Aktīvie lietotāji: 221 Šodien ievadītie novērojumi: 361 Kopējais novērojumu skaits: 1867927
Tu neesi reģistrējies
language choice: lv language choice: en language choice: ru language choice: lt
Rakstu arhīvs
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
Gribēja būt džentlmenis, bet kļuva par ornitologu
Pievienots 2020-12-05 09:56:36

Var teikt, ka liela daļa Andra Dekanta dzīves paiet Dabasdatos, sezonas laikā viņš pievieno aptuveni desmit tūkstošus novērojumu ligzdojošo putnu atlantam, ievada portālā citu iesūtītos datus, rosina visus aktīvi iesaistīties ziemojošo putnu uzskaitē un vasaras noskaņās atgriezīsies, klausoties iesūtītos piecminūšu audioierakstus, lai konstatētu, kādi putni un kur ir vīterojuši un sasaukušies saullēkta un saulrieta laikā.

Andris ir dzimis Bulduros, vēlāk ģimene pārcēlās uz Rīgu, tāpēc skolā viņš gāja galvaspilsētā. Arī tagad Andris dzīvo Rīgā iepretim Kronvalda parkam, precējies, un abi ar Alisi audzina meitu un dēlu.

Satiekamies Viesturdārzā, tāpēc pirmie stāsti ir par šeit pamanītajiem retumiem (video): "Ūdensvistiņa Viesturdārza dīķa niedrēs ligzdo pāris gadus. Šovasar gribēju to piefiksēt un vienā jūnija rītā ap sešiem atbraucu, iebridu niedrēs un atradu ligzdu. Bet mazuļi jau to bija pametuši, kā jau ligzdbēgļi, kas ligzdā uzturas labi ja pāris dienas. Tētis visu laiku viņiem nesa ēdienu, bet sīkie jau peldēja apkārt. Pilsētas burzma šo pāri diez ko netraucē, cilvēki pamana un brīnās, kas tās par melnām pīlītēm ar koši sarkaniem knābjiem".


Andris Dekants. Foto: Anitra Tooma

Cik ilgi esi Dabasdatos?

Viss sākās ar baltajiem stārķiem 2014. gadā, kad Agnis Bušs mani ievilka šajā lietā un aicināja palīdzēt Mārai Janaus. Es tolaik mācījos putnu kursos pie Andra Avotiņa, man tas ļoti patika, un klusībā jau sapņoju, ka varētu no tās trakās biznesa pasaules pamukt projām. Daba mani vienmēr ir vilinājusi, un iet putnos ir labs iemesls pazust mežā. Turklāt izlasīju džentlmeņa rokasgrāmatā, ka īsts džentlmenis prot pastāstīt savai dāmai par visiem parka putniem, ko viņi pastaigas laikā ierauga, un es sapratu, ka to nevaru. Tāpēc pieteicos kursos, sapazinos ar ornitologiem, un Agnis mani kā cilvēku no biznesa un vadības pasaules uzaicināja iesaistīties balto stārķu izpētes projektā, kur vajadzēja uzrakstīt projekta pieteikumu un palīdzēt novadīt pašu projektu – to es pratu, tāpēc piekritu. Uzrakstījām projektu, saņēmām finansējumu no Vides aizsardzības fonda, un tas bija pirmais gads mūžā, kad sajutu to kaifu, ka nevis strādāju, bet daru to, kas man patīk. Tā bija nekad agrāk neizjusta brīvības sajūta un pilnīga bauda nodoties putnu izpētei.

Re, kur vidējais dzenis! Mikrolieguma suga, viņi rudeņos ielido pilsētas centra parkos, piemēram, Kronvala parkā un Viesturdārzā. Bet pirmais novērojums, kuru publicēju Dabasdatos, bija pavisam neticams: jūnijā netālu no Gaiziņa ieraudzīju uz vadiem nolaižamies divas zaļās vārnas, kas pēc tam ielidoja mežā. Joprojām nezinu, vai tās bija zaļās vārnas, bet nespēju iedomāties, ar ko varētu šos putnus sajaukt. Tiešām sīļi?

Loģiski, ka drīz vien devos studēt bioloģiju uz Latvijas Universitāti. Pirms tam studēju LU Vadības zinību fakultātē bakalauros. Bioloģijas maģistrus pabeidzu 2018. gadā ar diplomdarbu "Latvijas mežu platību pārmaiņu ietekme uz meža putnu izplatību un daudzveidību", dabūju augstāko novērtējumu un Sarkano diplomu. Mana darba vadītājs bija Viesturs Ķerus (viņam ir milzīgs nopelns tajā, ka saņēmu augstāko novērtējumu). Šoziem abi koordinēsim ziemojošo putnu atlantu, es kā viens no Dabasdatu administratoriem esmu uzņēmies tehnisko pusi – Dabasdatu ziņojumu pieskatīšanu un rakstiski iesniegto novērojumu ievadīšanu datu bāzē.

