Currently active users: 298 Observations added today: 12 Total number of observations: 659289
You have a guest status
Article archive
2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
Vai vērojama afalīnu invāzija?
Added 2019-03-05 16:05:55

Ja kāds pirms diviem mēnešiem man būtu teicis, ka nākamos divu mēnešus Latvijas piekrastes ūdeņos uzturēsies divas vai pat trīs afalīnas, ko apliecinās 8 publiskotas (noslēpumā nepaturētas) ziņas par novērošanu [1], es vismaz pie sevis būtu nodomājis, vai teicējam viss ir kārtībā ar galvu.


1. attēls. Afalīna pie Mangaļsalas 2019. gada 27. februārī. Foto: Igors Deņisovs

Man zināmajos vēstures "annāļos" ierakstīts, ka dzīvas afalīnas iepriekš Latvijas piekrastē redzētas vairāk nekā pirms 100 gadiem, t.i. 1909. gada 24. jūlijā – divas pie Kauguriem [2]. Ja vēsturē atskatās kādreizējās Kursas robežās, izlasāmas ne tik senas ziņas. 2015. gada 14. augustā divas Atlantijas afalīnas Tursiops truncatus truncatus peldējušas aptuveni 500 metru attālumā no Klaipēdas delfinārija [3,4], kurā tā apmeklētājus izklaidē un pat ārstē afalīnas T. t. ponticus no Melnās jūras [5]. Neklātienē bija satikušās divas afalīnu pasugas. Tā kā pasugu izdalīšana parasti ir liels pētnieku strīdu objekts, par to vairāk neko. Tikai piebildīšu, ka Melnās jūras afalīnas, kuru šovu man bija izdevība redzēt Batumi delfinārijā, esot augumā mazākas par Atlantijas radiniecēm. Vēl piebildīšu, ka afalīnas ir viena no zināmākajām un plašāk izplatītajām delfīnu sugām, kas apdzīvo okeānu un jūru mērenās joslas, subtropu un tropu ūdeņus [6,7].

Vēl Lietuvas jūras ziņu portālā Albatrosas.lt [8] rakstīts, ka 2007. gadā 25. jūlijā jūras festivāla atklāšanas laikā zvejnieki nofilmējuši pieaugušu afalīnu kopā ar jaunu dzīvnieku. Šos video pierādījumus gan neesmu redzējis. Toties internets glabā pierādījumus, ka "brāļi lietuvieši" Latvijā zog ne tikai traktorus [9]. Viņi tikuši arī pie Latvijas krastā izskalotas, beigtas afalīnas (2. attēls) atklājēju goda: "1998 m. rugpjūčio 3 d. prie Papės, už maždaug vieno kilometro nuo Lietuvos sienos, surasta 4 metrų ilgio 400 kg svorio Atlanto afalinos (Tursiops truncatus Montagu 1821) maita. … Maitą apžiūrėję Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo darbuotojai Žilvinas Kleiva, Arvydas Vaišvila ir Arūnas Grušas" [8].


2. attēls. Kurzemes jūras krastā izskalota afalīna. Foto: Alfonso Mažūno

Ceturtā jeb hronoloģiski pirmā reize, iespējams, bijusi vēl senākos laikos, t.i. 1782. gada septembrī, kad pēc vētras (līdzīgi kā 1998. gadā) viena afalīna atrasta izskalota pie Buļļiem [2].

No kurienes afalīnas pie mums ierodas? Katrā ziņā tās nav pastāvīgas Baltijas jūras iemītnieces. Par īstenu mūsu jūras iemītnieku uzskata tikai cūkdelfīnu Phocaena phocaena, kas kādreiz regulāri uzturējies arī Latvijas piekrastē [10]. Starp citu, nesen noskaidrots, ka "smalko zobiņu" ornaments, kāds bieži sastopams uz vidējā neolīta keramikas no piejūras apmetnēm Latvijā un Igaunijā, ir iespiests ar cūkdelfīna zobu spiedogu [11]. Kā atklāts cūkdelfīnu akustiskā monitoringa laikā no 2011. līdz 2013. gadam [12], tie joprojām pa retam iepeld mūsu teritoriālajos ūdeņos (3. attēls). Visticamāk, cūkdelfīni paliek cilvēka acij neredzami, vai arī zvejnieki cītīgi pilda savu solījumu par cūkdelfīniem nekad nevienam vairs nestāstīt. Bet tas jau ir cits stāsts.


3. attēls. Cūkdelfīnu sastopamība (relatīvais blīvums) Baltijas jūrā (https://www.ascobans.org/en/news/sambah-project-releases-population-estimate-and-identifies-breeding-area-baltic-harbour).

Ja ieskatās relatīvi līdzīgā kartē (4. attēls), kas atspoguļo 2016. gada afalīnu vizuālo uzskaišu rezultātus Atlantijas okeāna Eiropas daļā gan no lidmašīnām, gan no kuģiem, redzams, ka šo delfīnu relatīvais blīvums Ziemeļjūrā, t.i., pie mums novēroto dzīvnieku vistuvākajā potenciālās izcelsmes vietā, ir relatīvi zems. Pat attiecībā uz Dānijas piekrastes ūdeņiem afalīna tiek pieskaitīta retajiem delfīniem. Tā ir etāka par cūkdelfīnu un otru tur biežāk sastopamo delfīnu sugu – baltpurna jeb baltsnīpja delfīnu Lagenorhynchus albirostris [13] (vairāk par latviskajiem delfīnu nosaukumiem – raksta beigās).


4. attēls. Afalīnu sastopamība (relatīvais blīvums) Atlantijas okeāna ZR daļā (https://synergy.st-andrews.ac.uk/scans3/files/2017/04/SCANS-III-design-based-estimates-2017-04-28-final.pdf).

Viens no Dānijas zinošākajiem jūras zvēru pētniekiem Kārlis Kristiāns Kince (Carl Christian Kinze) uzskata, ka afalīnu sastopamība Atlantijas okeāna Eiropas daļā ir mainīgs lielums. Šis mainīgums ietekmē afalīnu ceļošanu ārpus galvenā izplatības apgabala. Piemēram, līdz 1950. gadam afalīnu bijis relatīvi daudz Ziemeļjūras dienviddaļā, un šī afalīnu populācijas daļa varēja "piegādāt" klejotājus gan Dānijas piekrastes ūdeņiem, gan Baltijas jūrai. Kopš 20. gs. beigām pieaug Skotijas piekrastes ūdeņos mītošo afalīnu skaits. Iespējams, šobrīd šis apgabals ir afalīnu "donors" Dānijas piekrastes ūdeņiem un Baltijas jūrai (5. attēls) [14].


5. attēls. Afalīnu sastopamība Rietumeiropas piekrastes ūdeņos un to iespējamie migrāciju ceļi uz Baltijas jūru (Kinze, Thøstesen, 2016).

Dabasdati.lv "lielais brālis" – Pasaules dabas novērojumu portāls (the Global Biodiversity Information Facility https://www.gbif.org/) glabā ierakstu, ko veicis Rasmuss Straks (Rasmus Strack) un kas liecina, ka viņš 2018. gada 11. novembrī novērojis Tursiops truncatus jeb "Lielaa-iuras-tsuuka (In Latvian)" Zēlandes ZR piekrastē – vietā, kas saucas Lumsås Nordstrand. Delfīns peldējis austrumu virzienā. Pēc mēneša, 9. decembrī Jakobs Ersons (Jakob Erson), esot uz prāmja, uz īsi brīdi ieraudzījis afalīnai līdzīgu delfīnu Ēresundā [15]. 30. decembrī pie Vladislavovo (Władysławowo) ostas peldoša afalīna iemūžināta video un noglabāta “jūtūbē” [16]. Cits novērotājs ziņojis, ka tai dienā redzējis divus delfīnus ostas teritorijā [17]. Vai šie notikumi ir saistīti? Visticamāk, ka nē. Savukārt novērojumus Latvijā ļoti gribētos "sasiet" ar afalīnu pie Vladislavovo. Uz to vedina arī delfīna novērojums 4. janvārī Gdaņskas līcī pie Gdiņas [17]. Par to, ka šoreiz delfīns (varbūt pat trīs delfīni) papeldējuši Lietuvai garām nepamanīti, nebūtu jābrīnās. Lietuvas ziņu portālam Delfi.lt toties nav palikusi nepamanīta afalīnas ierašanās Liepājas ostā [18].

Atliek tik gaidīt, vai mūsu ciemiņi vēl kādam dos ziņu par savu klātbūtni un vai mēs uzzināsim, uz kurieni afalīnas dosies (varbūt jau devušās) pēc Latvijas apmeklējuma. Varbūt viņas atkārtos sugas brāļu vai māsu ceļojumu pa Baltijas jūru 2015. gadā. Togad daudzu Baltijas jūru aptverošo valstu ziņu portāli sacentās ziņošanā par redzētajām afalīnām. Pētnieku domas par to, cik afalīnu togad ceļoja pa Baltijas jūru, protams, dalās. Varbūt pat sešas, kā to ziņo zviedru žurnālists [19], atsaucoties uz Kolmårdens zoodārza zvēru, t.sk. delfīnu ekspertu Matsu Amundinu (Mats Amundin). Rakstam par Zviedrijas piekrastes ūdeņos novērotajām afalīnām pievienota bilžu sērija par to, kā tās izklaidē kajakotājus.

