Aktīvie lietotāji: 92 Šodien ievadītie novērojumi: 12 Kopējais novērojumu skaits: 1350308
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt
Rakstu arhīvs
2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
Dabasdati.lv ziņojumu apkopojums: 2022. gada janvāris-marts
Pievienots 2022-04-30 15:07:32

Salīdzinājumā ar 2021. gada sākumu, Dabasdatu ziņotāji šī gada sākumā bijuši mazāk aktīvi – kopējais ziņojumu skaits ceturksnī bija 40 738 (pērn 57 005) un reģistrējušies tikai 245 jauni lietotāji (pērn šajā laika periodā 807). Iespējams, ka pagājušā gada lielo aktivitāti veicināja pandēmijas ierobežojumi (nebija daudz citu brīvā laika pavadīšanas iespēju), savukārt šogad izjūtas saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā ir mazinājušas vēlmi darīt jebko (izņemot mēģinājumus kaut kādā veidā palīdzēt Ukrainas tautai), ieskaitot dabas vērošanu.

Tomēr šī gada 1. ceturkšņa novērojumu skaits atpaliek tikai no pērnā gada, pārsniedzot visos citos iepriekšējos gados 1. ceturksnī ziņoto novērojumu skaitu. Turklāt interesantu, kā arī kvalitatīvi dokumentētu (tajā skaitā, izmantojot mikroskopu) novērojumu šajā ceturksnī ir ļoti daudz – portālā ziņoto novērojumu kvalitāte arvien pieaug.

Attiecībā uz jaunām sugām Latvijai, jau gada pirmajā dienā Uģis Piterāns ieziņoja savu tinēja Cydia cornucopiae novērojumu (atrastu 2014. gada 31. maijā starp Stepiem un Zvārtavu), kas ir pirmais zināmais šīs sugas novērojums pie mums. Kopš tā laika šī tauriņu suga ir konstatēta vēl tikai vienā citā vietā Latvijā (Zaicevas apkārtnē 2020. gadā, N. Savenkovs un I. Šulcs).


Tinējs Cydia cornucopiae. Foto: Uģis Piterāns

Dmitrijs Teļnovs ir papildinājis portāla datu bāzi ar trim Latvijas faunai jaunām vaboļu sugām, kuras atradis 2021. gada jūlijā – platsmeceri Choragus sheppardi Augšdaugavas novadā, ķirmi Hemicoelus costatus un īsspārni Atheta oblita Tērvetē (pēdējā ir jauna suga arī visā Baltijā).

Arī plēvspārņu faunai Latvijā piepulcējusies jauna suga – Valda Ērmane 20. martā Bauskas novadā nofotografēja griezējbiti Osmia cornuta.


Griezējbite Osmia cornuta. Foto: Valda Ērmane

Savukārt 25. martā Inese Zepa noliktavā Rīgā atrada jaunu zirnekļu sugu – spļāvējzirnekli Scytodes thoracica. Arī šādās vietās ir vērts pievērst uzmanību dzīvās dabas objektiem!


Spļāvējzirneklis Scytodes thoracica. Foto: Inese Zepa

Attiecībā uz lielākiem dzīvniekiem un visvairāk ziņoto grupu – putniem – jāpiemin neparasti agri pavasarī novērotā jūras žagata Haematopus ostralegus – Tatjana Miziņenko to sastapa 2. martā pie jūras netālu no Starpiņupītes grīvas. Līdz šim agrākais novērojums pavasarī šai sugai bija 16. marts (putni.lv).

Svītrainās pūces Surnia ulula novērojumu šoziem bija salīdzinoši nedaudz: 2022. gada sākumā Igors Deņisovs to novēroja Ādažu pagastā 13. janvārī un Dmitrijs Vitjazevs Seces pagastā 8. februārī (ieziņoja Valdis Zariņš).


Svītrainā pūce Surnia ulula neparastā novērošanas postenī. Foto: Dmitrijs Vitjazevs

Savukārt Lilitai Vanagai Salaspils apkārtnē 18. martā izdevās pamanīt Latvijā reti sastopamo garastītes pasugu – Rietumu garastīti Aegithalos caudatus europaeus, turklāt būvējot ligzdu!


Rietumu garastīte
Aegithalos caudatus europaeus būvē ligzdu. Foto: Lilita Vanaga

Gada sākumā Vija Sīmansone ieziņoja savu 2018. gada 8. septembra piedzīvojumu ar jūras ērgļiem Dzelves purvā, kur gājusi dzērveņot un sadzirdējusi tādas kā spārnu vēzienu skaņas. Vija raksta: "Pieejot klāt, sapratu, kāpēc viņi tā guļ – abi putni bija viens otram ar nagiem iekrampējušies stilbos. Krampis izrādījās pamatīgs, locīju vaļā pa vienam pirkstam. Putni mani visu laiku cieši vēroja, bet nekādi neprotestēja pret manām darbībām. Tiklīdz atbrīvoju pēdējo pirkstu, abi putni sinhroni un pilnīgā klusumā bez problēmām pacēlās spārnos un aizlidoja."