Tātad, kad 2014. gadā iesaistījos balto stārķu ligzdu uzskaites projektā, sapratu, kā Dabasdati izskatās gan no iekšienes, gan no ārienes un kādas nepilnības vajadzētu labot. Palīdzēja arī mana iepriekšējā biznesa pieredze tieši IT jomā. Tad sekoja Eiropas ligzdojošo putnu atlanta projekts, Dabasdatos jau biju iešūpojies, un man bija daudz ideju, ko un kā attīstīt un uzlabot. Laikā, kad veidoja iepriekšējo putnu atlantu, cilvēki datus pierakstīja uz papīra lapiņām. Bet tagad ir cita tehnika, tāpēc bija jāuztaisa ērti lietojama sistēma, lai var ērti ziņot reālajā laikā, vienlaikus redzot kvartāla apsekotību un sugu statistiku. Tad radās doma par mobilo lietotni, tagad telefona aplikācijā var ziņot noteiktu punktu ar precīzu laiku un datumu. Izmantojot lietotni "Dabas dati" dabā, var redzēt kvadrātu tīklu un saprast, kad esi iegājis jau citā kvadrātā. Agrāk nācās nēsāt līdzi kartes. Visi šie uzlabojumi un modernizējumi deva daudz prieka, uzlaboja izpētes ātrumu un vairoja gan datu daudzumu, gan ziņotāju skaitu.


Andris iedvesmo ekskursijas dalībniekus Lubāna mitrājā meklēt ķikutu. Foto: Ēva Krēsla

Kādos vēl projektos esi iesaistījies?

Esmu Latvijas Ornitoloģijas biedrības darbinieks, sertificēts putnu eksperts, viens no mazā ērgļa izpētes projekta darbiniekiem (atbildu par LOB aktivitāšu izpildi), piedalos dažādos putnu monitoringos, uzstājos semināros mežu īpašniekiem par mazo ērgli. Vadu Lubāna mitrāja putnu atlanta projektu. Šogad vadīju monitoringu Ādažu militārajā poligonā un šobrīd tiešsaistē putnu kursus "Pirmie soļi putnu atpazīšanā". Tos šobrīd apmeklē 99 cilvēki! Vadu arī LOB Rīgas vietējo grupu, un tur arī notiek visādi pasākumi, tostarp putnu vērošanas sacensības "Rīgas putnu cīņa". Rakstām atlanta grāmatu, kas iznāks 2021. gada sākumā, daudz darba prasa trešais Latvijas ligzdojošo un ziemojošo putnu atlants.

Vai pats esi redzējis visas Latvijā reģistrētās putnu sugas?

To neviens nav izdarījis, turklāt tas man nav liels dzinulis, neskrienu pakaļ retumam uz otru Latvijas malu. Latvijā esmu redzējis kādas 250-260 sugas, ko iespējams arī viena gada laikā savākt. Bet putnu vērošanas sacensības gan man patīk!

Vai atšķir arī citus dzīvniekus?

Dienas tauriņus un spāres esmu mācījies atšķirt. Tomēr spāres man ir par ātru. Ļoti gribētu pilnībā apgūt dienas tauriņus. Dažus gadus piedalījos gada garāko dienu sacensībās, bet gribētu, lai par dienastauriņu atpazīšanu ir līdzīgi kursi, kādus vadu par putniem. Vienam burties pa noteicējiem ir sarežģīti, īpaši, ja gribas saprast, kuru zilenīti vai oranži brūno raibeni izdevies pamanīt. Tā kā neesmu ieguldījis naudu dārgā fototehnikā, nevaru nobildēt kukainīti no augšas un apakšas.

Vēl man patīk augi un sūnas, tos gan vēl neziņoju, kaut ejot pa mežu veicu augu un sūnu sugu uzskaiti. Man patīk izprast procesus, kas notiek mežā, un kādas sugas par tiem liecina. Ja man kāds vaicā, ar ko sākt iepazīt dabu, atbildu: "Apgūsti to, kas ir tavā apkārtnē! Piemēram, iemācies atšķirt Rīgas parku koku sugas. Vai savas apkārtnes tauriņus. Tad visas krūmu sugas, tad lakstaugu sugas, putnus dārzā." Vienmēr jāmeklē stimuls dziļāk iegrimt dabas daudzveidībā. Bet studijas Bioloģijas fakultātē man iedeva plašo skatījumu par to, ka viss ir saistīts. Tauriņi – ar noteiktu sugu augiem, putni – ar noteiktu meža vai lauku biotopu utt.

Ko putnu izpētē dod tautas monitorings?

Mums nekad nepietiks profesionālu ornitologu, kas vieni paši varētu ar šo darbu tikt galā. Jo vairāk cilvēku iesaistās novērojumu vākšanā, jo labāk varam pamanīt un izprast pārmaiņas, kas notiek dabā, īpaši sugu izplatības jomā. Klimats un saimniekošanas veidi mainās, un ir sugas, kas Latvijā pamanāmas aizvien biežāk, piemēram, baltais gārnis vai lauku piekūns. Varam saprast, kuras sugas kļūst retākas, piemēram, plukšķis un mežirbe. Sagatavojot dabas aizsardzības plānus, šie dati ir ļoti vērtīgi.

Tāpēc es iesaku apkopot katra 5x5 km atlanta kvadrāta pilno sugu sarakstu, ziņot pilnīgi visas sugas, ko spējat atšķirt, neizlaižot ne vārnu. Tikai tad var saprast, kādas sugas tur nav ziņotas un tātad to tur nav. Bet cilvēks ziņo tikai pirmo lielo zīlīti, ko tajā gadā redzējis, un citur redzētās neziņo. Labs piemērs ir Mērsraga kvadrāts. Izskatās, ka tas ir ļoti labi apsekots, un liekas, ka nav jēgas tur braukt un ievākt sugas. Bet, dziļāk analizējot, izrādās, ka nav piefiksētas vairākas parastas sugas, kas tur noteikti ligzdo. Piemēram, koku čipste vai paceplītis. Tāpēc turpinām papildināt jauno atlantu un, atlanta statistiks sadaļā uzspiežot uz kvadrāta, labi redzams, vai tas purvs un mežiņš ir pietiekami apsekots. Kvadrātus var sašķirot pēc biežāk ziņotajām sugām, un tad skaidrs, kura suga vēl ir jāatrod. Es regulāri domāju par programmas uzlabojumiem, tas ir ļoti interesanti.