Protams, nav arī zināms, vai nākamajos gados novērotās afalīnas ir tās pašas, t.i. vai viņas atkārto savus ceļojumus, vai arī Baltijas jūrā ieradušās citas ceļotājas. Vācu jūras biologs Boriss Kuliks (Boris Culik), kurš kopš 1996. gada iesaistījies arī delfīnu un vaļu pētniecībā, paudis viedokli, ka afalīnu ieklejošanu pamudinājusi sāļo Atlantijas okeāna ūdeņu ieplūšana Baltijas jūrā 2014.-2015. gadā [20].

Vācieši bijuši arī čakli karšu sastādītāji, kurās mēģināts dokumentēt afalīnu novērojumus Baltijas jūrā (6., 7. attēls). Cik labi viņiem tas izdevis, novērtējiet paši, salīdzinot abas Vācijā tapušās kartes savā starpā un ar citviet zīmētajām (8., 9. attēls).


6. attēls. Afalīnu novērojumu vietas Baltijas jūrā 2015. gadā un 2016. gada pirmajos mēnešos (http://www.ostsee-zeitung.de/Nachrichten/MV-aktuell/Walforscher-Delfine-koennten-sich-dauerhaft-in-der-Ostsee-ansiedeln).


7. attēls. Afalīnu novērojumu vietas Baltijas jūrā 2015.-2018.gadā (https://de.whales.org/wale-delfine/artenschutz-und-forschung/deutschland/).


8. attēls. Afalīnu novērojumu vietas Baltijas jūrā 2015. gada jūlijā-augustā (https://www.tvn24.pl/pomorze,42/delfiny-butlonose-w-zatoce-gdanskiej,570306.html).


9. attēls. Afalīnu novērojumu vietas Baltijas jūrā 2015. gada augustā-septembrī (https://www.postimees.ee/3313959/link-videole-rohukulast-monesaja-kilomeetri-kaugusel-nahti-samuti-delfiine).

Ļoti iespējams, ka 2015. gada vasaras beigās vismaz divas afalīnas papeldējušas garām Latvijai, iepeldējušas Veinameri jeb Monzundā, kur 26. augustā atrādījušās burātājiem pie Hāpsalu, un vēl pēc dažām dienām, 1. septembrī, ļāvušās tikt iemūžinātām video jau pie Zviedrijas krastiem (9. attēls) [21, 22].

Dīvaini, ka 7. attēlā redzamajā kartē, kuras oriģināls atrodams labdarības organizācijas Whale and Dolphin Conservation mājaslapā, nav norādes uz vēl vienu ar Ķīles fjordu saistītu novērojumu kopumu – to, kas piefiksēts gadu vēlāk, 2016. gada septembrī, kad vairākas dienas no vietas viena afalīna piesaistīja daudzu ziņu portālu un vēl vairāk aculiecinieku uzmanību. Ziņu portāls Kieler Nachrichten ievietojis veselu fotoreportāžu par to, kā šī afalīna izklaidē peldēšanos un citādus ūdenspriekus baudošus cilvēkus (10. attēls) [23]. Hm, kā būtu, jā peldsezona tagad būtu pie mums?


10. attēls. Afalīnas izklaides Vācijā, Ķīles fjordā (http://www.maz-online.de/Nachrichten/Panorama/Ein-Delfin-verzaubert-Kiel).

Ko afalīnas meklēja pie mums, ja izklaides tām nebija prātā? Atbilde, visticamāk, rodama Raimonda S. divās ļoti veiksmīgi uzņemtajās bildēs, kurās iemūžināta afalīnas maltīte. Delfīni meklējuši un atraduši bagātīgi klātu pusdienu galdu. Māris Plikšs, pieredzējis zivju pētnieks, apskatījis šīs bildes, sliecas domāt, ka afalīna maltītei izvēlējusies kādu taimiņu vai zandartu. Tieši tagad esot laiks, kad taimiņi, arī lai barotos, uzturoties Rīgas līča dienviddaļas piekrastes seklajos ūdeņos.


11. attēls. Afalīna barojas. Foto: Raimonds S.

Nobeigumā vēl par delfīnu latviskajiem nosaukumiem. Jāatzīst, ka mūsu priekšteči saprotamu iemeslu dēļ nekādu lielo mantojumu ar īsti latviskiem nosaukumiem nav atstājuši. Ja nu kādam ir bijusi vajadzība vēstīt par kādu delfīnu vai vali, tā nosaukšanai parasti izvēlēts atdarinājums vai tulkojums no citas valodas. Reizēm veiksmīgāk, reizēm mazāk veiksmīgi. Tādēļ šoreiz mans "draudzīgais aicinājums", it īpaši žurnālistiem: lūdzu nesauksim delfīnus ar zinātnisko nosaukumu Tursiops truncatus par pudeļdeguna delfīniem. Šis vārds labāk piestāv citai delfīnu sugai ar zinātnisko apzīmējumu Hyperoodon ampullatus [24, 25]. Lai gan vēl precīzāk tos būtu saukt par pudeļgalvas delfīniem. Jo, vai kāds, lūdzu, var man pateikt, kur delfīniem atrodas tas, ko sauc par degunu (latīņu: nasus) – anatomisku izvirzījumu virs mutes [26]? Starp citu, kāds arī Baltijas jūrā iemaldījies pudeļgalvas delfīns atrasts izskalots krastā ne tik sen (2013. gada novembrī) un ne tik tālu no Latvijas – Polijā [27, 28].

Ja delfīnus Tursiops truncatus negribas saukt par afalīnām, var jau lietot to seno (sākotnējo?) nosaukumu – lielā jūŗas cūka [29] (ar ŗ burtu!) Pasaules dabas novērojumu portāls šo nosaukumu ne pārāk veiksmīgi norakstījis. Lielā un mazās jūŗas cūka, t.i. cūkdelfīns, ir pēc skata ļoti līdzīgas.

Vēl par raksta sākumā pieminētajiem baltpurna jeb baltsnīpja delfīniem Lagenorhynchus albirostris. Vai kāds, lūdzu, var man pateikt, kur delfīniem atrodas tas, ko sauc par purnu – galvas priekšējā daļa ar muti un nāsīm [30]? Manuprāt, tas vairāk vai mazāk smailais izvirzījums delfīnu galvas priekšā atgādina to, ko mēs saucam par snīpi – caurulītes veida sašaurinātu daļu traukam, pa kuru (no kā) lej šķidrumu [31]. Starp citu, kāds arī Baltijas jūrā iemaldījies baltsnīpja delfīns novērots un nofotografēts ne tik sen (2008. gada septembrī) un ne tik tālu no Latvijas – pie Tallinas [32].

Kad un kurš no delfīnu un vaļu "bandas" atkal pagodinās Latviju ar savu vizīti – tas, kā parasti, ir atklāts jautājums. Izskatās, ka Dabasdati.lv ziņotāji ir gatavi šādu ciemiņu vizītei.

Informācijas avoti

1. Novērojumu dati:

    27.02.2019. Afalīna Tursiops truncatus, skaits 1, Mangaļsalas jūrā (Igors Deņisovs, foto)

    Afalīna Tursiops truncatus, skaits 1, Mangaļsalas mols (Ilona Gaile, foto)

    Afalīna Tursiops truncatus, skaits 1, Mangaļsalas mols (Tatjana Miziņenko, foto)

    25.02.2019. Afalīna Tursiops truncatus, skaits 1, Mangaļsalas mols (Gita Niedra, foto un video)

    24.02.2019. Afalīna Tursiops truncatus, skaits 1, Mangaļsalas mols (Raimonds S. , foto)

    16.02.2019. Afalīna Tursiops truncatus, skaits 2, Mangaļsalas mols (Ieva Mārdega, foto)

    11.02.2019. Afalīna Tursiops truncatus, skaits 1, pie Skultes (makšķernieki, video)

    10.01.2019. Afalīna Tursiops truncatus, skaits 1, Liepājas osta (Oskars Kadeģis, video)

2. Schweder G. 1910. Zahnwale im Rigaer Meerbusen. Korrespondenzbl. des Naturf.-Vereins zu Riga, Bd.53, S. 43-50.

3. http://www.tvnet.lv/zala_zeme/dzivnieki/571639-pie_klaipedas_jura_maniti_delfini

4. http://grynas.delfi.lt/gamta/neitiketina-baltijos-juroje-prie-klaipedos-selsta-delfinai.d?id=68734414

5. https://muziejus.lt/en/paslaugos/dolphins

6. Culik, B. M. 2004. Review of small cetaceans. Distribution, Behaviour, Migration and Threats. UNEP/CMS Secretariat, Bonn.

7. https://lv.wikipedia.org/wiki/Pude%C4%BCdeguna_delf%C4%ABns

8. http://www.albatrosas.lt/Banginiu-apsilankymai-Baltijoje-pazenklinti-tragizmu-ir-nezinomybe-p646.html#.XHhIeIgzZPY

9. https://www.delfi.lv/news/national/criminal/traktorus-zemgale-un-kurzeme-zagusi-organizeta-grupa-no-lietuvas-secina-policija.d?id=49689851

10. http://www.videsvestis.lv/cukdelfiniem-draud-izmirsana/

11. https://www.lvi.lu.lv/lv/LVIZ_2016_files/1%20numurs/V_Berzins_B_Dumpe_Cukdelfinu_ LVIZ_2016_1.pdf

12. http://www.sambah.org/Methods.htm

13. http://hvaler.dk/onewebmedia/Hvidn%C3%A6ser%20i%20Danmark.pdf

14. Kinze, C.C. & C.B. Thøstesen 2016: ”Flipper” på besøg i Danmark. Tilbageblik på øresvinets (Tursiops truncatus) færden i danske farvande. Sjæk’len 2015, Årbog for Fiskeri- og Søfartsmuseet: 99-111.