Kopā saķērušies jūras ērgļi Haliaeetus albicilla uz zemes. Foto: Vija Sīmansone

Ir zināms, ka ērgļu savstarpējās cīņas var būt nopietnas, tie var nodarīt cits citam būtiskus, pat nāvējošus savainojumus, taču atrast dabā šādas cīniņa sekas un turklāt mirklī, kad iespējams sniegt palīdzību, ir ļoti reta iespējamība.

Sēnes bija trešā skaitliski lielākā ceturksnī ziņotā grupa (aiz putniem un zīdītājiem), un Dabasdatu ziņotāji atklāja arī trīs jaunas sēņu sugas. Ata Mārtiņsona 2019. gadā un 2020. gadā Upesleju apkārtnē pie Mazās Juglas atrastā sēne tika atzīta par jaunu sugu Latvijai – sēni Laxitextum bicolor.

Daudz sīkākas sēnes meklē un atrod Renāte Kaupuža, kura noteica savu 2021. gada janvārī Kārsavas apkārtnē atrasto askusēni kā sēni Patinellaria sanguinea un šī gada 6. februārī Kārsavas apkārtnē uz nolauzta oša atrasto sēni kā Berkleasmium sp. Berkleasmium ģints līdz šim Latvijā un, iespējams, arī visā Baltijā, iepriekš nebija konstatēta.


Sēne Patinellaria sanguinea. Foto: Renāte Kaupuža

Renāte Kaupuža ir atradēja arī divām šajā ceturksnī atklātajām Latvijai jaunajām ķērpju sugām – leprārijai Lepraria borealis, kas atrasta Stabulnieku pagastā 2022. gada februārī un ķērpim Phaeocalicium praecedens, kas ievākts Popes apkārtnē 2022. gada martā.


Ķērpis Phaeocalicium praecedens. Foto: Renāte Kaupuža

Visvairāk Latvijai jaunu sugu, kā jau pēdējā laikā ierasts, šajā ceturksnī nācis klāt gļotsēnēm, mikroskopējot un nosakot iepriekšējos gados ievāktos paraudziņus.

Trīs jaunas sugas no saviem ievāktajiem paraudziņiem noteikusi Julita Kluša – Lejasciema pagastā 2019. gada decembrī ievākto dzeltenīgo ragansviestu Fuligo luteonitens (jauna suga Baltijā!), Siguldas apkārtnē 2021. gada septembrī ievākto oranžo aveņgļotsēni Tubifera montana un Ķemeru apkārtnē 2021. gada oktobrī atrasto sarkanbrūno kribrāriju Cribraria rubiginosa (jauna suga Baltijā, pasaulē reta!).

Savukārt Valda Baroniņa ir atradēja divām šajā ceturksnī noteiktajām jaunajām gļotsēņu sugām Latvijā pelītes fizārai Physarum murinum (ievākta Ķemeru tīreļa apkārtnē 2020. gada augustā) un mirdzošajai kribrārijai Cribraria splendens (Augšdaugavas novadā 2021. gada augustā). Jaunu gļotsēņu sugu Cēsu apkārtnei sarūpējis Sandis Laime – tā ir 2019. gada decembrī ievāktā pudeļkāta komatrihija Comatricha meandrispora.


Pudeļkāta komatrihija Comatricha meandrispora (mikroskopēta). Foto: Sandis Laime

Anša Opmaņa Embūtes pagastā 2018. gada septembrī ievāktā izlocītā stemonārija Stemonaria irregularis un Ingunas Riževas pie Līgatnes upes 2020. gada jūlijā ievāktā kruzuļotā fizāra Physarum gyrosum izrādījušies par senākajiem šo sugu atradumiem Latvijā. Savukārt Vijas Sīmansones Dzelves purva apkārtnē 2021. gada augustā atrastā labirinta fizāra Physarum bivalve ir pirmais noteiktais šīs sugas novērojums Latvijā.


Izlocītā stemonārija Stemonaria irregularis. Foto: Ansis Opmanis

Ansis ir "vaininieks" arī jaunas sūnu sugas konstatēšanai – tā ir 2021. gada oktobrī pie Vaidavas ezera atrastā Krievijas šķībvācelīte Plagiothecium rossicum (pirmo reizi šī suga aprakstīta 2019. gadā no Pleskavas apgabala Krievijā).


Krievijas šķībvācelīte Plagiothecium rossicum. Foto: Ansis Opmanis

Ziņoto novērojumu skaita rekordisti gada pirmajā ceturksnī ir Aigars Kalvāns un Jānis Ķuze, kuri ziņojuši vairāk nekā 2000 novērojumus, 1000 novērojumu slieksni pārsniedza vēl trīs ziņotāji – Normunds Zeidaks, Gaidis Grandāns un Sandis Laime, savukārt pirmo vietu fotoattēlu pievienošanas ziņā (889), kā jau ierasts, ieņēma Valda Ērmane.