Lai precīzāk varētu piefiksēt ligzdojošās sugas, radās ideja aicināt cilvēkus, lai viņi no aprīļa līdz jūlija sākumam ar viedtālruni ieraksta putnu dziesmas agri no rīta vai pirms saulrieta 5 minūtes. Tad es klausos šos ierakstus un nosaku, kādi putni tur dzied. Tā cilvēki uzzina, kas apkārtnē ligzdo, bet man tas noder projektam. Šogad Dabasdati saņēma ap 300 ierakstu. Nu man ir iespēja klausīties putnu dziesmas, kuru kopējais garums ir kādas 24 stundas, un atgriezties vasarā. Ir cilvēki, kas atsūta nakts ierakstus ar pūču balsīm. Ir tādi, kas brauc makšķerēt vai guļ dabā un tad vienmēr no rīta ieraksta dabas skaņas. Vēl man ir paša ieraksti. Esmu izlicis audioierakstītājus tādās grūtāk pieejamās vietās. Ieprogrammēju, lai raksta tikai no rītiem un vakaros, un tas ir forši – kādi 100 ieraksti, degu nepacietībā tikt līdz tam, ka es tos varēšu klausīties. Man būs pārsteigumiem pilna ziema. Laiki mainās, un tagad, piemēram, aizvien biežāk ierakstos dzirdams sārtgalvītis, kas agrāk bija ļoti reta suga.

Kādas ir raksturīgākās kļūmes un aizspriedumi, ar ko jaunam ziņotājam būtu jātiek galā?

Pirmkārt, nekaunēties un nebaidīties, ja kaut ko nezina. Nezināt ir normāli, mēs visi tādi reiz bijām. Ja kāds Dabasdatos pamāca un norāda uz kļūmi, tad nevajag apvainoties. Iesācējiem jāpierod pieiet kritiski saviem novērojumiem, jo bieži vien sākumā liekas, ka redzēts kaut kas rets, bet tā ir parasta suga. Gandrīz katrs sēņotājs apzvēr, ka redzējis mežā tini, toties neviens profesionāls zoologs šo zvēru Latvijā nav manījis 150 gadu. Līdzīgi ir ar zaļajām dzilnām: iesācēji tās ierauga bieži, bet profesionāļi – ļoti reti.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus: "Andris LOB ienāca kā viens no putnu noteikšanas lekciju dalībniekiem. Tālāk viņš nav vairījies iet uz priekšu lieliem soļiem, tāpēc salīdzinoši īsā laikā no cilvēka, kas nepazīst žubīti, pats kļuvis par putnu noteikšanas lekciju vadītāju. Lai gan sākotnējā izglītība nebija saistīta ar dabaszinātnēm, Andris ieguvis arī bioloģijas maģistra grādu, analizējot Eiropas ligzdojošo putnu atlanta rezultātus par Latviju, jo šo darbu pats Andris arī koordinēja. Tāpat Andris organizējis mazā ērgļa ligzdu meklēšanu Latvijas Dabas fonda vadītā projekta "Mazā ērgļa aizsardzības nodrošināšana Latvijā" ietvaros, pulcējis ap sevi LOB Rīgas vietējās grupas ļaudis, vadījis putnu vērošanas ekskursijas, gatavojis projektu pieteikumus... Īsāk sakot, Andris no iesācēja dažu gadu laikā kļuvis par cilvēku, kura darbības lauks aptver visus trīs "vaļus", uz kuriem balstās LOB – izpēte, aizsardzība, sabiedrības izglītošana. Lai to panāktu, liela nozīme ir viņam raksturīgajai mērķtiecībai, apņēmībai un gatavībai uzņemties jaunus izaicinājumus."

Anitra Tooma

2020-12-04

Ziņa sagatavota LVAF finansēta projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros.

 

Pēdējie novērojumi
Anas platyrhynchos - 2024-04-25 IlzeP
Anas platyrhynchos - 2024-04-25 IlzeP
Erithacus rubecula - 2024-03-31 grieze
Fringilla coelebs - 2024-03-31 grieze
Fringilla coelebs - 2024-03-31 grieze
Sitta europaea - 2024-03-31 grieze
Cyanistes caeruleus - 2024-03-31 grieze
Nezināms
Ignotus
@ aina
Pēdējie komentāri novērojumiem
IlzeP 25.aprīlis, 11:12

TESTS


Inita 25.aprīlis, 09:20

Viena piepe iemaldījusies...


Inita 25.aprīlis, 09:20

Viena sklerotīnijas bilde iemaldījusies...


Vīksna 24.aprīlis, 23:10

Paldies !


finesse 24.aprīlis, 22:49

Paldies, Uldi, par komentāru, ir izlabots uz Novērots .


Ziemelmeita 24.aprīlis, 22:41

Paldies,Margarita. Kā man jūk tie strazdi….


Irbe 24.aprīlis, 22:37

Melnais


Lietuviete 24.aprīlis, 22:31

Paldies!


Irbe 24.aprīlis, 22:27

Kuitala?


nekovārnis 24.aprīlis, 22:24

Varētu būt Bembidion lampros/properans.


ekologs 24.aprīlis, 22:04

Manuprāt Skrejvabole (Bembidion lampros).


roosaluristaja 24.aprīlis, 21:48

"B" šeit nav pamatots. Zivjērgļi var lidot baroties vairākus kilometrus prom no ligzdas un acīmredzams, ka pie šī dīķīša nav sugai piemērots ligzdošanas biotops


Ziemelmeita 24.aprīlis, 21:20

Paldies,Uldi.


