām tik liela priekšrocība nemaz nebūs? Kas zin! Tāpat jāņem vērā arī laikapstākļi, jo labāku rezultātu, protams, ir iespējams sasniegt saulainās un siltās dienās, kad ir lielāka tauriņu aktivitāte. Pagājušajā gadā laikapstākļi mūs tomēr lutināja, jo šķiet tikai 21. jūnijs bija galīgi nepiemērots tauriņu vērošanai. Pārējās dienas bija visai siltas vai pat ļoti karstas. Kā būs šogad? Lietaina nedēļa var rezultātus padarīt pilnīgi neprognozējamus. Katrā ziņā gada garāko dienu tauriņu vērošanas izaicinājuma dalībniekiem tuvākajā nedēļā laika prognozes jāpēta un Toms Bricis jāklausās jo īpaši rūpīgi.

Tiem kam sacensību gars varbūt tik ļoti neaizrauj, protams ir iespēja turpināt piedalīties un ziņot savus ziņojumus vienkārši Tauriņu vērošanas akcijas ietvaros. Pašlaik šī gada ziņojumu skaits tuvojas jau 3000, tā ka arī šogad novērotāju un ziņotāju aktivitāte ir ļoti laba. Paldies visiem, kas ziņo un dalās ar saviem novērojumiem! Lēnām arī tuvojamies galvenā akcijas mērķa sasniegšanai - lai līdz 2018. gada beigām portālā Dabasdati.lv katrā novadā būtu ziņotas 50 sugas. Kopš pēdējā apkopojuma 17. maijā, šo slieksni ir sasnieguši vēl divi novadi (Krustpils un Pāvilostas) un nu 50 sugas ir konstatētas 64 novados. Interesanti gan, ka 49 sugas ir sešiem novadiem (Aglonas, Ciblas, Mālpils, Saulkrastu, Stopiņu un Strenču), bet 48 sugas vēl četriem (Ilūkstes, Valkas, Zilupes un Liepājas pilsētai). Tātad turpat turpat pie 50 sugām jau vien ir! Jūnija beigas un jūlija sākums ir labākais brīdis, lai arī šos novadus ieceltu 50nieku klubiņā! Pilns novados redzēto sugu saraksts šajā Excel tabulā (atjaunota 12. jūnijā).

Atliek vien novēlēt tauriņu fotomedībām piemērotus laikapstākļus, dzelžainu pacietību un neizsīkstošu entuziasmu! Latvijas daba vēl ir brīnumainiem atklājumiem pilna, ko pierāda Andra Erta 10. jūnijā Daugavpilī atrastais vanagnadziņu resngalvītis (Erynnis tages), kas ir pirmais atradums vairāk kā 50 gadu laikā! Varbūt Gada garāko dienu tauriņu vērošanas izaicinājuma laikā izdodas atrast kādu līdzvērtīgu retumu? To arī novēlam, kā arī, protams, novēlam vienkārši pavadīt foršu un patīkamu laiku Latvijas dabā. Ne zvīņas!
Latvijas Entomoloģijas biedrība.
Tauriņu vērošanas akciju rīko Latvijas Entomoloģijas biedrība sadarbībā ar Latvijas Universitātes Zooloģijas muzeju.