
Pelēkās vārnas. Foto: I.Vilams
Visiem zināms, ka vārnas ir ļoti gudri putni. Latvijā bieži sastopamas un labprāt apmetas cilvēku tuvumā. Pelēkās vārnas ir sabiedriskas, parasti uzturas baros, kuros ir vairāk par pieciem putniem. Tās apgūst dažādas iemaņas viena no otras, kā arī spēj izprast cēloņsakarību. Piemēram, lai dabūtu riekstu laukā no čaumalas, to noliek uz ceļa un gaida, kad mašīna tam pārbrauks pāri.
Interesantu vārnu uzvedību, kas apliecina to augsto intelektu, novērojis arī Imants Vilams:
“Dabūju no sirds izsmieties par kādu vārnu. Uz manu putnu barotavu nāk 3 veidu zīlītes, mājas un lauku zvirbuļi, dzilnīši un arī vārnas labprāt pamielotos, bet viņas baidās lidot tik tuvu logam. Tāpēc es viņām kaut ko ēdamu nosviežu uz zemes turpat zem loga. Reiz, redzēdams, ka tuvējā kokā dežūrē vārna, es paņēmu sakaltušas baltmaizes šķēli, salauzu to 4 daļās un nosviedu zemē. Atlidoja vārna un paņēma knābī vienu baltmaizes gabalu. Es jau domāju, ka viņa to nesīs projām, bet nē: ar visu maizi knābī viņa piegāja pie otra gabala. Pirmo gabalu nolika zemē, paņēma otro gabalu un to rūpīgi uzlika virsū pirmajam. Paņēmusi knābī abus gabalus, viņa piegāja pie trešā un arī to uzlika uz pirmajiem diviem. Pietupusies un gandrīz vai nogūlusies uz sāniem, viņa mēģināja paņemt uzreiz visus trīs gabalus, bet tas nekādi neizdevās. Tad viņa tos trīs maizes gabalus sāka pārkrāmēt dažādā secībā. Kad tomēr visus paņemt neizdevās, viņa paņēma tikai divus un aizlidoja uz ceriņkrūmu, kur tos vienkārši nosvieda un steigšus griezās atpakaļ, kur jau bija atlidojusi kāda cita vārna. Viņa konkurenti bez žēlastības aiztrenca prom, paņēma abus atlikušos gabalus un aizlaidās uz osi, kas auga virs ceriņkrūma, un tā zarā akurāti notiesāja tikko atnestos gabalus, bet pēc tam nolaidās pie ceriņkrūma un tajā sameklēja pirmos divu gabalus, kurus arī pēc kārtas gardi apēda. Es vārnām bieži pasviežu barību, bet tādus „trikus” vairāk nav gadījies redzēt.”
Varbūt arī tev ir kāds interesants vārnu novērojums, kas apliecina to gudrību? Rakstiet komentāros!
Apspried redzēto www.dabasdati.lv/forums!
Dabasdati.lv forumā esat aicināti arī uz sarunām par savvaļas augu un dzīvnieku novērojumiem dabā, dabas foto un arī citām ar dabu un tās vērošanu saistītām tēmām.