Ilze Priedniece

2022-04-30

Pēdējie novērojumi
Luscinia luscinia - 2022-05-20 Ornitologs
Locustella fluviatilis - 2022-05-20 Ornitologs
Crex crex - 2022-05-20 Ornitologs
Luscinia luscinia - 2022-05-20 StarFlare
- 2022-05-20 RihardsF
- 2022-05-20 RihardsF
- 2022-05-20 RihardsF
Nezināms
@ Vīksna
Nezināms Nezināms Nezināms Nezināms
Pēdējie komentāri novērojumiem
AfroBrazilian 20.maijs, 00:01

Paldies! Gaidīju ka, kaut kas interesants.)


dziedava 19.maijs, 23:59

Skaists arī! :)


Irbe 19.maijs, 23:46

Dārza ķauķis?


CerambyX 19.maijs, 23:40

Super, izcils atradums! :)


meža_meita 19.maijs, 23:36

Skaidrs Julita, tad būšu kļūdījusies! Man patīk Ivara mainīgā zaļausene


Ivars L. 19.maijs, 23:11

Bet tas ir tikai mans viedoklis. Joprojām ikviens var ierosināt citus variantus, un tad kaut kad izlemt kā latviski dēvēsim šo foršo sēņuku. Šobrīd versijas ir: olīvkrāsas peļausene, mainīgā hlorencoēlija un mainīgā zaļausene.


Kiwi 19.maijs, 23:03

Paldies, Margarita!


Ivars L. 19.maijs, 22:47

Ir jau ir tas zaļums šai sugai interesants. Bet dzeltenzaļš, zilzaļš vai pelēkzaļš tik un tā ir zaļš. Labskanīguma vārdā, un ņemot vērā, ka citas zaļausaines kandidātes - kaut kādas viridicoelia šobrīd nav, tad domāju, ka varētu iztikt bez tā "dzelten".


Irbe 19.maijs, 22:19

Iedzeltenais ķauķis


Kiwi 19.maijs, 22:04

Paldies, Ilze!


IlzeP 19.maijs, 22:03

Otrs ir erickiņš (tēviņš)


Kiwi 19.maijs, 21:54

Bildē divi putni, viens muškērājs, abi visu laiku lidinājās kopā. Kas ir otrs putns, sarkanbrūna pavēdere?!


dziedava 19.maijs, 21:52

Ivar, būtu labi, tikai man nepatīk, ka pazūd dzeltenais tonis. Tas tomēr ir diezgan ievērojams šai sugai.


dziedava 19.maijs, 21:50

Renāt, sūnām, sēnēm tikko bija latvisko nosaukumu darināšanas / apstiprināšanas pasākumi, bez jel kādām komisijām. Vnk visi, kas ar to nodarbojas, vienojas. Par ķērpjiem tad ir jāvienojas ar citiem, kas ar to darbojas - vai tu vari saviem domāt nosaukumus? Man jau šķiet, ka ne tikai vari, bet vajag. Sēnēm noteikti vajag!


CerambyX 19.maijs, 21:49

Šīm vēdera krāsa ir svarīga un acu forma (vienai sugai arī izmērs - ja ir, piemēram, 'gigantiskā izmēŗa virs 8mm, to labi zināt). Visticamāk, jau ka būs Sciocoris umbrinus (vēders vienmērīgi brūns), kas ir otra biežākā ģints suga, bet ir arī pāris interesantākas sugas. Vienmēr labi pārbaudīt :)


Kiwi 19.maijs, 21:48

Paldies, Lilita, par precizējumu!


Kiwi 19.maijs, 21:46

Manā dārzā tāda augm sarkanbrūnām lapām, tāpēc samulsu, domāju, ir kāda īpaša suga. Paldies, Ansi!


Kiwi 19.maijs, 21:44

Paldies, Gunita un Ilze par sugas noteikšanu!


Kiwi 19.maijs, 21:43

Paldies par precizējumu!


Martins 19.maijs, 21:42

No kādiem rakursiem vajag labāku bildi sugas noteikšanai? Jeb vajag eksemplāru? (Eksemplārs ir ievākts.)


Ilze Ķuze 19.maijs, 21:41

Renāte, ļoti vajadzētu izdomāt Tev Caliciopsis calicoides latvisko.


meža_meita 19.maijs, 21:24

Šo vārddarināšanas virtuvi es gribēt saprast. Man galvā stāv informācija (nezinu vai patiesa), ka sugas latviskos nosaukumus apstiprina kaut kāda valodas komisija, kura formāli eksistē, bet praktiski laikam nē. Un tagad es domāju - es varu izdomāt kādiem ķērpjiem latviskos nosaukumus? Mani taču apēdīs bez sāls.