15. http://www.valar.se/2018/12/09/ny-oresvin-i-oresund/

16. https://www.youtube.com/watch?v=QEFtRHzT21s&t=34s

17. http://morswin.pl/2019/01/07/wladyslawowo-przyciaga-delfiny/

18. https://www.delfi.lt/grynas/gamta/baltijos-juroje-pastebetas-delfinas.d?id=80074007

19. https://www.expressen.se/kvallsposten/sa-klarar-delfinerna-hostkylan-i-ostersjon/

20. http://www.ostsee-zeitung.de/Nachrichten/MV-aktuell/Walforscher-Delfine-koennten-sich-dauerhaft-in-der-Ostsee-ansiedeln

21. https://www.postimees.ee/3313959/link-videole-rohukulast-monesaja-kilomeetri-kaugusel-nahti-samuti-delfiine

22. https://www.norrteljetidning.se/artikel/norrtalje-kommun/tv-delfinshow-i-grisslehamn

23. http://www.kn-online.de/Mehr/Bilder/Bilder-Kiel/Fotostrecke-Delfin-vor-Kiel-Holtenau

24. https://www.ascobans.org/sites/default/files/publication/ASCOBANS_Leaflet2009 _LA_1.pdf

25. https://www.ascobans.org/en/species/hyperoodon-ampullatus

26. https://lv.wikipedia.org/wiki/Deguns

27. http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2013/wal_butelkonosy.htm

28. http://www.iop.krakow.pl/Ssaki/gatunek/189

29. Rupeiks Fr. 1936. Latvijas zvēri. Valtera un Rapas A/S apgāds, Rīga.

30. https://lv.oxforddictionaries.com/definition/PURNS

31. https://lv.oxforddictionaries.com/skaidrojums/snipis

32. https://www.postimees.ee/36198/eesti-vetesse-eksinud-delfiin-voib-hukkuda

 

Valdis Pilāts

2019-03-05

Ziņa sagatavota LVAF finansēta projekta "Sabiedriskās pētniecības attīstīšana uz dabas novērojumu platformas Dabasdati.lv bāzes" ietvaros.

 