Ziemelmeita 24.aprīlis, 21:19

Paldies,Uldi. Sāks darboties statusa maińa, nomainīšu.


roosaluristaja 24.aprīlis, 21:10

Tikai te jau droši var likt pazīmi "D" nevis "N"


roosaluristaja 24.aprīlis, 21:08

Pelēkā. Viss pareizi.


marta.got 24.aprīlis, 13:44

Ok, paldies par info. :)


Miksrieksts 24.aprīlis, 10:24

Gļotpūpēži. Tās nav sēnes, bet gan gļotsēnes.


IlzeP 24.aprīlis, 10:18

Diemžēl vienīgā iespēja ir novērojumu dzēst un pievienot no jauna pareizajā vietā. (Kad būsim pārgājuši uz jauno platformu, varēs vienkārši pārbīdīt punktu.)


IlzeP 24.aprīlis, 10:16

Jā, šobrīd ir problēma gan ar statusu nomaiņu, gan (varbūt vēl turpinās) arī ar novērojumu pievienošanu ar foto. Tiek risināts.


marta.got 24.aprīlis, 10:14

Paldies par piezīmi, skatos,ka šai gadījumā kļūdaini esmu atzīmējusi punktu kartē. Kā es varu veikt korekciju? Ligzda atradās Katlakalna mežā.


Ivars Leimanis 24.aprīlis, 09:31

Oi, jā, aizmirsu, ka sugu var nomainī pats. Atvainojiet!


KristianaO 23.aprīlis, 23:16

Liels paldies par atbildi :)


Ziemelmeita 23.aprīlis, 22:21

Statusu nevar nomainīt, rāda,ka nav opcijas.


Ziemelmeita 23.aprīlis, 22:20

Paldies,Margarita un Uldi. Pievienoju bildi kāds tas karjers izskatās. Tas gals,kur uzturējas putni, ir tīrāks, bet karjers pamazām aug ciet. Bija arī gaigalas. Bildes gan sliktas,pagaidām nav tik jaudīga kamera.


VijaS 23.aprīlis, 22:05

Njā, statusu nomainīt nav opcijas...


VijaS 23.aprīlis, 22:03

Augšanas veids cieši kopā un koši dzeltenais tonis vairāk raksturīgs tādām sugām kā, piemēram, nelīdzenā pilienīte vai nolīdzinātā bumbulīte. Pilnīgi izslēgt daudzveidīgo pilienīti pēc bildēm vien arī nevar, taču tā šķiet daudz mazāk ticama versija. Tās ir ļoti līdzīga izskata sugas, kuras tā "uz aci" ne vienmēr izdodas precīzi noteikt. :)


roosaluristaja 23.aprīlis, 22:03

Bŗūnkaklis Latvijā ir samērā rets ligzdotājs. Ligzdo aizaugošos ezeros vai dīķos. Šāds karjers nav sugai piemērota ligzdošanas vieta. Tā kā šajā gadījumā pazīme "B" nav pamatota, bet man nez kāpēc neizdodas to nomainīt uz "N".


Irbe 23.aprīlis, 21:57

Brūnkaklis http://www.putni.lv/aytfer.htm


Irbe 23.aprīlis, 21:53

Peļu klijāns


Ziemelmeita 23.aprīlis, 21:47

Paldies, par labojumu,


Ziemelmeita 23.aprīlis, 21:37

Paldies, Ilze.


IlzeP 23.aprīlis, 21:30

Dziedātājstrazds ir vienīgais mežastrazds, kas vienu un to pašu dziesmas frāzi atkārto vairākas reizes pēc kārtas, tad tāpat nākamo u.t.t.


IlzeP 23.aprīlis, 21:28

Nomainīju. Bet pats to arī var izdarīt.


IlzeP 23.aprīlis, 21:26

Vai droši, ka vālīšu?


Ziemelmeita 23.aprīlis, 20:53

Paldies, Margarita un Uldi, mēģinu iemācīties pazīt dziesmas, bet vēl stipri jūk.


Ziemelmeita 23.aprīlis, 20:51

Paldies, Margarita.


roosaluristaja 23.aprīlis, 20:49

Dziesma noteikti ir dziedātājstrazda


Irbe 23.aprīlis, 20:46

Vai redzēts melnais? Izklausās pēc dziedātāja.


Irbe 23.aprīlis, 20:38

Lielais čak-čak ir melnais mežastrazds, un mazais pik-pik ir sarkanrīklīte


Karīna 23.aprīlis, 20:25

Mjā. Diemžēl fotopierādījumu nav. Tuvākajā siltajā dienā jāaizbrauc vēlreiz.


mufunja 23.aprīlis, 20:24

Paldies Vija :)


Ivars Leimanis 23.aprīlis, 19:54

Lūdzu administratorus šo nomainīt uz U.intermedia.


Ziemelmeita 23.aprīlis, 19:50

Paldies,Uldi.


VijaS 23.aprīlis, 19:45

Tipiskās elateras - tinumā divi pavedieni. :)


roosaluristaja 23.aprīlis, 19:36

Jā, dzied sarkanrīklīte un žubīte, sauciens ir melnā mežastrazda, ja pareizi saklausīju


mufunja 23.aprīlis, 17:28

Tas būs lieliski.Paldies Julita :)


. 23.aprīlis, 15:08

Super!


Vīksna 23.aprīlis, 15:01

Paldies !