Ivars L. 19.maijs, 21:13

Jā, mainīgā zaļausene. Ja no tiešā tulkojuma var izveidot latvisko nosaukumu, tad nav nepieciešams izgudrot kaut ko citu.


dziedava 19.maijs, 21:07

Ilze, no botānisko terminu vārdnīcas: "chlor-, chloro-, chlorus -a -um => yellowish-green-,"


dziedava 19.maijs, 21:05

Un pirmais vārds? Mainīgā? Mainīgā zaļausene? Un ko citi saka? Olīvkrāsas peļausene vai Ivara variants?


IlzeP 19.maijs, 21:04

Vai "chlor-" nav vienkārši zaļš? Kādēļ dzeltenzļš?


felsi 19.maijs, 20:48

Mēģinu tikt galā ar paraudziņiem par 2021. gadu, lai zināmākās ievāktās gļotsēnes, ietilptu kurpju kastē, kad nu galīgi neko nebūtu ko darīt! :)


Ivars L. 19.maijs, 20:42

Es balsotu par 'zaļausene'.


dziedava 19.maijs, 20:39

Labi, ka pievērsies arcīrījām! Es vardarbīgi novērsu sevi no sūnu noskaņojuma, un tas pārgāja sēņu noskaņojumā. Uz gļotsēnēm noskaņoties nesanāk :/


dziedava 19.maijs, 20:36

Un peļausene kā tostarp līdzīga jodausenei man šķiet labs risinājums. Un nav jau visi nosaukumi 100% atbilstoši visiem gadījumiem visās stadijās. Kopskatā man izskatās, ka ir tīri atbilstoši.


felsi 19.maijs, 20:36

Pievienoju mikroskopiju.


dziedava 19.maijs, 20:34

Nu es jau sākumā it kā sarakstīju, kā esmu sapratusi visu to latīnisko tulkojumus. chlor = dzeltenzaļš encoelia varēja tulkot kā kaut kādas daivas - t.i., tam bija sakars ar ārējo izskatu. versiformis - dažādas formas Chlorencoelia versiformis - dažādformas dzeltenzaļās daivas vtml.


felsi 19.maijs, 20:28

Kaut kas burvīgs!


Ivars L. 19.maijs, 20:27

Bet kāds ir 'chlorencoelia' tulkojums?


dziedava 19.maijs, 20:18

Nu kaut kā līdzīgi bija mani pirmie varianti. Ja kas, dziedāt droši varēs arī latīnisko nosaukumu. Latvisko gribas latvisku.


Ivars L. 19.maijs, 20:13

Mainīgā dzeltenzaļpeļausšķīvene!


Edgars Smislovs 19.maijs, 20:08

https://www.lob.lv/wp-content/uploads/2020/08/LLPA3-datu-ievaksanas-un-zinosanas-metodika-atbildes-uz-jautajumiem.pdf AU* – putns Aizvilina no ligzdas (mazuļiem), Uzbrūk traucētājam vai citādi ar savu uzvedību norāda uz nepārprotamu ligzdošanu novērojuma vietā


Ivars L. 19.maijs, 20:07

Ja vēlme nosaukumu veidot pēc sēnes morfoloğijas, tad peļausis man šķiet maldinoši, jo pēc tādām tās izskatās sākumā, kad tiko izspraukušās no koksnes. Vēlāk tās pēc ausīm diezko neizskatās, katrā ziņā ne pēc peļu.


Matrus 19.maijs, 19:52

Paldies par noteikšanu!


VijaS 19.maijs, 19:52

Man patīk peļausene, un olīvkrāsas atbilst perfekti. Žēl ka savējās neievācu, bet ja jau divus gadus pēc kārtas bija, tad jācer, ka izaugs arī šoruden.


meža_meita 19.maijs, 19:45

Tik skaisti!


W 19.maijs, 19:29

Lilita un Uģi, paldies par sugu noteikšanu!


Aceralba 19.maijs, 19:16

Manuprāt, čemuru baltstarīte.


Ivars L. 19.maijs, 19:16

Jā, ļoti labi skan. To jāizrunā tā ..., nu, tā ..., drīzāk jāizdzied, bet ļoti sapņaini un lēni - hloooreencoēēēlija. Skaisti! Nevajag uzreiz uztvert kā svešvārdu, drīzāk kā melodiju.


dziedava 19.maijs, 18:57

Tādas pelīšu austiņas tiešām jāsauc būtu svešvārdā?


Ivars L. 19.maijs, 18:51

Man patīk - mainīgā hlorencoēlija.


dziedava 19.maijs, 18:48

hlorencēlija - nu pilnīgi pēc Ivara - skaisti, latviski un izsmeļoši! ;) Pieņemšu, ka tā ir atriebšanās par kapu krustiem.


Ivars L. 19.maijs, 18:38

Ğints varētu būt - hlorencēlija. Bet kā tulkot "versiformis', nezinu.


