Aktīvie lietotāji: 377 Kopējais novērojumu skaits: 362287
Tu neesi reģistrējies
Latvijas zivjērgļa Ilzes ceļojums beidzas Itālijā
Pievienots 2012-11-23 11:08:23

Kā jau esam rakstījuši, zivjērgļu mātīte Ilze, kas šogad ligzdoja netālu no Siguldas, šī gada jūlijā tika pie raidītāja, kas mums ļāva sekot ērgļa migrācijas ceļojumam (1.attēls).


1.attēls. Ilzes apgredzenošana 21.07.2012. Foto: Aigars Kalvāns

Ligzdošanas teritorija, kurā šogad ligzdoja Ilze, ir zināma jau kopš 2009. gada. Sākotnēji putni ligzdoja dabiskajā ligzdā, kas 2009. gadā gāja bojā un jau nākošajā - 2010. gadā - zivjērgļi pārvācās uz netālu uzbūvētu mākslīgo ligzdu. 2012. gadā ligzdā tika izaudzināti trīs mazuļi, jūlija beigās tie jau bija lidot spējīgi un uzturējās ligzdas tuvumā. Ligzdošanas sezonas beigās aptuveni mēnesi ilgā periodā Ilze uzturējās ligzdas tuvumā, taču regulāri veica arī samērā tālus (>25 km attālumā) lidojumus uz barošanās vietām. Savu ceļojumu uz ziemošanas vietām Ilze uzsāka 20. augustā.

No Latvijas viņa devās uz dienvidiem. Garākā Ilzes apstāšanās vieta bija Ungārijā, Hortobagas Nacionālajā parkā. Tur viņa pavadīja trīs nedēļas, lielākoties pārvietojoties starp divām zivju fermām, kas atrodas šajā teritorijā (2.attēls). Kādam ungāru fotogrāfam, kas dzīvo netālu no šīs vietas un sekojis līdzi jaunumiem putnu migrācijas kartē, Ilzi izdevās nofotografēt (3.attēls).


2.attēls. Ilzes pārvietošanās Ungārijā, Hortobagas Nacionālajā parkā. Avots: http://www.looduskalender.ee/forum/


3.attēls. Ilze Ungārijā, Hortobagas Nacionālajā parkā. Fotogrāfiju uzņēma ungāru ornitologs. Avots: http://www.looduskalender.ee/forum/

No Ungārijas Ilze devās uz dienvidiem un nonāca Sicīlijā. Nezināmu iemeslu dēļ Ilze mainīja savu pārvietošanās ceļu un atgriezās atpakaļ Apenīnu pussalā. 26.oktobrī viņa ieradās vietā ar nosaukumu Falkona (Falcone), kas atrodas reti apdzīvotajā Kalabrijas (Calabria) reģionā Itālijas dienvidos, kur pavadīja vairākas dienas. Tā kā kopš 29. oktobra Ilzei piestiprinātais raidītājs uzrāda aptuvenu konkrētās vietas gaisa temperatūru nevis siltāku, atrodoties pie putna ķermeņa, kā arī raidītājs atrodas vienā vietā, nepārvietojoties, diemžēl jāsecina, ka Ilze ir gājusi bojā.

Lai precīzāk noskaidrotu apstākļus, Itālijā tika meklēti palīgi, kas varētu doties uz minēto vietu un to izpētīt. Ar Elizabetes Biankoni (Elisabetta Bianconi) palīdzību sazinājāmies ar Itālijas Putnu Aizsardzības Savienību (Italian League for Bird Protection) un Roberto Santopolo (Roberto Santopaolo). Viņš kopā ar kolēģi Antonio Mankuzo (Antonio Mancuso) devās uz konkrēto vietu, kur atrada zivjērgļa spalvas (4. attēls). Diemžēl šī vieta atrodas grūti pieejamā kanjonā, ko klāj blīvi saauguši koki un krūmi (5.attēls). Tā kā nebija iespējams apkārtni sīkāk izpētīt, Ilzes mirstīgās atliekas un raidītājs netika atrasts, taču tas turpina sūtīt signālus no vietas, kas atrodas apmēram 20 m rādiusā no atrastajām zivjērgļa spalvām. Diemžēl Ilzes ceļš ir beidzies Itālijā (6.attēls).


4.attēls. Zivjērgļa spalvas no pēdējās Ilzes raidītāja atrašanās vietas.


5.attēls. Putna bojāejas vietā zemi klāj dzelkšņaini, blīvi saauguši krūmi, tādēļ tā ir grūti pieejama.


6.attēls. Ilzes migrācijas ceļš 2012.gada rudenī. Avots: http://birdmap.5dvision.ee/

 

Maija Ušča, Aigars Kalvāns, Latvijas Dabas fonds

Projektu "Ērgļi pāri robežām" īsteno Latvijas Dabas fonds (projekta vadošais partneris Latvijā) un Igaunijas Ornitoloģijas biedrība (projekta partneris Igaunijā). Projektu finansē Igaunijas - Latvijas programma.
Komentāri
Rakstu arhīvs

Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība 2008 - 2017
© dabasdati.lv
Saglabāts