🔒Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Haliaeetus albicilla - White-tailed Eagle
User avatar
Sandra L.
Posts: 4648
Joined: 01 Apr 2015 11:02

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Sandra L. »

9:50 skan morzes ābece :lol:
9:51 cik smuks! Pelēkā dzilna?
9:52 arī dzilnītis pārstaigā ligzdu
Dzilna apmēram 20 minūtes padzīvojās pa ligzdu :D
Last edited by Sandra L. on 09 Sep 2015 10:13, edited 1 time in total.
User avatar
mega2
Posts: 56416
Joined: 30 May 2015 12:27

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by mega2 »

9:52 Labrīt! Kāds skaistulis saimnieko pa ligzdu :shock: Zaļganā krāsā ar sārtumiņu uz galvas un kaļ,kā dzenis--uzmini nu???? :lol: Varētu būt pelēkā dzilna--ļoti iepatikusies Durberta ligzda,jau 20 min. sēž :roll:
Last edited by mega2 on 09 Sep 2015 10:12, edited 2 times in total.
Tālis
Posts: 5273
Joined: 13 Apr 2012 10:18

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Tālis »

Labrīt!
Dzenītim (vai dzilnai?) labs placdarms čiekuru apstrādei. :D
Putnu dzīves iepazīšana un mīlestība uz tiem vieno cilvēkus.
User avatar
Viky
Posts: 3041
Joined: 12 May 2015 08:54
Location: Rīga

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Viky »

10:09
Vēl viens skaistais ciemiņš :)

Image
NoraR
Posts: 268
Joined: 16 Jan 2012 20:25
Location: Rīga

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by NoraR »

Tas ir pelēkās dzilnas tēviņš - dzeņveidīgais putns. Te noteicējs :) http://dabasdati.lv/site/img/pub/1/2/296/1393511364.pdf
User avatar
MĀRIS
Posts: 15172
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by MĀRIS »

Nezinu. Dzilnis, dzenis, vārnis, žubis, bet smuks gan! Daļa no viņa vizītes, kad ielādēsies šeit būs redzama. :P
Tas ir pelēkās dzilnas tēviņš - dzeņveidīgais putns. Kā es to varēju nezināt! :P

Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
Vērotāja
Posts: 47231
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Smuks gan :P Pirmo reizi tik labi izdodas apskatīt pelēko dzilnu.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Lianaliesma »

Mūsu skaistā daba...

Video no LK, ame - Juras Erglis2015 09 07MoonriseSunrise, MSanmaelo


No LK: brachuks informē, ka turpmāk kamera tiks izslēgta uz nakti, no pl.22.00 līdz 5.00.
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Made »

MĀRIS wrote:Tā kā šeit vairākas reizes izskanēja jautājums par šodienas ciemiņa dzimumu, tad saņēmos, un vēlreiz patraucēju Jāni Ķ. Atbilde ir vienkārša - vēl nav ekspertīžu rezultāti. :P
Domāju - kāpēc gan tik ilgi jāgaida uz rezultātiem:

1) gara rinda - ornitologi pa vasaru savāc visu ko daudz un tad laboratorija nevar vien spēt apstrādāt - bet tad tiešraides kameru putnus varētu laist pirmos (nu skaidrs, ka ir daudz ieinteresētu cilvēku, protams, nenomirs, ja neuzzinās, bet vai tad tik grūti iepriecināt?) :?
2) Latvijā nemaz nav tādu laboratoriju, jāsūta uz ārzemēm un tad jau viņiem vienalga... (rakstā par vilkiem pieminēts Itālijas Dabas institūts) :|
3) atbildīgie par tiešraidi sezonu slēguši un domā, ka nevienam vairs tie putni neinteresē... :cry:
4) ornitologiem nav neviena brīva brītiņa aiznest paraugus uz laboratoriju.. vai nav naudas... :o
5) ģenētisko analīžu veikšana ir gadiem ilga procedūra... :shock:
6) ... :?:

Pēc ilgas cīkstēšanās ar Google es izgāju uz šo lapu un šo sarakstu:
http://vetfonds.lv/upload/PDF/LAB/Lab_testi___putni.pdf

Dzimuma noteikšana putniem pēc spalvas ir testa kods 6000
Izlasot Pasūtīšana http://vetfonds.lv/lapa/44/Pasutisana sapratu, ka vismaz ar 104 EUR jārēķinās, toties maksimums divu nedēļu laikā var saņemt atbildi. Tiesa, ej nu sazini, vai tie "Tests fT4, TSH, T4" satur testa kodu 6000.

Katrā ziņā man neliekas, ka būtu jāgaida divi gadi, ja sadarbotos ar Universitātes Vetfondu kā pasūtījuma izpildītāju (tad jau nosūtītu, kur vajag, vai paši izpildītu).