Vīksna 23.aprīlis, 13:42

Bez bildes pievienojas, un tad no jauna jāiet un jāpievieno bilde.


Ziemelmeita 23.aprīlis, 09:53

Tas gan, ka bildes neiet ievadot novērojumu, bet bez bildēm pievienotu novērojumu atverot smuki ielādējas.


Ziemelmeita 23.aprīlis, 09:51

Man bildes visas aizgāja, bet nevar nevar nomainīt statusu. Neiet ne no datora, ne planšetes, ne telefona.


Vīksna 23.aprīlis, 09:46

Šo bildi likās, ka iepriekš liku, bet ka nav, tad par jaunu pie vecā novērojuma pievienojās. Bet jaunus novērojumus varbūt bez bildēm iet, nezinu, bet bilde nelādējas.


IlzeP 23.aprīlis, 08:37

Labrīt, ziņošu programmētājam.


felsi 22.aprīlis, 22:38

Pievienoju mikroskopiju.


Vīksna 22.aprīlis, 20:38

Itkā šodien bija laiks, bet nevienu novērojumu nevar pievienot ar bildēm.


carbo 22.aprīlis, 19:32

Yes, the wings were pointed, but the flight indeed reminded me that of Goshawk...


carbo 22.aprīlis, 18:55

It's what I was going for as second thought. Thanks!


carbo 22.aprīlis, 18:54

OK thanks Edgars!


carbo 22.aprīlis, 17:58

After reviewing the pictures, now hesitating between Meadow Pipit and Tree Pipit (it was silent).


carbo 22.aprīlis, 17:37

Bad picture, from far, cropped to max. First ID was Falcon sp., when it was closer. But it seemed big, and had a distinctive flapping-gliding alternate flight. I would got for Peregrine Falcon, but not too sure.


adata 22.aprīlis, 16:57

Šī varētu būt sēne - villainā pūklodīte.


Vīksna 22.aprīlis, 14:18

Paldies !


davis_wi 22.aprīlis, 13:46

Paldies, Uldi! Šis manā pieredzē bija netipisks sauciens, turklāt izdvests bez provocēšanas, tāpēc cerēju, ka būs kaut kas cits...


ekologs 22.aprīlis, 13:23

Ūdensstrupaste (Arvicola terrestris) :)


nekovārnis 22.aprīlis, 09:58

Paldies, Uģi! :)


VijaS 22.aprīlis, 09:37

Kaut kāds DD gļuks, bilde saglabājusies ar svešu vārdu. Vajadzētu izdzēst un pievienot pa jaunam.


Kiwi 22.aprīlis, 08:20

Paldies, Uldi, par sugas noteikšanu!


roosaluristaja 22.aprīlis, 07:29

Jā, mātīte. Tēviņš gan arī reizēm mēdz izdot līdzīgus saucienu. Par dziesmu to gan nevar saukt. Tie ir kontaktsaucieni


ekologs 22.aprīlis, 00:15

Skaidrs. Paldies, Uģi! :)


CerambyX 21.aprīlis, 23:51

Iespējams, bet pēc foto no trichopterus (vai vēl kādām līdzīgām sugām, piemēram, mollicomus) droši vien būs grūti atšķirt.


CerambyX 21.aprīlis, 23:45

omissa arī līdzīgi kā sylvestris ar dzeltenu seju, tad šeit ar atkrīt.


ekologs 21.aprīlis, 22:15

Protams teorētiski, bet varbūt Barypeithes pellucidus?


Ireena 21.aprīlis, 22:13

Pārējās bildes ir no tām pašām pusēm, neko citu tur saskatīt nevar.


ekologs 21.aprīlis, 22:12

Jā, vēl Dolichovespula omissa, bet nu, jā rokās būtu vieglāk:)


CerambyX 21.aprīlis, 21:27

Dolichovespula jau būs gan - attālums starp acu apakšējo malu un žokļu pamatni cik var saskatīt ir visai liels (parastajām Vespula sugām - vulgaris/germanica tā atstarpe ļoti šaura, acis šķiet ļoti tuvu žokļu pamatnei). D.sylvestris nebūs, jo tai sugai parasti (kaut ir variācija) seja ir visai dzeltena, bez tik izteiktas tumšas joslas. Tad nu tur paliek adulterina (parazītiska suga - sejas plāksnītes/clypeus apakšējie stūri ļoti asi, izvirzīti, to te tā attēlā grūti saskatīt) un saxonica/norwegica. Pēdējās divas visai līdzīgas, kaut parasti norwegica pirmo vēdera posmu sānos brūni plankumi. Ja man būtu jāsaka, teiktu ka visticamāk šī varētu būt Dolichovespula saxonica, kaut tas tā tīri pēc teorijas - tikai pēc attēla var būt grūti ar 100% pārliecību pateikt.


CerambyX 21.aprīlis, 21:19

Kaut kas uz Barypeithes sp. pusi.


Osis 21.aprīlis, 21:04

Paldies Uldi!!!


Osis 21.aprīlis, 21:03

Paldies Uldii!!


IlzeP 21.aprīlis, 21:01

Jā, nokļūdījos, spārnu apakšas zīmējums (gaišinot) samulsināja. Bet ir jau, ir, vanaga "formāts".


