Aktīvie lietotāji: 377 Kopējais novērojumu skaits: 362287
Tu neesi reģistrējies
Zivjērgļi jau ceļā uz ziemošanas vietām
Pievienots 2012-09-07 13:52:20

Šī gada jūlija beigās projekta "Ērgļi pāri robežām" ietvaros Latvijā tika noķerti divi pieaugušie zivjērgļi, kas ligzdoja vienā pārī ligzdā Siguldas apkārtnē. Abiem putniem tika uzlikti Polijā ražoti raidītāji. Šis ir nebijis notikums Latvijā - neviens zivjērglis ar raidītāju palīdzību pie mums nav ticis izsekots. Līdzīgi pētījumi līdz šim bijuši veikti tikai citās Eiropas valstīs, piemēram, Somijā, Igaunijā, Zviedrijā, Vācijā, Lielbritānijā.

Ar raidītāju palīdzību varēsim noskaidrot daudzas svarīgas lietas - cik tālu no ligzdas putni lido baroties, kad tie uzsāk lidot uz ziemošanas vietām, kur tie ziemos utt. Daudzus no uzskaitītajiem aspektiem ir svarīgi zināt, lai nodrošinātu pareizu sugas aizsardzību.

Par godu diviem palīgiem, kas piedalījās zivjērgļu ķeršanā un raidītāju likšanā, putni nosaukti to vārdos - mātīte par Ilzi un tēviņš par Ēriku.


Zivjērgļu mātīte Ilze īsi pēc raidītāja uzlikšanas. Foto: A. Kalvāns

Kā jau zivjērgļiem raksturīgi, Ilze savu lidojumu uz ziemošanas vietām uzsāka ātrāk - jau 20. augustā, pirmajā dienā šķērsojot Lietuvu un sasniedzot Baltkrievijas austrumu daļu. Divas dienas atpūtusies netālu no Ščučinas, tā devās tālāk, šķērsoja Ukrainas rietumus, ielidoja Polijā, šķērsoja Slovākijas austrumu daļu un sasniedza Ungāriju, kur 26. augustā apmetās Hortobagi nacionālā parka rajonā. Šajā rajonā Ilze uzturējās vēl 5. septembrī, apmeklējot vietējos zivju dīķus un krājot spēkus turpmākajam ceļam. Hortobagi apkārtnes zivju dīķi ir labi zināmi arī Latvijas jaunajiem jūras ērgļiem - līdz šim tur redzēti vismaz trīs dažādi Latvijā gredzenoti putni.


Zivjērgļu tēviņš Ēriks īsi pēc raidītāja uzlikšanas. Foto: I. Jansone

Otrs ar raidītāju aprīkotais zivjērglis Ēriks ligzdas apkārtnē uzturējās ilgāk un savu ceļu uz ziemošanas vietām uzsāka aptuveni divas nedēļas vēlāk nekā Ilze - 2. septembrī. Pirmajā dienā, līdzīgi Ilzei, tas sasniedza Baltkrievijas ZR daļu un īpaši nekavējoties ceļojumu turpināja arī nākošajās dienās, 5. septembrī sasniedzot Žitomiru Ukrainā.

Ar putnu gredzenošanas palīdzību ir noskaidrots, ka Latvijas zivjērgļi ziemo galvenokārt Āfrikā, taču plašā reģionā. Latvijā gredzenoti putni atrasti Senegālā, Kotdivuārā, Čadā un Kongo. Ir zināmi arī ziemošanas gadījumi ārpus Āfrikas - Izraēlā. Kur tieši ziemos Ilze un Ēriks, vai ziemošanas vietā tie atkal satiksies, to, cerams, vistuvākā drīzumā uzzināsim.

Mūsu zivjērgļu ceļojumiem ikviens interesents var sekot līdzi internetā, apmeklējot adresi http://birdmap.5dvision.ee/index.php?lang=LV&curr_year=2012&curr_season=Autumn&selFreq=one

 

Aigars Kalvāns, Jānis Ķuze, Latvijas Dabas fonds

Projektu "Ērgļi pāri robežām" īsteno Latvijas Dabas fonds (projekta vadošais partneris Latvijā) un Igaunijas Ornitoloģijas biedrība (projekta partneris Igaunijā). Projektu finansē Igaunijas - Latvijas programma.
Komentāri
Rakstu arhīvs

Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2017
© dabasdati.lv
Saglabāts