IlzeP 19.maijs, 18:29

Tas man jānoskaidro - nezinu, vai neaiziet tikai dati no Latvijas.


gunitak 19.maijs, 18:25

Āboliņa sprīžmetis.


gunitak 19.maijs, 18:23

Āboliņa sprīžmetis. Naktstauriņš.


Ansis 19.maijs, 18:18

Nereti dārzos auzēta forma ar sārtbrūnām lapām - Corylus avellana fo. fuscorubra.


davis_wi 19.maijs, 18:10

Paldies par info! Tātad ir vērts ziņot arī kaimiņvalstīs caur DD lietotni?


dziedava 19.maijs, 17:56

Olīvkrāsas vai dzeltenzaļā?


IlzeP 19.maijs, 17:56

Nenotiek gan. Toties dati tiek sūtīti uz EuroBirdPortal.


felsi 19.maijs, 17:36

Manuprāt, skanīgi.


davis_wi 19.maijs, 17:21

Intereses pēc, vai notiek datu apmaiņa ar Igaunijas analoģisko portālu?


Kiwi 19.maijs, 14:55

Paldies, Edgar!


Aleksandra 19.maijs, 11:28

Paldies, Uģi!


dziedava 19.maijs, 11:03

Chlorencoelia versiformis - šī interesantā, retā sēne, šķiet, tikai tagad ir 1.x LV mikroskopēta un līdz ar to arī īsti pierādīta tās eksistence Latvijā. Un šim notikumam par godu vajadzētu beidzot izdomāt tai latvisko nosaukumu. Tulkojot latīnisko, sanāk kaut kas tāds: dažādā / daudzveidīgā dzeltenzaļā / olīvkrāsas daiva / kauss / auss Ģintī esot 4 sugas, Chlorencoelia torta ir brūnāka, par pārējām neko nezinu. Ja tās pārējās ar nebūtu dzeltenzaļas, tad mans priekšlikums būtu olīvkrāsas (dzeltenzaļā?) peļausene Šai sēnei ir asociācija (līdzība) arī ar jodauseni, tāpēc peļausene likās labs variants. Ko citi saka?


Kiwi 19.maijs, 09:20

Paldies par skaidrojumu!


Kiwi 19.maijs, 09:18

Paldies, Uldi, par precizējumu!


meža_meita 19.maijs, 09:05

Forši!


Vīksna 19.maijs, 00:32

Apsveicu !


Ilze Ķuze 18.maijs, 23:49

Omulīgi saaugušas un ļoti fotogēniskas :)


dziedava 18.maijs, 23:25

Paldies! Renāte, paldies par mikroskopiju uzslavu - tās man ar galvaslampiņas gaismu, tad jau bez mikroskopa gaismas varbūt var iztikt :D Par latvisko nosaukumu mazliet vēl jāpārdomā, nekas labāks uz šo brīdi prātā nenāca, bet skaidrs, ka latviskos vajag domāt uzreiz, lai vismaz kāds, lai nav pēc tam 100 uzreiz jādomā.


Ilze Ķuze 18.maijs, 23:16

Renāte, jā - neskaitāmi daudz smuku bebrainu ričijvācelīšu :)


meža_meita 18.maijs, 23:09

Malacis, vareni pastrādāts, skaistas, dzirdas mikroskopijas un vēl nosaukums latviešu valodā izdomāts! Ir no kā piemēru ņemt :)


Irbe 18.maijs, 22:52

Sila cīrulis


Irbe 18.maijs, 22:48

Paldies!


Mimi Serada 18.maijs, 21:56

Paldies, Edgar!


IlzeP 18.maijs, 21:42

Citāds piemērs no Anglijas: https://twitter.com/BikovsAndrejs/status/1526882993314443267


W 18.maijs, 21:42

Marek, paldies par sugas noteikšanu!


CerambyX 18.maijs, 21:23

Paldies par sveikumiem! Man ir aizdomas, ka šo konkrēto tepiķi esmu bijis jau aprāpojis kādas 2-3 reizes vismaz dažādos gados. Skaidrs, ka suga labi maskējas starp tām 'nobirām', bet nu pamanīt it kā varēja tīri labi. Somu ieteikums ir meklēt šo smilšainās vietās, milteņu paklājos vietās kur ir daudz ogu (laikam der ar pērnās sakaltušās ogas? Te vismaz tādu bija gana) un, ka teorētiski patīkot uzturēties arī tā gar paklāja malām. Vai nu tur varbūt vieglāk atrast? Nez. Noteikti tad ir ar citur Latvijā piemērotās vietās :)


kaarlisfrei 18.maijs, 21:19

Apsveicu! Pagajš sestdien pāris "kvadrātmetrus" milteņu izķemmēju cerībā uz šo, bet tukšā..


nekovārnis 18.maijs, 21:04

Apsveicu! :)


meža_meita 18.maijs, 20:59

Labais!