Edgars Smislovs 21.aprīlis, 20:47

Sarkankakla un kādas citas zoss hibrīds! Ja ir vēl bildes, vēlams pievienot.


zane_ernstreite 21.aprīlis, 20:39

Kaut ne zivjērglis, tik un tā paldies visiem iesaistītajiem! ))


Ziemelmeita 21.aprīlis, 19:02

Izdzēsu, tas ir iemakdijies, kātińpiepe ir citā novērojumā.


guta7 21.aprīlis, 18:57

Paldies, Uldi! Aizdomas bija, bet nebiju pārliecināta.


roosaluristaja 21.aprīlis, 18:49

Augšējais attēls ir iemaldījies no citurienes. Tā nav tauriņpiepe


roosaluristaja 21.aprīlis, 18:44

Godīgi sakot man arī izskatās pēc vistiķa


mufunja 21.aprīlis, 17:10

Paldies Uldis :)


forelljjanka 21.aprīlis, 16:26

Manuprāt,vistu vanags.;)


zane_ernstreite 21.aprīlis, 14:16

Paldies, Meinard, par versiju un, Ilze, par apstiprinājumu!


ekologs 21.aprīlis, 13:38

Jo ilgāk skatos, jo dziļāk mežā:) :) :) Lai jau paliek Vespidae sp.


Aleksandra 21.aprīlis, 12:58

Paldies, Uldi!


ekologs 21.aprīlis, 12:42

Mh... Tomēr nav viennozīmīgi par Meža lapseni...... Kāda no Dolichovespula sp. gan ir.


ekologs 21.aprīlis, 12:20

Manuprāt Meža lapsene (Dolichovespula sylvestris).


ekologs 21.aprīlis, 11:59

Skrejvabole (Carabus nemoralis) :)


gunitak 21.aprīlis, 11:42

Paldies!


Meinards D. 21.aprīlis, 10:56

Zivjērglis?


Meinards D. 21.aprīlis, 10:47

Paldies.


Vīksna 21.aprīlis, 00:14

Paldies !


Vīksna 20.aprīlis, 23:50

Paldies !


Vīksna 20.aprīlis, 22:34

Pamīšlapu pakrēslīte, Chrysosplenium alternifolium.


Kiwi 20.aprīlis, 17:33

Paldies, Marek!


Kiwi 20.aprīlis, 17:32

Paldies, Vija!


Kiwi 20.aprīlis, 17:32

Paldies par sugas noteikšanu, Artur un Marek!


Kiwi 20.aprīlis, 17:31

Paldies, Ansi!


ekologs 20.aprīlis, 15:47

Nevarētu būt Gonia ornata?


CerambyX 20.aprīlis, 14:49

Ok, paskatīšu - noteikti dažus varēs vēl 'ielabot' :)


nekovārnis 20.aprīlis, 14:35

Uģi, ja Tev vēl kāds "noteiktāks" Leiopus kaut kur aizķēries tad varbūt pārliec. Domāju šiem fenoloģiju/izplatību taisīt (cik nu varēs:)) gan kopējo - kā līdz šim, gan (daudz/maz noteiktajiem) atsevišķi.


nekovārnis 20.aprīlis, 13:20

Pyrochroa sp. Melngalvas vai sarkangalvas ugunsvabole.


meža_meita 20.aprīlis, 11:02

Liels paldies Ansim!


ekologs 20.aprīlis, 09:50

Skrejvabole (Pterostichus niger) :)


felsi 20.aprīlis, 09:29

Varbūt tie gali notrūkuši, jo gļotsēne pārziemojusi no rudens, man tādi bijuši dažām trihijām.


VijaS 20.aprīlis, 07:54

Jā, gali tiešām jocīgi, tādus agrāk, šķiet, neesmu redzējusi. Paņemšu.


Irbe 19.aprīlis, 23:47

Klijāns


dziedava 19.aprīlis, 22:41

Es vairs no gluduma neko nesaprotu, vairākām man it kā gludi, bet ja saspringst, it kā ir asumi, nu nevar saprast.


dziedava 19.aprīlis, 22:39

Visvairāk mulsina elateru gali, tādi dīvaini. Paņem svētdien līdzi, ja nu būšu.


felsi 19.aprīlis, 22:38

Man liekas, ka pareizi.


VijaS 19.aprīlis, 22:34

Neatgādina tipiskās nolīdzinātās pilienītes, un elateras gludas. Cerams, noteicu pareizi.


felsi 19.aprīlis, 22:11

Pievienoju mikroskopiju.


VijaS 19.aprīlis, 21:21

Jā, taisnība, krāsas piefiksēju. :) Man šī izrādās pirmā greizā pilienīte, visas iepriekšējās ( nu labi, nav jau tādu daudz :D) ir bijušas spuraingreizās. Jauna suga manā sarakstā. :D


dziedava 19.aprīlis, 21:16

Te ir arī tās tipiskās krāsas, par ko es Tev kkad runāju - sporas dzeltenīgas, elateras sarkanīgas.


VijaS 19.aprīlis, 21:09

Paldies, Julita! :) Priecājos, ka sanāca kas cits sākotnēji domātās T. varia vietā. :)


dziedava 19.aprīlis, 20:54

Piekrītu


ekologs 19.aprīlis, 20:40

Dižzirneklis (Pisaura mirabilis) :)


Osis 19.aprīlis, 20:38

Paldies Edgar!


VijaS 19.aprīlis, 20:16

Elateras ar bumbuļiem, bet citādi gludas. Man sanāk greizā pilienīte.


Amanda 19.aprīlis, 20:04

Niedru lija


VijaS 19.aprīlis, 18:48

Tieši tā, elateras šai sugai ir ļoti raksturīgas. :)


ivars 19.aprīlis, 17:53

Niedru stērste.


dziedava 19.aprīlis, 16:26

Apskatīju paraudziņu, nemikroskopēju. Pēc ārējā izskata plus Tavas mikroskopijas izskatās pareizi noteikts.