Recent reports
Pandion haliaetus - 2019-05-25 mazais_ezis
Tetrao urogallus - 2019-05-25 mazais_ezis
Tringa glareola - 2019-05-25 mazais_ezis
Saxicola rubetra - 2019-05-25 mazais_ezis
Muscicapa striata - 2019-05-26 ievakiri
Haliaeetus albicilla - 2019-05-25 meža_meita
Tringa glareola - 2019-05-25 meža_meita
Cantharis pellucida - 2019-05-25 Mo
Cantharis nigricans - 2019-05-25 Mo
- 2019-05-25 LailaG
Cuculus canorus - 2019-05-25 LīgaKrā
Accipiter gentilis - 2019-05-25 LīgaKrā
Ematurga atomaria - 2019-05-26 Aleksandra
Callophrys rubi - 2019-05-26 Aleksandra
Kleidocerys resedae - 2019-05-25 Mari
Paris quadrifolia - 2019-05-25 alisija220alisija0alise
Rhopalus subrufus - 2019-05-25 Mari 1
Eurydema oleracea - 2019-05-25 Mari
Rhopalus parumpunctatus - 2019-05-25 Mari
Ematurga atomaria - 2019-05-25 picapica
Spilosoma lubricipeda - 2019-05-25 picapica
Polyommatus icarus - 2019-05-25 picapica
Boloria dia - 2019-05-25 picapica
Tingis ampliata - 2019-05-25 Mari 1
Lanius excubitor - 2019-05-25 picapica
Piezodorus lituratus - 2019-05-25 Mari 1
Columba palumbus - 2019-05-25 picapica
Turdus philomelos - 2019-05-25 picapica
Mergus merganser - 2019-05-12 picapica
Phylloscopus sibilatrix - 2019-05-06 picapica
Corizus hyoscyami - 2019-05-25 Mari
Aelia acuminata - 2019-05-25 Mari
Peribalus strictus - 2019-05-25 Mari
Rubiconia intermedia - 2019-05-25 Mari 1
Carpocoris purpureipennis - 2019-05-25 Mari
Anoplius viaticus - 2019-05-24 Astrantia
Dolycoris baccarum - 2019-05-25 Mari
Elasmucha grisea - 2019-05-25 Mari
Palomena prasina - 2019-05-25 Mari
Carpocoris purpureipennis - 2019-05-25 Mari
Ficedula hypoleuca - 2019-05-25 ievakiri
Larus argentatus - 2019-05-25 Arnis2
Acrocephalus arundinaceus - 2019-05-25 i.vasiljevs
Cerura vinula - 2019-05-25 Mari
Acrocephalus dumetorum - 2019-05-25 Mix
Phoenicurus phoenicurus - 2019-05-18 pustumsa
Sylvia atricapilla - 2019-05-25 LV zilzīlīte
- 2019-05-19 pustumsa
Emberiza citrinella - 2019-05-18 pustumsa
Calidris alpina - 2019-05-25 i.vasiljevs
Sylvia communis - 2019-05-25 LV zilzīlīte
Zootoca vivipara - 1979-07-30 OKK
Psyllobora vigintiduopunctata - 2019-05-25 Astrantia
Motacilla alba - 2019-05-18 pustumsa
Trifolium montanum - 2019-05-25 kapso
Larus argentatus - 2019-05-18 pustumsa
Zootoca vivipara - 1979-07-13 OKK
Zootoca vivipara - 1979-05-18 OKK
Sterna hirundo - 2019-05-25 i.vasiljevs
Sterna paradisaea - 2019-05-25 Arnis2
Zootoca vivipara - 1979-04-11 OKK
Scolopostethus sp. - 2019-05-25 kaarlisfrei
Zootoca vivipara - 1978-05-08 OKK
Zootoca vivipara - 1978-04-23 OKK
Cassida vibex - 2019-05-25 kaarlisfrei
Tingis cardui - 2019-05-25 kaarlisfrei 1
Troglodytes troglodytes - 2019-05-25 i.vasiljevs
Zootoca vivipara - 1978-04-20 OKK
Sylvia atricapilla - 2019-05-25 i.vasiljevs
Trapezonotus sp. - 2019-05-25 kaarlisfrei
Graphosoma lineatum - 2019-05-25 kaarlisfrei
Muscicapa striata - 2019-05-24 Mo
Coreus marginatus - 2019-05-25 kaarlisfrei
Arenaria interpres - 2019-05-25 i.vasiljevs
Tadorna tadorna - 2019-05-25 i.vasiljevs 1
Tingis ampliata - 2019-05-25 kaarlisfrei 1
Cetonia aurata - 2019-05-23 Astrantia
Sciocoris sp. - 2019-05-24 kaarlisfrei
Pieris brassicae - 2019-05-23 Astrantia
Chiasmia clathrata - 2019-05-23 Astrantia
Oriolus oriolus - 2019-05-25 Andritis
Spilosoma lutea - 2019-05-24 Astrantia
Iduna caligata - 2019-05-25 vigulis
Columba palumbus - 2019-05-25 Anta.S.
Circus macrourus - 2019-05-19 Sintija Martinsone
Mergus merganser - 2019-05-25 i.vasiljevs 3
Agapanthia villosoviridescens - 2019-05-25 maariite
Carduelis carduelis - 2019-05-25 vigulis
Hirundo rustica - 2019-05-25 vigulis
Fulica atra - 2019-05-25 vigulis
Cremnocephalus albolineatus - 2019-05-25 CerambyX
Branta bernicla - 2019-05-25 i.vasiljevs 1
Smerinthus ocellata - 2019-05-25 Astrantia
Emberiza citrinella - 2019-05-25 LV zilzīlīte
Falco subbuteo - 2019-05-25 LV zilzīlīte 1
Muscicapa striata - 2019-05-25 Wija
Acrocephalus palustris - 2019-05-25 vigulis
Scolopax rusticola - 2019-05-24 Rallus
Luscinia luscinia - 2019-05-25 vigulis
Ciconia ciconia - 2019-05-25 vigulis
Chlidonias hybrida - 2019-05-25 dagnis
Sylvia communis - 2019-05-25 vigulis
Motacilla flava - 2019-05-25 vigulis
Malacosoma castrensis - 2019-05-25 vigulis
- 2019-05-24 OKK
Ctenicera pectinicornis - 2019-05-23 Karmena
Symphytum officinale - 2019-05-23 Karmena
Galium sp. - 2019-05-24 OKK
Cygnus olor - 2019-05-24 OKK
Anas platyrhynchos - 2019-05-24 OKK
Veronica chamaedrys - 2019-05-23 Karmena
Larus ridibundus - 2019-05-24 OKK
Pisaura mirabilis - 2019-05-23 Karmena
Tadorna tadorna - 2019-05-24 OKK
Motacilla alba - 2019-05-24 OKK
Plutella xylostella - 2019-05-23 Karmena
Agrypnus murinus - 2019-05-23 Karmena
Dolomedes sp. - 2019-05-23 Karmena
Alauda arvensis - 2019-05-25 vigulis
Motacilla alba - 2019-05-24 OKK
Viola arvensis - 2019-05-23 Karmena
Tadorna tadorna - 2019-05-24 OKK
Gonioctena viminalis - 2019-05-23 Karmena
Saxicola rubetra - 2019-05-25 vigulis
Polygonatum odoratum - 2019-05-24 OKK
Lygus sp. - 2019-05-23 Karmena
Curculionidae sp. - 2019-05-23 Karmena
Eurydema oleracea - 2019-05-23 Karmena
Pulsatilla pratensis - 2019-05-24 OKK
Pernis apivorus - 2019-05-25 Gaidis Grandāns
Anas platyrhynchos - 2019-05-24 OKK
- 2019-05-24 OKK
Eurydema oleracea - 2019-05-23 Karmena
Epipactis atrorubens - 2019-05-24 OKK
Coreus marginatus - 2019-05-23 Karmena
Trientalis europaea - 2019-05-24 OKK
Convallaria majalis - 2019-05-23 Karmena
Tettigonidae sp. - 2019-05-23 Karmena
- 2019-05-24 OKK
Ciconia ciconia - 2019-05-25 cielava
Phylloscopus trochiloides - 2019-05-25 Gaidis Grandāns
Aelia acuminata - 2019-05-23 Karmena
Convallaria majalis - 2019-05-24 OKK
Ornithogalum umbellatum - 2019-05-24 OKK
Vanessa cardui - 2019-05-25 Gaidis Grandāns
Maniola jurtina - 2019-05-25 Gaidis Grandāns
Clausiliidae sp. - 2019-05-25 IevaM
Agapanthia villosoviridescens - 2019-05-25 kapso
Iris pseudacorus - 2019-05-25 kapso
Gomphus vulgatissimus - 2019-05-25 kapso
Troglodytes troglodytes - 2019-05-25 ievakiri
Polygonia c-album - 2019-05-25 dziedava
Emberiza citrinella - 2019-05-25 Astrantia
Hirundo rustica - 2019-05-25 Astrantia
Alauda arvensis - 2019-05-25 ievakiri
Hydrachna sp. - 2019-05-25 Kukainis
Emberiza schoeniclus - 2019-05-25 Astrantia
Circus aeruginosus - 2019-05-25 Astrantia
Sylvia communis - 2019-05-25 ievakiri
Lampetra planeri - 2019-05-25 Kukainis
Oriolus oriolus - 2019-05-25 ievakiri
Sylvia atricapilla - 2019-05-25 ievakiri
Curculionidae sp. - 2019-05-25 W
Alcedo atthis - 2019-05-25 ievakiri
Acrocephalus palustris - 2019-05-25 ievakiri
Acrocephalus arundinaceus - 2019-05-25 Astrantia
Botaurus stellaris - 2019-05-25 Astrantia
Agapanthia villosoviridescens - 2019-05-25 W
Turdus pilaris - 2019-05-25 AinisP
Aves sp. - 2019-05-25 AinisP
Turdus merula - 2019-05-25 ievakiri
Phylloscopus collybita - 2019-05-25 ievakiri
Loxia curvirostra - 2019-05-21 Kristers K
Sylvia atricapilla - 2019-05-21 Kristers K
Geum urbanum - 2019-05-25 W
Ficedula parva - 2019-05-25 roosaluristaja
Hippolais icterina - 2019-05-21 Kristers K
Capreolus capreolus - 2019-05-25 roosaluristaja
Exidia truncata - 2019-05-25 roosaluristaja
Phylloscopus trochilus - 2019-05-21 Kristers K
Emberiza citrinella - 2019-05-25 ievakiri
Noctuidae sp. - 2019-05-25 W
Columba palumbus - 2019-05-25 Kristers K
Ichneumonidae sp. - 2019-05-25 W
Dendrocopos major - 2019-05-25 Kristers K
Phylloscopus trochiloides - 2019-05-25 Vv
Sciurus vulgaris - 2019-05-25 Kristers K
Saxicola rubetra - 2019-05-25 ievakiri
Misumena vatia - 2019-05-25 W
Araneae sp. - 2019-05-25 W
Araneae sp. - 2019-05-25 W
Sciurus vulgaris - 2019-05-25 Kristers K
Araneae sp. - 2019-05-25 W
Capreolus capreolus - 2019-05-25 Kristers K
Acanthosoma haemorrhoidale - 2019-05-25 W
Acrocephalus dumetorum - 2019-05-25 Kristers K
Araneae sp. - 2019-05-25 W
Misumena vatia - 2019-05-25 W
Lamia textor - 2019-05-25 Lemmus
Ficedula parva - 2019-05-25 Tringa
Acrocephalus schoenobaenus - 2019-05-25 ievakiri
Pseudopanthera macularia - 2019-05-25 W
Ephemeroptera sp. - 2019-05-25 W
Emberiza schoeniclus - 2019-05-25 ievakiri
Coleoptera sp. - 2019-05-25 W
Lanius collurio - 2019-05-25 ievakiri
Pisauridae sp. - 2019-05-25 W
Phylloscopus trochiloides - 2019-05-25 elektrolitr
Vanessa cardui - 2019-05-25 nekovārnis
Criocoris quadrimaculatus - 2019-05-25 CerambyX
Carduelis carduelis - 2019-05-25 ievakiri
Motacilla alba - 2019-05-25 ievakiri
Fringilla coelebs - 2019-05-25 ievakiri
Hippolais icterina - 2019-05-25 ievakiri
Luscinia luscinia - 2019-05-25 ievakiri
Dolycoris baccarum - 2019-05-25 CerambyX
Petasites spurius - 2019-05-25 Aleksandra
Aradus corticalis - 2019-05-25 CerambyX
Carterocephalus silvicolus - 2019-05-25 IevaM
Melolontha hippocastani - 2019-05-25 nekovārnis
Aradus betulae - 2019-05-25 CerambyX
Pluvialis apricaria - 2019-05-25 mazais_ezis
Pluvialis apricaria - 2019-05-25 mazais_ezis
Lanius excubitor - 2019-05-25 mazais_ezis
Pandion haliaetus - 2019-05-25 mazais_ezis
Pandion haliaetus - 2019-05-25 mazais_ezis
Derephysia cristata - 2019-05-25 CerambyX 1
Colias hyale - 2019-05-25 Astrantia
Dendrolimus pini - 2019-05-25 nekovārnis
Araneae sp. - 2019-05-25 danagradkovska
Piezodorus lituratus - 2019-05-25 nekovārnis
Papilio machaon - 2019-05-25 Astrantia
- 2019-05-25 meža_meita
Charadrius hiaticula - 2019-05-25 Arnis2
Chlorochroa juniperina - 2019-05-25 CerambyX
Strix aluco - 2019-05-25 Wija 3
Acrocephalus arundinaceus - 2019-05-25 Vv
Haematopus ostralegus - 2019-05-25 Arnis2
Branta bernicla - 2019-05-25 Arnis2
Stenodema laevigatum - 2019-05-25 CerambyX
Arenaria interpres - 2019-05-25 Arnis2
Carpocoris purpureipennis - 2019-05-25 CerambyX
Aelia acuminata - 2019-05-25 CerambyX
Anthus trivialis - 2019-05-25 Arnis2
Phylloscopus trochiloides - 2019-05-25 Arnis2
Oriolus oriolus - 2019-05-25 Arnis2
Ficedula parva - 2019-05-25 Arnis2
Stephanitis oberti - 2019-05-25 nekovārnis
Vanessa atalanta - 2019-05-25 nekovārnis
Daphne mezereum - 2019-05-25 meža_meita
Melolontha hippocastani - 2019-05-25 nekovārnis
Perenniporia subacida - 2019-05-25 meža_meita 1
Myxomycetes - 2019-05-25 meža_meita
Regulus ignicapilla - 2019-05-25 ER
Calicium quercinum - 2019-05-23 Ansis
- 2019-05-25 artis113
Lycogala epidendrum - 2019-05-25 Grislis
Actitis hypoleucos - 2019-05-25 DanaH
- 2019-05-25 kimkim
Rhyparochromus phoeniceus - 2019-05-25 nekovārnis
Poecilus lepidus - 2019-05-25 nekovārnis
Phylloscopus trochilus - 2019-05-25 kimkim
Hippolais icterina - 2019-05-25 DanaH
Tadorna tadorna - 2019-05-25 DanaH
Trientalis europaea - 2019-05-25 kimkim
Glechoma hederacea - 2019-05-25 kimkim
Ardea cinerea - 2019-05-25 DanaH
Haematopus ostralegus - 2019-05-25 Dabastūres
Vanessa cardui - 2019-05-25 IevaM
Corvus cornix - 2019-05-25 SintijaK
Sturnus vulgaris - 2019-05-25 SintijaK
Phoenicurus phoenicurus - 2019-05-25 DanaH
Motacilla alba - 2019-05-25 SintijaK
Sylvia borin - 2019-05-25 DanaH
Ranunculus aquatilis - 2019-05-25 kimkim
Thyreocoris scarabaeoides - 2019-05-25 CerambyX
Viola reichenbachiana - 2019-05-25 kimkim
Veronica chamaedrys - 2019-05-25 kimkim
Buteo buteo - 2019-05-24 Alvis Āboliņš
Polygala vulgaris - 2019-05-25 kimkim
Vicia sepium - 2019-05-25 kimkim
Sylvia atricapilla - 2019-05-18 Alvis Āboliņš
Trigonotylus caelestialium - 2019-05-25 CerambyX
Criocoris quadrimaculatus - 2019-05-25 CerambyX
Dendrocopos leucotos - 2019-05-25 roosaluristaja
Carterocephalus palaemon - 2019-05-25 nekovārnis
Chlamydatus pullus - 2019-05-25 CerambyX
Poecile palustris - 2019-05-25 DanaH
Agrilus sp. - 2019-05-25 nekovārnis
Pteridopsida sp. - 2019-05-25 meža_meita
Notostira elongata - 2019-05-25 CerambyX
Agapanthia villosoviridescens - 2019-05-25 nekovārnis
Cymus melanocephalus - 2019-05-25 CerambyX
Formica sp. - 2019-05-25 mazais_ezis
Fringilla coelebs - 2019-05-25 Kristers K
Coenonympha pamphilus - 2019-05-25 Kristers K
- 2019-05-25 Kristers K
Erithacus rubecula - 2019-05-25 Kristers K
Cuculus canorus - 2019-05-25 Kristers K
Apus apus - 2019-05-25 Kristers K
Larus ridibundus - 2019-05-25 Kristers K
Turdus pilaris - 2019-05-25 Kristers K
Motacilla alba - 2019-05-25 Kristers K
Turdus philomelos - 2019-05-25 Kristers K
Chelidonium majus - 2019-05-23 Karmena
Parus major - 2019-05-25 Kristers K
Turdus merula - 2019-05-25 Kristers K
Agapanthia villosoviridescens - 2019-05-23 Karmena
Cassida vibex - 2019-05-23 Karmena
Psallus aethiops - 2019-05-25 CerambyX
Salix myrtilloides - 2019-05-25 meža_meita
Boloria euphrosyne - 2019-05-25 meža_meita
- 2019-05-25 meža_meita
Diplomitoporus flavescens - 2019-05-25 roosaluristaja
Coreus marginatus - 2019-05-25 CerambyX
Sciocoris cursitans - 2019-05-25 CerambyX
Megalonotus chiragra - 2019-05-25 CerambyX
Ciconia nigra - 2019-05-23 SanitaSt
Bunias orientalis - 2019-05-24 kamene
Primula veris - 2019-05-24 kamene
Sylvia curruca - 2019-05-25 vigulis
Anemone sylvestris - 2019-05-24 kamene
Systellonotus triguttatus - 2019-05-25 CerambyX
Eurygaster testudinaria - 2019-05-24 Vīksna
Spilosoma lubricipeda - 2019-05-25 Vīksna
Quercus robur - 2019-05-25 mazais_ezis
Coenonympha pamphilus - 2019-05-25 nekovārnis
Pyrrhocoris apterus - 2019-05-25 CerambyX
Coenonympha pamphilus - 2019-05-24 Vīksna
Siona lineata - 2019-05-24 Vīksna
Pluteus cervinus - 2019-05-25 kimkim
Riparia riparia - 2019-05-25 dekants
Eurygaster testudinaria - 2019-05-24 Vīksna
Polyommatus icarus - 2019-05-24 Vīksna
Laothoe amurensis - 2019-05-24 Vīksna
Mergus merganser - 2019-05-25 Mierss 1
Palomena prasina - 2019-05-25 CerambyX
Apus apus - 2019-05-24 Aceralba
Plantago media - 2019-05-24 Aceralba
Coleoptera sp. - 2019-05-24 Aceralba
- 2019-05-25 artis113
Pelophylax sp. - 2019-05-24 Aceralba
Corizus hyoscyami - 2019-05-24 Aceralba
Streptopelia turtur - 2019-05-25 Vabale
Phylloscopus trochiloides - 2019-05-25 roosaluristaja
Andrena sp. - 2019-05-24 Aceralba
Crex crex - 2019-05-25 sanchox
Ciconia nigra - 2019-05-25 Izabella
Coleoptera sp. - 2019-05-24 Aceralba
Numenius phaeopus - 2019-05-25 mazais_ezis
Sterna hirundo - 2019-05-24 Aceralba 1
Trifolium pratense - 2019-05-24 Aceralba
Trifolium repens - 2019-05-24 Aceralba
Coleoptera sp. - 2019-05-24 Aceralba
Cetonia aurata - 2019-05-24 Aceralba
Anas platyrhynchos - 2019-05-24 Aceralba
Actaea spicata - 2019-05-25 artis113
Capreolus capreolus - 2019-05-24 DainisKR
Larus argentatus - 2019-05-24 DainisKR
Circus aeruginosus - 2019-05-24 DainisKR
Haliaeetus albicilla - 2019-05-24 DainisKR
Larus ridibundus - 2019-05-24 DainisKR
Unknown
@ maariite
Unknown Unknown Unknown Unknown
Recent comments on observations
nekovārnis 26.maijs, 07:36