VitaS 18.maijs, 20:38

Lauka sīksamtenis


roosaluristaja 18.maijs, 20:18

Galvenā atšķirība starp sugām ir augļķermeņa krāsa. Parastās bisītes ir izteikti tumšākas. Tā ka domāju, ka vajag izdalīt atsevišķi


Kiwi 18.maijs, 20:04

Paldies, Uldi, par sugas noteikšanu!


Kiwi 18.maijs, 20:02

Paldies, Uldi! Ir vēl dažas bildes, paskatīšos. Tad vajadzētu izdalīt atsevišķi?


Kiwi 18.maijs, 19:59

Paldies, Julita!


Aceralba 18.maijs, 19:57

Paldies par labojumu, neizskatījās pietiekami svītrains, un turpat arī čuņčiņš bija dzirdams :)


felsi 18.maijs, 19:55

Vareni! Arī sēņu mikroskopiju esi apguvusi!


Vīksna 18.maijs, 18:46

Apsveicu !


roosaluristaja 18.maijs, 17:42

Pēdējā attēlā ir Gyromitra esculenta


Irbe 18.maijs, 17:42

Paldies!


dziedava 18.maijs, 17:31

Cik skaistas vācelītes! :)


Ilze Ķuze 18.maijs, 17:06

Paldies, Ansi!


Ansis 18.maijs, 16:09

Paldies!


VitaS 18.maijs, 13:35

Ķērsu baltenis


dziedava 18.maijs, 09:20

Renāt, vai tad tas nav ķērpis?


meža_meita 18.maijs, 00:20

Interesants novērojums!


meža_meita 17.maijs, 23:43

Domāju, ka padzīvojusi Pseudoevernia furfuracea.


Mežirbe777 17.maijs, 23:23

Pievienoti papildu foto pierādījumi par dižkoka sugu no 16.05.2022


Karmena 17.maijs, 23:06

Paldies par sugas noteikšanu, Uģi!


forelljjanka 17.maijs, 22:43

Lielā.


Ilze Ķuze 17.maijs, 21:40

Ansi, tur bija vairākās vietās - gan divās vietās Mucukalna masīva mežos, gan divās vietās dabas parkā "Vecumu meži". Ir paraudziņi.


CerambyX 17.maijs, 21:24

Jāsaka, ka tas mani ar samulsināja :D Piekrītu, ka nav tipisks. Bet nu neko citu nevaru izdomāt, kas tas varētu būt...


VijaS 17.maijs, 21:02

Paldies, Evita!


nekovārnis 17.maijs, 21:00

Paldies, Uģi! Šis man smadzeni salauza :) Pēc visa tā kā C.polita, bet ar tik tumšu priekškrūšu vairogu nebija manīts.


aer 17.maijs, 20:03

Paldies!


Aidzinieks 17.maijs, 19:48

Paldies Oskar!


Lemmus 17.maijs, 19:30

Visbiežāk uz kritalām ir C.muelleriana,bet droši var noteikt tikai mikroskopējot.


Edgars Smislovs 17.maijs, 19:15

Kaņepītis vai zaļžubīte.


Edgars Smislovs 17.maijs, 18:43

Salīdzinoši vecs novērojums bet vajadzētu tomēr ieziņot abus atsevišķi, šajās bildēs melnā un sarkanā klija.


Edgars Smislovs 17.maijs, 18:20

Tītara spalva.


Ivetta 17.maijs, 17:38

Paldies, Uldi!


VitaS 17.maijs, 16:00

Par šo vajag ieziņot Vides SOS lietotnē.


Irbe 17.maijs, 14:11

Paldies!


dziedava 17.maijs, 11:20

Katrs nevar, runa ir par cilvēkiem, kas ir pierādījuši savu pētījumu dziļumu un pamatotību, un tādu nudien nav daudz.


marsons 17.maijs, 11:06

Paldies par ieteikumu, kā rīkoties gadījumā, ja, liekas, ir jauna suga. Man gan šāda pieeja liekas pārāk liberāla - iznāk, ka katrs DD lietotājs var papildināt sarakstu ar jaunu sugu. Vai nebūs pārāk daudz pelavu? Man vairāk pa prātam tradicionālā trīspakāpju pieeja -"ievāc -nosaka- apstiprina", kur apstiprināšanu veic tas speciālists, kura slēdziens dotajā brīdī ir neapstrīdams. Sapratu, ka sēņu jomā tas pašreiz Latvijā nav iespējams. Kas attiecas uz Dabas muzejam nodotajiem maniem paraugiem, tie bija ar norādi par iespējamo sugu.


pustumsa 17.maijs, 10:53

Paldies!


dziedava 17.maijs, 10:15

Bāc, pa kuru laiku esmu kļuvusi tik piezemēta un praktiska! :/


Kiwi 17.maijs, 09:21

Paldies, Margarita un Edgar!


Irbe 17.maijs, 00:21

Niedru lija


marsancija 17.maijs, 00:16

Vērene, Ribes alpinum.