Citu neko par putnu spalvu ģenētiskajām analīzēm latviski nepaguvu paskatīties.

he he, informācijas nepietiekamība rada nevajadzīgus pieņēmumus :P
User avatar
Vērotāja
Posts: 47231
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Par Latviju neesmu nevienam jautājusi un situāciju nezinu, bet pirms dažiem gadiem Igaunija visu gadu vāca paraugus, tad rudenī apkopoja un sūtīja uz Zviedriju. Atbildes bija apmēram pēc gada, t.i. nākošajā rudenī.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 47231
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Gribēju tomēr izteikt viedokli par dzimumiem.
Līdz dzimumbriedumam putns ir it kā "bezdzimuma", vienkārši jauns putns un nekas viņa dzīvē nav savādāk, ja viņš ir nākamā mātīte vai tēviņš. Man kā skatītājam ir absolūti vienalga vai Durberts (vai cits putns) ir puika vai meitene. Nekas no tā nemainās.

Jauno putnu dzimums ir svarīgs ornitologiem, lai pētītu populāciju, tendences utt., ja ir tāda nepieciešamība to pētīt. Vai varbūt ir nepieciešamība salīdzināt gadus, reģionus vai kaut kādas citas likumsakarības.
Var jau būt, ka ir kaut kādi globāli pētījumi un kaut kādas starptautiskas organizācijas finansē kādu konkrētu putnu sugu populāciju pētījumus dzimumgriezumā. Bet ja ar populāciju viss kārtībā un tā tikai pieaug, tiešām nezinu vai visiem putniem masveidā tērē līdzekļus un vienkārši intereses pēc nosaka dzimumus? Ceru, ka nē, jo tā būtu vienkārši tukša šķērdēšanās.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Made »

Tiešraides efekts ir tiešraides efekts (ir gan plusi, aizstāvot projektu, gan nodevas skatītājiem) un daudzi citi vērotāji nav tik rūdīti un izturēti kā mūsu pieredzējušie :P
Man nez kāpēc gribas zināt, es pat būtu gatava finansiāli kaut ko ziedot, lai šīsvasaras tiešraides putnu ekspertīze notiktu atsevišķi, ja rezultāti iespējami ātrāk nekā pēc gada :)
(Arī cilvēkbērnu audzinot, emocionāli dzimumu diferenciācija taču ir svarīga, ne? Tāpat teliņa, kazlēniņa...)
User avatar
Vērotāja
Posts: 47231
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Ja tāds ir sabiedrības pasūtījums, varbūt ir vērts vērsties pie Jāņa Ķuzes ar lūgumu veikt ekspertīzi ārpus rindas sametot tos 104 eiro?
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 47231
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Made wrote: (Arī cilvēkbērnu audzinot, emocionāli dzimumu diferenciācija taču ir svarīga, ne? Tāpat teliņa, kazlēniņa...)
Tieši tā. Cilvēkbērni ir bērni, tā ir atsevišķa tēma. Bet kaziņu, teliņu, vistiņu mēs arī atkarībā no dzimuma izvērtējam atšķirīgi - dēs olas vai kausim, turēsim kā piena devēju vai būs jānodod kombinātā. Mūsu uztvere un vērtējums atšķiras.
Pret savvaļas putniem uztvere un vērtējums neatšķiras.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Viky
Posts: 3041
Joined: 12 May 2015 08:54
Location: Rīga

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Viky »

Man teiksim oficiāls dzimumu apstiprinājums šķiet svarīgs tādā ziņā, lai tas apstiprinātu vai neraidītu mūsu un arī ornitologu pieņēmumus par putnu dzimumu. Lai mēs saprastu vai tiešām mēs pareizi nosakam no putna pazīmēm tā dzimumu.
Bet noteikti piekrītu tam, ka to nevajag darīt visiem putniem pēc kārtas, pietiktu ar aizsargājamām un retām sugām.

Un es arī būtu gatava atbalstīt finansiāli analīžu rezultātu noteikšanu mūsu šī gada putniem un arī pagājušā gada D un R cālīšiem pie reizes varētu uztaisīt :)
User avatar
MĀRIS
Posts: 15172
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by MĀRIS »

Te jau vairāk runā emocionālais, ne zinātniskais aspekts, bet ne jau tāpēc sliktāks, jo cilvēks jau dzīvo no emocijām. Lai zinātnieki dzīvo zinātniski, mēs esam skatītāji, kuri varbūt var stimulēt kādu zinātnisku darbību, kas mums /emocionāli/ liekas svarīga. Nesaskatu tur nekā slikta, ja mēs uzņemtos vēl kādu daļu atbildības. Un ja godīgi, tad Durberts /tīne/ man jau vairs neliekas, kā jebkurš savvaļas putns, jo viņš ir Durberts, lai gan ļoti labi saprotu, ka tā nav. :P
Last edited by MĀRIS on 09 Sep 2015 16:33, edited 1 time in total.
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Made »

Vērotāja, es vairāk runāju par emocionālo diferenciāciju. Teiksim, suņuku vai kaķi audzinot, man atšķiras emocionālās attiecības atšķirībā no dzimuma. Nevis tā, ka vienu mīli vairāk vai otru mazāk, bet kad redzi kā izpaužas nākamās kaķenes vai runcīša īpašības.
Arī Durbeta vai Bertas uzvedību vērojot, man gribējās šīs iezīmes vismaz iedomāties - vai tur ir meitas vai dēla attiecības ar tēvu un māti. Ja mēs esam pārliecināti, ka nav atšķirību un ka jaunie putni ir bezdzimuma radījumi, tad mēs tās arī nenovērosim...