Paldies!:)


meža_meita 26.maijs, 07:00

Paldies, Baiba!


LailaG 26.maijs, 00:44

Paldies,Marek!


IevaM 26.maijs, 00:42

Varbūt iedzeltenais


Mari 26.maijs, 00:14

Paldies, laikam tā būs :)


pustumsa 26.maijs, 00:11

ķauķis?


Mari 25.maijs, 23:54

Paldies!


Karmena 25.maijs, 23:10

Paldies!


lichen_Ro 25.maijs, 23:03

Varētu būt arī C.adspersum. Pārāk izteikta dzeltena (zaļi dzeltena) apsarme ap macēdiju (mazedium). Jebkurā gadījumā, atradne vērtīga.


i.vasiljevs 25.maijs, 23:02

Līdzīgs Pelēkās dakšastes kāpuram.


Vīksna 25.maijs, 22:03

Paldies !


Tauriņu Vērošana 25.maijs, 21:25

Nu tur pa pierobežas purviem bradājot šitādus oranžos ja trāpās var šajā laikā pafotogrāfēt - a ja nu trāpās Boloria freija... :)


LV zilzīlīte 25.maijs, 21:19

Paldies ! Internetā skatījos un jā , ir bezdelīgu piekūns ! :)


Bekuvecis 25.maijs, 21:18

Par spīti visu triju foto neasumam, šaubu nav. Jo ļoti raksturīgs eks.


Bekuvecis 25.maijs, 21:15

Julita, bet joprojām taču ĻOTI reta! :) Daudzas reizes retāka nekā vesela kaudze aizsargājamo sēņu sugu.


OKK 25.maijs, 20:46

Čemurziežu koksngrauzis


OKK 25.maijs, 20:46

Čemurziežu koksngrauzis


OKK 25.maijs, 20:45

Čemurziežu koksngrauzis


Laimeslācis 25.maijs, 19:25

Melnkāju upjspāre


i.vasiljevs 25.maijs, 19:24

Iespējams bezdelīgu piekūns


Laimeslācis 25.maijs, 19:16

Pelēkais mušķērājs


felsi 25.maijs, 17:09

Paldies, šitādu brīnumu redzēju 1.X:)


kapso 25.maijs, 17:08

Pievienoju mazliet labākus attēlus


Aleksandra 25.maijs, 16:55

Paldies, Julita!


roosaluristaja 25.maijs, 16:50

Manuprāt briežu jumtene (Pluteus cervinus)


Briza 25.maijs, 14:51

Parastā ziepenīte


Briza 25.maijs, 14:50

Žogu vīķis


dziedava 25.maijs, 13:41

Nav sēne, bet gļotsēne, vilkpienaine, bet tik koša, ka velk uz reto košo vilkpienaini, bet tad derētu labāks virsmas tuvplāns. Drīzāk jau ir gan parastākā - koksnes vilkpienaine, droši pēc šī foto nevaru pateikt.


dziedava 25.maijs, 13:33

Man arī tā izskatās!


dziedava 25.maijs, 13:29

Man arī ar aplikāciju tā nereti ir, cēlonis nav skaidrs. Bet prieks par šīm sēnēm! Manā pieredzē ļoti retas, bet varbūt ne tādos biotopos trāpos.


dziedava 25.maijs, 12:09

Paldies, Edgar! Pietiek man ko atrast, tā vairs neskaitās tik reta. ;/ Bet bez Laimas atraduma es pat nebūtu pievērsusi uzmanību šādai lapiņsēnei. Iespējams, iepriekš tādām tika iets garām.


lolitapetkevica 25.maijs, 11:47

Paldies!!!


kamene 25.maijs, 11:03

Alpu mazmeldrs Trichophorum alpinum


kamene 25.maijs, 10:39

Jā, ūdeņi tur visapkārt. Tik nezinu, kas nomedījis.