DaceK 16.maijs, 23:51

Paldies par precizējumiem! Saņēmu bildi no draudzenes, bērnudārza audzinātājas. Šī ir jau 2.izvēlētā ligzdas vieta. Pirmā bijusi starp puķu dobēm, izdēta 1 ola. Pēc konsultācijas ar ornitologu ligzda nojaukta. Arī šī tiks nojaukta. Audzinātājām jārūpējas par homo sapiens bērnu drošību...


Divpēdis 16.maijs, 23:37

Vīri, šis nav pirmais aprīlis... bet katram gadījumam pievienoju arī pārējās bildes. Un liels paldies par atrašanu!:)


Kiwi 16.maijs, 23:31

Paldies, Margarita!


Irbe 16.maijs, 23:30

Pelēkais mušķērājs


zane_ernstreite 16.maijs, 23:27

Paldies!


Kiwi 16.maijs, 23:26

Vai kāds no ķauķiem?


Ivars L. 16.maijs, 23:22

...vai tomēr zvaigznes un mēnessirpji?


Kiwi 16.maijs, 23:16

Paldies, Edgar!


dziedava 16.maijs, 23:06

Pēc pirmā foto varēja padomāt, ka ir kapos bildēts - vienos krustos! Pēc pēdējā jau pēc kādas remontdarbnīcas (ar knaiblēm) izskatās..


Irbe 16.maijs, 22:53

Upes


Irbe 16.maijs, 22:49

Baltvaigu?


Irbe 16.maijs, 22:38

Gaigala


Irbe 16.maijs, 22:36

Manuprāt purva


Irbe 16.maijs, 22:31

Pelēkais mušķērājs


IlzeP 16.maijs, 22:27

Domāju, ka kaijai tur ir ļoti mazas izredzes sekmīgi izligzdot.


Mimi Serada 16.maijs, 21:44

Paldies!


meža_meita 16.maijs, 21:00

Ja tā, tad būs sugas 2. atradne LV :)))


Ilze Ķuze 16.maijs, 20:54

Paldies, Renāte!


meža_meita 16.maijs, 20:53

Roland - tāpat kā te, pie bioloģiski vecas apses pamatnes (bet var būt ne obligāti pie pamatnes).


meža_meita 16.maijs, 20:48

Te nevarētu būt šaubas - Mycobilimbia carneoalbida. Raksturīga suga apsēm un tieši apšu pamatnēm.


Lasmas 16.maijs, 19:50

Tikai nez kā sadzīvos bērni un kaiju ģimene vienā rotaļlaukumā.


Aleksejs 16.maijs, 19:36

Paldies, Edgar, par acīgumu!


IlzeP 16.maijs, 19:29

:)


IlzeP 16.maijs, 19:28

Jauks novērojums! Sudrabkaijas reti riskē ligzdot Rīgā uz zemes. (Izlaboju statusu, jo perēšanas laukums nozīmē perējošas mātītes pliko laukumu uz vēdera, tādu var konstatēt noķertiem putniem.)


Karmena 16.maijs, 19:18

Paldies par sugas noteikšanu, Marek!


Ilze Ķuze 16.maijs, 18:44

Liels paldies, Ansi! :)


Ilze Ķuze 16.maijs, 18:42

Paldies par komentāru, Roland!


Ilze Ķuze 16.maijs, 18:42

Roland, ir paraugs.


Lemmus 16.maijs, 16:49

Paldies par precizējumiem Ansi!


Gradin 16.maijs, 16:39

Man arī bija prieks viņu satikt.


Rallus 16.maijs, 16:08

Te salīdzinājumam bildes no Polijas novērojumiem: http://clanga.com/index.php/gallery/show_by_birdname/Ptaki%20rzadkie%20i%20nieliczne/Black+Scoter


Rallus 16.maijs, 16:04

Fantastiska bilde, labi dokumentēts! Apsvceicami!


Edgars Smislovs 16.maijs, 16:01

SUPER! Jauna suga Latvijā!!! Melanitta americana! Putns bildes labajā stūrī.


lichen_Ro 16.maijs, 15:58

Ispējams ka Mycobilimbia carneoalbida Renāte, kāds tavai atradnei bija biotops? Man līdzīgs šim..


Edgars Smislovs 16.maijs, 15:49

Otrajā bildē paspruka ceru ķauķis.


lichen_Ro 16.maijs, 14:34

Varbūt Bacidina sulphurella, nezinu - jāgriež. Noteikti nav Bacidia rosella :)


IlzeP 16.maijs, 13:57

Raksturīga balss - skan kā "Vitju viģel?" vai "nice to see you".