Viky, sapratu, ka pērnie paraugi jau ir aizsūtīti un tiek gaidīti rezultāti. (Vienalga gribētos zināt, kāpēc tik ilgi - vai tāpēc, ka nav uz komerciāliem pamatiem? iedots laboratorijai kā blakusdarbs? laboratorijā tiešām tik gara rinda? analīžu process tiešām vairākus mēnešus prasa?)
User avatar
Vērotāja
Posts: 47231
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Tad vajadzētu kolektīvi vērsties pie Jāņa :P
Ir priekšlikums, kā pārstāvi izvirzīt Māri. Ja ir iespējama DNS analīze Durbertam un viņa vecākajam brālim/māsai, varbūt Jānis mūs varētu informēt cik daudz jāsaziedo un kur jāpārskaita, lai šīs analīzes veiktu.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Made »

Domāju, ka Jānis lasa šo forumu un atbildēs, ja kas liksies noderīgs :) likās svarīgi izteikt vajadzību - tas jau ne tikai uz šo ligzdu attiecas, es patiešām gaidu arī citu ligzdu putnu analīžu rezultātus :)
Murkjelis
Posts: 1211
Joined: 29 May 2015 20:56

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Murkjelis »

Vērotāja wrote:Gribēju tomēr izteikt viedokli par dzimumiem.
Līdz dzimumbriedumam putns ir it kā "bezdzimuma", vienkārši jauns putns un nekas viņa dzīvē nav savādāk, ja viņš ir nākamā mātīte vai tēviņš. Man kā skatītājam ir absolūti vienalga vai Durberts (vai cits putns) ir puika vai meitene. Nekas no tā nemainās.

Jauno putnu dzimums ir svarīgs ornitologiem, lai pētītu populāciju, tendences utt., ja ir tāda nepieciešamība to pētīt. Vai varbūt ir nepieciešamība salīdzināt gadus, reģionus vai kaut kādas citas likumsakarības.
Var jau būt, ka ir kaut kādi globāli pētījumi un kaut kādas starptautiskas organizācijas finansē kādu konkrētu putnu sugu populāciju pētījumus dzimumgriezumā. Bet ja ar populāciju viss kārtībā un tā tikai pieaug, tiešām nezinu vai visiem putniem masveidā tērē līdzekļus un vienkārši intereses pēc nosaka dzimumus? Ceru, ka nē, jo tā būtu vienkārši tukša šķērdēšanās.
Es parakstos zem šī. Un, acīmredzot, ornitologiem arī šis jautājums nav tik būtisks, ja būtu - tad jau sen būtu iztaisītas analīzes ne tikai iepriekšējā gada putniem, bet arī šī gada. Attiecīgi arī finanses tiktu virzītas tā, lai primāri tiktu noteikti dzimumi.

Ar suņiem un kaķiem ir mazliet savādāk. Ir lietas, kas jāievēro ņemot suņu vai kaķu puiku, vai meiteni. Nekas tur emocionāli neatšķiras, vienkārši ir lietas, kas jāievēro. Bērniem skaidrs, ka būtiski kaut vai, lai zinātu, kādas krāsas sedziņu uz raudzībām nest :D Saviem ģimenes locekļiem (ieskaitot dzīvniekus) viss ir būtiski - arī vārds. Bet mūsu putniem...nu, nemainīsies nekas no tā vai ir Durberts vai Durbertīne, vai Zīļuka vai S59. Tīri cilvēciskošana un ziņkāres apmierināšana, nekas vairāk. Ko es ar to gribēju teikt - viss, protams, ir jauki un nekas nav nosodāms, BET šis tomēr nav mūsu privātais kantoris, kur mēs varam regulēt satiksmi, pamatojoties uz - a es ziedoju tieši tam! Pieņemu, ka daudz kam citam daudz vairāk vajag līdzekļus. Piemēram, domājams, ka visiem būs pilnīgi vienalga kāda dzimuma putns ir atrasts ar lauztu spārnu. Svarīgi būs vai ir pieejams rehabilitācijas centrs un speciālisti, kas par to parūpēsies. Tāpēc nav korekti spiest uz to, kas maksā, tas pasūta mūziku.
Locked

Return to “Jūras ērglis”