Aktīvie lietotāji: 377 Kopējais novērojumu skaits: 362287
Tu neesi reģistrējies
Pirmo reizi Latvijā ar raidītāju aprīkots pieaudzis jūras ērglis
Pievienots 2013-05-09 13:49:16

Šī gada februāra sākumā pirmo reizi Latvijā ESTLAT programmas projekta „Ērgļi pāri robežām" ietvaros ornitologs Jānis Ķuze ar raidītāju aprīkoja pieaugušu jūras ērgli. Putni ar raidītājiem tiek aprīkoti ar mērķi pētīt to teritoriālo uzvedību gan ligzdošanas, gan ziemošanas sezonas laikā.

Jūras ērgļa aprīkošana ar raidītāju ir īpaša vairāku iemeslu dēļ. Putns, kas tika aprīkots ar raidītāju, ir tikko pieaudzis tēviņš (šogad paliks piecus gadus vecs), kas nozīmē, ka tas ligzdošanu ļoti iespējams sāks jau šajā sezonā, līdz ar to ir labas iespējas iegūt datus nevis par putna migrācijas ceļiem laikā līdz ligzdošanas vecuma sasniegšanai, bet gan tā teritoriālo uzvedību jau ligzdošanas laikā. Jauno putnu pārvietošanās ir pētīta vairāku projektu laikā, gan Somijā, gan tepat Igaunijā, ESTLAT projekta ietvaros. Jaunajiem ērgļiem raidītājus piestiprināt ir salīdzinoši vienkārši - tas tiek darīts ligzdā, īsu brīdi pirms ērgļi sasniedz lidotspēju, tomēr jārēķinās ar to, ka ievērojama daļa putnu iet bojā, nesasnieguši ligzdošanas vecumu, līdz ar to samazinās iespēja iegūt datus par ērgļu pārvietošanos jau laikā, kad tie uzsāk ligzdošanu.

Pieaugušus ērgļus ar raidītājiem aprīkot ir ievērojami grūtāk - līdz šim tas Baltijas valstīs darīts tikai reizi. Pērn Igaunijā raidītāju saņēma putns, kas savārdzis noķerts uz ūdens Somu jūras līcī. Pēc atlabšanas tas ir atbrīvots, tomēr neilgi pēc tam kritis par upuri malumednieku šāvienam. Veselu, spēcīgu putnu noķeršana ir ļoti sarežģīta un tādēļ nav brīnums, ka projekta laikā gan Latvijā, gan Igaunijā šis process līdz pirmo rezultātu sasniegšanai prasīja gandrīz gadu. Jūras ērglis tika noķerts no slēpņa pie ērgļu ziemas barotavas, kas jau vairāk nekā desmit gadus tiek uzturēta Ķemeru nacionālā parka teritorijā. Noķertais ērglis ir gredzenots, līdz ar to mums ir zināma tā izcelsme - putns gredzenots kā mazulis ligzdā 2008. gada jūnijā, rajonā starp Dobeli un Saldu. Par šī putna turpmākajiem pārvietošanās ceļiem ziņosim Dabasdati.lv!Barotavā tiek nogādāta barība.


Slēpnis, kas izmantots ērgļu gredzenu nolasīšanai, kā arī putna noķeršanai.


Ērglis brīdi pirms raidītāja saņemšanas.


Ērglis ir aprīkots ar raidītāju un atbrīvots.

Līdz šim Latvijā un Igaunijā ar raidītājiem aprīkoto putnu migrācijas ceļiem un gaitām var sekot līdzi putnu migrācijas kartē.

Informācija tiek publicēta par putnu pārvietošanos laikā ārpus ligzdošanas sezonas.

 

Jānis Ķuze, Maija Ušča, Latvijas Dabas fonds

Foto: Agris Krusts

 

Projektu "Ērgļi pāri robežām" īsteno Latvijas Dabas fonds (projekta vadošais partneris Latvijā) un Igaunijas Ornitoloģijas biedrība (projekta partneris Igaunijā). Projektu finansē Igaunijas - Latvijas programma.
Komentāri
Rakstu arhīvs

Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2017
© dabasdati.lv
Saglabāts