Bekuvecis 25.maijs, 10:12

Paldies, šaubas izgaisušas: ir! Tatad, šobrīd Latvijā zināmas jau septiņas atradnes (vai astoņas, ja viena no Valdas Ē. pērnajām Lentinus sp. atradnēm arī ir piederīga šai sugai, par ko joprojām esmu svārstīgs). Atbilstoši tam, sugas aprakstā senes.lv ir pārkvalificēta no "ārkārtīgi reta" uz "ļoti reta".


dziedava 25.maijs, 09:33

Tāpēc izskatās, ka bijuši jau augļķermeņi, bet lietus tos iedzinis atpakaļ plazmodija izskatā :)


kapso 25.maijs, 08:57

Piekrītu, ka attēls draņķīgs, aparātam brīžiem uznāk niķi, jālūkojas pēc jauna. Paldies noteicējiem!


dziedava 25.maijs, 08:20

Šīs laikam sanāk vienkārši ļoti bālas, bet ne albīnas. Interesanti, ka šai apkārtnē (plašākā nozīmē) tādas bālas bija vairākās vietās, ne viena meža robežās.


dziedava 25.maijs, 07:54

Edgar, nomainīju fotogrāfijas.


Mimi Serada 25.maijs, 07:32

Tā ir viendienīte (vēdera galā garas cerkas)


Mari 24.maijs, 23:35

Paldies!


CerambyX 24.maijs, 23:21

Nu vēl tīklblakšu meklējumos tad var pievērst uzmanību dadžiem (Tingis cardui), baltajām panātrēm (T.pilosa), vēršmēlēm un daglīšiem (Dictyla echii), purva neaizmirstulītēm grāvjos (D.convergens), pīpenēm (Catoplatus fabricii), pīlādžiem (Physatocheila smreczynskii), melnalkšņiem (P.costata), jūlija beigās arī brūklenēm (Stephanitis oberti) un liela daļa tīklblakšu suug būs redzēta :D


Jonis 24.maijs, 23:18

Priežu rūsganā zāģlapsene Neodiprion sertifer.


Jonis 24.maijs, 23:16

Attēls tipri neass, taču varētu būt kāda no smilšbitēm Andrena sp.


Mari 24.maijs, 23:13

Ļoti interesanti, paldies! :) Azarts aug :D


CerambyX 24.maijs, 23:11

Arī forši :D Augs būs tauksakne un attiecīgi šo augu apdzīvojošā tīklblakts - Dictyla humuli :)


Mari 24.maijs, 23:07

Paldies, Uģi! Tur kādus pāris metrus tālāk bija vēl viena "apdzīvota" usne, bet blaktis identiskas.


CerambyX 24.maijs, 22:57

Forši! :) Uz tīruma usnēm principā tikai šī suga - viegli atšķirama pēc platajām priekškrūšu vairoga malām. Līdzīga ir tikai Tingis reticulata, kam arī tāda pati forma, bet gari matiņi gar sāniem. Nu un tāda vēl LV nav konstatēta, bet varbūt ka teorētiski var būt - dzīvojot uz cekuliņiem (Ajuga sp.) :)


Mimi Serada 24.maijs, 22:35

Viens un tas pats, paņēmu to līdzi uz mājām :) Paldies, Uģi!


CerambyX 24.maijs, 22:29

Pēc pēdējā attēla droši, ka brūnganās plankumspāres ekzūvijs (pieņemot, ka visos attēlos viens un tas pats).


Mimi Serada 24.maijs, 22:24

Ir arī sānskats, pievienoju. Paldies, Mārtiņ, ņemšu vērā!


Briza 24.maijs, 22:12

Vīru dzegužpuķe


felsi 24.maijs, 22:11

Paldies visiem par noteikšanu!


felsi 24.maijs, 22:09

Varētu būt, naktī lija.


Mari 24.maijs, 21:58

Paldies!


CerambyX 24.maijs, 20:33

Mājas zvirbulis


CerambyX 24.maijs, 20:33

Amerikas ūdele


paliec 24.maijs, 17:54

šis ir viens no dīķgliemežiem, kas mūsdienās ieskaitīts Stagnicola ģintī, bet sugu iespējams noteikt tikai preparējot. čaulu pazīmes visām pārklājas.


paliec 24.maijs, 17:45

Tikai jāatceras, ka jauniem īpatņiem visa pēda būs gaiša un tumšo sānu joslu vai nu nebūs vispār vai būs vāji izteiktas.


paliec 24.maijs, 17:41

dzintargliemežu mazulis. nevar pateikt sugu vispār.


IlzeP 24.maijs, 13:29

Andri, aktualizēju tikai sugas nosaukumu - suga tā pati


Tauriņu Vērošana 24.maijs, 13:14

Kaut kā drīzāk aizdomas par Paratalanta pandalis.


dziedava 24.maijs, 07:43

Tas nav pēc lietus?


OKK 23.maijs, 23:56

Pētereņu sfings Hemaris tityus


nekovārnis 23.maijs, 22:56

Parasti tā arī skatos sfagnus - pie ūdens. Tagad esmu pasācis arī pavilkt ārā pa kādam krāsainākam no "spilveniem" gadījumā ja nu to krāsu ietekmē Dipsocoridae blakšu klātbūtne. Pagaidām tik pa kādai sīkai ērcītei :)


Aceralba 23.maijs, 22:51

Paldies par info un precizējumu!


CerambyX 23.maijs, 22:43

Nu kādas minūtes 15 tur vārtījos un mēģināju kko saskatīt. Vispirms sķiet pamanīju iespējams šo pašu radījumu nifmas - tad bija motivācija tur pasēdēt ilgāk. Vienīgais eksemplārs atradās kādus 30cm no krasta varbūt - uz robežas kur krastmalas sfagni jau tā pavisam iegrimst ūdenī. It kā pamanīt nebija grūti (pēc tam gan pazaudēju un vairs neatradu) - domāju, ka ja Tev acs piešauta uz Microvelia, tad šis jau apmēram līdzīgi. Tā teikt, ja būs - tad ieraudzīsi :) Tik nevarēja saprast par tām nimfām - vai nav šogad jau tur kaut kāds imago skaitliskais maksimums garām.


nekovārnis 23.maijs, 22:28

Kā tad bija ar to pamanīšanu starp sfagniem?:D


felsi 23.maijs, 22:05

Paldies par noteikšanu!


CerambyX 23.maijs, 22:03

Noliegt nevar, ka vairums blakšu tomēr ir visai sīkas jeb nu tāds vidējais izmērs varētu būt robežās no kādiem 3-6mm, bet nu kādi vairāki desmiti sugu ir arī 'normāla' izmēra - g.k. vairogblaktis, bet arī šādas tādas citas :)


roosaluristaja 23.maijs, 21:26

Manuprāt flēbija tā arī ir. Phlebia centrifuga.


marsons 23.maijs, 20:13

Paldies!


Arnis2 23.maijs, 19:56

https://www.youtube.com/watch?v=JUr0nRenM1o


Vīksna 23.maijs, 19:48

Paldies !


Martins 23.maijs, 19:44

Šis https://dabasdati.lv/lv/observation/84d7f00ee9b1d8e2fb30f52fd510641f/ dzīvnieks bija resnāks.


Martins 23.maijs, 19:41

Nu slieka gluži nebija, bet, ja redzēto odžu "galerijā" šo vajadzētu kaut kur ierindot pēc garuma/resnuma attiecības, tad es šo liktu uz 6 (ja 10 būtu resnuma kalngals).


Vladimirs S 23.maijs, 18:08

Tas būs krīkļa tēviņš!


dziedava 23.maijs, 17:17

Vismaz kaut ko būšu iemācījusies :)


Ivars L. 23.maijs, 15:56

3 slāņi jau ir gana pietiekami, lai būtu skaidrs, ka tā ir daudzgadīga + skābā garša/smarža = Perenniporia subacida. Priede gan ir tai retāks substrāts. Varbūt tāpēc izskatās nedaudz savādāk, jo arī, piemēram, Leptoporus mollis izskats uz priedes un egles nedaudz atšķirīgs.


kristyk 23.maijs, 14:24

Vai derēs tuvinājums?


Kukainis 23.maijs, 14:23

Mizīda Mysidae. Pirmais ziņojums Dabasdati.


Bekuvecis 23.maijs, 14:18

Par cik tīģeru sīkstene atkal aktualizējusies, atgriezos pie šī pērnā novērojuma. Sēnes bildēs - visas pēc izskata īstas T. tigrinus. Apvidus slapjums, par ko liecina ar ūdeni pilnās traktora sliedes, arī vedina domāt par šo sugu. Taču vai agrāk pavasarī ūdens tur būtu pludojis tik vareni, lai celmam vismaz pamatne pamatīgi izmirktu un līdz ar to celms būtu gana labs šai specifiskajai sēnei? Pēc foto man tā nešķiet, taču uz vietas noteikti bija labāk redzams. (Ja atbildat, tad lūdzu šoreiz pamēģiniet sakārtot domas un vārdus tā, lai nebūtu jāmēģina uzminēt, ko Jūs īsti gribējāt pateikt.)


Armandez 23.maijs, 13:32

Patrekna izskatās.


ievakiri 23.maijs, 12:40

Fantastika! Apsveicu!


Fuatra 23.maijs, 11:24

Paldies. Kas varbūt labāks par avozetām Dāviņu peļķes dubļos :)


meža_meita 23.maijs, 11:22

Paldies, Ivar! Kaut kā neatpazinu. Parasti redzēju biezākas, ar vairākiem slaņiem. Šai tikai 3. slāņi griezumā.


Ivars L. 23.maijs, 11:08

Svaiga, bet sažuvusi - tāpēc tāda blāva.


Bekuvecis 23.maijs, 10:35

Peziza sp. - jā. Par P. vesiculosa gan stipri šaubos.