Osis 19.aprīlis, 16:21

Paldies Margarita!


ligausis 19.aprīlis, 16:03

O! Tas gan interesanti.


Irbe 19.aprīlis, 14:49

Žubīte M


Linards Dedzis 19.aprīlis, 14:20

Paldies Ansi par sugu noteikšanu! :)


dziedava 19.aprīlis, 12:14

Pirmā piegājienā man ar šķita, ka nav tās joslas, ņēmu vēl un atradu. Nu īsti jau nav citu variantu ar tumšām sporām. Nu vai arī mums jauna suga zinātnei :))


IlzeP 19.aprīlis, 10:32

Paldies! Bildē tomēr labāk redzams, nekā video. Domāju, ka jūras ērglis.


IlzeP 19.aprīlis, 10:30

Kamēr Diāna skatās, ielaboju datumus. Vai pareizi?


IlzeP 19.aprīlis, 10:29

Paldies, laikam jau būs gan.


Vīksna 19.aprīlis, 10:27

Vispār šajā nelielajā mežā bija tikai dažas vecākas audzes, pārsvarā izcirtumi, jaunaudzes. Bet 2 gados vēl pāri 20 izcirtumus uztaisīja ar privātiem kopā.Tikko aprīlī vēl privātie nozāģēja.Tā te vairākus mežus izzaģē, veco mežu vairs nav, vai nu dažos metros kāds koks.


sandis 19.aprīlis, 00:27

Jā, šī ir tā pati apse. Es šīs arī mikroskopēju ar domu par Physarum ovisporum, bet - tu arī redzēji sporu attēlus, tur to gaišo svītru pāri sporai neredz. Droši vien jau tā pati suga, kas Tev, jāmēģina vismaz dažām sporām to gaišo svītru dabūt.


guta7 18.aprīlis, 23:53

Paldies, Astra, par palīdzību!


JurisKluss 18.aprīlis, 22:53

Paldies


Ziemelmeita 18.aprīlis, 22:51

Veca melnā samtpiepe


Amanda 18.aprīlis, 22:42

Baltā cielava


Linards Dedzis 18.aprīlis, 21:43

Paldies par labojumu Ansi!


guta7 18.aprīlis, 21:03

Paldies par sūnu noteikšanu!


dziedava 18.aprīlis, 20:13

Tas objekts bija ciets?


dziedava 18.aprīlis, 19:54

mana hipotēze Lamproderma pulchellum, mikrofoto: https://www.facebook.com/groups/SlimeMold/permalink/3646995462226952


mufunja 18.aprīlis, 18:19

Paldies Julita. ES viņu redzēju.


dziedava 18.aprīlis, 17:58

Marina, varbūt var noderēt Edvīna Lamproderma lapa, varbūt nezini tādu: https://artsdatabanken.no/Pages/329136/Haglslim


Edgars Smislovs 18.aprīlis, 17:57

Jāpapildina piezīmes, bez detalizēta noteikšanas apraksta vai/un foto, nav pierādāms


Ziemelmeita 18.aprīlis, 17:57

Paldies.Ansi. Parastais ar krāšņo man jūk, tāpat matainais ar kadiķu,


Ziemelmeita 18.aprīlis, 17:51

Paldies,Ansi,


Ansis 18.aprīlis, 17:48

Ar ārzemju un iNaturālista speciālistiem jābūt uzmanīgiem. Viņi pazīst savas zemes sugas, bet Latvija tiem sveša.


aivaram 18.aprīlis, 17:31

Tagad visi var! Atvainojos!


ivars 18.aprīlis, 17:29

Jūras.


IlzeP 18.aprīlis, 17:14

Bez atļaujas nevar.


Ziemelmeita 18.aprīlis, 17:07

Paldies,Ansi, par noteikšanu.


Ziemelmeita 18.aprīlis, 17:05

Paldies,Ansi. Ne tā bilde pielikusies, bet nu lai paliek, suga ir nomainīta.


adata 18.aprīlis, 16:39

Ļoooti glīta!


Diāna 18.aprīlis, 16:39

Manuprāt, šī nav plaisājošā rūtaine! Nevaru zureizpateikt, kas cits, bet rūtainei nav raksturīga struktūra un kopskats.


Diāna 18.aprīlis, 16:29

Jā, Julita, nepiedomāju, ka automātiski ielasās datumi, skatīšos, vai varu labot


aivaram 18.aprīlis, 16:04

https://drive.google.com/file/d/1eVV6pU-QytpbBoLdQABEKI3HwkGjWD4u/view?usp=drive_link Cerams tagad var redzēt no auto videokameras!


dziedava 18.aprīlis, 15:32

Šī ir mūsu apse? Savējās mikroskopēju, sporas traumētas, tomēr var samanīt gaišu joslu pāri (visiem paraugiem), kas raksturīga Physarum ovisporum. Ja Tu savām atrodi gaišu joslu pāri, tad būs tā pati suga, jo skatos, ka Tev rakstīts - sporas tumšas. Alternatīva ar šo sporu izmēru ir P.licheniforme, bet tad sporām vienai pusei jābūt gaišākai (savām to nenovēroju).


dziedava 18.aprīlis, 15:13

Skaists tīkliņš! :)


dziedava 18.aprīlis, 14:59

Šī izskatās intriģējoši - vai nav kāda no pēcsniedzīšu lampītēm!


