Atskats uz portāla lietotāju sanāksmi 16. martā
16. martā Dabasdatu lietotāji pulcējās ikgadējā sanāksmē Latvijas Nacionālā dabas muzeja telpās. Jau otro gadu sanāksmes tiek rīkotas gada sākumā, lai varētu apkopot un iekļaut ziņojumos pilna iepriekšējā kalendārā gada datus.

Foto: Ilze Priedniece
Klātienē sanāksmē piedalījās 23 dalībnieki, vēl līdz 30 cilvēku vienlaikus pieslēdzās attālināti, bet sanāksmes ierakstu līdz 20. marta pusdienlaikam ir jau noskatījušies simtiem interesentu – pirmo daļu gandrīz 600 un otro daļu vairāk nekā 300.
Sanāksmi atklāja portāla koordinatore Ilze Priedniece (Latvijas Dabas fonds), informējot par 2023. gada aktualitātēm, tajā skaitā ziņotāju aktivitāti, pirmo sugu meklēšanas pasākumu "Bioblitz", aktivitātēm sociālajos medijos un vēl nepabeigto pāreju uz Ornitho programmatūru.

Foto: Sintija Valucka
Pēc tam sekoja prezentācijas par atsevišķām sugu grupām. Uldis Ļoļāns dalījās savā pieredzē ar sēņu noteikšanas aplikāciju PictureThis, pakavējoties gan pie gadījumiem, kad tā ir bijusi ļoti noderīga, gan situācijām, kad aplikācija nav izmantojama.

Uldis Ļoļāns. Foto: Ilze Priedniece
Turpinājumā Julita Kluša stāstīja par gļotsēņu pētniecības sasniegumiem, tajā skaitā dalību starptautiskā gļotsēņu pētnieku kongresā Igaunijā un gļotsēņu izstādi Latvijas Nacionālajā dabas muzejā 2023. gada augustā.

Julita Kluša. Foto: Ilze Priedniece
Pēc pusdienu pārtraukuma Līga Strazdiņa stāstīja par sūnu novērojumiem Dabasdatos, tajā skaitā par Gada simboliem nominēto sugu novērojumu skaita dinamiku, kā arī par portālā ziņoto sūnu datu izmantošanu dabas aizsardzībā.

Līga Strazdiņa. Foto: Ilze Priedniece
Pārejot pie ziņojumiem par dzīvniekiem, Andris Dekants no Latvijas Ornitoloģijas biedrības aicināja visus interesentus iesaistīties datu vākšanā Latvijas ligzdojošo putnu atlantam, jo īpaši tādēļ, ka nupat sākas atlanta pēdējā lauka sezona. Andris savā stāstījumā akcentēja putnu balsu ierakstu ("audiopiecminūšu") iesūtīšanas un (putnu pazinējiem) arī ligzdojošo putnu uzskaišu kilometru garos maršrutos veikšanas nozīmību.

Andris Dekants. Foto: Ilze Priedniece
Savukārt Digna Pilāte savā kopīgi ar Jāni Ozoliņu sagatavotajā prezentācijā par lāču novērojumiem uzsvēra portālā iesniegto ziņojumu kvalitātes nozīmi, lai lāča atstāto zīmju novērojumus pētnieki varētu uzskatīt par pierādītiem un izmantot zinātnē.

Digna Pilāte. Foto: Sintija Valucka
Kā pēdējais runātājs šajā sanāksmē Kristaps Vilks informēja par sabiedrības iesaistes aktivitātēm dienastauriņu pētniecībā pērnajā gadā – gan tauriņu uzskaitēm un to nozīmi pētniecībā, gan Gada garākās dienas tauriņu vērošanas sacensību rezultātiem.

Kristaps Vilks. Foto: Ilze Priedniece
Sanāksmes prezentācijas (pdf datņu formātā):
Dabasdatu aktualitātes 2023. gadā. Ilze Priedniece
Mobilās aplikācijas PictureThis izmantošana sēņu noteikšanā. Aplikācijas darbības nianses. Padomi lietošanā. Uldis Ļoļāns
Gļotsēnes 2023. gadā (notikumi, sasniegumi) un nākotnes ieceres. Julita Kluša
Sūnu vērojumi. Līga Strazdiņa
Katrs var iesaistīties Ligzdojošo putnu atlanta pēdējā gadā. Andris Dekants
Kā lāča novērojums kļūst par neapstrīdamu un kvalitatīvu pierādījumu. Jānis Ozoliņš, Digna Pilāte
Sabiedrības iesaiste dienastauriņu novērojumos Latvijā 2023. gadā. Kristaps Vilks
Sanāksmes ieraksts ir pieejams Latvijas Dabas fonda YouTube kanālā: 1. daļa un 2. daļa.
Paldies Latvijas Nacionālā dabas muzeja darbiniekiem, kā arī Sintijai Valuckai un Ilmāram Baugam par tehnisko palīdzību sanāksmes norises un tiešraides nodrošināšanā!
Uz tikšanos dabā un pēc gada – atkal sanāksmē!
Ilze Priedniece
2024-03-20