IlzeP 16.maijs, 13:55

Bildē ir erickiņš


asaris 16.maijs, 13:08

Pupuķis


Vīksna 16.maijs, 11:06

No 2021 g. bildētās smukās apses 2,75 m apkārtmērā tikai celms palicis un milzīgs izcirtums. Un blakus, kur vēl mežs 2 melnie stārķi rinķoja.Tur vēl pērn un šogad pavairāk parastās vardes mežā, Svitenes, Rundāles pusē maz.


dziedava 16.maijs, 10:40

Inguna, tā taču ir Tavējā? Symphytocarpus flaccidus


dziedava 16.maijs, 10:21

Pinuma kažoceni gan neredzu. Izskatās pēc lapsastes vienādvācelītes Isothecium alopecuroides


Karmena 16.maijs, 09:55

Paldies par sugas noteikšanu un labojumu, Uģi!


artis113 16.maijs, 09:47

Es šoreiz noslinkoju ar skaitīšanu;D


Kiwi 16.maijs, 09:03

Paldies, Marek, par precizējumu!


Kiwi 16.maijs, 09:00

Paldies, Ilze!


asaris 16.maijs, 08:18

Mazais svilpis


asaris 16.maijs, 08:16

Erickiņš


IlzeP 16.maijs, 08:10

Vai "V". Var jau apmeklēt arī tukšu ligzdu.


Sandra LV 16.maijs, 07:47

Paldies! Jā, trešais putns bija lielais ķīris.


Ivetta 16.maijs, 06:56

Paldies, Uģi!


Karmena 16.maijs, 00:20

Paldies par sugas noteikšanu, Uģi!


dziedava 16.maijs, 00:16

Slikti skaitīts - 5,5h vēlāk bija par pāris tūkstošiem vairāk :D


VitaS 15.maijs, 23:51

Kaut kāda lapgrauža kāpurs, kas līdzi nēsā māju. Angliski - case-bearing leaf beetle.


laumae 15.maijs, 23:05

Paldies, Uģi! Kur tik līdzīgi.


Mimi Serada 15.maijs, 23:05

Paldies, Uģi!


VijaS 15.maijs, 22:36

Paldies, Uģi!


W 15.maijs, 22:21

Uģi, paldies:)


Edgars Smislovs 15.maijs, 21:18

Apsveicu! Labi ka ir vismaz tāda bilde, pēc novērojuma vietas, bez apraksta tomēr daudz nedomājot mainīju uz balto gārni, to tur protams to parasti var satikt.


davis_wi 15.maijs, 21:11

AL pazīme


VijaS 15.maijs, 21:10

Paldies, Kārli! Tā pati vien jau būs, tikai negribēja pozēt.:)


asaris 15.maijs, 20:57

Manuprāt, priežu čiekuru zemesblakts.


asaris 15.maijs, 20:52

Žagata


MJz 15.maijs, 20:35

Pēc karošknābja neizskatās. Gan jau tad novērotāja būtu tā arī ziņojusi.


IlzeP 15.maijs, 20:32

Man liekas tāpat kā Mārim. Mazākais pie tam ir priekšplānā. Nekas cits taču tas nevar būt?!


Tasty_Y 15.maijs, 20:30

Viviparus viviparus


MJz 15.maijs, 20:26

Bildes protams pašvakas un vienīgais, ko var, tas ir salīdzināt izmērus. Manuprāt bildēs ir 3 sugu putni: baltais gārnis, lielais ķīris un zīda gārnis. Nu nevar baltais gārnis būt tik mazs.


Sandra LV 15.maijs, 20:13

Pievienoju bildes, labākas diemžēl nav.. Man gan liekas, ka bija zīda. Mazāks par balto gārni, ar dzelteniem pirkstiem un "gariem matiem".


asaris 15.maijs, 16:33

Sarkankrūšu līķvabole


asaris 15.maijs, 16:25

Gaiļbiksītes


Jānis L 15.maijs, 16:18

Sveiks, Andri!! Jā, tie bija tieši tādi garie, griezīgie pīkstieni, nācās aizvērt logu, lai varētu iemigt! Vēlā rudenī, vakara pastaigā ar lukturīti, arī ieraudzīju pašu pūci kokā sēžam, bet diezgan patālu, līdz ar to precīzi neaprakstīšu.


Zane Dāvidsone 15.maijs, 13:54

flava


gunitak 15.maijs, 13:11

Paldies!


Tasty_Y 15.maijs, 13:08

Planorbarius corneus


megere 15.maijs, 11:37

Varētu būt karūsa.


Karmena 15.maijs, 11:32

Paldies par sugas noteikšanu, Uģi!


Divpēdis 15.maijs, 07:51

Paldies, Edgar!


Divpēdis 15.maijs, 07:50

Paldies, Vita!


asaris 14.maijs, 23:58

Dzeltenā stērste


asaris 14.maijs, 23:53

Lukstu čakstīte


asaris 14.maijs, 23:48

Niedru lija


Laimeslācis 14.maijs, 22:42

Paldies, Uģi! :)


VitaS 14.maijs, 22:23

Acainā mārīte


Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2022
© dabasdati.lv
Saglabāts