Bekuvecis 23.maijs, 10:34

Atradnes apraksts noteikti ir saderīgs ar L. tigrinus. Tagad derētu vēl detāli foto no augšas un apakšas.


Bekuvecis 23.maijs, 10:30

Izskatās, ka šai parasti ļoti retajai sugai taisni šopavasar ir īsts "bums": jaunas atradnes viena pec otras! Arī 10 gadus vērotā atradne Siguldas dīķī šopavasar ir ražīgāka nekā jebkad iepriekš, tiesa, ne sevišķi izteikti.


Rallus 23.maijs, 09:40

Šī nu gan lieliska balva par "vietējo putnošanu". Edgar, noņemu cepuri!


Liepzieds 23.maijs, 09:21

Izcili piederētos kā ilustrācija kādam mājas kaķu vs. putnu stāstam!


Aleksandra 23.maijs, 07:48

Paldies!


Vīksna 23.maijs, 07:23

Paldies !


IlzeP 23.maijs, 07:20

Ļoti labi izdevies pašai noteikt, tā tik turpināt! :)


Izabella 22.maijs, 23:40

Ar putnu fotografēšanu aizraujos pirmo gadu.Pārskatot internetā pieejomos resursus, likās ka esmu noteikusi pareizi. Esmu tos sākusi pamazām iepazīt un atpazīt. manas zināšanas vēl ir samērā mazas. Līdzīgus putnus ir ļoti grūti noteikt, bet uzticos dabasdati ornitologiem, ka manas kļūdas izlabos.


Mari 22.maijs, 23:28

Paldies!


roosaluristaja 22.maijs, 23:19

Iespējams Peziza vesiculosa. Substrāts un izskats ir diezgan atbilstošs. Tiesa Peziza ģintī ir kādas 20 sugas un man nav ne jausmas, kā daļa no tām izskatās.


sandis 22.maijs, 22:55

Nepavisam ne slikta siltumnīcas un pagalma suga - pirmais novērojums Līgatnes novadā. Tā turpināt :)


CerambyX 22.maijs, 22:47

P.S. - Lietuvā Ventes ragā šodien Pantala flavescens


CerambyX 22.maijs, 22:46

Lupīnas it kā konkrēti nav minētas - pamatā saistība ar citiem tauriņziežiem, piemēram, slotzariem un irbulenēm (droši vien valstīs, kur to aug vairāk), bet arī lucernām, āboliņiem u.c. Bet nu lupīna varbūt iekļaujas kopējā kontekstā kā tauriņziedis. Tiesa ir rakstīts, ka var sēdēt arī praktiski 'da jebkur citur' - dažādiem kokiem etc. Pats esmu atradis uz kaut kāda āboliņa Lilastē, vai Dārziņu dzelzceļmalā sēdēja vienkārši uz jaunu priedīšu zariem. Teorētiski skaitās, ka ir pieminēta G.Flora 1860. gada darbā, bet aizvien vairāk māc šaubas vai tur lietotā kombinācija 'Cimex lituratus' būtu attiecināma uz šo sugu, jo Dānijā, piemēram, skaitās pirmo reizi parādijusies 1976. gadā, Zviedrijā vēl pēc tam (2001?) - tā ka maz ticams, ka Flora laikos tā varētu būt bijusi sastopama Lv. Drīzāk tāda 'ekspansijas suga', kas parādījusies vien samērā nesen. Attiecīgi līdz šim ziņotie novērojumi Dabasdatos varētu būt pat pagaidām arī vienīgie zināmie (nu vismaz man).


sandis 22.maijs, 22:36

WOW...


Martins 22.maijs, 22:30

Bet vispār diezgan interesanti - ieskatījos blakšu kolekcijas kastē - nav šīs sugas, lai arī vairogblaktis kādu laiku diezgan aktīvi vācu, tai skaitā no Siguldas apkārtnes. No otras puses - uz lupīnām īpaši neesmu skatījis, protams, ja šai sugai ir saistība ar lupīnām.


Martins 22.maijs, 22:26

Pieņemu, ka nav specifiska tikai vienam lupīnu laukumam, taču citur karjerā neredzēju. Taču gar to karjera malu aktīvi pārlidoja no lupīnas uz lupīnu, bet diez kā neļāvās bildēties. :)


dziedava 22.maijs, 22:23

Gluds gan ir, bet balts. Tas būs neīstais pūpēdis :)


dziedava 22.maijs, 22:20

Foto būs nedēļas nogalē. Tur bija ļoti slapja vieta, jo baidījos, ka nepārbridīšu, taču izrādījās, ka lielais slapjums bija nelielā teritorijā un tālāk ir sauss. Šogad tajā apkārtnē kārtīgi staignāji čab no sausuma, tā ka tik slapjas vietas, kur saglabājies ūdens, ir retums. Tur auga tikai melnalkšņi, varbūt arī kritala melnalksnis. Skujkokus tajā vietā neatceros.


Bekuvecis 22.maijs, 22:11

Iespējams. Tad būtu tāda mini-atradnīte. Tomēr noteiktu "ir" šobrīd nesaku. Vajadzētu 1) labākus foto un 2) detālāku atradnes raksturojumu. Vai sprungulis noteikti ir lapukoka? Vai, spriežot pēc situācijas, tas varēja būt agrāk pavasarī pamatīgi izmircis? Tīģeru sīkstene ir nevis vienkārši, bet gan ārkārtīgi mitrumu mīloša sēne!


CerambyX 22.maijs, 22:06

Gan jau jābūt arī kaut kur Kurzemes pusē :)


nekovārnis 22.maijs, 22:04

Šo blakti sestdien tajā apkārtnē būs "jāieķeksē" :)


Bekuvecis 22.maijs, 21:59

Skeleta forma izveidojusies, atlūztot un nokrītot daivām, kuras bija izvietojušās daudzos stāvos. Šai sugai tā ir diezgan tipiska aina.


Martins 22.maijs, 21:58

Būtu labi šim eksuvijam (un arī citiem) 2 bildes - viena no augšas, otra no sāniem. Kādu daļu sugu varētu noteikt, bet ir jāredz gan muguras gan sānu dzelkšņi - uz kuriem posmiem ir, uz kuriem nav... Ak jā, dižspārēm (garajiem eksuvijiem) vajag arī vienu bildi no apakšas...


roosaluristaja 22.maijs, 21:57

Priekš viņiem droši vien. Pats labums. Īpaši, kad zaļbarība nav pieejama.


dziedava 22.maijs, 21:48

Skaidrs. Tad tās mizas droši vien ļoti garšīgas, ka tā jāmizo :)


roosaluristaja 22.maijs, 21:46

Pirmkārt arī paši bebri šitā mizu var nograuzt. To pēc zobu pēdām noteikti var pateikt. Vai šādā veidā var atšķirt alni no brieža? Lielmeistari droši vien var.


sandis 22.maijs, 21:17

Pievienoju pāris foto. No rīta tas kaut kā neizdevās - ilgi augšuplādējās un beigās tā arī nepievienojās novērojumam.


dziedava 22.maijs, 21:16

Šī nav Lentinus tigrinus?


dziedava 22.maijs, 21:05

Visi pārnadži mizu velk vienādi? :) vai par to nav datu?


dziedava 22.maijs, 21:04

Paldies, Edgar! Tāda doma bija, bet skeleta formas dēļ biju domājusi vēl padomāt.


Vladimirs S 22.maijs, 21:04

Jautājums bija Andai. Ceru ka Jūs zin kā atšķirt krūmu, purva un ezera ķauķus...


forelljjanka 22.maijs, 20:49

Nu nez,dzeloņi uz 'vaigiem' labi redzami.;)


forelljjanka 22.maijs, 20:46

Ir jau gan krūmu,īsa projekcija,proporcionāli liela galva.


dziedava 22.maijs, 18:58

Paldies!


Durkts 22.maijs, 17:58

22.05.izlidojis viens jaunais.


roosaluristaja 22.maijs, 17:42

Domāju, ka, jā, urālpūce. Tajā masīvā viņas ir bieži sastopamas. Savukārt, ja masīvā ir daudz urālpūču, meža pūču tur parasti ir maz.


Diāna 22.maijs, 16:49

Paldies, Julita!


kamene 22.maijs, 15:45

Parastā ērgļpaparde Pteridium aquilinum


IlzeP 22.maijs, 14:04

Man arī škiet, ka urālpūce :)


CerambyX 22.maijs, 12:53

Spārns nav par īsu priekš purva ķauķa?


Mimi Serada 22.maijs, 12:27

Paldies!


kristyk 22.maijs, 12:14

Liels paldies Bekuvecim Edgaram par izsmeļošu atbildi.


AgneseG 22.maijs, 11:56

https://youtu.be/qQG_VzWG6l0


Anete PB 22.maijs, 11:56

Gribētos domāt, ka urālpūce, izmēros mazulis bija prāvs. Tuvāk fotografēt negāju, tāpēc bilde diezgan pārgaismota, bet riskēt sastapties ar mammu negribējās :)


Edgars Smislovs 22.maijs, 11:23

Lietuvainis (?).


Edgars Smislovs 22.maijs, 11:21

Urālpūce?


Vladimirs S 22.maijs, 10:50

Kāpēc ne Purva ķauķis?


Bekuvecis 22.maijs, 10:33

Atmatene, tikai jau stipri paveca, gandrīz pilnībā pazaudējusi savu gredzenu. Suga - visticamāk A.silvicola, taču ne 100% droši.