IlzeP 18.aprīlis, 12:30

Vai nav tomēr vālīšu?


dziedava 18.aprīlis, 11:54

Paldies, Diāna, ka ieziņoji! :) Tikai datumi tad sanāk 2.-9. aprīlis laikam?


dziedava 18.aprīlis, 11:05

Varētu būt saķepusi, veca sprodzīte Arcyria sp. Nez vai to varēs noteikt.


dziedava 18.aprīlis, 10:18

Iekšējās struktūras te ir ļoti smalkas, dzelksnītēm Badhamia sp. baltais tīkls iekšpusē būtu ar resnākiem pavedieniem. Sporas izskatās tumšas. Jāskatās, vai sporām nav pāri balti līnija kā plaissporu pumpurītei Physarum ovisporum. Tās līnijas nav viegli pamanāmas, jāieskatās. Te, piemēram ir vairākām sporām: https://dabasdati.lv/lv/image/2dfb876922600dd4a7f4de1b61331232/803924/


ivars 18.aprīlis, 09:30

Sagaišinot bildes, teiktu, ka gaišs peļu klijāns: https://failiem.lv/u/ryunwbwywp


IlzeP 18.aprīlis, 08:55

Kādas idejas par šo putnu?


DaceKKK 17.aprīlis, 23:48

Tā nojautu, ka no Bērnu slimnīcas. Biju nofotografējusi ari S04, Bieriņos un Māras dīķī. Šis pa Ziepniekkalna mežu dzīvojas.


Irbe 17.aprīlis, 21:57

Sarkanrīklīte


Edgars Smislovs 17.aprīlis, 21:43

Ievērojmi agrāk kā citus gadus un uzreiz trīs putni, ticams ka būs kas sajaukts.


zane_ernstreite 17.aprīlis, 21:21

Paldies, Ilze un Margarita, par precizējumu!


fufuks 17.aprīlis, 20:30

izskatās, ka ir divas, jo tā Kuldīgas joprojām ir Padurē.


Irbe 17.aprīlis, 20:22

Lielās gauras


Osis 17.aprīlis, 20:04

Paldies Artur, Uģi!


mufunja 17.aprīlis, 18:35

Liels paldies,Julita :)


dziedava 17.aprīlis, 18:19

Ja aizsūtīšu, tad, cerams, noskaidrosim. Bet tuvakajā laikā man nebūs laika sūtīt. Jā, mājās nenobriest tik labi, vislabāk, ja var pagaidīt, kā attīstās dabā.


AtisL 17.aprīlis, 17:55

Tieši šajā punktā pagājušajā gadā bija arī ligzda.


mufunja 17.aprīlis, 17:55

Man tas ir vienkārši briesmīgi. Es nevaru atrast fotoattēlu. Julita, nofotografē to un atsūti man, lūdzu.


dziedava 17.aprīlis, 17:40

Vienalga vajag novērojumu ielikt šajā vietā, lai var ielikt manas mikroskopijas rezultātus un sugu. Es aizsūtīšu mikroskopijas foto


mufunja 17.aprīlis, 17:38

Viņa šeit nav:(


mufunja 17.aprīlis, 17:36

Vija, Julita, mans variants Trichia varia :) varbūt es kļūdos.


mufunja 17.aprīlis, 17:28

Viņi ir divi no vienas vietas. Es nofotografēju savu paraugu mājās.Es tev iedevu nepareizo.


Ivetta 17.aprīlis, 17:17

Paldies, Uģi!


dziedava 17.aprīlis, 17:13

Bet kas ir tas, ko es mikroskopēju? Tam vajag novērojumu. Ļoti līdzīgs izskatījās šim


mufunja 17.aprīlis, 17:07

Es domāju, ka viņus nevajadzētu vest mājās. Mājās tie pilnībā nenogatavojas.Tas var būt iemesls, kāpēc sugu nevar noteikt. Kā ar Tr.alpina ((


mufunja 17.aprīlis, 16:58

Bet mēs precīzi noskaidrosim, kāda veida suga tā ir


mufunja 17.aprīlis, 16:55

Diemžēl es sajaucu lapas. Es jau rakstīju, ka man joprojām ir šis paraugs.:(


dziedava 17.aprīlis, 16:12

Cik saprotu, Edvīns noteikšanai grib paraudziņu :(, tātad tuvākā laikā skaidrības nebūs.


dziedava 17.aprīlis, 15:57

Marina, bet šim taču man bija paraugs. Tas, kas man bija ar šo datumu, bija ar brūniem plankumiem. Ja ir vēl citi vākumi no šīs vietas, tad tie var būt citas sugas. Man esošais bija L.pseudomaculatum


Ziemelmeita 17.aprīlis, 15:55

Paldies,Artur, tā sanāk bez brillēm skatoties.


ekologs 17.aprīlis, 15:51

Krupis šis nav. Parastā varde (Rana temporaria) gan :)


Irbe 17.aprīlis, 15:37

Šķiet, ka melnās pīles, 2M, 4T


ekologs 17.aprīlis, 14:08

Skrejvabole (Carabus nemoralis) :)


VijaS 17.aprīlis, 13:16

Izmērīju. 4,5-6mkm. Pēc elaterām man vairāk velk uz T. scabra, bet vai ar to vien pietiek...


mufunja 17.aprīlis, 12:56

Julita, pievienoju fotogrāfiju. Es neredzu brūnu plankumus. https://dabasdati.lv/lv/observation/ehptrhd0sfj0t3t2cbb6r14dg4/ Es to salīdzināju ar šīm fotogrāfijām.


dziedava 17.aprīlis, 12:46

Jauna suga LV jebkurā gadījumā, jautājums tikai - kura


Portālu atbalsta LVAF projekta "Dabas novērojumu portāla Dabasdati.lv uzturēšana un attīstība" ietvaros
Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2024
© dabasdati.lv
Saglabāts