Bekuvecis 22.maijs, 10:24

Pērnā rudens sērpiepe.


Bekuvecis 22.maijs, 10:21

Tintenes, vai nu zaķu (C.lagopides), vai arī zaķkājas (C.lagopus). Abas ir ārkārtīgi līdzīgas. Skaitās neēdamas, bet ne indīgas. Pat kādu jēlu apēdot, pats sliktākais varētu būt vēdergraizītes. Tā ka ar iznīcināšanu nav jānoņemas (starp citu, ļoti ātri iznīks pašas - "pārtintosies").


xarty 22.maijs, 10:05

https://youtu.be/_uiy5sacHPM


kristyk 22.maijs, 09:23

Cerēju uz profesionālu atbidi, nebiju domājusi, ka cienījama vecuma profesionālis uzvedīsies kā sēnes saēdies, appīpējies pusaudzis. Jauku dienu.


OKK 22.maijs, 08:50

Ar "indīgumu" ir tā, ka Tavi bērni kļūs par pusaudžiem, un varbūt, ar uzvaru "Varbūt" gribēs "pagaršot" cigaretes, alkoholu, seksu bez prezervatīviem, vieglās vai smagās narkotikas, DD - un tas viss sākas tikai no tā, ja bērns nav apēdis Brīnumaino sēni, kura aug Tavā dārzā uz truša mēsliem...


OKK 22.maijs, 08:39

Izdomāju - ietērpt viņus sterilos skafandros ar skābekļa baloniem un tikai tad viņus izlaist pagalmā spēlēties uz planētas Zeme.


kristyk 22.maijs, 08:26

Viena lieta ir, ja pagaršo pieneni,smiltis vai uzliek uz zoba kaut vai akmeni, bet daudz bīstamāk, ja tas ir kas indīgs!


OKK 22.maijs, 08:23

Tas būtu jāsaprot tā, ka Tavā pagalmā, bez sēnes, dzīvo arī 100000000000000000000000000000 baktēriju, kā pasargāsi bērnus?


kristyk 22.maijs, 08:19

Kā tas būtu jāsaprot?


OKK 22.maijs, 08:13

Bet pati, izzinot pasauli, mazākais, esi noplūkusi un pagaršojusi Papardes ziedu?


OKK 22.maijs, 07:55

Lai noteiktu precīzi, vajag vēl foto no augšas un no apakšas.


gunitak 21.maijs, 23:37

Paldies Uģim un Mārtiņam!


Aleksandra 21.maijs, 23:14

Mārtiņ, paldies!


Laimeslācis 21.maijs, 22:39

Paldies! Tauriņu vērošana, par sugas noteikšanu! :)


CerambyX 21.maijs, 22:31

Tur dzeloņvaigu vēži dzīvo.


CerambyX 21.maijs, 22:31

Ctenicera pectinicornis


roosaluristaja 21.maijs, 22:17

Arī varētu būt Morchella elata


roosaluristaja 21.maijs, 22:15

Iespējams Morchella elata


Wija 21.maijs, 22:15

Paldies Marekam par noteikšanu!


Ekoskola Taurenitis 21.maijs, 22:01

Paldies!


Laimeslācis 21.maijs, 22:01

Ooo! Paldies, noteikti izmantošu šo iespēju. :)


Martins 21.maijs, 21:53

:) jā, tas ir tikai normāli. Bet ja ir konkrēti jautājumi man un gribas atbildi ātrāk, tad labāk e-pastā, WatsApp, jo šo jautājumu.komentāru pamanīju nejauši, bet nenoteiktās sugas DD pārskatu samērā reti.


dziedava 21.maijs, 21:48

Jā, tam vajadzētu būt dzelkņkāju maiszirnekļa Agroeca brunnea olu maisam :)


Laimeslācis 21.maijs, 21:47

Paldies, Mārtiņ! Man pēc ziemas vēl nav piešauta ace uz spārēm.


Laimeslācis 21.maijs, 21:40

Bildē izskatās parastais


Martins 21.maijs, 21:40

Tā ir kāda no ziemasspārēm, bet lai varētu droši noteikt, vajadzētu pievienot izkadrētu bildi.


Martins 21.maijs, 21:29

Šiem lielajiem kailglimežiem drošai noteikšanai vēl vajag nobildēt arī pēdu - apgāzt šamo otrādi. Tad var redzēt vai pēdai ir skaidri norobežota gaiša josla pa vidu (kā LV karogā) jeb nē.


felsi 21.maijs, 21:25

Paldies visiem par noteikšanu!


felsi 21.maijs, 21:22

Paldies Ansi!


Matrus 21.maijs, 21:13

Sorry, pievienoju citu attēlu...) Paldies!


nekovārnis 21.maijs, 21:09

ugunsspāre:)


Ivars L. 21.maijs, 21:09

Nav par ko! Man jau pašam patiešām interesanti! :)


meža_meita 21.maijs, 21:06

Ivar, liels paldies par iedziļināšanos!


Ivars L. 21.maijs, 21:05

Tiešām priede? Nu tad ir vāks, pilnīga putra (manā izpildījumā, protams)!!! )) Bet miza izskatās pēc apses, un tas puns augšpusē, un samērā ātrā satrupēšana (vidusdaļā virspusē) pusnogāztam kokam baigi izskatās pēs apses. Un šitie pēdējie piepju varianti man arī labāk patīk...


Ivars L. 21.maijs, 21:01

Mazais gabaliņš - pēdējā bildē būs kāda cita antrodija (nez'. varbūt pat medainā).


Ivars L. 21.maijs, 20:55

Varbūt divas sugas. Tas lielais, saplaisājušais, visticamāk, ir spilvenveida antrodija.


meža_meita 21.maijs, 20:48

100% priedes kritala, tas nu ir droši . :)


Ekoskola Taurenitis 21.maijs, 20:47

Paldies!


Ivars L. 21.maijs, 20:46

Renāte, vispār sāku skatīties, ka tā ir apses kritala.:)) Ups, man atkal aplauzieniņš sanācis. Būs kāda cita piepe. Jāpadomā...


roosaluristaja 21.maijs, 20:34

Manuprāt mizas novilkšana noteikti ir kādu pārnadžu darbs.


dziedava 21.maijs, 20:18

Paldies, Uldi!


dziedava 21.maijs, 20:17

Par bebra grauzumu apakšā skaidrs, galvenais jautājums ir par pārējo grauzumu - vai tur varētu būt dažādi dzīvnieki? Bebrs arī? Tādi pa tīro apgrauztie koki šogad daudz redzēti.


meža_meita 21.maijs, 20:09

Paldies, Ivar! Pieliku vél vienu attēlu, atvainojos par kvalitāti.


roosaluristaja 21.maijs, 20:05

Staltbriedis varētu būt.


Vīksna 21.maijs, 19:34

Paldies !


Rallus 21.maijs, 19:28

paldies par precizējumu


Edgars Smislovs 21.maijs, 19:21

Pēc siluetiem manuprāt, mājas čurkstes.


Ivars L. 21.maijs, 19:20

Sēne - veca, bilde - bāla. Grūti izšķirties starp plaisājošo diplomitopori un smirdīgo balteni. Dažas nianses, šķiet, tomēr par labu diplomitoporei.


CerambyX 21.maijs, 19:06

tetralunaria


Mareks Kilups 21.maijs, 15:47

paldies par sugas noteikšanu!


kamene 21.maijs, 15:45

Paldies, Ivar. Tādu vēl nebiju satikusi.


Kukainis 21.maijs, 15:15

Bebrs koku nogāzis, taču viņas varētu būt palīdzējuši lielie pārnadzī.


marsons 21.maijs, 13:29

Paldies!


marsons 21.maijs, 13:28

Paldies!


Diāna 21.maijs, 11:23

Izskatās pēc mizas apaļpores Oxyporus corticola


Laimeslācis 21.maijs, 10:11

Paldies, Andri, papētīju! Diemžēl man tā ir vienīgā bilde un visas pazīmes nav iespējams saskatīt.


Laimeslācis 21.maijs, 09:54

Paldies, Andri!


Rallus 21.maijs, 09:44

Melnbaltais lapsprīžmetis ir. Lielais vai mazais? Nepateicīgs leņķis tik. Var salīdzināt abus: http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Rheumaptera_Subhastata


Vīksna 21.maijs, 01:16

Paldies !


Aleksandra 21.maijs, 00:38

Paldies, Ansi!


Edgars Smislovs 21.maijs, 00:30

Interesants novērojums!


OKK 21.maijs, 00:22

Ja kāds nesamīdīs - nobildēšu.


OKK 21.maijs, 00:21

Viņš aug mauriņā, ceļmalā. Bet jā - apkārt mājas ar dārziem.


Ansis 21.maijs, 00:18

Būtu labi, ja izdotos šo nobildēt vēlāk ziedošu, jo pēc ziediem varētu drošāk pateikt, vai nav kāda cita, retāka vībotne. Dievkociņš ir reti atrodams savvaļā, tomēr ne tik rets dārzos.


Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2019
This site is supported by the European Union through European Social Fund within the project “Advocacy of public interests for conservation of biological diversity” implemented by the Latvian Fund for Nature. The subactivity is administered by the State Chancellery in cooperation with the Society Integration Fund.
Saved